DE GETUIGENIS-SAMENKOMST IN DE GROOTE KERK. SCHILDERWERK Scheepvaartberichten RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 MAART 1930 Buitengewoon groote belangstelling. Drie sprekers van verschillende richting voeren het woord. Woensdagavond had in de Groote of St. Savokerk alhier de aangekondigde, groote samenkomst plaats, om te getuigen tegen de geloofsvervolging in Rusland. Het groote kerkgebouw was stampvol; te gen 8 uur waren ook op de Groenmarkt bij den ingang van de kerk, veel menschen. Kr waren goede politie-maatregelen geno men. Onder de aanwezigen in de kerk merkten oo: mevrouw Röell-baronesse De Vos van Steen wijk, echtgenoote van den Commissa ris der Koningin in dit gewest; de burge meester, de heer C. Maarschalk en mevrouw; Mr. J. Bomans, lid van Gedeputeerde Sta ten en Mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecre taris. De bijeenkomst werd met een kort gebed door Ds. A. J. van Leeuwen, voorzitter van het comité, geopend, die vervolgens Psalm 43 voorlas. Hierna was het woord aan den eersten spreker Ds. C. J. van Paassen. Rede Ds. C. J. van Paassen. Spr. ging in zijn rede uit van Markus 9, vers 29: „Dit geslacht kan nergens door uit gaan dan door bidden en vasten". Een golf van leed, aldus spr., gaat over Europa en Amerika. De geest van den anti- Christ openbaart zich in de wereld. Booze geesten spoken rond. Maar hebben wij het recht, ons daarover te beklagen? Niettegenstaande vredescon gressen en -tractaten is het geen vrede. En er valt in het algemeen veel te zeggen op de handelingen der Christelijke menschen, die zoovéél verkeerds hebben gedaan. Wij heb ben schuld te belijden in dit opzicht, aldus spr. De Christenen hebben elkander veel leed aangedaan op allerlei manier. Er wat geeft u nu het recht te spreken tegen hetgeen daarginder, in Rusland ge beurt? is er gevraagd. Gij zult prikkelen tot oorlog en gij vecht tegen windmolens! Maar spr. bestreed dit ten stelligste; oor log wenschen de thans getuigenden zeer ze ker niet en het Koninkrijk Gods zal ten slotte overwinnen. Vast staat dat sedert eenlge jaren in Rusland de godsdienst beschouwd wordt als opium voor het volk. Men keert zich daar niet tegen den een of anderen vorm van godsdienst zelf. Vereenigingen mogen alleen anti-religieuse propaganda voeren. Aan menschen beneden 18 jaar mag geen gods dienstonderwijs gegeven worden. Allen die zich aan den godsdienst willen wijden heb ben geen stemrecht en dat beteekent in Rusland: geen brood. Er wordt nu wel gezegd dat er in Rusland geen vervolging is, maar er is geplaag, ge treiter op allerlei gebied. Dit staat wel vast. Onze protesten hiertegen moeten vooral sober zijn. Wij moeten God vragen dat het leed geheiligd mag worden. Wij lijden med-» met die arme verdrukten en kunnen alleen vragen dat in de vreeselijke smeltkroes hun leed gelouterd mag worden. Kerst- en Paaschfeest worden in Rusland onmogelijk gemaakt door de vervolgers, maar wij vragen God, want wij kunnen hen niet bereiken, hun het verkeerde te doen in zien van wat zij bedrijven. Meer kunnen wij niet doen, want verstaat het: „Dit ge slacht kan nergens door uitgaan dan door .vasten en bidden". Rede Deken L. A. M. Westerwoudt Hierna werd -een rede uitgesproken door Deken L. A. M. Westerwoudt. Spr. begon met te herinneren aan de oorlogsjaren. Toen ging de strijd om stoffe lijk gewin. Thans gaat het om geestelijke góederen, ja: om het allerhoogste geestelijk goed! Wilt gij weten, zoo vervolgde spr., of in derdaad in Sovjet-Rusland men het gewaagd heeft dat recht zich. aan te matigen? Gij kunt het hooren uit de hartverscheurende noodkreten der verdrukten, zooals