STATEN-GENERAAL. BUITENLAND TWEEDE KAMER, EERSTE KAMER Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Het plan Young in de Fransche Kamer. China weer in den oorlog gesleept? AAN ONZE WEEK ABONNÉS HAARLEM'S DAGDLAD ZATERDAG 22 MAART 1930 DERDE BLAD. De Winkelsluitingswet aanvaard. Een Indisch ontwerp. De wijzi ging van de Arbeidswet-1919. De Winkelsluitingswet is aangenomen met 7316 stommen. Met een groote meerder heid dus. En dat ond/aks het feit, dat rond het Bmnenhof vandaag wagens reden met min of meer lugubere voorstellingen een opgehangen man en bloederige moordaansla gen en tot opschrift o.a. dragende: „Er wordt een politieke moord begaan door ae Tweede Kamer". Een moord op midden standers. De tegenstanders werden gevormd door de liberale fractie met de kleine groepen van den Plattelander, der Herv. Geref-, den com munist Wijnkoop, de Staatk. Gereformeer den en twee leden der AJt. fractie (waarvan een groot aantal zich aan stemming onttrok) nJ. de heeren Beumer en Prof Visscher. Het aannemen van het ontwerp is Prof. Visscher aan het hart gegaan. Was 't ver strooidheid of nerveusheid. dat hij vanmid dag, druk schrijvende, de zware tinnen inktkoker van zijn tafel stootte en deze vrij wel ledigde in den zak van z'n buurman-voor, den heer Smeenk, die deze verinkting met ware christelijke naastenliefde droeg? De heer Kersten en de heer Lingbeek hebben nog korte verklaringen afgelegd, ver klaringen, waarom zij zouden tegenstemmen, verklaringen, die geen nieuws brachten na hun redevoeringen. De Kamer heeft voorts met groote meer derheid (alleen de S-D. fractie stemde tecen) een wetsontwerp aangenomen, dat een wij ziging beteekende van een Indische ordon nantie. De bedoeling van dit wetsontwerp was, gedeelten van het door de Indische bedrijven in de Vennootschapsbelasting opgebrachte geld terug te geven, en wel omdat er onbillijkheden waren begaan t.av. de per son eelstantièmes. De billijkheid van den maatregel erkende de groote meerderheid van de Kamer. De heer Cramer bleef zich met zijn fractie op het formeele standpunt stellen en wenschte geen terugwerkende kracht te geven aan verzachtende belasting bepalingen. Er war bij dit ontwerp nog iets. In den oorspronkelijken vorm, zooals de G--G. de ordonnantie aan den Volksraad had voorge legd, had deze haar niet aanvaard, maar op een belangrijk punt gewijzigd. Daarmee was de Indische regeering het niet eens en had de ordonnantie,volgens art. 89 der Ind- Staats- Reg., weer naar den Volksraad teruggestuurd, die haar toen ongewijzigd heeft aangenomen. Met één stem meerderheid. En nu was een ander argument van den heer Cramer om tegen te stemmen, dat hoofdzakelijk inlan ders tegen gestemd hebben en de blanken voor. Het gebruiken van dit argument werd den heer Cramer kwalijk genomen, door de heeren Joekes en Beumer en Feber, die op merkten, dat men in Indië niet voor of tegen stemde, omdat men al of niet inlander is, maar als lid van den Volksraad. Waar nu de Volksraad een volkomen wettig besluit nam, kon naar het inzicht der evengenoem- de heeren, het wijzigings-ontwerp niet wor den afgewezen. Vanuit de Kamer werd den minister ge- ▼raagd voorzichtig te zijn met het toepas sen van de conflicten-regeling uit de Indi sche Staatregeling. Die voorzichtigheid wil de heer De Graaff betrachten. Zonder moeite is de wijziging van art. 66 der Drankwet aanvaard. Deze wijziging be doelt de fatale termijn van 1 Mei 1930 voor de vennootschapsvergunningen te ver plaatsen naar 1 Mei 1931. De heer Knottenbelt drong aan op een beter, duidelijker redactie van de Drankwet die verplaatste de minister tot den dag. waarop de groote Drankwet-swijziging