DE WINKELSLUITINGSWET. HET JOLES-ZIEKENHUIS WAT DE WET, NA DE AMENDEERING DOOR DE TWEEDE KAMER INHOUDT. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 25 MAART 1930 Op 6 Maart 1930 is de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal begonnen met de openbare behandeling van het ontwerp-Winkelslui tingswet. Reeds op 7 Maart konden de ver schillende artikelen aan de orde gesteld wor den. Een zeer groot aantal amendementen van zeer verschillende strekking zijn bij deze behandeling ingediend. Het zou slechts ver warrend kunnen wekken deze alle de revue te laten passeeren te meer waar zij voor het overgroote gedeelte verworpen zijn en de strekking van het eenmaal Ingediende ont werp door de aangebrachte wijzigingen vrij wel niet veranderd is. Zeer heftig Ls van ge dachten gewisseld over de Zondagssluiting. Voor bepaalde politici was dit onderdeel het meest aantrekkelijke uit het geheeie ontwerp. Eensgezindheid ook omtrent dat onder deel bestond er zeker niet. zelfs niet aan de rechterzijde der Kamer. Als tegenstanders van het ontwerp deden ach direct kennen de Liberalen en de heer Braat. De andere Kamerleden zagen ieder voor zich vóór- en nadeelen In het ontwerp, waarbij de voordee- len voor de meesten blijkbaar belangrijker waren dan de nadeelen. In ieder geval velen geen aanleiding gaven om tegen te stemmen. De behandeling der verschillende artikelen ls als volgt verloopen: Artikel 1 luidt: Onder „winkels" verstaat deze wet alle open of besloten ruim'en, waar of van waar uit voorwernen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht of af geleverd. of waar pleegt gewerkt te worden ln een barbiers- of kappersonderneming. 2. Onder „winkelhuis" verstaat deze wet elke met een winkel in eentge verbinding staande onen of besloten rulm'e in hetzelfde gebouw of op het bijbehoorende terrein. In antwoord oo een aan den Minister ge stelde vraag deelde deze mede, dat aan den rechter ter beoordeeling is of onder de om schrijving van winkels ook vallen: vliegende winkels, shows ln hotelkamers enz. Dit artikel is zonder hoofdelijke stemming aangenomen Artikel 2 luidt: Het is verboden een winkel voor het pu bliek geopend te hebben: a. gedurende den Zondag; b. tusschcn 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. Dit artikel mag beschouwd worden als een der belangrijkste, zeker een der meest prin- cioleele artikelen. Het werk aangenomen met 73—9 stemmen, tegen hebben gestemd de liberalen en de heeren Wijnkoop en Braat. Artikel 3 luidt: 1. De bepalingen dezer wet zijn niet van toepassing op: a. Rijkskantoren; b. apotheken, voor zoover betreft den ver koop en de aflevering van genees- en ver bandmiddelen; c. koffiehuizen, restaurants en andere in richtingen waar uitsluitend of ln hoofdzaak spijzen of dranken" voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht, voor zoover be treft den verkoop van spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse; d. den verkoop en de aflevering van brand stof en smeermiddleen voor en van onderdoe len voor spoedeischende herstellingen aan voer- en vaartuigen en rijwielen; e. den verkoop van drukwerken ln stations; f. den verkoop van dag- en weekbladen; g. den verkoop en de aflevering van ijs; h. den verkoop en de aflevering van win kelwaren ten behoeve van binnenkomende, uitgaande en doorgaande schepen; i. den verkoop door middel van automaten; j. de aflevering van maaltijden en koks waren; k. den verkoop en de aflevering van rouw kleed in g; 1. het verrichten van herstellingen en de aflevering van in herstelling gegeven voor werpen. 