ImAoM CïeamövacAeM H. D. VERTELLINGEN. DE MOEILIJKE REIS STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 17 MAART 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). De mislukte wraak '.oor LéON LAFAGE. De daling van den rentestand. Geleidelijke aanpassing- Meer vraag voor Duitsclie fondsen. Vastere stemming voor Olieshares te New York. Te Amsterdam Margarine Unie en Aku doorgaans aangeboden Lagere tabaksprijzen en lagere koersen voor tabaksaandeelen, Itubberwaarden nog on geani meerd. Beperking der tinpro ductie. Een nieuwe Indische leening. Herstelbank. is dan ook voor een goed gericht op de vermakkeüjking van Du; lands ere diet-voorwaarden en wanneer slechts wist dat in Duitschland geen pol calamiteiten en econom-sche strubbel te wachten waren, zouden Duitsche fa; onvoorwaardelijk goedkoop kunnen w. geacht. De laatste berichten en cok de nlng van den nieuwen president der Du: Rijksbank, Dr- Luther, luiden tamelijk vol en ook om het vertrouwen dat algemeen in dezen nieuwen ..Capta Finance" stelt, bestond er deze week Het is Augustus. Het kleine dorp op de hoogvlakte van Luercy is als uitgestorven. Eenzaam staan daar de armelijke huizen; alle luiken zijn gesloten tegen de al te felle zonnestralen. In het midden van het dorpje is. op een plein, de waterbron. Alles wat leeft: mensch, dier en plant heeft haar r.oo- dig. Reeds het rammelen van den ketting, of het knarsen van de katrol geven de gedachte van iets heerlik frlsch. De plaats van de bron is als het ware een heilige plek Nu is het middag en het dorpsplein is ge heel verlaten. Neen; toch is er nog één le vend wezen te vinden. Een grijsaard zit in zijn rieten stoel legen den muur, onbeweeglijk, aLs uit mar inier gehouwen. Zijn huls ls wat grooter dan de andere en hü bezit ook meer wijngaarden dan zijn doipsgenooten. De oude man slaapt niet. Onder zijn bereik staat tegen den muur een oud geweer, waarvan de loop blinkt in het zonlicht. Bij het minste gerucht grijpt hij zijn vuurwapen: de kleine scherpe oogen turen in het rond. Dan, langzaam, ver slapt zijn greep. Het is niets, en het geweer •wordt weer op zijn gewone plaats terug ge zet. En de grijsaard vervalt weer in zijn on beweeglijkheid. HU wachten hij zal blijven wachten, met de uiterste wilsiwspanning, zoolang hem nog maar een beetje kracht overbluft! HU kan zich nauwehjks alleen oprichten; steu nend op zlin stok en op zUn geweer loopt hij de kamer en de gang door en, als het weer het eenigszlns toelaat, tot aan het prieeL Op eenigen afstand volgen zUn vrouw en zUn dienstbode hem. onopgemerkt; hU is er trotsch op alles alleen te kunnen doen. Dan gaat hU ln het prieel zitten, en wil alleen gelaten worden. Nooit hoeft de oude Desgladcs iemand ver teld, waarop hij wacht. Toch weet iedereen het en men heeft medelijden met hem. Want zonder het ongeluk zou hU rijn zes en ze ventig Jaren met ©ere kunnen dragen. Weet gy, wat het zeggen wil een eenigen zoon te bezitten, die Jong en krachtig Ls, en die den akker bebouwt zoo goed als geen? De oude had zulk een zoon; hU kende alle' kwaliteiten der gewassen, wist alle holen van hazen en konijnen te vinden, was thuis op de markt en kwam altijd vroohjk thuis. Op een van de feesten, die op het dorp gehouden werden, was Pierre Desglades, zoo als altijd, weer de meest gevierde. Alle meis jes dansten graag met hem. Na afloop van het bal werd hij verraderHjk in den rug ge sloken en twee vrienden brachten hem be wusteloos thuis. Eerst scheen het, dat hij