Ve/iAjcud&i oQuige H. D. VERTELLINGEN. STADSNIEUWS DE MOEILIJKE REIS HAARI.EM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 MAART 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door ITPE ORCè ETNO. De Kuil voor 'n Ander Piet Harbigsma, melk., toas- en eieren boer op hst marktplein, een man In de zestig, klein, grijs, met dunne lippen en kleine blauwgrijze oogjes, die listig ds wereld in keken, werd op een ochtend uit de a?.uer Rijn winkel liggende alkoof, waar hij de in komsten van den vorlgen dag overteide, ge roepen door het schelle gerinkel van de winkelbel, harder dan gewoonlijk. Het was Lien van buurman Meersen, die reeds zoo vrccg In den morgen een half pond boter kwam halen. „Meheer most uit de stad en er was geun korrel bouter meer in huis", zoo verleide ze, terwijl Piet Haringsma naar den houten schep grijpt om een plokje boter uit het vat te halen. Maar tot zijn schrik herinnert hij zich plots dat ook hij, geun korrel bouter meer In huis heeft" en wil til Lien te kennen geven, toen bij hem het niet zoo heel onjuiste idee kwam. dat het voor zi.in reputatie van meik«, kaas. en eierenboer niet zco voordeelig was, wanneer hij moest be kennen dat hij een van zijn hoef dar. Ike '.en. boter, niet meer voorradig had. In verband daarmede herinnerde hU zich verder, dat gis teren Klaas Scheltema, concurrent aan den overkant, bij hem een half pond kaas had laten halen. Behoefde hij zich fijngevoeli ger te toonen? Hij vond dat volstrekt nie noodig en met een „wacht even als je wilt Lien", schoot hij de deur uit en het plein op waar hij een daar spelenden straatjongen er op af stuurde, bij Klaas Scheltema een half pond boter te halen. Spoedig kwam de jongen met het verlangde terug en werk' tulgelijk legde Plet Haringsma de door zijn concurrent geleverde boter op de weegschaal, het gewicht van 250 gram op de schaal en.... met een resoluut knakje ging de met het metalen gewichtje belaste schaal naar be< neden en hield triomfantelijk de „250 gram" boter boven. „Hè", verwonderde zich Piet, en „zoo, zoo", mompelde hij verder niet zoo hard dat Llen het. kon hooren jij dus ook vriendje, jij geelt de menschen dus ook maar 225 gram. als zij Je 250 gram betalen. Goed dat ik het weet!.... En hij nam ae boter van de schaal, pakte haar in en overhandigde haar Lien, die in- tusschen al meermalen zenuwachtig naar de deur was geloopen om te kijken of mevrouw nog niet ongeduldig geworden was. Nu loopt zij haastig met de boter heen. Piet Harlngsn^a daarentegen begaf zich handenwrijvend na:8r de alkooi, teneinde 'zijn onderbroken tel werk voort te zetten. Een satanisch plan was hi zijn brein opgekomen. De uitvoering daar van wachtte op de klanten, die komen zou den. Het duurde ook niet lang, of daar' ging de bel al. Kaatje van mevrouw van Blootem, de ren tenteraweduwe, was het, die haar boodschap pen kwam halen. ZIJ gaf haar boodschappen boekje over en de winkelier telde, woog en pakte heb gcwenschte in. Heb waren alle mogelijke artikelen, behalve boter. En dat had Piet toch zoo gaarne gehad. Maar hij liet zich niet zoo gauw van de wijs brengen. „Hé, Ka. zou Jij niet even naar den over kant bij Klaas Schellema binnen loopen en een half pond boter voor me halen? Ik kan hier zoo slecht weg van de winkel en heb geen boter meer". „Wel zeker, meneer, dadelijk ben lk terug" en met het geld, hobgoen Pleb Haringsma haar had gegeven, liep Ka het plein over en kwam spoedig met het halve pond boter terug. Plet legde het met veel vertoon op de schaal en zie, het bleef boven, vermocht niet de 250 gram metaal aan den anderen kant don baas te worden. Het kon niet uitblijven, dat ook Ka dit feit opmerkte, en dat was juist, wat Piet heb. ben wilde. Hij keek Ka aan en Ka keek hem