STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER, EERSTE KAMER DE GROOTE BLOEMENTENTOONSTELLING IN AALSMEER. HET NIEUWE GEBOUW VAN „BLOEMENLUST". HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 26 MAART 1930 C. v. d. Heuvel. 25 Maart Interpcllatie-v. d. fleuvel. De crisis in den Landbouw. Wat kan en wat mag er gedaan worden? Spoorwegtarieven. Vandaag is de interpel- latle-v. da Heuvel onder j buitengewone groote be langstelling aangevangen, j belangstelling uit de Ka- I mer en belangstelling op I de tribunes. Belangstel ling ook op het sprekers lijstje: bij het begin figu- j reerden daarop reeds 16 Kamerleden. De heer v. d. Heuvel ving de Illustratie aan van zijn vragen, die wij straks uit voerig zullen mededeelen, met een schets van de oorzaken der crisis. Ook de meeste der „tusschenkomende" Kamerleden, die giste ren nog aan het woord zijn geweest, hebben de oorzaken nagevorseht. Wij zullen dat alles niet uitvoerig vermelden immers leder kent ze, ieder is er van op de hoogte: vooral de prijsdaling, overproductie, de oorlogsna- werking, het uitschakelen uit de consumptie van groove landen als Rusland, China enz. hebben als sterke motoren gewerkt. Een belangrijker vraag ls 't, hoe kan men aan den noodtoestand van het oogenbllk ontkomen? De heer v. d. Heuvel heeft daarop blijkens zijne vragen een antwoord, de re geering niet. Niemand, Kamer noch regee ring, vergat dat de crisis een Internationaal verschijnsel ls, dat gelukkig! hier te lande niet zoo scherp aangrijpt als 't elders wel het geval is. De heer v. d. Heuvel legde den Staat de plicht op. hulp te verleenen aan den benar den landbouw. Evenals de Staat de plicht heeft het land tegen legeraanvallen van bui ten te beschermen, evenzeer aldus de in- terpellant moet ons land beschermd wor den tegen tariefaanvallen van buiten. De interpellant verklaarde zich niet te vreden te kunnen achten met algemeene verbeteringen (als voorlichting, onderwijs enz.) want Nederland's landbouw staat wat techniek en bedrijfskennis betreft aan de spits. Hier zouden andere wegen moeten ge opend worden, die de regeering niet geopend heeft. De heer v. d. Heuvel zette uiteen, dat loonsverlaging onmogelijk is: de landarbeider heeft 't. reeds niet breed, een nieuwe pacht wet brengt ook geen uitkomst, omdat de meeste boeren geen pachters zijn. De heer v. d. Heuvel dan stelde de volgen de vragen: 1. Is de Rceeering bereid de ernstige land- bouwmoei 1 ijkheden waarin de akkerbouwbe drijven zich bevinden te verlichten door een of meer van de navolgende maatregelen: a. te bevorderen de indiening van een landbouw-steunwet waarin, tijdelijk, een klein invoerrecht op tarwe en rogge wordt geheven en tegelijkertijd de wet op grond waarvan de vleeschaccijns wordt geheven buiten werking wordt gesteld gedurende den zelfden tijd. b. een regularisatle van den graaninvoer op de wijze waarop dat ln Zwitserland ge schiedt. c. een uitvoerpremie te geven voor aard appelmeel. d. een voorschot aan de coöperatieve aard- appelmeelfabrlekon ten einde deze in staat tê stellen de noodige betalingen aan haar leden te doen. c. een steunmaatregel voor suikerindustrie, hetzij op de wijze van het verleden Jaar ln de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstel, hetzij door een invoerrecht op suiker? 