herstellen zou en hij legde zUn vrienden het stilzwijgen op: als hU weer beter was wilde hU zelf de zaak in orde brengen. Maar zUn krachten keerden niet terug; af en toe zag men hem nog rondom de stallen en de boerderU dwalen; kort daarna stierl' li IJals een afgeleefde grijsaard. De moeder vond troost voor haar verlies in haar huiselijke bezigheden, maar de vader was een gebroken man geworden; hij kwam den slag niet meer te boven. Nu had hU nog slechts één gedachte: zijn zoon te wreken!! Als een plechtige belofte droeg hU dit geheim met zich rond. Voor zichtig, om geen argwaan te wekken, won hij zijn inlichtingen ln en spoedig wist hij wie dc laaghartige moordenaar was. 't Was oen zekere Ra nat, wiens familie eens een proces togen dc Desglades gevoerd had. Op een feestavond, toen allen wat te veel gedronken hadden, had hij Pierre over vallen en hem den doodelljken steek toege bracht. Zoo'n knappe jongen als Pierre had natuurlijk wel eens een amourette geliad en men noemde den naam van een jong meisje... R3nat verliet het dorp en durfde pas te- rugkeeren, toen men hom verzekerd had, dat de oude Desglades ni«ts meer dan 'n wrak was. Nu hij geen mededinger meer had, maakte hij alleen het meisje het hof, dat vroeger lie ver met Pierre ging. Voor haar had hij een moord begaan en of men hem al waarschuw de, hij stoorde zich nergens aan en trouwde haar. Toen hij eenlge dagen daarna het dorps plein overstak, zag hU plotselLng den ouden Desglades onder een boom zitten. Hij wierp zulk een blik vol haat op Ranat, dat deze maakte dat hij wegkwam. Van dat oogenblik af zat de oude man dagelijks op zijn ge wone plaats met een geweer. Alleen 's avonds en 's winters als het vroeg donker was, durfde Ranat zich bij de bron 1e vertoonen. En soms meende hij in zijn huls, als het stil was, de stem te hooren van Desglades Zijn huwelijk bleek al spoedig een misluk FEUILLETON Roman van IIULBERT FOOTNER. 26) Haar oogen keken hom weer aan ou zij verbleekte. Hij voelde dat hij indruk had ge maakt. Ik zal hem vriendelijk behandelen zei hij- Ga jij nu naar de hut, om alles te halen wat hij noodig heeft, en we zullen het- hem brengen. Kan ik met hem spreken? vroeg zij met zachte stem. Garth zuchtte verlicht, dit was het eerste teeken van onderwerping. Vijf minuten lang, zei hij. HOOFDSTUK XIX. Grylls weer op het oorlogspad. Den volgenden dag nam Natalie's toestand een verkeerde wending en dagen lang dacht Garth aan niets anders dan aan haar. In deze drukke dagen vergat zelfs Rina haar eigen leed en op den dagelijkschen tocht naar het eiland wilde zij niet eens met Mabyn spreken. Maar Garth vertrouwde de kleurlinge niet geheel en bleef op zijn hoede. Drie dagen en drie nachten lang deed hij bijna geen oog dicht. Rina ging voort met Natalie te verzorgen. Langzaam aan begon zij van haar to hou den. nadat zij haar van don dood had gered en toch tegelijk haatte zij haar om Mabyn. Intusschen bracht Garth de hut zoo goed jnoselijk in orde om haar te kunnen gebrui king en toen er een meisje, Céline geboren was, werd de toestand er eer slechter dan beter op. En vóór het jaar teneinde was, stierf de jonge moeder, naar men zeide ten gevolge van de geboorte van haar kind. Céline groeide ondanks het gemis van hajir moeder flink op en nu had zij reeds te zorgen voor een tiental schapen. Zij geleidde haar kudde naar de bergen langs een omweg, want zij moest den oucen Desglades vermij den, die er op loerde haar te dooden, evenals haar vader. Dit hadden de