BRUEN1NG VOOR DEN RIJKSDAG. BUITENLAND De toestand in Britsch-Indië. Schoonmaak SPORT EN SPEL Fa. VOS ROUWENS PHILIPS RADIO'S HAARI.FM'S DAGBLAD WOENSDAG 2 APRIL 1930 De regeeringsverklaring gunstig ontvangen. Actie tegen Gandhi. Weer optimisme in Londen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Toen Dinsdagmiddag de Rijksdagzitting, waarin Rijkskanselier dr. Bruening de re geeringsverklaring van het nieuwe kabinet zou afleggen, begon waren alle plaatsen, zoo wel van de leden als op de tribunes, dicht bezet. Ook vele leden van het Diplomatiek Corps waren aanwezig. Achter de Minister tafel namen alle Ministers plaats. Nadat Rijksdagpresident Loebe de zitting had ge opend gal hij het woord aan den Rijkskan selier. Deze zei onder anderen dat het nieuwe Rijkskabinet aan geen coalitie is gebonden, „Het is gevormd met het doel de voor het Rijk noodzakelijke kwesties binnen korten tijd op te lossen Het is de laatste poging, de oplossing met dezen Rijksdag te vinden. Nie mand kan een uitstel der noodzakelijke werkzaamheden verantwoorden. Daarom zal ik, heden geen uitvoerige verklaringen af leggen omtrent de voorgenomen maatrege len". ,.De nieuwe regeering aldus Bruening zal de levensbelangen van Duitschland nastreven door een systematische voortzet ting der tot nu toe gevolgde bultenlandsche politiek. Nationaal zelfbewustzijn, vertrou wen in de innerlijke kracht van het eigen volk zijn de bases, alsmede de erkenning van het. feit, dat Duitschland slechts in vreedzame samenwerking met alle volkeren weder tot bloei kan komen. Loyale uitvoering der internationale over eenkomsten. Wat de binncnlandsc-he politiek aangaat is onze toestand ten opzichte van den socialen en economischen strijd en de daarmede ver bonden stroomingen aanleiding tot bijzondere waakzaamheid. Met diepe ernst neemt de Rijksregeering de vermaning op tot een nationale eenheid, zooals de Rijkspresident in zijn proclamatie aan het Duitsche Volk op 13 Maart heeft ge richt. Alle financieele en economische maatrege len voortvloeiende uit het Youngplan moeten direct worden doorgevoerd. Saneering van den financieelen toestand en die dor kassen, steun aan de Landen en gemeenten in hun moeilijke omstandigheden is dringend noodzakelijk. De regeering is met zorg vervuld over den toestand van den industrieelen midden stand. De noodzakelijkheid van een methodische op economie en zuinigheid berustende ver eenvoudiging op alle gebied van openbare bestuur, geeft dc garantie en voor de vervol ging der sociale politiek. De moeilijke strijd om het bestaan van den landbouwstand behoeft dringend steun. De voorzitter Löbc deelt mede, dat van het lid Stöcker (comm.) c.s. een motie is Inge komen luidende dat dc rijksregeering niet het vertrouwen van den rijksdag heeft. Het lid Schultz-Bromberg (Duitsch-natj stelt voor de volgende zitting pas Donder dag te houden. Dit voorstel werd na eenig debat met alleen de stemmen der D. nat- voor verworpen, en de volgende zitting werd bepaald op Woensdag 12 uur. De regeeringsverklaring werd volgens het persbureau van de V. D. Z. in de wandel gangen van den Rijksdag over het algemeen zeer gunstig beoordeeld. De soc.