VtAMadrii tffywi&tehclvL fwwtii H. D. VERTELLINGEN. DE MOEILIJKE REIS STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG' 19 MAART 1930 (Nadruk Terboden i auteursrecht voorbehouden). Na vijftien jaren Moeizaam slofte de man langs den langen, eenzamen landweg. Met zijn gebogen rug en moeilijken gang leek hij een oud man. En dat was hij ook. Oud en moe. Moe van het harde leven, waarvan hij geleden had. M02 van alle teleurstellingen, armoede en tobbe rijen, die hij meegemaakt had en oud, omdat hij nu niets meer van het leven te verwachten had. En toch was hij pas veertig jaar en stond dus eigenlijk nog In de volle kracht van zijn leven. Maar de harde Jaren hadden hem voor zijn tijd oud doen worden eu het laatste restje hoop op betere dagen by hem weggevaagd. Het eenige, wat hy nu nog doen wilde, was naar zyn geboortedorp gaan om zijn oude moeder op te zoeken, die hij vyftien Jaar geleden voor het laatst gezien had. „Vijftien lange Jaren", mompelde de man In zichzelf en even keek hy op over den langen, zon-overgoten landweg, tot waar aan 't einde eep dun, spits kerktorentje zich uit wollig groen verhief. Daar Lag zyn dorp, dat hij nooit In al die Jaren had kunnen vergeten en daar wachtte hem zyn moeder, zyn „oudje", zooals hij haar steeds had genoemd. vyftion jaar lang had ze achter het witte gordyntje voor het kleine venster gezeten als haar werk was afgeloopan en al breiende had ze den weg afgetuuxd of haar jongen nog niet terugkwam. Toen hij als een flinke, jonge kerel van vijf en twintig Jaar was weggegaan, was hy vol hoop e:. goede verwachting geweest „Oudje", had hy gezegd, „ik ga een paar jaar tjes naar het buitenland om geld te verdie nen. Hier kryg ik toch niks, maar daar zal ik flink aanpakken en als ik dan terugkom, zal genoej hebben verdiend om hier op mezelf tt- teglnnen". En hy was weggegaan, een flinke, Jonge kerel, vol moed cn levensdurf. Eerst had hy nog wel eens naar huls geschreven, maar al gauw had hy dit achterwege moeten laten. Zn „oudje" kon zelf lezen noch schryven, d>is antwoord ontving hy op z'n brieven nooit en telkens den dominee lastig vallen om haar de brieven van haar jongen voor te lezen en ze te beantwoorden, durfde ze niet. Dus hoorden die twee al spoedig niets meer van elkaar en 't oude vrouwtje zat van dan dag af, dat hij vertrokken was, op haar plekje achter het raam te breien. Het ging den jongen niet voor den wind. Duitschland viel hem tegen. Wat bleef er over van zyn mooien droom, dat hy daar het werk maar voor 't opscheppen zou hebben? Dagenlang zocht en vroeg hy en toen hy elndeiyk wat kreeg, was 't nog als los werk man en stond hy na een paar dagen alweer aan den dyk. Zoo ging het telkens. Hy had zelfs zyn oud moedertje nooit één cent kun nen toesturen, want had hy met moeite eens een kleinigheidje kunnen sparen, dan was het nog gauwer weer ingeteerd In werkloozen tyd, en hy was byna altyd werkloos. Toch gaf hy den moed niet op en kampte vyftien jaar lang tegen z'n verlangen naar huis, om dat hy vast en zeker geloofde, dat het lot hem ééns gunstig zou worden. Wat had hij die Jaren al niet geprobeerd! Maar bij alles had hy pech gehad en elndelUk, na vyftien lange jaren van zwoegen en falen, had hy het op gegeven en was teruggekeerd naar zün ge boortedorp