STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. EERSTE KAMER STEUNSCHOENEN CHAUFFEUR BIJ DIEMEN MISHANDELD Tegen Heus Catarrh VICKS Fa. VOS ROUWLNS BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE VRIJDAG BLAD 28 MAART 1930 27 Maart. .Arbeidsovereenkomst van ka pitein eu schepelingen. Oud- gepensfonneerden. De Kamer met recès. De Kamer zal t wel in haar geheel vol komen eens geweest zijn met de heeren Brautigam en Knottenbelt, dat de bestaan de bepalingen t.o.v. de arbeidsovereenkomst van kapitein en schepelingen, verouderd waren. Vermolmd, zei de heer Brautigam zelfs. De bestaande regelingen zijn dan ook uit den tijd, toen er nog houten schepen waren, toen de nieuwe opvattingen over het arbeidscontract, die thans gemeengoed zijn, nog niet algemeen ingang hadden gevon den. Wijziging was noodzakelijk dus! Een commissie-Molengraaff heeft ter be studeering in 1921 de opgave gekregen een nieuwe regeling te ontwerpen voor de ar beidsovereenkomsten tusschen den reeder eenerzijds en den kapitein en de scheepsof ficieren anderzijds. Voorzitter dier commis sie was Prof. Molengraaff. wien gisteren van allen kant hulde èn gerechtvaardigde hulde werd gebracht. In deze commissie hebben vertegenwoordi gers van de regeering, van de reeders, van de schepelingen en de arbeidersorganisaties samengewerkt zeer harmonisch en zijn tot een resultaat gekomen: twee ontwerpen van wettelijke regeling. Het eene regelt de arbeidsovereenkomst in het zeevaartbedrijf (het materieele recht). Het andere bevatte een voorstel betr. de samenstelling en de taak van Kamers van Zeezaken en een daar aan verbonden zeegerecht (het formeele recht). Minister Donner heeft nu bij de Kamer ingediend het eerste ontwerp, waaraan het meeste behoefte bestond, allereerst wegens de verouderde bestaande bepalingen, daarna wegens de eischen, die internationale con ferenties op dit gebied hebben gesteld. De heeren Brautigam en Knottenbelt de eenige sprekers in de algemeene beschou wingen hebben den minister gevraagd spoedig te komen ook met de formeele rege ling. De minister heeft geenerlei bezwaar om daarmede ook spoed te maken. De commissie-Molengraaff heeft aan haar ontwerp een beginsel ten grondslag gelegd, dat ook het beginsel is van het ontwerp- Donner, al wijkt dit dan ook op enkele pun ten van het werk der commissie af. Afwij kingen, die de heer Knottenbelt niet ver werpelijk oordeelde omdat de economische toestanden in het scheepvaartbedrijf sedert het jaar '21, waarin de commissie-Molen graaff haar opdracht verkreeg, er niet op vooruitgegaan zijn. Het aan ontwerp-Molengraaff en aan het regeeringsvoorstel ten grondslag liggende principe is dit: de gelijkheid der rechtstoe standen van alle arbeiders, dus ook t.o.v. ka pitein en schepelingen. Geheel in overeen stemming met de resolutie der zeeliedencon- ferentie te Genua in 1926. Vandaar dat aan het voorstel is ten grondslag gelegd de alge meene regeling van de arbeidsovereenkomst, welke sedert 1907 in het B. W. vigeert. Be houdens wijzigingen, welke noodzakelijk zijn op grond van de bijzondere omstandigheden, waaronder op zee de arbeid wordt verricht. De minister trok uit dezen grondslag een conclusie, die een groote verandering brengt in het schepelingenrecht. NI. deze, dat een voudige wanprestatie, het zich onttrekken aan en niet uitvoeren van een overeenkomst, wel gevolgen heeft van burggerrechtelijken aard, doch niet het nemen van strafmaat regelen. Ingetrokken worden b.v. de bepa lingen van het Wetb. v. Strafrecht, houden de strafbaarstelling van z.g. eenvoudige de sertie. Alleen blijft desertie strafbaar voor die omstandigheden, dat daarvan gevaar voor schip, opvarenden of lading is te duch ten. i De discussie- heeft