buurvrouwen haar al verteld, terwijl zij tevens op de hoogte was gebracht van de oorzaak der verwij dering tusschen de beide families. Toch had zij medelijden met den grijsaard die maar dag in, dag uit aan zijn stoel ge kluisterd zat bij het prieeltje. z Zij kon maar niet begrijpen, hoe het mogelijk was geweest dat haar vader, die zoo lief en zacht met haar omging, een an der mensch had gedood Zou de oude man dan ooit vergeten of ver geven? Toen kwam de oorlog en alle weerbare mannen trokken ten strijde, ook Ranat. En nu drong het pas goed tot den vader van Pierre door. wat er eigenlijk was geschied: de lafaard had een Fransch soldaat gedood! Met verdubbelde kracht kwam thans z-ijn woede weer boven en meer dan ooit stond het bij hem vast dat hij zich zou wreken Eiken morgen stond hü op den drempel van zijn woning, rechtop, steunend op zijn stok en zijn wapen; als het moest zou hij nog zijn bevelen hebben kunnen geven voor het maaien of dorschen Dan richtte hij zijn schreden naar het prieeltje, waar hij den verderen dag op zijn rieten stoel bleef zitten. Zijn maaltijd wenscht-e hij hier te gebruiken; en dikwijls liet hij zijn eten onaangeroerd staan en de den bijen en andere insecten zich er aan te goed. En steeds staarde hij naar de bron. De dieren kwamen er zich verkwikken, terwijl de menschen hun emmers en kannen vulden met het verfrisschende nat. Des avonds za ten er de jonge vrouwen en meisjes en la zen en herlazen er den laatsten brief van haar man of verloofden aan het front Aan de langwerpige schaduw van de bron kon de oude Desglades zien dat het reeds ver in den middag was. Iedereen was nu binnens huis, buiten bereik van al te heete stra len van de zon. Alleen de grijsaard zat nog bulten. Plotseling geroezemoes van stemmen. Eenige maaiers dalen de helling af. De ster ke door de zon gebruinde mannen, dragen een mensch. Desglades brengt de hand boven de oogen en tuurt in de verte. Zóó werd ook eens zijn Pierre thuis gebracht. Vrouwen verdringen zich om de brancard, luide jammerklachten uitend. „Waarom moest hij cvok de anderen vóór zijn en heeft hij niet gewacht tot de ergste hitte voorbij was?" Desglades raadt, wat zijn oude oogen niet meer kunnen zien: een maaier is door een zonnesteek getroffen. Een kind, dat de groep menschen volgt, heeft de zeis opgeraapt, die in de zon schittert en blinkt als een zilveren boog. Het rumoer verstomt als de mannen het huis van Ranat zijn genaderd. Oude vrouwen, die raad willen geven, dringen mede naar binnen. Plotseling is alles stil ge worden Dan, vlugge stappen over de keien. Er na dert iemand van daar ginds Snel richt de oude Desglades zich op, het geweer aan den schouder. Tragisch en groot staat de grijsaard daar. Thans beeft zijn hand niet. Hij miktsedert zestien Jaar wacht hij op dit- oogenblik. Deuren worden opengesmeten en vrou wen staan handenwringend en schreeuwend op den drempel harer huizen. 'Daar bij de bron staat Céline met een emmer in de hand en blikt den dood in de oogen. Door het ongeluk, dat Ranat heeft getrof fen, heeft men alle voorzorgen vergeten: er moest een emmer koud water gehaald wor den om te trachten het leven van den vader te redden. En het kind ls heengesneld naar de bron, zonder dat Iemand er aan dacht haar tegen te houden. Zij staat thans van aangezicht tot aange zicht met den zoo gevreesden ouden man. die den loop van zijn geweer op haar gericht- houdt. Maar zij ls een Ranat- en toont haar te genwoordigheid van geest. Aan de deuren staan