2. De bepalingen dezer wet zijn bovendien niet van toepassing op hotels, voor zoover betreft leveringen aan logeergasten, noch op openbare middelen van vervoer en restau rants in stations, voor zoover betreft leverin gen aan reizigers. Het aantal sprekers, hetwelk over artikel 3 nu het woord heeft gevoerd, is zeer groot en vooral de leden-predikanten hebben zich ijverig geweerd. Een reeks amendementen is ingediend. Slechts één overleefde de discus sies en werd met 4635 stemmen aangeno men. Het betreft hier sub e. Op voorstel van den heer v. Hellenberg Hubar is dit sub e geschrapt. Dit beteekent dus dat het reizend publiek op Zondagen en 's avonds na 8 uur geen couranten, spoorboekjes en reislectuur oo de stations kan koopen. Het is ongetwij feld de mededeeling van den Minister ge weest. dat onze Nederlandsclie Spoorwegen op deze uitzondering geeu prijs meer stellen, welke de aanneming van het amendement v. Hellenberg Hubar verzekerd heeft. Of hier inderdaad zooals de heer v. Hellenberg Hubar deed voorkomen sprake is van een onbillijke concurrentie tusschcn den boek handel en den stationsklosken-verkoop, be twijfel ik zeer. Ten eerste omdat de soort lec tuur, welke verkocht wordt ln deze kiosken zoo geheel verschilt van die ln den boekhan del on in de tweede plaats, omdat de geor ganiseerde boekhandel zich zelf over deze onbillijke concurrentie voor zoover mij bekend niet heeft beklaagd. Hoe net zij. feitelijk hebben de Nederlandsche Spoorwe- wegen in deze zaak den doorslag gegeven. Van de gesneuvelde amendementen op dit artikel wil ik er enkele noemen: het amen dement v. Hellenberg Hubar om den verkoop via automaten, na winkelsluiting te verbieden werd met 51—27 stemmen verworpen. De automaat mng dus na wlnkelsluitlngstijd le veren. Na mijn artikel over deze soort ver koop in Haarlem's Dagblad zal het- duidelijk zijn. dat ik persoonlijk deze beslissing niet juist acht. Voorts zal de verkoop van tabaksartikelen na het sluitingsuur in cafés niet toegestaan zijn. Een amendement v. Rappard c.s. om daartoe wel te geraken werd met 44—36 stemmen verworpen. De sigarenwinkeliers be haalden een overwinning. Na de stemming over de verschillende amendementen werd artikel 3 zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Artikel 4 luidt: 1. De bepaling van artikel 2 onder a, vindt geen toepassing; a. ten aanzien van winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk en chocolade wordt verkocht, op 1 Jan., 24, 25. 26 en 31 December en op den eersten Paaschdag en gersten Pinksterdag; b. ten aanzien van bloemenwinkels op 1 Januari 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November. 23, 25. 26 en 31 December en op den eersten Paaschdag; c ten aanzien van melk-, vlsch- en fruit winkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den verkoop van melk, room, visch en fruit; d. ten aanzien van winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk en chocolade wordt verkocht, gedu rende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 9 uur des voormid dags en 8 uur des namiddags, doch uitslui tend voor den verkoop van die waren en on der voorwaarde dat van de uren. gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is geopend, te allen tijde duidelijk is kennis gegeven op een geschrift of drukwerk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel ls be vestigd, zoodanig, dat daarvan van buiten af gemakkelijk kan worden kennis genomen. 