MAHATMA GANDHI. ?jf/- DE OVERSTROOMINGSRAMP IN ZUID-FRANKRIJK. GRIEP Vjty en INFLUENZA ABDOSIMOP BONBONS Een reis door de overstroomde gebieden. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 17 MAART 1930 VIERDE BLAD EEN OPMARSCH NAAR EEN BLOEDBAD? Gandhi East ist east and west ist west, And never the twain shall meel Er is den laatsten tijd in het Oosten, voor namelijk in Britsch-Indië een opstandige be weging, of beter gezegd een nationalistische streving ontstaan, welke thans haar hoogte punt schijnt te naderen. Met spanning ziet de wereld uit naar den uitslag van den be gonnen strijd, welke in de eerstvolgende da gen tot groote verrassende ontwikkeling kan leiden. Er is een wrijving ontstaan tusschen blank cn brum. Is deze wrijving op het oogenblik groot genoeg, of zal deze zoo groot worden, dat een half werelddeel in vuur en vlam wordt gezet? Wie zal daarop antwoord kunnen geven? Twee groote mach ten staan tegenover elkaar. Aan de eene zij de zien wij den Vice-Roy (onderkoning) van Britsch-Indië, geruggesteund door het mach tige Albion met zijn nuchtere kanonnen, vliegmachines en eventueel gasbommen en een volmaakt stelsel van moderne oorlogs techniek. Aan de andere zijde staat een sobere fi guur, een eenvoudige Indiër, een mystische Oosterling, met een eenvoudige, een arms levenswijze, maar met groote levenswijsheid, iemand met een stalen wil, volkomen be grijpend de psyche van den Oosterling, de verpersoonlijking van de geheimen van een Oostersch land. Wie is dan toch die kleine, eenvoudige 61-jarige man die zich opwerpt tot leider van een paar honderd millioen menschen? Moge het volgende den persoon van dezen Oosterling, Mahatma Gandhi, eenigszins belichten. Gandhi werd geboren den 2den October 1869 te Parmandar. Reeds op 12-jarigen leeftijd huwde hij Kasturbai. Na overwinning van vele moeilijkheden kon hij zijn studies in de rechten voltooien en vestigde zich, echter voor slechts korten tijd, als advocaat. Spoedig trok hij zich weer terug uit het openbare leven. Hij leidde een zeer streng en sober bestaan. Zijn kleeding is als van een paria, zeer eenvoudig, en bestaat slechts uit een lendendoek en over de schouders een kambal-doek. Meestal gaat hij blootshoofds en barrevoets. Zoo verscheen hij ook vroeger voor den rechter en voor den onderkoning. Zijn voedsel.is buitengewoon karig en bestaat slechts uit rijst, wat geitemelk en eenige ge droogde vruchten. Gandhi eet nooit meer dan tweemaal per dag, bij zonsopgang en zons ondergang. Nooit gebruikt hij alcohol, thee of koffie. Eenige jaren geleden leed hij aan een ernstige" darmontsteking, toen hij ge tracht had alleen rauw voedsel te nuttigen. Hij slaapt op een lap, welke hij op den vloer heeft uitgespreid. In de stad Ahmedabad, aan den oever van de Sabarmati-rivier stichtte hij een klooster, Ashram plaats van vrede. Bij zijn werk kan hij rekenen op den vollen steun en algeheele toewijding van zijn vrouw Kasturbai. Zij deelt geheel zijn sobere levens opvatting. Zij draa~t zelf geweven kleederen, een eenvoudige khaddar, cn trekt aldus door het land om aan de opheffing van haar broeders en zusters krachtig mede te wer ken. Alles wat het echtpaar Gandhi bezat, saven zij aan de armen. „Wij zijn allen die ven", verklaarde Gandhi, „wanneer wij dingen aannemen, welke niet noodzakelijk zijn voor ons onmiddellijk gebruik. Het is een eenvoudige grondwet van de natuur, dat deze genoeg voortbrengt om onze behoeften te bevredigen. Als niemand meet* neemt, dan het aandeel, dat hem toekomt, dan Is er geen armoede meer in de wereld en zal niemand van honger sterven". Ook inzake het huwelijk huldigt Gandhi zeer strenge principes. Hoe- we'. zelf op zeer jeugdigen leeftijd gehuwd, is hij heftig gekant tegen kinderhuwelijken. De strijd van Gandhi tegen het Engelsc-he opperbestuur, of juister uitgedrukt: zijn strijd voor de vrijheid en den vooruitgang van In- dië (daarmede willen wij niet zeggen, dat Engeland dezen vooruitgang tegenwerkt* duurt reeds lang. Hij propageerde aanvanke lijk de idee van non-coöperatie (niet-samen- werking) met de EngeLschen als gevolg waar van verschillende Indische ambtenaren hun ontslag uit Engelschen staatsdienst- namen, de kinderen van de staatsscholen werden ge nomen, alsmede de hulp van de Engelsche rechtbanken werd geweigerd. In dien tijd werd Gandhi tot nationaal dictator benoemd. Als zoodanig adviseerde Gandhi om to wei geren belasting te betalen. Hevige onlusten, welke hierop te Chaurl-Chaura plaats von den, waarbij verscheidene dooden en gewon den vielen, waaronder ook verschillende Engelschen, deden de spanning zeer stijgen. Kort hierop werd Gandhi, na plaatsing van eenige heftige artikelen in „Young India", begin 1922 gevangen genomen en tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens zijn gevangenschap werd de party van de Swarajisten opgericht, welke zich ten doel stelde de bevolking staatkundig op te voeden, om aldus Ijidië te doen geraken tot een dominion. Overigens handhaafde de lei der van deze partij, Dis, de principes van Gandhi. Gandhi werd intusschen vanwege zijn slechten gezondheidstoestand uit de ge vangenis ontslagen, maar zijn rol was nog lang niet uitgespeeld. Zijn actie werd nu geheel ingericht op de wederinvoering van de huisindustrie (spinne wiel). welke millioenen menschen van den hongerdood zou redden, en voorts op de af schaffing van de kasten. De bevolking in Britsch Indië is namelijk ingedeeld in ver schillende kasten. De laagste trap van de be volking is de paria. Geen Hindoe mag een pa ria aanraken. Deze is de verworpeling van de maatschappij. Dat de invloed van Gandhi niet moet worden geringschat, moge hieruit blijken, dat in verschillende gebieden van Britsch-Indië de paria reeds met de gewene Hindoe is gelijkgesteld, en dat in een land. waar opvattingen en toestanden zoo sterk door de traditie worden betiaald. De levenstaak van Gandhi is echter de vrijmaking van het land van vreemde in vloeden, in casu de vrijmaking van het En gelsche gezag. Een van de hoogtepunten van de actie-voor de onafhankelijkheid van het Indische Rijk was wel het congres te Lahore, in de Kerstweek van het afgeloopen jaar. De actie tegen den overheerscher wordt voorna melijk bepaald door de civiele ongehoorzaam heid. Deze beperkte zich voorhands tot de weigering van betaling der landbelasting en tot een ageeren tegen het zoutmonopolie, door het overhalen van zeelieden om het in gevoerde zout niet te lossen, verder door het weigeren van de betaling van de zoutbelas- t-ing, hetgeen reeds geschiedt te Katheawar, en het winnen van zout uit het zeewater. Een ander deel van de actie strekte zich uit tot het weren van buitenlandsche weefsels en het bevorderen van de eigen industrie (eigen spinnewielen voor de bevolking en dragen van zelfvervaardigde weefsels). Bij betoog in- gen te Calcutta werdn groote hoeveelheden buitenlandsche weefsels op een brandstapel gelegd en verbrand. Toen de politie ingreep en daardoor onlusten ontstonden, werden Gandhi en een andere leider, Karin San kar Roy, gearresteerd, maai- later weer vrijgela ten tegen betaling van een boete van 1 rupei. Voor den aanvang van het congres te La hore had Gandhi zich eenigen tijd uit het politieke leven teruggetrokken om zich door vasten en overwegingen op den strijd voor te bereiden. Gandhi zelf is van het woord „strijd" zeer afkeerig. Immers dit woord houdt in het begrip „geweld", en Gandhi verklaart zich zeer duidelijk tegen het ge weld: ..Wij kunnen onze onafhankelijkheid be reiken, niet door degenen, in wie wij de be lemmeraars van onzen opmarsch zien, te in- timideeren of te dooden. maar veeleer moe ten wij onze tegenstanders