LETTEREN EN KUNST MUZIEK HET TOONEEL. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 2 APRIL 1930 VIERDE BLAD HET JUBILEUM VAN DR. J. TIMMER. HULDIGING IN DE SOCIËTEIT „VEREENIGING". In de met bloemen en planten feestelijk versierde conversatiezaal van de sociëteit „Vereeniging" is Dinsdagmiddag dr. J. Tim mer door de daartoe ingestelde commissie en de leden van de sociëteit, gehuldigd ter ge legenheid van zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van de sociëteit. Bij het begin van de receptie te half vijf was een groot aantal leden aanwezig. De voorzitter van de commissie de heer J. C. Peereboom sprak den jubilaris het eerst toe. „Eenige maanden geleden", zoo zei hij geveer, „vernamen wij. dat het thans 25 jaar geleden zou zijn dat gij uw functie van voor zitter aanvaardde. Van wien zouden wij dat anders vernomen hebben dan van onzen voortreffelij ken administrateur, den heer van Bilderbeek? Er zijn toen een aantal leden bijeengeko men en hun algemeene opinie was, dat deze dag niet ongemerkt moest passeeren. Want het is een hooge zeldzaamheid, dat iemand 25 jaar lang de moeilijkheden van het voor zitterschap van een vereeniging op zich neemt. Ongetwijfeld hebt u aan dien tijd vele herinneringen, zoowel aangename als herinneringen aan moeilijkheden. Zonder u tekort te doen kunnen wij wel zeggen, dat de functie van het voorzitterschap tegenwoor dig beknopter en eenvoudiger is dan 25 jaar geleden. Toen strekten uwe bemoeiingen zich niet alleen naar binnen uit naar de Socie- teitsleden, maar ook naar buiten, namelijk tot het verhuren en exploiteeren van de con certzaal. Ik herinner mij, aldus de heer Peereboom, uit mijn eigen bestuurslidmaat schap de moeilijkheden daarvan. Later is het eigenaardige huwelijk van sociëteit met concertzaal opgelost door aan koop van de gebouwen door de gemeente. Dat was een groote gebeurtenis in uw voor zitterschap, Zij gaf u de gelegenheid om een niéuw gebouw te stichten en dat werd een ander hoogtepunt. Hoeveel zorg de tot stand- kómlhg u heeft gekost behoef ik u werkelijk niet in herinnering te brengen. Daar tus- sehendoor heeft u echter niet stil gezeten, doch getoond twee eigenschappen te bezit ten, die uw voorzitterschap zoozeer tot eer strekken: vredelievendheid en welwillend heid en trouw. Trouw ten aanzien van de taak, die u op zich had genomen. Zonder dezen zou u zeker geen 25 jaar voorzitter hebben kunnen zijn. Daarenboven hebt u zich altijd met een volharding en ijver, die wij niet anders dan prijzen kunnen beschik baar gesteld voor de sociëteit. Spreker eindigde met het volgende rijmpje op den naam van dr. Timmer. dikwijls twee of drie vergaderingen in een week noodig waren, welke echter alle door dr. Timmer geleid werden. Waar de belangen botsten was dr. Timmer altijd „saevls tranquillis in undis". Dat gij in de werkzaamheden voor de sociëteit zulk een groot aandeel hebt gehad moge U een groote voldoening zijn. Spreker besloot met de hoop uit te spreken, dat dr. Timmer nog lang als voorzitter getuige mag zijn van be stendiging van den huidigen bloei van de sociëteit. D r. Timmer kwam daarna zelf aan het woord. Hij zeide de waarheid ingezien te hebben van den als scholier vertaalden volzin „verba volant, scripta manent", woorden vervliegen, het geschrevene blijft. Spreker haalde voorts vele genoeglijke herinneringen op aan den tijd van oprichting, van het verkoopen van het oude gebouw en de inwijding van het nieuwe. Ook herdacht hij de bestuursleden, die heengegaan zijn, waarop hij eindigde met zijn dank uit te spreken aan allen- Zeer velen hebben hem daarna de band gedrukt; het was een receptie, waarop den voorzitter de sympathie van de leden ge bleken is. Er waren bloemstukken van de sociëteit Vereeniging. van de Biljartclub, van de com missie uit de leden, vaif het personeel en den heer Barend, een vriend van dr. Timmer. 