cn zyn „oudje". En nu slofte hy langs den langen weg als een oud geworden man. De zon was steeds lager en lager gezonken, stond nu als een vurige bol achter het spitse dorpstorentje, en zette het koperen haantje in vuur. Do man verhaastte zyn tred een beetje, want hy wilde graag het oudje verrassen, voordat zy naar bed zou zyn gegaan. HU verwachtte haar half en half achter het kleine venster te vinden. Uverig breiende, zooals ze dat vOor zyn vertrek ook wel placht te doen. Hy had nu de eerste woningen van het dorp bereikt en zag zyn eigen huisje ook liggen. Iets gejaagds kwam er In hem en on gemerkt begon hy nog sneller te loopen. Nü nog een paar passen, dan stond hy er voor. Zyn hart klopte hoorbaar en zijn adem stokte Het tuintje lag als een kleine wildernis voor hem Goudsbloemen en stokrozen ver stikten elkaar en het smalle voetpaadje was dichtgegroeid Hy duwde het ve: velooze hekje open en trad op de scheef gezakte huisdeur toe. Deze was gesloten en In de venster ruitjes van het woonkamertje waarin de ondergaan de zon kleine vuurtjes zette, hingen splnne- webben. De man begreep het nog niet goed. Hy liep achter het huisje om naar het wrakke geitenstalletje, waarnaast, in een bloelende vlier, een vogel zUi; avondlledje tjilpte. Hy schoof den grendel voor het deur tje weg en keek naar binnen, maar er was geen geit meer ln en het moestuintje bevatte slechts een wildernis van hoog-opgeschoten koo'zaado'anten. Langzaam aan begon hij nu te begrypen. Aan den zykant van het huisje stond een oude, groenbemoste bank en daar liet hy zich, met het hoofd in de handen op neer FEUILLETON Roman van HLXBERT FOOTNER. 28) Garth kwam binnen en zette twee geweren in eeu hoek. Wat heb je uitgehaald? vroeg zy. O! Ik heb een mazzeltje gemaakt, spotte Garth vrooiyk. Dertig el linnen voor een ge weer en een party patronen. Mooi hé? Natalie duwde hem by het vuur en hielp hem zUn pyp aan steken. Kyk eens, ik had een vermoeden, dat Xavier ons vannacht zou beloeren. Ik heb hem een klap op zUn lieve gezicht, gegeven, en ik meen dat ik daarmee wel cenig resul taat heb bereikt. Natalie keek verontrust. Ik zou gek worden, als ik niets te doen had. verdedigde Garth zichzelf. Nu zal ik een week lang weer braaf zyn. Maar Xavier? vroeg 4) angstig. Ik zou geen oogenblik geaarzeld hebben den schurk neer te slaan, zei Garth koel. Hy heeft myn paard gedood. Maar ik kreeg geen kans tot een gevecht, en kon hen; dus niet dooden; op het oogenblik is hy der halve ongedeerd. Maar als het dag is, slaat Gryll hem natuurhjk half dood. Wat heb je met hem gedaan? vroeg Natalie. ik vermoedde zoo ongeveer waar hy zou zitten en kroop heel langzaam vooruit plat op den grond Uggend. c-arthriep Natalie, als ik dat geweten bad. vallen. Zoo zat hy een heele poos. De maan kwam op, zette heel den omtrek in een fan tastisch, zilver licht en wierp grillige scha duwen op den grond. In het witte vliertje zweeg het late zangertje al sedert langen tyd, en nog steeds zat de man daar. Plotse ling hief hij het hoofd op en een vreemde blik kwam er in zyn oogen. Wat was dat!? Wat meende hy daar te zien? Was dat wcr- keiykheld of. Door het moestuintje strompelde, ge- ruischloos, een oud figuurtje. In haar ge rimpelde handen droeg ze een mandje met zoo juist