die bijna eiken dag tot ons doordringen maar veel duidelijker nog zal 't u zijn, zoo ik u ds eigen woorden weergeef van hen. die in het ongelukkige land zich gelden doen als de leiders. In zijn bekend werk getiteld: „Het A. B. C. van het communisme", schrijft Boskharin: ,.Ret werk~van Lenin is het werk der godde- loozen". „Godsdienst en communisme", zegt hij, „zijn onvereenigbaar. „Alle gods diensten zijn e enen hetzelfde ve-gif. Een strijd op leven en dood most tegen hen wor den aangebonden". De groote promotor der anti-godsdienstige beweging, de hooge Sovjet-ambtenaar Ya- roslavsky, chef van het lnspsctie-commls- sarlaat, schreef in de Pravda van 15 Jan. J.I.; „Wij mosten vormen een Internationaal middelpunt, vanwaar uit de communistische partijen aller landen kunnen geholpen wor den, om de steeds groeiende beweging tsgen godsdienst en geestelijkheid te leiden". „Godsdienst is opium voor het volk", aldus zegt Boskharin het Marx na, en voegt er aan toe- „Hst is de taak der communistische partij, deze waarheid in de meest uitgebrei ds kringen der arbeidersmassa bekend te maken; "er voor te zorgen dat zelfs de meest achterlijke menschen op duurzame wijze de ze waarheid in zich opnemen: dat nJ. de godsdienst zich door alle eeuwen heen ge toond heeft als een der machtigste wape nen in de handen r'er verdrukkers, om on derwerping en ongelijkheid, uitbuiting en sla vendienst op te leggen". En wilt gij weten hoever de Sovjetleiders door hun anti-godsdienstige beginselen wor den gedreven, luister dan wat zij durven zeg gen b.v. van huisgezin en schooi „Wil de revolutie succes hebben, dan heb ben w v-o"w noodlg": a!d"s in 1921 me vrouw Kollontai, oud-gezante te Stockholm. „Om deze te krijgen", zoo gaat zij voort „moeten we haar wegha'en van den hulselij ken haard". Op een Congres, gehouden in November 1923, had trouwens Lenln zelf reeds gesp-oken in dezen zin: „Er b'.ijft ons nog over het gevoel en het egoïstische in stinct van de zoogenaamde moederliefde te verstikken. Als een vrouw haar kinderen liefheeft, is zij niet meer dan een hond". En wat hun opvatting omtrent de school betreft Boekharin zegt daarvan; ..De nieuwe school maakt de voo-geschreven ver dwijning van der. godsdienst uit bare mu ren tot werkelijkheid, onder welken vorm deze ook wil binnendringen, op welkq be scheiden wijze achterlijke groepen van ouders dien godsdienst daarin ook zouden willen binnensmokkelen". „De school", zoo zegt hij elders, „is het bolwerk waaruit de kinderen zelf de anti-godsdienstige propa ganda naar hun familie moeten overdragen". In „De roode dageraad", het grootste blad dat ten dienste staat van de zoogenaamde komsomols, d.w.z. de bonden van de oudere jeugd (jongens en meisjes van 16 tot 23 jaar), werd aan het opkomend geslacht dez; raad gegeven: „Laat al die mythen achter je, begraaf die doode goden; schep een nieu we wereld en Je zult een kind des levens zijn". „Wij hebben afgerekend met de koningen der aarde", zoo roept Lounatscharski zijn Lenin-jongens tos, „gaan we nu ons be moeien met den koning des hemels. God toch is een afschuwelijk spookbeeld, dat aan de menschheld, heel de geschiedenis door, een duivelsch kwaad berokkend heeft". Godsdienst was immer de meest natuurlij ke en de meest verheven behoefte der men schen Reeds de verre voorgeslachten Egypte, Indie, Babyion, Israël trokken met hun psalmen en hymnen hun ontzaglijke tempels binnen, om hernieuwing des levens te vra gen aan de zelf heilige en den mensch tot heiligheid roepende Godheid. En tegen dien oneindigen Schepper en God, tegen dien „Koning des Hemels'' is men in Rusland den strijd, den eindstrijd naar