CHRISTELIJKE ORATORIUMVEREENIGING. UITVOERING DER MATTHAUS PASSION VAN BACH. Bescherming km griep. DE ONTVLUCHTING VAN MARTHE HANAU. HOE HET GEVAL ZICH TOEDROEG. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 26 MAART 1930 Jac. van Kempen. Op Vrijdag 28 Maart zal de C. O. V. (de Christelijke Oratorium Vereeniging) alhier, weer een uitvoering geven van de Matthaus Passion van Bacil, onder leiding van den directeur der C. O. V., den heer George Ro bert. De medewerkende solisten zijn de dames Plet Halsema. J. Vincent (sopraan), Theodora Versteegh (alt) en de hoeren: Jac. van Kempen (tenor), Willem Ravelli (bas), Jac. Ph. Caro (bas), Ant. van der Horst (orgel) en Piet Halsema (clave-cimbel). Het vorig Jaar wijdden wij aan de Mat thaus Passion een uitvoerig artikel. Toen de uitvoeringen van Bach's meesterwerk van „Toonkunst' door fi- nancieele bezwaren niet konden worden voortgezet, heeft de Chr. Oratoriumvereeni- ging de taak van „Toonkunst" overgenomen en op uitmuntende wijze. Het zal ook dit jaar weer een grootsch opgezette uitvoering worden. Wij twijfelen dus niet of ook deze opvoering zal weer een waardige plaats innemen, naast de andere van hetzelfde werk, die dezer dagen in an dere steden worden gegeven. Eigenaardig dat Bach's tijdgenooten de schoonheid van dit werk niet hebben kun- Jo van Uzer Vincent nen begrijpen. In 1927 werd het voor het eerst opgevoerd (in de Thomas Kerk te Leip zig) en in 1740 had een tweede opvoering plaats. Toen raakte de Matthaus Passion, on- bcgrijpelijkerwijze, in bet vergeeUxiek. Èerst in 1829 had door Mendelssohn's toe doen weer een opvoering te Berlijn plaats; hierna vond het werk verder grooter en al- geraeener waardeering. Aan de critiek van den heer Karei de Jong in ons blad van 23 Maart 1929 ontleenen wij „De met belangstelling en spanning ver beide uitvoering der Matthaus-Passion door de C. O. V. is tot een succes geworden voor hen, die haar hadden durven ondernemen.... De koren werden gezongen op een wijze, die de verwachtingen verre moet overtreffen Niet alleen waren de technische moeilijkhe den overwonnen, maar er was kracht en verscheidenheid van uitdrukking in den koor zang Krachtsbewustzijn was bij de vereeni- ging, was bij haar leider aanwezig; krachts bewustzijn dat geen overmoed bleek en de zegen daarop is niet uitgebleven Wij kunnen eindigen met een harte- Hjken gelukwensch aan den dirigent George Robert, wiens ijver en kunde deze eerste uit voering tot een zoo goed einde hebben ge bracht". Tot zoover de heer De Jong. Aangenomen mag worden dat nu de t/weede opvoering door de C. O. V. de eerste nog verre zal overtreffen. George Robert. Theodora Versteegh. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd is tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw A. Hoorweg, gepens. Ned. Ind. hoofdambtenaar, laatstelijk hoofd van de algemeenc politie in Ned.-Indic. Benoemd tot notaris te Breda B. J. W. Drion, candldaat-notaris, wonende te Breda; idem te Zuldwolde (Drenthe.) M. J. Homan, candidaat-notaris te Gieten. Met ingang van 1 April is op verzoek eer vol ontslagen met dank voor in rechterlijke betrekking bewezen diensten, mr. J E. Rosen Jacobson, als rechter in de rechtbank te Rot terdam. Benoemd is tot voorzitter van den Raad van beroep (O.) te Amsterdam, mr. F. L. Neppérus, thans secretaris van de Raden van Beroep voor directe belastingen, nrs. 1 en 2 te Amsterdam en rechter-plaat-svervanger in rechtbank aldaar. 25 Maart is afgekondigd het Staatsblad No. 76. Wet van 14 Maart, houdende vast stelling van de begrooting van het Staats- visschershavenbedrljf te IJmuiden voor 1930. woningbouwvfrfeniging „onze woning". Door de Woningbouwverecniglng „Onze Woning" wordt Donderdagavond in het ver- eeniglngslokaa! der bouwvereeniging een jaarvergadering gehouden. Naast het uitbren gen der jaarverslagen en de bestuursverkie zing zullen om. eenige belangrijke punten ter sprake komen waarover ter vergadering een nadere beslissing moet worden genomen. