TWEEDE KAMER NIEUWE ROTTERDAMSCHE COURANT. „M. R. C." KINC3 Schoonmaaktijd EERSTE KAMER LETTEREN EN KUNST MUZIEK Boekhandel W. F. VAN HALST, Wagenweg 9 HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 MAART 1930 VIERDE BLAD 19 Maart. Wcrkloosheidsinterpellatie. Kan men voorspellingen wagen? Geneesmiddelen. Twee niet behandelde moties. De interpellatie-de Visser over de werk loosheid, die gisteren bijna had beëindigd kunnen worden, heeft vandaag nog zooveel sprekers in het geweer gebracht, dat heel de middag er mede is heengegaan. Maar hoeveel moeite verschillende sprekers, mét Dr. v. d. Tempel deden ,om van de regeering mede- deelingen te krijgen over een thans reecis ouder de oogen zien van de werkloosheid- in-groote-mate, die zij voor het najaar ver wachten. De minister bleef op het standpunt staan, dat zoodanige werkloosheid lang niet zeker is. Een standpunt, dat ook door de heeren Slotemaker en Kuiper werd verde digd. De heer Kupers heeft een scherpe crlliek geboden op het betoog van den interpellant de Visser. Met den heer Kuiper was hij van meening, dat. des interpellanten cijfers zeer overdreven waren, wat nog nooit tot iets ge leid heeft. Maar ook verwees hij in een scherp betoog gedocumenteerd met talrijke authentieke Russische gegevens dat de werkloosheidszorg in Rusland al heel weinig arbolderslievend was: geen werklooze die daar meer dan 30 pet. van zijn loon krijgt. En de ononderbroken arbeldsproductie on dermijnt elk gezinsleven. Tegen deze. duide lijk met de stukken bewezen mededeelingen kwamen de heeren Wijnkoop en de Visser in het vuur met leege opmerkingen. Voor de landarbeiders spraken de heeren Ebels en Hlemstra. Beiden betoogden, dat als gevolg van de agrarische crisis en de mecha nisatie in den landbouw in 't najaar ook in den akkerbouw de werkloosheid zeer zal toe nemen. En ook zij vroegen, dat tijdig maat regelen zullen genomen worden, wanneer die toestand aanstaande is. Minister Ruys antwoordde ook hier, dat hij nauwkeurig de ontwikkeling der dingen volgt en wanneer het noodig is zal ingrijpen. Want de regeering gaat aan het kwaad der werk loosheid niet onaangedaan voorbij De loonen van de landarbeiders bij de werkverschaffing heeft, zoowel de heer Ebels als de heer Hlemstra onvoldoende genoemd. Deze aangelegenheid wilde de bewindsman nog eens overzien. De heer Kuipers en na hem Prof. Slotema ker achtten de interpellatie niet op den juisten tijd gehouden. Zij betoogden, dat er op het oogenblik geen bijzondere werkloos heid is. Ook is de rationalisatie der industrie niet de oorzaak immers, zei de R.-K. ar- beidersafgevaardigde, tijdens de laatste ja ren met de steeds doorgaande rationalisa tie hier te lande is de werkloosheid afgeno men. Thans neemt zij wel weer toe, maar voor een paniekstemming is nog geen reden. Ook de cijfers uit het buitenland kon hy niet als reden daarvoor aanvaarden. Met Prof. Slotemaker de Bruine werd ge pleit voor verruiming van de normale ar beidsgelegenheid. En voor veel meer cijfer materiaal, dat Inzicht-verhelderend zal kun nen zijn. j De oud-minister van Arbeid informeerde voorts naar de mogelijkheid om alle diensten, apparaten, regelingen en wetten, die zich bezig houden met de zorg voor de werkloos heid tot eenheid te brengen. Niet bedoelde hij het saambinden in één departement, maar het concentreeren en coördineeren van alles wat zich met de werkloosheids-bestrij- ding bezig houdt. De