H. D. VERTELLINGEN. Iarr'5 IVEoutbrood FLITSEN STADSNIEUWS feuilleton DE MOEILIJKE REIS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 MAART 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). Valschheid in geschrifte door H LINDT. Op een stukje kladpapier probeerde Kas pers r.og even zijn pen. Toen nam hij de chèque voor zich. Acht gulden stond daar. Eerst voluit in let ters, onderaan nog eens in cijfers. Kaspers schreef zorgvuldig een „t" vóór het woord acht. Vervolgens nog „ig" er achter. Het stond er: tachtig. Zoo bedriegelijk was het oorspronkelijke handschrift nagemaakt, dat niemand het zou bemerken. Maandenlang had hij er voor geoefend. Maandenlang ook had hij naar een gunstige gelegenheid uitgekeken. Nu was de kans er. Het was waar, het zou hem slechts twee- en-zeventlg gulden méér opbrengen dan hem rechtens toekwamen. Wanneer je in de krant las van falsificaties, die in de duizen den liepen dan was het welbeschouwd maar kinderspel, wat hij deed Maar toch, wat be- teekenden die twee-en-zeventlg gulden niet voor hem! Hij zou er de zes weken huur schuld mee voldcen aan den norschen huis eigenaar, die reeds gedreigd had, hem op straat te zetten. Hij zou verschillende leveranciers althans gedeeltelijk kunnen af betalen. Ze zouden hem dan tenminste weer willen leveren en Annie zou kunnen krijgen, wat haar zwakke lichaam noodig had om op krachten te komen. Welk een eindelooze rijkdom was er niet gelegen in dat luttele be drag van twee-en-zeyentig gulden! Kaspers bekeek opnieuw het werk dat hem het veelbegeerde zou bezorgen: tachtig gul den. Hij wilde het wel uitschreeuwen van blijdschap. Het. was gelukt! Niemand kon zien, dat er drie letters aan waren toege voegd, drie letters, die hem twee-en-zeventig gulden zouden opbrengen. Ja, het was gelukt. Daar links onderaan moest weliswaar nog een nul worden inge voegd. Maar dat boteekende niets. Dat was een onbeduidende kleinigheid in vergelij king tot hetgene, dat reeds gedaan was. Kaspers doopte zijn pen in de inkt. Hoe kwam het nu, dat zijn hand zoo beef de? Zooeven was hij toch heelemaal kalm geweest. Hij probeerde eerst nog eens even op een stukje papier. De pen trilde in zijn hand. Als hij het zóó ook op de chèque deed, zou hij alles bederven. Het angstzweet brak hem uit. Drommels, Ihad hij daarnet ook maar alles achter elkaar afgemaakt! Hij probeerde zich te bebeer- schen zette zich met geforceerde kalmte aan het schrijven van die fatale nul. Zijn hand sidderde. Was hij bang? Maar waarvoor dan toch? Tot nu tos was Immers alles goed gegaan! Kaspers praatte zichzelf moed in met alle argumenten die hij maar vinden konHet hielp niet. Voor zijn oogen doemden alle noodlottige gevolgen op van een ontdekking. Men zou hem met de politie van huis kernen halen. Dan kwam de rechtbank, de gevange nis. En het ergste van alles: Annie ziek en hulpeloos, nu geheel alleen en zonder mid delen achtergelaten. En dan, was hij nu werkelijk een misdadi ger? Was dat geld een zoo ernstig bedrog waard? Groote God, maar hij kon reeds niet meer terug! Op dien chèque was immers het grootste deel der vervalsching reeds ver richt! Dat was niet meer te herstellen. Hij was met zijn misdadig opzet begonnen, hij moest het ook nu voltooien. Een oogenblik dacht hij er nog over, den- geheelen chèque eenvoudig te vernietigen, hem nooit te innen. Maar dan beroofde hij zich ook nog van het laatste beetje geld. En Annie wist er van "af. Ze zou hem vragen, waar het gebleven was. En dan? HIJ kon toch niet zeggen, dat hij op het punt had gestaan