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. „Errem 3" Radio is het beste, ook het mooiste van geluid. Prachtig op de lange golven en buitenge woon op de korte golven. Eenvoudige bediening f,Errem3" en Philips toestellen en onderdeden. Ook in huurkoop RADIO MOORS Koningstr. 27. Tel. 14609. Haarlem keelontsteking en verkoudheden VEREEN. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLH. DRANKEN. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. De afdeellng Haarlem der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken hield Dinsdagavond in Hotel „Excelsior" een ledenvergadering. Als soreker was voor dezen avond uitge- noodigd de heer L. van Asperen. die een in leiding hield over „Het drankverbod in Amerika". De heer van Asoeren besprak allereerst de historische ontwikkeling van het drankver bod in de Vereenigde Staten, waarbij hij op het feit wees. dat al zeer vroeg een drang uit het volk ontstond tegen drankmisbruik. Zoo werd reeds in de 17e eeuw een absoluut verbod uitgevaardigd tegen dronkenschap in eieen huis. Tijdens den wereldoorlog was de beweging tegen het drankmisbruik op zijn sterkst. In Januari 1919 werd de anti-drankwet uit gevaardigd. na eerst door de centra'e regee- rlng. daarna door die van elk der 48 afzon derlijke staatjes, met groote meerderheid te zijn aangenomen. Als voornaamste oorzaken van het tot stand komen dezer wet noemde soreker den grooten inv'oed der vrouwenbeweging en die der kerk. Ook de jeugdbeweging, gevormd door de studeerende jongelui, heeft er haar aandeel in gehad, terwijl de werkgevers even eens propagandisten tegen het drankmisbruik werden, ter wille van hun eigen zaken. In de negerstaten, vooral op de plantages, kon- de men do gevaren van dronkenschap maar al le goed. zoodat. ook hier de noodige mede werking ondervonden werd. Tenslotte droeg de anti-Duitsche gezind heid in Amerika er toe by, dat men zich af- keerig betoonde van de op Duitsche leest ge schoeide tapperijen. Spreker wees vervolgens od het feit. dat de arbeiders zich aanvankelijk buiten de beweging hielden, vooral daar heel dikwijls hun vergaderlokalen door de bierbrouwe rijen afgestaan werden. Spreker behandelde tenslotte de groote moeilijkheden, die de uitvoering der wet met zich meebracht en den uitgebreiden smokkel handel. waartegen de ambtenaren te kampen hadden. "Niettemin heeft men hier te doen met een wet-, die gedragen wordt door de groote massa van het volk en die zich on danks alles zal handhaven. De voorzitter der afdeellng, de heer C. F. Kruyff dankte den spreker voor zijn heldere uiteenzet tine, waarna de vergadering geslo ten werd. ingezonden mededeflingen a 60 Cts. per regel. Fa. VOS ROUWENS GROOTE HOUTSTRAAT IS TEL 1549/ Reparaties aan alle stofzuigers DE GELOOFSVERVOLGINGEN IN RUSLAND. Contra-protestvergadering van vrijdenkers. BEPERKING VAN GELOOFSVRIJHEID ONTKEND. In den schouwburg Jansweg is Dinsdag avond een contra-protestvergadering gehou den tegen het protest van kerkelijke zijde tegen de geloofsvervolgingen in Rusland, uitgeschreven door het comité van actie uit „De Dageraad", N. S. V. en I. A. M. V. te Haarlem. De eerste spreker was de heer J. Hoving, voorzitter van het hoofdbestuur van „de Da geraadDeze begon met als zijn meening te kennen te geven, dat de godsdienst tot taak heeft gekregen om de bezittende klasse te be schermen, de godsdienst is volgens spr. ge worden een „taboe-geloof Zoo was er vóór de Russische revolutie een staatsgodsdienst, die zich alleen kon hand haven door aan het volk een geweldigen dosis morfine toe te dienen. Er is tweeërlei soort beschuldiging tegen Rusland. De eene is die van een geloofsver volging om het geloof alleen, de andere