BUITENLAND TER LONDENSCHE CONFERENTIE. Principiëele overtuigingen die niet losgelaten worden. IN- EN UITVALLEN. DE WATERSNOOD IN ZUID-FRANKRIJK. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 MAART 1930 TWEEDE BI.AD Het doode punt. Na Lord Balfour's dood. Zittingen van Lager- en Hoogerhuis verdaagd. De indruk in Engeland. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De stilstand in de zaken der Vlootconfe- rentie duurt voort, doch er zijn nog steeds niet-formeele besprekingen tusschen de des kundigen der onderscheidene delegaties aan den gang. Ramsay MacDonald en Stimson zullen el kaar vandaag ontmoeten. MacDonald neemt als voorzitter van de conferentie elke gele genheid te baat tot het verkrijgen van het vereffenen van de meenlngsverschillen tus schen Frankrijk en Italië, en ofschoon er weinig definitieve vorderingen worden ver wacht alvorens Tardieu te Londen terug is. zoo moedigt' hij toch het meest volledig on derzoek aan door de deskundigen van de cijfers in de hoop een mogelijken grondslag voor een compromis te vinden. Het bericht, als zou Tardieu Zaterdag naar Londen terugkeeren, is voorbarig. Hij heeft in dén ministerraad uiteengezet, dat deze reis afhankelijk is van den loop der onder handelingen. daar zij nutteloos zou zijn, in dien Italië zijn houding niet wijzigt. Verder meldt het Hbld., dat de ministers hun goed keuring hechtten aan de conclusie, dat Frankrijk voldoende pogingen tot verzoening heeft gedaan en dat het geen vlootpaxiteit met Italië kan aanvaarden, dat alsdan in de Middellandsche Zee over een sterker vloot zou beschikken, aangezien Frankrijk niet, zooals Italië, al zijn strijdkrachten ter zee kan concentreeren in deze zee, daar het ver plicht is zijn koloniën te beschermen. Frankrijk zal een officieele verklaring in dien zin afleggen ingeval van een mislukking der conferentie om de openbare meening over de geheele wereld te overtuigen;' dat Frankrijk geenszins voor een dergelijk fiasco verantwoordelijk is. Verder in deze rubliek kan men lezen, dat de Amerikaansch-Japansche overeenkomst zonder twijfel schipbreuk zal lijden op den tegenstand der Japansche marine-autoritei ten, die een afwijzend advies hebben ver- itrekt. De conferentie is dus in ieder opzicht op het doode punt gekomen. Wat er achter de coulissen gebeurt is ons niet en niemand, geheel duidelijk. Het schijnt dat de voor naamste gedelegeerden werkelijk al het mo gelijke doen, om de groote verschillen te overbruggen, maar dat de principieele over tuigingen van Frankrijk en Italië een over eenkomst bijna onmogelijk maken. L. A. De verlenging der handelsverdragen. De redactiecommissie, die in de nachtzit ting der commissie voor de verlenging der handelsverdragen was benoemd om het voor stel van den Italiaan de Michelis te bestudee- ren. dat ten doel heeft de uitzonderings bepalingen overbodig te maken, door enkele wijzigingen in de conventie, die alle staten in staat moeten stellen in sommige gevallen de conventie voor bepaalde producten uit te schakelen, schijnt het thans vrijwel eens te zijn geworden, aldus het Hbld. Het wachten is nog op de goedkeuring van het accoord door de regeeringen van Frankrijk en Duitschland, die bindende instructies aan hun gedelegeerden hadden gegeven om een aantal uitzonderingen te bedingen. De n euwe tekst is daarom nog niet bekend ge maakt, maar wel staat vast, dat deze oplos sing voor de groep van staten, waartoe Nederland behoort, billijker is dan wanneer de toch reeds bevoorrrechte groep protec tionistische staten bovendien nog een lange lijst van uitzonderingen naar voren zou kunnen schuiven. Men heeft den indruk, dat de besprekingen thans veel vlotter verloopen en dat men de eindstreep thans nabij is. Primo's stoffelijk overschot ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot van Primo de Rivera is te Madrid aangekomen. Het werd oogewacht door den huialgen minister van Arbeid, alle voormalige ministers der dicta tuur en talrijke officieren. De baar werd in een tot rouwkamer inge richte wachtkamer geplaatst. De vroegere adjudanten van den generaal betrokken de eerewacht. Van halfacht af werden verscheidene mis sen gecelebreerd, welke tot half negen duur den. waarna het publiek verlof kreeg langs de kist te defileeren. Om half tien werdn de missen hervat, de laatste werd om half elf opgedragen in tegenwoordigheid van den koning en alle ministers. Om elf uur vormde de stoet zich. De Infant Ferdinand, die den Koning vertegen woordigde, opende met de geheele regee ring den stoet van rouwdragenden, welke naar het kerkhof van San Isidore schreed. Langs den geheelen weg stond het garni zoen in een dubbele haag opgesteld en bracht de eerbewijzen. De menigte ontblootte zwij gend het hoofd met het voorbijtrekken van de baar die in de nationale vlag was gehuld en op een affuit was geplaatst. Het N.T.A. meldt nog. dat bij het voorbij trekken van den stoet herhaaldelijk tot be loogingen ten gunste der monarchie kwam Bijzondere incidenten vielen echter niet voor. Schuldig of onschuldig? Het proces v. Dlelingen. Te Osnabrück is het revisie-proces begon» nen tegen den 24-jarigen Herman v. Dielln- gen wegens moord op de twintigjarige Emma Hoge in Mei 1925, ter dood veroordeeld, een straf naderhand gewijzigd in levenslange ge. vangenis. Emma Hoge werd dood in haar kamer gevonden. Van Dielingen werd beschuldigd haar vermoord te hebben. Langen tijd hield hij onschuld vol. Daarna verklaarde hij het meisje geworgd te hebben, een bekentenis die hij later weer herriep, onder de verklaring dat zijn medegevangenen hem den raad had» den gegeven, maar te bekennen, dan zou hij er beter afkomen, aldus het Hbld. In de gevangenis hield v. Dielingen zijn onschuld vol; de gevangenisarts, sprak op grond van de processtukken twijfel uit of Emma Hoge inderdaad wel geworgd was en niet een natuurlijken dood was gestorven Dit gaf het Landgericht, aanleiding om het proces weer op te nemen. Vijf ig getuigen en twaalf deskundigen zijn opgeroepen. De vorstelijke verloving die niet doorging. De Boekarester Tara heeft dezer dagen onthuld hoe het mogelijk was, dat prinses Ileana zich met graaf Hochberg verloofd had, zonder dat men eerst behoorlijk infor. mafcies had ingewonnen naar den verloofde. Wij ontleenen aan dit relaas uit de NJt.C.: De prinses had den graaf hot eerst ver» leden jaar te Sigmaringen ontmoet, waar beiden op elkaar verliefd waren geworden. Zij hadden afgesproken voorloopig niemand iets te zeggen, doch elkaar spoedig weer te ontmoeten. In het najaar kreeg daarop ko> ningin Maria een brief van haar oude vrien din. de prinses van Pless, met de mededeeling dat haar zoon Alexander binnenkort een reis naar het Oosten zou maken en met het ver zoek hem bij die gelegenheid ten hove te ontvangen. Dat verzoek willigde de koningin die van niets wist natuurlijk, in. Zij was totaal verrast toen een paar dagen na 's gra» ven komst prinses Ileana hand in hand met graaf Alexander voor haar verscheen met de mededeeling: „Moeder, wij houden van elkaar en vragen uw verlof voor ons huwelijk". In haar verrassing gaf de koningin haar toe» stemming, zonder eerst de gebruikelijke in lichtingen te laten inwinnen. Eerst nadat het engagement officieel was afgekondigd en toen het jonge paar al op zoek was naar een geschikt paleisje te Boekarest, kwam er een bode van koning Alexander van Servië den zwager van de prinses, met de bekende onthullingen. Dienzelfden dag kwam de pnn» ses van Pless in de Roemeensche hoofdstad aan, doch was 's avonds weer