men hoopt, begonnen! En wie onzer zoii aarzelen de atheïstische propaganda der Sovjets te noemen: den meest perfiden aanval die ooit tegen God en Zijn wetten is ondernomen. Volkomen stemmen wij, Roomsch-Katho- lfeken, zoo ging spr voort, dan ook in met onzen Opperherder Paus Pius XI, die, open lijk voor heel de wereld, Zijn diepe veront waardiging uitsprak over wat hij noemde: ..de verschikkelijke en heiligschennende misdaden, die eiken dag op driester wijze worden bedreven tegen God en de zielen der ontelbare bevolking van Rusland". Met Kardinaal Faulhaber van München zijn wij overtuigd: „dat de Russische kwestie voor heel Europa, ja voor heel de wereld een kwestie is van leven of dood". Nu wij hier allen samen zijn, zoo ein digde spr.. zoowel de zonen van het Oude Israël als de overtuigde volgelingen van Christus5 Evangelie samen, op deze plaats, die voor ons Haarlemmers de tra= dltie bewaart van zooveel Godsvertrouwen samen, om te bidden, tot den Vader des Hemels, voor den atheïsten in Rusland nu kunnen wij geen toepasselijker gebed spreken, dan wat eenmaal Vondel ons heeft voorgezegd: „O goede Vader, dde Hebreeën en On-h eb reeën Tot ééne onsterfelijkheid en 't rijk, dat tijd en eeuwen Verduren zal, en van geen starren wordt bepaald, Geschapen hebt; zie neer op al wat. afgedwaaiö Van 's levens oorsprong en het onbegrepen wezen, Den afgrond dient in schande, in stee van God vreezen". Gij. burgers van Haarlem, weet toch, wat geschreven staat in het wapen van uwe stad: Vicit vim virtus! hetgeen, vrij vertaald, beteekent: dat nog altijd de deugd de meerdere gebleken as van het geweld! Derde en laatste spreker was Rabbijn De Vries. Rede van Rabbijn S. Ph. De Vries. Vergunt mij, begon spr., dat ik u. uit het diepste van mijn jooösche ziel, even bezig houd met onze specifiek joodsche ellende. Ik kan niet anders. Want wij spreken over geloofsvervolging. En wij spreken over Rus^ land. Rusland! Dat beteekent voor ons, Joden, rechte, loosheid! Rechteloosheid in den brutaal, sten vorm. Rechteloosheid, waaraan eenige millloenen van ons volk reeds meer dan een eeifw bloot stonden. Opsluiting in rayons. Geen bewegingsvrijheid. Uitsluiting uit bedrijven en beroepen. Bedreiging van bezit en veiligheid. Kinderroof. Georganiseerde overvallen met uitplundering. Officieele massamoorden. Het is voor mij waarlijk thans niet de eerste maal dat ik probeer een beroep te doen op het geweten der menschheid ten behoeve van gerechtigheid en recht en voor vrijheid van geweten en belijdenis. Maar Rusland is ons toch ook niet. alleen het beeld van verschrikking. Het toont ons ook het bemoedigende verschijnsel van een weergaloos heldendom. Van Joodsch heroïsme, dat zich in al deze ellende heeft weten staande te houden en het Joden dom trouw heeft bewaard Het Czarlstisch bewind viel. is gevallen. We konden hopen, dat het ergste leed geleden zou zijn. En nu deze ellende. Zij is van anderen aard. Maar niet. min der gevaarlijk. Zij Ls geen speciale Jocdsche ramp. Zij is algemeen. Zij is een bedreiging voor de menschheid. En zij roept dus allen tot smartkreten en tot getuigen en tot het uitschreeuwen van onze verontwaardiging en van onze zorg. Daar heerscht blijkbaar ginds de razernij der vrijheids dronkenschap, als reactie, wel. licht op verdrukking. En deze vlaag van waanzin en deze reactie zijn tot een nie s ontziende dictatuur geworden, die de ware vrijheid in knechtschap knevelt. Het is historisch en psychologisch mis schien, niet onverklaarbaar. Laten wij recht, vaardig zijn naar bulten en naar binnen. Macht heeft reeds vaak tot onrecht en geweid gevoerd. Ongebreideld machtsgevoel vernietigt