2. Heeft de Regeering nog andere hulp middelen waarmede ze in den acuten nood toestand van dit oogenbllk kan helpen? De minister van iBinnenl&ndsche Zaken beantwoordde oogenbllkkelljk deze vragen. Hij stemde met den Interpellant in, dat de -toestand in den akkerbouw niet gunstig ls te noemen. In de zulvelproduceerende bedrij ven is er nog niet van een crisis sprake, zoodat de nood der tijden zich vooral doet gevoelen in de Groningsche en de Drentsche veenkoloniën, in Oostelijk Groningen. Noord Friesland, de Zuid«Holl. eilanden, Wesielijk Noord.Brabant en Zeeland. Over de toekomst echter achtte de minis ter niets met zekerheid te zeggen, al ziet ook de regeering die toekomst niet hoopvol in. Zij vroeg zich af, of het wel goed is. plo.seling zeer ingrijpende maatregelen tot verbetering te nemen. Voorloopig geeft de rogcering er de voorkeur aan, voort te gaan met het verleenen van steun, zooals zij die tot nu toe. in normale tijden met goed gevolg heeft verleend. De minister antwoordde op des interpel'.an- ten vragen, dat tegen de meeste daarvan niet geringe bezwaren zijn In te brengen. Verhooging van graanrechten brengt ver hooging van broodprijzen. Met andere woor» den zullen alle dagen der bevolking aan den steun moeten bijdragen, de consumenten zul. len den druk voor de. landbouwers moeten dragen. Afschaffing (ook tijdelijke) van den vleeschaccijns zal don consument ten goede komen, zonder den landbouwer te helpen. En het ls nog steeds een open vraag of de consument wel met het volle bedrag der verlaging zal worden gebaat. Bovendien het ls goede practljk van jaren, om de eerste levensbehoeften (graan) niet door invoerrechten, noch fiscale, noch pro tectionistische, te belasten. Nu heeft de ln« terpellant wel gevraagd om tijdelijke maat regelen, maar wie zal zeggen aldus de be. wlndsman hoe lang dat „tijdelijk' duurt. En eenmaal begonnen. Ls het zeer gevaar lijk van zulke tijdelijke maatregelen terug te komen. Ook in een regularisatle van de graan» invoer, zooals ZwLscrland dat kent, zag de minister geen heil. Daarvoor is de tarwe» verbouw in ons land niet groot genoeg, niet van voldoende beteekenis. Uitvoerpremies hebben het bezwaar, dat zij vrijwel oogenbllkkelljk bij de benadeelde naties een verhoogd invoerrecht uitlokken, wat ons land natuurlijk niet ten goede ^De*minister toonde met cijfers aan. dat de aardappel verbouw niet loonend ls. Hij ge loofde dan ook. dat de aardappelteelt be» perkt zai moeten worden. Het schenken van geld uit 's Rijks kas aan leden van bepaal, de organisaties, ls alleen mogelijk, wanneer het algemeen belang dat dringend eischt. Tijdelijke invoerrechten op suiker zijn niet in overeenstemming met wat te Genève is besloten. De regeering aldus de minister heeft geen hulpmiddelen, die onmiddellijk werken. Wat kan de regeering doen aan de prijs, daling? De regeering wil voortwerken aan wat thans reeds door haar ondernomen wordt steun schenken aan die maatrege len. die de intenslveering van de landbouw bedrijven kunnen in de hand werken. En zei de minister geen dadelijk helpend middel bestaat er! Nu de interpellant was niet bijster te vreden met dit antwoord. Wanneer dan de middelen, die lk aangeef, aldus de heer v. d. Huvel, niet helpen, waarom noemt de minis ter dan geen andere. „Je moet maar kunnen", zal de minister verzucht hebben. De heer v. d. Heuvel was niet op zijn ge mak. hij was prikkelbaar. Dat bloek wel heel sterk uit het feit, dat toen de heer Duijs even een praatje maakte men den minister de heer v. d. Heuvel oogenbllkkelljk zijn papie ren neerlegde met de woorden: „wanneer de minister liever naar Mr. Duijs luistert, dan houd ik maar op". De volgende sprekers waren 't er vrijwel over eens, dat er, wat rationalisatie