's Avonds werd een feestmaaltijd gehouden in hotel Funckler, waarbij nog menig har telijk woord gesproken werd. Ook buiten de Sociëteit ontving de jubilaris veie blijken van belangstelling. NEGENDE BACHCONCERT. Het is een moeilijk werk, te rijmen op J. Timmer. Maar onze rijke taal ontzegt haar diensten nimmer. Blijke onze Sociëteit altijd een stage klimmer Omhoog, naar groober bloei. Het ware waarlijk slimnfer Ging zij ooit achteruit en bleef welhaast een schim er Slechts over. Meer dan eens leek bare toestand grimmer. Dan nu. Gij stuurdet goed, vriend Timmer, Ook in de toekomst zie elk Societeitslid 't immer. Als ik deze laatste regel zeg zie ia U al in gedachten glimlachen, want gij zijt een een voudig man, die de vergankelijkheid van al het aardschc kent, vervolgde de-heer Peere boom. Ten bewijze echter, dat de herinnering aan den voorzitter immer den leden bij zal blij ven verzocht spreker dr. Timmer om mee te gaan naar de hal, waar een tegeltableau ont huld werd, waarop de woorden te lezen staan: .,Ter herinnering aan het 25-jarig jubileum van dr. J. Timmer als voorzitter van de Sociëteit „Vereeniging" 1905 April 1930." In het tableau zijn de wapenen van Haar lem en Texel, het eiland waarvan de familie Timmer afkomstig is, aangebracht. Spreker bood cu„ rbij een door den heer Luitingh fraai gecalligrafeerd album met oa. afbeeldingen van het oude en nieuwe sociëteitsgebouw en waarin de namen der schenkers geschreven staan, aan. De vice-voorzitter van de sociëteit, mr. dr. W. P. V i s sprak vervolgens. Hij zeide als op een na liet oudste lid, dat 22 jaar het werk van den voorzitter heeft gadegeslagen hierover wel te mogen oor- deeien. Wanneer dan zijn gedachten naar het verleden gaan ziet hij een drieledig hu welijk, namelijk tusschen het bestuur, de so ciëteit en de concertzaal. En het was dikwijls moeilijk om de belangen tot oveeenstemming te brengen. Doch dat dit slaagde danken wij uw beleid Want behalve eenvoudig en trouw was U beleidvol en vlijtig. Dit staafde spreker door er aan te herinneren, dat er Eind goed, al goed-* Het laatste Bach- concert van dit seizoen zal ook hen bevre digd hebben, die mochten klagen dat ons zoo weinig nieuws geboden werd. Twee wer ken, die voorzoover ik weet belde hier voor het eerst werden uitgevoerd, en daartusschen in het wel zeer bekende, maar op de Bacil - concerten althans in de laatste tien jaren zeker niet gespeelde Concert in Es gr. t. van Liszt. 't Dreigde eerst anders te worden en ik had mijn vulpenhouder reeds bij voorbaat met mopperinkt gevuld. Want op het offl- cieele programma stond na de Vijfde Syrn- plionie van Mahler slechts het derde Plano concert van Beethoven, te spelen door José Iturbi. Dit laatste zou nu geen bezwaar ge weest zijn, indien deze pianist niet bij zijn eerste verschijnen op een der Bachconcerten, enkele jaren geleden, datzelfde concert had gespeeld, en wel op een wijze die wat stijl en opvatting betreft, te zeer van de hier heer- schende afweek, om te kunnen bevredigen. Een herhaling daarvan scheen dus niet aan lokkelijk. Ik had vernomen dat het Bach- bestuur hem het concert van Liszt had ver zocht, doch zonder resultaat. Zoo was de programma-wijziging, die ons aan den in gang der zaal verstrekt werd, en waarbij Beethoven door. Liszt vervangen werd, een blijde verrassing, die nog veel, veel grooter werd, omdat de Bolero van Ravel er nu aan toègeyoegd was. Een woord van erkentelijk heid aan het Bach-best.iiur. dat zijn wèn- schen wist door te zetten,'en daardoor den leden een in alle opzichten hoogst belang rijken avond