aan. „Hij geeft niet het juiste gewicht, hé?" kw.ain Ka, en „Nee dat senhnt. ie niet te doen", beaam «de Plat, spijtig net hoofd schuddend. „Ja maar dat is tochviel Ka uit, maar hield plotseling in, als wilde de qualiflcate van het feit niet over haar lippen. ..Nou, nou, het kan een vergissing zijn", aei Plet sussend, verzachtend, ,weet je wat ik heb er nog wel een gulden voor over heb je nog even den tijd? Ik za! nog een van de jongens daarbuiten om een half pond boter sturen en dan kunnen wij zien". Hij haalde het geld te voorschijn cn ging naar buiten om de manoeuvre te herhalen De Jongen kwam terug en terwijl Kaatje zich belangstellend over de weegschaal boog. legde Piet de boter op de schaal. Ook dezen ke.-r behield het metaal de overhand, ,,'t Ja. 't ja", kwam Piot, „Ka, de Wereld is slecht". Teen begon Kaatje's hart zich in veront waardigende uitroepen en scheldwoorden aan het adres van den nletsvermoedenden Klaas Scheltema lucht te geven en met de woorden „Ik zal het toch Ln de buurt rond- vertollen", liep zij de deur uiit. Plet wreef zijn handen, als dat zoo door ging liep het zaakje goed. En het ging zoo 'ioor. Alle klanten, of zij boter wilden heb. ben o? niet- verzocht hij, een half pond bo er bij Klaas Scheltema te halen. En aan allen bewees hij door middel van zijn weegschaal koe slecht de wereld in het algemeen en zijn concurrent in het bijz-eneer was. Toen Piet dien avond de luiken voor de ramen deed. vond hij, ofschoon hij door zijn be ter-r.an koop een aardig sommetje op „uitgaven" had moe en boeken, dat deze dag geen verloren dag was geweest. Met veerkrachtiger stap dan gewoonlijk ging hij dien avor.d na het eten naar de dorpskroeg, alwaar de vaste bezoekers bij een glaasje bitter en een sigaar „hun eten verteerden" zoo zij het noemen. Tot zijn tevredenheid snelde Piert vast, dat het gesprek over boter en zijn cnbstrouw. baren concurrent ging en al gauw was hij midden in 't- onderhoud toen de deur ooen ging en in de eensklaps stil geworden kring Klaas Scheitema groeiend en glimlachend binnen trad. Het broeiend zwijgen duurde voort, tot Piet Haringsma het verbrak mc-t de vriendelijk uil gebrachte woorden: „Wel Klaas. Lk moet Je nog bedanken voor het halve pond boter, dat je me vanmorgen hebt verkocht. Ik zat werkelijk in verlegenheid en „Maar nee, als er iemand bedanken moet, dan ben ik het", onderbrak Klaas hem vrien.- deüjker, „jij hebt me immers gisteravond een half pond kaas geleverd?" En jelui moe ten weten", ging hij thans ook tegen de om. zoenden sprekend voort, en zonder op te merken in welke verlegenheid zijn woorden baas Piet brachten, „jelui moeten weten, gis teravond kon ik maar nergens mijn gewich. 'enbak vlnden. En er kwam juist een goede klant in de winkel een half pond Zwitsersche kaas halen. En daar krijg ik het goede idee bij Jou, Piet, een half pond kaas te laten balen, hetwelk mij verder als gewicht heeft gediend den geheelen volgenden dag, die, ik weet niet waarom, een bijzonder goeie is ge weest Plet Haringsma had zich zonder het eind van het verhaal af te wachten geluidloos teruggetrokken. En van dien dag af heeft hij nooit meer geprobeerd de slechtheid der wereld op zijn weegschaal te bewijzen. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. P. v, d. A., los werkman, wonende te Haar lem. Appèl overtreding Visscherijwet, f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis met verbeurd verklaring. P H. J., betonwerker, wonende te Haarlem. Vrijgesproken. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Van 21 Maart af. Sabbath: Vrljiagavonadlenst bij den In. gang te 5.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.57 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondag avond te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraa". 