in de Kamer aan de orde komen zaL De wijziging van de Arbeidswet-1919 is eveneens aangenomen. Zonder hoordelijke Stemming. Eén verandering wist de Kamer nog aan te brengen. De minister n-1. heeft een amen dement overgenomen van den heer Drop, waardoor het mogelijk is, dat het aantal vrije Zondagen voor orkestleden van strijk jes enz-, die in cafés e.d. werken zal worden uitgebreid. Daarvoor zal een algemeene maatregel van bestuur worden uitgevaardigd. De heer Drop heeft daarop sterk aange drongen, ook de heer Schokking. De neer Kuiper maande tot voorzichtigheid een vermaning, die de minister niet zeide noodig te hebben omdat deze toonkunstenaars op den Zondag gewoonlijk het grootste deel van hun inkomsten moeten winnen. De minister betoonde zich tegemoetkomend t.o.v. een wensch van den heer Gerhard. Deze wilde n.l. de arbeidstherapie in krank zinnigengestichten enz-, wanneer deze min der verpleging is, dan wel verzorging, in het toezicht van de arbeidswet betrekken. Dinsdag begint de interpellatiev. d. Heu vel over de crisis in het Landbouwbedrijf. Buitenlandsche Zaken. Vóór minister Bee! aerts aan het woord kwam, heeft de Senaat nog vijf sprekers moeten beluisteren, n.l. de heeren Wibaut, Oudegeoit, van Citters, Polak en de Zeeuw. Zooals men ziet, hadden de sd. Senatoren zich op het eind van het sprekerslijstje ge concentreerd. De heer Wibaut sprak over de econo mische ontwapening en uitte daarbij de in nige hoop. dat deze st.' ds verder zou mogen doorgaan. Was daarom heel verheugd over het feit. dat Polen thans ook de conventie- Colijn had onderteekend. waarmee hij niet alleen dan heer Colijn. maar leder geluk wenschte, omdat het toch ë?n ellendig ge geven is, dat één staat heel een conventie kan belemmeren in haar taak door een voudig niet te teekenen. Over de tarlevemwapenstüstandsconferentie sprak Dr. Wibaut ook hier gaf hij uiting aan de vrees, dat het najagen van een schijn bare en algemeene overeenstemming over de geheeld linie het totstandkomen van partieele successen, die meer werkelijke waarde zouden kunnen hebben, werd ge= schaad. De heer Oudegeest begreep niet, hoe men zeggen kon, dat ce Volkenbond nog zoo weinig had bereikt. De Volkenbond, dat zijn immers de Staten. Niet de Volkenbond kan teleurstellen, maar hj; zijn de naties, die teleurstellen te Genève. Wanneer de naties, dat zijn de menschen. meer geloof hebben in den vrede, dan zal er wat goeds komen- Van dit geloof in den vrcUe, ziet de heer Oudegeest hier te lande, behalve bij de s.d.a.p. niet veel. Hij wraakte o.m. het optreden van den heer Rutgers e Genève en ook de benoeming van Jhr. Loudon in de ontwapeningscommissie. Niet cm dezen gezant, dien dc* heer Oudegeest een zeer bekwaam man achtte, maar om het feit, dat Jhr. Loudon gezant in Frank rijk is- Hij moet dus de goede verstand houding tusschen ons land en Frankrijk bevorderen. Maar komt Jhr. Loudon dan nie: als voorzittc." der ontwapeningscommissie in conflict met zijn ambtelijke plichten, wijl Frankrijk het zwaarst bewapend land in Europa is en daarmee kan voortgaan? De heer Oudegeest wenschte in de dele-- gaties, die naar de Volkenbondsvergarl .ngen gaan minder arnb enaren, meer politici cp te nemen. En zoo had hij gaarne thans ook Dr. Wibaut naar de economische conferentie te Genève gezonden gezien. Wat dit laatste punt b;».reft, zei de minister, dat ditmaal niet meer dan één afgevaardigde te Genève noodig was. De heer van Citters heeft evenals andere heeren zijn bevreemding erover uitgesproken dat het lek met den brief van Prof. van Eysinga nog niet gevonden is. De zaak zelf zag hij ook, zoo als de andere sprekers dat deden: de Rijnvaart-commissie