-dem. heb ben tot dusver hun motie van wantrouwen nog niet ingediend. Hun fractie zal eerst van avond daaromtrent beslissen. De D. nat. hadden een verdaging der debatten tot Don derdag voorgesteld omdat vandaag een ver gadering van den Rljkslandbond plaats vindt, waarvan men het resultaat wilde af wachten. Na de rede van Brüning wordt dc positie van het kabinet als aanzienlijk gunstiger be schouwd en men gelooft dat de regeering geen gevaar zal loopen bij dc debatten. L. A. Verwarde toestand in Britsch- Indië. De ongeregelhoden te Culcutta. waarvan reeds eerder melding is gemaakt, zijn ver oorzaakt door toepassing van een nieuw re glement, waarbij het den karrevoerders ver boden wordt, buffels te gebruiken gedurende het warmste gedeelte van den dag. Bij een botsing, welke zich sinds het verzenden der eerste berichten heeft voorgedaan, zijn nog vier personen gedood. Dc wijk leverde het toonccl op van een waren slag; de straten waren gebarricadeerd, dc voertuigen in den steek gelaten, tal van karren omver ge worpen en dc stemming was zeer gespannen. Optochten, die zwarte vlaggen met ophitsen de opschriften medevoerden, trokken door de straten. Bij dc nieuwe botsingen werden vijftig burgers en vijftig politieagenten gewond, twee der laatstgenoemden ernstig. Twintig- personen werden gearresteerd. Een sympa thie betooging van studenten met de karre voerders werd door de politie Uiteengejaagd- De raad van Bengalen heeft een wetsont werp aangenomen tot aanvulling van de strafwet, waarbij aan de regeering de be voegdheid wordt gegeven, speciale recht banken te vormen voor de terroristische or ganisaties. Een definitieve bedreiging tot het over gaan tot lijdelijk verzet contra de Gandht- beweging is vervat in een manifest, dat zoo even is uitgegeven door de oprichters van do pas-gevormde Indische nationale anti-revo- lutionnairc partij, aan het hoofd waarvan f drie vooraanstaande leiders van dc lagere kaste in Poona staan. De partij stelt voor een afdeeling vrijwilligers naar Gandhi te zenden, om hem ertoe over te halen zijn ver zet tegen het zoutmonopolie op te geven, daar anders zal worden overgegaan tot lij delijk verzet tegen zijn campagne. Het mani fest zegt verder, dat de partij het Britsche bewind absoluut noodzakelijk acht, totdat een einde is gemaakt aan het kaste-verschil. Minder pessimisme te Londen. LONDEN, 1 April (V.D.) Tn de kringen der vlootconferentie is de stemming heden minder pessimistisch- Dit wordt voorname lijk toegeschreven aan de besprekingen, die sinds Zondag werden gehouden tusschen den minister van buiteniandsche zaken Hender son en Briand met medewerking van de Britsche en Fransche diplomatieke en juri dische deskundigen en welke besprekingen heden worden voortgezet. Deze besprekingen hadden betoekking op de positie van Engeland en Frankrijk in ver band met het Volkenbondsverdrag, het Kelloggpact en het verdrag van Locarno en het doel was een formule te vinden, welke, zonder nieuwe militaire verplichtingen aan Engeland op te leggen, tegelijkertijd de vei ligheid van -Frankrijk zoover verhoogt-, dat het Frankrijk mogelijk zal worden mede te werken aan de oplossing van het algemeene vraagstuk inzake de vermindering der be wapening ter zee. MacDonald spreekt in het Lagerhuis. LONDEN, 1 April CV.D.) In antwoord op hem gestelde vragen deelde de premies in het Lagerhuis mede. dat de Britsche regee ring niet van zins is in eenige overeenkomst toe te stemmen, die verder zou gaan dan het Volkenbondsinstituut en het Verdrag van Locarno. MacDonald voegde hier aan toe, dat hij misschien deze kans zou waarnemen om te zeggen, dat de Fransche regeering niet vraagt, noch heeft gevraagd dat -de Engel- sche regeering zich nog meer zou belasten dan het zich door deze instituten reeds had gedaan. Deze verklaring was in het bizonder van belang nopens de besprekingen welke gedu rende het einde der week waren gehouden tusschen Henderson en Briand en waarbij pogingen zijn aangewend, met medewerking der Britsche en Fransche diplomatieke en wetgevende experts, ter opstelling van een formule, welke hoewel zij de bestaande ver plichtingen van Engeland niet zou uitbreiden tegelijkertijd de