valschheld in geschrifte te plegen. Neen, hij zou die eene nul er nog bijschrij ven en dan het lot zijn loop laten. Maar het lukte hem niet. Het was alsof een xnachtice nand zijn pols vastgreep, telkens aLs hij dat eene noodlottige cijfer wilde neer schrijven. Zijn besluit was genomen. Morgen zou hij naar den directeur gaan en hem den chèque teruggeven zooals hij nu was, half veran derd. Hij zou er precies bijzeggen, hoe hij er toe gekomen was. Er moest dan maar van komen wat er van kwam. Maar toen hij den volgenden dag met den chèque in zijn hand voor mijnheer Van Reest stond, ontzonk hem de moed. Nu Kaspers, wat is er? drong de direc teur aan, toen hij bleef talmen. Die chèquestotterde Kaspers. Dan voegde hij er snel aan toe: U schijnt u bij het uitschrijven te heb ben vergist. Kijkt u eens daar staat tachtig in plaats van acht. Het cijfer onderaan is goed. Misschien wilt u even een andere schrijven. Kaspers stond verstomd over zijn eigen leugen. Mij vergist? Tachtig gulden? verbaasde zich mijnheer Van Reest. Ik al een andere schrijven, hoor. Kom hem vanmiddag maar even aanhalen, vóór je weggaat. Ik heb nu geen tijd. Kaspers ging heen. Hij wist niet of hij blij moest zijn, onwaarheid te hebben ge sproken of niet. Dit begreep hij, dat wan neer mijnheer Van Reest bemerkte hoe hij geknoeid had, alles thans nog eens zoo erg voor hem zou zijn. Den geheelen dag zat hij in nerveuse span ning. Een opengaande deur deed hem hevig schrikken, een vallend boek benam hem bijna den adem. Meneer Kaspers,'of u even bij den di recteur wilt komen! Als een donderslag vielen de woorden op Kaspers neer. Ikik kom, zei hij schor. Mijnheer Van Reest had zich met eénige plechtigheid achter zijn groote, eikenhou ten schrijfbureau gezet. Zijn gelaat stond ernstig. Kaspers, zei hij, ik zal kort zijn. Je weet, dat ik van mijn personeel niets hooger op prijs stel dan eerlijkheid. Een kleine oneer lijkheid zou voor mij reeds aanleiding zijn, den betrokkene bijzonder in het oog te hou den. Een gróóte oneerlijkheid maakt iemand in mijn dienst volkomen onbruikbaar. Wel nu, Kaspers, toen je vanochtend dien chèque aan mij teruggaf en ik hem eens goed be keek, viel het mij op, hoe gemakkelijk je dien had kunnen vervalsc.hen. Nietwaar, daarboven stond reeds tachtig en je zou slechts een eenvoudige nul aan het onderste bedrag hebben behoeven toe te voegen. Je hebt het niet gedaan. Natuurlijk niet. Je eer lijkheid is boven allen twijfel verheven. Toch heb ik gemeend, je voor dit bijzondere geval een belooning niet te mogen onthouden. Ik weet, dat je het met je gezin niet breed hebt. Hier is een bankje van honderd en een an dere chèque. Voor het geld wil je zeker wel even deze quitantle teekenen, nietwaar? OVER „KALENDERHERVORMING" EN „CONCENTRATIE BIJ DEN MIDDENSTAND". LEZINGEN VOOR DE MIJ. VAN NIJVERHEID Het departement Haarlem van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft Woensdagavond een vergade ring gehouden in restaurant Brinkmann. Besproken zouden worden de 6 vragen die het Hoofdbestuur gesteld heeft aan de de partementen omtrent hun meening over Kalenderhervorming, welke vragen zijn op genomen in het Januari-nummer van het orgaan „Maatschappij-belangen". Het be stuur had den heer A. J. Lieth te Drieber gen, oud-voorzitter der Kamer van Koop handel te Driebergen bereid gevonden om hiertoe een ïuleicüng te houden. Deze spreker begon met te herinneren aan de bemoeiingen van de maatschappij en speciaal van den heer G. S. de Cleroq, sinds vele jaren in dit opzicht ondernomen. Hij gaf