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah, warden verricht ln het Gemeentegebouw Lange Wijru gaardstraat 14. PERSONALIA. Voor de vervulling van de vacante predi kantsplaats bij do Gereformeerde kerk te Assen is een tweetal opgemaakt, waarbij ds. B. A. Bos te Haarlemmermeer-Oost voor komt. GROOTE AALSMEERSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING. DE PRINS BTJ DE OPENING TEGENWOORDIG. Door de Commissie van bovenstaande ten toonstelling is bericht ontvangen, dat de Prins der Nederlanden voornemens is op 1 April bij de officieele opening tegenwoordig te zijn. AUTO IN DE SLOOT. Het plaveisel op den Rijksstraatweg schijnt niet in orde te wezen. Op een zekere plek is ai verschillende malen een auto ges'int en in de sloot geraakt. Dit overkwam Woens dagmorgen ook e8n autobestuurder uit IJmuiden, die ter hoogte van perceel 547 een anderen auto links passeerde. Toen hij weer op den rechterkant van den weg wilde ko men. slipte de wagen, die daarop achteruit in de sloot reed, waarbij het bruggetje voor genoemd perceel beschadigd werd. De auto werd door een kraanwagen weer op het dro ge getrokken. SCHOUWBURG JANSWEG. Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen zal door het- hier te Haarlem zoo gun stig bekend staand Operettegezslschap. dir. Meermans en De Vos. op Zondag 23 Maart nog een enkele opvoering worden gegeven van de groote succes-revue operette „Rose Marie". Evenals bij de vorige opvoeringen zijn de hoofdrollen weder in handen van de dames Emmy Emmerants. Lilly Cassani. Ans Poppes. Annie Sluiters en de heeren Deef Gcbitz, George du Bree, Frans Meermans, Ferry de Rooy e.a„ terwijl het orkest weder onder lei ding staat van den heer C. Lemaire. KERKVERVOLGING IN RUSLAND. Naar wij vernemen is door het Comité van Actie hier ter stede de vergadering vastge steld op Dinsdag 25 Maart a.s. in den schouwburg aan den Jansweg. Als sprekers zullen optreden dc heeren F>do Fimmen cn de heer Hoving, welke beiden ook Zondag J.l. te Amsterdam gesproken hebben over de meening dat in Rusland een kerkvervolging plaats vindt. VAKCURSUS BAKKERSGEZELLEN. De vakcursus voor "Bakkersgezellen dezen winter op initiatief van het bestuur van den Alg. Ned. Bakkersgezellenbond georga niseerd, is een groot succes geworden. Het bestuur heeft besloten, na sluiting van den cursus in het begin van April, een expositie te organiseeren van hetgeen thans door de leerlingen vervaardigd kan worden. Deze zal dan plaats vinden in het gebouw van den Haarl. Kegelbond op 10 April a.s., terwijl ook voor degenen, die niet aan den cursus hebben deelgenmen, inzendingen kunnen worden gedaan. Een aantal fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld, terwijl na de prijsuit reiking' te 8 uur de avond verder in gezellig samenzijn onder muziek enz. zal worden doorgebracht; OPVOERING VAN „DE KRTBBEBI.ITER". Op 11 en 12 December jJ. zou door de Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" het tooneelwerk „De Kribbebijter" worden opgevoerd. Wegens plotselinge ver hindering van één der leden kon dit toen niet doorgaan. Thans wordt ons medegedeeld, dat boven genoemde vereeniglng dit stuk op 26 en 27 Maart zal opvoeren. JUBILEUM J. J. WIKKE. Heden, Donderdag, vierde de heer J. J. Wikke, chef van de Plisseerafdeeling bij de chemische wasscherij Haverschmldt en Klaje zijn 25 jarig jubileum in dienst van deze fir ma. Hij werd des morgens in een versierd fa- briekslokaal, in tegenwoordigheid van het geheele personeel toegesproken door den di recteur, den heer M. Klaje, die hem een en veloppe met inhoud overhandigde, voorts door den heer K. Klaje. eveneens directeur en door den bedrfjfschef, den heer W. Ken- selaar. die hem