2. De bepaling van artikel 2, onder b, vindt geen toenassing: a. op Zaterdag; b. op den dag. voorafgaande aan Hemel vaartsdag. op 14 Augustus en 31 October, onder voorwaarde, dat onderscheidenlijk op Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 November voor deu winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld; c. in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December; d. ten aanzien van bloemenwinkels op 30 December en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht, op 25 en 31 Decem ber. 4. Kappers- en barbierswinkels mogen op de in het tweede lid, onder a en b. genoemde dagen, benevens 24 December, zoo deze da gen werkdagen zijn, tot 11 uur des namid dags voor het publiek geopend zijn doch na 10 uur des namiddags uitsluitend voor het verrichten van kappers- en barbierswerk zaamheden. Een stortvloed van amendementen ls be handeld bij dit artikel over de uitzonderin gen op Zondag- en avondsluiting en de Is raëlietische belangen. Enkele dezer amende menten. welke o m. een beperking van den verkoop op Zondag inhouden, zijn aangeno men. De uitzonderingen op art, 4, le lid sub a, zoomede sub b zijn geschrapt met 46 tegen 38 stemmen. Aangenomen werd voorts een amendement Snoeck Henkemans. waardoor het mogelijk is om op den dag vóór Goeden Vrijdag verkoop toe te staan tot 10 uur. mits de winkel dan op Goeden Vrijdag gesloten is. Op dien dag wordt dus feitelijk de Zater dagavonddienst van toepassing. Het 4e amen dement, hetwelk op dit artikel werd aange nomen was van den heer v. Hellenberg Hu bar en bepaalt, dat op 25 December de brood-, banket-, suikerwerken- en chocoladewinkels niet tot 22 uur, doch tot 20 uur geopend mo gen zijn. Omtrent de belangrijkste verworpen amen dementen op dit artikel zou ik nog het vol gende willen opmerken. Een amendement v. Voorst tot Voorst beoogde het toestaan van vleeschverkcop op Zondag tot 12 uur 's mid dags, ten behoeve der plattelandsbevolking. Het werd ingetrokken nadat de Minister me degedeeld had, dat in die streken de gemeen teraden hierin zouden kunnen vorzlen door gebruikmaking van artikel 9. waarin het recht van het treffen van uitzonderingsbe palingen open wordt gelaten. Met 69 tegen 7 stemmen werd een amendement v. Rappard C.S. verworpen, om de sigarenwinkeliers ge legenheid te geven Zondags te verkoopen. Deze zullen dus zoo meteen des Zondags ge sloten moeten zijn. Van dezelfde zijde werd evenmin succes bereikt met een amendement om den Zondagsverkoop in consumptiezaken uit te breiden van 16 uur tot 18 uur. Het werd verworpen met 61 tegen 23 stemmen. Vóór stemden de liberalen, 12 socialisten en de heeren Braat, Kortenhorst en v. Hellen berg Hubar. De pogingen van den heer v. Dis en de amendementen Smeenk ca. welke beoogden om de Zondagssluiting zoo ver mogelijk door te voeren en vrijwel geen uitzonderingen toe te staan, mislukten. Artikel 4 werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Artikel 5 luidt: 1. Aan het hoofd of den bestuurder van een winkel, die tot een kerkgenootschap be hoort. dat. den wckelijkschen rustdag op den Sabbath of op den Zevenden dag viert-, zal op ziln verzoek door Burgemeester en Wethou ders vergunning worden verleend om zijn winkel op Zondag tusschen 5 uur des voor middags en 2 uur des namiddags voor het publiek geopend te houden, of, indien het betreft een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht, tusschen 5 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, met dien verstande, dat daarin na 2 uur des na middags uitsluitend brood, banket, suiker werk en chocolade mag worden verkocht, 2. Aan hem, wien een vergunning als in het eerste lid bedoeld is verleend, zal het evenwel verboden zijn een winkel voor het publiek geopend te hebbfn gedurende den Sabbath of den Zevendedag. 