geplukte groenten. Haar gang was langzaam en moeilyk. By het geitenstalletje gekomen opende ze het deurtje, keek er in en deed er toen weer den grendel voor. Dan kwam ze naar den man toe, zette het mand je naast hem op de bank. nam zyn hoofd in haar handen en streelde het een paar maal, terwijl hij zich verbeeldde, dat zy hem zachte woorden toefluisterde. Even later strompelde ze weer verder met het mandje onder den arm en juist toen ze om het huisje wilde verdwynen, sprong de man overeind en de armen naar haar uit, strekkend riep hy: „Oudje", en nog eens „oudje". Dan bleef ze staan en de man snelde nu naar haar toe en wilde heel haar tenger figuurtje in zyn armen sluiten. Maar toen hij de handen naar haar uitstrekte, lachte ze hem nog even met den hem beken den. lieven blik in haar oude oogen toe en vervluchtigde dan in een blauwen hemel. Diep teleurgesteld viel de eenzame man op de oude bank terug. De wind fluisterde in het witte vliertje. ZITPLAATSEN VERHUREN OP DEN OPENBAREN WEG. UITSPRAAK VAN DEN HOOGEN RAAD Men seint ons uit Den Haag: De Hooge Raad heeft heden arrest ge wezen ln de zaak tegen den autobusonderne mer A. A. de Waard, te Velsen-Noord. De Rechtbank te Haarlem had bevestigd een vonnis van den Kantonrechter aldaar, waar bij De Waard veroordeeld werd tot f 5 boete of vUf dagen hechtenis, omdat hy in de ge meente WUk aan Zee en Duin met een mo torrijtuig: op den openbaren weg had post gevat met het kennelijk doel om daarin een zitplaats te verhuren, zonder dat hem ont heffing was verleend als bedoeld in art. 149 in de Politieverordening dezer gemeente. Dit verhuren is, evenals in de meeste andere ge meenten. ook te wyk aan Zee en Duin ver boden by het zoogenaamde „snorders"-arti kel. De Hooge Raad overwoog, dat een dusda nig artikel niet zóó ver mag gaan, dat daar door de mogeiykheid, om een intercommima- len autobusdienst te onderhouden, feitelijk word opgeheven of geheel afhankehjk wordt gesteld van het goedvinden van B. en W. De Hooge Raad verklaarde dit. artikel onverbind baar voor wat motorrijtuigen betreft, ver nietigde het vonnis der Haarlemsche Recht bank en ontsloeg De Waard van alle rechts vervolging, Mr. A. A. Hulzenga te Haarlem was zijn raadsman. ACTIE IN HET HOVENIERSBEDRIJF Door de samenwerkende organisaties het Land- en Tuinbouwbedrijf zijn de tuin lieden en hoveniers opgeroepen tot een ge combineerde vergadering welke as. Woensdag ln het gebouw St. Bavo zal plaats vinden Tot deze vergadering is het personeel der te Haarlem en naaste omgeving gevestigde fir ma's uitgenoodlgd, daar het plan besproken zal worden om weder te komen tot een col lectieve arbeidsovereenkomst. Getracht zal worden op deze vergadering overeenstemming hieromtrent te verkrygen, opdat de actie hiervoor kan worden begonnen BAL-MASOUé HERSTELLINGSOORD VOOR SPOORWEGPERSONEEL. De prijzen voor het bal-masqué van de Herstelllngsoord-Vereeniging 18351905 voor Spoorwegpersoneel zyn te bezichtigen in de étalage van de Firma Engelenberg, Bartel- jorisstraat. De jury zal bestaan uit mej. Fr. Busquet en de heeren G. H. Pollé en A. K. van der Werff. Juist zei Garth, en daarom heb ik je niets verteld. Maar het was te donker om te schieten. Ik kon geen hand voor mn oogen zien. Geen dertig yard van hier raakte ik