vervolgens een overzicht van de geschiedenis van den huiüigen kalender, waaruit hij concludeerde, dat dag en jaar bepaald worden door de natuur, week. maand en kwartaal echter door den mensen en zeer onpractisch. zooals spr. aantoonde door de bekende bezwaren nog eens op te sommen. De commissie heeft thans bij den Volkenbond aanhangig gemaakt de projec- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CL per regel. OP GF.FN STUKKEN NA HETZELFDE ais gewoon bruinbrood, is: ten b. en c., die opgenomen zijn in het Ja nuari-nummer van Maatschappij-belangen B. is de kalender met vier gelijke kwartalen, C. is die met 13 maanden van 4 weken pe: jaar en de meest practische. Spreker besloot dan ook met tegen a'.ie conservatisme in ka lenderhervorming aan te bevelen. Niemand zou Immers thans ook de Jullaansche of an dere oude kalenders terugwenschen. De heer Hllarius zei bij de discus sie te vreezen, dat de invoering zal afstui ten op uitblijven van medewerking van ker kelijke zijde. De heer Lieth antwoordde, dat er alleen be zwaren zijn van Joodsche zijde en dan al leen in Nederland en deze ziet spr. niet als ter zake, omdat dc Joodsche kalender niet aangetast wordt. Besloten werd daarop dat het bestuur de vragen van het Hoofdbestuur zal beant woorden In den zin van het gesprokene. Jhr. J. C. Mollerus, secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem, hield vervolgens een referaat over: „Detailhandel en Duurte", eveneens naa- aanleiding van vragen van hfjt Hoofdbe stuur opgenomen In het October-nummer van „Maatschappij-Belangen" welke luidden als volgt: Is naar Uw oordeel in den kring van uw departement het distributiesysteem (de de tailhandel) te kostbaar en te weinig econo misch, door het ontbreken van organisatie, efficiency en grootbedrijf? en: Zou het. naar Uw oordele, wenschelljk en mogelijk zijn, dat de betrokken handel streeft naar een betere organisatie waarbij ook de consumenten en de geheele volkshuis houding baat zouden hebben? De heer Molierus begon met er de aan dacht op te vestigen, dat den laatsten tijd de belangstelling gegroeid is voor „den Mid denstand", om ten tweede het begrip „Vrij heid" als probleem voor den Middenstand te behandelen. Een begrip „Vrijheid" bestaat er zelfs niet meer voor den Middenstand meende spreker met een voorbeeld te kun nen aantoonen. Het vraagstuk nu is: le. Is het midden standsapparaat als distributiebedrijf te duur? en 2e. Heeft het nog bestaansrecht? Het antwoord schijnt te voeren naar Cen tralisatie, iets waarvoor de consument altijd bevreesd is. Er zijn twee middelen om hier toe te komen, namelijk gecentraliseerde dis tributie door overheidsbedrijven of door par ticuliere mlddeustandsbedrijven. Spr. wilde tegenspreken de verwachting van professor Polak, dat de saneering uit zich zelf zal komen, hij gelooft in dezen niet in een „laisser faire, laisser passer". Zij, die streven naar een natuurlijke sa neering staan op het standpunt, dat de win kelier kleine voorraden zal hebben, en de fabrikant een gelijkmatlgen afzet. Bovendien wenschen zij den grossier wederom in het distributie-proces in te voeren. Ook „stop- lijsten" beveelt prof. Polak aan tegen het „doubleeren". De heer Mollerus is het daarmee niet eens. Hij ontwikkelde het denkbeeld, dat er een overbezetting is van het distributie apparaat, vooral voor de kruideniers, het geen hij met voorbeelden toelichtte. Verbetering kan volgens spreker komen door een georganiseerde distributie. Deze zal waarschijnlijk moeten gaan tot het stelsel van de oude gilden, echter