KI ING HET VOORBEREIDEND HOOGER- EN HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. IINIIYIM f RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAAR I EM'S DAGELAD DONDERDAG 13 MAART 1930 De gebouwen-quaestie. Hoeveel de gemeente Haarlem toelegt op de buitenleerlingen. Uit het laatste officieele verslag der ge meente hebben wij eenige gegevens opge diept over de kosten van het Middelbaar On derwijs en het voorbereidend Hooger Onder wijs, alsook over de bijdragen der omliggen de gemeenten. De kosten worden in dit verdag als volgt opgegeven: Lyceum 139.448 Eoogere Handelsschool en H B. S. 179.287 H. B. S. B 104.640 Meisjesschool 74.979 Gymnasium 119.895 618.249 Inlichtingen ten Stadhuize gaven ons de Bekerheid, dat onder die bedragen niet de kosten voor de gebouwen begrepen zijn. Ge raamd kan worden, dat de 5 schoolgebouwen bezwaard zijn met een schuld van ongeveer- 11/4 mlllioen gulden, zoodat de jaarlijksche lasten daarvan op f 87.500 te stellen zijn (7 pCt.). De totale kosten van het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs zijn voor onze gemeente dus ruim 700.000. Het aantal leerlingen der scholen bedraagt: Uit Haarlem Buiten gemeenten 119 Lyceum Hoogere Handelsschool en H. B. S. H. B. 3. B Meisjesschool Gymnasium 284 177 127 165 949 60 35 32 46 Bijna een kwart van de leerlingen is dus Uit de buitengemeenten afkomstig. Als dus de buitengemeenten den kostenden prijs van het onderwijs zouden betalen, zou bijgedragen moeten worden 292.1241 van 700.000 of ongeveer 165.000. Van de buitengemeenten wordt evenwel slechts f 96.750 ontvangen, zoodat Haarlem dus op de leerlingen uit buitengemeenten, wanneer de kosten per leerling omgeslagen worden, 68.250 moet toeleggen. Natuurlijk is niet te zeggen, dat ons Mid delbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs 68.250 minder zou kosten aan de gemeente kas, wanneer er geen buitenleerlingen zouden toegelaten worden. Er kunnen gevallen zijn, dat het toelaten van leerlingen van buiten in een klasse voordeel oplevert, omdat daar voor geerl extra uitgaven gedaan behoeven te worden, omdat de schoolbanken toch vrij zijn en geen extra leeraar behoeft aangesteld te worden, maar het kan daarentegen ook voorkomen, dat alleen door de aanwezigheid van leerlingen van buiten het leeraarscorps moet worden uitgebreid. Ons gemeentebestuur had indertijd bere kend, dat voor de buitenleerlingen 500 per jaar betaald moest worden. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hadden daartegen evenwel bezwaren en stelden het bedrag op 400. De Haarlemsche rekening was toch niet aan den hoogen kant, want als men ook met de lasten der gebouwen rekening houdt, komt de kostende prijs per leerling op ongeveer 565. Gedeputeerde Staten zijn blijkbaar van de meening uitgegaan, dat Haarlem vooral niet meer mocht berekenen, dan het onderwijs op de goedkoopste school kost. Het blijkt na- me'ljk, dat de kosten per leerling aan de ver schillende scholen nogal uiteenloopen. Wan neer men geen rekening houdt met de lasten van de gebouwen kost het onderwijs per leer ling: Lyceum: f 442 Hoogere Handelsschool en HJBjS. f 521 H.B.S. B: f 494 Meisjesschool: f 472 Gymnasium: f 568 De overweging van Ged. Staten was boven dien, dat Haarlem niet alle kosten van het onderwijs op de buitengemeenten verhalen mocht, omdat het voor Haarlem als stad een voordeel is, dat in de naaste omgeving vele gegoeden wonen, die hun kinderen naar de Haarlemsche onderwijsinrichtingen sturen. Het gebouwen-vraagstuk legt bij de bere kening van de kosten die Haarlem moet ma ken voor de buiten-leerlingen ook veel ge wicht in de schaal. Het ls bekend, dat reeds lang door het ge meentebestuur wordt uitgezien naar een an dere en betere huisvesting van de Meisjes school. Het gebouw aan de Krocht laat zeer veel te wer.schen over. Eerst bestonden er plannen B. en W. kwamen zelfs met een uitgewerkt voorstel ln den gemeenteraad