met zachtheid en geduld bejegenen". Op het congres werd een resolutie van Gandhi aangenomen, waarbij deze zijn afkeuring uitsprak over den bom aanslag op den trein van den onderkoning. Lord Irwin. Tevens werd op dit congres een motie verworpen van de extremistische ele menten, die voorstelden alle contact met de Engelschen te verbreken, een eigen regeering uit te roepen en een algemeene staking te proclamceren. Op dit congres, waaraan door 20.000 nationalisten werd deelgenomen, ver klaarde Gandhi nog: „Persoonlijke geweld daden kunnen nooit tot de vrijheid voeren". Duidelijk bleek bij deze uitspraak echter, ook, hoe talrijk het aantal extremisten on der de nationalisten is, die vleugel van de „partij", welke er maar op los wil slaan. (Is hier dc invloed van Moskou niet merkbaar?) Typisch Oostersch ving de brief aan (in Europa sprak men van ultimatum), welken Gandhi schreef aan den onderkoning, en waarin hij invoering van zelfbestuur vroeg, bij weigering waarvan georganiseerd verzet tegen het Engelsche gezag zou volgen. De aanvang van het INGEZONDEN MEDEDEEUNGEK a 60 Cts. per regel. rijn een gevolg van besmetting langs de adem'-a'ingsorganen Tast de kwaal in haar oorzaak aan. De planten-ext-acten in Abdijsiroop zuiveren Uw borst van de slijm met ziektekiemen en zullen den hoest verdrijven, 't Aangewezen middel bij Griep, - Bronchitis. Kink- Al/?/3 ju/* hoest cn Asthma. Voorde Borst bacons:! 1.50,12.75. f 4.50 Iet* NieuwiVoor oodcrvrtg Het Is gelukt Abdllsiroop 60 cent ,e -stollen" met behoud p. doo» v'an a,le generende 0 bestanddeelentot schrijven begon namelijk met de woorden: „Waarde Vriend". Hoe kpel nuchter begon het antwoord van den onderkoning: „Mijn heer Gandhi", waarin de onderkoning te ken nen gaf, dat de overheid paraat zou zijn, en eventueel haar conclusies uit een inlandsche beweging zou weten te trekken om de nood zakelijke maatregelen te nemen. Nog steeds Is de invloed van Gandhi groot. Alleen Gandhi had het vroeger durven be staan om de heilige Hindoewetten te over treden, toen hij een zwaar ziek kalf uit zijn lijden verloste. Hij bleef „Mahatma" (d.i. heilige man), ondanks het feit, dat op een vergadering te Bombay een scherpe afkeuring over zijn daad werd uitgesproken, waarbij sommige lieden hem genoemden eere-titel wilden ontnemen. Toch ondergaat Gandhi den invloed van de massa. Hoe verschillend b.v. is zijn tegen woordig optreden al niet met een verklaring van hem in de maand Mei van het vorige jaar, waarin hij zeide. dat de eenige weg om uit de tegenwoordige moeilijkheden te ko men bestond in het bijeenroepen van een door alle Indische partijen bepleite gemeen schappelijke Engelscli-Indische conferentie. De verantwoordelijke leiders in Indië zijn be reid naar Engeland te gaan, zoodra aldaar een eerlijke stap in deze richting wordt ge daan. Deze stap zou een verklaring van En geland moeten insluiten, dat het bereid is zijn eigen economische belangen achter te stellen bü het welzijn, van Indië. Nog staat het grootste gedeelte van de nationalisten, die onder leiding van Motilab Nekru te La hore samen kwamen, achter Gandhi, en kon hij zijn honger-optocht over Nadiad. Amand en Borsad naar Badhapour aan de Golf van Bombay aanvangen. Reeds werd een der voornaamste vrienden van Gandhi. Patel, gevangen genomen. Deze zeide: ..Nu is het uw beurt, Gandhi". Is dit een wenk van Patel, dat Gandhi doortastender moet optreden? Vreest men, dat Gandhi bij een blijvend vreedzaam optreden de teugels uit de han den glippen? Of wacht deze op een meer doortastend optreden van het Engelsche gou vernement? De macht van de extremisten in Indië wordt op het oogenblik steeds grooter. Zij roeren zich geducht onder leiding van Bose en Ijengar. Wij denken hierbij o.m. aan de groote sta kingen te Titaghur. Ook in deze critieke oogenblikken zijn voor Engeland