vertrokken. Prinses Ileana werd van de zaak onkundig gelaten zoolang haar verloofde te Boekarest vertoefde. Toen zij hem naar den trein ge» bracht had en bij haar terugkeer ten paleize zuchtte: „Hij is weg", antwoordde haar moe» der veelbeteekenend„Ja en voor goed!" Het ware kwam de prinses echter pas te weten toen zij met haar moeder op de boot zat naar Egypte. Zooals m enweet werden de koningin en de prinses eerstdaags te Boekarest terug verwacht. Van den zomer begeeft de prin ses, die een groot zeilster is, zich naar Stock» holm, om deel te nemen aan het eeuwfeest van de koninklijke Zweedsch jachtclub. Het overlijden van Lord Balfour. LONDEN, 19 Maart (Reuter). Op voor stel van Mac Donald werd de zitting van het Lagerhuis onmiddellijk na de opening ver daagd als teeken van eerbied voor de nage dachtenis van Balfour. Ook het Hoogerhuis verdaagd. LONDEN. 19 Maart (Reuter). De zitting van het Hoogerhuis is eveneens verdaagd ten teeken van rouw wegens Lord Balfour's over lijden. Balfour als Volkenbondsman. In Volkensbondskringen is het overlijden van Lord Balfour met leedwezen vernomen. Balfour was in de jaren *20, '21 en '22 een vooraanstaande Volkenbondsfiguur die zijn land in den Volkenbondsraad vertegenwoor digde, tegelijk met mannen als Léon Bour- gois, Mymans en Quinones de Leon, aldus het Hbld. Hij speelde te Genève een groote rol bij het begin van de Volkenbondsactie voor den wederopbouw van Oostenrijk, toen hij het Raadscomité voor dit vraagstuk presi deerde. De voorzitter van den Volkenbondsraad Zaleski heeft in een telegram van rouwbe klag aan Henderson de kostbare diensten die deze staatsman den Volkenbond heeft bewe zen, herdacht Een telegram van den koning. LONDEN, 19 Maart (Reuter). Koning George heeft een telegram gericht aan Ge rald Balfour, den broeder van den overleden OPEN BRIEF AAN DE NOORD-ZUID- HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. Mijne Heeren, Deze open b.ief begint met U dank te be tuigen voor de wijze, waarop de Noord-Zu.ó HoJandsche tram door U wordt geëxploi teerd. De wagens zijn keurig en worden goec onderhouden; het personeel is welwillend, zoodat er alle reden tot dankbaarheid is. maar over den dienst zijn wij nu niet be paald te spreken. Vooral heeft het onze aan dacht getrokken, dat speciaal op drukke uren één wagentje rijdt op de grootste van Uw lijnen in en om Haarlem, namelijk tus schen het Soendaplein en het Valkenbur gerplein. Dit moet een vergissing wezen, want het spreekt vanzelf, dat het er U om te doen is, de tramreizigers zooveel mogelijk tegemoet te komen en dat U het niet eens is met één van Uw voorgangers, voor wien het ideaal van een tramwagen bestond in een holle ruimte zonder banken of bankjes, omdat daarin de meeste passagiers kunnen worden geborgen; inderdaad, zoo kan men ook het grootste aantal kapstokken of var kens vervoeren, maar trampassagiers zijn nu eenmaal zoo, dat zij ook op een traject van een half uurtje of minder wel eens een oogenblik willen zitten, b.v. als ze vermoeid zfjn of gebrekkig of oud. Wanneer er dus op zeer drukke uren maar één wagentje rijdt zonder volgwagen, zoodal wij passagiers geperst staan als haringen in een tramwagen, dan schrijven wij dat toe aan het feit, dat U niet volkomen van die topuren op de hoogte is. Uit sympathie voor U en Uwe onderneming bieden wij U aan om U geheel kosteloos te laten advlseeren door een commissie van bijstand, bestaande uit een forens, die op de hoogte is van de drukke treinen van aankomst en vertrek van een schoolkind, dat precies kan zeggen hoe laat de scholen beginnen en eindigen en van een kantoorman, die de baste inlichtin gen kan geven over het beginuur en het slui tingsuur van de Haarlemsche kantoren. Wij rekenen er stellig op, dat deze steun van Uw