weinig doen veranderen !n het ontwerp. Er werd wat gesproken over de systematiek van de wet de heer Knot tenbelt had bezwaren, maar de minister was het eens met den heer Brautigam, dat de wet duidelijk is voor de leeken, die haar moeten lezen. Er zijn enkele amendementen aangenomen. Allereerst een amendement-Brautigam, dat verplicht voorschrijft aan welke mini- mum-eischen van voeding en logies de sche pen moeten voldoen. In de tweede plaats nog een amendement- Brautigam, hetwelk de ziekteuitkeerings-be- palingen voor schepelingen in overeenstem ming brengt met de bepalingen van de Ziek tewet. In de derde plaats is een amendement door den minister overgenomen van de vaste com missie voor privaat- en strafrecht hetwelk een andere methode dan de minister wilde in het leven roepen voor de uitkeeringen, die de vrouw van een schepeling kan ont vangen van den reeder gedurende den tijd, dat de map op zee is. De minister stelde aanvankelijk voor, het recht van de vrouw op 1/2 of 2/3 van het loon vast te leggen en wanneer de man daarop tegen had 'om de een of andere reden) dan zou de kantonrech ter een andere regeling kunnen vastleggen. Thans staat in de wet. dat de man vastlegt, welk gedeelte van het loon de vrouw zal worden toebedeeld, vanwege de reeder ij. zoo lang de man op zee is en wanneer de vrouw daarmede niet content is, kan zij zich op den kantonrechter beroepen. Minister de Geer kwam met een ontwerp, tot wijziging van de wet, welke uit de bezit tingen van het Steuncomité de oud-gepen- sionneerden wilde steunen. Wijziging was noodig. omdat voor eenigen tijd de Kamer heeft uitgesproken, dat de normen, volgens welke de uitkeeringen worden gegeven, dui delijk moesten worden vastgelegd. Minister de Geer wilde dit bewerken, door in de wet een algemeenen maatregel van bestuur te eischen, waarin de normen zouden worden vastgelegd. Dit ontwerp werd z.h.st. aangenomen. Nadat een motie-ter Laan, die opnieuw vroeg om een wettelijke regeling, werd ver worpen met 41—29 stemmen. De crude kwestie kreeg een oude beslissing. Voorts werd vandaag aangenomen een wetsontwerp tot voorkoming van dubbele be lasting enop een ondergeschikt punt het Statuut van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie gewijzigd. De Kamer is met Paaschrecès gegaan. Wel vroeg! Maar voorloopig ligt er niets voor behandeling gereed. Op 6 Mei komt de Tweede Kamer weer bijeen. Zij zal dan behandelen de arbeidsbemid- aelingswet, en de wijziging van de Gemeen tewet. Twee belangrijke aangelegenheden! De Arbeidsbegrooting. Het geval Fruytier. Spannende uren. Een motie-Slingeu* berg. De Senaatsvergadering van vandaag werd geheel het stempel van het geval-Fruytier opgeze-:. Hebben we gisteren niet meer dan een spiegelgevecht, in het allerergste geval een voorhoedengevecht bijgewoond, vandaag had minister Verschuur bepaaldelijk fe-ie degenstooten te pareeren. Er waren drama tische momenten. Fel aangevallen verdedig* de minister Verschuur zich scherp. Door deze momenten werd, wat vanuit de Kamer nog werd gevraagd n-a.v. de Arbeids* begrooting, naar den achtergrond gedron* gen. Toch heeft de minis.er in zijn ant woordlede mededeeiingen gedaan, enkele be* schouwingen gehouden, die niet onvermeld mogen worden gelaten. Er is op den octrooiraad een belangrijken achterstand in te halen. De minister is van het bestaan daarvan op de hoogte. Wanneer er door den heer v. d. Lande aangedrongen werd op het aanstellen van meer ingenieurs, dan vreesde de minister daarvan de nieuwe menschen zullen zich toch moeien inwerken tijdelijk een vergrooten van den achterstand. Dit is ongetwijfeld juüst. maar of nu, om de goede krachten daarmede te behouden, de instelling van den hoofdmge* nieursrang (op zich