47e Jaargang No. 14340 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 22 Maart 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C PEEREBOOM EN P. W, PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR! ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.27J4. met Geïllustreerd Zondagsblad Z0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57}$. Franco per post door Nederland 3.87Losse nummer» ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4. franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon No».: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN15 regels t 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regel» 0.60, elke regel meer 0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentje» (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0.25. elke regel meer /0.10. uitsl i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekatonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog I 400.-, Duïtn I 250.-. Wijsvinger I 150.-, Elke andere vinger I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIx' VIERENTWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 22 Maart Conferentie-wee Het is op het moment heelemaal mis met <Je Londensche Vlootconferentie. De Fran- schen en de Italianen kunnen het niet eens worden, en de Engelschen en Amerikanen wachten op een antwoord uit Tokio op het Amerikaansche compromis-voorstel. Volgens de berichten uit ae Japansche hoofdstad schijnt men er zich geen groote voorstellin gen van te moeten maken. Intusschen is de Fransche delegatie ver dwenen, min of meer volgens het bekende recept der tien kleine nikkertjes. Het begon met Tardieu zelf, het eindigde met den mi nister van Koloniën, Piétri, wiens weemoedig gelaat, in vele bladen afgedrukt, er ook al niet toe meewerkt om den toestand vrooüjk in te zien. Van de Franschen rest nu alleen nog de gezant, De Fleuriau, en aangezien die er beroepshalve altijd moet wezen mag men gerust zeggen, dat de Fransche delegatie verdwenen is. Zij heeft de nuchtere bood schap achtergelaten, dat zij niet terugkomt eer er wat te bereiken valt. Het procédé her innert aan de Vredesconferentie van 1919, toen meer dan éen delegatie dit ontstellende middel toepaste en met pak en zak vertrok, nagestaard door haar mede-onderhande laars. Het beroemdste geval was toentertijd dat van de Italianen, die in de Fiume-kwestie hun zin niet konden krijgen en onder lei ding van Orlando den aftocht bliezen. Het middel werkte goed, en na een poosje kwa men zij terug. Er was een nieuwe basis ge vonden, of zooiets. In elk geval ging men weer door. Het staat nog te bezien of de afmarsch- methode ditmaal succes zal hebben, behalve dan misschien het gevolg, dat de Fransche regeerders, door hun aanwezigheid in Parijs, hun wankel bewind wat langer op de been zullen kunnen houden. Dat heeft evenwel weinig beteekenis: men krijgt zoo'n beetje den indruk, dat dit kabinet-Tardieu het niet langer meer zal uithouden, dan Poincaré noodig heeft om volledig te herstellen. Voor de niet minder wankelende Engelsche regeering is de dreigende mislukking van de Vlootconferentie een heel kwaad" ding. Bij de behandeling van de Mijnwet is gebleken, dat de op den wip zittende "liberalen de situatie nog niet gunstig genoeg voor zich vonden om de regeering te laten vallen, en nieuwe verkiezingen te wagen. De opnieuw gebleken verdeeldheid in hun eigen partij is trouwens een heel leelijk ding voor hen. Maar als de Vlootconferentie definitief mocht mislukken zal Lloyd George wellicht den sprong wagen en conservatieven en liberalen zouden dan natuurlijk de verkiezingen ingaan met hevige aanvallen op Labour, dat volgens hen niets legen de werkloosheid heeft uitgericht en dan bovendien nog in zijn buitenlandsche politiek gefaald zou zijn Dit moet men bij het teleurstellende ver loop van de vlootconferentie wel in aanmer king nemen: er is niet veel initiatief te wachten van Fransche en Engelsche regee ringen, wier ministeriëel leven in voortdurend gevaar verkeert en die elk oogenblik omver gekegeld kunnen worden. Aan beide zijden van het Kanaal trachten de regeerders de oppositie rustig te houden, haar althans zoo weinig mogelijk vasten voet te geven. Dit, is een slechte