betreft, niet veel meer in ons land te verbeteren valt. De heer Ament bracht een vraag ter spra ke, die ook Dr. Bierema ter sprake bracht, en evenzeer de heeren Bakker. Ebels en Wcitkamp, de vraag of het niet aanbeveling verdient de spoorwegvrachten te verlagen. Dr. Bierema legde er den vinger bij, dat het goederenvervoer uit het buitenland naar onze groote steden goedkoopcr ls, dan het blnnenlandsch goederen verkeer. De hoer Ament bepleitte versterking der landbouworganisaties en versterking van het contact tusschen deze en de regeering. Be pleitte voorts betere cljfer-outllleering voor het buitenland. En ten slote een meer direc te afzet, minder omwegen. De heer Bierema zag de oorzaak der prij zendaling in de groote oogsten der laatste jaren. Hij verwachtte echter opnieuw groote oogsten, als gevolg van veel stikstofproduc tie. De groote oogsten brengen overproductie de heer Bakker was 't daarmede ook al eens en het helpt daarom niet (wat b v. Duitschland gaat doen) dat er voorraden worden gereserveerd. De heer Bierema wenschte door samenwerking van Volken bond en de Vereenigde Staten een oplossing te vinden doo# het brengen van graan naar die wereldgebieden, waar honger wordt ge leden. Van toeslag aan de leden der coöperatieve aardappelmeelfabrieken wil Dr. Bierema niets weten. Met dergelljken partlc uil eren- steun moet de regeering heel voorzichtig zijn, waarschuwde hij. De heer Ebels bleek minder ontsticht, dan de Interpellant over de weinige toezeggingen, die de bewindsman aan den heer v. d. Heu vel had gedaan. Hij zag ook geen andere uitkomst. Een wees heel sterk op de moge lijkheden. die de landbouw had door de pro ductie om te zetten. Waarom gaat men hier te lande niet meer over tot de fruitteelt vroeg de heer Ebels er wordt zooveel vreemd fruit ingevoerd. In het algemeen wilde deze deskundige Nederland zich doen toeleggen op het verbouwen van veredelde landbouwgewassen. Zulke gewassen die niet door de hoeveelheid, maar door kwaliteit zich gemakkelijk op de markt een plaats veroveren. En hij vroeg uitbreiding van het aantal landbouwconsulenten ln het buiten land. De heer Weitkamp scheen wat moedeloos altijd heeft de landbouw voor een „krats" moeten werken, zei hij, en dat zal wel altijd zoo blijven Morgen rolt zich het sprekerslijstje verder af. De Staatsmijnen en de Zuiderzee. De Senaat heeft de kleinere begrootingen omgewisseld met de begrooting voor Arbeid. Deze komt nu achteraan: heeft de Eerste Kamer minister Verschuur wat meer tijd van voorbereiding willen geven voor den Fruytier- aanval, die blijkbaar in het voornemen ligt van een aantal Senatoren? Vandaag werkte de Senaat zich heen door de begrootingen voor de Staatsmijnen en voor de Zuiderzee. De heer Oudegeest heeft blijkbaar de plaats ingenomen die de heer Lindeyer in de Ka mer innam hij zal zich waarschijnlijk gaan bezighouden met de sporen en de mij nen. Vandaag heeft hij een aantal mijnperso- neelsvragen behandeld. Aangedrongen werd wij hoorden dien wensoh reeds meer! op een wettelijke regeling van de contactcom missie. en dan staande onder de leiding van een onafhankelljken voorzitter en een idem secretaris. Op dit punt kwam een toezeg ging van overwegen het resultaat is niet zoo heel moeilijk te voorspellen. Ook de arbeidsduur kwam op het tapijt. De heer Oudegeest bepleitte een beperking tot 7 1/2 uur, zooals Dr. Nolens te Genève had voorgesteld hier kreeg de heer Oudegeest oogenbllkkelljk „boter bij de visch". Minis ter Reymer toch kon mededeelen, dat de Ko