plotseling zUn kleeren aan. Ga door. ga door! drong zy aan. HU zat met zUn rug tegen een boom. Ik luisterde naar zyn ademhaling, en merkte dat hy sliep Ik kroop achter hem en greep hem aan. Hy stiet een gesmoorden gil uit en zweeg toen. Hy viel lang uit op den grond en lk tilde hem op en draaide hem rond boven myn hoofd, net zooals wy vroeger la zen in de Indianenverhalen. Ik geloof dat ik hem eenigszins gehavend heb. maar dat was voor den moord op mijn paard. Toen ben lk voor hem gaan zitten, stak mijn pUp op en dacht na, wat ik met hem doen zou. Ik kon hem niet behandelen als een onzer vijanden en tenslotte besloot ik hem naar zyn eigen kamp terug te sturen. Naar hun kamp! zei Natalie. Niet heelemaal! Ik nam hem op myn rug en droeg hem tot by het kamp. Daar zette ik hem tegen een boom als een afschrik wekkend voorbeeld. Elgenlyk had ik een bordje op zyn borst moeten bevestigen met de waarschuwing: Dit ls het lot van al wie enz. maar ik had er niet aan gedacht schrijf gerei mee te nemen. O! Garth, zei Natalie berispend. Hy zette een berouwvol gezicht. Ik zal het nooit meer dan, zei hy. Maar ik kon het niet laten Het was een kwestie van er op of er onder! BIJ allen scherts over en weer, voelde leder voor zich maai' al te goed den ernst van den toestand cn 's avonds sat Natalie met wijd- PERSONFELSFORMATIE IN HET ST. ELISABETHSGASTHUIS. In het orgaan van den Centr. Ned. Amb- tenaarsbond wordt een overzicht gegeven van het personeel van verschillende verpleglngs- innch tingen in ons land. Van het Haarlemsche St.-EUsabeths Gast huis wordt gezegd dat dit ziekenhuis er se dert 1924 in aantal verplegenden op vooruit is gegaan en ook eenigszins in het percen tage gediplomeerden. In verband hiermede worden eenige cyfers gegeven: 1924: aantal 69, gedipl. 20. 1929: aantal 94 gedipl. 34. Hierby moet echter in aanmerking worden genomen, dat ook het aantal patiënten is tosgenomen. Volgens de opgaven van 1924 bedroeg dit toen 111 patiënten, thans onge veer 160, doch ook naar verhouding ls het aantal vsrplegenden dan toch gestegen. Ter vergelyklng dienen de volgende cy fers: 1924 1929 Sill «3 60 et U Binnengasthuis Amstedam 388 175 381 104 Tesselsch. ziekenh. A'dam 159 88 134 64 Gem. Ziekenh. Cools. R'dam 430 274 471 299 Gem.Ziekenh.Bergw. R'dam 220 102 257 139 St.-Ellsab. gasthuis, Haarlem 69 20 94 34 De vergelykende cyfers voor het gemid delde aantal patiënten zien er als volgt uit: 1924 1929 Binnengasthuis Amsterdam 700 660 Tesselschade Ziekenhuis 262 400 Coolsingel 718 774 Bergweg 388 429 St.-Elisabethsgasthuis Haarlem 111 160 NEDERLANDSCHE N 'VTUURHISTORISCHE VEREENIGING. Woensdag 19 Maart zal in de kleine be nedenzaal van het Gem- Concertgebouw Prof. Dr. J. Jeswiet uit Wageningen voor do leden van de Ned. Natuurhistorische Ver- eenie'ng. afd. Haarlem, een lezing met licht beelden houden over Bali. Ook de leden der Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hebben toegang. FAILLISSEMENTEN. Dinsdag 18 Maart 1930 werden door de arrondissementsrechtbank te Haarlem failliet verklaard De N.V. Handelsvereeniging „Haveho", in liquidatie, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Parklaan 49. Curator Mr G. E. Mellema, te Haarlem. Bernard us Schill, smid, wonende te Koog aan de Zaan. Ruyterst-raat 