3. Onverminderd het bepaalde in het twee de lid van artikel 4 geldt de bepaling van artikel 2, onder b. niet voor een winkel, waarvan het hoofd of de bestuurder behoort tot een Israëlietisch kerkgenootschap, indien hem eene vergunning als ln het eerste lid bedoeld, is verleend: a. op de twee dagen onmiddellijk vooraf gaande aan den dag. waarop het Israëlietisch Paaschfeest aanvangt; b. op den Woensdag en Donderdag, voor afgaande aan Jiet Israëlietisch Paaschfeest, zoo dit. feest op Zaterdag aanvangt; c. op deu dag, onmiddellijk voorafgaande aan dien, waarop de zevende dag van het Israëlietisch Paaschfeest aanvangt; d op den dag waarop het Israëlietisch Paaschfeest eindigt; e. op den dag onmiddellijk voorafgaande aan den dag. waarop onderscheidenlijk het Israëlietisch Wekenfeest, het Nieuwjaarsfeest, het Loofhuttenfeest en het Slotfeest aan vangt; f. op den Donderdag, voorafgaande aan het Israëlietisch Wekenfeest-, zoo dit feest op Za terdag aanvangt; een en ander onder voorwaarde, dat de winkel tijdens den duur van genoemde fees ten voor het publiek gesloten is. Het bepaalde in het derde en het vierde lid van artikel 4 vindt daarbij overeenkom stige toepassing. 4. Het hoofd of de bestuurder van een winkel, aan wien een vergunning is verleend, als bedoeld in het eerste lid. is verplicht te zorgen, dat aan de toegangsdeur tot den winkel een geschrift of drukwerk is beves tigd. zoodanig, dat daarvan te allen tijde van buiten af gemakkelijk kan worden kennis genomen, waarop duidelijk Ls vermeld ge durende welke uren de winkel op Zondag voor het publiek is geopend. Tevens moet in den winkel op een plaats, die vrij toegankelijk is voor het publiek en zoodanig, dat het daar van gemakkelijk kan kennis nemen, de akte der vergunning opgehangen zijn en blijven. Dit artikel omvat de uitzonderingsbepalin gen voor Israëlieten. De kwestie, welke hierbij aan de orde was. kwam hleroo neer: welke compensatie moeten de Israëlieten krijgen voor hun sluiting op Sabbath? De meeningen daarover loopen zeer uiteen. De Hooge Raad van Arbeid adviseerde in 1921: Zondaesver- koop tot 12 uur smiddags de regeering ging verder en bepaalde: tot 14 uur, een amen dement Dr. Vos beoogde openstelling gedu rende den geheelen Zondag, een amende ment v. d Bergh om alleen ln de zomermaan den den geheelen Zondag als vergoeding te geven. Het eerste amendement werd met 42 tegen 25. het tweede met 38 tegen 29 stem men verworpen. Het eindresultaat is dus. dat de Israëlitische zaken op Zondag open mo gen zijn van 5 uur tot 14 uur, behalve de de Israëlietische banketbakkers die tot 20 uur mogen verkoopen. Artikel 5 werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Alvorens met de behandeling der artikelen voort te gaan meen ik goed te doen in het kort het een en ander mede te deelen over een uitspraak van den Minister welke waar schijnlijk verstrekkende gevolgen zal heb ben. Het is duidelijk, dat de z.g. uitzonde ringsbepalingen op de Zondagsslulting van zeer veel belang zijn. Men denke eens aan de belangen van plaatsen, welke leven van tou- risten en badgasten. Nu biedt artikel 9 de mogelijkheid tot afwijking van het in de wet bepaalde, welk recht aan de gemeentebe sturen is toegekend. Waar in dit artikel spra ke is van z.g. „bijzondere omstandigheden" hadden de debatten en de mededeelingen van den Minister den Indruk aanvankelijk gevestigd, dat onder deze „bijzondere om standigheden" niet begrepen zou zijn de