bezorgde,'is hier zeker niet misplaatst. Dat de groote belangstelling, waarmee ik persoonlijk van Mahlers Vijfde Symphonie kennis nam; nu omgeslagen is in een even groote bewondering zal ik niet beweren. Ik ben blij, het werk dat ik tot dusver alleen uit een vierhandig arrangement en uit be schrijvingen kende, nu in zijn geheel en in orkestrale gedaante gehoord te hebben, daar bij m een vertolking, die vanzelfsprekend, aan virtuositeit niets te wenschen overliet. Be vredigd heeft, het echter mij maar zeer matig. Trots alle verzekeringen van Mahler's biograaf Richard Specht omtrent Mahler's onverbeterlijk optimisme, gevoel ilc in zijn Vijfde Symphonie vooralsnog meer pessi misme, neerslachtigheid, teleurstelling en woede, dan liefelijke gezindheid. Bovendien vinden we het meeste, wat hij ons daarin vertelt in gemitigeerden vorm ook reeds in zijn vorige symphonieën. Treurmarschmuziek komt in II, een Scherzo-Wals in I voor: spot en hoon vinden we daar ook al, maar terwijl zijn symphonieën no II, III en IV ons ver heffen, en onze gedachten naar hooger op voeren, blijven we hier op den grond, en wel op een die met bloed en jammer gedrenkt is. Vergelijk zijn Trauermarsch eens met de Mare La Funebre uit Beethoven's Eroïca! En ook met de contrasteerende gedeelten is het alsof het niet recht van harte wil. Het barokke Wals-Soherzo (hulde aan den voortreffelijken hoornvirtuoos Sell!) sleept niet mee, het geeft geen visioen van Weener dansvervoering zooals „La Valse" van den niet-Weener Ravel, het geeft ja ik weet niet wat. een reeks verbrokkelde impressies. Mahlers meiodiek hindert mij zoowel ln den Treurmarsch als in het veel bewonderde Adagietto; de huilerige aanzetten met sen- timen- en r.oner.-voorslagen, de eindelooze „vrouwelijke" sluitingen met doorgangs en wisselnoten, worden mij haast onverdra gelijk en doen my terugdenken aan den tijd van Louis Spohr omstreeks 1840. Het Adagietto kon zóó in een vioolconcert van dien meester plaats vinden. En de „mooiste" melodie er uit gelijkt, op het bekende thema uit het Rondo brillant van Weber als een tweeling zusje op haar dito-broert je. De Rondo-Finale interesseert in elk geval door de kunstige contrapuntlsche bewerking en laat ten min ste een tamelijk gezonde atmosfeer achter, die als ozoon werkt na het voorafgegane. Naar de intensiteit van het applaus te oordeelen geloof ik niet dat het werk erg ingeslagen is: de bijval was tamelijk flauw al heeft men de enorme praestatie van diri gent en orkest willen waardeeren. Hoe an ders was de geestdrift na Iturbi's voordrach' van de solopartij in het Concert van Liszt Maar dat was begrijpelijk: zijn spel was schitterend, fijn, doorzichtig, krachtig, pa relend, vol bravour, al naar den aard. en hij maakte dit gedeeltelijk vrij triviale werk zeer aannemelijk. Het werd een triomf voor al de uitvoerenden; want de vele solopar tijen in het orkest tellen ook geducht mee. en Mengelberg leidde dit werk. waarvan hij in zijn Jeugd zelf de pianopartij raak met groote virtuositeit gespeeld heeft, met een bewonderenswaardig brio. De grootste triomf van. den avond was voor Ravels „Boléro" bewaard. Wie is er on der onze hedendaagschc „toondichters" die zoo iets zou kunnen of durven schrijven? Dat stuk strak rythme, dat zich steeds ge lijkblijvend, groeit tot de geweldigste di mensies, tot een obsessie, tot een plastisch beeld, dat het scenario overbodig maakt. We vinden hier de suggestieve kracht van „La Valse", van „Le Gibet" en ..Scarbo" terug, ditmaal in een schrijfwijze, die zich slechts van dynamische en klank-vermeerdering be dient om een ongehoorde stijging te berei ken, die alle „moderne" kunstmiddelen van poly- cf a-tonaliteit, en zelfs bijna alle mo dulatie versmaadt