minister zeide aan deze aangelegenheid zijne aandacht te zullen ge- VGvóorts hebben de heeren Slotenmaker en Kortenhorst allerlei middelen aan de hand gedaan tot vermindering van het kwaad der werkloosheid. Aangedrongen heeft eerste op maatregelen tot verplaatsing van arbeiders binnen het land tot betere opleiding van on geschoolden of tot omvormirfg van vakken nis, tot het inschakelen der vakvereenlgm- gen bij de hulp. wegens werkloosheid ver leend en tot het brengen van een hand tus- echen Waterstaat (die zoovele rijkswerken uitvoert) en Binnenlandsche Zaken. De heer Kortenhorst vroeg (het oude stokpaardje bereed hij) reorganisatie van den Staats dienst, gebruiken van binnenlandsch fabri- gaat, maatregelen tegen dumping, protectie, exoort-credieten enz. Dit alles zal de minister overwegen. Zich telkens afvragen: kan het iets brengen? De regeering wil paraat zijn, wanneer het noo dig is. Maar aan voorspellingen over het ver loop van de economische crisis waagt de be windsman zich niet. Tot besluit der interpellatie dVnAo ',0 heer de Visser twee moties in. De een vroeg loo nen in de werkverschaffing, gelijkstaand met het volle loon in het normale bedrijf ver diend. De ander de zevenurige arbeidsdag. Beide moties kwamen niet in behandeling, wyl zij niet ondersteund zijn geworden. De Defensiebegrooting aan genomen. Dubbelrangen. Haarlem en de Kringen wet De voorzitter der Eerste Kamer deed geen aangename kianken hooren bij den aanvang der vergadering. Hij sprak van de groote. al toenemende animo tot spreken. Bij Buiten! Zaken was een uitgebreid spreke: slljstje reeds voorhan den, bij Arbeid" evenzeer. En het lijstje bij de Wegenbegrooting breidde zich gestadig uit Op 23 Maart moeten wij uiteengaan, zei de president. Langer dan vijf weken aaneen vergaderen is onmogelijk. Zie ik geen andere kans om gereed te komen, dan met een avondvergadering, dan houd ik die al moet er een nachtvergadering het gevolg van zijn. Van harte hopen we, dat dit niet noodig zal zijn- Maar, dan moeten er ook geen redevoerin gen gehouden worden, als die van Prof. van Eaibden bij de Defensiebegrooting, die niet minder dan 3 12 uur duurde. Al pleitte *t voor de voordracht van den hooslee: aar, dat men met aandacht bleef luis', eren. Prof. v. Emb-en noemde het pacifisme der ontwapenaars een dadcnpacifismc, dat der genen, die a gemeen e ontwapening willen, een verzuchtlngspaclfisme. Voorts betoogde hij, dat bewapening oorlog aantrok, dat ver dediging van ons gronagebie j te?en aanvallen onmoge.ijk is. dat neutraliteit-handhaving met volkenbond en Kellogg-pact niet meer bestaanbaar is, en dat voor de Volkenbonds sancties een leger niet noodig is. Prof. van Embden is altijd zeer gedocumenteerd. Ook over de methode der gasaanvallen, die hij verfoeide Wat de regeering daartegen wilde doen, achtte hij van geen waarde. Bovendien: de kosten zouden op de gemeenten komen. Deze redevoering heeft een antwoord ge kregen in een redevoering van den heer van Lanschot en een van cien minister De eer ste vroeg, waarom de hoogleeraar elk jaar dezelfde redevoeringen hield, betoogde, dat niet alle vrijz. democraten het standpunt van Prof. van Embcen deeien. achtte het nood zakelijk dc maatregelen tot handhaving der neutraliteit, die nog in veie gevallen te ver dedigen zal zijn, te nemer.