ningin dezer dagen een besluit heeft onder- teckend. waarbij de arbeidsduur ln het mijn bedrijf wordt teruggebracht tot 8 uur. Hier van moeten de tijdon voor afdalen en opstij gen worden afgetrokken, m.a.w. aldus de bewindsman practlsch kan gezegd worden, dat Nederland voldoet aan hetgeen van Ne- derlandsche zijde te Genève werd voorge steld. De heer Oudegeest sprak ook nog zijn ernstige ongerustheid uit over een toenemen der ziekte gevallen ln de mijnen hierover wil minister Reymer met Mr. Verschuur over leg plegen. Ook drong de heer Oudegeest aan op een regeling der verhouding tusschen de mijndirecties en de werknemers aan. Minis ter Reymer wil hiermee wachten tot de wet op de bedrljfsraden, die ln voorbereiding is. De Zulderzeebegrooting voor 1930 ls ook aangenomen. De heeren Westerdljk en v.d. Bergh hebben uiting gegeven aan wat veler hart op het oogenbllk beroert: zorg om de flnancleelc toekomst van de drooglegging. Berekeningen van het oogenbllk bewerken die zorg. En dit schijnt wel vast te staan: zonder offers komt ons land er niet at. De heer Westerdljk sprak zelfs van een half milliard. Vandaar dat hij en de heer v. d. Bergh evenzeer aan drongen op voorzichtigheid, vooral bij den aanleg der Zuidelijke polders. De minister van Waterstaat is natuurlijk ook niet ongevoelig gebleven voor de stij ging der cijfers. Hier ligt echter een zaak van nationale eer en daarenboven, ook al vraagt de drooglegging iets van ons volk ons land wordt verrijkt met 220.000 H.A. grond van een vruchtbaarheid, als (zei de heer Westerdljk) nergens ter wereld wordt gevonden. Maar grenzen legt de minister zich toch ook aan: zonder limiet mag ook voor werk van zulke beteekenis als de 12de landsprovincie niets ondernomen worden. Dus zei hij: doorzetten moeten wij, maar niet tot eiken prijs. Vermeldenswaard is verder nog, dat de commissie-Vissering (de verkavelingscom missie) spoedig met een rapport zal komen. INTIMUS. HET AANVULLEND ONDERWIJS. Het rapport der commissie van Wijn bergen. Na op 14 Juli 1928 haar voorloopig ver slag ovor het aanvullend onderwijs te hebben aangeboden, hetwelk heeft geleid tot de in diening van het ontwerp-Cursuswet van minister Waszink ln Februari 1929, welk ont werp niet meer in dt zittingsjaar is behan deld, heeft de staatscommissie-van Wijn bergen op verzoek van minister Terpstra haar arbeid hervat en thans haar definitieve verslag aan de Koningin aangeboden. Daar de minister een afzonderlijke invoeringswet niet gewenscht achtte, stond de commissie voor de vraag op welke wijze en op welk tijd stip het reeds bestaand aanvullend onder wijs zioh aan den nieuwen door de Cursus- wet geschapen toestand zooi hebben aan te passen. Dit is geregeld in de overgangsbepa lingen. Als datum van inwerkingtreden der wet is daarin genoemd 1 Januari 1931. Voorts regelen zij de rechtspositie van het onderwijzend personeel dat werkzaam is aan avondscholen en cursussen, die eigener bewe ging zullen worden omgezet ln cursussen vol gens de Cursuswet, door hun die binnen een jaar na de opheffing der bestaande inrich tingen benoemd worden aan een nieuwen cursus de bevoegdheid te verleenen den wensch te kennen te geven, dat voor hen de regeling zal blijven gelden volgens welke zij laatstelijk werden bezoldigd. Verder wordt ln een overgangsbepaling vastgesteld, dat het bestaande aanvullend on derwijs voorloopig in stand kan worden ge houden volgens de thans geldende voor schriften en dat de gegevens zuilen worden verzameld, welke zullen moeten dienen om