Een accountantsverklaring over Haarlem's Dagblad. MEER DAN 18.! Wat onze adverteerders voor kan geld krijgen. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 17 MAART 1930 KONING ACHMED ZOGOE. De geruchten omtrent de „opstan den" en de ziekte van den Koning. Eenige tientallen loeren op hem om hem te vermoorden. De „bloed wraak". (Van onzen Weenschen correspondent). Weenen, 22 Februari. Sedert anderhalf jaar is Albanië een ko ninkrijk en zit de vroegere president van de Albaneesche republiek, Achmed Zogoe, a.s heerscher op den troon. Voortdurend zie. men berichten in de pers verschijnen, als zouden er ernstige onlusten in Albanië heer- schen en zou een groot gedeelte van de be volking in opstand tegen Achmed Zogoe zijn gekomen. Deze berichten worden steeds via Belgrado in de wereld gestuurd en de Alba neesche regeering en de gezantschappen van Albanië in het buitenland haasten zich tel kenmale om deze geruchten op besliste wijzt tegen te spreken. Ook hoort men voortdurend, dat de ge zondheidstoestand van Achmed Zogoe veel te wenschen over laat. De koning, zoo heet het. lijdt aan een maagziekte en ook schijnen zijn longen niet heelemaal in orde te zijn Nu eens worden beroemde Weensche profes soren naar Tirana geroepen, dan weer zijn het Italiaasche artsen, die den koning moe ten behandelen. Omtre t de onlusten en aangaande Ach med Zogoes ziekte verneemt uw Weensche correspondent uit welingelichte bronnen he. volgende: In Albanië heerscht nog steeds een oud ge bruik, dat nog uit de Middeleeuwen s.amt Het is een soort van heilige wet, aan welke elke rechtgeaarde Albanees moet gehoorza men, namelijk de wet van de bloedwraak Wanneer de een of andere Albanees ver moord is iets, wat in dit wilde land der Skipetaren nog al vaak pleegt voor te ko men! mogen de achtergebleven familie leden niet rusten, vóór zij zelf den moorde naar ook naar de andere wereld geholpen hebben. Nu zweren de verwanten van den vermoorden moordenaar op hun beurt een duren eed, dat zij den dood van hun vader of broeder of oom weer zullen wreken en zoo gaat het spelletje door. Een eindelooss reeks moorden ontstaat. Het is een vicieuze cirkel van bloed en nog eens bloed! Wanneer in Albanië iemand een misdaad heeft begaan en hij wordt gesnapt, dan wor den meestal korte metten met hem ge maakt. Men veroordeelt den schuldige eenvoudig ter dood. In vroegere tijden werden zulke ter dood veroordeelden doorgaans onmiddellijk aan een tak van een boom opgehangen. Men liet het lük dan gedurende eenlgen tijd aan den boom bengelen, om als afschrikwekkend voorbeeld voor anderen te dienen. Tegenwoordig schiet men de misdadigers meestal dood. Achmed Zogoe heeft reeds toen hij nog president van de Albaneesche repu bliek was, heel wat lieden ter dood laten brengen. Nu hebben al de overlevende bloed verwanten van deze ongelukkigen een heili gen eed moeten zweren, dat zij Achmed Zogoe uit den weg zullen ruimen en daarom is des konings leven nooit veilig. Want het' zijn een paar honderd mensehen, die op hem loeren! Hij verlaat daarom ook bijna nooit zijn „pa lels", dat eigenlijk niet veel meer is dan een gewoon landhuis, en hij durft zich zelfs nau welijks in zijn eigen tuin te vertoonen, al wordt deze ook nog zoo goed door soldaten bewaakt. Wanneer hij zich af en toe eens naar het parlement moet begeven, dat vlak ln de buurt van zijn woning ligt, worden de straten van Tirana, door welke hij moet rij den, eerst door soldaten en polltie-agenten geheel schoongeveegd. Niemand mag zich op straat vertoonen en ook achter de vensters van de huizen mag zich niemand laten zien! Natuurlijk is het niet zeer bevorderlijk voor de gezondheid van den jongen koning, dat hij bijna voortdurend in zijn kleine huis moet zitten. Bovendien werkt het ook erg op zijn zenuwen, dat hij voortdurend voor zijn hachje moet vreezen. Hij rookt bijna den ge- heelen dag, de eene sigaret na de andere, en dat is erg slecht voor zijn longen en ont neemt hem zijn eetlust. Daardoor voelt hij zich heel vaak ziek en dan moeten er dok ters komen om hem te behandelen. Deze raden hem steeds het overmatige rooken af en in den beginne gehoorzaamt de vorst .Doch dan wordt het hem weldra te machtig en rookt hli weer evenveel als voorheen. En dan doen zich dezelfde verschijnselen