namens het personeel een hanglamp aanbood. PERSONEEL IN VOEDINGS BEDRIJVEN. FEESTAVOND IN „DE HARMONIE". De afdeeling Haarlem van den Neutrale: Bond van Personeel in Voedingsbedrijven hield Woensdagavond in gebouw „De Haimo nie" een zeer geslaagden feestavond. De voorzitter der feestcommissie, de heei D. Meier heette de talrijke aanwezigen wel kom. waarna het woord werd gegeven aar. den heer P. Hoitrop, gedelegeerde van he dageiijksch bestuur van den bond voor he uitspreken van de feestrede. De tijd van het individu, zeide deze sorsker is voorbij. Wy leven thans in den tijd der or ganisatie; aan de eene zijde die van het kapi .aal, aan de ande.e die van den a.beid. Even als de grool-industriselen zich in macnllgt concerns hebben vereenlgd, hebben ook d. arbeiders zich georganiseerd in hun vakver eenigingen. Spreker behandelde voorts de belanvijkhek van de maar a! te dikwijls miskende verga drringen en wees op de groote macht van dt Amenkaansche vakorganisaties. Na deze voordracht, die met groote belang stelling we d gevolgd, kond.gde de voorzltte. der afdeeling, de heer C. H-euverkamp, der. humorist van den avond aan, den heer H Smal. Deze wist met zijn populaire liedjes waarvan de refreinen door de zaal meege zongen werden, al dadelijk een feeststemming te bereiken. Het uits.ekende jazzorkest onder leiding van den heer P. van String zorgde voor een gezellig dansje, terwijl verschillende attrac ties de feestvreugde in niet geringe mate ver hoogden. TUBERCULOSE-BESTRIJDENG. De administrateur der Vereen, tot bestrij ding der Tuberculose schrijft ons: Door de ledenvergadering der Schilders- en Behangersvereeniging „Hulp lenigt den nood" werd in verband met de inwerking treding der ziektewet besloten de vereeni- ging op te heffen. Tevens werd besloten het kas-saldo te schenken aan de tuberculose bestrijding. Ter uitvoering van dit besluit ontvingen wij van het bestuur der vereeniging een be drag van 64. zijnde het overschot der kas. Wij betuigen bestuur en leden van „Hulp lenigt den nood" hartelijk dank voor de be toonde belangstelling in ons werk. ROZEKRUISERvS GENOOTSCHAP. Op Vrijdag 21 dezer zal voor het Rozekrui- sers Genootschap in het gebouw Bakenesser- gracht 13, de heer Z. W. Lcene spreken over: „Oostersche en Westersche cultuur". MIJ. „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". Voor de leden van het Departement Haar lem der Mij. „Tot Niri; van 't Algemeen", zal Dr. C. J. van Ledden Hilsebosch, te Amster dam, Maandag 24 dezer In den foyer van de Gem. Concertzaal een lezing houden over het onderwerp; „Toegepaste Natuurweten schappen bij het opsporen van misdrijven". JUBILEUM. Zondag 23 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. F. Beeremans zijn functie als secretaris van de afdeeling van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Pa trimonium" aanvaardde. HET GLADDE ASPHAL$. Woensdagavond is de 36-jarige W. V. op den gevaarlijken hoek van de Groote Hout- straal en de Groote Markt met zijn rijwiel over de gladde rails geslipt, waardoor hij viel en zijn linker schouder bezeerde. Na door een lid van den Ongevallen dienst ver bonden te zijn, werd hij per taxi naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Door de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen werd in Februari 1930 uitgegeven: Aan brood en brandstoffen f 49.23. aan geld (afdeelingen) f 537 45, aan nieuwe ar men f 132. aan losse kiften f 66, aan school geld f 43. Totaal f 827 68. „DE NATUURVRIENDEN". De Ned. Arbeiders Reisvereeniging „De Natuurvrienden", onüerafaeeling van het In stituut voor Arbeiders-Ontwikkeling, geeft op Zaterdag 22 Maart 's avonds 8 uur in ge bouw „Caecilia", een propaganda-avond. met medewerking van de Haarl. Algem. Muziek- club