FLITSEN DE LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. DE WEG TOT HET HART HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 29 MAART 1930 Het officiëele rapport der Haarlemsche enquête in druk verschenen. Thans is door het gemeentebestuur in druk aan de raadsleden toegezonden het rap port van de heeren Dr. W. Mol en E. P. Schuyt over de te Haarlem Ingestelde en quête naar de lichamelijk gebrekklgen. Omdat wij over deze enquête, die gedeelte lijk door een onzer redacteuren werd meege maakt, reeds zeer uitvoerige artikelen opna men, kunnen wij met een kort overzicht van dit officieele rapport volstaan. Veel dat in dit doorwrochte rapport geschreven is, leent zich niet voor een resumé in een courant, omdat het gewenscht ls. dat personen, die een na dere studie over het vraagstuk willen maken, met den volledigen tekst kennis nemen. Zoo zijn zeer uitvoerige mededeelingen opgeno men over de verzorging der lichamelijk ge brekklgen in Duitschland, Engeland, Frank rijk en Belglè, die zeer lezenswaard zijn. Bovendien wordt uitvoerig beschreven welke inrichtingen e- in ons land zijn voor de verzorging van de lichamelijk gebrekklgen. Daaruit blijkt dat in aanbouw is een grootsch opgezet R.K. Zeehospitum te Wijk aan Zee. Aan de inleiding van het rapport ontleenen wij. dat in 1928 de voorbereidende werkzaam heden werden getroffen voor de enquête, die ten doel had een onderzoek in te stellen naar de vraag wat zou kunnen worden gedaan voor dc lichamelijk gebrekkigen. Haarlem is de eerste stad in ons land waar een enquête, gepaard gaande met een telling langs de huizen, werd ingesteld. De stad werd in wij ken verdeeld, waarna 20 dames en heeren er op uittrokken, om bij de gebrekkigen kaarten achter te laten voor de telling. Daarna werd door de heeren Dr. W. Mol, arts voor ortho- paedle en E. P. Schuyt. hoofd van de Nazorg, een persoonlijk onderzoek ingesteld, waarbij van eiken gebrekkige een rapport werd op gemaakt. Bij de vaststelling of Iemand al of niet lichamelijk gebrekkig was, is vastgehouden aan de definitie van Blesalskl. Ds scheefhal zen (met uitzondering van een enkele aan geboren sterke scheefhals) en de platvoeten 'met uitzondering van de sterke kramp-plat voeten) zijn meegeteld. In totaal bleken er 903 lichamelijk-gebrek- kigen in de gezinnen en 116 in verschillende Inrichtingen te zijn. Samen 1019. Ondanks alle moeite en controle waren er lichamelijk gebrekklgen, die weigerden om inlichtingen te geven. Bij het hierboven ge noemde aantal komen er vermoedelijk nog 75 die inlichtingen weigerden, zoodat het to taal op 1100 Is te stellen of 9 a 10 op elke 1000 inwoners. Daarbij komen dan nog de cijfers voor de zwakzinnigen (18 per 1000), blinden (0.6 per 1000) en doofstommen (0.4 per 1000). Het verslag bevat uitvoerige bijzonderhe den over de 1019 lichamelijk gebrekkigen. Daaronder waren: a. 149 kinderen beneden 15 Jaar. Van deze kinderen bleek 1/6 zwakzinnigg te zijn. b. Van 6 tot 15 jaren waren er 110 kinde ren. Daarvan konaen 51 normaal de klassen der lagere school volgen, 33 bleven een of meer klassen achter, 7 volgden het zwakzin nigen-onderwijs, 7 ontvingen huisonderwijs, terwijl 12 geen onderwijs genoten. Het aantal mannen en vrouwen onder de lichamelijk gebrekkigen was ongeveer even groot. Onder de kinderen domineeren de Jongens '83 jongens en 63 meisjes) door spastische verlammingen en dergelijke aan doeningen. Later ontstaat een toeneming van de mannen door ongevallen. Door ongevallen werden namelijk 80 mannen onvolwaardig en 32 vrouwen. Van de 603 mannen en vrouwen van 15 tot 60 jaar bleken de