Fransche veiligheid zoodanig zou versterken, dat Frankrijk in staat zou worden gesteld haar eischen voor vlootbe- wapening te verminderen. Mevrouw Hanau. Mevrouw Hanau wordt zooals men meldde tegen een borgstelling van acht maal honderdduizend franc in vrijheid ge steld. Den 15en Mei zal dan haar zaak, d.w.z. die va nde Gazette du Franc, voorkomen. Mevrouw Hanau is echter ten zeerste ver ontwaardigd over het feit, dat zij een cautie moet storten, tegen het beginsel waarvan zij protesteert, omdat dit haar persoonlijk in de onmogelijkheid plaatst van het vonnis te profiteeren. Zij zegt, dat zij niets meer be zit omdat zij al haar bezittingen aan haar schuldeischers heeft afgestaan, zelfs haar juweelen zijn niet meer haar eigendom. Me vrouw Hanau betoogt in haar protest, dat haar vrijwillige terugkeer naar de St. Laza rus-gevangenis toch werkelijk wel de beste waarborg is voor haar verschijning voor den rechter. Inmiddels weten Parijsche bladen te mel den, dat van de cautie van achthonderddui zend franc driehonderdduizend zullen wor den bijeengebracht door schuldeischers van de Gazette du Franc. Dezen hebben dus blijkbaar vertrouwen in de financioclc deug den van mevrouw Hanau. De rest van don borgtocht, ten bedrage van vijfhonderddui zend franc, zal zoo verwacht men, door vrienden van mevrouw Hanau worden ge stort. Nu mevrouw Hanau de hongerstaking heeft opgegeven, wordt zij gevoed met bouil lon, warme melk en bananen, aldus de N. R. Ct. Zoodra zij de gevangenis kan verla ten zal zij naar een ziekenhuis te Neuilly gaan om er haar krachten te herwinnen. Zij moet nog steeds overtuigd zijn te kunnen aantoonen, dat het actief van de Gazette du Franc grooter is dan het passief. Van de zijde der justitie is beweerd, dat zoo dc deskundigen, die een onderzoek naai de zaken van mevrouw Hanau hebben inge steld, zich hebben vergist, deze vergissing te wijten is aan het feit, dat mevrouw Hanau hen heeft misleid. Mevrouw Hanau stelt hier tegenover, dat de deskundigen met haar niet hebber willen samenwerken. Slechts een maal hebben zij zich tot haar gewend, nl. toen er een parlementaire enquête was ge opend. Wat. de duistere zaak betreft van de ver dwijning van documenten van het dossier- Hanau.uit een kast in het gerechtshof, hier in is niet het geringste licht gebracht. Zooals l'Oeuvre het uitdrukt. „De rechtmatige toorn van den minister van justitie schijnt geens zins den ijver der speurders te hebben ge prikkeld. De dief moet nog gevonden wor den". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a '60 Cts. per regel. Alfonso's lugubere verzameling. Koning Alfonso van Spanje verheugt zich in het bezit van een der eigenaardigste col lecties ter wereld, aldus de Tel. Het is na melijk een verzameling van voorwerpen, die in verband staan met aanslagen, welke her haaldelijk op zijn leven zijn gepleegd, of die werden beraamd zonder tot uitvoering te zijn gekomen. In deze collectie bevindt zich o.a. een zuig- flesch, waarin men Alfonso als eenjarig kind vergif had willen toedienen. Verder ziet men een verroest mes, waarmede even vóór zijn troonsbeklimming een anarchist hem van het leven wilde berooven. Vervolgens bevat de verzameling het skelet van het paard, dat in 1905 het slachtoffer werd van den aanslag- op koning Alfonso, terwijl deze met den Franschen president Loubet door de feeste lijk versierde straten van Parijs reed. Dan komt een stuk staal, een deel van een helsche machine, die naar hem en zijn jonge vrouw werd geslingerd, toen zij 24 jaar geleden na him huwelijksinzegening door Madrid reden. De bom richtte ontzettende verwoestingen aan. Rond het bruidspaar stortten menschen en dieren dood ter