alle objectiviteit, vernietigt zelf. critlek e:i zelfbedwang, verhietiga bet begrip voor het recht van zwakken, respect voer de ziel van anderen. Macht maakt blind. En 1 fanatisme maakt blind. De bezitters van. de macht daarginds mees nen In hun verblindheid te goeder trouw dat zij het geheim van het geluk der menschheid hebben ontdekt. Zij zijn fa- na', lei voor hun waarheid, zijn er van be. zeten. En zij hebben de macht. Zij hebben de macht om door middel van geweld hun menschen zij meen en de menschheid met hun waarheid gelukkig te kunnen ma- ken. Macht en bezetenheid hebben hen met blindheid geslagen. En zU weten niet, of zij vergeten dit: Waarheid heeft geen geweld nocdig. Waarheid, die geweld noodig heef:, is geen waarheid. En de waarheid laat zich door geweld niet onderdrukken. Waarheid iaat zich niet knechten. Waarheid is geen slavin. Waarheid is een meesteres, een ge bledster. Zij breekt door alle geweld, door alle macht en door alle machten heen. Fanatici zien dat niet. Kunnen dat niet zien. De godloosheid tot dwingend Staattbegto» sel! Het ls ondenkbaar dat hat slagen zou. De eenling kan zich wellicht in godloos heid tevreden vinden. Maar nog nooit is er een volk zonder godsdienst geweest. En de menschheid worstelt om de godsgedachte, om de vermeerdering en de verdieping er. van. En in haar worsteling rijpt zij. Rijpt zij haar roeping tegemoet. Het is niet twijfelachtig waar de zege zal zijn. Laat me u dan tot slot in een Bljbetsch beeld laten zien: De Pentateuch kent het prototype van den godlooze: Israël ls uit Egypte verlost en het is door de zee getrok* ken. Daar wordt het door Amalek over. vallen. Amalek is het prototype. God heeft zich pas in de geschiedenis ge> openbaard, heeft Zich in de natuur geopen baard. De heeie wereld heeft ontzag- „Volkeren hoorden het en beefden, bévlng beving de bewoners van Kanaan". Zoo zingt het Lied aan de Zee. Maar Amalek is niet geïmponeerd. Het valt Israël aan in de woestijn. Daar strijden ze in de vlak.e. Maar op een heuvel staat Mozes! Hij heft de handen ten Hemel. „En als Mozes zijn handen hoog hield zoo luidt het daar dan was Israël de sterkste en als hij zijn handen liet zakken dan had Amalek de overmacht". Beschikten dan de handen van Mozes over de nederlaag en de overwinning wordt er opgemerkt.Neen, Mozes stond daar als symbool. Zijn strijders in de vlakte moesten de oogen richten naar boven. Dan waren zij onoverw inne 1 i j k. En dat hebben wij te roepen, ginds heer., naar de strijdende en lijdende broeders: Houdt moed. Volhardt. De oogen opwaarts, de harten naar boven. De zege is u. Wij zijn bij u voor zoover we bij u en met u kunnen zijn. Wij ondersteunen de opgc» heven handen! En dat hebben wij te roepen naar bin nen: De oogen opwaarts. Neen. de harten op* waarts. In waarachtig gelooven en belijden ieder op zijn plaats, ieder uit zijn ziel. ieder uit zijp. overtuiging en zelfstandig met zijn overtuiging naast elkander in vrede en ge< rechtigheld met elkander, in waardeering voor elkander. Zoo zal de menschheid in haar veelvul digheid. als een éénheid haar bestemming tegemoet groeien. Den tijd, zooals die in het onvergankelijke woord van Jesaja is ge formuleerd; den tijd. dat de wereld vol zal zijn van Godsbesef, gelijk de wateren de zee bedekken". Een motie. De vergadering nam met algemeene stem. men de volgende motie aan: De groote vergadering uit alle kerkelijke gezindten te Haarlem, samengekomen in de Groote Kerk om te getuigen tegen de gods dienstvervolging in Rusland; gehoord de sprekers van dezen avond, vervuld van deernis met- de vervolgden, verontwaardigd over de schending der vrij