arbeidsprestaties van 411 198 vrouwen en 213 mannen voldoende te zijn. Dit is ongeveer 68 pCt. van het totaal. Van 192 (109 vrouwen en 82 mannen) was de arbeidsprestatie onvoldoende. Daarvan wa-en 107 (72 vrouwen en 35 mannen) hulpbehoevend en bedlegerig. Voor lichte bezigheden In de maatschappij waren geschikt 20 vrouwen en 19 mannen. Voor plaatsing ln een Nazorg-werkplaats kwamen 16 mannen ln aanmerking. Voor Nederland zou, als wij de Haarlem sche telling als een basis aannemen, het aan tal gebrekklgen 70.000 bedragen, waaronder 9000 kinderen van 0—15 jaar. Van de 903 lichamelijk gebrekklgen (In richtingen bulten beschouwing gelaten) wa ren lijdend aan: been- en gewrichtstuberculosc 180 of 20 aangeboren aandoeningen 120 of 13 rachitie 113 of \2-A aan een ongeval 113 of 12K- spastische verlammingen enz. Ill of 12;/. kinderverlamming 97 of 11 chronisch gewriehte- rheumatisme 77 of B'/> aandoeningen v. d. ouden dag 73 of 8 tumoren en ontstekingen 19 of 2 Betoogd wordt, dat. gezien de groote ont wikkeling die de orthopaeaie vooral in de laatste lo jaren bereikt heeft-, vee! gedaan kan worden om het aantal gebrekkigen naar omlaag te brengen. 1/5 van het totaal is lijdend aan been- en gewrichtstuberculose. Veel is hier te bereiken met een aparte en langdurige deskundige behandeling in daar voor ingerichte sanatoria. Wanneer die men- sche niet of onvoldoende behandeld worden, zullen het levenslang invaliden blijven. En hceveel zou dat tenslotte aan de maat schappij kosten? Ook veel lijders met aangeboren aandoe ningen, rachitis, spastische verlammingen, kinderverlamming, tumoren en ontstekingen, behoeven niet Invalide en onvolwaardig te z»jn als er tijdig medisch ingegrepen wordt. Voor alles zal de aanuacht geconcentreerd moeten worden op het jonge kind. Er moet nu gezorgd worden, dat: a. wettelijke maatregelen, medici, vroed vrouwen etc. verplichten om tijdig er aangif te van te doen, als een kind door een aandoe ning gebrekkig dreigt te worden: b. het door leerplicht niet meer mogelijk is, dat een gebrekkige maanden en soms ja ren van goed onderwijs verstoken blijft: c. op 14 jarigen leeftijd een gebrekkige door juiste beroepskeuze op de plaats komt waar hij of zij behoort. Zou zoo gaat het rapport verder het geen aanbeveling verdienen, om eens na te gaan, of de lagere scholen met haar groo te klassen en haar klassikaal onderwijs, wel de juiste inrichtingen zijn, waar de gebrek kigen geplaatst moeten worden? Zouden aparte, kleine klassen met individueel onder wijs aan een der lagere scholen of buitenge wone school, geen aanbeveling verdienen? Zou tevens gecontroleerd geregeld gegeven huisonderwijs met alle respect voor wat in deze richting reeds gedaan wordt in bij zondere gevallen niet meer kunnen bereiken. Men bedenke toch, dat een lichamelijk ge brekkig kind met weinig of geen intellectuee- le ontwikkeling, dubbel gehandicapt tegen over het leven komt te staan, want het is juist vaak intellectueele arbeid, welke hem staande moet houden. Onder de onvolwaardigen, waarmede men thans zit, zijn er velen die kunnen werken- Zij moeten zoo goed mogelijk geplaatst wor den. Medewerking van de gemeentelijke- en particuliere instellingen zal hierbij noodza kelijk zijn. Onder hen zijn er evenwel die de onvolwaardig zijn om in de maatschappij te arbeiden. Voor hen zal een Nazorgwerkplaats aanbeveling verdienen. Deze werkinrichting zal tevens plaats moeten bieden aan hen, die in verband met ziekte nog te weinig prestee- ren en daar weer geschikt gemaakt moeten worden voor volwaardig werk. Ook zij, die door eon ongeval of ziekte een ander beroep moeten gaan uitoefenen, moeten op deze werkinrichting daarvoor bekwaam worden, zoodat een dergelijke Nazorgwerkplaats een tweeledig doel moet nastreven. Haar opzet en werkwijze moet dus een geheel andere zijn dan die nu voor de groepen zwakzinni gen en blinden aan het Donkere Spaarne be staat. Zij die geheel Invalide zijn, zullen op on dersteuning aangewezen zijn. Te Haarlem moet komen: een commissie ter behartiging van de be langen der llchamelljk-gebrekklgen ln haar vollen omvang. 