aarde en de witsatijnen schoentjes der bruid werden met bloed be spat. En ten slotte bevat de collectie nog de revolver van Sanchez Alegre, die hem tracht te dood te schieten. De koning bracht er ook toen het leven af doordat hij met groote tegenwoordigheid van geest zijn paard de sporen gaf en den anarchist onmiddellijk tegen den grond reed. De Japansch-Amerikaansche overeenkomst. Het Japansche kabinet heeft de instructies goedgekeurd voor de Japansche delegatie, betrekking hebbende op de Amerikaansc-he voorstellen. Daarna heeft de premier zich naar den keizer' begeven, om diens goedkeu ring in ontvangst te nemen. Aangenomen wordt, dat de Japansche de legatie opdracht krijgt het voorgestelde com promis te aanvaarden, met twee reserves, die waarschijnlijk geen moeilijkheden zullen op leveren. Uit de commentaren der bladen blijkt, dat het besluit der regeering wordt goedgekeurd. De twee reserves, waarvan hier sprake is, hebben betrekking op den duur der overeen komst, die tot vijf jaar beperkt wordt en op den bouw van duikbooten ter vervroegde ver vanging van verouderde schepen, ten einde aldus het werk op de werven aan den gang te kunnen houden, aldus de Tel. Verdachte campagne van de Hearstbladen. Na den aanval op MacDonald publiceeren de Hearstbladen een tot Hoover gerichten open brief waarin wordt gezegd dat 'het blad zich teleurgesteld gevoelt omdat Hoover Stimson steunt in diens besluit dat de Ver- eenigde Staten een consultatief pact zullen teekenen. De brief kenschetst dit pact als een doorzichtig rempla?ant van den Volken bond en zegt verder dat Hoover niet verbaasd meot zijn, indien de Senaat en het land zijn advies niet aanvaarden .om tot dit nieuwe Europeesche politiek en militaire bondge nootschap toe te treden. De aanval op MacDonald, waarva-n in bo venstaande bericht sprake is, verscheen als een ongetoekende open brief op de front pagina's der Hearstbladen. In dezen brief wordt gezegd: Het Amerikaansche volk heeft zijn verf,rouwen verloren in uw vriendschap, heeft zijn vertrouwen verloren in uw op rechtheid, heeft zijn vertrouwen verloren in uw eerlijkheid. Zend de Amerikaansche de legatie naar huis terug" en verder nog het volgende: „In het kort, mr. MacDonald, zijt ge de vriend, dien ge beweert te zijn, of zijt ge de sluwste, gladsto cn verrader lij kste di plomaat die uit Engeland kwam. Sedert den tijd dat Arthur Balfour in 1922 er toe over ging onze Amerikaansche vloot zacht en pijnloos in den grond te boren". De Amerikaansche delegatie, die den open brief „beneden commentaar en onwaardig voor ernstige beschouwing" acht, heeft be sloten, er het zwijgen toe te doen. Koetjepof met de „Spartak" vervoerd? Uit het door de politie ingestelde onder zoek blijkt, dat het Sovjetschip „Spartak", dat generaal Koetjepof naar Rusland zou hebben vervoerd, waar hij in de Loebianska- gevangenis te Moskou zou zijn opgesloten, den 18en Januari te Gent aankwam. Na een lading vlas te hebben gelost vertrok het naar Havre. De „Spartak", die deel uitmaakt van de vloot der Sovjetregeering. ondrehoudt min of meer regelmatig den dienst tusschen Le ningrad en Gent, en wordt vooral gebruikt voor het vervoer van vlas. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaat, zacht en blank door Purol VOETBAL. BUITENLANDSCIIE CLUBS BIJ R. C. H. Behoudens goedkeuring van den Kon. Ned. Voetbalbond zal R.C.H. op Zondag 13 April a.s. een voetbalwedstrijd spelen tegen de Royal Charleroi Sporting Club uit Charleroi. R.C.H.MüLIIEIMER SPIELVEREIN 07. Op den tweeden Paaschdag zal R, C, H. bovengenoemde wedstrijd spelen op haar terrein aan den Middenweg. Reeds twee» maal heeft dc Racing Club in Miilheim togen dit elftal gespeeld; thans zal R. C. H. tie Duitschers ontvangen. De Mülheimers zullen op eersten Paasch- dag in Vlaardingen spelen tegen de tweede klasse kampioenen „Fortuna". BOKSEN. OLYMPISCHE SPELEN. DE VOORBEREIDING VOOR 1932. Het Olympisch Congres te Berlijn. De agenda en de voorstellen. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Zooals bekend, wordt van 25 tot 30 Mei a.s. te Berlijn het Olympisch Congres gehou den tor voorbereiding van de Olym pische Spelen to Los Angeles in 1932. Op dit congres zal de Nederlandsche dele gatie een bijzondere plaats innemen in ver* band met het feit, dat de laats-te Olympische Spelen te Amsterdam hebben plaats gehad.. Kapitein Van Rossem, secretaris van het Nederlandsch Olympisch Comité, die sinds het einde van het vorige jaar in Amerika vertoeft om daar adviezen to geven voor de voorbereiding der Spelen in 1932, zal de vol gende maand uit de Vereenigde Staten terug zijn en op het Olympisch Congres te Berlijn de wijzigingen in de reglementen van het Internationaal Olympisch Comiité verdedi gen. Thans zijn het program, en de agenda van het Olympisch Congres to Berlijn verschenen Het Congres zal op Zondag 25 Mei des mor gens te e!f uur in de aula der Frieórich Wilhelm Universiteit te Berlijn worden ge* opend. Deelneming van de F.I.F.A. Betreffende de toelating van de leden van de FJ.F.A. tot de Olympische Spelen ver* meldt de agenda voor het Congres het volgend besluit van het Uitvoerend Comité van het I.O.C.: Na onderhandelingen met de delegatie van de F.I.F.A. legt het Uitvoerend Comité de volgende verklaring af: Alleen geleid door het wereldbelang van de Olympische Spelen; Overwegende, dat de kwestie van het amateurisme zal worden geplaatst op de agenda van het aanstaand Olympisch Con. gres, erkent het Uitvoerend Comité van het I.O.C., met betrekking tot de betaling voor loonderving, het beginsel, vastgesteld dooi de F.I.F-A. te Rome, dat overeenkomt met dat van het Congres to Praag". Met het doel tot overeenstemming to komen is het Uitvoerend Comité bereid het voor* stol, gedaan door laatstgenoemd Congres, om voetbal toe te laten op de Olympische Spelen to Amsterdam op de volgende voor waarden te aanvaarden: „De betaling, toegestaan in de reglemen ten van het Uitvoerend Comité van de F.I.F.A. zal worden betaald aan de werk gevers, zoodat de abhleten zelf niet recht, streeks eenige vergoeding krijgen voor loon derving". Bij deze verklaring van het Uitvoerend Comité van het I. O. C. komt in behande ling een protest van de International Amateur Swimming Federation tegen het besluit van het Congres te Praag inzake de vergoeding voor loonderving. De Internationale Zwem- bond meent, dat de vergoeding voor loon. derving in strijd is met de wetten op het amateurisme. De reglemenaen inzake de betaling van loonderving, zooals deze bij de F.I.F-A. gel. den, zijn tevens op de agenda afgedrukt. De duur der Spelen. Graaf De BailletLai-our stolt voor den duur der Olympische Spelen, die thans vier weken bedraagt, terug to brengen otf vijftien dagen. Ten opzichte van de Amateursbepalingen stolt het Uitvoerend Comité van het I. O. C. voor de amateursdefinitie als volgt te doen luiden: „De definitie van een amateur, zooals vastgesteld door de internationale sportorga. nisatles, wordt erkend voor athleten, die deel* nemen aan de Olympische Spelen". Van het Britsche Olympisch Comité is het volgende voorstel: „Dat geen deelnemer, die eenige betaling of schadevergoeding voor loonderving, direct of indirect of in welken vorm ook heeft ontvangen, zal worden toegestaan deel te nemen aan de Olympische Spelen in de toekomst". Een desbetreffend voorstel van het Bel