H. D. VERTELLINGEN. DE MOEILIJKE REIS STADSNIEUWS HAART FM'S DAGBLAD DINSDAG 25 MAART 1930 (Nndruk vcrbodt-n; auteursrecht voorbehouden). Naar de grenzen. Uit het Fransch, door PAUL MARGUERITTE. Juli van hot jaar 1870. De oorlog is zoo juist verklaard. Generaal Margueritte, die het bevel voert over de Algerijnsche troepen, staat op het punt zijn familie te verlaten om de grenzen der Vogezen te gaan verdedi gen. Later zal hij vallen op het slagveld Zijn zoon Paul, nog een kind, vertelt de smartelijke gevoelens, die hij bij het vertrek van zijn vader ondervond, en die hij nooit meer zou terugzien. Mijn vader stond naast me, groot, heel groot in z;jn wit laken costuum. dat hij zoo gaarne droeg. Zijn hand rustte op mijn schouder en zijn doordringende blik die een gansch nieuwe uitdrukking had, welke ik nog nooit erin gezien had, hield me geheel ge. vangen. „Luister goed naar me, mijn kleine Paul", zoo sprak hij. „Je bent nog wel heel iong, maar je hebt een braaf hart en je zal mijn woorden zeker onthouden. Ik moet jullie ver laten, omdat de oorlog is uitgebroken en men kan nooit wetenIk voelde tranen in mijn oogen komen en heel mijn verbor gen en bedwongen liefde uitte zich in deze enkele woorden: „O, vader!" „Neen luister", sprak mijn vader weer: „Jij bent ouder dan je .broertje; denk er steeds aan dat jij altijd een goed voortjeeld moet geven en doe je moeder nooit verdriet aan, begrijp je? Zoo lang ik weg ben en indienwelnu zoo* lang ben jij het hoofd van de familie en GENEESKUNDIG SCHOOL- TOEZICHT TEN PLATTELANDE. UITVOERING VAN DE BESLUITEN VAN PROV. STATEN. In de laatste wlnterzittlng van Provinciale Staten van Noord-Holland is aangenomen een voorstel van Ged. Staten, waarin voor de gemeentebesturen de mogelijkheid geopend wordt om uit de provinciale kas een bijdrage te ontvangen voor het Instellen van genees kundig schooltoezicht. Gcd. Staten hadden overgenomen een motie Sajet om de gemeen ten te vereenigen ln districten en aangeno men was 'n motie Voogd om te besluiten, dat de provincie 50 pet. van de kosten voor haar rekenLng neemt, zoolang het Rijk niet bij draagt. Om uitvoering te geven aan deze beslui ten hebben Gedeputeerde Staten zich thans tot de gemeentebesturen gewend, met een omzendbrief, waarin zij de aandacht vesti gen op de noodzakelijkheid van dilstricts- gewïjze vereeniging. wanneer de gemeenten niet in staat zijn om zelfstandig het school toezicht in te stellen. De gemeenten, die daartoe wel in staat zijn, bezitten meestal het toezicht reeds. Voor zulke bestaande diensten zal geen provinciaal subsidie toege kend worden. Slechts wanneer zij hun werk bulten de eigen gemeentelijke grenzen gin gen uitstrekken, zou dit overwogen kunnen worden. Uit den aard der zaak zal slechts aan die diensten een bijdrage toegekend worden, welke voldoen aan de elschen, welke Ged. Staten stellen. Tot deze elschen behoort, dat de taak van den schoolarts zuiver adviseerend zal zijn en niet behandelend. Indien aan een en an der strikt de hand wordt gehouden mag ge hoopt worden, aldus Ged. Staten, dat ook de bijzondere schoolbesturen van de diensten van den schoolarts zullen willen gebruik ma ken. Hiertoe moet in elk geval de gelegen heid worden geopend Ged. Staten besluiten hun briof met er met klem op aan te dringen, dat de gemeen ten tot het instellen van het medisch toe zicht zullen overgaan, als zijnde in het be lang van de volksgezondheid, vooral voor dc toekomst. Het medisch schooltoezicht in onze omstreken. Wij