2. een flink ruim gebouw, b.v. een school gebouw. in het centrum der stad, voor een Nazorgwerkplaat.s. 3. een gecentraliseerde regeling van de hulp voor de onvolwaardigen. met een apar te behandeling der verschillende groepen door de Gem. Naz,org. 4. een dusdanige reorganisatie van de Gem. Verbandscommissie Nazorg, dat al de ze groepen er zich in kunnen doen vertegen woordigen en het particulier initiatief ten volle gelegenheid krijgt om deze gemeentelij ke pogingen te steunen. 5. In de omgeving van Haarlem een sana torium voor been- en gewrichtstuberculose. Samenwerking met de stichting „Kennemer- land voor lichamelijk gebrekklgen" zal hier aanbeveling verdienen; 6. voor orthooaedische gevallen in een der ziekenhuizen blijvend eenige bedden met toe- behooren beschikbaar stellen o.a. voor die lijders aan chronisch gewrichtsrheumatisnie, die thuis niet te verplegen zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS B ARTELJOR'SS I RAAT 16 TELEF. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. AFSCHEID VAN F. KEESEN BIJ DEN R.-K. VOLKSBOND. DE RAADSZITTING VAN WOENSDAG WOONT HU NIET MEER BIJ. Donderdagavond heeft de heer F. Keesen, die benoemd Is tot vrijgestelde van het dis trict Rotterdam van den Nederlandschen RK Volksbond, van den bestuursraad van het district Haarlem afscheid genomen. Daartoe waren de meeste afgevaardigden tezamen gekomen in het verenigingsgebouw St. Bavo. waar de heer Keesen te 9 uur door een commissie werd binnengeleid. De voorzitter, de heer J. P. H. Castricum, heeft de heer Keesen toegesproken op een wijze, waaruit de groote waardeering bleek voor de waarneming van het secretariaat door den heer Keesen en voor alles wat deze steun der afdeeling Haarlem voor de orga nisatie gedaan heeft. Den heer Keesen werd een gouden hor loge aangeboden en diens vrouw een mand bloemen. De scheidende secretaris heeft voor dit alles zijn dank uitgesproken. Hij meende ln het bijzonder er bij den bestuursraad op te mogen aandringen, den heer Castricum te bewegen tot het aanblijven als voorzitter. Specialen dank bracht de heer Keesen aan hem. die hem terzijde stond, den heer G. Scholten, administrateur van den Bond- Verder hebben nog gesproken de geeste lijk adviseur van den Bond, rector J- B. Timp en de heer A. Vollaerts, bezoldigd be- stuurder van den R.K. Bouwvakarbeiders bond te Haarlem, onderafdeeling van den R.K. Volksbond. Naar wij vernemen zal de heer Keesen de raadszitting van Woensdag as- niet meer bijwonen, omdat, hij volgende week reeds vertrekt naar Rotterdam. Zijn ontslagbrief zal dezer dagen inkomen- Zijn opvolgster in den Raad is mevrouw HoekstraZethof. DE WATERLEIDING. VERGROOTING DER CAPACITEIT- B. en W. schrijven aan den raad, dat de capaciteit van de gemeentelijke duinwater leiding dient te worden vergroot. In verband daarmede bestaat het voornemen elk onder deel van de waterleiding zoodanig uit te breiden, dat het maximum dagverbruik thans rond 9000 M3. per etmaal kan wor den verdubbeld. Voor één onderdeel van de voorgenomen uitbreidingswerk °n waaromtrent den Raad ter zijner tijd nadere voorstellen