mag geen competentie hebben op onze tusschenwate ren. Met den heer Wibaut sprak de heer Van Citters zijn hoop en vertrouwen uit, dat er met België spoedig tot ovj eenstemming moge gekomen worden. De heer Wibaut cri- tiseerde op dit punt de rede van den heer Lohman, waarin hij meende een geest waar to nemen, welke strijdt met een streven om zoo spoedig mogelijk tot overeenstemming te komen met België. Had gisteren de heer Briët zijn rede over Rusland niet gehouden, vandaag zou de Senaat de heeren Polak en De Zeeuw niet hebben gehoord. Zij kwamen er tegen op, dat de heer Briët het communisme met het socialisme had vereenigd. Zy stelden vast, dat het socialisme evenzeer sterk in verzet komt tegen de kerkvervolgingen in Rusland: de s.d-a.p. immers wenscht volkomen vrij* heid van godsdienst. En wanneer de heer Briët geen handelsbetrekkingen met Rusland wil, omdat hij in het openen daarvan een erkenning ziet van een gezag, dat niet wet» tig is, dan vroegen de heeren Polak en De Zeeuw aan Senator Briët, wat deze dacht van Cromwell, van Mussolini, van het gezag van Nederland in Indië. En wanneer de heer Briët wees op de kracht van het pro= test tegen de Russische kerkvervolgingen, het gebed, dan wilde de heer Do Zeeuw als conditie daarvoor stellen, dat dit recht vaardig moest zijn, zonder bijbedoelingen: te vaak worden kerk en kerkorganisatie ge. bruikt om politieke fouto.i te bedekken en om het verkeerde in de kapitalistische maatschappij goed te praten. Eindelijk dit zeggen we thans bij elke begrooting. in de Eerste Kamer behandeld eindelijk kwam de minister van Buiten- landsche Zaken aan het woord. Over opschriften op tentoonstellingsgebou wen moest de Kamer zich niet tot minister Beelaerts wenden zulke vragen hooren bij een anderen minister thuis: de begrooting van Arbeid moest nog besproken worden. A.s. Dinsdag. Wel heeft de minister gezegd, opdracht te hebben gegeven om de Neder- landsche taal te gebruiken bij de Nederl. in zending op de in 1930 te Brussel te houden tentoonstelling. De minister deelde mede, dat het rapport- Posthuma eenige weken geleden was bin nengekomen de bewindsman wil zoo spoe dig mogelijk zijn standpunt bepalen. Wijl er geenerlei verandering is gekomen in de omstandigheden t.a.v. Rusland is er geen aanleiding voor erkenning der Sovjet republiek. Te minder om de treurige berich ten over de kerkvervolgingen, die ons telkens bereiken. Helaas is het onmogelijk, dat de Volkenbond daartegen optreden kan van uitingen der publieke opinie is veel meer heil te verwachten. De minister sprak zich nog eens uit als een overtuigd voorstander van den Volken bond maar hij moest volhouden, dat de Volkenbond nog staat aan het eerste begin van een langen weg. Krachttoeren moet men van den Bond niet vragen. Wat België betreft begon de bewindsman voorop te stellen, dat er door de Kamer vra gen zijn gedaan, welke Jhr. Beelaerts niet an ders, dan tót schade van het land zou kun nen beantwoorden. In ieder geval: de minister zei, dat getracht zal worden een oplossing te vinden in de moeilijke kwestie van de Wielingen. Wat de verbinding Luik-Maastricht be treft, herinnerde de minister er aan, dat het verband, hetwelk de Belgische regeertng wil de leggen tusschen deze verbinding en de verbinding tusschen Rijn en Schelde van de hand gewezen is. T.a v. de tusschenwateren in verband met den bekenden brief ran Prof. van Eysinga, zeide de minister, dat er voor ongerustheid geen reden bestaat. De regeering houdt zon INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Ct«. per regel. Gebruik hiertegen de Zenuwsrillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cent Bij