heid van geweten en belijdenis, vraagt de pers om haar gewaardeerde medewerking te blijven verleenen, spreekt haar levendige sympathie uit met wie daar lijden. bidt hun kracht toe, om te volharden en staande te blijven, en smeekt van God, den Almachtige, dat Hij de dagen hunner nood en ellende verkorte; de gebeden, die heel de wereld der geloovigen voor hen opzendt, ver. hoore: en dóór de vlammen der beproeving heen, Zijn Koninkrijk in Rusland doe komen. Sluiting. Ds. Van Leeuwen sloot de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij dank bracht aan de sprekers; aan Kerkvoogden der Ned Herv. Gemeente voor het beschikbaar stellen van het Kerkgebouw; aan de Haarlemsche politie die gezorgd had dat deze groote samenkomst ongestoord kon worden gehouden. De vergadering die geopend was met het gezamenlijk zingen van „Wilt heden nu treden", van Valerius werd besloten met het gezamenlijk zingen van het laatste couplet van het oude Wilhelmus. Bij het uitgaan van de Kerk werd ge. collecteerd voor de vervolgden ln Rusland. Zij nog vermeld dat in de Kerk luidspre. kers waren aangebracht, zoodat het gespro kene overal goed te verstaan was. Het orgel werd bespeeld door mej. N. A. M. Barbas. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) ONDEROFFICIERSVEREENIGING „ONS BELANG". DE POSITIE DER ONDEROFFICIEREN. Dezer dagen heeft de afdeellng Haarlem van bovengenoemde Onderoffic. Vereen, een ledenvergadering gehouden ter behandeling van aangelegenheden het onderofficiers korps betreffende en wel ln het bijzonder ter behandeling van de door den minister van Defensie aangekondigde maatregelen. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering werden de ingekomen stukken bekend gemaakt. Hieronder was een af schrift van een door het hoofdbestuur der Vereeniging aan de Eerste Kamerleden ge zonden brief, waarin werd te kennen gege- gen dat reeds sedert vele jaren ten aanzien van de positie der onderofficieren inzonder heid voer wat betreft het bevorderlngsvraag- stuk, een zeer uitzonderlijke en onhoudbare toestand bestaat Immers werden in 1923 een tweeduizendtal jongere en oudere onderoffi cieren uit den dienst ontslagen onder toe kenning van wachtgeld of pehsioen. De z.g.n. „middenmoot" werd in het leger ge houden. zijnde in groote in eerder/"-d onder officieren van ongeveer denzelfden leeftUd, tusschen 30 en 40 jaar. Het gevolg van dien maatregel is, dat thans elk perspectief !n hun positie ls weg genomen. hun materieele positie is en wordt gedrukt en een deprimcerende geest is ont staan, waar bij indiensttreding in uitzicht werd gesteld den rang van sergoant-majoor of adjudant-onderofficier te kunnen berei ken. Bovendien zou dit middel de bevordering onvoldoende verbeteren omdat er te weinig pensioenrijpe onderofficieren aanwezig zijn. Het hoofdbestuur verzoekt den Kamerleden den minister te bewegen af te zien van de voornemens om de onderofficieren met een onvoldoende pensioen op te jongen leeftijd uit den dienst te ontslaan en hem te ver zoeken middelen te beramen welke kunnen leiden tot een bevredigende oplossing van het bevorderingsvraagstuk en dat de toe stand van bevordering zonder salaris een einde neemt. De afdeellngsvoorzitter installeerde ver volgens de Commissie voor Ontwikkelings arbeid. Na een korte pauze hoeft de heer P. J. de Ruyter, lid der vereeniging een voordracht gehouden over „Eiectro-techniek". Na een korte inleiding heeft spreker de aanwezigen met proeven verduidelijkt wat electricitelt ls en wat er mede bereikt kan worden. Mot aandacht volgden allen de experimenten en het applaus bij het. einde bewees dat men dankbaar was voor het