gisch Olympisch Comité luidt: „Athleten, die worden toegelaten volgens de bepalingen en reglementen van hun in ternationale organisatie, worden beschouwd als amateurs voor de Olympische Spelen". Verder stelt het Belgisch Olympisch Comité voor, indien zijn eerste voorstel niet wordt aangenomen, te bepalen: „Het toestaan van verlof met behoud van salaris zal niet worden beschouwd als een schadevergoeding voor loonderving". Deelneming van vrouwen. Terwijl het Uitvoerend Comité betreffende de deelneming van wouwen voorstelt de vrouwen toe te laten iin „zekere sporten", wil Graaf dc BailletLatour, de vrouwen alleen toelaten in gymnastiek, zwemmen, Lawutennis en schaatsenrijden, Het Internationaal Olympisch Comité zal het programma van de Olympische Spelen vaststellen in zijn zitting van Mei 1930 en het ter kennis van het Congres brengen. De agenda bevat voorts nog verschillen, de voorstellen betreffende de organisatie van de Olympische Spelen, waarbij met de er. varingen, opgedaan bij de Olympische Spelen te Amsterdam, rekening wordt gehouden. Terwijl het I.O.C. de beslissing inzake het aantal deelnemers voorname 1 fik wil over laten aan de internationale sportorganisaties slechts bij individueele evenementen wor den vier deelnemers voor elk land voorge steld stolt Graaf de BailletLatour bij individueele sportevenementen drie deelne mers per natie toe te laten. De Internatio nale Wielren.Unie stolt voor slechts één deelnemer per land. Interessant is tenslotte een voorstel van Graaf de BailletLatour, dat herinnert aan de moeilijkheden met het verfilmen van de Spelen te Amsterdam. Hij stelt nl, voor: „Het Organiseerend Comité heeft tot taak de noodige schikkingen te treffen voor het vereeuwigen van de Spelen door foto's of films, doch bedoeld Comité is eveneens ver. plicht deze diensten zoo te organiseeren en te beperken, dat de Spelen niet gestoord worden". De commissies- Het Internationaal Olympisch Comité heeft besloten drie commissies in te steilen en wel: Een commissie voor het amateurisme, een commissie voor het program der Olympische Spelen en een commissie voor de speelvel. den. DE RATIONALISATIE BIJ DE ENKA. De uiteenzetting van de Directie. GEEN TERUGGANG IN DEN AFZET. Thans is verschenen het communiqué van de directie der A. K. U betreffende den toe- stand in het bedrijf, waarover onrustbaren de berichten van slapte in omloop zijn. Het luidt als volgt: Ten gevolge van de in gang zijnde rationa liseering van het A. K. U.-concern is beslo ten, twee der oudere fabrieken nL Arnhem- West en Petersdorf, stil te leggen. Bovendien zal voorloopig zoowel in de Holandsche als in de Duitsche fabrieken iederen Zaterdag een deel der werkdiensten vervallen. Dit heeft slechts betrekking op de spin nerijen van het concern, niet op de opma- kings- en veredelingsbedrijven; in het bij zonder ook niet op de fabriek te Rotterdam. Voor zoover de afzet, welke tot nu toe geen teruggang vertoont, de productie zal over treffen, zal uit de voorraden, welke op het oogenbiik overeenkomen met een productie van ongeveer drie maanden, verkocht wor den. BELANGSTELLING VOOR NEDERLAND SCHE FILMKUNST IN HET BUITENLAND. Dr. Menno ter Braak,secretaris van de Nederlandsche Filmliga, zal, naar het Hbld- meedeelt, te Kopenhagen, op uitnoodiging van „Forsögsscenen" een lezing houden over de Nederlandsche filmkust. Het programma vermeldt „De Brug" en „Zuiderzee" van Ivens, Regen" van Ivens en Franken, „Jar- din du Luembourg" van Franken en de „Handelsbladïilm" van Aafjes. DE SCHILDERES CHR. VAN DER WILLIGEN 80 JAAR. 7 Mei hoopt de bekende en algemeen ge waardeerde bloemenschilderes, mejuffrouw Chr. van der Willigen, haar tachtigsten