zullen worden gedaan vragen B. en W. reeds thans 's raads aandacht, ten deele, omdat onafhankelijk van de uitbreiding van de waterleiding, er meer zekerheid dient te worden verkregen, dat de aanvoer van het duinwater van het pompstation af steeds ongestoord kan blijven plaats vinden, en voorts, omdat door de in dit jaar door Bloe- mendaal voorgenomen asphalteering van de Julianalaau, de ontworpen nieuwe transport leiding moet zijn gelegd voordat die laan wordt geasphalteerd. Tet verzekering toch van een onafgebro ken aanvoer van duinwater naar onze ge meente, zal èeh nieuwe transportbuis moe ten worden gelegd langs den Zeeweg in Bloe- mendaal. Deze leiding, welke in verbinding moet worden gebracht met de ringleiding van het stadsbuizennet, zal moeten worden doorgetrokken langs den Milltairenweg, de Juüanalaan en den Verspronckweg. Ten einde in staat te zijn het tegenwoor dige aanvoervermogen naar Haarlem te ver dubbelen, zal de afmeting van dc doorsnede van de hlervoorbedoeldc bulsleiding 500 ra-M. moeten zijn. Bij eventueele afsluiting van de bestaande buisleiding van 450 m.M. in den Tetterodeweg zal door de nieuw te leggen buisleiding voldoende aanvoer-capa- citeit van water naar Haarlem overblijven. De aanvoer capaciteit alleen van de mede in den Tetterodeweg liggende buis leiding van 300 mM- is te gering om in de behoefte van Haarlem te voorzien. Voorts is liet gemenscht om in de Ter Hoffstedelaan een verbindingsbuis te leggen tussclien de beide zooevenbedoelde transport buizen in den Tetterodeweg en de nieuwe transportbuis in den Militairenweg. Op het pompstation zal in de afvoerleidin- gen van de bestaande pompen wijziging moeten worden aangebracht. Daarbij zal re kening moeten worden gehouden met latere uitbreiding van het aantal pompen. In ver band daarmede is op het pompstation een ringleiding van 600 m.M. geprojecteerd, waar al het gepompte water in wordt gebracht. Op deze ringleiding zullen alle afvoerbuizen naar Haarlem en den watertoren worden verbonden. De aan vorenbedoelde werken verbonden kosten zijn geraamd op f 170000, B. en W. stellen den raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1567 MOEILIJK BESLUIT Het ingewikkeld probleem dat rijst, wanneer je vrouw plotseling op de kamer komt met een vriendin op het oogenblik dat je bad dreigt over te loopen. (Nadruk verboden.) DE ACTIE IN DE MEUBEL INDUSTRIE. HET NIEUWE CONTRACT. Zooals reeds eerder ls medegedeeld, heeft de afdeeling Haarlem van den Meubel- makersboncl besloten om den eisch tot plaat» sing in de eerste klasse te handhaven. Even» wel blijkt thans, dat aan dezen wensch door de werkgevers geen gevolg wordt gegeven, omdat de afdeeling Haarlem van dein Pa» troonsbond, evenals die te Amsterdam en Den Haag, heeft uitgesproken voor aan vaarding van de navolgende overeenkomst. 1. Er zal een collectief contract worden aangegaan voor den duur van twee jaar. 2. Onmiddellijk bij de invoering van het nieuwe collectieve contract zullen de uur- loonen van alle gezellen met één cent wor den verhoogd. 3. Met ingang van Maart 1931 zullen de uurloonen van alle gezellen opnieuw met één cent worden verhoogd. 4. De regeling Inzake minimum loon naar leeftijd zal zoodanig worden gewijzigd, dat in plaats van de bestaande twee.-jaarlijksche leeftijdsklassen het minimum loon naar leef tijd van jaar tot jaar van 18 jaar af tot den volwassen leeftijd (25 jaar en ouder) iin het collectief contract omschreven zal wor» den. 5. Gelder matsen. Stadskanaal, Nieuwe Pekela en Hoorn zullen in Gemeentegroep III worden opgenomen; Schiedam groep I, Franeker en Vlaardin gen IV en Alkmaar n. 6. Voor de uitkeering bij ziekte zal geen premie betaald behoeven te worden, terwijl de uitkeering ingaat op den derden dag der ziekte, den dag der aangifte medegerekend. 