om de lagere school in de Tempellersstraat te verbouwen voor een nieuw onderdak voor de Meisjesschool. Maar de oppositie die daar tegen gerezen is, heeft dit verbouwingsplan van de baan gewerkt. Op uitnoodiging van B. en W. hebben de directeuren van de 4 on derwijsinrichtingen zich thans tot een com missie vereenigd om gezamenlijk het gebou wen-vraagstuk voor de middelbare scholen en het Gymnasium te bestudeeren. Er wordt overwogen of het niet beter zal zijn voor een der andere 4 scholen een nieuw gebouw te zetten en de Meisjesschool onder te bren gen in het gebouw dat dan ontruimd zou worden. Reeds eenige maanden geleden hebben wij medegedeeld, dat in kringen van belangheb benden de vraag gesteld was, of het niet. in verband met de sterke toeneming van het aantal leerlingen op het Gymnasium, waar door de kans groot wordt, dat het bestaande gebouw on het Prinsenhof spoedig te klein zal worden, beter is een nieuw Gymnasium te zetten en dan de Meisjesschool onderdak te geven in het gebouw dat nu als Gymnasium dienst doet. De wethouder van onderwijs heeft, toen bij de behandeling der begrooting naar die plan nen gevraagd werd, een vaag antwoord ge geven, maar uit de mededeel in gen, die de wethouder in de laatste raadszitting gedaan heeft, bleek duidelijk, dat onze publicaties toen goed gebaseerd waren. Er is nu alleen deze verandering in geko men. dat de gebouwen-quaestie van alle scholen voor Middelbaar- en Voorbereidend Onderwijs bekeken zal worden Het is te ver wachten. dat de quaestie der buitenleerlin- gen en de vergoeding die Haarlem daarvoor ontvangt, ook een punt van overweging zal uitmaken als de desbetreffende voorstellen inzake de huisvesting in den gemeenteraad aan de orde zullen komen. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) MIJ. VOOR TUINBOUW PLANTKUNDE. EN FILMS VAN DEN HEER MOL. In een der bovenzalen van Café Brink- mann hield de afdeeling Haarlem en Om streken der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een vergadering, die ditmaal voor het grootste deel gewijd was aan een filmvertooning door den heer J. C. Mol, directeur der Multi-Filmmaatschappij, den bekenden vervaardiger van zoovele weten schappelijke films. De voorzitter der afdeeling, de heer J. L. Bouwer, heette de talrijke aanwezigen wel kom, in het bijzonder de leden der Natuur- Hlstorische Vereeniglng. Hierna wa3 het woord aan den heer Mol. Spreker zeide, dat het hem onmogelijk was geweest een programma uitsluitend van plantenfilms samen te bellen- Het vervaar digen van zoo'n film eischt soms jarenlangen arbeid; het spreekt dus vanzelf dat het aan tal dezer films nog zeer gering is. Daarom zou de avond met eenige microscopische films aangevuld worden. De waarde van de wetenschappelijke film is bijzonder gToot Stilstaande beelden geven over het algemeen een zeer onvolledig in zicht in het wezen der natuur, terwijl het bewegende beeld de karakteristieke eigen schappen van het gefilmde onderwerp in alle bijzonderheden kan laten zien. Bij de microscopische films die vóór de pauze vertoond werden, kon men dit feit al dadelijk zeer duidelijk constateeren. O.a. kreeg men te zien het wonderlijke leven in een druppel slootwater, eenige bijzonder ge slaagde opnemingen van kristallen en aller lei bacteriën. In het bijzonder noemen we hier het ge deelte over het zonnedlertje, een roofzuchtig wezentje, als alle bacillen slechts bestaande uit één cel. het z.g. proioplasma. Dit diertje oefent op andere bacter.