9. Curator: Mr. A. A. Huizen ga, Haarlem. Rechter-commlssaris ln beide faillissemen ten Mi'. M. A. van Rijn van Alkemade. Opgeheven werden de faillissementen van: P. Huizenga, schippersknecht, wonende te Purmerend. Curator Mr. H. H. Riepma, Edam. R. H. van Heuveln, caféhouder, wonende te Heemstede. Curator Mr.'J. C. Y. Nieuwenhuys, Haar lem. Geëindigd zijn door het verbindend wor den der ultdeelingslyst de faillissementen van: J. Benavente, winkelier in heerenkleeding, v/onende te Haarlem. Curator: Mr. J. Gerritsz. W. Hoekstra, parlevinker (vroeger) thans zonder beroep, wonende te IJmulden-Oost. Curator Mr. J. A. B. Banders, wonende te Beverwlik. J. Valkman, steenkolenhandelaar, wonen de te Haarlem. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, Haarlem. De Firma Wed. S. Kamohuys en Zn., hout handelaar, gevestigd te Zaandam. Curator Mr. L G. van Dam, Haarlem. F. T. van Pelt, houthandelaar, wonende te Zaandam. Curator Mr. L. G. van Dam, Haarlem. M. J. Kamphuys, houthandelaar wonende te Zaandam. Curator Mr. L. G. van Dam, Haarlem. NIEUWE ADVOCATEN. Bij de rechtbank te Haarlem wercl als ad vocaat en procureur beëedigd Mej. Mr. J. K. Borggreve, wonende alhier. ELLEN RUSSE OVER VONDEL. LEZING VOOR GELOOF EN WETENSCHAP". Voor de R.-K. Vereeniging „Geloof en Wetenschap heeft Dinsdagavond mevrouw Ellen Russe in den schouwburg Jansweg ge sproken over „Joost van den Vondel". Zy schetste den levensloop van den dichter en bezag deze vooral uit. het oogpunt van diens godsdienstige ontwikkeling. Reeds te Keulen heeft het katholicisme invloed gehad op zijn geest, te Amsterdam eenmaal gevestigd als korenkoopman trok ken de twisten tusschen Gomaristen en Ar- minlanen zyn aandacht. Vondel is het altijd geweest, die de zijde van de zwaksten koos: Van Oldebarnevelt- Maria Stuart. De verdeeldheid hekelde hy in zijn dichten. Spreekster citeerde oa. „Het Stckske van Joan van Oldenbarnevelt". De felste aanklacht echter was Palamedes, en spreekster schetste wat de gevolgen waren voor Vondel, hetgeen zy illustreerde met het declameeren van eenige verzen uit den tyd van ballingschap on „Schevbeeck", den Beecksargh op Catharina B aeck en het „Deuntien" Vondel was pacifist, hij verafschuwde den oorlog, niet beter klinkt die afschuw door dan in zyn „Rei van Joodsche Maegden". Was er veel onrust en twist rondom hem. ook ln ziln eigen leven was veel kommer; het overlijden van zijn zoon Willem, van zijn moeder, zyn dochtertje Saart-je en wellicht het zwaarste verlies van zyn jongste zoontje Constantljntje. waaroo hij dat roerende ge dichtje heeft gemaakt, dat mevrouw Russe met veel gevoel voordroeg. Ook zyn vrouw Maria overleed en meer en meer verdiepte nu Vondel zich in de eeuwigheid. HU leerde het wondere'mirakel kennen te Amsterdam en altijd nog voorbe reidend zijn .Gijsbrecht*' kwam hij op het Bagynhof en de herinnering werd wakker aan wat zyn grootmoeder hem te Keulen vertelde over de Heilige Ursula. Pastoor Marius was het, die Vondel bracht tot het altaar. Dit werd Vondel's overgang tot het katholicisme op zyn 53ste jaar. Vondel's leven nu tot een geheel andere ontwikkeling gekomen zou steeds rijker en rijker worden. In het tweede gedeelte van haar lezing schetste spreekster deze verdere ontwikke ling, Vondel's