verschillende lichtpunten zicht baar. In de eerste plaats heeft het in Indië een geduchte macht, terwijl reeds versterkin gen voor mogelijke gebeurtenissen worden gereed gehouden. Na de vroeger uitgesproken bereidheid van den onderkoning om een conferentie bijeen te roepen, moet nu het gezag zich laten gel den. Op de tweede plaats is het Congres te Lahore lang niet zoo nationaal geweest, als meu oorspronkelijk zou denken. Verschillen de groepen, waarvan wij de Moslims en de Skills noemen, hebben zich van dit congres afzijdig gehouden. Een zeer belangrijke fac tor is ook het feit, dat, de inlandsche vor sten hun onderdanigheid aan hot Britsche gezag hebben kenbaar gemaakt, al hebben zij tevens van deze gelegenheid gebruik ge maakt om eenige wenschen naar voren te brengen. Alleen mogen wij dit laatste punt niet uit het oog verliezen, dat hierbij liet eigenbelang een groote rol speelt. Immers, zooals wij hierboven zagen, gaat de huidige beweging gepaard met een opheffing van de paria, die bij zijn volledige bevrijding wel eens wraak zou kunnen nemen op zijn „onderdrukkers" (o.w. de inlandsche vorsten). Hoe de toestand zich verder zal ontwikke len? B(j zijn opmarsch worden de verklarin gen van Gandhi scherper, dan men vroeger ooit van hem heeft gehoord. Hij drukt zich in steeds heftiger termen uit over de verwer ping van de Engelsche wetten, cn tart het gouvernement hem gevangen te nemen. Zelfs Gandhi kan zich niet altijd beheer- schen. Intusschen worden door het Brltschc gouvernement zeer betrouwbare troepen op den door den hongerstoet te volgen weg ge reed gehouden.Met, spanning zien wij dan ook de afwikkeling der komende gebeurtenissen tegemoet temeer daar het niet geheel is uit gesloten, dat deze nationalistische beweging haar weerslag zal vinden in het gebied van onze eigen overzeeschc gewesten. (Nadruk verboden). BOUWTERREINEN. B. en W. stellen voor de volgende bouw terreinen te verkoopen Aan A. P. Winnubst 799 M2 grond aan den Middenweg tegen f 15 per M2 om daarop 7 woonhuizen te bouwen. Aan J P. Meijer 550 M2. aan de Van der Meerstraat tegen f 15 per M2., om daarop 4 woonhuizen te bouwer. Aan N. Vooges 480 M2. aan de Decker- Dc Fransckc advocaat en Kamer-afgcvcar digdc Georges Scapir.i. die in den wereldoor- J straat, tegen f 15 per M2-. om daarop 2 log blindgeschoten werd, is behalve schrijver ook beeldhouwer. Zijn tastzin is dermate woonhuizen cn 1 beneden- cn bovenhuis te ontwikkeld, dat hij zeer goed gelijkende portretten kan modelleerenK bouwen. In Montauban. ia. dolorosa. De verwoeste stadsgedeelten. De vluchte lingen. Balans. (D'enst van de United Telegraph). (Van een speclalen correspondent.) Op alle stations van Zuid-Frankrijk heer- schen tumult en paniek; de lyn Marseille Bordeaux is eerst van Séte, dan van Béziers en even later van Norbonne af niet te be rijden. Bladzijde-lange mededeelingen noe men de andere onderbroken trajecten: Tou louseBordeaux, ToulouseMontauban— Parijs, MontaubanSt» Sulplce enz- Niette min gelukt het, Béziers met de Bordelais- expres te bereiken. Maar nauweUjks heeft de sneltrein de Provence verlaten en is bij Tarascon In de Langue d'Oc overgegaan, of de eerste gevolgen van de ramp waren zicht baar. In het departement Gard staan de velden kilometers ver onder water en de Zui delijker gelegen Camargue, die ongeveer 50 cM. boven den zeespiegel ligt, ls veranderd in een grooten vijver. De aanblik echter, dien de streek tusschen Montpelliers en Béziers biedt, laat deze indrukken snel vergeten. Uren ver ziet men de door de rievieren meer dan een meter hoog bedekte velden, wijn en vruchtentuinen. Een eindelooze vlakte waaruit de wynstokken ternauwernood en de vruchtboomen en half of geheel verwoeste huizen en boerderijen als droefgeestige ei landen oprijzen. In de straten van Béziers staat het water nog