zonder overheids invloed. Evenmin is spr. een voorstander van vak-examens en van prijs-zetting. Het te-veel is volgens hem ontstaan door de in voering van het „merk-artikel", gestimuleerd door Nederlandschen handelsgeest, werkloos heid, Arbeidswet 1919 en het in de oorlogs jaren gevolgde stelsel van credletverleening. De vragen zoii de heer Mollerus dus in bo- vengeschetsten zin beantwoorden. - Nadat de heer Molleriis een groot aantal vragen beantwoordhad, nam de voorzitter, de heer G. J. Droste Sr. het woord. Hij wenschte vast te stellen, dat de tijd de op lossing van het probleem moet brengen. Be sloten werd de twee vragen van het hoofd bestuur in. dien zin te beantwoorden. Daarra werd de vergadering gesloten. VROUWENGROEP IN DEN VRIJ HEIDSBOND De Vrouwengroep in den Vrijheidsbond houdt Maandag 24 Maart as. des morgens een huishoudelijke en des middags een openbare vergadering in Hotel Lion d Or. Om 6 uur is er een gemeenschappelijk diner en om 8 uur een avondbijeenkomst, waarop Mr. H. J. Knottenbelt zal spre ken. De avond wordt, verder opgeluisterd door zang van mej. Adri Wolters (Den Haag) en declamatie van den heer J. B. Schuil te Haarlem. HET WEEKBLAD „PAN" OPNIEUW IN BESLAG GENOMEN De vorige week is voor het eerst weer ver schenen het weekblad „Pan" dat eenige we ken geleden in Amsterdam wegens den por- nografischen inhoud in beslag werd geno- \men. Dinsdag zou weer een nummer verschij nen, maar de politie heeft, de uitgave hier van belet door er bij de nieuwe drukkers, de Gebrs. H.. beslag op te leggen. De oplaag die men bezig was te drukken, werd in be slag genomen. De pers werd ditmaal gede monteerd en de deelen daarvan overgebracht roa- hef biv^Hbiirenu van nob tie. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1?63 DE WONDE Jantje kijkt niet zon der trcts naar de lap die moeder om zijn gewonden vinger ge bonden heef: licht er een hoekje van op om te zien hoe het met de wond gaat Is wat teleur gesteld dat hij geen bloed meer ziet gaat uit op zoek naar de vrindjes, hopende aat zij naar zijn ver wond ng zullen infor- meeren maar al houdt h'i zija vinger zoo goed gelljk in het licht, niemand schijnt e: zich voor te interes, seeren zoodat hij er tenslotte zelf de aandacht op moet vestigen krijgt een ge'..„ _-r van twee vrindjes en be schrijft in geuren en kleuren het vreeselijk ongeval laat zich overhalen om de wende te laten lnspecteeren de demonstratie valt tegen en Jantje zelf is teleurgesteld, waar op het lapje verder geen dienst meer doet. (Nadruk verboden.) NED.R.K. GRAFISCHE BOND. In de ledenvergadering van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen R.K. Gra= fischen Bond, Dinsdagavond gehouden in St. Bavo, zijn de jaarverslagen van secretaris en penningmeester uitgebracht, die er op wijzen dat de vereeniging in bloeienden toe stand verkeert, het ledental groeide tot- 355. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre denden, de heeren C- J. Selhorst, voorzitter, W. Oling, commissaris en A. Gorter, tweede secretaris, herkozen. In de vacature ontstaan door het aftreden wegens vertrek van den heer F. Keesen werd als derde commissaris gekozen de heer Bergmans. In de vacature Keesen in het bestuur der afdeeling Haarlem van den R.K. Volksbond, waarbij de organisatie aangesloten is, werd ca.ndid.aat gesteld de heer B. Reynders, welke eveneens aangewezen werd voor de districts» commissie voor de typografie te Haarlem. De heer Keesen heeft in de vergadering afscheid genomen van de afdeeling wegens zijn vertrek naar Rotterdam. Als