basis om concessies op te deen die natuurlijk bij de oppositie tegenstand vinden. Het politieke vraagstuk is voor de heeren Tardieu en Ramsay MacDonald bei den erg ingewikkeld en moeilijk. Betere re sultaten zouden te wachten zijn van premiers, die met een sterke meerderheid in eigen parlement achter zich een welbewuste bui tenlandsche politiek zouden kunnen volgen. Voor het overige blijft ten aanzien van alle vloot- en andere internationale conferenties de waarheid gelden, dat zij in de eerste pLaats béheerscht worden door de meerdere of min dere kracht van de openbare meening, die haar streven in meer of minder mate steunt. Het geeft nog altijd niets 0111 te schimpen op geringe resultaten. Het zou beter zijn als de vredesvereeniglngen op dit moment een alarm-campagne ontketenden, met meetings en propaganda-lectuur en de rest, en zich verstonden met overeenkomstige organisaties in andere landen, om hetzelfde te doen. Dat zou indruk maken. Men zou de hulp van de pers in moeten roepen om het alarm kracht te geven. Men zou met communiqués, met in gezonden stukken, met verzoeken aan redac ties om over de zaak te schrijven, het alarm algemeen moeten maken. De regeeringen zou den daarvoor niet ongevoelig kunnen en evenmin willen blijven. Maar zulk een groot, georganiseerd alarm blijft uit. Waarom? Ik weet het niet. Elk volk heeft de regeering die het ver dient. Moet men eraan toevoegen: „En de volken gezamenlijk hebben ook de vlootcon ferentie, die zij verdienen"? Waarom komt die actie nog niet? R. P. FELLE BRAND IN HET BETUWSCHE DORP DEII- TIEN WONINGEN IN DE ASCH GELEGD BIJNA NIETS WAS VERZEKERD. Vrijdagmiddag om half drie werd brand ontdekt in een boerenbehuizing van den klompenmaker Van Heumen te Deil, het aan de Linge tusschen Enspijk en Gelder» malstfn gelegen dorp van ongeveer 1000 in woners, dat al van verre kenbaar is aan de veie met sir00 gedekte daken. Zooals zoo menigmaal het geval was, zijn het deze daken gisteren wederom geweest, die een een» voudlg brandje den omvang van bijkans een ramp hebben doen aannemen, aldus de Tel. Aangewakkerd door den sterken wind sloe gen de vlammen weldra naar de naburige woningen oveT en verbreidden zich in een korte spanne tJjds zelfs naar de overzijde van den niet al te breeden weg. Tot schrik en ontsteltenis der dorpelingen breidde het vuur zich uit tot tien woningen die bin» nen een uur in lichtelaaie stonden. De burgemeester alarmeerde per telefoon de brandweren der omliggende gemeenten. Spoedig waren de stoomspuit van Gelder- malsen en de handspuiten van Enspijk en Buren op het terrein aanwezig, en namen zij aan het blusschingswerk deel. In totaal met ongeveer zes stralen werd een flinke massa water op den vuurgloed geworpen. Toen 'de brand op zijn hevigst woedde werd door eenige dorpelingen de 80 jarige weduwe Van dor Pol, aan wie niemand ge» dacht had en die zich in een der huizen te bed bevond, met moeite gered. Behalve de tien woningen met stallingen en schuren, werd ook een alleenstaande schuur e*cn prooi der vlammen. Eindelijk zegevierden de blasschers en om» streeks vijf uur namen de vlammen ziender - oogen af. Van cc meeste woningen stonden nog slechts de muren overeind. Alles is zeer laag verzekerd, zoodat de schade practisch gesproken, niet door de assurantie wordt gedekt. Omtrent de oorzaak is nog niets be kend. DE AMSTERDAMSCHE GASKWESTIE. Het onderzoek der Justitie geëindigd. Men zal zich herinneren, dat de Amster- damsche burgemeester einde Augustus van het vorige jaar in verband met de gas» kwestie aan de politie opdracht heeft ge geven, een onderzoek te doen instellen. In de resultaten van dit politioneel onder» zeek heeft vervolgens begin October de Justitie aanleiding gevonden, zich met de zaak te bemoeien. De Tol. verneemt, dat dit onderzoek on» langs gesloten Is, waarna B. en W. inge» voige machtiging door den minister van Justitie, in de gelegenheid zijn gesteld, van het omvangrijke dossier kennis te nemen. B. en W. beraden zich thans, welke maat regelen eventueel tegen den directeur zul» len moeten worden genomen. In Berlijn heeft men autocursussen georgani seerd voor rechters en advocaten. Reeds ver leden jaar had een dergelijke cursus, uitgeschreven door de Politieschool, veel