steeds, en urenver ziet men fabrieken, werkplaatsen en woonhui zen, die door het water omspoeld worden en ondermijnd. Eindelijk, by het vallen van den avond, komt er gelegenheid, de reis tot Toulouse voort te zetten. Lang duurt nog de beklem mende aanblik van de overstroomde velden, helder beschenen door het licht van de halve maan- Dan, voorbU Carcassonne, is niets meer te zien. In het station van Toulouse heerscht een rumoerige chaos: soldaten, reizigers, vluch telingen, familieleden van degenen, die door de ramp zUn getroffen, verdringen zich om de beambten, vragen inlichtingen, wenschen, het doet er niet toe hoe, in de het ernstigst getroffen gebieden van Montauban en Meis- sac te worden gebracht. Eindeiyk, het is tegen vijf uur in den morgen, komt er ge legenheid, met den trein tot Montbarbier door te dringen, vanwaar men met auto mobielen naar Montauban hoopt te komen. De trein van Toulouse naar Montbarbier is vol soldaten en familieleden van degenen, die door de ramp zijn getroffen. Men verkeert nog geheel in onzekerheid, hoe en in welken toestand men de geteisterde oorden zal be- re.ken; geruchten, die spreken van meer dan 400 slachtoffers, doen overal de ronde en maken de stemming van de reizigers uiterst droefgeestig. Bij het aanbreken van den dag bereikt men werkelijk Montbarbier. Het is bitter koud. Rijp ligt op de velden, nevels viyen zich over de welden. Ongeveer vyftig perso nen wachten op de automobielen, die hen naar de stad Montauban op 12 K M afstand zullen brengen. Eindelijk komt er een vry groote wagen; die wordt als het ware be stormd; niet de helft van de reflectanten vindt er een plaatsje in. Voorloopig ls geen spoor van de ramp te zien. Een vrij eentonig landschap cypressen, pUnboomen, ceders, wisselen af met dennen- en loofboomen maar met zijn bloeiende kersen, en pruimen boom en geeft het een liefeiyk beeld van de volle lente. Maar enkele honderden Meters voorby het stadje Montech verandert het aspect op waarlijk ontstellende wyze- De weg daalt plotseling eenige Meters en bereikt zoodoende het peil van de rivier de Tarn. Aan beide zyden van den doorweek ten, gedeeltelijk vernielden weg breiden zich nu de velden uit, die door de overstrooming in verschrikkeiyke woestijnen zijn veran derd; puin, steenen, modder en takkebossen bedekken de pas bezaaide vlakte; in de tak ken van de boomen, voor zoover zy niet in rijen zijn ontworteld, hangt de vuilnis tot drie Meter hoog! Dc auto werkt zich moei zaam door den hoog opspattenden modder van den dikwyis nauwelijks te onderschelden weg. Maar daar doemt een aanblik, die alle reizigers onwillekeurig uitroepen van ont steltenis en leedwezen ontlokt de eerste vernielde boerenhofstede op. Het dak is in elkaar gezakt: een vormlooze massa; de mu ren aan alle kanten in puin gevallen. Een andere boerdcry levert een nog ontstellender schouwspel: rondom het totaal verwoeste gebouw liggen meubelen, huisraad, werktui gen in een bonton chaos over het veld verspreid. En het cene huls na het andere, vernield, verwoest, wie weet hoeveel slacht offers er onder liggen begraven. Nergens een mer.sch. een levend wezen. Het land ls dood! Een lange rU hulzen, de voorstad Vlllcbour- bon, twintig, veertig, zeventig en meer ge bouwen doemen op. Het eene na het andere is verwoest, ondergraven, In elkaar gezakt, gescheurd. Het visioen van een door bom men vernielde stad doemt voor den bezoeker op. Geheele gevels zyn dwars over de straat gevallen, slechts ten deele weggeruimd door te hulp gesnelde militairen. Een drukkerU ligt ln puin; de machines staren, grillige monsters geiyk, uit den chaos van bakstee- nen. Een wynkelder werd door het gewicht van de neervallende eerste verdieping ver nield; de wegstroomende wijn kleurt de straat zwart-rood. En overal storten nog gebouwen in, kraken balken en bezwyken muren