ën een geheimzin nige aantrekkingskracht uit en is in staal zeer greote cellen te bemachtigen door m zldel van een groot aantal vangarmen. Zeer belangwekkend waren eveneens de opnemingen der protoplasmastroomingen. die sterk aan den bloedsomloop van men- schen en dieren doen denken- Het merkwaar dige hierbij is, dat iedere plant een eigen be- beweging der cellen heeft, hetgeen op het doek duidelijk waar te nemen was. Hierna vertoonde de heer Mol eenige frag menten over het ir.sectenbezoek aan bloe men, opgenomen in den Staaskwee ktuin te Haarlem. Niet ieder insect kan even gemakkelijk bij den honig komen. De vlinder heeft een groo. ten steun aan zijn lange roltong, de hommel bijt zich met zijn sterke kaken gemakkelijk door den stengel heen, maar de bij mist deze hulpmiddelen en moet haar toevlucht tot een list nemen. En zoo zien wij dit snuggere dier wegkrui pen in een gat, dat door een hommel ge maakt is. Vooral het vervaardigen van deze opne mingen van insecten bracht groo te techni sche moeilijkheden met zich mee. Tot slot werden nog eealge versnelde en vertraagde fragmenten gedraaid, eerste eeni- gë niet wetenschappelijke opnemingen, daar na eenige over het ontstaan, bestaan en vergaan van planten. Het verfilmen hiervan geschiedt bij kunstlicht en met een automa tisch werkend toestel, dat met regelmatige tusschenpoozen een slag doet. Schitterende resulaten zijn hiermee be reikt: de verschillende stadia in groei en bloei van iris, klaproos en aardster ziet men op het doek zich geleidelijk voltrekken. Het hoogtepunt vormde hier zeker wel het ont luiken van den pluisbol der paardenbloem. Aan het einde van deze interessante film vertooning, deelde de heer Mol nog mede, dat hij, in samenwerking met den lieer A Meilink, een film aan het vervaardigen is, die geheel opgenomen wordt in den SLads- kweektuin te Haariem. De voorzitter der afdeeling bedankte den spreker met eenige hartelijke woorden en sprak den wensen uit, dat ook de laatstge noemde film mettertijd voor de afdeeling zal worden gedraaid. Nog zij medegedeeld, dat er ln de pauze gelegenheid was voor het bezichtigen van een kleine tentoonstelling. FILIAALHOUDERS EN HET WERKTIJDENBESLUIT. Voor den Amsterdamschen Kantonrech ter mr. L. S. G. de Hartog werd dezer dagen behandeld de overtreding van het werktij denbesluit van een filiaalhouder van de winkelvereeniging VA.NA. te Amsterdam Gedagvaard was de procuratiehouder van VA.NA. wegens het afwezig zijn van een ar beidslijst in een filiaal welk filiaal beheerd wordt door den heer De Hartog. Verdachte erkende dat geen arbeidslijst aanwezig Is omdat het niet mogelijk is drze naar behoorsn in te vullen. De werktijd Van den filiaalhouder is van 's morgens acht uur tot 's avonds acht uur. De filiaalhouder wordt in dit geval geassisteerd door zijn vrouw. In grootere winkels waar meer per soneel is. wordt het werktijdenbesluit ge handhaafd. Het O. M., waargenomen door mr. P. Vis ser, meent dat de ten laste gelegde overtre ding van artikelen 68 der Arbeidswet wettig en overtuigend is bewezen en wil, warmeer dit een principieel geval is, een boete vragen van een gulden, maar indien hier van onwil sprake zou zijn om de wetsbepalingen op te volgen dan zou hij f 50 boete eischen. Bij de repliek zal het O. M. daar nader op terug ko men. De verdediger mr. F. W. Me ij es zet uit een dat wanneer verdachte een arbeidslijst zou hebben opgehangen naar den vereischten vorm dan zou hij overeenkomstig het werktijdenbesluit evenzeer in overtreding zijn. De filiaalhouder heeft bovendien een ge heel andere positie dan de winkelbediende. Het ls iemand die aansprakelijk is voor het geheele beheer, ook financieel. De winkel en zijn woning maken als het ware een geheel uit. Niemand kan hem voorschrijven wan neer hij in den winkel en wanneer hij :n zijn woning of elders behoort te zijn. Hij zal ook onder geen voorwaarde zijn aansprake lijkheid af kunnen staan. Indien men zich zou houden aan het werktijdenbesluit dan zou men voor zes filialen nog vijf plaatsvervangende chefs moeten hebben, wat zeggen wil dat de kosten van zulk een filiaal zonder bedienden met vijf zesden zou wor den verhoogd. Door pleiter wordt uiteengezet, dat dergelijke kosten niet gedragen kunnen worden Voorts legt pl. uit, dat een filiaal houder geen beperkten arbeidstijd kan heb ben. Hij ls volkomen baas in eigen