vertoonde. STEUNFONDS WONINGSTICHTING PATRIMONIUM. Dinsdag hield het fonds tot onderlingen steun aan bewoners der hulzen van de wo ningstichting „Patrimonium" de jaarlijk;che ledenvergadering in het gebouw van den Christ. Bestuurdersbond- De verslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. Het, geldelijk beheer werd geheel ln orde be vonden. Uit de verslagen bleek, dat het fonds thans 169 leden telt en ln gooden staat verkeert. In 1929 werd aan 15 gezinnen steun verleen a tot een totaal bedrag van f 817.Evenals vorige jaren werd aan de daarvoor in aan merking komende gezinnon met Kerstm's een extra-uitkeerlng verstrekt van f 2 5o. De penningmeester merkte op, dat omtrent het fonds nog verkeerde begrippen heer- schen. Het steunfonds is geen particul'ere armenzorg, maar een verzekering op welker uitkeering de leden in geval van nood recht hebben. Een en ander met inachtneming van de bepalingen van het reglement. De verkiezingen hadden een vlot verloop. Er kwam in het bestuur geen wijziging. Ook de controle-commissie bleef in de bestaande formatie gehandhaafd. Volledigheidshalve zij nog medegedeeld, dat het fonds in de 8 Jaren van zijn bestaan ruim 500.heeft uitgekeerd. INGEZONDEN MEDEDEFL1NGEN. a 60 Cts. per regel. VRAAGT VOOR l)W BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 ro TcL 11361 van 8—12 «n lH~5. ZatorcL 8—1 TRANSATLANTISCHE LIJNEN Almelo, 17 Maart van Tocopilla naar Ilo. Algorab p. 18 Maart Flnisterre, Rotterdam n. Buenos Aires. Aagtekerk 18 Maart te Fremantle van Rotterdam. Almkerk 19 Maart te Brisbane, Australië n. Rotterdam. Blitar p. 18 Maart 20 u. Ouessant, Batavia naar Rotterdam. Blinjoe p. 19 Maart 3 u. Perim, Rotterdam n. Batavia. Bengkalis 17 Maart te Los Angeles van Java Bennekom 18 Maart te Callao van Guaya quil. Christiaan Huygens p. 18 Maart Perim, Batavia n. Amsterdam. Glamorganshire 18 Maart te Panama, Pa- cifickust n. Rotterdam. Garoet 18 Maart te Soerabaja van New- York. Heemskerk 18 Maart van Mozambique n. Mikindani. Hercules 17 Maart van Takoradi n. Mon rovia. W.-Afrika n. Amsterdam. Jacatra 18 Maart te Java. Klip fontein 13 Maart van Hamburg naar Amsterdam. Krakatau 19 Maart 13 u. v. Port Said, Rotterdam n. Australië. Kota Tjandi 19 Maart te Batavia van Rot terdam. Kedoe u. 19 Maart Flnisterre, Rotterdam n. Batavia. Kota Gede 19 Maart 20 u. v. Port Said, Ba tavia n. Rotterdam. Lorenz L. M. Russ 18 Maart van Clvita Vecchia n. Burrlana. Al sneller stuift de auto den bergweg af. 't Is maar gelukkig dat zc niet tegen de rotsen botst of tegen een muurtje langs den weg- Want dan zouden de drie slapers hardhandig wakker geschud worden. Nu schrikken alleen de cactussen, 't Is of hun lange haren rechtop gaan ;tian.... Zc schijnen elkaar toe te roepenWaar moet dat dwaze snorrende ding zoo alleen caar toe: En waarom zou het zoo'n haast maken? Morgen kotnt er itt.' me'- weer ec.n daj^? En langzaam gaat zeker - Wij i-ijtï rerh ook n'C: met ecu plof ui» den grond geschotai.'. Neen, icdereu dag zijn wc ccn klciu Maaskerk 19 Maart te Amsterdam van W. Afrika. Msrauke p. 19 Maart 8 u. Flnisterre, Rot terdam n. Batavia. Nieuwkerk 19 Maart van Duinkerken n. Antwerpen, Belra n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam 19 Maart van Rotterdam n. New-York. Phrontls p. 18 Maart Perim, Amsterdam n. Makassar. Rijnland 19 Maart te Antwerpen, Amster dam n. Buenos Aires. Slbajak p .19 Maart 8 u. Suez, Rotterdam n. Batavia. Tjerimal p. 19 Maart 11 u. Kaap del Ar ml. Batavia n. Rotterdam. Ternate 19 Maart 17 u. v. Bombay, Rotter dam n. Batavia. Toboall 18 Maart van Portsmouth, Rotter dam n. Batavia. Haarlem 19 Maart te Hamburg v. Amster dam. Sembilan 19 Maart te Batavia van New- York. Orania 18 Maart 17 u. van Santos. Amster dam n. Buenos Avres. Johan de Wit 19 Maart van Batavia n. Amsterdam. Indrapoera 19 Maart nrni. van Rotterdam n. Batavia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Restaurant „Hildebrand" Einde der Dreef. Tel. 10268. Levering van dejeuners, diners en soupers bij U aan huis. Koude en warme schotels» De gelegenheid tot het geven van partijen. VRIJDAG 21 MAART HILVERSUM, 1875 M. 10 00 Morgenwijding. 