godsdienstige geaardheid der bevolking. De Minister is op die uitspraak evenwel terug gekomen waarschijnlijk wel onder den drang van hen, die sterke voorstanders zijn van een zoo ver mogelijk doorgevoerde Zon dagssluiting zoodat de gemeentebesturen het recht hebben om krachtens art, 9 te be sluiten tot een absolute Zondagssluiting. Hoe men overigens over deze beslissing moge denken, vast staat, dat in de toekomst, ook door bovenbedoelde ministerleele uitspraak felle strijd verwacht kan worden, in verschil lende gemeenteraden. Over de volgende artikelen ln een slotar tikel. MOLLERUS. WRAAKNEMING VAN COMMUNISTEN TE HEERLEN? PREDIKANTSWONING OVERHOOP GEHAALD. Zondagavond werd te Heerlen een verga dering gehouden om te protesteeren tegen de godsdienstvervolgingen in Rusland. Spre kers waren rector Colsen uit Nuth en de Ned. Herv. predikant ds. G. Mol uit Heer len. Tijdens deze protestvergadering kwam de dienstbode van den laataten spreker om streeks tien uur thuis en trachtte de voor deur te openen, waarbij zij evenwel bemerkte dat de deur aan de binnenzijde met de knip gesloten was, meldt de NJt.Ct. Daarop begaf zij zich naar de achterzijde der woning en ontdekte dat er Ingebroken moest zijn; een der ruiten in de serre was vernield. Er waren cok voetstappen op het grint zicht baar. Zij begaf zich naar de politie, die on middellijk een onderzoek instelde. Het bleek, dat indringers zich aan de aohterzij- de van de woning toegang hadden verschaft en in alle kamers van het huis waren ge weest daar de kasten waren opengetrokken en de inhoud van de verschillende laden op den grond hadden verspreid. Een boekenrek, aan den muur bevestigd, was met behulp van een pook van den muur gehaald en op den grond geworpen. Enkele kleine dingen werden vernield. Op de boven verdieping waren alle bedden afgehaald en alle beddegoed lag op den gang en ln an dere learners, terwijl op een der kamers de gaskraan was opengezet. Over het gascom- foor was een beddesprel geworpen. Voorts bleek nog. dat waarschijnlijk bij het verlaten van het huis petroleum was uitgegoten in de serre en daarop was papier neergelegd en dit in brand gestoken. Het schijnt evenwel, dat tengevolge van de tocht het vuur weer was gedoofd. Op een der kamers van de bo venverdieping werd een papier gevonden, waarop geschreven stond: communistische wraak". De politie heeft onmiddellijk een untgebreid onderzoek ingesteld, dat evenwel bemoeilijkt werd doordat ook de telefoonlei ding vernield was. Bij het verlaten van het huls hadden de indringers het electriscji licht in het geheeie huis laten branden om daardoor den indruk te wekken, dat er iemand thuis was. Het onderzoek heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Inbraken op verschillende plaatsen. De Tel. meldt nog: In de huiskamer vond men een wittebrood, waarin de inbrekers rechtop een mes hadden gezet, welke daad vermoedelijk als een of ander symbool bedoeld zal zijn. De justitie heeft vandaag vingerafdrukken laten nemen en het geheeie huis nauwkeurig doen onder zoeken. Het gebeurde heeft natuurlijk eenige on rust :c Heerlen verwekt, te meer daar in den zelfden nacht op drie plaatsen in het cen trum van de stad Ingebroken werd. De da ders zijn tot dusver onbekend gebleven en hebben zoo goed als niets ontvreemd. Aan het Emmaplein drong iemand een woning De bouw gegund Reeds meermalen hebben we in ons blad bijzonderheden gepubliceerd over het Ned - Israëlletisch Joles-Ziekenhuis, dat nog dit jaar aan het Groot Heiligland verrijzen zal. Onze lezers kennen de voorgeschiedenis daarvan. Op 27 December 1927 overleed al hier de heer ?.t Joles. Na zijn overlijden bleek, dat hij bij akte van 18 Februari IC27 ten overstaan van no taris Boerlage te Velsen een stichting in het leven had geroepen, genaamd het. Ned.