suc ces. Bij die gelegenheid werd 20 hooge ambtenaren bij de justitie ingewijd in de geheimen van het verkeer en den motor. Daarom heeft men thans wederom een cur sus van één maand ingesteld. FOX TER DOOD VEROORDEELD. ER VAN BESCHULDIGD ZIJN MOEDER TE HEBBEN GEDOOD. Zooals wij reeds gemeld hébben, heeft Sid' ney Harry Fox, die te Lewis terecht staat beschuldigd van moord op zijn moeder in een hotel te Margate, ontkend, terwijl de des kundigen het er niet over eens zijn of mrs. Fox gestikt is tengevolge van brand in haar hotelkamer dan wel geworgd. Sir Bernard Spilsbury, de deskundige van het O. M., ver klaart, dat worging heeft plaats gehad, pro fessor Smith, uit Edinburg, de getuige-des- kundige a décharge, dat mrs. Fox een na tuurlijken dood is gestorven, dr. Bronte neemt hartverlamming als doodsoorzaak aan. Uit het verhoor teskenen wij nog op, dat Sidney Fox ontkent, dat hij in bepaald be narde financieele omstandigheden verkeer de, aldus het Hbld. Ook dat hij het voor nemen heeft gehad voor het geld, dat hij van de levensverzekeringsmaatschappijen ver wachtte, naar Australië te vertrekken om zich aan te sluiten bij een zekere mrs. Morse, een gescheiden vrouw. Proeven genomen wat betreft de brandbaarheid van het tapijt, dat in de hotelkamer van zijn moeder brand had gevat, waarmede het bezit van benzine door Fox in verband werd gebracht, zijn voor dezen minder gunstig verloopen. Sidney Fox is te Lewis door de gezworenen echter schuldig bevonden en ter dood ver oordeeld. De jury beraadslaagde een uur en 32 mi nuten vóór zij haar oordeel had gevormd. Het oordeel was eenstemmig. Nadat het doodvonnis was uitgesproken, riep Fox uit: „Ik heb mijn moeder niet ver moord!" Hij verliet schreiende de gerechts zaal en viel daarna in zwijm. Na een consult tusschen den procureur en den advocaat van den veroordeelde, werd besloten in hooger berep te gaan op grond van de bewering dat het vonnis niet In over eenstemming was met de afgelegde getuige nissen. Fox was, naar men zich herinnert, een avonturier, die onder oen valschen naam (Smythe) voorgaf officier te zijn geweest bij de luchtmacht. Hij kreeg een bet-rekking bij een bank, maar werd spoedig tot aèhfc maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het vervalschen van handteekenrngen. Dit gebeurde in 1919. In 1924 werd hij bot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het vervalschen en uitgeven van oen chèque, In Maart. 1928 werd hij tot 25 maanden ver oordeeld wegens het stelen van juweclen. Na dat hij was vrijgelaten, reisde hij met zijn móeder van hotel tot hotel zonder de reke ningen ooit te betalen. Daarna verzekerde bij het leven van zijn moeder voor 3000 p.st. Zij werd doodgevonden op den dag dat de polis sen, die van dag tot dag gesloten werden, af liepen. VREEMDELINGENVERKEER (HAARLEM). JAARVERGADERING Onder voorzitterschap van Jhr. J. C. Mol- lerus hield de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Haarlem, Vrijdagavond haar jaariyksche ledenverga dering in Hotel „De Leeuwerik". In een kort openingswoord betreurde de voorzitter de geringe mate van belangstel ling onder de leden voor deze vergadering en in het algemeen van de bevolking van Haar lem voor het streven der vereeniging. Slechts door inspanning van alle krachten kan het bestuur het ledental zeer langzaam doen groeien maar het aantal blijft nog steeds bedroevend laag, ook al mag geconstateerd worden dat in veel grooter steden de aan tallen gelijk of nog geringer zijn. Spreker bracht dank aan het gemeentebestuur van Haarlem voor de zeer gewaardeerde mede werking, die het in het afgeloopen jaar weer aan de vereeniging heeft verstrekt. I11 het door den secretaris uitgebracht verslag over 1929 werd dit jaar een ge noemd, dat zonder buitengewone gebeur tenissen is voorby gegaan, doch nochtans de vereeniging de gelegenheid heeft, gebo den op haar speciaal terrein belangrijk meer werk te verrichten dan in eenig vorig jaar het geval is geweest. Dit was vooral een ge volg van het feit. dat een ongewoon groot aantal congressen en jaarvergaderingen in 1929 te Haarlem werd gehouden, of, buiten de stad gehouden, Haarlem in excursies be trokken. Bij de organisatie van al deze con gressen heeft de vereeniging