12.15 Concert AVRO- trio. 2.05 Uitz voor scholen. 2.45 Gramo- foonmuziek. 3 00 Maak het zelf! cursus. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Is. Mcudels; Foto grafie bU kunstlicht. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.01 Gramofoonmuziek. 6 45 Spaansch. Be ginners. 7.15 A. Banning: De wegwJJzct voor de Binnenscheepvaart (I). 8.01 Concert. Omroeporkest, Han Beuker en Wouter De nijs (plano-duetten). 10.000 Persber. 1100 Dansmuziek uit Cabaret „La Gaité" tc Am sterdam. 12.00 Sluiting. HUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.30 NCRV. Zlekendlenst. 11.30 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.16 KRD. Trio concert. 1.15 KRO. Gramofoonpl. 2 00 Gra- mofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. KRO. 4.00 NO. R.V. Gramofoonl. 5.00 NCRV Concert. Da meskoortje en Orkest. 6A0 KRO. Beursber. 6 40 KRO. Voordracht ln het Friesch. 7.00 7.00 KRO. Cursus. Schriftverbetering. 750 VPRO Persber. 7.40 VPRO. Lezing over: De Herv. kerk na 1816. 8.15 VPRO. Gramofoonpl. 8 50 VPRO. Lezing over: Het gezin als kern. 9 30 VPRO. Gramofoonpl. 10.00 VPRO. Be spreking van de sprookjes van Andersen. 10.20 VPRO. Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lezing. 12.20 Concert M. Hart (viola). K. Cooper (plano). 12 50 Orgelconcert L H. Warne-, 150 Gra mofoonmuziek. 2 50 Ultz. voor scholen. 4 05 'Concert. Kwartet. C. McClure (mezzo-so praan). 4.50 Opraan). 4.50 Orkestconcert. 35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nleuwsber. 7.00 Zang door A. Thurslield (mezzo-sopraan) 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Verrassfrig. 8.20 Concert. L. Tertis (viola). Syrophonie-orkost. 9 20 Nleuwsber. 9 35 Vervolgconcert. 10.35 Berichten. 10 45 Lezing. 11.00 Dansmuziek. 11.35 Dansmuziek. FARLJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.59 Gramofoonmuziek. 4 05 Orkestconcert en soil. 9 05 Concert. Orkest, viool en plano. 9.50 „De Tooverflult" van W. A. Mozart. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Orkestconcert 2.00 Concert. Orkest en voordracht. 4130 Kinderuurtje. 7 35 Con cert. Orkestconcert m. m. van zanger en cel list. 9.55 Her-uitz. van bultonlandsche sta tions. BRUSSEL 5085 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8 35 Concert. ZEESEN 1635 M. 615 Lezingen. Gramofoonmuziek. 12.15 Lezingen. 1 2t Gramofoonmuziek. 150 Le zingen. 3.50 Concert uit Leipzig. 4 50 Le zingen. 810 Koorconcert. 9.50 Kaartspel; Skat. Daarna; Gramofoonmuziek. stukje gegroeid, zóó weinig dat je het haast niet zien kan- En toch mogen wc er zeker nu wel wezen Nu. daar hebben de cactussen gelijk in. Maar een auto is weer heel wat anders, zie je- Die is gemaakt om hard tc rennenAlleenre moet bestuurd worden. Anders kora» ze misschien ergens terecht, waar ze niet wezen moet. En de drie kinderen in de auto slapen nog altijd na den .-ir.z-'-gcn. vermocietiden nacht in her boseh. 7e hebben geen flauw vermoeder, van de gevaren, die hun „sigarenkistje'' loopt. Andere fr«uden zc wel gauw overeind kemep en het stuur grijpen- Een dagelijksche Kindervertelling.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7