zelf blijkbaar noodig voor den octrooiraad) een spoedig eind zal maken aan den achterstand, meenen we toch te mogen betrwijfelen. De heer v. d. Hoeven kreeg den minister niet mede waar hij een noodwet wüde voor de betaling naar de bestemming in uit breidingsplannen van onteigenden grond. Maar wel zal de bewindsman alles doen om het door hem ingediende ontwerp te be spoedigen. De tweetaligheid der opschriften op ae Antwerpsche tentoonstelling minister Beelaerts verwees den Senaat immers naar minister Verschuur verdedigde de minis ter met de mededeeling, dat tweetaligheid niet kon worden gemist. Bij den opbouw dei- gebouwen, die zei Mr. Verschuur nu eenmaal van onderen nar boven geschiedt, zijn eerst de lager staande woorden ..Pays* Bas" te voorschijn gekomen, terwijl „Neder* land" hooger staande, volgt. Van den oor- spronkelijken opzet is nog afgeweken: aan vankelijk zou Nederland 6 maal, Pays*Bas 3 maal worden gebruikt, thans zal Nederland 5 maal, Pays-Bas 2 maal worden toegepast. Een kleine overwinning dus voor de voor standers der Nederlandsch aanduiding. Door verschillende woordvoerders was er over geklaagd, dat de regeering, bij haar voorschotverlening vanwege de woningwet den grond in rekening brengt beneden den prijs, dien de gemeenten voor aankoop en bouwrijp-maken hebben betaald. De minister heeft hier geantwoord, dajt in vrijwel alle ge* meenten de prijzen met sprongen omhoog gaan. Daardoor kwam de regeering voor te hooge prijzen te staan. Met enkele gemeen* ten wordt nu een proef genomen, om te ge* raken tot een schatting, waarvan men een dragelijk resultaat hoopt. Evenzeer wil men deze methode volgen voor het bouwrijp' maken van den grond. De heer Wibaut en de heer Janssen voer den vanmorgen het pleit voor den bouw van woningen voor groote gezinnen. De minister herinnerde aan de toezeggingen, die minister Aalberse heeft gedaan. Het. feit, dat deze r.iet in vervulling zijn gegaan, wijst er op, dat hier ernstige moeilijkheden moeten worden overwonnen. Intusschen kan minister Ver schuur mededeelen, dat deze soort wonmg- voorzïening in studie is en de studie naar eindstadium reeds bereikte. Overeenstem ming is reeds bereikt omtrent steun aan groote gezinnen afkomstig uit krotwoningen: een regeling op dit punt is zeer spoedig re venvachten. De minister bleek voornemens een belang rijke stap te doen in de richting eener rege ling voor de trusts en kartels. Hoe ver die stap gaan zal, deelde de bewindsman niet mede. Weinig moed heeft minister Verschuur er op. dat binnen een jaar of kort._ daarna zou kunnen worden overgegaan tot de ratificatie der achturenconvenvie van Washington en wel omdat- de concurrentievoorwaarden niet geregeld zijn. De kwestie-Fruytier! De Senaat heeft minister Verschuur van daag harde noten te kraken gegeven. Af keuring is er over zijne houding uitgespro ken door zeer onderscheiden mannen van zeer onderscheiden politieke kleur, door de heeren Fock, van Citters, Wibaut, de Savor- nin Lohman en Briët. In het algemeen achtte men het ver keerd maar deze woorden richtten zich als waarschuwing tot het heele kabinet dat aan iemand, die als gouverneur naar Curasao gaat, beloften worden gedaan van elders weer in dienst te kunnen komen. Nu de be lofte is gedaan, moet zij worden ingelost. Maar moet zoo luidde de algemeene vraag dan niet gezegd worden: het recht op herplaatsing is er, wanneer het. ambc goed bekleed werd. En ieder is het er over eens. dat het ambt niet goed bekleed werd. Intusschen de heer Fruytier kwam om herplaatsing aankloppen. Het werd scherp gegispt, dat blijkbaar de heer Fruytier thans wel den durf heeft gehad om te zeggen: ik wil naar Den Haag. toen Dordt- hem werd aangeboden. Daarvoor moest een