7. Wanneer een werknemer, als gevolg van het feit, dat hij voor zijn werkgever werk moet verrichten buiten de plaats waar de arbeid gewoonlijk wordt verricht, forensen belasting moet betalen, dan zullen de extra kosten die hieruit voortvloeien, door den werkgever worden betaald Uit het bovenstaande blijkt wel, dat er van Haarlem te plaatsen in de eerste klasse geen sprake is. De werknemers te Amsterdam en den Haag hebben dit voorstel, evenals de patroons, aanvaard. INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cts. per regel. Fa. VOS ROUWENS GROOTE HOUTSTRAAT IS TEL. 1549) General Electric Stofzuigers vanaf f 40.- WONINGBOUWVEREENIGING „ONZE WONING". BOUW VAN 100 NIEUWE ARBEIDERSWONINGEN. Door de woningbouwvereniging „Onze Woning" werd een druk bezochte jaarver» gadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer C. de Zwart. Na de opening werden mededeelingen gedaan omtrent Jen bouw van de 3de serie, bestaande uit ruiin 100 arbeiderswoningen, welke gebouwd zul len worden ten zuiden van de Graafschap straat, later zal aan de Bellamystraat de 4e serie gebouwd worden. Nadat de bestaande woningen aan de buitenzijde waren geschilderd, is door het bestuur besloten ook de keukens van de 2e serie, voor zoov.er het noodig bleek, te doen schilderen. Hierna werd door den secretaris den heer A. Mars het jaarverslag uitgebracht, hot- welk met algemeene stemmen werd goed gekeurd, evenals het financieel verslag van den penningmeester den heer L. Kroon. Door de vergadering werd besloten de posten onderhoud voor dit jaar te stellen op f 2310 en f 1750. Daar er naast de af» tredende bestuursleden geen nieuwe candi- daten gesteld waren, werden de heeren C. de Zwart, A. Mars, H. Bouwman en J. Swier bij acclamatie herkozen. Bij de romdvi-aag kwamen nog verschillende vragen terzake de nieuw te bouwen woningen tei- sprake alsook het aanwijzen van de lx?, wooiers voor de huizen, welke vragen door den voorzitter werden beantwoord. DE GRONDEN VAN „ZUIDERHOUT", VOORSTEL OM 54085 M2 VOOR DE GEMEENTE AAN TE KOOPEN. De Exploitatie Maatschappij van Onroe» rende Goederen „Zuiderhout" te Heemstede heeft zich bereid verklaard aan de gemeente in koop af te staan de perceelen grond in het Zuiderhoutpark, totaal 54085 cA. tegen een pi-ijs van f 10 per cA. Aankoop van de vorenomschreven gron» den tegen den gedongen prijs, komt aan B. en W. voor in het belang der gemeente te zijn. Genoemde maatschappij is mede bereid aan deze gemeente om niet in eigendom over te dragen enkele strooken grond die in verband met de toekomstige normalisatie van de Crayenestervaart van belang zijn. FEUILLETON Naar het Engelsch, door J. VAN DER SLUYS. 3) „Sir Luke heeft me gezegd, dat zij oen «warle tasch bij zich had", zei Harding, ter wijl hij zich naar juffrouw Crotch wendde. „We moesten die maar eens onderzoeken, nxisschion vinden we daar een adres in." ..Een tasch, meneer? Ja, nu u het zegt, ineen ik ook. dat ze een tasch bij zich had. Ik geloof, dat die in dc hall \s blijven lig gen. Hot was ineens zoo'n drukte, toen ze binnengebracht werd. Ik zal eens oven kij ken". De huishoudster kwam bijna onmiddellijk terug met een kleine ai-moedige tasch, die zij voor Harding op tafel legde. De tasch, was niet gesloten en dc inhoud bleek te be staan uit ccn handwerkje, een beurs met een paar goudstukken erin en een enveloppe met het adres van juffrouw Hilary Donald son, 50 