hebben een onderzoek ingesteld ln welke gemeenten in onze omstreken het ge neeskundig schooltoezicht bestaat en waar niet. FEUILLETON Roman van IIULBERT FOOTNER. S3) Hoe de alarmkreet gegeven werd kon hij niet zeggen, maar nauwelijks hadden zij de beek bereikt, of plotseling sprong Mary van de barricade en stiet een gil uit, die de belde mannen uit de tent deed snellen. Garth sprong op. greep Natalie's hand en trok haar achter zich aan. Kom! zei hij, nu zijn we veilig! ZU strompelden over de steenen van het beekje en letten niet op het loven dat zij maakten. Wat is er! hoorden zij Grylls roepen. Een zin in 't Indiaansch volgde. Bewaak het vlot riep hij, ik zal haar terughalen! Ze hoorden hem met zware stappen loopen. Garth hield zijn geweer gereed cn zond een schot in de duisternis. Ze hoorden den kogel op de rotsen kletsen. De stappen hielden op. Vervloekt! hij is daar ook! schreeuwde Grylls. Kom mee Mabyn. We zullen hem kalmpjes tot den morgen afwachten. Een verder geluid van vervolging bleef achterwege. Onder het klimmen zocht- Garth hier en daar naar een geschikte plek om zich te ver schansen. Een rotskloof schonk hem wat hij zocht- Deze verborg een grot- die een veilige schuilplaats zou zijn voor Natalie. Toen hij wilde stilhouden zei Natalie: Niet hier! Niet. hier! Wij moeten mijlen van hen verwijderd zijn, voor de morgen komt. De weg naar huls ligt aan den anderen kant van de rivier! zei hij een beetje ruw. moet jij je een man toonen begrijp je. mijn kleine Paul? Je moet spoedig zorgen, dat er een man uit je groeit". „Maar u komt toch weer bij ons terug?" Deze uitroep ontroerde hem zeer en be* wogen sprak hij: „Jazeker, maar men kan nooit weten". En m?t vaste stem ging hij verder: „Je belooft het me, nietwaar?, je zal je plicht doen?" Hij omhelsde me en zei verder niets meer. Mijn moeder en mijn grootvader zouden hem naar de boot brem gen; mijn broertje en ik bleven thuis. Hat rijtuig kwam nu voor het bordes te staan en zuchtend zei hij: „Kom ik moet gaan". Hij omhelsde me manmoedig, maar toen hij mijn broertje uit de armen der kinder juffrouw nam, dat wezentje vol van levens blijheid, zoo onschuldig en rein, toen be grepen we allen, welke gevoelens zich op dat oogenbllk van hen! meestermaak-en. Na hem haar weer te hebben overhandigd, nam hij hem nogmaals op en kuste hem vele malen. Toen stapte hij het rijtuig in, sloeg het portier toe; een Uatslen blik, een laat- sten groet, en ik zag alleen nog maair de zwarte kap en de wielen waarvan het ge ratel zachtjes wegstierf. We waren alleen Tegen den avond kwam het weer terug, maar mijn vader kwam er niet als gewoon* ÜJk uit; alleen mijn grootvader, die door het verdriet over zijn heengaan verhard was, en mijn moeder, die weende.... Behalve te Haarlem bestaat het te Heem stede, Bloemendaal en Zandvoort, in welke drie gemeenten eveneens een schoolarts is. Te Velsen bestaat het toezicht, doch er is geen sehool-tandarts. Medisch schooltoezicht bestaat niet te Ben- nebroek, Beverwijk en Haarlemmermeer. Het is evenwel te verwachten dat deze gemeenten na de gunstige provinciale regeling tot de instelling zullen overgaan. Te Beverwijk zal het raadslid de heer J. Visser in de eerstvolgende raadsvergadering naar aanleiding van de circulaire vragen aan B. en W. stellen omtrent htm plannen. Een plan van Beverwijk om het toezicht in te stellen in samenwerking met de omliggende gemeenten Heemskerk Wijk aan Zee en Duin en Assendelft is indertijd afgestuit op de weigering van