hoogst- verdienstelijk ambtenaar tegen zijn zin naar Maastricht worden verplaatst. Zonder ge noegzame reden aan het dienstbelang ont leend! En dat werd algemeen een onrecht vaardigheid genoemd, dat werd een bewijs genoemd van het feit, dat- de ambtenaren aan willekeur blootstaan. Des heeren Hui- gens' verplaatsing naar Maastricht houct geen verband met de wijze, waarop hij zijn functie waarnam. De heer Van Citters had den heer Fruytier op een plaats moeten doen wachten hij kreeg immers wachtgeld tot- er weer een plaats ter beschikking zou komen. Waarom de haast, die gemaakt ie. Het- werd algemeen zeer vreemd gevonden, dat de behoefte aan reorganisatie zoo plot seling opkwam, dat deze vrijwel samenviel met het repatrieeren van Ir. Fruytier. Men sprak van de noodzakelijkheid van het hoog houden der politieke moraliteit. Zulk een aanval was niet mis. Maar de minister van Arbeid was ook ge laden. Hij begon met te zeggen, dat de zaak be handeld werd op een wijze, die ver uit gaaf boven hetgeen zij verdient. Hij gispte de ter men, die gebruikt werden. En had liever ge had, dat de Kamer met haar oordeelvellin gen gewacht had tot de regeering had ge sproken zooals Mr. Slingenberg deed. Zelfs een regeering zei Mr. Verschuur ver dient geen vonnis, voordat zij gehoord werd. Ook de minister zeide het op Curasao ge beurde als een smaad te gevoelen. Hij wilde echter over het beleid van den heer Fruy tier en over zijn ontslag met de KamT niet in debat treden. Dat had zij met den minister van Koloniën moeten doen. Wat n a het ontslag gebeurd is, daarvoor alleen ben ik verantwoordelijk, concludeerde de be windsman. Wat gebeurde er toen! De heer Fruytier kwam om inlossing van de hem gedane be lofte en vroeg om herplaatsing. Ik kon toen niet zeggen aldus Mr. Verschuur gij zijt eervol ontslagen, maar moest oneervol ontslagen zijn geworden! Ik was verplicht, wat mij te doen stond, van Curasao te ab- straheeren. Zulk abstraheeren zeide de be windsman ook van den Senaat te mogen vragen. Het gaat er om zoo vervolgde hij of ik rechtvaardig heb gehandeld en of ik den heeft Fruytier heb behandeld, zooals ik ieder ander zo uhebben behandeld. En dan deelde hij mede. dat hij op 9 Sep tember reeds een onderhoud met den direc teur-generaal van den Arbeid heeft gehad over reorganisatie van de arbeidsinspectie. Had hij toen reeds eenig vermoeden van een e.v. terugkeer van den heer Fruytier, dan had hij veel gemakkelijker die reorga nisatie alsnog kunnen inlasschen in de be grooting. Toen reeds werd in beginsel beslo ten tot aanstelling van een tweeden hoofd inspecteur van den arbeid. De minister heeft daarover toen, onder instemming van den directeur-generaal, aangewezen Ir. Sieren- berg de Boer te Dordrecht. Een tijd later kwam Ir- Fruytier zich voor herplaatsing aanmelden. Er was een vacature, omdat de heer Sierenberg de Boer naar de hoofd inspectie zou komen, in wiens plaats de heer Tonckens uit Maastricht naar Dordrecht zou gaan. De C^iag werd nu, of de heer Fruytier te Maastricht of elders zou worden geplaatst, in casu Den Haag. Na alles te hebben over wogen sloeg de schaal naar Den Haag over. Om verschillende redenen. Een adat, dat men niet tegen zijn wil kan worden overgeplaatst, bestaat bij de arbeids inspectie niet. Zonder meer echter zou de mh^icter den heer Huigens niet hebben over geplaatst. Het district Den Haag was van ouds dat van Ir. Fruytier de heer Huigens heeft nog onder Ir. Fruytier gediend. Het district Den Haag is eenvoudiger dan dat te Maastricht en dit heeft de Kamer lachte hier hartelijk een voordeel voor iemand, die een tijdlang „is weg geweest". De minister zeide, dat bij elke benoeming pro- en contra-argumenten zijn. Moeten nu in dit geval pro-argumenten voor 