- Bovendien be toogde hij, dat ons lidmaatschap van den Volkenbond ons niet alleen noopt tot econo mische sancties, maar ook tot mili'aïre. De minister heeft de vredelievendheid van Nederland op den voorgrond van zijn rede gesteld. Hij stelde daarnaast, dat in 1914. hier en in Indië land- en zeemacht het binnen komen van vreemde mogendheden heeft belet De minister zeide zich niet op het stand punt der weerloosheid te kunnen plaatsen. Hij verdedigde het gebruik van gas-middelen als noodzakelijk, wanneer een ander land dat zou doen tegenover ons. Hij betoogde, dal. de regeering mee een taak heeft tot het ne men van beschermingsmaatregelen. Behalve de kwestie van bewapening of ont wapening. eenzijdige of algemeene ontwa pening, zijn er ook nog eenige b egroo tings- aangelegenheden behandeld. Trof. de Savornin Lohman. de heer Mi- clhiels v. Kessenich en de heer Smeenge spra ken over de dubbelrangen. De eerste van dit drietal sprak de meening uit/dat dubbelran gen de deugdelijkheid van ons leger ten goede zullen beïnvloeden, de beide laatsten hoopten, dat de toekomst der onderofficieren, noch hun pensioen zou geschaad worden. Wat minister Deckers oogenblikkeiijk kon te genspreken. De afschaffing der dubbelran gen is niet buiten het georganiseerd overleg om geschied zei de minister, die vastlegde, dat niemand tegen zijn wil vóór zijn tijd zal worden gepensionneerd. Wat de oud-gepensionneerden aangaat, deelde Dr. Deckers mede, dat spoedig publi catie te wachten staat van de maatregelen, die de regeering voor deze menschen nemen zak T. a.v. de mobilisatie-slachtoffers zou de bewindsman overgaan tot het bestudeeren van het rapport-Aalberse, dat thans is in gekomen. Handhaving van de Kringenwet noemde Dr. Deckers noodzakelijk. Wat Haarlem be treft daar heeft de minister een voordracht over deze kwestie laten houden, doch toen is van bezwaren voor de stadsuitbreiding niets gebleken, naar hij zeide. De begrooting werd aangenomen met 29-13 stemmen. Morgen: Buitenlandsche zaken. INTIMUS. LEDENCOXCERT DER H.O T. Weer een belangrijke avond: drie „eerste uitvoeringen"! Wel is waar behoort de „Lon doner Symphonie" in D tot de meest beken de werken van Haydn, maar op de program ma's der H.O.V- kwam zc tot dusver blijkbaar niet voor. De ernstige toon der langzame in leiding wordt door sommigen toegeschreven aan den indruk die het bericht van Mozart's vroegtijdig overlijden op den toen (in Dec. 1791) bijna 60-jarigen Haydn gemaakt had. Het hoofdthema van het daaropvolgende Allegro wordt door den musicoloog Lobe aan gehaald» als typische verklanking van een zielsvergenoegde stemm'ng, blij en zonder zorgen: daarentegen voelt Kretschmar er gedruktheid en ongewisheid in! Men ziet hoezeer de geleerden het eens zijn wanneer zij ons den geest der klassieke werken willen verklaren. Hoe 't ook zij, Haydn's vernuft sprankelt in deze symphonie niet minder dan in de beste zijner vele andere; talloos zijn de vernuftige invallen op het gebied van motief-verwerking of lnstrumenteering. Ook aan verrassende modulaties is dit werk rijk. Als voorbeeld daarvan kunnen we noemen de uitwijkingen vóór de beide fermates in het Andante, en de chronische terugvoering naar de toonsoort G maj. Het opus werd vlot eu zuiver gespeeld; het Andante had ik gaarne Iets minder vlug gehoord, omdat in het tem- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN a i>0 Cu per regel DAGELIJKS GEïLL. BIJBLAD en buitendien plaatjes in het Ochtendblad, Uitmuntend verzorgde ri brieken op elk gebied, kortom, de bekende inhoud van HET