die gemeenten. Ook Haarlemmermeer zou het toezicht wenschen in te stellen in combinatie met aangrenzende gemeenten, bijvoorbeeld met Haarlem. Het standpunt door Haarlem in te nemen ls thans nog in bespreking bij B. en W. dezer gemeente. Een schema voor de districtsgewijze In deeling wordt ontworpen door Gedeputeerde Staten ln overleg met de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Ook Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben een soortgelijke regeling aangenomen als die van Noord-Holland, echter op minder gunstige voorwaarden. Naar aanleiding hier van doet de gemeente Hiliegom, waar tot nu toe nog geen geneeskundig schooltoezicht was pogingen om dit in te stellen in combi natie met de omliggende gemeenten Noord- wijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, Llsse en wellicht Voorhout. Ged. Staten van Noord-Holland wenschen, blijkens het door den heer Michels in de wlnterzittlng gesprokene den schoolarts te doen zijn zooveel mogelijk volledig ambte naar en de uitvoering te behouden in han den van de gemeente. CONCERT IN DE REMONSTRANTSCHE KERK. Op Donderdag 27 Maart zal in de Remon- strantsche kerk een orgelconcert plaats vin den. waarbij medewerking verleenen: mej. N. Idzerda. alt. de heer E. A. Cats, viool, de heer H. C. Luitingh, orgel. Het programma vermeldt werken van Bach. Wolf, Cornelius, Handel, Mendelssohn, Dvorak en Franck. Zij zullen ons nooit doorlaten! Zijn hart leed om haar. Nog een dag geduld en moed Natalie, zei hij, terwijl hij haar naar zich toe trok. We kunnen niet vertakken zonder paarden en voedsel en die moet ik eerst voor je ver overen. Je maakt me beschaamd! fluisterde zij. Garth, die enkele uren rust hard noodig had, wikkelde zich in de dekens, terwill Na talie de wacht Me'd. Bij het eerste ochtend gloren wekte zij hem, zooals hij gevraagd had. Als we om te beginnen maar een goed ontbijt hadden, waren zijn eerste woorden, maar er is niets dan bloem en water. Natalie haalde een pakje voor den dag. Dit heb ik bewaard, zei ze. voor het ge val ik zou vluchten, legde ze uit. Het was geconserveerd vleesch. Zij aten, stilletjes naast elkaar 2ittend in de duisternis cn stonden op, frisch en ver ste rkt. Garth klom op het hoozste rotsblok om er den dag af te wachten en het terrein te over zien. Het bleek, dat hij het terrein kon be strijken zonder meer dan zijn hoofd bloot te geven. Toen wachtte hij urenlang naar het scheen, zonder iets te zien. Maar ineens was daar het licht! En hij overzag de situatie en hi.1 was tevreden met zijn positie. Het was een grimmige figuur, die de eerste lichtstralen boven op de rots belichtten. Garth had reeds lang geleden zijn hoed ver loren en hij was niet geknipt en niet gescho ren. Maar voor Natal'e op wie hij glimla chend neerzag was hij mooi. Als moeder ons zoo eens kon zien! zei hij met een grijns Plotseling zag hij een zwarte vrouw, die achter een rots uit kwam tegenover hem. Zij trok zich terug uit het gezicht en vuurde. Natalie zat bleek in haar hook gedoken met haar hand op haai- mond, om niet to gillen. Haar taak was moeilijker dan die van Garth. PLANTSOENAANLEG OP EN RIJ IIET SOENDAPLEIN. De dienst van den Hout en de Plantsoe nen is sedert ©enigen tijd bezig de groote ver beteringen op het Soendaplein to voltooien door het aanleggen van een nieuw plantsoen op het Soendaplein, waar vroeger een kale met klinkers bestrate vlakte was, die door niemand gebruikt werd dan door de tram om te rangeeren en die voor het verkeer