bedrijf door U gaarne zal worder aanvaard en dat wij binnen korten tijd zul len kunnen rekenen op behoorlijke ruimte in de diensten tusschen 's morgens half negen en negen uur naar en in de stad, die tus schen twaalf en half één idem naar buiten en die tusschen half zes en zes uur dito Wenscht U wellicht deze commissie aange vuld te zien met een concertganger of bios coopbezoeker, die U op dit gebied van dienst kan zijn, dan willen wfj dat voor de diensten tusschen half acht en acht uur 's avonds gaarne in ernstige overweging nemen. Wij zijn immers in de wereld om elkaar te helpen: U helpt ons met Uw tram, wij wil len U helpen met het aanwijzen van de uren waarop wij aan tramruimte de meeste b3- hoefte hebben. Het spreekt vanzelf, dat daartegenover de tramtreinen In den mid dag, als bijna niemand van Uw geacht ver voermiddel gebruik maakt, wat ons betreft gaarne kunnen vervallen. Hoogachtend, EENIGE VASTE TRAMPASSAGIERS Lord Balfour, waarin hij zijn leedwezen en dat der koningin betuigt over het heengaan van Lord Balfour. Hij gewaagt van een na tionaal verlies en zegt. dat hij Balfours na gedachtenis zal eeren als die van een inne mende persoonlijkheid en een wijs en ver trouwd raadsman. De bladen publlceeren huldebetuigingen van de leidende persoonlijkheden van alle politieke partijen. Van de conservatieven zegt Sir Austen Chamberlain dat de natie in Balfour de fijnste geest heeft verloren, welke aan de po litiek onzer generatie werd geschonken. Churchill verklaart dat Balfour het be kwaamste lid was van het Lagerhuis sedert Gladstone. Het eerste deel van zijn politieke arbeid was vermengd met partijpolitieken strijd, doch zijn voornaamste daden waren nationaal en eischen de dankbaarheid van allen. Liberale en Arbeidersdelders spreken over Balfours charmeerende persoonlijkheid, wel ke hem bij zijn bittere tegenstanders bemind maakte. Clynes, de minister van binnen- landsche zaken, zegt: Ik geloof niet dat Bal four één enkelen vijand heeft achtergelaten. Hij combineerde macht met beminnelijkheid en bezat een soepelheid van geest, welke zel den in het Huis werd overtroffen." Uit Jeruzalem werdt gemeld, dat het leed wezen over Balfours dood wellicht nergens algemeener en oprecht is dan bij de Joden in Palestina, voor wie de herinnering aan den Britschen staatsman, die zijn naam zette onder de Verklaring van het Britsche oor logskabinet inzake het Joodsch Nationaal Tehuis in Palestina, altoos levend zal blijven hoe de vooruitzichten van het Zionisme zich ook mogen verwezenlijken. De Jewish Agency en de Joodsche Natio nale Raad zijn bijeen gekomen ten einde een geschikte formule te vinden om uitdrukking te geven aan de beteekenis van het verlies, dat het Joodsche volk heeft geleden. De Londensche Conferentie nog in de impasse. De correspondent van de Times te Tokio bevestigt in een telegram de berichten over het- verzet van de marine tegen het accoord met Amerika. Een conferentie van ambte naren van het departement van marine en den generalen staf der marine, heeft na langdurige beraadslagingen besloten, het kabinet aan te bevelen het Amerikaansche voorstel te verwerpen en dat wel op twee kapitale gronden, aldus de NR.C. Ten eerste, dat het voorstel Japan geen 70 procent in kruisers van 10.000 tons en dat dit land geen voldoende duikboots'erkte wil toekennen. Eerst Zaterdag zal waarschijn lijk de vergadering van het kabinet plaats hebben, waarop over het voorstel beslist zal worden. De regeering heeft natuurlijk nog meer factoren in overweging te nemen dan alleen de technische eischen der maritieme deskundigen, met name de gevolgen van haar afwijzing of namelijk het verschil tus» schen de Japansche eischen en het Amerl kaansche voorstel een zwaar genoeg risico vertegenwoordigt