verhouding tot Johannes Stal- pert van der Wielen, pastoor Blommaert en Maria Tesselschade. ..Peter en Pauwels" wordt het eerste „be- keeringsstuk" van Vondel. Mevrouw Russe gaf hiervan fragmenten, op gloedvolle wyze gezegd. Er waren velen, die zich verheugden over Vondel's overgang, doch niet allen, waaron der Hooft en het was om een onnoozel „Ave Maria", dat de breuk ontstond. Ten aanzien van dit „Ave Maria" vestigde mevrouw Russe de aandacht op de onder zoekingen van dr. J. F. M. Sterck te Aerden- hout, den grooten Vondelkenner, die mede in de zaal aanwezig was. Vondel herinnert aan Dante. wiens werk hij zeker heeft gekend. De opdracht voor zijn Maegdenbrieven had Vondel geschreven voor zUn dochter Anna, die hem voorgegaan was in den overgang. Na de krachtige versregelen uit deze op dracht gezegd te hebben vestigde de spreek ster er de aandacht op, hoe terwijl zijn Ta lent hooger opbloeide de dichter door het gedrag van zUn zoon in de kommerlijke om standigheden geraakte waaronder hy zijn grootste werken schreef, allereerst zijn „Adam in Ballingschap". Vondel is geko men tot de groote albegrijpende goedheid en wysheid van zyn 70-jarigen ouderdom. Ter illustratie zegde spreekster de Rei van En gelen uit.het genoemde drama. Dan komen de „Altaergeheimenissen", „Noach", doch by alle heerlijkheid is nog de kommer in zyn leven, om zijn kleinzoon, ook om zyn kunst, waarin iemand als Jan Vos ruw kon IngrUpen. Mevrouw Russe haalde een gedeelte aan uit. dc levensbeschrijving van Geraerdt Brandt en vestigde de aandacht op de me- dedeellngen van Agues Blok, om te besluiten met „Derzeiver Bruiloft", geschreven op het huweiyksfeest van Agnes Blok. De spreekster viel voor haar bezielde voor dracht een enthousiast applaus ten deel. De voorzitter, mr. F. Vorstman, die de spreekster ook Ingeleid had sprak woorden van dank. JUBILEUM P. J. KLEEF. Op Dinsdag 1 April a.s. herdenkt de heer P. J. Kleef, den datum waarop hy vóór 25 laar aangesteld werd als conducteur bij de N.Z.TM. INGEZONDEN MEDEDEELÏNG*N. a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTtLJORlSSTRAAT 16 TELEFOON 10756 APEX ELECTRISCHE WASCHMACHINES15 NED. TOONK.UNSTENAARSBONO Een feestavond ten bate behoeftige musici De afdeeling Haarlem van den Neder'acc. schen Toonkunstenaarsbond houdt MaaaW 28 April een dans- en cabaretavond, waar. van de opbrengst ten bate zal komen van üs Ondersteuningsfonds voor behosftlge mos:;. Deze avond zal gehouden worden ln de 1*5- teiyk versierde zaal in den Haarlemscfc® Kegelbond, welke zaal belangloos wordt gestaan. Twee jazzbands en een specjaï wais-oifces-. zullen het muzikale gedee;»* verzorgen, terwijl verscheidene humor»*, e. d. de rest van het programma zullen ri- .en. Er zal een tombola worden genou^ waarvoor door verschillende winkeliers p:-;. zen werden afgestaan. ONDER DE DAJAKS. Het Zendingsbureau te Oegstgeest mell; ons: De uitnemende films van den heer E, F. Tillema hebben in den laatsten tyd de aa: dacht in bijzondere mate op Borneo geve», tigd. Een groot deel van het Dajak-voll: nog onder den ban van het heidendom. Naa; schatting bereikt 70% der kinderen den 12- jarigen leeftyd niet; de meesten sterven aat longontsteking en ingewandsziekten. Van hygiëne heeft men er nog weinig besef, H!e? komt