ook onbruikbaar was door de vele palen van de bovenleiding, die er stonden. Het vroegere kleine plantsoen aan de zijde van de Floresstraat is doorgetrokken over de ge- heele lengte van het plein. Aan de zijde van de huizen is een klinker-rijweg overgeble ven. Behalve de tram-palen staan er nu ook Jonge boomen in het plantsoen. Jammer is, dat het een zeer dwaze uitwas heeft ten opzichte van het Juliana- park, een soort van landtong, vooruitsprin gend in het asfalt, een ergernis voor ieder, die uit de Cronjéstraat komt en iets om in het donker tegen aan te rijden. Iedereen maakt een groote bocht om er omheen te ko men. Het van verhoudingen slechte Soenda plein heeft door de nieuwe wegindeeling een beteren vorm gekregen, doch voor dezen appendix dient nog een oplossing gevonden te worden, dat is: wegnemen. Ook het plantsoen van het Jullanapark heeft een vernieuwing ondergaan doordat het opgehoogd, gespit en beplant is met lage boompjes en jóng hout. Het zal er dezen zo mer zeer zeker minder kaal zijn dan vroeger het geval was. En dit was voor het centrum van het Noordelijk stadsdeel dan ook wel gewenscht. FEESTAVOND VAN VOLKSZANG. De af deeling Haarlem van den Ned. Volks zang geeft Woensdagavond 26 Maart weder om een bij zon deren avond in het Gebouw „Het Blauwe Kruis", die zooals altijd, weeT onder leiding zal staan van den heer Sixma. Hd:. gewone programma zal aantrekkelijk worden gemaakt door de medewerk!rug van verschillende solisten, waarvan we hier ver* melden: de voordrachtkunstenares: Sophlo Nuwenhuis en de heeren M. Denijs, violist, en W. de Wit, pianist, die met verschillende speciaal ingestudeerde stukjes den avond zullen opluisteren. Het gewone programma zal door den heer Vink muzikaal worden be geleid. Het belooft weer een aardige avond te worden en we kunnen daarom een ieder aanraden dezen feestavond bij te wonen. MIJ. TOT NUT VAN T ALGEMEEN LEZING VAN DR. C. J. VAN LEDDEN HULSEBOSCH. Voor de leden van het Departement Haar lem der Mij. tot Nut van 't Algemeen, trad Maandagavond in den foyer van het Gem. Concertgebouw als spreker op de bekende Dr. C. J. van Ledden Hulsebosch, van Am sterdam, met het onderwerp: „Toegepaste natuurwetenschappen bij het opsporen van misdrijven." Spreker zette uiteen, dat het bij het we tenschappelijk onderzoek op de kleinigheden aankomt. Er moet gelet worden op de sporen, sporen van de misdaad en sporen van den misdadiger. Dat zijn de „stille getuigen" die niet liegen. Wij moeten de taal van de stille getuigen verstaan; die taal kan afkomstig zijn uit het rijk der chemie, der natuurkunde enz. Het komt bij onderzoek op het gebied der cri minaliteit aan op het deduceeren en com bineeren van hetgeen wordt waargenomen. De onderhoudende spreker gaf hiervan tal van voorbeelden en viel daarna zichzelf in de rede, met de waarschuwing aan de pers, dat van alle details die hij vertelde cn zijn geheele voordracht bestond eigenlijk uit details publicatie, in welken vorm ook, verboden was, wie tóch iets publiceerde zou door den spreker met de Auteurswet ln de hand, vervolgd worden. Wij moeten dus volstaan met te consta- teeren, dat de heer Van Ledden Hulsebosoh zijn stof op humoristische en voortdurend boeiende wijze voordroeg en dat hij merk waardige staaltjes van scherpzinnigheid me dedeelde, waardoor het gelukte misdadigers op te sporen. Volgens spreker ging dit alles langs den weg van het gezond verstand, zeer eenvoudig en logisch, maar er komt toch, dunkt ons, ook nog wel zoo iets