om er een tijd van onbe perkte concurrentie voor over te hebben. De heer Grandi ls verder op het oogen blik de man. naar wien. volgens de Manches ter Guardian het meeste vraag is. Merwaar» dig genoeg als wij ons herinneren, dat hij hier gedurende geruimen tijd vrijwel niets te doen had. Tardieu zou nu bereid zijn tol zekere reductie als Italië het een blijvende superioriteit ter zee wil waarborgen. Het bericht, dat de Britsche gezant in HOEVEEL SCHADE GELEDEN IS. HONDERDEN MILLIOENEN BENOODIGD. (Bijzondere correspondentie) (Dienst van de United Telegraph) Parijs, Maart Snel zijn de politieke discussies onder den Indruk van de dagelijks In aantal toenemen de Jobstijdingen over den omvang van de overstroomlngsramp In Zuid-Frankrijk ver stomd. Lang besefte men te Parijs de draag wijdte van de nationale ramp niet, mev meende, dat vier departementen door de overstrooming waren geteisterd en niet twaalf. De regeering vroeg een voorloopig crediet van 30 millioen, dat het pa-lement den volgenden morgen tot 100 millioen ver hoogde, en thans reeds ziet men in, dat dit bedrag een druppel op een gloeiende plaa zal zijn. Een van de vroolijkste en welva rendste streken van Frankrijk, waar andere Jaren de lente iedere struik met bloesems tooide, is veranderd in één groote, modderige ouinhoop, waar honderden menschen hun familieleden betreuren en duizenden hun have en goed hebben verloren en slechts met moeite hun leven hebben gered. De Lot, de zijrivieren van den Tam, dan de Tarn zelf. de Agout, de Héraut, de Garonne zijn bulten hun bedding getreden en hebben den Languedoc herschapen in een groot lijk kleed, waaruit hier en daar alleen nog a: hooger gelegen spoordijken en wegen, de kerktoren.-; en de daken oprijzen. De ovcr- strooiningen van de M'di laten zich nog niet vergelijken met die van het Seine-bassin. waar de vloed maar langzaam, onmerkbaar stijgt en de bewoners allen tijd laat, hun maatregelen voor hun eigen veiligheid te treffen. Wat de overstromingsrampen van de genoemde stroomgebieden zoo onheil spellend maakt, ls hun plotselinge hevigheid. Talrijke ooggetuigen hebben de nadering van de hooge golven vergeleken met de galop van een paard: de snelheid bepaalt de hevig heid. Alles wordt medegesleurd in het nieuwe bed, dat de rivier zich baant. Een onver wacht smelten van dc sneeuw ln de Ceven- nes, een lange regenperiode, een heftig on weer zijn voldoende om in een landstreek zonder natuurlijke hindernissen en zonde:' bosschen overstroomingen teweeg te brengen. Maar men moet eeuwen teruggaan, om zulk een algemeene ramp aan te treffen De buitengewoon zachte winter, waarin de sr.eeuw geen tijd had te bevriezen en na den eersten Zuidenwind uit het Mlddellandsche- zee-gebied begon te smelten, bepaalde ver schijnselen van de zee en ongetwijfeld de sedert den oorlog bijzonder roekelooze ont- bossching van midden-Frankrijk, zonder evenredige, nieuwe aanplantingen, verkla ren den enormen watervloed, waarvan de meest ervaren lieden uit de streek het plot selinge baraktor niet hadden voorzien. D? ramp geschiedde in het Oostelijk deel om Toulouse bijna overal tegelijk: alleen de ge bieden van de Garonne in de richting Bor deaux we-den geleidelijk aangetast, zoodat de autoriteiten gelegenheid hadden, de be woners en het vee t.ydig in veiligheid te brengen. Daar de vlood als eerste offer overal de telefoonleldingen meesleurde, was het moeilijk zich de eerste uren een voorstelling te vormen van het gevaar ln de veelal ge ïsoleerde dorpen en de reddingsactie te organisecren. Een verslaggever, die in een vliegmachine den eersten tocht naar het ge bied van de ramp had ondernomen, zag he' land en het water meer dan honderd Kilo meter ver met elkaar vechten, gelijk een zwart en een wit monster, die