by, dat de maatschappeiyke toestand der bevolking verre van rooskleurig ls, vcpr* al door daling der rubberpryzen. Het Zuid-Oosteiyk doel van Borneo word: bewerkt door de Bazelsche Zending, die da; werk in 1925 van de Rynsche Zending over nam. Er zyn op het oogenblik 17 Zende'Ja;. leeraren; twee jonge Zendelingen zijn nó; met de taalstudie bezig. Bovendien vin;: men er een onderwijzer als leider van de kweekschool te Bandjermasin, een arts voor het ziekenhuis te Koeala-Kapoeas, een vroed vrouw-verpleegster, een koopman belast, m« de administratie en een bouwkundige. Er rij; thans 13 Zendingsposten met 50 filialen. Dc- Zendelingen worden ter zyde gestaan door evangelisten en 86 onderwijzers. De Zeniin? onderhoudt 65 volksscholen met 2936 leer lingen. Het aantal Christenen is er al boven de 6000 gestegen (in 1886 waren er 1000, In 1901 waren er 2000). In Bandjermasin zal zich een zendeling vestigen, die reeds eenige jaren in China werkzaam was wegens de vele Chineezen en de groote Chineezen-Gemeente daar te: plaatse. Het ziekenhuis werd te Koeala- Kapoeas gevestigd, omdat men daar een zee: zuiver Dajaksche bevolking vindt; vandaar uit kan de Medische Zending meer invloec oefenen in het binnenland, waar de bevoi- king aan de oevers der groote rivieren woon!. Al gaat het werk er prachtig vooruit, ei blijft nog heel veel te doen over'. HAARLEM'S TOONEEL. Het MisCarèint. Naar wy vernemen zijn in de jury voo: H. T.'s Groot MLCarème, benoemd de heeren Johan Kaart Jr.. acteur en regisseur Haarlem's Tooneel, Herman Moerkerk kuns: schilder en illustrator, Huib. Tuininga archi tect, J. Josseaud, kunstschilder en J van Eden. voorzitter van Haarlem's Tooneel. Het vorig jaar werd dit grootste der Haar. lemsche balmasqués bezocht door 1200 per sonen, waaronder 750 gecostumcerden. PERSONALIA. De heeren N. D van Dyk, leeraar aan gemeentelijke H.BS. A te Haarlem en 3 Kraakman, leeraar aan de Ambachtsschool tt Haarlem zijn benoemd tot leden van (it commissie belast met het. afnemen van d« examens Nijverheidsonderwijs. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK. PARLJS, 18 Maart (N.TA.) In de om geving van Rijssel heeft een ernstig au'c ongeluk plaa's gehad. Een met 45 mijt werkers bezette autobus sloeg om. tengevcd waarvan 12 arbeiders gewond werden, waar. onder twee ernstig. open oogen te overwegen hoe zy Garth aan al deze avonturen had blootgesteld. Op hulp behoefden zy niet te rekenen en alles wat zij konden doen was een aanval afwachten. Het voedsel raakte op en alles wat zy gedu rende een heelen dag aten was een visch die Garth had gevangen door 's nachts een lijn uit te zetten in het meer. En in dien tyd hielden hun vyanden feest ln de open lucht. Deze belegering was kinderspel voor hen, zoo zeker waren zij van de overwinning. Garth, zei Natalie plotseling Laten we er een eind aan maken. Alles is beter dan dit. Hy weerde af met zijn hand. Nooit, lieveling: riep hy. Kunnen wy niet in de kano vluchten? zy zouden bU het aanbreken van den dag zien. dat de kano weg was. Misschien zullen ze de boot In een paar dagen niet missen. Lieveling, al hadden we verschillende dagen voorsprong ze weten immers dat we naar Settlement moeten en hoe gemakkeUjk kunnen ze ons inhalen. Maar het kan toch gelukken! was alles