als speur zin en een bijzondere aanleg bij te pas. Duidelijk bleek uit het gesprokene en ook uit de mooie lichtbeelden, welke machtige hulpmiddelen bij het opsporen van mis drijven de fotografie en de dactyloscopie zijn. Er was zeer veel belangstelling voor deze lezing. De zaal was bijna geheel gevuld en de aanwezigen hoorden de uiteenzettingen van den spreker met groote aandacht aan. Hij riep haar toe: Alles in orde het was maar een proef! In de diepte zag hij een tweede figuur, die zich heel even vertoonde. Hij vuurde een deel van een seconde te laat. Het was Grylls. Hij zocht naar nummer drie en zag Mary op de rotspunt vlak tegenover hem. Dit was een gemakkelijk schot. aan en vuurde met een wilde voldoening. De hoed van Mary verdween, ma&r hij bemerkte dat zijn kogel doel gemist had. Op hetzelfde oogenblik verscheen Grylls op een rots, die een yard hoo<rer la«r. Hij keek spiedend in het rond. Vlug legde Garth aan, maar Grylls was vlugger. De kogel ratelde langs de steenen. Toen kwam weer Mabyn's hoofd om een hoek en Garth vuurde. Zonder resultaat. Nu begreep hij, dat elke man even versoheen om een ander geleeenheid te ge ven voorwaarts te trekken. Hij besloot toen niet meer te schieten. Intusschen had Mary zich niet meer ver toond en Garth vermoedde dat zij met be hulp van steenen een trap had gemaakt. Nu knalde een schot en de kogel sloeg op de rots waar Garth lag. Hij stak zijn hand uit en v/achtte een tweede schot af. De kogel ging fluitend over zijn hoofd. Weer viel een schot, een prachtig schot: de ko<?el verbrijzelde den «?teen. waar Garth's hoofd achter schuilde. Hij gilde en zijn schot ging af. vrij in de lucht. Hij keek naar zijn hand en zag. dat hij gewond was. Vlug bond hij zijn zakdoek om de wond en knoopte hem met tanden en vingers. Grylls veranderde van tactiek. Hij schlmo- te op Garth van achter zijn rots en de ra vijnen echoden van deze l°elijke stem. Maar Garth beidde zijn tijd. Natalie had intus schen steenen verzameld zoo zwaar als zij maar tillen kon. Garth, die vreesde dat Grylls hem in de flank zou komen, riep haar toe. dat zij bii hom zou komen. Toen nam hij zijn kans waar. Een kleine steen rolde van de plaats waar Mabyn vertoefde en hij richtte on- GEMASKERDE BALS. Van de herstellingsoord-vereeni ging voor Spoorwegpersoneel In dc feestelijk versierde zaal van Bloem hof hield Zaterdagavond de af deeling Haar lem van de herstellingsoord-vereeniging 18351905 voor Spoorwegpersoneel een bal- masqué. Er hcerschte een gezellige opgewekte stem ming, maar 't was er niet, zoo druk als het bestuur had mogen verwachten; wat jamm r was, omdat alle baten van dit bal ten goede zouden komen van het zoo sympathieke werk der vereeniging. Maar enfin, wie er waren en dat warer er nog heel wat konden rustig dansen bij de goede muziek van een Jazz-band en var. enkele harmonicaspelers. En de stemming was bovens:-besU Een ieder vermaakte zier. daar Zaterdagavond, de dansenden zoowe als zij die rondom toekeken naar al die kieu rige, mooie of wonderlijke costuums. Toen het publiek een prijs moest toeken nen was de meening nogal verdeeld, het grootste aantal stemmen werd echter uitge bracht op de groep Brockway Bus: drie „bus sen", drie chauffeurs en een monteur. De herstellingsoord-prijs die toegekend wordt aan dien persoon wiens costuum het meest op het doel dor vereeniging betrekking heeft, kreeg de reclame-zuil, een flink ge vaarte in den vorm van een wolkenkrabber, en waarop verschillende aanbevelingen ston