die van het sluiten van kerken, het versmeden van kerkklokken tot landbouwwerktuigen en industrieeele machines. Wat het eerste be treft, de beschuldigingen ziin zeer vaag. Nimmer is aangetoond, dat lieden om gc- loofswille gekerkerd werden. Wanneer de huidige communisten echter eens in handen zouden vallen van hun te genwoordige vijanden hoe verschrikkelijk zou dan hun lot zijn, geen wonder dus. dat zij elk complot, eiken aanslag trachten te verijde len. De tweede beschuldiging staat vast, omdat de sovjets haar zelf beamen. Doch daar de godsdienst van Rusland van vóór de revolu tie de laagste uiting was van klassegeest in plaats van iets hoogstaands, kan men hier over niet klagen. Riep het volk vroeger de hulp van kerk en staat in tegen de verdrukkingen dan kregen de Joden van die verdrukking de schuld, dan werd door pogroms de bedreiging afgewen teld op volkomen onschuldige». Doch sinds de Sovjet-republiek zijn er geen pogroms meer geweest. (Applaus). Dit hadden aldus spreker, de rabbijnen in de protestvergade ringen mogen bedenken. In Rusland bestaat de scheiding tusschen Kerk en Staat, dit is geen onzedelijke toe stand, wel bestaat de laatste, volgens spre ker, in Nederland, waar die scheiding niet volledig" is, waar de Staat subsidie verleent aan de kerk, waaraan de 15 pet. ongeloovi- gen mee belasting betalen, hetgeen spreker „flesschentrekkerij" en „zakkenrollerij" noemde. In Rusland blijkt nu. dat de Kerk zich zon der Staatssteun niet kan handhaven, er ko men geen bezoekers meer, de behoefte aan de troost van de kerk wordt minder. En zouden de burgers dan niet het recht hebben om te eischen, dat de leegstaande kerken gebruikt worden voor iets nuttigs? Het is meer voor gekomen, dat kerkklokken worden vergoten tot iets anders en dat waren dan granaten en snelvuurkanonnen. De dominéés en pas toors eu rabbi's hebben daar niet tegen ge protesteerd. Na eenige uitspraken van geestelijken te hebben gehekeld concludeerde spreker dat alleen de communisten, de vrijdenkers, het recht hebben om op te komen voor gewetens vrijheid, en niet zij, die gewetensvrijheid nooit hebben voorgestaan. Als spreker wist, dat er in Rusland geen gewetensvrijheid was zou hij ook Rusland bestrijden, doch hem is daarvan niets bekend. Daarom kan hij in de theologische actie niet anders dan huiche larij zien. De tweede spreker was de heer E d o F i m- men, secretaris van de Internationale Transportarbeiders Federatie. Deze zeide de overtuiging te hebben, dat de pastoors, do minees en rabbi's huichelaars zijn. Tegen de vervolgingen onder het Tsaris tisch regime immers heeft nooit een hunner geprotesteerd in het openbaar. Uitvoerig haalde spreker aan wat er geschied is tij dens de pogroms, in het bijzonder in de Oekraïne. Er bestaat maar één ontzettend gevaar voor de Joden in Rusland, nl„ dat het monarchistisch regime terugkeert. De heer Fimmen wenschte vervolgens aan te toonen. dat er in Rusland geloofsvrijheid is. doch dat het Sovjet-regime niet toelaat dat de kerk het kapitalisme dient en dat haar dienaren propaganda maken tegen het wettig gezag. Het is nu uit met de positie van de kerk als machtsmiddel. Spreker ziet in de godsdienstige campagne niets anders dan het grijpen naar een uiter ste middel om het kapitalisme In de U.S.S.R. te herstellen. En hij gelooft dat een groot, deel van de arbeid'ers in Europa inderdaad zal gaan rr.ecnen, dat er in Rusland erge din gen gebeuren. Het wereldproletariaat- heeft er belang bij. dat het 't kapitalisme niet. ge lukt dezen laatsten dam omver te werpen- De Hollandsche arbeiders hebben te staan aan de zijde van de Sovjet-republiek. «Luid applaus en geroep: Rood front). Reeds wordt van reehtsche zijde aange drongen op concreter maatregelen dan de platonische protestvergadcringen. Doch de Hollandsche en andere arbeiders hebben de reactie toe te roeper.