aandenken werd hem een rookgarnituur geschonken, waarbij de voorzitter waardeerende woorden sprak. OUDERAVOND DER ZONDAGSSCHOOL „IIET VISCHNET". Dinsdagavond waren tal van ouders met hun kinderen vereenigd in de groote zaal dar H. J. V., Lange Margarethastraat. Na ge meenschappelijk lied en gebed sprak de heer de Jong. een treffend openingswoord. Van de verschillende zangnummers, voordrachten en samenspraken, noemen wij in 't bijzonder: „De intocht in Jeruzalem" en „Tromp en de Ruyter". die veel bijval oogstten. Het was een blijde avond zoodat men hoogst voldaan huiswaarts keerde. J. K. RENSBURG 60 JAAR Op 24 Maart a.s. viert de dichter J. K. Rensburg zijn GOsten verjaardag. Voor deze geleeenheid heeft zich een 'hul- digingscomité gevormd, dat- zal trachten, met veler medewerking, een boek van Rensburg uit te geven, een wetenschappelijk werk. waaraan hij meer dan 40 jaar heeft gearbeid: een „Theorie der Evolutie". Op 24 Maart zullen den jubilaris een feest maaltijd en een artistieke feestavond wor den aangeboden. ONDERSCHEIDING. De heer Allard, voorzitter van de afdeeling Brecla der Alliance Fransaise, is aldus meldt Havas uit Parijs, benoemd tot rid der in het Legioen van Eer. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL STOFZUIGER HUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F 125.. „HEBT U NIETS VERGETEN?" Een schadepost van f 10.000 voor da spoorwegen- Voor de bij de Nederlandsche Spoorwegen gevonden voorwerpen, die viermaal 's jaars te Utrecht worden verkocht, getroosten de spoorwegen zich veel moeite en kosten om de eigenaars weder in het bezit te stellen van de door hen verloren voorwerpen. „Spoor- en Tramwegen" deelt over de kos ten een en ander mee, in de eerste plaats om hét misverstand weg te nemen van degenen, die geheel ten onrechte meenen, dat de op brengst van den verkoop der niet opge vraagde gevonden voorwerpen ten aanzien van de verloren en gevonden voorwerpen maken, zou dekken. Als men de ontvangsten en de uitgaven van het Bureau van Gevonden Goederen eens vergelijkt, dan wordt het wel heel dui delijk, dat de bij een deel van het Nederland sche publiek heerschende meening op mis verstand berust. De uitgaven bedroegen over 1923: salaris sen personeel Bureau van Gevonden Goede ren plan, f 17.000; huurwaarde, belasting, onderhoud van het kantoor en de magazij nen pLm. f 1500; verlichting en verwanning daarvan pl.m. f 100; drukwerken, pakpapier, touw enz. pion. f 450; totaal pl.m. f 19.050. Daartegenover staan als ontvangsten: op brengst verkoop van de in 1928 gevonden en niet opgevraagde gevonden voorwerpen f 7301: bewaarloon voor gevonden voorwer pen .die opgevraagd zijn f 3140; schrijfloon adreskaarten van opgezonden gevonden voorwerpen f 545; totaal f 10987. Deze ontvangsten konden nauwkeurig worden vermeld, de uitgaven zijn in werke lijkheid nog belangrijk hooger, zooals men begrijpen kan, als men rekening houdt met de omstandigheid, dat ook aan de stations personeel noodig is om gevonden voorwerpen te behandelen. Zonder overdrijving kan wor den beweerd, dat de Nederlandsche Spoor wegen jaarlijks een schadepost van meer dan tienduizend gulden boeken enkel en alleen ter wille van het vergeetachtige nub1 lek. Roman van IITLBERT FOOTNER. 