den over de herstellingsoorden dor vereeni ging te Vorden. Tenslotte kende de jury prijzen toe aan de paren: Russisch paar 'Spaansch danspaar-; Oostersch paar; Kaartspel; Rozenpaar; Twee acrobatische clowns; Dag en Nacht; Muzi kale Clowns en Witte danseresjes. Dames: Boom der Verleiding; Arabisch Prinses; Champagne-dame; Kunstschilderer Paddestoeitje; Prallnedame en Miss Amerika. Heeren: Moulin Rouge en Gelaarsde Kat. PERSONALIA. Bij het tweetal voor de beroeping van een predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Dor drecht komt ds. K. G. van. Smeden uit Haarlem voor. DE VOORSCHOTTEN AAN OVERHEIDSPERSONEEL. Ook bij den Incasso-dienst? DE BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. Ruim een week gelc'ien hebben wij ge-, pulbliceerd, dat B. en W. in een circulaire aan het gemeente-personeel hebben mede gedeeld, dat de regeling inzake het geven van cessie op salaris ingevolge de nieuwe Ambtenaarswet in werking getreden is. Er zijn toen eenlge credleünstellingen hier ter stede aangewezen (de Haarlerasche adres* sen die op een door den Minister van Justitie vastgestelde lijst staan) waar de ambtenaren en werklieden voorschotten mogen vragen onder heb geven van cessie op hun sala ris. Reeds wezen wij er in dat zelfde bericht op, dat een der twee instellingen nog moet overwegen of zij voorschotten zal geven, om* dat dit feitelijk bulten haar spaarbedrijf valt. Tot nu toe heeft deze instelling alleen voorschotten gegeven op pensioenakten, maar er is indertijd al getracht om deze be* moeiïngen aan kant te zetten. Het moot, naar wij vernemen, niet on* mogelijk geacht worden, dat B. en W. alsnog een andere regeling zullen maken. Het is toch aan te nemen, dat van deze voor schotten een vrij druk gebruik gemaakt zal worden, want alle ambenaren en werklieden (ook de gepensionneerden) van rijk, provincie en gemeente vallen onder de wet, de onder wijzers en leeraren inbegrepen. Dit aantal beloopt te Haarlem 2000 a 2500. Voor het overgroote deel zijn dit natuur lijk tevens gezinshoofden, zoodat daarbij ongeveer 1/10 of 1/12 van de bevolking be* trokken is. De onderwijzers en leeraren van het bij zonder onderwijs vallen buiten de Ambtena* renwet. Er is a! over gedacht om een regeling te ontwerpen waarbij de gemeente zelf het verstrekken van voorschotten ter hand zou nemen. Daarbij zou het gemeentebestuur van verschillende gemeentelijke instellingen ge* bruik kunnen maken; wij noemen den Incas* sodienst, den Gemeenteontvanger of de Cen traio Kas. Het meest voor de hand liggend is een regeling der voorschotten via den Incasso- dienst, omdat die dienst het beste daarvoor Ingericht is. Risico is er voor de gemeente aan zoo'n middellijk zijn geweer naar die plaats. Ma byn raakte zijn hoofd kwijt en wilde naar de volgende rots overspringen, maar voor hij zijn beenen in beweging kon zetten knalde het schot. Een kreet van pijn en Mabyn's li chaam rolde van de rots en tuimelde van steen naar steen. Een van zijn beene-i haakte ln een spleet en hield hem teeen. Hij hing met het hoofd naar beneden en hij schreeuw de als een bezetene. Een minuut later was alles afgeloopen. Grylls onverschillig voor het lot van een an der klom van steen tot steen. Garth door zeefde zijn pad met kogels maar de steenen lagen zoo dicht gezaaid, dat Grylls zijn hoofd slechts een oogenblik telkens vertoonde. Ten slotte bereikte hij de boomen. Een oogenblik van vreeselijke spanning volgde. Garth liet Natalie liggen onder den steenen muur dien