- Israë'.leïJsch Joies-Ziekenhuls. Bij testamen taire beschikking van dienzelfden datum had hij zijn geheeie vermogen aan deze stichting vermaakt. Tijdens zijn leven was hij er zelf beheerder van. maar in de akte van oprichting bepaalde hij, dat de Kerke- raad der Ned.-Israëlietische Gemeente het beheer van deze stichting na zijn dood zou overnemen. Het door den heer Joles nagelaten vermo gen bleek bruto ongeveer f 600.000 te be dragen. De Kerkeraad van bovengenoemde ge meente besloot ln zijn vergadering van 19 Januari 1928 onder voorbehoud van de Ko ninklijke machtiging (die inmiddels verkre gen is) het bestuur over dit ziekenhuis te aanvaarden, hoewel gevreesd werd, dat het bedrag van het kapitaal heel veel moeilijk heden in den weg zou leggen om tot de in richting van een goed geoutilleerd zieken huis te geraken, ook omdat de oprichtings akte verschillende belemmerende bepalingen inhield. Zoo werden oa. in deze akte de ver- pleglngstarieven vastgesteld, waarbij be paald werd. dat de verpleging in de eerste klasse slechts f 6per etmaal zou bedragen en voor de tweede klasse f 4.dus ver be neden de tarieven, die in andere zieken huizen gelden. Bovendien werd door den erf later de voorwaarde gesteld, dat de verple ging in de derde klasse, voor zoover de geld middelen dit toelaten, kosteloos zou moeten geschieden. Inm'ddels werd de boedel afgewikkeld en contact gezocht met het Sint Elisabeths Gasthuis, welk contact door bemiddeling van Rabbijn S. Ph. de Vries tot stand kwam en waarbij de regenten van het Gasthuis zeer gaarne ter wille waren. Aan het Groot Heiligland werd een terrein aangekocht, grenzende aan de terreinen van het Gasthuis. Het nieuwe ziekenhuis moet twintig bed den bevatten. Het Sint Elisabeths Gasthuis moest de beschikking krijgen over de derde klasse bedden Voor de Joodsche ingezetenen zouden gemiddeld vijf of zes bedden beschik baar zijn. Het bestuur van het Joles-Ziekenhuis zal eventueele beschikking krijgen over de ver pleegsters van het Sint Elisabeths-Gasthuis, terwijl laatstgenoemd ziekenhuis ook voor de verwarming en dergelijke zal zorgen. Tusschen deze beide ziekenhuizen bestaat dus een wisselwerking. Tot architect Voor het constructieve ge deelte werd aangewezen de heer W. J. Peere boom, architect van het Sint Elisabeths- Gasthuis. Het aesthetisch gedeelte wordt verzorgd door architect J. Gratama, voor zitter der Schoonheidscommissie te Amster dam. Er werd een aardig geheel verkregen, dat zoo min mogelijk luxueus zal worden uitge voerd, omdat rekening met de grootte van het kapitaal moet worden "ehouderr. De gevel is zooaanig gekozen, dat die in de ^ingeving van de 17e eeuwsche huisjes aan hét Groot Heiligland past. Het oude is weliswaar niet geheel slaafs gevolgd, maar modern wordt de gevel niet. De architect heeft den gplden middenweg kunnen vinden. De bouw van het Joles Ziekenhuis is na een onderhandsclie aanbesteding gegur.d aas de firma Henneman en Mok. NV. Aanqe- mersmaa:schappij te Heemskerk voor de soa van 98.880. De inrichting van het Ziekenhuis. Het front van het gebouw komt aan het Groot Heiligland, naast den ingang van Stadsapotheek en de poliklinieken van liet Groote Gasthuis De gevelbreedte is 24 Me ter. De gang, die 't gebouw in de lengte zat doorsnijden geeft aan de eene zijde verbin ding met het Sint Eüsabethsgasthuis, waar