100 aanwezig zijn en anders niet? Onfeilbare argumenten? De minister verklaarde, dat elke persoon lijke relatie of hooge invloed hier buiten geding is. Mr. M. Slingenberg. De heer Slingenberg was niet tevreden door het antwoord. Hij zei, dat de heer Huigens in Den Haag even goed bekend was geworden als de heer Fruytier. Het argu ment, dat Ir. Huigens jonger was (jonger naar anciënniteit) ging voor den heer Slin genberg ook niet op, omdat men te doen heeft met gelijken in rang. In ieder gevai niet zooveel, dat daarom de jongere moest wij ken- De heer Slingenberg dient een motie in. waarbij de Kamer de regeering uitnoodigt op de overplaatsing terug te komen en om den heer Fruytier niet te 's-Gravenhage te plaatsen. Na het indienen dezer motie is de Kamer tot morgenochtend uiteengegaan om zich te beraden. Wat moet er nu gebeuren? Een motie is een uitweg om niet tegen de begrooting te behoeven te stemmen. Want zooals de heer Slingenberg zeide de kwestie is niet van zóóveel belang, om daar over een minister te doen struikelen, niet van genoegzame beteeken is om een begroo ting te verwerpen. De heer Wibaut nam een zelfde standpunt in. De andere opponenten verklaarden reeds vóór 's ministers antwoord, dat zij tegen de begrooting zouden stemmen. Hier werkt natuurlijk afkeer tegen den persoon van Ir. Fruytier mee. Wat er nu gebeuren zal morgen. Na den nacht, die raad moet brengen? Men zal minister Verschuur todh niet laten vallen. Dan zou deze nog het slacht offer worden! En dit staat vast minis ter Verschuur op den zetel van minister van Arbeid is altijd nog wat meer waard, dan Ir. Fruytier op de inspecteursplaats te 's-Gra venhage. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LOOPT U MOEILIIK, DRAAOT DAN DE VAN PRESBURG, GR. HOUTSTRAAT 88 Een vooraf opgezet plan Woensdagnacht, omstreeks één uur. heeft de politie op den Rijksstraatweg te Diemen aangetroffen een taxi chauffeur, die bewus* te'oos bij zijn vehikel lag. Geneeskundige hulp werd gealarmeerd; de man, die ver scheiden snijwonden, builen en schrammen bleek te hebben, was weldra in zooverre hersteld, dat hij per ziekenauto naar zijn woning te Amsterdam terug kon worden ge bracht, aldus het Hbld. De politie was gewaarschuwd door tien chauffeur van een taxi van een andere Amsterdamsche onderneming, die op weg was naar Bussum. Omstreeks één uur vond deze bestuurder ter hoogte van de Vinkebrug een taxi, de B. W. T. 159, die dwars op den weg stond. Daarachter stond een personen auto, waarvan de passagiers reeds bezig waren, zich te ontfermen over den taxi chauffeur, die, aan gelaat en handen ge wond, op den grond lag. De chauffeur van de tweede taxi begaf zich terstond naar het nuis van den arts C. J. der Kinderen te Diemen, die hem ver gezelde naar de plaats des onheils. Nadat de geneesheer de eersie hulp had verleend, heeft men den gewonde naar de woning van den heer Der Kinderen gebracht. Vervolgens heeft de chauffeur de Rijkspolitie en den burgemeester gewaarschuwd. De chauffeur vertelt. Den aangereden chauffeur hebben wij, aldus het Hbld.. Donderdagochtend gespro ken in zijn woning aan de Da Costastraa:. waar hij te bed lag; een boom van een kerel mot een verband om het hoofd en om de hand, blij met een beetje afleiding en spraak, zaam over zijn nachtelijk avontuur. Naar de patiënt mededeelde, begon zijn dienst Woensdagnamiddag te half vier. Zijn laatste vrachtje had hij 's avonds afgezet in Oost aan de overzij van den spoorweg en daar het na elven was en hij dus vrij mocht parkeeren. besloot hij, in deze zelfde buurt standplaats te nemen om te zien of er, vóór zijn dienst afliep, nog klanten zouden op. dagen. Liderdaad kreeg hij, tegen één uur dien nacht, een nieuw vrachtje Aan de