VOOR* NAAMSTE DAGBLAD VAN NEDERLAND. Abonnementsprijs f2per maand 25 ets. voor thuisbezorgen. Zij die zich met ingang van 1 APRIL a-s. abonnceren ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. Gedurende 8 d">ven KOSTELOOS ter krnrïcoaking verkrügbaar bij den TELEFOON 15019 GIRO 118;,66. die als AGENT voor Haarlem zal optreden. po dat Van Beinum nam de achtsten onge veer een marcialen gang van de halven van het voorafgegane Allegro continueerden en de contrastwerking dus meer uit het verschil in vorm dan uit het onderscheid in gang- snelheid moest resulteeren. Voor den coryphaeus der cellisten Cor de Wilde was het door wijlen Felice Togni be werkte concert van Leonardo Leo een dank bare opgave. Zijn mooie toon sloot zich uit nemend bij die van het kleine strijkorkest aan; in 't bijzonder vormde het solo-instru ment In het Larghetto met de overige celli een prachtige klankcombinatie. Dit concert is niet van grooten omvang en geeft den spe ler weinig of geen gelegenheid tot vertoon van virtuooze ku isten, maar men kan het om zijn melodische schoonheid een aanwinst van do ceilo-concertlitteratuur noemen. Leo schreef 6 celloconcerten, evenals Haydn en we kennen nu van ieder één daarvan. Hoe staat het met de overige? Na de pauze heeft de H.O.V. haar hulde gebracht aan Cornells Dopper door diens tweede (of z.g. Rembrandt-) symphonie uit te voeren. Naar ik vernam dateert dit werk reeds van 1892, al schijnt het eerst in 1905 zijn definitieve gedaante gekregen te heb ben. Het is dus min of meer een jeugdwerk, gezond, ongekunsteld, maar niet in allen deele oorspronkelijke en zeker niet zoo spe cifiek Holandsch als b.v. Doppers Zuiderzee- svmphonle". Evenmin guf de symphonie mij uitgesproken Rembrandt-inörukkeo. De ernst van het eerste hoofddeel, welke hoofdthema zoo mooi in de inleiding fagatlsch voorbereid wordt, kan ons het beroemde ..clair-obscur" van den grootmeester der schilderkunst in herinnering brengen, maar het Andante en het daaropvolgende Allegro suggereeren ons eerder tafereelen, zooals het penseel van een Ostade, een Frans Hals, een Jan Steen ze placht weer te geven. In dat Andante z!t wat Haydn, vrU veel Schubert (rythme!) en em staaltje Gluck: in het Scherzo duikt Mozart (finale der symphonie in Est op: de stem ming is verwant met die van het Scherzo uit Brahms' 4de Symphonie. Tegenover de ge slotenheid van het eerste hoofddeel toont de finale een zekere bontheid en minderen sa menhang: even denkt men daarbij aan de finale van Mahlers „Tweede". In elk geval is Dopper tenslotte geen „Rufer in der Wüste" gebleven; dit is ook Woens dagavond gebleken. Men heeft den aanwe zigen componist hartelijk toegejuicht en de voorzitter der H.O.V. heeft hem een krans aangeboden. Reeds eerder waren Cor de Wil de en Ed. van Beinum met bloemen gehul digd zoodat velen aangename herinneringen aar» dezen avond zullen bewaren. K. DE JONG. „DE GRAEFF VAN POLSBROEK". WEER EEN TOCHT OVER ZIJN GEBIED Aan de „Club-Kroniek" (Maandblad aan het Sociëteitsleven in Nederland en Kolo niën, gewijd) ontleenen wij het tweede ge deelte van „De Graeff van Polsbroek"; Het is zeer vroeg in den morgen. Nog ter nauwernood heeft in de Bassecour, Caan de Haan Manifargues zijn eerste gekraai doen hooren, of de Graeff van Polsbroek i gereed voor een tocht en treedt naar buiten gekleed in zijn Ruigrok van der Werve er: zijn Heybroek, vervaa~digd door den Snijder van AVissekerke, met op