„Handen af van Sovjet- Rusland". De campagne van dominees, pastoors en rabbi's mag niet te licht worden opgevat, omdat zij oen uiting is van kapitalisme De heer Fimmen deed daarom tenslotte een beroep op dc modem georganiseerde, de so cialistische arbeiders in Nederland om den economischen boycot' van de U.S.S.R. door dc kapitalisten te verhinderen. De schouwburg was bijna geheel vol. doch de stemming behoudens enkele interrupties en bijval zeer rustig. gunning. Aan de N.V. Technische Maatschappij P- J- F. van Oeffel, te HaarlemHilversum, wer den door architect S. de Clercq te 's-Gra- venhage na gehouden onderhandsche aanbe steding opgedragen: de centrale verwarming met oliestookinrichting, koudwatervoorzie- ning, warmwatervoorziening met oliestook inrichting, sanitaire artikelen, afvoerleidm- gen, brandblusch-inrichting en gasleidingen in het. Johanna-Huis der Wilhelmina-Alida Stichting te Wassenaar, voor een bedrag van fond 81 000. ZIJ BELDE HAAR ADVOCAAT OP. (Van onzen Parijschen correspondent) Een „Coup de Théatre!*' En er zullen nog wel andere op volgen Maar de verrassing was dan toch wel zó. groot toen 's nachts het bericht van de ont vluchting kwam. dat in het eerst nlemanr van ons er geloof aan wilde hechten, zooda. besloten werd. dat één van de confraters voor alle zekerheid even zou verifieeren. En jawel, nog geen kwartier later rinkelde de telephoon en ondanks het nachtelijke uu: sloven wij uit elkaar, ten einde te trachter eenige bijzonderheden te vinden over deze sensationeelc vlucht. Eén van de eersten, die wij te pakken kre gen was Mr. Alfred Dominique, Madame Ha- nau's advocaat, die zelf al even onthuts, was. 's Morgens was het al vreeselijk gewees. met de gedwongen voeding, zoo vertelde de advocaat ons. Prof. Achard. bijgestaan doe: zeven verplegers heeft Madame Hanau weer met geweld gevoed, maar zy heeft zich zóc geweerd, dat tweemaal de beker met melk gebroken is, terwijl zij er tevens in slaagde om het slangetje waardoor haar het voecsc wordt toegediend, door te bijlen. Toen het eindelijk gelukt was om haar te voeden was zij zóó zwak. dat zij flauw viel. En weet u, hoe de ontvluchting is ge schied, want aan het ziekenhuis zelf zoowe als bij de politie wil men niet de minste in lichtingen verstrekken. Ja, ik ken ook nog niet precies alle détails, maar ik weet toch ongeveer wel hoe alles in zijn werk is gegaan. Even na negenen 's avonds kwam de ver pleegster, die Marthe Hanau oppaste, in haar kamer, die geheel in donker was gehuld. Denkende dat de gevangene sliep wilde zij weg gaan, maar zij draaide toch even he licht op om alle zekerheid te hebben. Tot haar niet geringe verbazing zag de verpleeg ster toen, dat het bed leeg was en dat een laken was vastgebonden aan den radiateur. die voor het venster staat. De kamer, welke Madame Hanau in het ziekenhuis Cochin ge bruikte was gelijkvloers, d.w.z. toch nog op een hoogte van 1.50 M. boven den beganen grond. Voor de deur hielden twee inspecteurs de wacht, maar geen hunner had iets ver dachts gehoord of gezien. Madame Hanau heeft gewacht tot iedereen in het ziekenhuis sliep, daarop heeft zij een laken aan den radiateur vastgebonden en over het kozijr. stappende, heeft zij zich daar langs laten glijden. Zij stond dus op de groote binnen plaats en toen was het vrijwel kinderwerk om den uitgang te bereiken. Op de binnen plaats wachtte een taxi; volgens haar zeggen was dat toeval, maar dat. zal het onderzoek nog wel uitmaken. En wat heeft zij gedaan toen zij een maal het ziekenhuis had verlaten? Het was ongeveer tien uur toen zij met de taxi slopte voor den ingang van de ge vangen1-. Saint-Lazare, waar zij zich vrywil lig meldde bij de wacht, zy zei: ..Ik ben uit het ziekenhuis Coehm oniviucht. en ik koa mij hier melden, opdat men niet zal denken dat ik mij aan de justitie onttrek". Zij