met hun ..ng- armen in elkaar verward waren. Geen rook- pluimpje steeg op uit de verwoeste hulzen, geen van de gewone geluiden die het leven van de menschen aanduiden, was te ver namen en op de boomkruinen, die uitstaken boven het water, zaten raven. Thans, nu dc rivieren in haar bedding zHn teruggekeerd en het beeld van verwoesting en ellende ln zijn geheel is te overzien, beseft men de ver schrikkelijke heftigheid van het ontketende element, wanneer men de schijnbaar met katapulten Ingeslagen muren ziet, de ont wortelde boomen, de opengescheurde we gen. De verstikkende moddermassa heeft haar pegels Meters hoog achtergelaten op de gebouwen, die zijn blijven staan en aan de telegraafdraden en bouws'.ellingen hangen als komische herinneringen aan de tragische orgie bossen stroo, kleerenflarden, gordij nen Tooneelen, die Goethe's gedicht „Johanna Sebus" ln de herinnering roepen, hebben zich afgespeeld in de plotseling overstroom de dorpen en gehuchten. „Der Damm zer- relst. das Feld erbraust. die Fluten spuien, die Flache saust. Ich trage dich. Mutter, durch die Flut; noch relcht sle nicht hoch, ich wate gutDergelijke redders en red sters zijn er vele geweest, zoo Adolph Poult te Montauban. die, nadat hij tientallen menschen op het droge had gebracht, zelf als slachtoffer van zijn menschenplicht in den springvloed ls omgekomen. Een man vertelt: „Ik stond op het overblijfsel van den muur van mijn huisje met twee kinde ren op de armen, terwijl vier familieleden, o.a. mijn vrouw voor mijn oogen ln het kol kende water verdronken". In de bladen cir culeerde een ontstellend bericht over den rechterlijken ambtenaar te Moissac, die zijn dochter wil tegenhouden, opdat zij niet het» water ln zal glijden en op hetzelfde oogen blik door een neerstortende dakbalk wordt doodgeslagen, zoodat zijn andere dochter het verstand verliest. Een met modder be dekte vrouw rijdt op een kar haar hebben en houden langs den weg voort, zij wil ergens heen, onverschillig in welke richting, alleen om te ontkomen aan den springvloed, dio haar man en haar kinderen heeft begraven. De Midi ls voor de verwoestingen van den oorlog gespaard gebleven, maar de bande- looze natuur heeft ln één nacht even ernstig huisgehouden als de menschen ln de Noor delijke departementen gedurende jaren. Een dag van nationalen rouw ls door den Senaat voorgeschreven, opdat alle Franschen de geweldige ramp zullen beseffen, die hun broeders van de gewoonlijk als zorgeloos be schouwde Languedoc heeft getroffen. Op den inkeer zal de daad volgen, want op de menschlievendheid van dit volk ls nooit ver geefs een beroep gedaan. President Dou- mergue en Tardieu hebben namens de re publiek de noodlijdende bevolking beloften gedaan: de materleele schade zal gedekt worden door een vergoedingssysteem, dat gelijkenis vertoont met het systeem van oorlogsschadevergoeding, d.wjs. met de ver plichting tot gebruik ter plaatse, zoodat een stelselmatige, ratloneele wederopbouw moge lijk wordt gemaakt. Het ls te voorzien, dat ook het buitenland zijn sympathie voor het land van Mistral en Ingrès ln effect-ijken vorm tot uitdrukking wenscht te brengen. (Nadruk verboden). Italië door het Foreign Office belast zou zijn met een stap bij Mussolini wordt door het Foreign Office natuurlijk ontkend. Ieder een weet trouwens dat Grandi alles van Mussolini op papier heeft, en zelfs ging de anecdote dat Mussolini hem slechts op één enkel punt de vrijheid gelaten had, name lijk om te beslissen wanneer hij de confe rentie wilde varwei zeggen. LONDEN, 19 Maart (Reuter) Naar Reuter verneemt, is Engeland voortdurend op de hoogte gehouden van de onderhan delingen tusschen Amerika en Japan en keurt het de thans gedane voorstellen, die bijgevolg als Amerikaansch Engelsche