in meerdere of mindere mate de behulpzame hand geboden. Verder werden regelingen gemaakt'voor de bezoeken van verscheidene buitenlandsche gezelschappen. Helaas is, naar de samensteller constateert, in het afgeloopen jaar het verdwijningspro ces van de gelegenheid tot vrije wandeling op particuliere landgoederen verder voortge schreden, totdat deze thans feiteUjk nergens meer bestaat. Om den leden hiervoor in de plaats iets anders te bieden, heeft het bestuur der vereeniging in den loop van 1929 oa. rondritten met gezelschapsautos tegen gere- duceerden prijs voor leden georganiseerd, de leden in de gelegenheid gesteld op den trans van de Groote Kerk van het vergezicht over Haarlem te genieten en een filmvoorstelling ln samenwerking met de Vereeniging Oost en West gegeven, waarvoor zeer veel belang stelling bestond. Op dezen weg zal worden voortgegaan. Verscheidene nieuwe uitgaven zyn in 1929 verschenen of voorbereid. Het informatiebureau der vereeniging heeft ln het afgeloopen jaar toenemende Het woord is aan... Prentice Mulford: Iemand is werkelijk alleen daar, waar zijn gedachten zijn. PLANEET X. (Er is een nieuwe planeet ontdekt, waarvoor men echter nog geen geschik ten naam heeft kunnen vinden). Die knappe aarts aardsastronomen, Ontdekten een nieuwe planeet, Eens in hun gezichtskring gekomen Nu houden hun oogen hem beet; zy zochten en tuurden en spiedden, Tot 't oog er van alles op zag, Ik heb voor die wondere lieden, Het diepste, oprechtste ontzag, zy hebben het ding al geweten. Dat is op zoo 'n afstand niet mis. Maar dat niet alleen, want ze weten Hoe guur en onguur het er is; Hoe lang er het jaar wel moet duren. Hoe snel of het snelt naar de maan. En verdere bijzondere kuren, Zyn snelheid, gewicht en zyn baan. Ze weten zelfs al te beweren, Of 't bergachtig land is of vlak, Zoo'n onderzoek leldon die heeren, Naar 't schynt, met het grootste gemak; Maar juist bij dat al ls het gekke Van deze gloednieuwe planeet. Ze kunnen van alles ontdekke', Maar weten nog niet hoe ie heet; Daar zitten de vaders der sterren. Voor 't weder vermeerderd gezin, Hun naas'en (tezelfdertijd verren) Daar valt hun geen naam meer voor ln; Zoo'n kleinigheid moet hen nu tergen, Na al wat hun wysheld ontsloot, Maar wie durft het nog van hen vergen, Het sterrengezin is te groot. P. GASUS. activiteit moeten toonen. Schrifteiyk en mondeling werden meer dan 5000 informaties verstrekt, groote aantallen gidsen, wandel- kaarten. hotel- en pension!listen enz. wer den verstrekt. De samenwerking met de zus tervereniging te Heemstede bleef op de zelfde aangename wyze bestendigd. Het ledental steeg van 501 tot 520. In het laatst van 1929 werd de mogelifk- heid van reorganisatie der vereenieingslel- dirg besproken in den zin van uitbreiding met personen en inste'lingen die uit den aard hunner functies of belangen met het streven der vereeniging sympathlseeren. De orderhandelingen zyn nog niet geëindigd. De penningmeester toonde in ziin rekening en verantwoording dat door zuinig beheer de financieele positie der vereeniging bevre digend is gebleven, doch dat steeds nog met de zeer geringe middelen gewoekerd moet worden .zonder mogeiykheld tot expansie te geven. De belangstelling van het groote pu bliek blijft nog betreurenswaardig gering. De voorzitter bracht den penningmeester hulde voor het zorgvuldig en zuinig beheer door hem gevoerd. De aan de beurt van aftreding zUnde be stuursleden de heeren H. P. Delnum. J. F van der Mersch en P W Peereboom werden bij acclamatie als zoodanig herkozen. De verdere bespreking van de reorganisa- tieplanen werd tot een nadere gelegenheid uitgesteld wegens het ontbreken van ant woorden op het rondschrijven aan verschei dene organisaties die juist ten nauwste by het Vreemdelingenverkeer betrokken zijn. Tijdens de rondvraag werden nog opmer kingen gemaakt betreffende de onbevredi gende verkeersregeling ten opzichte van de Smedestraat, het feit dat het carllionspel van de Groote Kerk wegens verandering van het carillon, in den bloeityd der bollen, als er veel vreemdelingen zijn, achterwege pleegt te blyven. terwyi de vraag werd opgeworpen of het stichten van een officieel Huisvestings comité door de vereeniging mogelijk en wen- schehjk was. Ten