opnieuw voor! Omdat hij zoo bevreesd is, dat men hem van zijn leven zal berooven en dat men wel licht kan probeeren hem te vergiftigen, eet hij enkel en alleen spijzen, die eigenhandig door zijn moeder, Sadije, die den titel van „koningin-moeder" draagt, zijn toebereid. De honderden lieden, die volgens de oude, heilige wet der bloedwraak gezworen hebben den koning te vermoorden, zijn de „opstan delingen", over welke men telkens in de kran ten leest, en de ziekte van den koning, ten gevolge waarvan telkens buitenlandsche dokters naar het hof te Tirana worden ge roepen, vindt haar oorzaak in 's konings zonderlinge levenswijze! W. M. BEKAAR WAT ZAL MEN MET SORGIIVLIET DOEN? In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het ontwerp houdende machtiging tot het aangaan van een overeenkomst voor de schenking van Sorghvliet zegt de regeering zich te verheu gen, dat ook in de Kamer algemeen hulde is gebracht aan de schenkers voor hun vor stelijke gift, waaruit een zoo hooge en nobele opvatting van burgerzin spreekt. Met ver schillende leden is zij van oordeel, dat het voorbarig zou zijn, thans reeds van gedach ten te wisselen over de bestemming van het te stichten gebouw. Wel kan zij mededeelen, dat de stichting van een gebouw voor een van de beide Kamers der S.aten-Generaal of voor den Haagschen gemeenteraad, naar haar geble ken is, niet in den geest van de schenkers zou zijn. Om dezelfde reden moet uitgeslotep worden geacht de stichting op het landgoed van een gemeentelijk museum of van een Palels van Justitie. Daarentegen zal de inrichting in het te stichten gebouw van een aantal receptiezalen inzonderheid te gebruiken bij internationale conferenties met de bedoeling der schen king niet in strijd zijn. Aan den wensch tot openstelling van het park voor vrije wandeling, zoolang een be slissing omtrent de definitieve bestemming nog niet is gevallen, kan onder zeker voor behoud worden voldaan. De bedoeling is, dat het karakter van gesloten park worde gehandhaafd, maar dat de hekken tot zons ondergang worden opengezet, opdat, onder voldoende toezicht van de gemeente, ieder tot het landgoed toegang hebbc. Sinds vele jaren reeds heeft Haarlem's Dagblad de gewoonte zijn adverteerders onomwonden inlichtingen te verstrekken omtrent de publiciteitswaarde van het blad. Steeds werd het aantal betalende abonnes, de eenige be rekening die waarde heeft, aan eiken aanvrager verstrakt en de volle vrijheid gegeven, dit desgewenscht te komen controleeren op onze administratie, expeditie en drukkerij. Reeds in April 1922 werd een accountantsverklaring om- c trent de betalende abonnes gepubliceerd. Deze vermeldde toen het aantal als: Ruim 15.000. In de eerste dagen van dc Januari-maand hebben wij het zeer bekende Accountantskantoor J. H. Rosenboom en R. A. Dijker te 's Gravenhage verzocht, opnieuw een onderzoek naar het aantal betalende abonnes van Haarlem's Dagblad in te stellen en ons zijn bevindingen mede te deelen. Hieronder drukken wij een reproductie van de verleende verklaring af: .CCOUNTANTSKftNTOOfl M ROSENBOOM R. A. DIJKER AOCOUHTAHTSVERKLAfllNG. i s s Ondergeteekends verklaart dat hij op verzoek van de Directie van „Haarlem'e Da£blad"uit de administratie van die onderneming heeft vastgesteld het aantal betalende abonnó'e ln den aanvang van '930 op bovengenoemd blad en heeft bevonden dat dit bedraagt ruim 18.500 (ruim achttienduizend vijf honderd). 'e-Gravenhage, 10 Januari 1930, Accountantskantoor van J.H.Rosenboom A a.A.Dijker. Ons standpunt is, dat adverteerders recht hebben te weten in hoeveel exemplaren hunne annonces worden afgedrukt. Het aantal betalende abonnes van Haarlem's Dagblad is De „oplaag" is natuurlijk nog hooger door bewijsnummers, exemplaren voor lossen verkoop enz. Maar als basis van waar deering is het begrip oplaag zonder beteekenis, omdat de uit gever zooveel exemplaren van zijn blad kan laten drukken als hij zelf wil. Voor betalende abonnes kan hij echter slechts zoo veel exemplaren drukken als die abonnes wenschen te ontvangen en betalen. De adverteerders van Haarlem's Dagblad weten nu opnieuw, door objectief bewijs gestaafd, welke waar zij voor hun geld krijgen. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD. DE HONGERSNOOD OP FLORES. V oedselschaarschte en ziekten. Aneta seint uit Batavia d.d. 14 Maart: Aneta verneemt, dat het officieel onder zoek naar den hongersnood in de Residentie Timor en Onderhoorigheden ingesteld door het onderhoofd van de afd. Bestuurszaken der Buitengewesten van het Dep. van Bin- nenlandsch Bestuur, den heer P. C. A. van Lith, is afgeloopen en tot het volgende resul taat heeft geleid: De jaarlijks wederkeerende voedselschaarsch- te in de maanden November en December nam in het jaar 1929 een verontrustende om vang aan in de onderafdeeling Manggarai, gelegen in het westelijk deel van het eiland Flores, tengevolge van een groote muizen plaag, waardoor aldaar het voedselrestant van den Mei-Juni oogst grootendeels door muizen werd opgevreten. Hierdoor ontstond veel eerder dan gewoonlijk voedselschaarschie De ondervoede bevolking, die reeds altijd veel aan dysenterie en mij nwormziekte leed, waj aldus in het jaar 1929 extra vatbaar voor de ziekten. Toen dan ook daarbij een ernstige influenza-epidemie uitbrak, welke vaak ge paard ging aan longontsteking, vond deze de verzwakte lichamen weerloos, zoodat het sterftecijfer belangrijk steeg, hetgeen dus niet direct door honger kwam, maar door de verhoogde vatbaarheid voor ziekte en tevens nog werd vergroot door het eten van deeLs giftige boschproducten. Het bestuur greep niet dadelijk in, omdat het gewend was aan de jaarhjksche voedsel- schaarschte, welke een gevolg is van de sinds vele tientallen jaren slechte toestan den, die niet op slag kunnen worden ver- 1 beterd. Doordat gratis voedsefverstrekking in afdoende mate reeds in October was begon nen, terwijl in de maanden Februari en Maart bovendien nog telkens 4000 K.G. mais waren geïmpor eerd, kon de nood geheel worden bedwongen. GEEN RAADSKELDER TE NIJMEGEN. B. en W. van Nijmegen hebben naar aan leiding van het hun door den heer P. Hendriks te *s Hertogenbosch gedane voorstel om de ruimten onder het stadhuis, die vroe ger tot gevangenis dienden, in te richten tot raadhuiskelder, besloten, daartoe geen stap- pen bij den gemeenteraad te doen, meldt da N.R.C. De Königgratzerstrasse in Berlijn bi herdoopt tot Stresemannstrasse, ter nagedachtenH van Dr. Gustao Stresemann DE COMBINATIE VERKADE- VAN DALSUM. Solliciteert naar den Amsterdamschea Stadsschouwburg. Het contact tusschen Albert van Dalsum en Eduard Verkade heeft thans geleid tot het besluit, dat een combinatie van vrijwel alle spelers van het Oost-Nederlandsch Tooneel en van de grootste groep van het Vereenigd Tooneel (groep-Verkade) zal worden ge vormd, om vol vertrouwen te solliciteeren naar de vaste bespeling van den Stads schouwburg te Amsterdam. De artistieke lei ding zal berusten in handen van Eduard Vergade en Albert van Dalsum te zamen, ter wijl het in de bedoeling ligt, dat de regie zal worden gevoerd door hen beiden en door A Defresne en Johan de Meester. Arnhem zal door dat nieuwe tooneelgezelschap geregeld worden bespeeld, jaarlijks twintig tot dertig maaL Bovendien zullen de premières van stukken die onder regie van Van Dalsum en Defresne gespeeld worden, zooveel mogelijk in Arnhem plaats hebben. DE GEVOLGEN VAN GHANDI'S OPMARSCH. Ghandi en zijn vrijwilligers zijn op him tocht van Ahmedabad naar de Golf van Cambay thans in het dorpje Vasma aan gekomen, gelegen in het Ka i ra-district tus schen Mehmedabad en Nadiad, aldus de TeL Als gevolg van Ghandi's propagandistischs redevoeringen hebben in eenige dorpen langs de route welke hij volgt, drie politiehoofden, alsmede eenige andere notabelen him ambt neergelegd, ten einde zoodoende de uitoefe ning van het bestuur in deze dorpen onmo gelijk te maken. De dorpelingen hebben ver klaard, dat zij niet voornemens zijn, de afge- tredenen door anderen te vervangen. ENGELSCH STOOMSCHIP VERGAAN. DE BEMANNING GERED. Het Enge^che stoomschip Ament is ln het Engelsche kanaal bij Longsend aan den grond geloopen. Aangezien assist?nfie ge vraagd is, zijn sleepbooten derwaarts ver trokken. De „Ament" is Zaterdagavond in tweeën gebroken en totaal verloren. De bemanning is gered door Tra in ferry No. 2, varende van Zeebrugge op Harwich. De Trainferry heeft! de geheele bemanning van de „Ament" te Harwich aan wal gebracht,. De „Ament" kwam van Londen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14