het Joles-ziekenhuls slechts door een glazen deur van gescheiden zal zijn, ter andere zij de komt een eenigszins monumentaal trap penhuis. Links van den ingang op den beganan grond komt allereerst een wachtkamer en daarnaast eerst een papkeuken en een ge wone keuken. De laatste wordt ritueel inge richt volgens de adviezen van Rabbijn De Vries, zoodat aan reügieuse eischen za kunnen worden voldaan Rechts van den in gang komen twee kamers, waaraan nog een bestemming moet worden gegeven; ze kun nen eventueel voor een concierge bestemd worden. Achter den corridor komt het trappenhuis, waarachter een isoleerkamer ligt. Aan de andere zijde van de lange gang op den beganen grond komen drie zalen raet vier bedden (waarvan twee zalen toegang tot elkaar kunnen geven). Vrouwen, man- men en kinderen kunnen hier apart ver pleegd worden. Daarachter komt een flinï terras, dat uitzicht geeft op een flinken tuin. Aan het e'nd der gang zijn een badkamer voor de patiënten, een sputa en de toilets. Op de eerste verdieping die een waranda krijgt, komt aan de frontzijde een kamer voor de directrice, een keuken, een recreatie kamer. een bestuurskamer, een kamer voor den Rabbijn (indien het noodig is kan deze daar geestelijken bijstand verleenen) en twee klassekamers. Aan de overzijde van de gang zullen drie klassekamers komen, daarnaast een badkamer, sputa en toilets- En op de tweede verdieping is aan den voorkant een zusterkamer ontworpen, daar naast spoelkamers en zolders. Aan de andere zijde van de gang nog zes zusterkamers. Met den bouw van het Joles-Ziekenhuis zal zoo spoedig mogelijk begonnen worden. Op het oogenblik is men op het terrein met Sic- r.gswerk bezig. De oplevering van het ziekenhuis moet plaats hebben op 1 Novem ber van dit jaar. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan den wensch van den heer Joles. in zijn testament tot uiting gebracht, dat het ziekenhuis vóór 31 December 1930 geopend moet zijn. Het bestuur bestaat uit de volgende heer- ren: A de Lieme Bzn., voorzitter; B. David son. penningmeester; G. Jacobs, secretaris; N. Cohen, I. van Voolen, B. J. Chapon. J. Ro- drigues Pereira. I. A. Lessing en A. J. Hen- drix, gewone leden. binnen, waar hij zich naar de eerste étage begaf. Hij wachtte de komst van de ter as sistentie geroepen politie af en verklaarde dat het hem slechts om brood te doen was, welke mededeeling uiteraard nog al vreemd klinkt. Het'is niet onmogelijk, dat de ver schillende gebeurtenissen in eenig verband met elkaar staan. Het blad had over 't gebeurde een onderhoud met den inspecteur van politie te Heerlen, den heer Van der Werf. Deze gaf er zijn be vreemding over te kennen, dat de indringers een papier met opschrift hebben achterge laten, terwijl het toch oogenschijnlijk de be doeling was het huls in brand te steken. Ook enkele andere feiten, aldus de heer v. d. Werf. wijzen er op, dat wij hier te doen heb ben óf met een daad. welke men eenvou dig op rekening van de communisten heeft willen schuiven, óf wel met een zeer onhan dige poging tot wraakneming. De laatste mo gelijkheid lijkt meer aannemelijk, wan neer gelet wordt op de gejaagdheid, waar mede de indringers zijn opgetreden. DE ZAAK „BEIDER BELANG" TEGENSTRIJDIGE VERKLARINGEN. Aan mr. A. Mout, den verdediger van K. een van de verdachten, die in verband met de zaak van do N.V. Beiderbelang en de N.V- Walda in het huls van bewaring te Leeuwarden zijn opgesloten, is Vrijdag de toegang tot zijn cliënt door den rechter* commissaris ontzegd op grond van art. 59 van het Wetboek van Strafvordering