29) Hoe zullen we ze uit GrylTs handen houden? Waarom zullen we wachten? riep Na talie. Laten we de kano nemen en voorgoed vertrekken. Ik heb maar vijf minufen noodig om me klaar te maken! Garth weerde af. Jij kunt niet rijden en niet Ioopen. Het zou een doorloopend gevecht worden, den heelen weg lang. De jongens van de Settlements hebben me beloofd, dat ze naar ons zullen komen kijken als we binnen een weck niet terug zijn zei Charley' Goed zei Garth, dan zullen we op hen wachten En c!e paarden? Die brengen we naar hier. We laten ze over zwemmen, naar het eilandje, waar ze veilig zijn. Zoo gezegd, zoo gedaan en Charley en Gartli trokken er op uit. Er gebeurde niets onderweg. De paarden kwamen oo hun be stemming en zl) waren terug in de hut vóór het licht genoeg was om een geweer te han- teeren. Het ontbijt volgde en wat een ontbijt! Zij smulden van al de heerlijkheden die Charley had meegebracht en waarvan zij slechts konden droomen. Charley begon zijn verhaal. 1 Ik wil jullie wel vertellen: Ik was nij dig toen Garth me terugstuurde. Wat weer ga. dacht ik, ik kan een goed werk verrich ten en het wordt me belet. Nu kan ik niets dcon en ik weet niet wat er van hen worden zal. Ik had de gekst? planen, maar tenslotte leek het mij het wijst om op Settlement te blijven rondzwerven en Nick Grylls in het oog te houden En zoo deed ik. Ik kan je verzekeren Garth, dat. je hem behoorlijk knock-out geslagen hebt. Ze heb ben hem uit hqj. meer gehaald en de zusters hebben hem verpleegd in 't klooster. Hij had een hersenschudding of zoo iets. Hooliam hing een leugenachtig verhaal op, zoodat niemand de waarheid vernam. Garth's naam werd niet genoamd. Lang voor Nick loopen kon, liet hij Mary Co-que-wasa en Xavier komen en toen begreep ik dat er iets aan de hand was. Men zegt. dat Xavier Mary's zoon Is. Zoodra hij er toe in staat was. trok Nick met de twee kleurlingen weg. Hij gaf voor, dat hij naar de Ostachegan kreek ging maar ik wist beter. Ik kocht een paar paar den en wat voedsel op crediet en volgde hen op een paar uur afstand. Bij de Crossing hoorde ik van jullie spre ken en ik vreesde het ergste, toen ik ver nam hoe lang jullie al weg waren. Ik nam een ander paard en meer voedsel en vroeg een paar Jongens om met me mee te vaan. Ze Lachten me uit. Zij kenden Nick Grylls zoo goed en een avontuur als dit was nog nooit voorgekomen. Jim Plaskett, de politie man, zou mij wel geloofd hebben, maar die was afwezig. Ik vertrok toen alleen en de móeste jongens hebben mij beloofd te komen, als we binnen een week niet terug zouden zijn. Op goed geluk trok ik verder en louter toeval was het., dat mij bij het meer bracht en daar zag ik de heele bende beneden me lk zag ook deze hut en begreep dat ze van jullie moest zJJn. Ik was zoo blij als een kind toen ik rook uit den schoorsteen zag komen. Ik verborg mij in de buurt en wachtte den nacht af, in de hoop. dat ik in den vroe gen morgen een teeken zou kunnen geven. Toen kwam Garth naar buiten en alles was in orde. Precies op tijd, zei Garth grimmig. En wat was je plan geweest, vroeg Na talie aan Garth. Maar hij heeft het haar nooit verteld. Twee dagen gingen zonder gebeurtenissen voorbij, maar dat zij bespied werden was dui delijk. want het sneeuwde den tweeden dag en den volgenden morgen waren sporen van schoenen zichtbaar rond de hut cn twee ron de kuilen van knieën onder het ujtkljkgat van Natalies kamer. Dit stemde Girth on aangenaam. Hij spijkerde een plank voor het gat. Hun observaties van het andere kamp brachten weinig nieuws. Garth's voornaam ste angst was nu de zorg voor de drie paar den, en hij vond het noodig om naar het eiland te paan om een plek eras voor de die ren bloot te leggen. In een half uur kon hij voldoende doen om de paarden een dag van eten te voorzien. Er was ongetwijfeld eenig gevaar aan het avontuur