allen als met stom heid geslagen. De vrouwen slaan een kruis; de mannen zijn op het veld of in den oor ken als slaapgelegenheid. Toen luj zoo ver was. droeg hij Natalie naar binnen. Een ge deelte had hij voor haar afgesloten en zoo goed mogelijk ingericht. Het gedeelte, dat hü voor zich zelf had gereserveerd, keek uit op het meer. Er waren nu veertien dagen verloopen sinds Natalie's inzinking. Zü was langzaam vooruit gegaan. Rina had hü de boot ge geven en haar gezegd, dat zij zoo dikwijls naar Mabyn kon gaan als zü wilde. zoo lang hü bleef waar hü was. Zü zou dan ge legenheid hebben, zoo dacht hü om twee paarden te nemen en met Mabyn te vluch ten. Maar hy werd teleurgesteld in zUn ver wachting. Mabyn was te laf voor de onder neming en hü bleef op zijn eiland. Garih wachtte nog vüf dagen en Natalie kon zich reeds vrü bewegen. Zij telden reeds de dagen, die hen nog scheidden van hun vertrek uit dit- ongelukkig dal. Het voedsel werd steeds minder en ten slotte besloot Garth om Mabyn eiü Rina weg te zenden. Toen Rina den volgenden dag kwam deelde hü haar mede. dat zü twee paarden kon krij- gen om met Mabyn te vertrekken. Nadat de paarden waren gereed gemaakt kwam Rina naar Garth en Natalie geloopen die op de zank zaten. Garth, gaf haar het noodige voedsel en Rina wilde zonder een woord te spreken weggaan, maar Natalie riep haar zachtjes terug. In haar hand hield zü een zilver plaatje, waarop zü onhandig haar eigen beeld gegraveerd had. Voor Jou, zei ze, neem dit omdat ik van je hou. Rina keek het teekeningetje aan trok het plotseling uit Natalie's handen, viel schreiend voor haar voeten neer en drukte haar lippen op den zoom van Natalies kleed. JÜ goed. jü goed, snikte zü- Toen sprong zij op cn vluchtte weg tusschen de boomen Een lialf uur ia ter hoorden rij dc twee log, en er Is niemand om het gevaar af te wenden. Céline is voor den grüsaard op de knieën gevallen. „Desglades" smeekt zü. „nooit heb ik u eenig kwaad gedaan en :k heb eerbied voor uw smart. Laat mij een emmer water put ten en ik beloof u dat ik daarna terug zal ko men: dan moogt u mij gerust dooden, dat zweer ik!" De angstige toeschouwers begrijpen niet wat er tusschen het meisje en den ouden man voorvalt, maar na eenig? oogen blikken ziet men dat hü langzaam zijn wapen laat- zak ken en het meisje een teeken geeft, dat zü kan gaan. Zü snelt naar de bron, maar tevergeefs tracht zy den ketting in beweging te bren gen; de ontroering heeft haar van haar krachten beroofd. Eindelük durft er iemand van de anderen Céline te hulp te komen en nu naderen ook de andere vrouwen, zeer nieuwsgierig om te weten te komen, wat Desglades dan toch gezegd heeft. Als de emmer water het huisje binnenge bracht is, beveelt Céline haar vader in de goede zorgen van de aanwezigen aan en met een vastbesloten en ernstig gezicht keert zü naar het dorpsplein terug Is zü gek geworden? Zü gaat vóór het huis van Desglades staan, gaat tien passen ach teruit en zegt tot den grijsaard: „Nu moogt u me dooden!" Maar de oude man denkt daar niet meer aan. Zün geweer is op den grond gegleden en met zün oude oogen, waarin het licht büna uitgedoofd ls, Wjkt hü naar het eenige kind van Ranat dat ook het kind is van haar, die Pierre heeft liefgehad En bü den aanblik van het kind verdwünt zün haat Hy heft de armen op als om te toornen, dat hü vergiffenis heeft geschonken en als het meisje voor hem nederknielt, schreit de oude man. Hü weent om zün ongeluk en om zün haat. om zün groot-en Pierre, dien