het hoofd rijr Wichers Hoedt. Ditmaal zal de tocht te paard geschieden. Hij gaat naar zijn Schut- stal van Woudenberg, die hij gesloten vindt, doch doet openen door den Slotemaker de Bruyne, die vlak bij in de Hofstede de Grool woont. Daar staat zijn mooiste rijpaard, d Spaansc-he volbloed Merry del Val. tusscher. het Stalpaert van der Wiele en de Brake' Schimmel, gekocht bij den Taai-dekooper Overman. Hij plaatst den voet in de Nering Bcigel en zet rich in den zadel. Eerst gaat het door zijn uitgestrekte landgoed met be ken doorsneden: de VVolterbeek en Karne- beck, de Beeck Vollenhove en de Beecl: Calkoen, de een nog vischrijker dan de an dere. Hoe vaak vischte hij daar niet naar een Snouck Hurgronje of een Scholl van Egmond en wist hij de Bichon Visch te ver schalken? Dan begint een moeizame tocht van vel: uren door het mulle Sandt van Nooten, vlak terrein met hier en daar een Sandberg van Essenburg. Heel aan den gezichtseinder ligt zijn jachtterrein, het Wcsterwoudt, waar de Haze Bomme leven en de Vosch van Ave- zaat. Na een warme tocht bereikt hij ten slotte het eind van de woestijn. Met een flinke sprong van zijn paard is hij over de onwel riekende Sneevliet waar zelfs geen Baars het uithoudt en enkel de Roite zwemmen en bevind zich op vruchtbaar terrein en wel in net Wyckerlmd Bisdom, als melkbaar is aan de vele Wcrmeskcrken in den omtrek. Daar laat hij zijn paard zich laven aan de Bron de Vexela, waaruit bet water verk-egen wordt mot de Pompe van Mecrdervoort. Hij vervolgt zijn tocht en bekreunt zich nio om het bordjo; „Verboden toegang", dat tegen een Eyck Bylevelt gespij ke. cl is. Is al dat SlingeJandt niet het zijne en dat Tadema Wielandt. waarop de Diemer Kool groeit? Zoo denkt hij met een trotsche Lach de Bere or het gelaat, al zwaait dan hier ook de Bisschop van Tuinen zijn herderstaf? Deze laatste is afwezig, bezig met het be- keeren var. een Helden Reinestein. Is hij niet voor rijn kudde verantwoording schuldig aan den Pabsi van Bingerden? Doch ter verwelkoming zendt hij zijn Coster van Voorhout, terwijl de schoone Jeannettc W'alen hem een Tuyll van Serooskerken aan biedt- Tezamen ledigen rij een Roemer Vls- scher met vurige Alcwijn. Dan vervolgt De Graeff zijn tocht tot hij komt aan een breeden stroom. Het is de Waal Malefijt, ontstaan uit de samen vloeiing van den Rijn van Alkemade en de Maas Geesteranus. K1J volgt den beneden loop op aanwijzing van den Dyckmeester langs den Oudendijk Pietersc van Dort tot Medler. Daar gekomen wordt hij gestuit door een zijrivier, de JJssel de Schepper, en nergens een brug om over te steken. Geluk kig weet hU den overtocht te bewerkstelli gen met een Maclainc Pont. Dan volgt hij weder den stroom tot waa- deze uitloopt in de Oosterzee. Daar op d" Reedc van Oudshoom ligt de Schuyt van Castricum op hem te wachten, bestuurd door den bevaren Vliclandcr, Hein en ge meerd aan de Scliuurbeque Boeye. De Graeff stijgt af en laat zijn paard ach ter Indewcy nabij de Haverkamp waar ook de Ram van Schalkwijk en het Schaep van Dam vredig naast elkaa- grazen en embar keert. Nauwkeurig bestudeert hij de Bicker Caarten, dan wordt de Bruckcn I'ock gehe- schen en gaat het Overzee terug langs den Wal! Bake, met zorg de Bank Langcnhors en den gevaarlijken Steen van Ommeren vermijdend, die hij aan Loeff laat liggen. Eindelijk 's avonds laat bereikt hU de Reedc van ter Aa, kort bij zijn s'.ot en Iaat het Brouwer Ancber