Apoth. en Drogisten der afwijken vast. aan haar standpunt, dat. hoewel Nederland tot een herziening der Rljnvaartacte bereid is. zij nimmer geneigd mag zijn de tusschenwateren te brengen on der de bevoegdheid van de Rijn vaartcommis sie. De positie der tusschenwateren is door de regeering steeds ten krachtigste gehand haafd. Het zelfde geldt voor de rivieren be neden Gorktim en Krimpen. De verbetering van den bestaanden vaar weg tusschen Rijn en Schelde moest onder nomen worden zei de minister men kan toch niet. in afwachting van de door België gewenschte verbinding, de tusschenwateren verwaar loozen. Dat mededeeüngen over wat Nederland ter verbetering doen wil. aan de Rijnvaartcom missie zijn gezonden, geschiedde uit volko men vrijen wil. Nederland wilde toonen niets te verbergen te hebben. Waar het „lek" met den brief schuilt. Ze ker niet aan Buitcnlandsche Zaken, zei Jhr. Beelaerts. BIJ Waterstaat is 't ook niet. Waar is 't dan wel? Tenslotte heeft de minister over de Bel gische kwestie niet veel gezegd, in 's lands belang. Dat beteekent dus, dat er weer iets gaande is. INTIMUS. De oneenigheid tusschen Thuringen en minister Severing. De Duitsche Volkspartij neemt stelling. De echtscheidingskwestie in Monaco. De ratificatie van 't plan-Young in Frankrijk. In de motiveering van het wetsontwerp in zake de ratificatie der Young-overeenkom sten wordt o.m. verklaard dat {je Fransche regeering van oordeel is, dat de offers, welke de crediteur-naties bij het vaststellen van het Young-plan hebben moeten brengen, gecompenseerd worden door de financieele zekerheid en de internatinale solidariteit, welke door ae nieuwe regeling wordt ver schaft. Het wetsontwerp bepaalt, dat de minister van Financiën gemachtigd zal worden, alle noodlge maatregelen voor de commercialisa- tle van Frankrijks aandeel in de Duitsche annuïteiten te treffen. Ten einde deze stuk ken op de Fransche markt aftrek te doen vinden, zullen zij worden vrijgesteld van de beursbelasting alsmede van de belasting op het inkomen uit roerende goederen. Krach tens het ontwerp zal de netto-opbrengst der mobiliseeringsoperaties ter beschLkking wor den gesteld van de autonome amortisatie kas. De mobiliseering der Duitsche annuï teiten zal-Frankrijk in- staat stellen, vrijwel geheel de schulden af te lossen, welke het voor den wederopbouw heeft aangegaan. Arm China! Tsjang Kai Sjek, de president der centrale regeering te Nanking, heeft een besluit uit gevaardigd tot mobiliseering van alle troe pen. Hij heeft zelf de leiding over de troepen voor den strijd tegen de oostandelljke gene raals Feng en Jen aanvaard. Volgens nadere berichten kreeg Tsjang Kai Sjek van den Wetgevenden Raad machtiging, zijn troepen aanzienlijk te versterken. Het Hooggerechtshof verklaarde de opstandige generaals vogelvrij. Severing en de regeering van T hüringen. In antwoord op het schrijven van de re geering van Thüringen heeft minister Seve ring verklaard, dat hij de publicatie van zijn schrijven van 18 Maart vóór dat deze in handen van de regeering te Weimar was ge komen, betreurt. Dit was niet de bedoeling geweest en buiten zijn voorkennis geschied. Vervolgens wijst minister Sevea-ing op het ongebruikelijk optreden van de regeering te Weimar, welke zich geïdentifieerd heeft met dr. Frick, die op een openbare vergadering verklaard heeft, dat de rijksminister lang op een antwoord zou kunnen wachten. Intusschen is dit antwoord nu versche nen, waarmede dus het normale ambtelijke verkeer tusschen Weimar en Berlijn is her steld. Gedurende het loopende begrootlngsjaar kan Thüringen niet meer beschikken over fondsgelden, daar intusschen daarover on herroepelijk