voor» stellen aan Japan beschouwd kunnen wor den, volkomen goed. De actie van den Paus De paus heeft een ultnoodiging gezonden aan de kardinalen, waarin wordt gezegd, dat de paus heden, den dag van St. Jozef, om tien uur naar de basiliek van het Vatic&an zal gaan om aan het pauselijk altaar een mis vn eerherstel te celebreeren, voor de gru welijke beleedigingen, die in Rusland de ma jesteit van God en alles wat heilig is, zijr aangedaan. Voorts zal gebeden worden voo: den te-ugkeer in Rusland van den waren christelijken vrede en voor de geloovigen. d e als slachtoffers der godsdienstvervolging zijn gevallen. De manifestatie van morgen zal een zulve: geestelijk en religieus karak'er d~agen. He' corps diplomatique bij den Heiligen Stoel ls niet officieel uitgenoodigd. De Duitsche Rijksbegrooting. De rijksminister van financiën heeft dc rijksbegrooting aan den rijksraad toegezon den. Naar de Dem. Ztg. Dienst verneemt, wordt in de inleiding tot de begrooting van het rijksweerministerie gezegd, dat de eisch van den rijksweerminister bij de discussie der be grooting van het vorige jaar, dat de vermin dering slechts voor éénmaal zou gelden, niet kan worden verwezenlijkt. Het was niet mo gelijk het- bedrag van 7.77 millioen van 192? weder toe te kennen, de totale post voor 193C kan slechts op 700 millioen worden vastge steld. Dit' beteekeni voor het rijkswcerm'nls- terie de noodzakelijkheid 35 millioen mark te besparen. Nog te vc-melden valt. dat de be grooting van het rijksweerministerie de on merking bevat, dat het verdere verminderin gen niet mogelijk acht. Voor maa^-eg~len ter verbetering der rljksverdedigingswerker wordt in totaal 30 millioen gevraagd. In d- toelichting wordt gezegd: De gewijzigde loop der rijksgrens ln het oosten etscht in ver band met de bestaande versterklntrswerkcn speciale maatregelen, welke, na af'.oon de' op grond van het in Januari 1927 te Parltr getroffen overeenkomst ingestelde onderzoek thans moeten worden genomen. Opmerkingen over het pantserschip B ko men in dc maxinebegrooting niet voor. Wantoestand der Turksche geldmiddelen Het ls te verwachten, dat dc Turksche re geering bultenlandsche adviseurs zal aanstel len teneinde de financiën van het land te reorganlseeren, aldus seint Reuter. In goed Ingelichte kringen verluidt, dat de Britsche en Fransche vertegenwoordigers van den raad van beheer der Turksche Openbare Schuld zich te Angora er van hebben over tuigd dat de toestand ernstiger is dan ver wacht werd. Zij zouden van meening zijn, dat Turkije noch de internationale, noch de andere aanmerkelijke verplichtingen zou kunnen nakomen. Wie niet groen is, maakt voor al zijn kleine Advertenties gebruik van ..Onze Groentjesin Haarlem*s Dagblad. Gecontroleerd aantal betalende Abonnés meer dan 18.500. DONDERDAG 20 MAART Stadsschouwburg. Liederen- en piano avond Annie Woud. Karei dc Jong, Emmy van Eden. 8 uur. Schouwburg Jansweg. „Aan die mooie blauwe Donau". 8.15 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond, Veste- straat. Openbare voordracht Psycho-synthese B. v. d- Meer: ..Heiliging". 8.15 uur. Pa'.ace. ,.Een vrouw van Eer" (A womainof affairs). Tooneel: The great Hirston Co. 8-15 uur. Luxor Theater. „Slachtoffers der Samen leving". Tooneel: Duo Saphir en Boesnach. 8.15 uur. Rembrandt Theater. „Rassenhaat" (Red- •skln). Tooneel: Sorosoto. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. ,.De Indianen-over val". Tooneel: Johnnv Touring 8.15 uur. Hotel Lion d'Or. Jaarl. Alg. verg. aandeelh» „Door Eendracht Sterk", 8 uur. VRIJDAG 21 MAART Stadsschouwburg: Nieuw Nederlandsch Toon cc: (Louis Saalborn). „De Eerste Me vrouw Fraser". 8 uur. Schouwburg Jansweg. ,.Aan die mooie blauwe Donau". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5