ver jaardag te vieren. Men wil haar huldigen door het houden van een eeretentoonstelling bij Hamdorff te Laren en door den aankoop van een harer schilderijtjes voor het te stichten gemeentelijk kunstmuseum aldaar. AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. DR. MOLENGRAAFF. Dinsdagmiddag heeft Prof. Dr. G. A. F. Molengraaf, hoogleeraar in delfstof- en aardkunde aan de Technische Hooge- school te Delft zijn afscheidscollege ge* houden. In zijn afscheidsrede kwam hij tot de conclusie, dat de geologische wetenschap thans een heroïsch tijdvak doorleeft. JAARVERSLAG VAN DEN NED- BIOSCOOPBOND. HET AANTAL AFGEKEURDE FILMS STEEDS GROOTER. In het jaarverslag over 1929 van den Ne- derlandschen Bioscoopbond wordt medege deeld, dat de filmcensuur in 1929 in den allerscherpsten vorm uitgeoefend is. NicW minder dan 18 groote speelfilms, met een lengte van 32.024 M. zijn voor openbare vertooning in ons land verboden, tegen films, totaal metende 10.571 M., in 1928. Verder is het percentage der toegelaten C.-fllms, althans wat de groote speelfilms be treft, in 1929 toegenomen, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: Toegelaten zijn in 1929 groote speelfilms: A. (alle leeftijden) 23 1/2 pet. in 1928:' 28 pet.) B. (boven 14 jaar) 29 1/2 pet. (in 1928: 29 pet.) C. (boven 18 jaar) 47 pet., (in 1928: 43 pet.) Behalve een schrikbarende toeneming van het aantal afgekeurde fikns, heeft er dus een belangrijke opschuiving van de A- naar de C.-klasse plaats. Voorts wordt naar het Volk meldt, mede gedeeld, dat het bioscoopbedrijf elk gepast middel zal aangrijpen om tegen een ver scherping van de filmkeuring in den vorm van keuring van geluidfilms met het geluid inbegrepen, op te komen. CHINEESCHE ZEEROOVERS IN INDISCHE WATEREN. TWEE VAARTUIGEN AANGEHOUDEN. Naar Aneta uit Medan meldt, heeft de Gou- vernementsstoomer „Tjantik" bij Poeloe Sa- lama een eiland gelegen voor de kust van Asahan, twee Chineesche tongkangs aange houden welker bemanning verdacht werd van zeerooverij. De beide vaartuigen werden opgebracht naar Tandjong Balei, waar zij onder toezicht werden gesteld van de poli tie. Er bleken aan boord geen behoorlijke papieren te zijn. Het binnenlandsch bestuur heeft zich naar aanleiding hiervan in ver binding gesteld met de autoriteiten te Sin gapore. „HIJ WU.DE ER WEI. VT IF JAAR VOOR OPKNAPPEN." WRAAK VAN EF.N TELEUR. GESTELDEN MINNAAR. Een 31-jarige werkloozc huisbediende te Amsterdam vervolgde reeds /nds acht maan den een 17-jarig meisje, dat in een woon schip, liggende in het Oostzanergat, woont, met zijn attenties, waarvan de jongedame echter niet gediend was. De man wilde dat het meisje hem naar Duitschland volgen zou en als hij zijn zin niet kreeg zoo had hij gedreigd „zou hij haar wel leeren, al moest hij er vijf jaar voor opknappen." Gisteravond kwam het van woorden tot daden. Toen het meisje de fabriek aan den Haarlemmerweg, waar w'i werkzaam is, verliet, trad de man plotseon haar toe, waarna hij haar beetgreep, optilde en on danks haar tegenspartelen naar het water van de Haarlemmervaart droeg. Het meisje kwam vlak op den rand van den wal te lig gen, doch vóór de man, die door het dolle heen was. haar in het water kon duwen, werd hij door haastig toegeschoten omstan ders, vastgegrepen en aan een agent over geleverd. De dader zal ter beschikking van de Jus titie worden gesteld. Hij zal er nu zeker wat voor moeten „opknappen", GROOTE HOUTSTRAAT 15 TEL. 15497 VAN KLAVEREN VERLIEST IN MANCHESTER. In een wedstrijd tusschen Van Klaveren en Brooks, die Dinsdagavond in Manchester plaats had, verloor onze landgenoot op pun ten.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10