Moredale Street, N. en nog een en veloppe niet een huwelijksactc. Verder niets. ..Dat zal het adres van haar dochter zijn", zei Harding tegen Sir Luke, toen hij met de tasch en den inhoud daarvan in dc biblio theek was teruggekeerd. „We zullen het meisje waarschuwen. Maar die huwelijksacte; wat eigenaardig, dat die dame zooiets bij zich had." „Dat ls zeker eigenaardig!" stemde Fram ley toe, terwijl hij met onrustige oogen naar Harding keek. die het document ontvouwde en hem voorhield. Maar het was duidelijk merkbaar dat de gedachten van den cdel- piun elders waren cn hij slechts gedeeltelijk hoorde wat de dokter zei. „Het zal haar eigen huwelijksacte wel zijn." merkte hij op en Framley schrok alsof hij gestoken werd. „Ja-Ja, dat zal wel", antwoordde hij onze ker. „Waar is dat huwelijk gesloten?" Zijn oogen zochten het papier af: „St.-Monica's Church, Stephey". ging hij voort, „John Donalson cn Antonla Merring." Hij zweeg en vendel in gepeins, „We moeten meneer Donaldson bericht sturen" begon Harding, doch Sir Luke viel hem in de rede: „Meneer Donaldson bericht sturen? Hoe wilt u dat doen? Weet u dan waar hij is? Hoe kunt u hem vinden?" „Ik veronderstel dat Hilary Donaldson, wier naam op de enveloppe staar, de dochter is van de overleden dame," meende Harding. „Dochter?", Sir Luke koek verwezen naar den spreker, „hoe komt u erbij dat ze een dochter heeft?" „Omdat zij me dat verteld heeft, voor ze stierf. Zij schoen erg bezorgd te zijn over het lot van haar dochter en ik ben erg blij, dat we dit adres gevonden hebben. Hillary Do naldson moet haar dochter zijn. Wij moeten, dat arme kind zoo spoedig mogelijk laten weten, wat er gebeurd is en als meneer Do naldson nog leeft, zal hij waarschijnlijk aan datzelfde adres te vinden zijn als het meisje." „Als hü nog leeft," zei Framley werktuig lijk, „ja. als hij nog leeft. Maar misschien is dat wel niet het geval." „Misschien niet." Harding's stem klonk nog bitser dan gewoonlijk. „Misschien moet er wel een gerechtelijk onderzoek plaats hebben", meende Sir Luke, „en dan zal dat meisje, die dochter, wel moe ten komen om de identiteit vast te stellen. Ik natuurlijk zal ik de begrafeniskosten betalen on als de dochter hulp noodig heeft zal ik doen wat .redelijkerwijs van me verlangd kan worden. Dat is wel het minste wat ik doen kan. Ik voel dat ik voor die dochter iets moet doen." „Dat is heel vriendelijk van u", mompelde Harding, terwijl zijn vroeger oordeel over den landeigenaar zich eenigszins wijzigde. „Ik hoop. dat de dochter in staat zal zijn, nadere inlichtingen te geven. Die arme vrouw heeft mij laten beloven, dat Ik voor haar belangen zou opkomen, zoodat ik vind, dat ik een zekere verantwoordelijkheid heb in deze zaak. Ik zal naar de stad gaan, naar het opgegeven adres en dan zal ik wel hooren. hoe de familie de begrafenis wenscht". „Ik zal de kosten dragen", herhaalde Fram ley langzaam, „vergeet dat niet." „En toch noemen de menschen Sir Luke gierig en hard", overpeinsde Miles, toen hij zijn taak op 't buiten voleindigd had en in ae hal zijn jas aantrok .Hij hoorde voetstappon op de trap achter zich en zich omkeerend zag hij Sir Luke's zuster langzaam de trap af komen. Het schijnsel van een lamp bovon haar deed haar haren als goud glanzen en bij dat licht was de verontruste, angstige uit drukking op haar gezicht duidelijk zicht baar. „Ik wilde u nog even spreken, dokter." zei ze op zachten toon. terwijl ze zenuwachtig naar de deur van het boudoir keek. „Ik zou graag willen weten of ik iets kan doen. Juf frouw Crotch vertelde mij, dat die arme dame een dochter heeft. Ik moet er