wy zóó zwak, dat zij flauw viel en m:n haar nay haar oude cel moest dragen. Dr. Ermange, de gevangenisarts, heeft baar een inspuiang ge- geven en het schijnt, dat hij haar toestand vrij ernstig inziet. En hoe wist U van haar ontvluchting? Dat zal ik U vertellen. Tegen kwart voor tienen werd ik in mijn bureau opgebeld en een stem klonk: „U spreekt met Madame lianau. Ik heb het ziekenhuis Cochin veria ten en ik hen op weg naar Saint-Lazare*. Het was mij niet mogelijk om nadere gege vens te krijgen en ik had de stem van mijn cliënte niet herkend. Ik dacht dan ook eeist aam een mystificatie. Den heelen dag al had het gerucht de ronde gedaan, dat Madame Hanau gestorven was. Toch ben ik voor ade zekerheid naar Saint-Lazare gegaan. En werkelijk vond ik daar in haar cel de om- vluchte, die zich vrijwillig was komen aar.- melden Onderweg, zoo vertelde zij mij, hei ik driemaal van taxi verwisseld. De ee:sa heb ik gevonden bij den uitgang van het zie kenhuis Cochin. Ik heb mij toen naar he; postkantoor op de boulevard Malesherbss la ten rijden, waar ik een brief gepost heb aan den heer Mouton, directeur van Crinüneele Aangelegenheden van het Ministerie van Justitie In dien brief, dien zij in den namiddag had geschreven, zegt zij o.a.. Als protest te gen de mishan.de.lin gen, welke ik gedurende verscheidene dagen heb te verduren van Prof. Achard en zijn assistenten, zal ik van avond een poging doen om uit het ziekenhuis te vluchten en mij aan de gevangenis Saint- Lazare aan te melden. Voorts heeft Madame Hanau mij verteld, dat zij op haar bed een brief had achtergelaten voor den directeur van het ziekenhuis Aan den directeur van de gevangenis heeft zij verklaard: „Ik kom hier terug omdat ik niet langer zoo mishandeld wil worden", rs Middags nog tegen half ze ven ben ik bij haar geweest en ik vond haar toen buitengewoon zenuwachtig. Ik heb ge probeerd haar gerust te stellen en beloofd den volgenden dag een aanklacht in te die nen tegen Prof. Achard en zijn helpers. En weet U ook of Madame Hanau hulp van buiten heeft gehad om te ontsnappen? Neen, dat geloof ik niet, maar het on derzoek door de politie is in vollen gang. HENRY A. TH. LESTURGEON UIT DE OMSTREKEN VELSEN. vergadering van den gemeente raad. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dins dag 1 April 1930, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verhuur van de woning Voorplaats no. 7 met erf en van tuingrond, met de daarop staande schuur, te Santpoort. 4. Goedkeuring van de 2e sunpletoire be grooting van de R.-K. Burgerlijke Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon, dienst 1929. 5. Verkoop van grond. 6. Verleenen van ee ncrediet voor de plaat sing van ren leerling op het instituut tot on derwijs van Blinden te Amsterdam. 7. Prae-advies omtrent het verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Gesticht van het Arme Kind Jezus ge vestigd te Simoclveld, om beschikbaarstel ling van de benoodigde gelden uit de gemeen tekas voor de aanschaffing van schoolmeu- belen en leermiddelen ten behoeve van de R.-K. Meisjesschool te Velsen, alsmede voor het gedeeltelijk betegelen van den speelplaats bij die school. S. Inbrenging van gronden in het Grond- bedijf. 9. Verleenen van machtiging tot het slui ten eener beroovings- en oneerlijkheidsver zekering en wijziging van de betreffende ver ordeningen. 10. Verleenen van machtiging en toestaan van het noodige crediet voor het beveiligen van openbare gemeentegebouwen tegen blik seminslag. 11. Prae-advies omtrent indienen van een schaderekening door W van Heijst te Drie huis in verband met den aanleg van wegen aldaar 12. Vaststelling van plan VTI tof herziening van het oorspronkelijk bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924 no. 3. vastgestelde uitbreidings plan voor de gemeente Velsen. 