en wei uit hoofde van do overweging dat de ver* dachten tegenstrijdige verklaringen hebben afgelegd en dat het ten nadeele van het onderzoek zou kunnen strekken, in dat sta dium ervan iemand, die hen daaromtrent zou kunnen inlichten, bij hen too te laten, meldt de N.R.C. Mr. R. Veldman, te Leeuwarden, de car* respondent van mr. Mout aldaar, heeft tegen dezen maatregel bezwaar ingebracht bij ae rechtbank, die gisteren Oen beslissing zou nemen. ONTSNAPTE GEVANGENE AANGEHOUDEN. In een bosch onder de gemeente Maas- bracht werd Zondag aangehouden een per soon, die in het Politieblad gesignaleerd stond en wiens opsporing en voorgeleiding werd verzocht, meldt het Hbld. Bij onderzoek bleek deze persoon te zijn F. Schmitz, geboren te Sterkrade (Duitschland), die op 25 Febr. 1930 uit de strafgevangenis te Breda was ontvlucht. Hfj werd verdacht van diefstal en had na het ondergaan van deze straf nog andere straffen uit te zitten. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Daardoor kwam tevens vast te staan, dat zijn heele hebben en houden, bestaande uit drie overjassen, een rijwiel, timmergereedschap en zelfs zijn schoenen, sokken en hoed waren gestolen. Verdachte is ter beschikking van de justitie op transport naar Breda gesteld. DIPHTHERITIS. SCHOLEN GESLOTEN. Het aantal diphtheritis-gevallen te Etten en Leur heeft zich de laatste da^en me; vijf uitgebreid, terwijl zich één doodehjk ge. val lu'rit voorgedaan bij een zevenjarig kind Op advies van den inspecteur van de Volks gezondheid heeft het gemeentebestuur ba sloten, met ingang van Maandag ji. de be waarschool. welke to Leur gevestigd is, te sluiten, meldt de Tel. In de gemeente Steenbergen zijn twee ge» vallen van diphtheritis geconstateerd. Een der aangetasten, een knaapje van vijf jaar, is ten gevolge hidrvan overleden, aldus de Tel. Wegens het voorkomen van onderscheidene gevallen van dïphtherie is de bijzondere lagere school te Aduard (Gron.) voorloopig tot 31 Maart gesloten, meldt do NJt.C. MEISJE TE BUSSUM AANGEHOUDEN. MET 1000 GULDEN AAN HET ZWERVEN. Op hot Stationsplein te Bussum heeft de politie Zondagavond circa twaa'f uu: een rondzwervend negentienjarig meisje aam gehouden, meldt de Tel. Bij het verhoor aoor de politie bleek, dat het meisje de ouder lijke woning to Amsterdam was ontvlucht Zij was in het bezit van een bankbiljet van f 1000. Op de vraag naar de herkomst van dit geld gaf het meisje tegenstrijdige ver. klaringen. Eerst zeide zij, dat zij het van Iemand had ontvangen, die haar naa: Bussum had bogeleid. Later verklaarde zij, dat zij het geld uit de ouderlijke woning had medegenomen. Dit laatste is zeer on waarschijnlijk, daar de ouders van het meisje geheel onbemiddeld zijn. De Amsterdamscha politie en de ouders zijn gewaarschuwd. DE VERDEELIXG VAN DEN ZENDTIJD. Het „Comité tot Behartiging van de be langen der Luisteraars in den Algem oenen O ra reep zonder voorkeur voor godsdienstige of politieke richting" heeft, volgens het Hbld. een schrijven gericht aan den minister van Waterstaat in verband m.»* de ver. deeling van den zendtijd. In dit adres wordt geprotesteerd tegen een eventueele inkrim ping van den zendtijd van de A.V.R.O. Ver zocht wordt de politiek uit den aether ta weren. DE HEER KLOPPENBURG FAILLIET. De Haagsche rechtbank heeft op verzade van een crediteur failliet verklaard den heer P J. F. Kloppenburg, vroeger directeur van de Provinciale Bankvereenlging. Tot rechter» commissaris is benoemd Jhr .Mr. H. O, Feith en tot curator Mr. H J. Rink.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6