beschikt is. Of en in hoeverre voor het volgende begrootingsjaar middelen verstrekt zullen worden uit fondsen van het rijkaministerie van blnnenlandsche zaken, zal afhangen van de besluiten der wetge vende colleges en de verdere politieke ont wikkeling. Wat betreft de voorwaarden voor de toe- wijziging van gelden voor politiedoeleinden, heeft de minister den leider van de ter zake bevoegde afdeeling van het rijksministerie van binnenlandsche zaken, dr. Menzel, aan- het instellen van een onderzoek ter plaatse gewezen, die zich beschikbaar zal stellen voor op en door de regeering van Thüringen vast te stellen tijdstip. Tot na afloop van dit1 onderzoek wordt de regeling van 's ministers schrijven van 18 Maart gehandhaafd. Het antwoord van Weimar. Het antwoord van de Thüringsche regee- rlng op het ingrijpen van minister Severing moet te Berlijn zijn ontvangen. De inhoud klopt geheel met den door de Thüringsche regeering afgekondigden oproco aan het volk van Thüringen", aldus het Hbld. Prins Pierre „afgedankt" De uitspraak van het hof van revisie in de echtscheldingszaak van de kroonprinses Charlotte van Monaco en prins Pierre zal binnen twee dagen worden bekend gemaakt. Een blad meent de voornaamste bepalin gen uit het vonnis reeds te kunnen mede- deelen: De kinderen zouden afwisselend bij de moeder en den vader verblijf houden, doch prins Pierre zal de leiding der opvoe ding behouden. Prins Pierre, voormalig graaf ran Polignac, zal eveneens zijn titel van prins GrlmaMi behouden, zonder dat hieruit echter poli tieke rechten voortvloeien. Hij zal niet in Monaco mogen wonen. Nochtans behoudt hij in het vorstendom twee groote materieele belangen, maar verliest elke aanspraak op opvolging van den regeeerenden vorst. Het B. T. A. voegt hier nog aan tóe dat de prins en prinses van tafel en bed geschei den zullen zijn. Elk van hen zal gedurende zes maanden per jaar de kinderen onder zijn of haar hoede hebben. De prins zal niet zon der vergunning het grondgebied van Monaco mogen betreden. Hij" moet den bruidschat van prinses Charlotte restitueeren, doch ont vangt voor zijn persoonlijke behoeften een jaargeld van 400.000 francs. De besluiten der Duitsche Volkspartij. MANNHEIM, 21 Maart (W.B.) He: hoofdbestuur der Duitsche Volkspar ij nam een motie aan, waarin de verklaringen van den partij leid cv en den voorzitter der rijks dagfractie nopens den politieken toestand, alsmede de besluiten van den rijkspartij raad en der rijksdagfractie van 2 Maart worden goedgekeurd en de verwachting word' uitgesproken, dat de fractie daaraan krach tig zal vasthoud.Het bestuur spreekt zijn vertrouwen uit in de partijleiding en de fractie. Het partijbes'uur, de rijkspartijraad en de rijksdagfractie namen met algem.vne stemmen een motie aan. waarin oa. wordt gezegd, dat de kern van elke financieele hervorming moet zijn een ontlasting van hot bedrijfsleven, herstel der rendablli eit van landbouw, handel en nijverheid en bevorde. ring der kapitaalvorming. Geprotesteerd wordt tegen een nieuwe verhooging der directe* belastingen, onverschillig ondeT wel» ken naam. MEVROUW HANAU VERZET ZICH NOG. Mr. Dominique, de verdediger van Mme. Hanau heeft den journalisten medegedeeld dat nogmaals met geweld voedsel aan mevr. Hanau is toegediend. Zij beet echter met haar tanden de caoutchouc-slang door en gaf het voedsel terug, dat men haar wilde doen slikken. DOODELIJKE MISHANDELING VAN EEN DUITSCH JOURNALIST. Naar het Berl. Tagebl. uit Dresden meldt is daar dezer dagen een ongelooflijk staaltje van willekeur der politie voorgekomen. We gens de aangekondigde communistische be toogingen was het hoofdbureau van politie