zij had opgericht. Hij boog over haar heen en zocht met felle oogen langs de heuvelhelling. Plotseling zag hij de hatelijke tronie op geen dertig yards afstand Grylls was gedeeltelijk achter een boom uit gekomen en legde aan. Garth sprong op en twee geweren knalden tegelijk. Grylls kwam vooruit deed een stap en rolde langs de rots in de beek. Ik heb hem geraakt., riep Garth triom fantelijk. Maar op hetzelfde oogenblik sloeg hij zijdelings omver. Natalie vloog op hem af. Garth gleed van de rots en rolde op de steenen in de diepte. In een oogenblik was zij bij hem. Alleen mijn rechterschouder maar. mompelde hij. Ik kan nog schieten. Daar is Mary. Help mij op. Met haar hulp kroop WJ weer naar zijn schuilplaats. Hij zag Mary openlijk op de ra vijn toe komen. Toen zij hem zag sloeg Mary de armen open, hem tot schieten uitnoodl- gend. Zij had haar geweer weggeworpen. Toen Garth niet schoot vervolgde zij haar tocht. Garth wachtte haar grimmig af. Toen zij bij Grylls lichaam kwam. legde zij een wollen doek over hem, bond hem vast INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORlSSTRA AT 16 telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f98.— regeling bijna niot verbonden. De betrok* kenen die een voorschot opnemen, moeten immers cessie op hun loon geven, zoodat de gemeente zeker is het voorgeschoten geld weer terug te zullen ontvangen. Alleen zoudc«.i er zich eenige moeilijkheden kunnen voordoen, als de betrokkene intijds zou komen te overlijden. Natuurlijk zou een matig percentage voor rente berekend moeten worden. De gemeente beho;Ct op de voorschotten geen winst te maken, maar het is toch billijk, dat het voorschotten-bedrijf zich zelf zal bedruipen. Bij een particuliere instelling zouden de ambtenaren en werklieden toch ook rente motten betalen. Een voordeel van deze regeling zou zijn, dat het hoofd van den Incasso*dienst met den ambtenaar, leeraar, onderwijzer of werk* man, die door bijzondere zorgen in finan* cieele moeilijkheden gekomen is, ov;'leggen kan hoe het best de zorgen te overwinnen zijn. Als de belanghebbende dan ook aan gesloten is bij den Stortings* en Ophaaldienst wordt een regeling nog vergemakkelijkt, om dat die dienst voor de aangeslotenen zorgt voor de regeling van de betaling van belas* ting, gas, electriciteit, schoolgeld, enzoo- voorts. Dan zou ook meteen de bes'aande rege* ling met de Haarlemsche Hulpbank kunnen vervallen. Het gemeentepersoneel, dat daar thans met toestemming van het gemeente bestuur geld tot een maximum bedrag van f 500 kon opnemen, als ct door bij* zondere omstandigheden tijdelijke moeilijk heden waren, heeft daarvan niet veel ge* bruik gemaakt, blijkbaar omdat het minder aangenaam werd gevonden, dat men bij de Hulpbank op het gewone spreekuur van Maandagmiddag moest komen, waardoor wel een deel van de geheimhouding in het gedrang kwam. Een voordeel van een regeling waarbij het gemeentebestuur de verstrekking van voorschotten in eigen hand houdt, zal zijn, dat de controle gemakkelijker kan worden uitgeoefend. Als er eventueel door een ambtenaar of werkman te gauw tot het op* nemen van een voorschot zou worden over* gegaan, zoodat de man feitelijk doorloopend in rekening-courant zou staan, kan daartegen ook in het belang van den betrokkene! worden opgetreden. Het gemeentebestuur moet ook nog steeds praeadvies uitbrengen op het voorstel van den heer M. H. Groenendaal bij de behande ling van de gemeentebegrooting gedaan, om ook iets te doen op het gebied der