wat zij zeggen kon. Het is vyf en zeventig mijl. zei hy moe. Jy bent nog niet sterk. Hoe zou je dat kun nen vo^ouden? JU hebt je geweer, zei zy. Er valt niets te jagen in de ooen prairie. Natalie Het haar hoofd op zUn schouder vallen en vroeg niets meer Verlies den moed niet, lieveling, zei Garth. Morgen komt er verandering. Ik be loof het je. Wat ga je doen? vroeg ze angstig. Dat moet ik nog uitdenken, zei hy ont wijkend. Ik zal het je zeggen zoodra het plan vast staat. Ia dc duisternis van zijn kamer dacht hij na. Hy kon niet langer meer uitstellen. Na talie's leven was in het grootste gevaar. Haar leven of het hunne, daar girg het om. Twee vrouwenlevens waren er mee gemoeid. Rina, dat wist hy, zou ln een tygerln veranderen als hy Mabyn doodde. Dus Rina moest ook. Maar dc gevolgen. Voor z'.chzalf vreesde hy niets, maar voor Natalie. Hy zou het motief van zelfverdediging kunnen aanvoeren. Maar hoe zou hij haar kunnen verdedigen voor de justitie. Maar er was niets anders aan te doen. Het moest De nacht kwam hem zeer geschikt voor. het was donker als een hel. Toeu zyn horloge vier uur wees. stond hy op om te vertrekken. Hy ric-D haar en zei haar de deur achter te sluiten. Hij wilde haar in zyn armen nemen, maar durfde niet uit vrees, dat zy dit als een afscheid zou be schouwen. Toen de deur achter hem dicht ging, ge voelde zy zich geheel verlaten en zonder eenige hooD. Nauweiyks was hij bij den oever van het meer aangekomen of hy voelde hoe wist hy niet dat iemand achter hem stond. Gcrulschloos ging hy op een knie zitten en greep zyn geweer vast. Wie is daar? zei hy scherp. Uit de duisternis kwam een vreemde, nieuwe en vertrouweHjke stem: Garth, ben jy dat? ZUn hart. begon wild te s^aan Wie ben je? vroeg hy fluisterend, Charley! antwoordde de stem, met een jongensachtig accent. zy sprongen tegeiyk op. Ik heb voedsel voor jullie meegebracht! fluisterde de jongen Hoe is het met Natalie? Op hetzelfde oogenblik vielen ze elkaar in de arm er- Een *11411© reactie deed Garth even wan kelen en iuj boos het hoofd op Charley's schouder. De hemel zy dank! De hemel zy dank' lispelde hy. HOOFDSTUK XXL De verbrijzelde deur. Garth klopte nerveus op de deur van hut en riep: Natalie! Natalie. Goed nieuws! Zy stond spoedig in de onening. KUk eens wat ik voor je meebreng! riep hy. Zy trokken de deur dicht en duwden Char ley by "net licht van het vuur. Charley! Charley! riep Natalie bulttt haar zelf van vreugde, en zij drukte haar He nen op de zyne, terwijl zy haar arm om zijr hals sloeg. Het eerlyke volle-maansgezcht van dei jongen werd zoo rooi als een poen. ZU spra ken alle drie tegeiyk, lachten en weenden om beurten. Vertel ons je avonturen, Charley, vroeg Natalie. Laat ik eerst mijn pak open maken, hy. Ik dacht zoo: misschien hebben jullk wel honger en daarom heb Ik maar volop meegebracht: suiker, thee, boonen enz. en een beetje luxe te hebben, ziedaar sardines en een doos biscuits! O. engel die je bent! rien Natalie. De rest heb ik twee myien zuidwaarts verborgen, zei hij. Ik ga het halen. Neem dan de kano, zei Garth. Dan kun nen ze je niet inhalen. Wat zal ik met de paarden doen? Dit was een moeilijkheid. Hoeveel, vroeg Garth. Drie. .(Wordt yervolgd)j

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6