afgezet. De journalist Kiessllng, een bij de politie bekend verslaggever, werd echter door de posten doorgelaten om in het bureau in lichtingen op te doen Toen hij bij het ge bouw kwam en een daar staande gepantserde auto bezag, stórmden plotseling agenten uit het bureau en sloegen met hun gummistok ken op hem los. De journalist werd zoo zwaar gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij nu aan zijn wonden is bezweken, aldus de N R C Thans heeft de justitie de zaak in handen. DE ZWAARSTE EN DE LICHTSTE STERREN. In de laatste jaren hebben de astronomen een zeker verband kunnen vaststellen tus schen de absolute grootte van een ster en haar volume en aangenomen wordt dat het volume grooter wordt naarmate de licht- kracht sterker. Van nog meer belang ls de grootte van de sterren en wanneer men deze beide factoren kent. dan kan men de gevolgtrekkingen maken wat betreft de ge middelde dichtheid en de zwaarte van een ster. Van de verrassende uitkomsten van deze nieuwe onderzoekingen, vertelde de Ameri- kaansche astronoom Dr. Adrlaan van Maa- nen van het Mount Wilson observatorium in een verhandeling voor de sterrekund<ge ver- eenlglng van den Stillen Oceaan te San Francisco. Men is bij de ontdekking uibgegaan var drie sterren door de onderzoekers Barnard van Maanen en Wolf vastgesteld op een vijfde, een zevende en een tiende deel van de zon. De ster ran Bernard Ls beduidend groo ter dan Jupiter, de ster van Wolf is iets grooter dan Uranus, terwijl de ster van Van Maanen kleiner dan de aarde is Bij deze drie sterren hebben zij de gemiddelde dichtheid vastgesteld. Wij weten dat de gemiddelde dlchtheM van de aarde vijf en een half maal grooter is dan water en die van de zon een en een kwart maal zoo groot. Bij de ster van Bar nard is de dichtheid ongeveer 100 maai zoo groot bij die van Wolf 4000 maal en bij die van Van Maanen 10.000 maal als die van het water. Een kubieke centimeter van de stof van de ster van Van Maanen weegt ongeveer 7 ton. Eenige Jaren geleder, zou zulk een verbazingwekkend gewicht ons v-.or volkomen onmogelijk zijn geschenen. WJ kennen geen scheikundig element op aarde, dat zulk gewicht zelfs in dc verte benadert. Maar de natuurkundigen hebben ons geleerd dat de dichtheid van een electron mgeveer 30.000 millioen maal grooter is dan die van water. Langs anderen weg is eenige jaren geleden bewezen geworden, dat een andere zeer kleine ster, een metgezel van Slrius, een dichtheid van ongeveer 50.000 maal ;l:e van water bezit. De dwergsterren zijn dus de zwaarste lichamen van het heelal. DE GESCHIEDENIS VAN HET PAARD. Het paard leefde, oorspronkelijk als vrij dier in de wildernis. In Europa was het eerst offerdier voor het als trekdier werd gebruikt. Als rUdler waren de ponyachtige wilde paarden niet geschikt. Als lastdier zou het paard eerst in het hoogland van Voor-Indië zijn gebruikt en dit gebruik zou zich van daar van het Oosten naar het Westen hebben verbreid. Het gebruik van het paard als rijdier werd ingevoerd nadat het edele en vlugge wilde paard van Iran was getemd. De jacht en de wedrennen oefenden, natuurlijk, een grooten invloed uit op de teelt van paarden. Ook het ge bruik van het paard in den oorlog. Thans zien wij. dat de motor op de goede wegen het paard al meer en meer verdringt. DE WIEG DER MENSCHHEID IN BRAZILIë? Het gebied van de Amazonerivier in Brazlliël wordt steeds meer het voorwerp van archaeologisch onderzoek De kort 'eden gevonden sporen van een oude stad, die aan de Phoeniciërs wordt tóegeschreven hebben tot verdere onderzoekingen in deze streek aangespoord. Prof. Richard O. Marsh, een Amerlkeansch geleerde, heeft kort ge leden