woeker bestrijding voor personen die niet in over heidsdienst zijn. Reeds eenige jaren geleden hebben wij er op gewezen, (lat het mogelijk zou zijn om de verstrekking van voorschotten aan parti culieren onder te brengen bij den Incasso- dienst. Misschien e ouden voor de voorschot ten aan particulieren andere voorwaarden moeten gelden dan voor het Overheidsper soneel, omdat het risico natuurlijk grooter is. Maar in elk geval zou van den Incasso- dienst gebruik gemaakt kunnen worden van voorschotten te geven aan ingezetenen die in tijdelijke financieele moeilijkheden ver- keeren, mits zij voor redelijke zekerheid kun nen zorgen. Ook voor de particulieren zou het aan te bevelen zijn om zich dan aan te sluiten bij den Stortings- en Ophaaldienst, om voor de toekomst de betalingen zoo te regelen, dut men uit de handen van de woekeraars blijf.. Misschien zou zelfs wel iets te zeggen zijn voor een verplichte aansluiting bij den Stortings- en Ophaaldienst. De moeilijkheid is evenwel voor dc ge meente om zich te dekken tegen belangrijke schadeposten. Niet alle menschcn die geld noodig hebben kunnen met een of twee goede borgen aankomen. Er is intusschen al veel te bereiken, althans wanneer het menschen zijn met een vaste betrekking, met het ge ven van cessie op loon. Bovendien heeft de gejmeente nog meer dwangmiddelen tegen eventueele slechte betalers dan particulie ren. Als dan ook eenige voorzichtigheid be tracht wordt bij het verstrekken van voor schotten aan particulieren, dan is in elk geval aan te nemen, dat, dank zij zoo'n gemeente lijke bank tot bestrijding ,van den woeker, vele burgers door tijdelijke moeilijkheden geholpen worden. Wij hadden hierover een kort onderhoud met den heer Groenendaal, die verklaarde sympathiek t'e staan tegenover het denkbeeld om den Incassodienst, met den daaraan ver bonden Stortings- en Ophaaldienst te ge bruiken voor de woekerbestrijding, dus om daarbij niet alleen voorschot-verstrekking aan overheidspersoneel maar ook aan particu lieren mogelijk te maken. Hij zou binnenkort aan B. en W. vragen hoe het met het prae advies op zijn voorstel staat. en tilde het lichaam met inspanr.irg van alle krachten op haar rug en vertrok wee«\ Grylls was morsdood; zijn voeten sleepten tegen de steenen. Lang voor zij den bodem bereikt had. ver loor Garth alle belangstelling in haar doen. Hij viel in zwijm. Natalie deed haar uiterste best om hem bij te brengen, wanhopig, verdwaasd. Plotseling hoorde zij in de verte een geluid en uitzien de ontdekte zij een kleine groep ruiters, die den bergpas 'doortrokken. Èr was een rood uniform onder hen. Garth, wij zijn gered! wij zijn gered! schreeuwde zij. Maar Garth hoorde haar niet HOOFDSTUK XXV. Epiloog: gesproken door Charley. In de binnenstad van Winnipeg op een orachtigen dag in den na-winter, liep een breedgeschouderde, ruwharige jongen met blauwe oogen en een ondeugenden glimlach een zijstraat in, verdween in een deur, sprong een trap op en klopte op de deur. Een klein vrouwtje deed ooen. Zij had groote bruine oogen en prachtig bruin, iet wat grijzend haar. De jongen sloeg zijn armen om haar heen als een beer. Moeder! schreeuwde hij. Charley! M'n jongen! stamelde zij. Hij nam haar op, duwde de deur dicht en droeg haar de huiskamer binnen, waar gera niums voor het zonnige venster bloeiden. Ik ben grooter dan u. zei hij met over moedige stem. Hij walste door de kamer en bekeek de oude bekende voorwerpen. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10