hij niet heeft kunnen wreken. a 60 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL (ORISSTP A AT 16 TELEF. No- 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. CENTRALE BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS. De afdeeling Haarlem van denCentralen Bond van Transportarbeiders heeft Vrijdag avond in de groote zaal van het Blauwe Kruis een feestavond voor de vrouwen dei- leden georganiseerd Na muziek van de mandolineclub „Apolio" kwam de heer Adolf Bouwmeester op het podium en als plaatsvervanger van den heer Willem van Capellen kon hü de gelukkige mededeeling doen dat de heer Van Capellen goed vooruit gaat. Hierna gaf hü eenige mooie fragmenten uit .Allerzielen" welke met groote belang stelling werden gevolgd. De bondsbestuurder de heer Rabté uit Rotterdam., heeft een korte causerie gehou den over het intensiever meeleven dei- vrouwen met den grooten strijd der arbei dersklasse voor ontvoogding, waarna de heer Adolf Bouwmeester een humoristische voor dacht gaf, nl. „De Broek" weLke groot succes mocht oogsten. Na het optreden van den heer Bouwmees ter heeft de heer A. Mars een korte uiteen zetting gegeven van het doel der Haarlem- sche Vrouwen brigade, welke Indien de deel neming grooter wordt ook kinderfeesten wil organiseeren en voorts sprak hü een op wekkend woord om lid te worden van het t.b.c.fonds van den Bond, welk fonds ten doel heeft om behalve door opneming in een sanatorium op andere wijze hulp te verleenen by voorbeeld bü het missen van inkomen of indien er hulp in de huishouding van noode is, of de verstrekking van klee ding enz. De heer Bergman heeft de bijeenkomst ge sloten. PERSONALLY De heer J. D. Koster te Haarlem is be noemd als le vlolist bü het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holland-Ame- rikalün. paarden weg galoppeeren achter hun kamp. langs denzelfden weg waardoor zy de vallei waren binnengekomen, den weg naar de Spi rit Rlver. Aanvankelyk durfden zü niet gelooven, dat zü werkeüjk zoo gemakkelyk van hun vü'anden verlost waren en zü betrapten zich zelf er op, dat zü voortdurend luisterden naar hun terugkomst. Tenslotte spreng Garth te paard en reed naar den heuveltop. Daar zag hy Rina en Mabyn als twee stip pen in de verte naar het zuiden gaioppee- ren. Toen hü met 't goede nieuws bü NataLie terugkwam, gaven beiden zich over aan uit bundige vreugde. Op de kinderüjkste wijze gingen zy zich te buiten aan voorstellingen en verbeeldingen. Zü juichten over het ple zier. dat hun bü hun terugkeer in de be schaafde werekl wachtte. De gedachte aan het Luna-park op Coney Island maakte Na talie kinderlük bly van vreugde Dc vreugde was van korten duur. Den volgenden morgen zou de tegenspoed komen. Nog steeds spraken zü over hun aan staande thuiskomst, en Garth had Natalie te paard gezet, om te zien hoe zü zich in het zadel zou houden. Plotseling boog zü het hoofd en legde zün hand op haar schouder. Paarden! zei ze. Garth hield zijn paard in. Indianen misschien Natalie schudde haar hoofd. Neen, het zün zwaardere dieren dan de Indianen-pony's. Zü luisterden met gespannen aandacht, en spoedig klonk het gedreun van hoeven in de bosschen langs den oever vau het meer. Als ze terugkomen, schiet ik ze dood. zei Garth kort. Natalie's ooren luisterden scherper. Zy zün met meer dan twee! zei ze plot seling. Vier zes en misschien nog meer! Garth's gezicht klaarde op. Ongetwijfeld vrienden, zei hy. "Mabyn zou nooit iemand De verlaging der discontokoersen, waartoe