en den heer Henk Smal, humorist. INGEZONDEN MEDEDEELWGEN a 60 Cts- per regel. gg Stofzuigerhuis MAERTENS q mrerm BARTELJORISSTRAAT 16 SSHB RT8 Telefoon No. 1075c Q2B Verkoop, Verhuur, Inru'len, Reparaties, VOORBIJVAREN IN HET NOORDZEEKANAAL. Gezagvoerder van de ,,Vechtstroom* berispt. De Raad voor de Scheepvaart deed Woens dag uitspraak betreffende de aanvaring vaa het stoomschip „Vechtstroom" met het Dut- sche stoomschip „Uruguay" in het Noordzae- kanaal. De Raad is van oordeel, dat op den voor grond moet worden gesteld, dat de gezag voerder van de „Vechtstroom" hoeft getracht de „Uruguay" voorbij te komen in het Noord- zeekanaal, waar dit verboden is, terwijl geenszins als verontschuldiging voor den be trokkene kan gelden, dat hij op de hoogte was van de ligging van de grens der gemeen te Amsterdam daar ter plaatse, te meer niet, nu hij heeft erkend in het Noordzeekanaal geregeld te varen. Betrokkene had zich moeten verzetten tegen den wensch van de loods om de „Uru guay" voorbij te varen en had zich niet moe ten laten leiden door zijn meening, dat hst economisch baiang zijner maatschappij gs- dieud werd door het inwilligen van aien wensch, welk belang trouwens niet. naar redelijk inzicht, kon worden gediend door dien de „Vechtstroom" een half uur eerder ter plaatse van bestemming arriveerde. .Ook is de raad van oordeel, dat de gezagvoerder, toen hij eenmaal besloot de „Uruguay" voor bij te varen, niet met de vereischte zeeman schap heeft genavigeerd. Hij toch moest weten, dat hij, met snelle vaart de eveneens varende „Uruguay" op korten afstand in hat nauwe vaarwater voorbijvarend een zuig ng zou doen ontstaan, die de schepen schier onvermijdelijk naar elkaar zou doen toe- zuigen en in botsing brengen- Die zuiging heeft betrokkene vergroot door, toen de aan varing onmiddellijk dreigde, wederom de ma chine volle kracht te laten werken. Betrok kene had in die omstandigheden in geen geval vaart mogen vermeerderen. In een en ander is de oorzaak der aanvaring gelegen. Op voormelde gronden strafte de Raad hen gezagvoerder van het s.s. „Vechtstroom" door het uitspreken van een berisping. KüCHENMEISTER'S ULTRAPIIOONUUIS In het perceel Raamsingel 46, tegenover de houten noodbrug, heeft Mevrouw H. M. de Baibian Vers.er een nieuwe zaak van Kii- chenmeister's Ultraphoon geopend en daarbij een groote belangstelling genoten, getuige de vele fraaie bloemstukken, die haar bij deze gelegenheid geschonken zijn. Aan den buitenkant van het perceel is het niet zoo gauw te zien, dat hier een zaak in gxamofoon- en radio-artikelen gevestigd is, want het is geen winkelhuis. Maar de voor deur staat wagenwijd uitnoodigend open en voor de ramen kan men zien met weiken handel men hier te doen heeft. Maar men moet vooral niet aan den buitenkant blijven staan, want daar kan men niet alleen weinig zien, maar heelemaal niets hooren, cn op dit laatste komt het juist aan. De bezoekers kunnen hier namelijk rustig in gemakkelijke fauteuils gezeten, in twee smaakvol gemeubileerde kamers luisteren, naar het mooie geluid van de nieuwste gra- mofoons en radio-toestellen. Ontelbaar is het aantal gramofoonplaten van alle denk bare merken, die men hier kan hooien en.... koopen, .want om dit laatste is het natuur lijk te doen. Mevrouw De Baibian Verstar levert ook installaties voor de sprekende film. Er beslaat zeer groote vraag naar de meest geliefde platen, zooals die van Richard Tauber, de „Klokkenwinkel" van de A.V.R.O. enz. Wie hier een kijkje genomen en geluis terd heeft, komt vast nog eens terug. We wenschen de eigenaresse veel geluk met haar onderneming. AFWIJZEND BESCHIKT Ged. Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van N. J. Hom om een hoogare schadeloosstelling krachtens art. 36 der Annexatiewet. Deze zaak werd onlangs Ln openbare zit ting van Gad. Staten behandeld. De betrok kene was stoker aan de Heamsteedsche Gas fabriek en werd na de annexatie hulpfitter te Haarlem. Bij het klimmen in een lantaarnpaal was hij daaruit gevallen. Een hartvergrootlng, waaraan hij leed, schreef hij aan dezen val toe. Maar een doktersonderzoek heeft uitge wezen dat reclamant vóór zijn val al aan een hartvergrooting leed. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 CU. per regel. FEUILLETON 30) Roman van HULBERT FOOTNER. Een lichto hoop sprong op ln zijn hart-. Nu had hij ten minste een aanknoopingspunt. —Sta op! riep hij ruw. Zij antwoordde uict. Uit. haar gebaren be greep Garth, dat zij ziek was. Zij koerde haar hoofd om. Laat me liggen, laat me sterven, lis pelde zij. Garth's woede verdween. Hier had hij Iets te doen en zoo goed het ging, hielp hij haar. Vertel me wat er gebeurd Is! zei Garth. Als ze jou ook kwaad gedaan hebben, help me dan om ze te vinden en zij zullen er voor boeten. Neen, ik wil sterven! zuchtte Rina wan- hoo!g. Ik zei. ik mijzelf zou dooden. Hij lachte. Hij ziet, lk vergif neem. Hij niets be zorgd! Ik vallen! Ik denk dat lk dood ga en ik heel blij. Maar ik te veel genomen en nu zieke maag. ik naar het meer wil en in het water springen, maar o! mijn hoofd! Laten we hen samen nagaan en we zullen ze inhalen bij hun eerste rust. Hou js flink! Maar Rina schudde alleen haar hoofd en lispelde. Hij wil ik doodga, hij blij ik dood ga! Goed zei Garth koel. Dan zal ik Mabyn het eorst neerleggen. O! neen, riep zij bevend. Grylls heeft haar meegenomen, nl t Herbert. Het kan me niet scholen zei Garth, cn ny deed alsof hij haar ver'ieï- Mabyn zal sterver, a's een hond! Rira kroop op haar kr.ieön. Wacht een oogenb'ik. riep zij. Kom mee. en ;k beloof je dat hij zal blijven leven. Je krijgt hem dan terug. Zij probeerde op te staan en steunde op Garth's schouder. Ik kem, zei ze. Haal Je paarden. Als je terug komt. ga ik mee. Zij ging de hut. binnen en nam wat in om op te knappen. Garth droeg haar toen naar hot water, waar zij kon drinken en haar ge zicht verfrisschen, en ging naar zijn eigen hut terug. Het was nu licht genoeg om een eind het bosch in te kijken. Charley was reeds naar de paarden gegaan en Garth behoefde slechts te helpen met ze aan land te bren gen. Dekens en huisraad werden opgeladen. In twintig minuten waren zij klaar. Ze slo ten de hut om de dieren te weren en gingen Rina halen. Zij wachtte reeds, uiterlijk volkomen be- hecrscht. Zonder hulp klom zfj ln den zadel en gaf tien weg aan, den heuvel over naar het westen. Garth overzag de kleine groep met den blik van een aanvoerder en gaf het bevel tot vertrek. Toen zij den heuvel over waren zei Rina: Zij h.ebben veertien paarden. Nick Grylls heeft c-r negen meegebracht, drie van u en twee ponny's van Herbert. Zij onderzocht het gras. terwijl Garth over de vlakte tuurde. Rina kwam terug en zei: Zeven paarden zijn zuid-west gegaan, vijf naar het westen, twee noord-west.. La ter zullen zij wel weer samen komen. Op welk paard zat zij? vroeg Garth. Op den groot en schimmel van Nick Grylls, antwoordde zij. Zij hebben een bak vcor haar gemaakt om in te zitten. Zij zit op zij. Aan de andere zijde zit- Mary. Zoek het spoor van den schimmel, be val Garth. Rina weerde af: Dat paard volg ik nooit! zei zc. Zoek dan de diepste sporen! Zij gehoorzaamde. Herbert Mary cn zij. gaan dezen weg, zeJ ze kortaf. Nick Gryils nam zes paarden mee naar het westen en Xavier vier. Als we hen konden Inhalen, voor de an deren hen ontmoet hebben! Rina keek de paarden aan en haalde be- teekenisvol de schouders op. Een half uur lang renden zij over de prairio zonder een woord te spreken. Een