niet aan denken hoe zoo'n meisje daar zit te wachten en te wachten op een moeder die niet meer terug keert." „Het is niet gezegd, dat het meisje alleen is", antwoordde Harding stug, „het is immers heel goed mogelijk, dat ze nog een vader heeft." „Juffrouw Crotch had den indruk gekregen dat het arme kind alleen stond en nu .lacht ikAnstice kwam dichter bij den dokter en keek peinzend in zijn streng gezicht „nu dacht ik of ik misschien naar dat adres toe zou kunnen gaan om het meisje te vertel len wat er gebeurd is." „Ik dacht dat u als de meeste vrouwen geen verdriet of pijn zou kunnen zien", ant woordde Harding ruw en de verdrietige en verbaasde uitdrukking in de oogen, die in de zijne keken, prikkelde hem eerder, dan dat ze hem zachter deden stemmen. „Evenals de rest weet zij met haar oogen te werken", dacht hij cynisch terwijl ze zei: „Ik kan inderdaad geen pijn en verdriet zien als ik eenigszins kan vermijd ik het ook, maar ik heb zoo met het arme meisje te doen en haar moeder is hier ge storven en het ongeluk is door Luke's auto veroorzaakt, en daarom wilde ik naar dat meisje toegaan. Dat is toch wel het minste wat ik kan doen." „Ik dank u voor uw aanbod", gaf Miles Harding op korten toon ten antwoord; ..ik heb mevrouw Donaldson, zooals ik haar maar noemen zal, voor haar dood beloofd, dat ik voor de belangen van haar dochter zal op komen. Die belofte zal ik houden. Maar ik geef toe. dat het beter aan een vrouw toever trouwd is om liet meisje het bericht van haar moeder's dood te brengen. Als u morgen naar haar zoudt willen toegaan zou ik dat heel vriendelijk van u vinden Zij zal mis schien hier heen moeten komen voor het gerechtelijk onderzoek, dat waarschijnlijk wel overmorgen zal plaats hebben." „Wat zal er van haar worden!" „Vraagt u dat wel." Harding haalde zijn schouders op. „Maar dat Ls iets van later zorg. Ik voel dat ik mevrouw Donaldson een over lilde belofte heb gegeven maar ik ken op het moment niet anders en ik wilde haar het sterven zoo licht mogelijk maken. Wat de toekomst voor Hilary Donaldson verbor gen heeft, ligt in de schoot der goden! We weten zelfs niet eens hoe oud zij is!" HOOFDSTUK IH. HILARY. ..Mijn lieve Anstice. je bent toch niet van plan om voor barmhartige Samaritaan te gaan spelen! Wat bezielt je om je daarmee te bemoeien?" „Och ik weet het niet: vergeet niet dat Luke's auto het ongeluk veroorzaakt heelt," gaf Anstice ten antwoord, terwijl zij met haar schoentje het patroon volgde van het tapijt in de kamer van haar vriendin. „Ja ja, dat begrijp ik, maar dat was toch zeker niet anders 'dan een ongeluk. Als ik je was, dan ging ik weg tot die heele onplezie rige zaak achter den rug wasJDie dokter mag wel een knieval voor je doen uit dankbaar heid." Anstice lachte. „Dokter Harding is er niet bepaald de man naar om voor iemand een knieval te doen." zei zij, „hij kan niet eens beleefd zijn. Ik geloof dat. hij razend het land heeft aan vrouwen „Harding zei je?" Freda Marston boog zich vol belangstelling naar haar vriendin toe. „Hoe heet hij van zijn voornaam?" „Miles. Ik weet het toevallig omdat ik van morgen een briefje van hem kreeg met Hi lary Donaldson's adres. Maar waarom heb jü zoo'n belangstelling voor dien dorpsdokter?" „Miles Harding zei je? Heet jullie dorps dokter Miles Harding? Wat eigenaardig! Hoe ziet hij er uit?" „Hij is heelemaal niet het gewone type dorpsdokter! Maar hoe hij er uitziet kan ik'je haast niet uitleggen. Streng en ongenaak baar. Zijn manieren zijn kortaf, en zijn oogen verbergt hij achter een masker." AWordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6