men achtereenvolgens te Londen. Amster dam en Berlün is overgegaan, heeft op de effectenbeurzen geen noemen swaardigen invloed gehad, ai is zü ongetwijfeld voor den fondsenhandel van groote be:eekenis. Zij illustreert n.l. de meening van de vooraan staande financiers in ons werelddeel dat de ruime geldmarkt van den laat sten tüd geen verschynsel is, dat uitslui tend aan de beursmalaise moet worden toe geschreven. maar samenhangt met de con- junctuurswüzlglng, welke zoowel in de V. S. als in ons werelddeel kan worden geconsta teerd. Het vrije geldverkeer loopt gewoonlijk op de offlcieele bankrente vooruit en anti cipeert nu aan ook reeds op een nog ver dere verlaging der discor.ti- Te Amsrerdam waar het disconto thans 3 1/2 pet. bedraagt, noteert particulier disconto 2 5/8 a 2 3/4 pet. en ook te Berhjn wordt van de Duitsche Rijksbank voor credieten en beleeningen weinig gebruik gemaakt. De tendenz der geldmarkt is dus nog steeds een dalende, tengevolge waarvan we ons bevinden in een overgangstijdperk, waardoor voor een deel de malaise in handel en bedrijf wordt ver klaard. Het duurt gewoonlijk eenigen tijd alvorens men zich in den handel en ook op de effectenbeurzen bü de lagere geldkoersen heeft aangepast. De banken hebben de herin nering aan de groote rentemarges, welke in 1929 konden worden verkregen en doen daarvan niet gemakkelijk afstand. Toch zal de rente in rekening-courant dit jaar be duidend Lager zijn dan verleden jaar en ook al daalt de creditrente, tegelijkertijd, zoo is toch de winstmarge vor de banken bij lage rentekoersen veelal lager dan bü hooge, mede doordien minder groote kapitalen voor de be drijf sfinanciering noodig zijn. Ook de hypotheekbanken zullen in 1930 den invloed ondervinden van de ingrijpende wijzigingen welke zich op de geldmarkt hebben voltrok ken. Ook hier ontwikkelt het proces zich in een langzaam tempo, omdat de belegger i.e. de houder en kooper van pandbrieven zich slechts noode met een lager rendement te vreden stelt. Dit blijkt wel uit de betrekke lijk geringe koersstijging van prima beleg gingsfondsen. Zoo noteerden b.v. de 4 pet- Oblig. Nederland 1916 op 31 Oct. 1929, toen het disconto tot 5 pet. verlaagd werd, 94 pet. thans nu 't disconto 3 1/2 pet. bedraagt 97 pc:, de 2 1/2 pet. N.WJ3. respectievelijk 60 1/4 en 65 pet. De meeste hypotheekbanken hebben thans de uitgifte van 5 pet. pandbrieven ge staakt, omdat een hypotheekrente van 5 3/4 pet. gelijk verleden jaar nog by de meeste instellingen gold, niet meer kan worden gehand haafd. Groote vraag naar 41/2 en 4 pet. pandbrieven is er nog niet, hetgeen ook be grijpelijk is omdat het lagere rendement voor de beleggers een vermindering van inkom sten beteekent, welke niet wordt gecompen seerd door een evenredige verlaging der kos ten van levensonderhoud. Eerst geleidelijk zal de belegger van dezen tyd er aan moeten gewennen, dat voor z.g.n. goudgerand beleg gingspapier een rendement van 41/2 pet., straks allicht van 4 en 3 1/2 pet. normaal moet worden beschouwd. In verband hiermede is het begrijpelijk dat men voor de belegging van kapitalen bet oog vestigt op buitenlaudsche fondsen, en dat met bet oog darop vooral de toe stand in Duitschland voordurend in het mid den der belangstelling staat, omdat van Duitsche fondsen nog altijd een rendement gemaakt wordt, dat eenige procenten uitgaat boven dat van blnnenlandsche. De Berlyn- sche geidmarkt is thans vrijwel de eenige, die van de overige Engelsche bankplaatsen kapitaal