koude wind striemde hun gelaat. Ik denk het gaat sneeuwen zei Rina. Garth vernam deze voorspelling met schrik. Wat denkt je over hun plannen? vroeg hij. Ze hebben mij niet vee! verteld, zei ze. Zij weten, ik goede vrienden ben met jou! Onder het rijden werd de geschiedenis dui delijker uitgesponnen. Mary Co-que-wasa heeft al dien tijd uv huis bespied vertelde Rina. Zij wachtten het oogenbllk af om haar te rooven. Alles was gereed voor de vlucht en de paarden stonden bepakt. Zij trokken toen allen naar de hut, maar mij namen ze niet mee. Garth pijnigde zijn hersens, hoe hij hun in de kaart had gespeeld. Ik wachtte en waarachtig, zij brachten haar mee. ging Rina met toonlooze stem voort. Zij was zeer rustig, zij gaf geen geluid. Bij uet vuur zag ik haar gezicht, het gezicht van een doode vrouw. Garth gromde tusschen z'n taaclen. Hebben ze haar gewond? vroeg hij. Neen, zal Rina. Nick Grylls beleefd zijn hoed afgenomen. Herbert zei niets tegen haar. Hebben zij- geweigerd jou mee te ne men? vroeg hij. Neen. zei ze zacht. Zij zijn te bang om mij achter te laten. Maar zij hebben mij niet noodig. Er. ik wilde sterven, toen ik Herbert bij haar zag. Zij allemaal blij. toen zij dachten, dat ik dood ging. Garth had nauwelijks geduld genoeg om de paarden van voedsel te voorzien. De drie ruiters zelf dachten niet aan eten. Voor de duisternis viel waren zij verplicht wederom halt te houden, omdat de paarden niet verder konden van vermoeidheid. Maar Garth kon zijn ongeduld niet bedwingen. Ik ga loopen, zei hij tot Charley, terwyl jij de paarden verzorgt-. Wat kan een uur helpen, vond Charley. Maar Garth wist niet meer wat hij doen moest. Charley echter wist hem over te halen om verder te rijden met Rina. Hij zou "loopende nakomen. Hij kon immers veel beter de spo ren lezen en zij konden nu telkens een paard onbelast laten en zoo een'germate rust geven. Omstreeks tien uur trokken Garth en Rina door een dal waar Nick Grylls gekampeerd had. De asch van het vuur was nog warm. Hier was blijkbaar het geheele kamp bij el kaar gekomen, want het spoor van de veer tien paarden was gemakkelijk te vo'gen. Nauwelijks waren zij verder getrokken, of Garth zag op eenlgen'afstand een witte vlek in het gras. Het was een stuk linnen, waarop in kleine letters geborduurd stond „N. Bland". Deze vondst maakte hem bijna machteloos, cn een nieuwe wanhoop overviel hem. Hij gaf zijn paard de sporen en Rina volgde onver schillig. Spoedig begon de sneeuw te vallen in groote losse vlokken. Rina keek ernstig naar den donkeren hemel. We kunnen beter naar de valei terug- keeren zei ze. Onzin! riep Garth terug. Dat beetje sneeuw kan geen kwaad. Het zal spoedig gaan regenen trouwens! Rina antwoordde niet meer. De sneeuw begon dichter en dichter te val len. de wind werd scherper en sooedig werd het uitzicht eeheel belemmerd. Toen hij om keek zag hij Rina niet meer en riep haar. Kan niet volgen in de meeuw? riep zij. terwijl zij onverschillig en gelaten in den za del zat. Ik rijd door! zei Garth beslist. Zij gaf geen teeken. Hy consumeerde zijn compas. We zijn steeds in noord-weste'iike richting geeaan. Waar trekken zij op aan? Naar de Death River zei ze. De Crossing ligt noord-west. Hoe ver? vroeg hij. Misschien vijf en zeventig mijl. Twee da gen reizen. Dan wacht jij op Charley! riep hij. En Jullie komen zoodra de sneeuw ophoudt. Charley zal n'et meer komen zei Rina op een toon van vo^agen fatalisme. Hij zal ons niet kunnen vinden in de sneeuw. Hij ?a! sterven. Ik ken dat! Sterven in de sneeuw, hertma'de Garth angstig. Wat moest hij doen? Natalie ginds ln gevaar. Je zult hem nooit vinden zei R'na wan hopig, toen hij terugkeerde om Charley te zoeken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6