verbonden, als de voornaamste ver dediger van de hut weg ging. maar langer dan een half uur zou hij niet wegblijven cn Charley zou zijn fort gemakkelijk zoolang kunnen verdedigen In geval van een aanval zou Garth zelfs een voordeel hebben als hij buiten de hut was. waar hij de aanvallers in de flank kon schieten. Tenslotte ging hij twee uur voor het aan breken van den dag. zooals zijn gewoonte was. Toen hij de hut uitkwam zag hij met vreezc, dat de lucht betrokken was en dat een oostenwind was opgestaan. Maar hij oordeelde, dat Grylls, als hij een nachtelijken aanval beraamde, zeker niet zou wachten tot den morgen. Hij duwde zich in de kano van wal en roeide tegen den sterken wind in. Het- was heerlijk met den wind te vechten en hij zong in zijn hart. Zijn werk duurde langer aan hij had verwacht, omdat de duisternis zwaar was. Maar tenslotte roeide hij terug en dreef met dubbele spoed voor den wind uit. Onderweg hoorde hij een geweerschot, dat boven den wind uit klonk. Zijn hart klopte hem in de keel. Hij wachtte even. maar geen ander schot volgde. Hij verdubbelde zijn krachten, sprong aan waL Het zien van de hut kalmeerde hem. Hij liep er heen en wilde de gebruikelijke klop oo de deur geven maar de deur stond open. Hij schrok geweldig en strompelde naar binnen. Een scherpe kruit lucht hing in de hut. Natlie! Charley! riep hij hijgend. Stilte volgde. Hij liep Natalie's kamer in. Zij was leeg Niets wees er op. dat een gevecht had plaats gehad. Hij liep de andere kamer binnen naar Charley's bed en viel over een lichaam, dat op den grond lag. Een aanraking deed hem weten, dat het de joncen was. Toen hij Na- ta" •■''et zag nam hij den jongen op. Hij zag. „at hij niet dood was. Nergens kon hij een wond vinden. Wanhopig tobde hij om hem bij te brengen. Ten laatste opende Char ley de oogen. Wat is er gebeurd? vroeg Garth. Als eenig antwoord keek Charley hem suf aan. Om hemels wil, kom tot je zelf en vertel me! riep hij. Charley richtte zich plotseling op. Waar js Natalie? vroeg hij. De hemel weet het! zuchtte Garth. Van schrik sloeg Charley de oogen wijd open. Nu herinner ik mil. stotterde hij. Vlug, vlug! smeekte Garth. Het was kort na je vertrek, zei Charley. Natalie kwam mij waarschuwen Ze had e?n geluid gehooid buiten, zei ze. We luisterden een kwartier lang.We hoorden niets Toen plotseling sarong de aeur met ean ge kraak open. Zij rolden naar binnen. Hoeveel kan ik niet zeggen: misschien drie. Ik duwde Natalie in den uitersten hoek. Ik hield mijn geweer in de hand. Ik kan niet zoggen waar ze bleven, wat ze deden en ho°lang het duurde. Plotseling hoorde ik iets dicht gaan en iemand biigen. Ik vuurde. In het licht ~"i ik ze allen, Xavier. Mary en vlak voor mij Nick Grylls, die zijn geweer boven z5jn hoofd zwaaideToen dacht ik. dat mijn hoofd in stukken sprongen jil kwam! O! mijn hemel! rieo Garth. Hij nam zijn geweer op en liep als een be zetene de hut uit. HOOFDSTUK XXII De sneeuwstorm. Garth had g°en bepaald plan. toen hij cc hut uitliep. Zijn zenuwen gehoorzaamden slechts aan de werking van zijn verb'1'terd brein. Het was alsof hulpgeroep van Natalie zijn ooren verscheurde. Hij liep door kreu pelhout en doornen en lette niet op de schrammen die hij opliep. Onwillekeurig zocht hij het andere kamo. Hij vond het verlaten. De tent was weg. Hij bleef staan en zijn armen vielen slap. Toen hoorde hij een zacht gekreun om den hoek van de hut. Hij liep er heen en vond een menschelljke figuur in het gras liggen. Het was Rina, .(Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6