wegtrekt en wanneer de politieke en economische verhoudingen in Duitschland zich slechts meer consoiideeren, is het waar- schijnlyk dat het renteverschil tusschen Duitschland en andere Europeesche landen geleidelijk kleiner wordt. De samenwerking, welke er thans bestaat tusschen de voor naamste circulatiebanken en die zich culmi neert in de werkzaamheid der Internationale tegen ons kunnen ophitsen, zelfs geen In dianen. Maar hü zei dit alleen om Natalie gerust te stellen, want terwül hij sprak, dacht hij aan een andere verschrikkelyke mogelykheiü. Hy lichtte Natalie uit den zadel en zend haar in de hut. Toen nam hy" zyn geweer en trok het bosch in op verkenning. Hij hurkte neer achter een bosch je, waar hij spieden kon, zonder gezien te worden. De stoet trok op hen aan. De eerste die voorbij kwam, was Mabyn. Zyn bleek gezicht straalde nu triomfantelijk. Een ziekelyke Indiaan volgde bem en Garth meende zijn gezicht te herkennen, al wist hy niet direct wie net. was. Toen kwamen zes lastdieren, beiaden met voedsel en kampbenoodlgdhe den. Deze paarden werden geleid door een Indiaansche vrouw, die baar gezicht van Garth afwendde. Hü had het gevoel dat hy ook deze kende. Rina volgde en zy keek met een bedroefd en angstig gezicht in de richting van de hut. Dit scheen alles en Garth was op punt om op te staan, toen hü nog een ruiter hoorde aankomen. Deze schommelde lui in het zadel en de groote hoed en de sigaar tusschen de vette lippen lieten geen twy'fel omtrent den mar.. Hij zag er ouder uit, maar dat was al les; en hy droeg sporen van een doorge stane ziekte. Nick Grylls had hen gevonden. HOOFDSTUK XX. Hulp. Garth dankte den hemel, dat hij momen teel alleen was. De reactie na hun dag van hoopvolle vreugde was te plotseling om te dragen. Gehurkt achter het kreupelhout greep hij zijn hoofd in zijn handen. Wat kon hy doen alleen tegen zoo'n overmacht? Een oogenblik verloor iiij den moed. Maar 4jy, «i itai. ata hfcfa k» ndia ordea a* ït&ii ma in i v:g Duitsche fondsen meer vraag, waart; New York 'voorging. Overigens is er in het ljeeld der Mev Yorksche fendsenmarkt nog weinig kleu: x bekennen, al meet worden gezegd, dat is publiek langzamerhand in meerdere rr.i:t aan den-hand?! deel neemt, zoo-dat weer ca- zetten van bijkans 4.000.000 shares bexelfe worden. Gevolg hiervan is dat ook de koene: langzamerhand iets oploopen, al betreft ie*, hier nog meest bepaalde categorieën. 0;- merkelijk is echter dat, terwijl het intern- tionaal indexcijfer voor de twaalf vooma&a. sre beurzen sinds begin 1930 van 88.5 89.7 is opgeloopen, het indexcijfer van Ke? York in alen tijd van 115.6 tot 127 is ge- stegen. De greote winsten der publicatie? maatsehappyen en de pogingen tot hergr-*- peering blijven de aandacht trekken, even als de zeer bevredigende winsten eer oiic- mataschappyen en de pogingen welke worde: aangewend om de productie van ruwe 0.;; en de fabricatie van geraffineerde olie x beperken, pogingen waarin men nu eindelijt schijnt te slagen. Voor olieshares b°staat eea uitgesproken vaste stemming, welke hoogere koersen doet verwachten. De staat der onuu- gevoerde orders van.de Steeltrust trok welt: belangstelling van "meer invloed was het be richt der productie-beperking dat den koen der aancleelen in het midden der week be neden 180 pet. deed dalen. Op de Amsterdamsche beurs behoudt eec flauwe tendenz de overhand, welke zich at: eens hier aan weer daar demonteert, en d«e week opnieuw tot uiting kwam op de al- deeling der