alle thans bestaande soorten van aanvul lend onderwijs in de toekomst aan gelijklui dende wettelijke voorschriften, ook ten aan zien van het Rijkssubsidie te onderwerpen. Tenslotte wordt de termijn, binnen welken uiterlijk bij de Staten-Generaal een ontwerp van wet zal moeten worden ingediend dat alle thans bestaande soorten van aanvullend onderwijs aan gelijkluidende wettelijke voorschriften onderwerpt, bepaald op 5 Jaar na het in werkingtreden der wet. De commissie sohat de kosten voor het Rijk bij een subsidie van 10 cent per leerling uur op ten hoogste f 1.600.000. zy stelt twee wijzigingen voor op het aanhangige ontwerp. In de eerste plaats stelt zij voor ook het land-" en tulnbouwonderwijs onder de nieuwe regeling te brengen die in het ontwerp daar van zijn uitgezonderd, omdat de land- en tuinbouwcursusscn ressorteeren onder een ander departement. In de tweede plaats stelt zij thans, in afwijking van haar standpunt ln haar voorloopig rapport ingewonnen, voor aan de gemeentebesturen de verplich ting op te leggen voldoende gelegenheid te bieden tot het ontvangen van cursusonder wijs. Het gevaar, dat de commissie aanvankelijk duchtte, om de gemeente nieuwe lasten op te leggen, heeft volgens het rapport veel van zijn kracht ingeboet, nu de wettelijke regeling, betreffende de financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten tot stand is gekomen, DOODELIJK VERKEERSONGELUK. EEN KIND VERDRONKEN. EMMEN, 25 Maart. Vanmorgen om streeks half negen is te Nieuw Buinen, nabij de aardappelmeelfabriek „Hollandia", een vrachtauto van den heer H. Sypke3 uit Buinerveen in het Zuiderdiep gereden. Bovenop de auto, die door een chauffeur van den heer Sypkes werd bestuurd en die geladen was met rotte aardappelen, hadden eenlge kinderen plaats genomen om mee te rijden naar de school te Nieuw Buinen. De kinderen raakten allen te water, doch konden op één na door den chauffeur worden gered. Het li-Jarig dochtertje van den heer Syp kes was onder een zak aardappelen ge raakt en Ls verdronken. Het lijkje ls later opgehaald. De auto is met veel moeite weer op het droge gebracht. Het staat nog niet vast, waaraan het on geluk ls te wijten. EEN VALSCHE FRANS HALS. SCHILDERIJENZWENDEL IN BELGIë. De Fransche bladen hebben het druk over een»schilderijen-zwendel, waarvan een ze kere heer de Konlnck te Tourcoing (België) het slachtoffer is geworden. Naar het zich laat aanzien zal het bij één bedrogene niet blijven daar men, zooals uit het Justitieel on derzoek blijkt, met een complot van verval- schers en hun handlangers te doen heeft, dezelfden die een anderen liefhebber te Rijs- sel opknapten met .X'Homme au gant", den zoogenaamden Frans Hals. Het beruchte stuk is uit Brussel afkomstig, meldt het Hbld. De justitie te Rijssel ontving vandaar een brief van een kunsthandelaar, die verklaarde een jaar geleden aan een zekeren Klemolen een schilderij te hebben toevertrouwd met het doel dit te verkoopen. Het stuk was geen an der dan de valsche Frans Hals. die weer werd doorgegeven aan een anderen bedrieger, Agré genaamd, die zich voor een expert uitgaf. Uit diens verzameling verhuisde het naar de woning van het echtpaar Descamps, waar een „kenner" het „bij toeval" ontdekte. Men is benieuwd naar de lotgevallen van de „Rembrandt's" en de andere „meesterstuk ken" die de heeren aan den man gebracht hebben. WAT KOMEN GAAT. Er moge in Aalsmeer in tal van opzichten een duidelijk verschil zijn tusschen Oost einde en Westelnde. in 't eerste deel moge men voornamelijk