verklaard, dat hij geneigd is, <ion oorsprong van het blar.ke ras uit dit gebied af te leiden. Hij gelooft, dat men sporen van een beschaving, die sinds 80.000 Jaar verdwenen is. in het geb ed van Matte Grosso zou kunnen vinder.. HU neemt aan. dat de beschaving der Maja's, der Inca's, der Azte ken. der Egyptenaren en Phoeniciërs. een opvallende overeenkomst vertoonde en alle uit deze omgeving afkomstig zUn. Au zou bUv. het voorkomen van de teekens in de dierenriem, in de godsdienst van al deze volken niet, zUn te verklaren. daar deze teekens die geen aparte beteekenls heb» ben, niet op verschillende plaatsen oraf- hankelijk van elkaar zouden kunnen zUü ontstaan. DE ONTCIJFERAAR DER EGYPTISCHE HIËROGLIEFEN. Spoedig zal Parijs een gedenkteeken rUkcr zUn eu wel dat ter cere van Francois Cham pollion. Champollion heeft zijn roem te danken aan de romantische omstandigheid van zUn groote ontdekking, n.l. het ontcUferen van de Egyptische hiërogliefen. Het is honderd jaar geleden, dat het hem gelukte de ge heimzinnige teekens van de Egypt ischen „Steen van Rosette" te ontclJLten en om met den sleutel, welke hU hierdoor kreeg, zich tóegang te verschaffen tot den gehc;m- zinnigen sluier In welke nog de geschiedenis der oudheid was gehuld. De Fransche ingenieur Buchard had het geluk een beschreven graniet afel in de r.a- bUheld van het dorp Rosette te vinden. Deze tafel bracht licht in de Egyptische duisternis. Het inschrift op deze tafel be» stónd uit drie deelen. Het eerste deel was het hiërogliefenschrift; het tweede het z-g.n. demotisch schrift oen soort, Egyptische kortschrift en het derde bericht e, in de Grleksche taal met Grleksche letters, dat de groote koning Eplphanes in het negende Jaar van zUn glorierUke regeering van de Egyptische priesters groote eerbewijzen ont ving. Deze geschiedkundige gebeurtenis, zoo wordt verder op den steen van Rosette gezegd moet voor den komende Ujden bewaard blij ven in de heilige schrift der priesters de hiërogliefen in de profane taal van het volk en eindelUk met Grleksche woor den. Deze steen van onschatbare waarde, omdat daarop de vertaling van de hiëro gliefen. in een bekende taal hot, Grieksch stond vermeld, werd naar ParUs gebracht, omdaar deskundig te worden onderzocht. Dat was In het jaar 1799. toen Francois Champollion, slechts negen Jaar oud en juist gereed was met het on.cUforen van Fransche letters. Nog tien jaar zouden verloopen en Champollion, het wonderkind, zit reeds met zUn negentiende Jaar als professor aan de Universiteit van Grenoble, waar hU onderwijs geeft in de geschiedenis der oudheid. Zijn belangstelling richt zich weldra van de Romeinsche en Grleksche oudheid naar de geheimvolle geschiedenis der Pharos. De vier en twintig Jarige geleerde geeft drie dtlc'tc deelen over Egypte en zUn koningin uit. Een Jaar later wordt Champollion bekend als Bonapartlst, uit zijn ambt ontzet. HU hield zich toen bezig met het ontcUferen van den steen van Rosette en kwayi spotvhg tot de ontdekking, dat zUn voorgangers bij het ontcUferen van het hiërogliefenschrift zich hebben vergist en dat het hk« ogliefen. schrift geen alphabet was. zooals werd aan genomen. WIJ vestigen er de aandacht op dat dc courantenbezorgers verplicht zijn op Woensdag de abonnementsgelden af te rekenen, ook van die abonnementen waarvoor zU het abonnementsgeld nog niet hebben ontvangen. De bezorgers ijn niet verplicht abonnrmen sgeld te goed te houden. WU roepen daarom gaarne de welwillende medewerking in van hen die per week geabonneerd zyn. om door betaling op Maandag of Dins dag vlotte afrekening mogelijk te maken DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9