vallen, in de nabijheid van den Arkenbout Schokker, met den Vis ser van Hazerswoude zoo juist van de visch- angst weergekeerd. Uiterst vermoeid komt hij thuis en begeeft zich direct ter ruste. bU het ontkleeden ge assisteerd doo: zijn Caroerlingh, Helmolt, wijl de Camcrlingh, Onnes hem de llugenpoth reikt. Dan als De Graeff slaapt blaast laatst genoemde de Kaars Sypenstein uit en tevens dit verhaaL O. v. L. DE STRANDING VAN DE „MADIOEN". DE KAPITEIN VERTELT. Het s.s- ..Madioen", van den Rotterdamscher. Lloyd, is te Rotterdam aangekomen Men zal zich herinneren, dat het schip op reis van Batavia naar New York ter hoogte van DJeddah op een rif is geloopen, tenge» volge waarvan het voorschip zwaar werd be schadigd. Er is een bekisting gemaakt en daarna heeft het schip de reis naar Rotter dam ondernomen. Kapitein J. C. Bender heeft over deze reis aan het Hbld. verteld, dat hij op 14 Decem ber van het vorig jaar. met 890 pelgrims aan boord, van Sabang was vertrokken. Dc pelgrims waren allen voor DJeddah bestemd. Toen het schip op 27 December op dertien mijl van rijn bestemming was gekomen, stootte het omstreeks vier uur in den mor gen op het Mesmari rif. Onmiddellijk nadat een hevige stoot was gevoeld, werd de machine op volle kracht achteruit gezet, het- geen evenwel niet hielp, want het schip zat stevig vast. Men heeft toen den dag afgc» wacht en uit de peilingen, die onmiddellijk genomen werden, bleek, dat het water :n ruim 1 snel steeg. Er werd een anker uit gebracht aan de achterzijde van het schip om te voorkomen, dat het aou gaan zwaa.en en dwars op het rif zou loopen. De gezagvoerder en de officieren hebben de pelgrims onmiddellijk gerust gesteld en hun hoofdlieden werden bij den kapitein geroepen, waar hun werd medegedeeld, dat er geen gevaar bestond, maar dat rij waar schjjnlijk eenige uren later op de plaats van hun bes omming zouden aankomen. De Mohammedanen bleven kalm en er is geen paniek ontstaan. Bij het opkomen van den dag werd gecon stateerd, dat het voorschip ernstig bescha digd was. De steven was ter hoogte van he in voet-merk afgesneden en in ruim 1 stond he twater gelijk met den waterspiegel. De pelgrims zijn overgenomen door de ..Altreus" van de Holt.lljn, dat even na de ..Madioen" te Djeddah was aangekomen, even eens met pelgrims aan boord. Het schip vlot gebracht. Het bergingsvaartuig .Protector", dat van Suez moest komen, was op 30 December bij het gestrande schip. Zoodra het schip aanwezig was. werd een zwaarder anker uit gebracht, ten einde de „Madioen" in rustige positie te houden. De lading uit ruim 1 werd voorts, voorzoover zij nog droog was, naar de tusschendekken. welke immers door dc pelgrims waren verlaten, gebracht. Het schip begon achterover te hellen, omdat de lading op 't tusschendek van de achterruimen werd gebracht. Er kwam allengs beweging in het schip en Dinsdagmiddag was het schip zoo ver achteruitgekomen, dat het eenige uren later vlot kwam. Het waterdichte schot heeft het, ondanks de wippende beweging welke met hot schip werd gemaakt, gehouden en de „Madioen" bleef drijven Zoodra het schip weer vrij was, is men voor anker gegaan, omdat men toch niet vóór donker te Djeddah zou aankomen. Den volgenden morgen is men op eigen kracht opgestoomd en men bereikte op den eers.en Januari de haven van DJeddah. Heel wat kiscten van de natte Lading waren on dei-weg uit het ruim gespoeld, maar die zijn later door visschers