rozen kweeken. terwijl in t andere dat zich concentreert langs ccn smallen, langen Ulterweg met zijn twee slooten, seringen, potplanten, heesters en vormboomen domineeren. toch zijn al de Aalsmeersche kweekers één als 't geldt pro= paganda te maken. Dat doet men collectief, daarbij gaat het erom den naam Aalsmeer door heel EuTopa bekend en góéd bekend te maken, daarvoor draagt ieder het zijne bij, en zoo kan op waarlijk grootsche wijze getuigd worden van de hoedanigheid der Aalsmeersche producten. Men ziet algemeen de waarde van collectieve propaganda in er. niemand denkt er aan op z'n eigen houtje wat reclame te gaan maken. En propaganda móét er hier zeker ge» maakt worden. Het jaar 1929 was voor de kweekers niet bijzonder goed, zij zagen hun „geveild bedTag" terugloopen, die flink had den uitgebreid kwamen tot eenzelfde bedrag als in 1928. Dat de winter streng en de zomer mooi was, is een der oorzaken, dc uit breiding maakte het aanbod grooter terwijl daartegenover een gebrek aan koopkracht, in binnen» zoowel als in buitenland, stond. Tarieven en invoerrechten bemoeilijken den export en toch móét Aalsmeer het thans hebben van uitbreiding van 't afzetgebied. Een zeer gunstige factor hiervoor ligt in het feit, dat Schiphol vrijwel onder de rook van Aalsmeer ls gelegen. Meer dan 300.000 K.G. Aalsmeersche bloemen werden in het vorige jaar per vliegtuig vervoerd, rozen die 's morgens op de veiling komen kunnen om 1 uur al in Hamburg ten verkoop worden aangeboden, 's middags al in Londen. Maar voor de uitbreiding der export» mogelijkheid is het eveneens noodig telkens in 't buitenland propaganda te maken waartoe het ten toon stellen van 't product zelve een der beste middelen is. Zoo be» staat er een tentoonstellingscommissie die de laatste o.a. in Gent, Turijn, Madrid en Barcelona de Aalsmeersche inzendingen ver zorgde cn die thans, evenals dit in 1928 ge» schied is, een groote tentoonstelling ln Aalsmeer organiseert. De tentoonstelling wordt gehouden nu de veiling „Bloemenlust" in 't Oosteinde haar gebouw dat in 1922 gezet werd, na 8 jaren reeds, noodzakelijk moest uitbreiden, want vaak was de aanvoer twee maal zoo groot als wat geveild kon worden. En dit nieuwe gebouw met zijn ruime hal, zijn doelmatige inrichting wordt dezer dagen .geopend, in» gewijd met een grootsche manifestatie van wat de Aalsmeersche kweekers met toewij ding en zorg wisten te verkrijgen aan kleurenweelde en bloemenpracht. Dinsdagmiddag zal de minister van Bin- nenlandsc'ne Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck in 't bijzijn van Prins Hendrik en vele genoodlgden de ten» toonstelling openen en tot cn met Zater» dag 5 April zal men kunnen genieten van de 10.000 seringen en de 20.000 rozen, van de honderden hortensia's, cyclamen, azalea's en primula's Heel Aalsmeer werkt mee, reeds weken lang staan allerwegen ln de kassen de potten en struiken die voor de tentoonstel» ling uitverkoren zijn apart. De kweekers van heesters en vormboomen zullen met hun producten laten zien wat bereikt werd, wat met zorg en moeite, geslachten lang soms. gedaan werd, om van buxus merkwaardige vormen te verkrijgen. Een groote hoeveelheid bloemen en planten is ter beschikking gesteld van den kring bloemist»winkeliers en de de beste binders uit ons land zullen in een afzonderlijke groote inzending demonstreeren op welk een hoogen trap de bloembindkunst in Nederland staat. Het nieuwe veilingsgebouw. Na de persconferentie die gisteren tm Aalsmeer gehouden werd, hebben wij een