door het nog steeds werkende water. Wy gaar. de rails over. De dwarsliggers ?4jn ondergraven, de rails zelf avontuuriyk ge bogen, ten deele geheel uit elkaar gerukt- Aan hervatting van den dienst op de lijn Montauban—Bordeaux is voorloopig niet te denken, alleen al omdat tusschen Molssac en Castel-Sarrasin de spoorbrug Cacor ls ver nield. De voornaamste wyken van de zeer schil derachtige en uit kunst-historisch oogpunt belangwekkende «stad Montauban liggen op een rotsachtlgen heuvel boven den Tarn en werden door de overstrooming niet geteis terd. Daarentegen moeten de stadsw'ijken er omheen als geheel vernield beschouwd wor den; want, hetgeen niet vanzelf instortte, be vindt zich in zoodanigen toestand, dat het de volgende dagen desniettemin moet wor den omvergehaald. Men telt hier op het oogenblik meer dan 300 totaal vernietigde gebouwen. En ln welken toestand doen zy zich voor aan den bezoekerI Daar zUn wan den blyven staan, waar nog schilderyen en foto's aan hangen; kamers, waar alleen éen wand uit ls gerukt, en de geheele, dikwyis uiterst schamele inrichting laten zien. BU de bruggen zyn groote hoeveelheden huis raad, balken en vuilnis aangespo<fld. Gehee le gebouwen, op vooruitspringende rotsen ge bouwd boven de rivier, zyn ln het water ge vallen. Overal wordt koortsachtig gewerkt. Poli tie, brandweer, militairen en stedeiyke gar den zyn in de weer; de zwarte soldaten van het koloniale garnizoen staan tot hun mid del. onvermoeid werkend, ln liet water. Groe pen padvinders bewyzen diensten, werken aan de pompen, helpen het verkeer regelen. De stad schynt ln staat van oorlog. De toe gangen tot de bruggen en de verniejde stads wyken zyn streng afgesloten en mogen al leen met een speciale vergunning worden ge passeerd. Van uur tot uur bijna worden dogr de prefectuur nieuwe decreten, verordenin gen, proclamaties uitgegeven. Patrouilles doorkruisen de straten. Het indrukwekkendste schouwspel van de vernielde stad vormde de meer dan een uur durende intocht van de vluchtelingen, die ln den morgen van 8 Maart over de Tarnbrug de stad blnnengolfde. Vrachtauto na vracht auto, handkar na handkar sleept, hetgeen maar onder de puinhoopen en verspreid op dc velden werd gevonden, r.aar de stad. Meu belen. kleeren, levensmiddelen, dieren, veld vruchten worden ln veiligheid gebracht En achter de armzalige rest van hun bezittin gen komt de schare getei^erden, dragend ln de handen, wat maar mogelijk is. Menigeen onverschillig en versuft, anderen schreiend en luid klagend, weer anderen wanhopig. Een schier eindelooze stoet van nameloos leed, van hartverscheurende ellende. En dan nog degenen, die al boven ln de kathedraal op een baar liggen! En de nog veel bckla- genswaardlgcrcu die krankzinnig van smart en droefenis, moesten worden opge sloten Alle voorbarig uitgesproken getallen, zoo wel van de slachtoffers als wat de schade betreft, zijn onzeker, daar de plaatselijke overheid ze nog niet heeft kunnen vaststel len. Maar wanneer men de verwoestingen heeft gezien, op de velden en in de woon- wyken, dan is de voorspelling, dat voor een volledig herstel meer dan tien jaar noodig zullen zyn, allerminst overdreven. Ook staat het ontstellend getal van 200 slachtoffers voor Montauban on omgeving helaas vast. Gestorven dieren zijn er tot dusver 3000 ge teld, maar dit getal kan nog belangrUk sty- gen; het ls totaal onmogeiyk een schatting te geven. Twee gevoelens bestormen den ontstelden bezoeker: een smarteiyk gevoelde machte loosheid tegenover de overmachtige elemen ten en een diepe sympathie met dc zoo ont zettend geteisterde bevolking. (Nadruk verboden). MANUEL GASSER. Zuid-Frankrijk overstroomd! Een watersnood in dubbelen zin. Voor de bewoners tan Montauban moet drinkwater van verren afstand aangevoerd worden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13