teruggebracht. De rest van de natte lading is te DJeddah gelost en hierbij moesten de menschen, die he'. lossingswerk ondernamen in het ruim zwem men om de lading aan te kunnen slaan. Het werk der duikers. De duikers van de .protector" hebben kolossaal werk verricht om de gaten te dicli ten. Zij waren 's morgens om zeven uur al beneden, bleven er tot half tien en dan doken zij weer van tien uur tot half twee aan 6en stuk door en dan daarna nog eens van twee uur tot donker. Hun werk werd aanmerkelijk vergemakkelijkt doordat het water zoo helder was. Toen de „Madioen" zoo good als dicht was, kreeg men aan boord twee motor pompen en een stoompomp en 'oen bleek al gauw, dat he schip al flink dicht was. Naar huls. Den 25sten Januari was het werk klaar en men heeft het cement twee dagen laten drogen, waarna men een certifica-v van zeewaardigheid tot Suez kreeg. Te Suez is de „Buitenzorg", eveneens op weg naar New York, langszij gekomen om de lading over te nemen, behalve 650 ton palmolie, welke is overgenomen dor de „Karimoer" van de MIJ. „Nederland". De „Madioen" was op 22 Februari leeg en daarna werd een expertise gehouden. Een deel van de be kisting moest versterkt worden met gewa pend beton en toen dit geschied was, is een proeftocht gehouden om de bestuurbaarheid van het schip te controle eren. Vier dagen later vertrok men naar Port Said, waar werd gebunkerd en geprovian. deerd en vervolgens werd de reis naar Rot» terdam begonnen. Op deze reis heeft men goed weer gehad We! was tengevolge van het stilliggen, het schip hard aangebroeld, tengevolge waarvan niet veel vaart kon worden gemaakt. Voorts moest erop worden gelet, dat het schip niet ging stampen, want dat zou gevaarlijk kun» nen zijn geweest voor de bekisting. Het schip is evenwel behouden aangekomen en het ligt thans In Wilton's dok. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING Woensdagavond sprak voor de afd. Haar lem der N.N.V. Prof. J. Jeswiet uit Wage» ningen, over he'. eiland Ball. Spreker begon zijn lezing, die opgeluisterd werd door tal van prachtige lichtbeelden, met een korte inleiding over hot eiland in het algemeen, zijn planten en dieren, bevol king, geografische gesteldheid, etc. Van de wilde dieren Is speciaal de tijger te noe men. die op Bah nog zeer talrijk voorkom' Als huisdieren vindt men er koelen, zwijnen en hanen. De zwijnen worden bij groote hoeveelheden geëxporteerd naar Singapore terwijl de hanen dienen voor de bekende INGEZONDEN' MEDEDEELINGEN a 60 Cts. por regel. Hier heb ik eindelijk weer die echte pepermunt, welke mijn moeder ook steeds gebruikt.'tls de origineele PEPERMUNT Wc Voor coyroi bij: Fa C. H S HElLKER, Haar'e hanengevechten, waarbij door de bevolking grof gewed wordt. Van de planten domineert veelal de Kokos» palm, terwijl in mindere mate Lonlarpalmon, Bamboe, etc. voorkomen. De landbouw bepaalt zich vooral tot <!e rijst. terwUl tevens tabak en koffie wordt gekweekt. Speciaal legde spr. nadruk op hot feit. dat de Ba'.Ineczen door hun toewijding en Ijver dikwijls zeer goede resultaten be reiken, In weerwil van de primitieve hu'p- middelen, waarover zij beschikken en van de vaak zeer groote droogte. Ook van de tempels van Ball had spr. oen uitgebreide serie lichtbeelden medegebracht, waardoor men eenlgsztns een beeld kreeg van de reusachtige productiviteit der Balineezen wat kunstwerken betreft. Talrijke schit e» rend gebeeldhouwde tempels passeerden