bezoek gebracht aan het nieuwe veilings» gebouw van „Bloemenlust". Tegen het oude gebouw, dat onder architectuur van wijlen M. de Klerk in 1922 in 't Oosteinde verrees, is onder leiding van den jongen Aalsmeer» schen architect J. H. Berghoef, het nieuwe gezet waardoor men binnenkort op twee plaatsen tegelijk kan veilen: in 't oude ge deelte voor den binnenlandschen afzet, in 't nieuwe voor den export naar het buiten land. De groote nieuwe ha! waarvan het dak één geweldige houtconstructie is, meet 28 bij 45 12 meter en heeft dus een opper vlakte van ongeveer 1275 vierkante meter. Van drie zijden kunnen hier de bloemen worden aangevoerd en er is oa. een met een breeden luifel overdekte losplaats aan het water zoodat ook bij regenweer de bloemen droog binnen kunnen komen. In deze hal worden de wagentjes met bloemen op lange rijen gezet en één voor één komen ze dan in de nabije feitelijke ,veilingzaal voor de tribune der koopers op een draaischijf te staan, zoodat men de heele partij goed kan zien. Op de tribune zijn 144 zitplaatsen en 34 staanplaatsen, alle verbonden met het af» mijn toestel. Voor den afslager en zijn helpers is alies doe:matig Ingericht, dat moet ook, want soms woraen in één uur tijcis 400 partijen geveild en binnen enkele minuten moet elke koop berekend en geboekt zijn, opdat direct met h<et afzenden begonnen kan worden. Het heele bedrijf ls in den loop der jaren versneld. Om den koopers tegemoet te komen zijn naast de hal 18 boxen gebouwd die ge huurd kunnen worden en waar de koopers hun bloemen kunnen inpakken, zoodat het mogelijk is, kort nadat een partij geveild ls, deze reeds ingepakt en wel in de auto te bergen die de kostbare, teere vracht naar Schiphol of 't Amsterdamsche Centraal» Station moet vervoeren. Ook voor algemeen gebruik zijn er nog ruimten voor het m» pakken. Vcorts is er een eigen telefooncen trale, zijn er telefooncellen, is er een café sn zijn er enkele kantoortjes terwijl onder de tribune de stookkelder gelegen is vier meter beneden 't peil van de vaart waar de groote ketels der centrale verwarming staan. Het nieuwe gebouw ziet er keurig uit, *t is ruim, licht, practisch ingericht, frissche kleuren zijn hier en daar aangebracht. En hier, in dit nieuwe gebouw zal Dins dag de tentoonstelling geopend worden. In 1928 kwamen op dc Aalsmeersche tentoon stelling 47.000 betalende bezoekers, hoeveel het er nu zullen zijn, meer of minder, kan niemand zeggen. Doch het moet voor een ieder die van bloemen houdt, wel heel aan» trekkelijk zijn hier eens te gaan kijken en genieten in den loop van de volgende week. Bovendien Is half Aalsmeer een verleng stuk van de tentoonstelling, want men zal bij verschillende kweekers de geweldige kas sen met allerlei gebloemte mogen bekijken. En dan zal een ieder hier den indruk krijgen, van welk een groote beteekenis Aals meer wel moet zijn voor ons land en voor Europa, zal hij beseffen hoe hier door samen werking, werklust, ondernemingsgeest een industriecentrum ls gegroeid dat op dit spe ciale gebied de kweek van bloemen en planten zijns gelijke niet heeft. De organisatie is goed, de tentoonstelling móet slagen, dat kan bij deze kweekers wel niet anders. Aalsmeer wacht u. DE CIRCUS-SCHOUWBURG TE ROTTERDAM. Wordt verbouwd tot variété-theater. Naar de N. R. Ct. verneemt zal het Gezel schap Spree met ingang van 1 Mei worden ontbonden. Tot dien datum zal het den Cir cus Schouwburg te Rotterdam blijven be spelen. In de maand Mei zal het Ensemble Bouber er optreden. Daarna zal de