Weesper- zijde, hoek Overamstelstraat stap en twee mannen in, die als bestemming een adres te Bussum opgaven. Even later, bij Schollen- brug, tikten zij aan het tusschen venster en verzochten den chauffeur te stoppen en twee manspersonen, die aan den kant van den weg stonden of liepen, mee op te ne men. De taxi vervolgde haar weg dus met vier passagiers van wie één naast den chauffeur zat.. Deze herinnert zich. dat het vrij ..heer» achtig" uitziende personen waren, al droe* gen rij alle vier een pet; maar naar den indruk dien hij kreeg géén geboren en ge togen Amsterdammers. Bij Diemen geschiedde plotseling het voor* val met de onbekende auto, die vlak vóur de wielen van den B.W.T.-wagen stopte. De gewonde chauffeur deelde mede, zich thans te herinneren, dat het in géén geval oen huurauto was, maar een open personen* wagen, waarvan de Amerikaansche regen kap was opgezet; waarschijnlijk een Peugeot of Citroen. Oogenblikkeüjk nadat de B.W.T.-wagen met een ruk tot stilstand was gekomen om een aanrijding te vermijden, stapten alle inzittenden uit en snelden fluks naar den voorsten wagen. ..Daar gaan m'n centen".schrok de chauf feur. Eén-twee drie stond ook hij naast zijn wagen en met een vlugge beweging gr p hij den laatste der verdwijnende passagiers bij diens jas. Deze jas het staat hem nog duidelijk voor oogen was een gabardine overjas. Op de sommatie van den chauffeur tot betalen antwoordde de ander, dat hij geen geld had- Er ontspon zich een woordenwis seling. gevolgd door een handgemeen, dat hiermede eindigde, dat de pootige chauffeur rijn tegenstander tegen den grond sloeg. Eerst tijdens deze schermu scling waren de andere passagiers, plus de bestuurder van den voorsten wagen, teruggekomen. Zij kozen de partij van den neergeslagene en vielen den chauffeur aan; deze, een ge* schoold bokser, verweerde zich met de vuis ten en wist een tweeden belager tc doen terugdeinzen. Op het oogenblik. dat hij zich in zijn wagen in veiligheid wilde brengen, zag hij zich omringd door de overgebleven drie mannen die hem met hun messen be* dreigden vermoedelijk met gewone zak messen. Een formeel gevecht begon, waarbij de taxi-chauffeur aan het gelaat en een hand gewond werd en toen hij 'n onwillekeurige be* weging naar de bloedende plek maakte, door een harden schop tegen het onderlichaam buiten gevecht werd gesteld. Men heeft hem kort daarop, als boven gemeld, aan den kant van den we.g terug gevonden. De inhoud van zijn portefeuille, ongeveer dertig gulden aan ptvpicrengeld, bestemd voor zakgeld en wisselgeld, dus eigen geld van den chauffeur, was vendwe» nen. Zijn portemonnaie, waarin het rij* loon, in totaal een vijftien gulden, zich be vond, had men heiji laten behouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. een weinig Vicks VapoRub in kokend water smelten en de stoomende dampen inademen. Deze eenvoudige behande ling maakt het nlijm los en geeft onmidde lijk verlich ting in het hoofd. W VapoKUB DE DOODSLAG IN EEN ROTTERDAMSCH CAFé. TIEN JAAR GEëlSCHT. Op 29 December van het vorige jaar heeft de 38-jarige havenarbeider A. v. d. B. in een café aan de Brielschelaan te Rotterdam den 32-jarigen Ai'ie Buit met een mes doodge stoken. B. had het grootste gedeelte van den avond doorgebracht in dat café in gezelschap van zijn vrouw, zijn moeder, een buurman en een kennis. Er had in het geheel geen twist gesprek plaats. V. d. B. heeft Buit gewenkt, waarop deze naar hem toe is gegaan. Zon der een woord te zeggen, heeft v. d. B een geopend knipmes uit den zak gehaald en daarmede Buit in den hals gestoken. Het slachtoffer liep nog eenige passen, doch is toen dood ineengezegen. De dader ging aan een tafeltje zitten, en werd zonder dat hij eenig verzet pleegde