en in zijn voortdurende c-tonaliteit met zijn hardnekkig rythme de geweldigste werkingen uitoefent. Het was enorm en de strakheid van Mengelberg's lei ding was niet minder bewonderenswaardig dan de lenigheid die haar in vele andere werken doet uitblinken. Een schitterend slot, dat ons met moed en vertrouwen het komende seizoen doet tege moet zien. K. DE JONG. DE SOLLICITANTEN NAAR DEN AMSTERDAMSCHEN STADS SCHOUWBURG. Receptie ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Dr. J. Timmer, als voorzitter der Sociëteit Vereeniging. Zittend van links naar rechts de heeren: H F Wancnecr Reisigcr, B. M. Scrné, J. C. Peereboom, Dr. J. Timmer en Mr. Dr. w. P. Vis. De sollicitaties naar den Amsterdamschen Stadsschouwburg zijn verzonden en wij we ten nu dus welke combinaties naar de vaste bespeling op het Leiüsche Plein dingen. Aan den eenen kant Verkade en Van Dalsum, aan de andere zijde Saaiborn en Verbeetc, de eersten onder den naam „Het Amster- damsch Tooneel", de laatsten als de herre zen Koninklijke Vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel". De combinatie Ver ka deVan Dalsum is ongetwijfeld meer een eenheid dan die van VerkadeVerbeek was. Verkade en Van Dalsum hebben jaren lang samengewerkt en van de verbinding van deze twee tooneellei- ders is zeker veel meer te verwachten dan van de nu ontbonden combinatie Verkade Verbeek. Verkade zelf heeft onlangs in een interview Het Vereenigd Tooneel een ar tistiek monstrum genoemd. Men zou er zich over kunnen verwonderen, dat hij het zoo lang met zijn artistiek geweten overeen heeft kunnen brengen om aan het hoofd van dit monstrum te staan, maar wij weten nu een maal. dat de groote voordeekn en vooral de zekerheid, die de vaste bespeling van den Stadsschouwburg biedt, de Haghespelers en Comoeclia te zamen hebben gebracht. Zes jaar lang waren Verkade en Verbeek twee zielen, gloende aan-een-gesmeed of vast gesciiakeid en verbonden in lief ch leed. Meer in leed dan in lief, want een gelukkig huwelijk is het nooit geworden; tot een een heid heeft men hel nooit kunnen brengen. Het waren twee streng van elkander ge scheiden en afzonderlijk optredende tooneel- troepen, waarvan de leiding geheel verschil lende regie-opvattingen huldigde. Een eerste actrice als Vera Bondam heeft in al die ja ren slechts twee keer onder regie van Ver kade gespeeld de laatste maal in Maria Stuart eerst, nadat Else Mauhs de titelrol in Vondel's treurspel had geweigerd en van een samengaan van deze twee troepen was eigenlijk alleen maar sprake in Loyalty en St. Joan. Wij kunnen dan ook gerust zeg gen. dat Het Vereenigd Tooneel als tooneel- troep een mislukking is geweest en de ont binding van dit gezelschap zal dan ook wel door niemand worden betreurd. Biedt de combinatie Verkade-Van Dalsum meer kans op artistieke eenheid? Mijns in ziens zeer zeker! Verkade en Van Dalsum hebben tien jaar lang samengewerkt en ar tistiek staan zij veel dichter bij elkander dan Verkade en mevrouw Ranucci-Beckman, de eigenlijke leidster van de groep Verbeek. Het- Oost-Nederlandsch Tooneel heeft zich onder Van Dalsum een krachtig en artistiek volwaardig geheel getoond. De voorstellingen van Volpor.e, De Comedie van het Geluk en Liefde onder de Olmen behoorden dit sei zoen tot de belangrijkste tooneelgebeurte- nissen en geven Van Dalsum het recht naar een plaats op het Leidsche Plein te sollici- teeren. Daarbij komt nog, dat de voornaam ste krachten van Het Oost-Nederlandsch Tooneel oud-leden van Het Vereenigd Too neel zijn, die bijna allen onder Verkade heb ben gewerkt, zoodat de combinatie Verkade- Van Dalsum een vrij hechte eenheid waar borgt. Defresne heeft dit Jaar met de door heni gelelde voorstellingen van De Drie Stuivers-Opera