aanzien van het laatste werd besloten hiertoe niet over te gaan, ter- wyi de voorgenoemde punten onder de aan dacht van het bestuur biyven. DE REORGANISATTE VAN WATERSTAAT. BENOEMING VAN EEN DIRECTEUR- GENERAAL. Spoedig is de publicatie te verwachten van het Kon. Besluit waardoor de wijziging welke in den algemeenen maatregel van b uur, regelende de inrichting en den dienst van den rijkswaterstaat, moet wor den aangebracht om tot de benoeming van den direc.eur-generaal over te kunnen gaan in werking treedt- Ir. J. A. Ringers, hoofdingenieur van den RUks Waterstaat met verlof, dir'.eur- hoofduitvoerder van de maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken te Wlerin» gen, is met ingang van 1 April as. benoemd tot öirecteur.generaal van den Rijks Water staat. De betrekking van inspecteur-generaal komt te vervallen, zoodat met ingang van genoemden datum aan de inspecteurs» generaals van den Ryks Waterstaat, Inge: nieurs G. Rooseboom en A R. v. Loon eervol ontslag is verleend uit hun betrekking. Het Belangrijkste Felle brand in het Betuwsche dorp DeiL (le blad. lo pag.) Het plan-Young in de Fransche Kamer. (3e blad, le pag.) Parijs: Mevrouw Ban au verzet zich met ge weld tegen kunstmatige voeding. (3e blad, le pag.) Het proces Fox. De beklaagde ter dood ver oordeeld. (le blad, le pagJ ARTIKELEN E. P.; Conferentie-wee. (le blad. le pag.) Fidelio: Haarlemmer Halletjes. Een Zater dagavondpraatje. (4c blad, 3e pag.) In- en Uitvallen: De dichter. (2e blad le pag.) Dr. Sir Edward Den is on Ross, den beroem den kenner van het Oosten: Een diamant waarop een vloek rust. (4e blad. pag. 1). C. G. B.: „Hoe oud kunnen dieren worden?n (4e blad, le pag.) Middelen van Bestaan in de ,Adat" der Da- jaks. Door een controleur B. B.. (4e blad, pag. 1.) Henri A. Th. Lesturgeon: Uit de overstroom de gebieden. (4e blad, 3e pag.) P. J. Zürchér: Uit Vergeelde Paperassen. (Uit Indië's geschiedenis). (4e blad, 3e pag.) Biooranhieën tn een Notedop: Jan van Rie- beeck. (4e blad, 2e pag.)' G. J. Groothof f: Door de Internationale Voetbalwereld. (3e blad. 2e pag.) C. G. B.; FilmrubriekWerk van Cooper en (Schoedsack). ,J)e vier Veeren". (4e blad, 3e pag.) (Voor de laatste berichten zie men de te pag. van het Tweede Blad). INGEZONDEN MEDEDEFMNGEN HERINGA WUTHRICH HAAR! FM EXIDE BATTERIJEN OOK REPARATIES DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. NOG STEEDE GEEN VORDERINGEN. LONDEN. 21 Maart (V. D.) Het werk der vlootconferentie te Londen wordt nog steeds opgehouden omdat tot dusver geen geschikte middelen konden worden gevonden voor de onloss ine van de moeilijkheden tusschen Frankrijk en Italië. Er is nog geen datum vastgesteld voor den terugkeer van den Franschen premier Tardieu naar Parijs, die naar algemeen verwacht was zyn werk ter conferentie Zondag zou hervatten met een bespreking met MacDonald op The Chequers. Voordat Br land naar Parijs ver trok heeft hy den premier verzekerd dat hij naar Londen zou terugkeeren wanneer zijn tegenwoordigheid nuttig zou kunnen zijn. Het besprokene tusschen MacDonald en Tardieu op Zondag Jl. en met Briand op Woensdagavond werd persooniyk ter kennis gebracht van d"u Itallaanschen gedeleeeerdo Grandi door den eersten minister tydens een onderhoud in het Lagerhuis. MacDonald verzekerde hem, dat geen poging werd ge daan eenige pressie uit te oefenen on Frank rijk of Italië om eenig bepaald voorstel te aanvaarden om over het doode punt heen te komen. In het Lagerhuis werd MacDonald gisteren gevraagd de verzekering te geven dat de re geering geen enkele verplichting op zich zou nemen Inzake sancties of een blokkade ip de Mlddellandsche Zee, uitgaande boven de ver plichtingen, voortspruitende uit het Pact van den Volkenbond. MacDonald verklaarde, dat een dergeiyk voorstel noch is voorgelegd, noch bespro ken. DOUANE-CONFERENTIE. DE DUITSCHE REGEERING AANVAARDT HET COMPROMIS VOORSTEL. GENèVE. 21 Maart (V. D De Dultsche delegatie ter douane-conferentie te Ger.ève heeft van de Dultsche regeering te Berlijn telegrafisch de mededeellng ontvangen, dat zy gemachtigd wordt het compromis-voorstel tot verlenging van de bestaande handels verdragen met één jaar goed te keuren.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1