zaak. Hij kan personeel aannemen en ontslaan naar eigen goedvinden. Hij regelt naar willekeur zijn eigen arbeidstijd. Hij heeft niet af te wachten een bevel: „Gij moet daar zoo laat zijn!" Hij staat ook niet onder toezicht. Pleiter meent dat deze filiaalhouder niet kan worden veroordeeld, omdat hij door over macht gedwongen werd. Ook meent pfeiter dat een filiaalhouder niet valt onder de Ar beidswet. Wanneer men art.44 van die wet beschouwt dan vallen de winkels daarin genoemd, dat zijn filialen waar geen personeel is, buiten de wet. Pleiter meent dan ook dat geen ver oordeeling kan volgen. De re- en dupliek zal gehouden worden op 25 Maart. FEDERATIE VAN WONING- BOUWVEREENIGINGEN. JAARVERGADERING. De Federatie van Haarlemsche Woning- bouwvereenigingen hield Dinsdagavond in het gebouw de Centrale haar jaarvergade ring, onder voorzitterschap van den heer C. Jansen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht in vogelvlucht van de belangrijkste gebeurtenissen welke zich in het afgeloopen Jaar hebben voorgedaan en het resultaat van het optreden der Fede ratie inzake het vestigen van een hulp postkantoor in het Amslerdamsches kwartier, de instelling van Gemeentelijken Ontsmet tin gs- en Controledienst enz. Ook werd door de Federatie een studie commissie samengesteld teneinde na te gaan of er vergemakkelijking zou zijn aan te brengen in de brandverzekering, waardoor de aangesloten vereeniglngen financieel ge baat zouden zijn. De jaarverslagen van den secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd evenals het verslag van den rechtskundige. Uit dit verslag bleek dat in het afgeloopen jaar vele zaken van de verschillende bouwvereeniglngen dor hem waren behandeld waardoor diverse kwade posten die anders verloren zouden zijn gegaan, nu binnen kwamen. Medegedeeld werd nog dat Juist dezer dagen een procedure voor de Stichting „Het Ooscen" (een vordering van f 900) door de Stichting was gewonnen waardoor dus de Stichting dit bedrag onmiddellijk kan innen. Ook voor deze zaak werden woorden van dank tot den rechtskundige, den heer F. C. Gies, gericht. De aftredende bestuurders n.l. de heeren Jansen, Veen, 't Hart en Mars werden bij acclamatie herkozen, Vaarna de vergadering met een woord van dank voor de goede op komst door den voorzitter werd gesloten. GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN De afdeeling Haarlem der Vereeniglng tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken houdt haar jaarvergadering op Vrij dag 14 Maart in „Caecilia". Deze bijeenkomst zal een feestelijk karakter dragen. Meiewer king wordt verleend door het kwartet .Auro ra" en den humorist v. Tongeren, ook zal voor muziek gezorgd worden. De voorzitter van het centraal bestuur uit Amsterdam, de heer K. Schaap z^l een korte rede houden. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. In de ledenvergadering van de afdeeling Haarlem en Omstreken der Evangelische Maatschappij, die in het Remonstranten huis gehouden werd, is in twee bestuurs- vacatures voorzien .Gekozen werden Ds. G. J. Waardenburg, Ned. Herv. predikant, en de heer B. D. G. Warde^iburg. De jaarverslagen van den penningmeester en den secretaris werden onder dankzegging goedgekeurd. Het ledental bleef stabieL Herdacht werd het overlijden van Ds. Van Gheel Gildemeester, Ds. Van Wijngaarden en Ds- Quast. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN" HANDEL Het Departement Haarlem houdt een alge- meene vergadering op Woensdag 19 Maart ln Café Brtnkmann. De agenda vermeldt on.: Bespreking van de vragen van het hoofd bestuur over Détailhandel en Duurte. Het onderwerp zal worden Ingeleid door Jhr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haariem en omstreken. Bespreking van de vragen van het hoofd bestuur over kalenderhervorming. GYMNASTIEK. UITVOERING „KRACHT EN VRIENDSCHAP** An. Vrijdag geeft de Chr. Gymnistiekver- eeniging „Kracht en Vriendschap" een bit- voering in de Gemeentelijke Concerteaal. Het programma vermeldt voor de meisjes: vrije oefeningen, brug, bewegingskoor. dans jes en staaf zwaaien; voor de dames: vrije oefeningen, dans, evenwichts-oefeningc-n. knotszwaaien en bewegingskoor; voor de Jon gens: staaf oefeningen, oefenineen niet me dicijnbal, toestelturnen en springen; v<oor voor de heeren: brug, vrije oefeningen en rek DE PROEVEN OM REGEN TE MAKEN. WORDEN EIND MAART VOORTGEZET. Zooals hij bij zijn vorige pogingen reeds heeft medegedeeld, zal de heer Veraart in den loop van deze maand zijn proeven tot het kunstmatig verwekken van regen door het uitstrooien uit vliegtuigen van onderge- koeld Ijs voortzetten. Op 24 Maart a.s. zal met het aanmaken van ijs begonnen worden. Het ijs wordt on- dergekoeld door middel van vast koolzuur, hetgeen op het vliegveld Schiphol zal ge schieden. Indien het weer voor het experi ment gunstig Is, d.w-z. wanneer er een gun stige bewolking is, zal des middags van 25 Maart het experiment weer ondernomen worden. Het verloop van de proefneming zal ook dan weer worden uitgezonden door de A.V.R.O., welke omroepvereeniging dien mid dag tusschen 12 en 1 uur tijdens het mid dagconcert zal mededeelen of het experi ment al dan niet doorgaat. Mocht de proef neming in verband met de weersomstandig heden dien dag niet kunnen plaats hebben, dan zal beter weer gedurende de daaropvol gende dagen worden afgewacht. Het uit strooien van het ijs zal op zoodanige plaa'.s boven de Noordzee geschieden, dat het expe riment van Scheveningen uit kan worden gevolgd. Voor een beperkt aantal personen bestaat gelegenheid per vliegtuig van de KL.M. het experiment te volgen. PLANTEN VAN BOOMEN. De dienst van den Hout en Plantsoenen is weer bezig, de straten van onze stad te ver sieren. Op het oogenbllk is men bezig met het planten van jonge lepeboomen in de karei van Manderstraat en de Marnixstraat. Scheepvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Aldebaran 12 Maart te Duinkerken, Australië n. Rotterdam. Aldabi 11 Maart van Kaapstad naar Dur ban. Bllliton 12 Maart van Rotterdam naar Kaapstad. Bacchus 11 Maart te New-York van West- Indie. Blltar 11 Maart 15 u. te Marseille, Bata via n. Rotterdam. Bllliton 12 Maart van Rotterdam n. Kaap stad. Djambi vertrekt verm. 12 Maart v. Havre, Batavia n. Rotterdam. Edam, 11 Maart nun. v. Nerw-Oorleans n. Rotterdam. Giekerk 12 Maart te Antwerpe v. Amster dam. Gelria 12 Maart 12 u. van Amsterdam n. Z.-Amerika. Heemskerk 10 Maart te Beira van Rot terdam. Hermes 12 Maart te Amsterdam van Puerto Barrios. Insulinde p 12" Maart 6 u. Ouessant, 14 Maart 7 u. v. Batavia te Rotterdam (Llsel- haven) verwacht. Jagersfontein 11 Maart van Hamburg n. Amsterdam. Kertosono p. 12 Maart 2 u. Galle, Batavia n. Rotterdam. Kota Inten 12 Maart v. Rotterdam n. Hamburg. Maasdam 11 Maart v.m. te Ver Cruz v. Rotterdam. Merauke 12 Maart te Antwerpen, Rotter dam n. Batavia. Madloen p. 11 Maart 20 u. Kaap Carvoeiro. Port Said n. Rotterdam. Meliskerk 12 Maart te Amsterdam van Ant werpen. Nias p. 12 Maart Perim, Beira n. Rotter dam. Oranje Nassau 12 Maart te Amsterdam v. West-Indië. Peursum 11 Maart van Rio Janeiro, Am sterdam n. B.-Aires. Patria 12 Maart v. Batavia n. Rotterdam. Rietfontein 10 Maart te Beira v. Rotter dam. Spaarndam 12 Maart te Rotterdam n. New- Orleans. Tapanoeli 11 Maart te Soerabaja van Rot terdam Vulcanus 11 Maart van San Dom inga City n. Jacmel. LJstroom 11 Maart v. Hamburg n. Amsterdam. Zeelandia 11 Maart v. Rio Janeiro, Buenos Aires n. Amsterdam. INGEZONDEN MEI)EDEELING EN. a 60 Cts. per regel. RestaurantHildebrand" Einde der Dreef. Tel. 10268. Levering van dejeuners, diners en soupers bij U aan huis. Koude en warme schotels. De gelegenheid tot het geven van partijen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Wanneer wij Pepermunt koopen, willen wij geen scherp of bitter goedje, maar wenschcn eenvoudig PEPERMUNT \A/or4lt Voor eagrot bij: Fa C. H. S. HE1LKER, Haarlem VRIJDAG 14 MAART. HILVERSUM, 1875 M. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Gramofoonmu ziek. 12.15 Concert. AVRO-trio. 2 05 Uitz. voor scholen. 2.45 Gramofoonmuzlek. 3.00 Maak het zelf! cursus. 400 Oramofoonmuziek. 5.30 Dinermuziek uit Cabaret .JLa Gaité" te Am sterdam. 6 00 Tijdsein. 6.01 Vervolg Diner muziek. 6.45 Spaansch Beginners. 7.15 M. Braam: De verkeersregelen die bij het beva ren op „breede" en „nauwe" vaarwaters in acht genomen moeten worden. 8.01 Concert: Omroeporkest. 1000 Persber 1100 Gramo foonmuzlek. 12.00 Sluiting. nUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 TH. 10 30 NCRV. Zlkeendienst. 11.30 KRO. Gods dienstig halfuurtje. 12.15 Concert. KRO.- trlo. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoon* 3.30 Sollstenconcert NCRV. 6.00 NCRV. Gra- mofoon. 6.30 Persber. 6 40 Causerie. 7.00 Schriftverbeteringles. 7.30 VPRO. Persber. 7 40 Lezing: Hervormde kerk voor 1816. 8.15 Solis tenconcert. VPRO. 8.50 VPRO. Lezing: Gezin als kern. 9 30 VPRO. Solistenconcert. 10 00 VPRO. Declamatie. Werken van v. Eedea. 10 20 VPRO. Sollstenconcert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10 35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Sonatenconcert (viool, plano). 12.50 Orgel concert. 1.50 Gramofoon. 2.50 Lezing voor scholen. 3.15 Muziek. 320 Lezing: China. 3.40 Muziek. 3.45 Lezing: Traning. 4.00 Muziek. 405 Tooneel voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Lezing; Insecten. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Pianomuziek van Schumann. 7 20 Muziekcritiek. 7.45 Lezing: Dialogen. 8.05 „Fuik of the forest", radlo-tooneel. 9 35 Nieuwsber. 10.00 Lezing. 10.15 Wandeling rond Brookmans park (zender). Dansmuziek. 11.10 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoon 4.05 Orkestconcert. 6.55 Gramofoon. 8.05 Concert Orkest, Mme. La- bully-Martray en M. CattI, zang. LANGENBERG 473 M. 6.20 Gramofoon. 9.35 Gramofoon. 12.25 Orkestconcert. 4.50 Gramofoon. 7.20 Con cert. Werag-rkcst en solisten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.20 Orkestconcert. 6.50 Jubileumconcert. Orkest, koor en solis ten. 9.20 Operettemuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trioconcert. 6 53 Gramofoonmuziek- 8.35 Concert. Omroeporkest, 9.35 Her-uitzen ding programma van Daventry. 10.35 Nieuws berichten. 7.EESEN 1635 RL 6.15 Lezingen. 11.20 Gramofoonmuzlek. 11.15 Berichten. 1.20 Gramofoonmuziek 1 50 Le zingen. 3 50 Concert uit Leipzig. 4.50 Lezin gen. 7.20 Concert. Orkest en vocale solisten. 8.20 Hugo Wolf-herdenking uit Leipzig. Or kest. ko or en vocale solisten. 9 50 „Karten- Spilee". Skat. Daarna: Orkestconqert. Een dagelijkse!» Kindervertellïng. Giacomo sluipt behoedzaam naar het voorwiel en haait voorzichtig den steen weg. De auto blijft nog staan, maar het kleinste zetje kan haar nu in bewe ging brengen. Hij hangt nog aan een zijden draad, zingt Giacomo half binnensmonds.... Dan geeft hij eer duwtje tegen de auto en dadelijk komt cr beweging in,-..Eerst langzaam, maar de snelheid neemt hand over Iiand toe: Zeg, blijf nou van het sigaren kistje af» klinkt Gerrits slaperige stem. Maar heele- maa! wakker wordt hij niet. De auto heeft nu al een razende vaart, die iedere seconde nog grocter wprdt—Giacomo heeft pret voor tiepHet zal :ne benieuwen, schatert hij. waar d a t stel w k» kcr wordt't Zal we! een paar verdiepingen lager wezen dan hierJa. de auto heeft al een mgstige vaartZe vliegt recht op het kleine dorpje toeDaar hebben de menschen net hun morgenboterham gegeten en maken zich gereed om naar het veld tc gaan. Wat zullen zc dadelijk schrikken, als ze die leege auto zïèn aankomen Als zij biigeloovi- zijn denken ze vast aan spoken op klaarlichten dag. En. als er maar geen onge lukken gebeurenWant niemand houdt het stuur van de auto vast—

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7