Industrieelen, waar aandeden Margarine Unie zich een nieuwen koersval tot beneden 300 pet. hadden te getroosten, Hierop volgde eenig herstel, maar de ligging van dit fonds blijft zeer ongemakkelijk Ook aandeelen Philips Gloeilampen zijn enkele procenten afgebrokkeld, terwijl Aku's zich nauwelijks boven pari kunnen handhaven. Hoogere koersen werden gemaakt voor aan deelen Centrale Suiker, nu blijkt dat in het af geloopen boekjaar nog zonder verlies kor. worden gewerkt, al is van eenig dividend geen sprake. Van Cultuurwaarden staan reeds eenige weken Tabaksaandeelen op den voor grond. Men heeft hiervoor medio Februari hoogere koersen geforceerd, welke thans moeten worden prijsgegeven nu langzamer hand vast komt te staan dat de Tabaksoogst van 1929 aanmerkelijk minder zal opbrengen dan zijn voorganger. De voorverkoopen, welke deze week plaats vonden, wüze daarop reeds en ook voor de eerste veiling, die gehouden zal zijn als dit artikel verschijnt, rijn de verwachtingen niet hoog gespannen. De ta bak, al moge ze dan niet de fouten hebben èn wat kleur èn wat kwaliteit betreft van den oogst 1926, schijnt ten eenenmale voor het fijne Nederlandsche en Amerikaansche fabricaat ongeschikt te zijn. Voor rubberwaarden blijft de stemming ongeanimeerd en de claim van de aandeelen „Amsterdam", die aanvankelijk op 20 pet, kon worden gecalcuieerd, bracht deze week niet meer dan 16 a 18 pet. op In aansluiting met New York bestond ook hier voor Öliewaarden een vaste stemming, waarvan vooral de kleinere Amerikaansche shares profiteerden. Op de afdeeling de: mijnwaarden was de invloed van het besluit tot beperking van de tiiiproduntie nog woinig merkbaar. Toch mag worden verwacht, dat dit besluit, thans ook genomen door de pro ducten op Banka en Billiton, tenslotte aan de maatsehappyen zal ten goede komen. Wij eindigen ditmaal met te vermelden, dat eer. nieuwe 4 1/2 pet- Indische Leening van f 30 millioen zal worden uitgegeven, waarvan reeds f 17 m'llioen ondershands bü de pen sioenfondsen is geplaatst, tot den koers van 96 pet. tengevolge waarvan de leening van 1929 een fractie terugliep. Geld op prolongatie is 21/2 a 3 pet. LETTINGA. bezorgdheid voor Natatle spoorde hem weer aan. Hij stond op en spoedde zich naar haar tce. Natalie wist reeds evenveel als hü- Zij keek hem aan. Haar eerste gedachte was ook voor hem geweest. Mün arme Garth, zei ze, meer gevaar en meer zorg voor jou! Zyn wenkbrauwen fronsten en zün gezicht werd strakker. Meer werk! riep hy" met een droogea lach. Het vierde bedxüf van het drama be gint. Natalie lachte eveneens. Wie is de halfbloed, die er bü is? vroeg hü- Herinner je je niet? antwoordde zij snel Ons verblijf op de Landing? Xavier! NatuurHJk! riep hij. En de tweede vrouw?Mary Co-que- wasa! Hm! alle dramatis personae! zei Garth. Natalie hield zich flink, salueerde met haar gezonde hand en vroeg: Orders voor vandaag, kapitein? Zy lachten beiden De lach van de jeugd! In ieder geval: wü hebben het huis! zei Garth. Ik zou graag mün afdeeling willen dee- len met m'n paard, maar de oude jongen zal zün ribben niet door de deur kunnen krij gen. Natalie ging haar post betrekken aan den hoek van het meer, waar zü alle gebeurte nissen in het andere kamp kon gadeslaan. Het leek wel of hun tegenstanders hen wil den ontmoedigen door een groote machts ontplooiing. Zü sloegen hun kamp op in dc buurt van de hut en bleven den geheelcn dag in de open lucht. (Wordt vervolgd)*. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6