13. Toestaan van een crediet voor een nieu we dieren verblijfplaats in het park „Velser- beek". 14. Overplaatsing van onderwijzend perso neel. 15. Prae-advies op het beroepschrift van W Sterk te IJmuiden. tegen de weigering eener bouwvergunning. 16. Wijziging van de aan J. L Min te Drie huis verleend vergunning tot het aanleggen van wegen op een terrein aan den Driehui- zerkerkweg aldaar. verzoek om schadevergoeding. De heer A. A de Waard, autobus-onder nemer alhier, was vorigen zomer door de politie te Wijk aan Zee bekeurd wegens het innemen van een standplaats met een auto bus zonder vergunning van B. en W. Bij arrest van den Hoogen Raad dd. 17 Maart j.l. werd de heer De Waard ontslagen van rechtsvervolg'ng, op grond dat. artt. 47 en 144 der politieverordening niet bindend wer den geacht. De heer De Waard heeft thans bij den Raad van de gemeente Wijk aan Zee en Duin eon vordering ingediend, groot i 1200 voor schade, geleden „door het onpractische van bovengenoemde artikelen". Bij afwijzende beschikking zal de heer De Waard de gemeente in rechten doen aan spreken voor de geleden schade. een nieuwe dierenverblijfplaats in velserbeek. Reeds meermalen werd er in den Raad aangedrongen op het bouwen van een betere verblijfplaats van de in Velserbeck aanwe zige dieren. Vooral de apen en de fazanten waren slecht gehuisvest. In de a.s. Dinsdagavond te houden verga dering van den Gemeenteraad zal nu in be handeling komen een voorstel van B. en W. tot het bouwen van een nieuwe dieren verblijfplaats. Deze zal gebouwd worden in gebogen vorm, rond om het grasveldje, nabij de tegenwoordige duiven- en pauwenhokken. Deze zullen evenals „Klein Velserbeek", dat tot nachthok is ingericht, worden afgebro ken. De nieuwe verblijfplaats zat bestaan uit een hok voor de apen. daarboven de duivenhokken met aan weerskanten van het apenhok ruime volières voor het pluimvee en ander gevogelte- IJMUIDEN. openbare leeszaal. Zooals men weet. hebben B. en W. aan het bestuur der Vereniging Openbare Leeszaal op een desbetreffend verzoek medegedeeld, dat het College niet bereid was. den Raad voor te stellen, garant te zijn voor dc rente en aflossing van een eventueel door de ver eeniging te sluiten leening voor de stichting van een openbare leeszaal. Naar wij vernemen heeft het bestuur thans besloten, de leden voor te stellen. z!ch met hetzelfde verzoek rechtstreeks tot den Raad te richten. Dit voorstel zal behandeld worden in een binnenkort te houden algemeene ledenver gadering. districtsbureau voor arbftpsrfcht Dinsdag heeft de IJmuider Bestuurders- bond een belangrijke ledenvergadering ge houden waarbij osn. aan de orde is gesteld het voorstel van het bestuur van den IJ. B. B. om tot aansluiting bij het Districtsbureau voor Arbeidsrecht, over te gaan. Voor het be stuur van het N V.V. was aanwezig de heer v. d. Lende. De vergadering besloot met al gemeene stemmen zich bij het. Districtsbu reau aan te sluiten. De besprekingen zullen worden voortgezet, daar nog verschillende maatregelen moeten worden getroffen, alvorens aan het besluit der diverse bestuurdersbonden gevolg kan worden gegeven. personalia. De heer K. H. Scheeres, candidaat te Umui den is beroepen bij de Gereformeerde kerk te Lutjegast. VISSCHERIJ-OPBRENGST. DE BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvfschafslag 13 stoomtrawlers en 13 loggers. De besommin gen waren: Trawlers: Rotterdam IJM 112 f 3600, Ewald f 3200, Oceaan II f 4300, 'ca f 2000, Kamperduin f 1600, Gontoeng f 1300. 7 szee f 2100, Dordrecht f 1700, Magpie f 1100, Alc- maria f 1700, Zeeleeuw f 2400, SD 104 f 7800, Adrietic nog niet bekend. Loggers: KW 34 f 1000 KW 70 f 900. KW 105 f 1000, KW 57 f 900. KW 14 f 800, KW. 138 f 800; KW 20 f 1200. KW 130 f 900, KW 110 f 900, KW 23 f 800, SCH 297 f 700. SCH 57 I SOQ, SCH 170 f 500.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6