rie revue, waarbij spr. oprarkte, dat vele hierr van reeds ln vervallen toestand verkeeren. Restaureeren doen de Balineezen ech er niet; wanneer een tempel niet meer kan worden gebruikt, bouwt men een nieuwen. Vervolgens behandelde spr. nog de reli» gleuze dansen, welke begeleid worden door verschillende Indische muziekinstrumenten, die een minder eentonige melodie geven dan de gamelang. Van de industrie maa-rien wij kennis met de produc en der weefsters, pottenbakkers, etc., die op de markt worden verkocht. Een prachtige serie lichtbeelden van de lijkverbranding op Bali besloot de voordracht. De lijken worden daar'.-oe in torens of houten dieren geplaatst en na een rondgang te» zamen op een veld verbrand. Een en ander gaat mot zeer veel drukte en lawaai ge» paard. Het was voor onze afóeeling een zeer in» teressante avond, waartoe niet weinig bij droeg de aangename wijze van vertellen en verder de vele belangrijke foto's, die spr. had kunnen maken, door zich temidden van het volk te begeven. Een warm applaus bedankt® hem voor rijn lezing. GEMASKERD BAL, De Haarlemsche Toon celvereer'ging „Tooneel Vooruit" houdt Zaterdag 29 Maart in gebouw „Olympla" een balmasqué. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. H. L. S. het te Bloemendaal als bestuur der van een motorrljtxg. overschrijden de maximum door B. en W. aangegeven snel heid ten aanzien van een der binnen c!c bebouwde kommen gelegen wegen f 4 subs. 4 dagen hechtenis. II. B. het te Haarlem e:n voertuig onbeheerd of niet behoorlijk tegen wegnemen of wedvoeren beveiligd op den openbaren weg laten staan f 1 subs. 1 dag hechtenlsè A. J R. overtreding der Motor- cn Rijwichvet f 2 subs. 2 dagen hechtend. P. A. T. het te Haarlem op den openbaren weg plaatsbewijzen voor openbare vermakelijk heden verkoopen f 3 subs. 3 dagen hechtenis. J. V. overtreding van n» Mo'or- ->i_ wet f 3 subs. 3 dagen hechtenis. H. H. de B. het te Velsen als bestuurder van een rijwiel daarmede rijden op voetpaden niet tot we gen behoorende f 1 subs. 1 dag hechtenis. K. J. P. S. overtreding der pol. verord. van Haarlem en overtreding der Motor- cn RJJ- wielwet f 6 subs. 4 dagen hechtenis en f 3 subs. 2 dagen hechtenis. J. P. openbare dron kenschap f 5 subs. 3 dagen hechtenis. H. 8. het te Haarlemmerliede onder zijn onmid dellijk toezicht met een motorrijtuig op de wegen binnen de bebouwde kommen dar gemeente laten rijden met eene grootere snelheid dan 25 KM. per uur f 4 subs. 2 da gen hechtenis. G. H. overtreding der Arbeids wet f 5 subs. 5 dagen hechtenis. A. F. B. over treding der Alg. pol. verord van Haarlem f 8 subs. 8 dagen hechtenis. R. F. overtreding van het Motor- en Rljwtelreglement f 10 subs. 5 dogen hechtenis. A. C. K. overtreding van de Motor- en Rljwlelwet f 30 subs. 30 dagen hechtenis. A. S Idem vrijspraak °n f 3 subs. 3 dagen hechtenis en f 3 subs. 3 da gen hechtenis. J. D. overtreding der Motor en Rljwlelwet f 5 subs. 5 dager, hechtenis en f 10 subs. 10 dr.ven hechtenis. C. G. overtre ding van het Motor, en Rljwlelreglcment f 10 subs. 10 dagen hechtenis. I- A. H. N. het te Haarlem zonder vergunning met een mo torrijtuig buiten noodzaak rijden op dc Lnn- gebrug hetwelk slechts voor voetgangers was bestemd en overtreding van het Motor en Rijwielreglement f 10 subs. 2 dagen hech tenis en 1 3 subs. 1 dag hechtenis. INGEZONDEN MFDEDEFLINGEN a GO C*«. n«»r regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13