schouwburg een belangrijke verbouwing ondergaan, waarvan de kosten voorloopig op f 150 000 zijn geraamd. De eige naresse, mevrouw F. Spree-te Mijtelaar, heeft den schouwburg voor tien jaren verpacht aan een Berlijnsch concern, dat het gebouw met ingang van 1 Augustus zal exploiteeren als variété-theater. DR. WILLEM MENGELBERG ZIEK. Naar het Hbld verneemt is de dirigent van het Conoertgebouw-orkest dr. Willem Men gelberg. ongesteld: hij moet wegens een vrij ernstige verkoudheid het bed houden. SIGARENFABRIEK TE CULEMBORG UITGEBRAND. Te Culemborg is Maandag om half drie een felle brand uitgebroken in de sigarenfabriek der N.V. Ph. de Ruiter «Sc Zonen. De brand weer, die vrij spoedig \er plaatse was, kon ln het nauwe straatje, waaraan de fabriek ge legen is. weinig uitrichten; ze heeft toen door de apotheek van mej. Branderhorst op de Markt met drie slangen en door de woning van den heer Loch in de Ridderstraat met twee slangen op de leiding water gegeven, terwijl nog twee slangen van de Oude Vlsch- markt af door het Koestraatje dienst deden. Ook de motorspuit der firma Gebr. Kronen burg was aanwezig, maar heeft bijna niet behoeven te werken. Binnen het uur was men den brand mees ter; de fabriek is geheel uitgebrand. Een groote partij sigaren, tabak enz. :s verloren gegaan. Eer. 25 arbeiders worden door dezen brand werkloos. De oorzaak van den brand ls onbekend. Verzekering dekt de schade. Begin December 1915 is deze fabriek ook afgebrand: toen werd er diefstal geplex^gd en daarna brand gesticht, aldus de N. R. Ct. NACHTELIJKE POSTVLUCHTEN PLANNEN VAN DE K. L. M. Op 15 April wordt de luchtlijn Praag Rotterdam met aansluiting op den K.L.M.- dienst naar Londen heropend. De route PraagRotterdam wordt gevlogen via Leip zigEssen in plaats van via Marienbad. Dank zij de medewerking van de post- autoriteiten In Scandinavië kon thans naar de Tel. meldt, definitief besloten worden tot een nachtpost-vllegdienst Helsingfors— Marseille v.v., met aansluiting te Rotterdam zoowel op den heen- als op den terugweg. Op het aanvankelijk plan, om Amsterdam als tusschenstation te nemen, is men dus teruggekomen. De dienst neemt geen passa giers mee, doch vervoert uitsluitend post. Het zal dan mogelijk zijn, in 25 uur post van Helsingfors naar Marseille te brengen. Men vertrekt van Helsingfors te 3 uur n.m., des nachts te 12 uur is men te Stockholm, van waar men om 2 uur 's nachts vertrekt. Aan komst te Rotterdam 8 uur v.m., te Londen 12 uur 's middags, Marseille 4 uur n.m. Op de terugreis vertrekt het vliegtuig om half acht des avonds van Rotterdam via Hanno ver naar Stockholm. Te Hannover komt een aansluiting op Berlijn. De K.L.M. neemt in dezen dienst de routes RotterdamParijs en RotterdamLonden voor haar rekening. Zooals men zich herin nert, heeft men het vorige jaar gedurende een maand een proef genomen met een naoht postdienst welke goed geslaafd is. Thans neemt men twee proefmaanden. nl. van 15 Mei tot 13 Juli, waarna verwacht wordt, dat men het volgend jaar dezen dienst gedurende het geheele zomerseizoen zal kunnen exploiteeren. MISREKENING VAN f 45.000. De gemeenteraad van Hulzen GN.-H.) be sloot op voorstel van B. en W. f 29.000 meer toe te .•■Taan voor de rioleerlngswerken. Aan vankelijk was het werk begroot op f 85.000, doch door een misrekening van het aantal strekkende meters moest het cijfer f 130.000 zijn. Ten slotte kon de verhooging van f 50.000 teruggebracht worden tot f 20.000 aldus de Tel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10