gearresteerd. Donderdag had v. d. B. zich voor de Rot ter da msche rechtbank te verantwoorden. Verdachte verklaarde, zich van het feit niets meer te herinneren, schrijft de Tel. Het mes, dat ter terechtzitting aanwezig was. herken de hij als zijn eigendom. Hii had niets tegen den verslagene gehad. Doch de president bracht hem onder het oog dat er verschil lende getuigen zijn die verklaren, dat hij 't wel op A. Buit had voorzien, wijl deze de oor zaak zou zijn. dat hij niet langer kostganger bij de familie Buit kon blijven. Bij den rech- ter-commissaris had verdachte erkend, daar boos om te rijn geweest. De psychiater komt in zijn rapport tot de conclusie, dat ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht, maar dat de bewering, als zou verdachte zich niets meer van het feit herinneren, slechts onder zeer groote re serve moet worden aanvaard. Twee getuigen, de chauffeur J. v. d. Waals en de heier H. J. Jansen hebben gezien, dat verdachte Buit bij zich gewenkt had en dat hij dadelijk daarop den doodelijken stoot heeft toegebracht. De los werkman W. van Vliet verklaarde, dat verdachte hem den Zondag vóór den moord nog gezegd had: ,,Ik mag dien Arie niet". De moeder van den verslagene verklaarde, dat verdachte, die vroeger kostganger bij haar was. veel misbruik maakte van sterken drank. Zij zelf had verdachte aangezegd, dat hij maar een ander kosthuis moest zoeken. Tusschen den verslagene en verdachte zijn nooit woorden gevallen Op den avond van het gebeurde was verdachte niet dronken. Zij gelooft er niets van. dat verdachte zich niets meer kan herinneren. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, achtte doodslag bewezen en eischte deswege veroordeeling van verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaar. De verdediger, mr. A. Wolfsbergen concludeerde tot de oplegging van een straf gelijk aan de preventieve hechtenis en daar na ter beschikking stolling van de regeering. Uitspraak yolgt op 10 April a.s. Gemiddelde opinie van bridge-spelcrs om trent hun mcdesjielers. (Passing Show). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GROOTE HOUT STR. 15, TEL. 15497 GENERAL FLECTRIC STOFZUIG ER COMBINATIES f 110 HAARLEMMERMEER GRAANMARKT. Donderdag was de aanvoer op de graan- beurs te Hoofddorp als volgt tarwe (wit) f 9 a f 9.50; tarwe (rood) f 8 75 a f 925; rogge f 6.50 a f 7; gerst chevalier f 6.50 a f 7: ha ver f 5 75 a f 6.25; duivenboonen f 13.50 a f 14.50: groene erwten t 8.25 af 9 50; schok kers f 12 a f 14; karwij f 38 a f 40: geel mos terd f 22 a f 24; blauwmaanzaad f 35 a f 37; kanariezaad f 19 a f 20. Alles per 100 KG LOODDIEFSTAL. Van een in aanbouw zijnde boerderij aan den IJweg in Haarlemmermeer is des nachts een hoeveelheid lood ontvreemd. De politie werd met de vermissing in kennis gesteld. HAARLEMMERMEER. Bevallen: J. A. Verhoevevan Gerven, z.; J. van Vliet^-Schoenmakers. zoon; L. de Bergvan der Wolf, zoon; K Oppelaarvan der Zwan, zoon: J. Tijssen—Dekker, zoon, J van der Flier—Kemp, dochter; T. Her stek—van Vuren, zoon. A. J. Groenveld— Nederveld. dochter; N. J. Tas—Berghoef, dochter; M Hopmanden Hartog, zoon: Q. C. Langeveld—Rotteveel, zoon; A. C. W. H. HoffKeljsers. zoon. Ondertrouwd; J. van B«ek en G. Verhoog, J Mantel en E. van den Berg. L. Bus-vbe- en G, Sluis J. Bijma en J. van Santen. D. Wis sels en M Bouwer. J. van E'ik en O. Hart man. C. Vaandering en S. Wllderom Gehuwd: C. M. van der I,inden en N. Kulk, J. C. Hobo en A. Meijer, F. G. SluiJs en E. Siebeling. Overleden: Hendrik Jeuné. 45 j.. Jacobus Roos, 59 j., geh. met L. C. Roubos: Stijntje de Bie, 54 j.. gehuwd met A. van Steenis; Pe trus Ludovicus Zaman, 29 j., gehuwd met M. L. Nauts.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13