en vooral van Liefde onder de Olmen van zijn regie-talent bewijzen ge geven. Johan de meester was in het afge- loopen seizoen met De Storm minder geluk kig, maar is toch uit Vlaanderen met een staat van dienst gekomen, die voor de toe komst ook voor Nederland verwachting van dezen enthousiasten modernen tooneellcider mag wekken. Het Amsterdamsen Tooneel. dat ook een respectabelen spelerslijst kan overleggen, vormt dus een vrij sterke, goede gefundeerde combinatie, die waarschijnlijk in de toekomst een werkelijk artistieke een heid eerste eisch voor het gezeischap, dat den Stadsschouwburg bespeelt kan wor den. Het Nieuw Nederlandsch Tooneel met zijn kern van spelers uit de school van Royaards was dit onder leiding van Saaiborn reeds in zekere mate. In leder geval veel meer dan Het Vereenigd Tooneel onder Verkade en Verbeek. In het gezelschap van Saaiborn leven nog altijd min of meer de tradities van den vroegeren grooten leider. Maar de troep was sterk verzwakt cn Saaiborn heeft zijn toevlucht moeter. nemen tot uitbreiding met vele zeer middelmatige krachten. Het mag een wonder heeten en het pleit zeker voor de regie-gaven van Saaiborn dat hij met zulke krachten nog zoo goede opvoe ringen van De Getemde Feeks, Miozomer- r.achtsdroom en Veel Leven om Niets heeft kunnen geven, maar het stond toch van te voren reeds vast. dat Het Nieuw Neder landsch Tooneel ir. zijn tegenwoordige samen stelling onmogelijk naar de plaats van vas ten bespeler van den Amsterdamschen Stadsschouwburg kon soliiclteeren. Daarvoor was het gezelschap al te veel verzwakt. Men moest dus aansluiting zoeken met andere troepen. Eerst werd het Oost Nederlandsch Tooneel genoemd, later Het Schouwtooneel en tenslotte is het geheel onvoorzien de groep RanucclBeekman van het Veree nigd Tooneel geworden, die nadat de plan nen van een klein theater voor Ka mme r- spiele blijkbaar mislukt zijn zich bij Saaiborn heeft aangesloten! En gezamenlijk sollicitceren zij onder de vlag van dc oude Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel", die zooals gister is bericht- bij slagen ook den steun van H.M. de Ko ningin zal hebben. De verbintenis van mevrouw Jacqueline RoyaardsSand berg met het gezelschap van de oud-discipelen van Royaards, geeft er bijzondere be:eekenis aan en vindt hier zijn verklaring. Het is de naam Royaards, die nog steeds wonderen doet en de naam van de Koninklijke Vereeniging .Het Nederlandsch Tooneel", waarvan Royaards de laatste direc teur was. welke een krachtige steun bij dc sollicitatie van Saaiborn naar den Stads schouwburg. De naam van Royaards heeft bijna zeker ook de 17 dames cn heeren bij elkander gebracht als commissarissen er raad van beheer van deze vernieuwde Ko ninklijke Vereeniging. Een raad van be heer van 17 dames en heeren mag wel een unicum worden genoemd en het is zeer dubieus of er van zoo'n uitgebreid lichaam dat uit leden bestaat van zoo diverse plui mage en over het heelo land verspreid, oclt de kracht zal kunnen uitgaan als indertija van den Raad van Beheer van de oude Koninklijke Vereeniging. die slechts uit vijf maar dan ook zeer actieve te&sn be. stond. Maar dat zou de tooneelleider zelf waarschijnlijk niet eens wenschen! Deze namen de meesten met een zeer bekennen klank in de letterkundige of de financiers wereld geven aan dc sollicitatie in ieder geval grooten steun en dat is voor Saab born al een belangrijk iets. Of van de combinatie Ranucci Beekman—- Saaiborn op den duur een artistieke ccuhc.d te verwachten is. zal de toekomst moeten leeren Dit zaal voornamelijk afhangen van de kracht van de leiding! Wanneer mevrouw Ranucci- Beckman met haar groep weer een afzonderlijke Kammerspiel^fdeellng tn dat ensemble zou blijven vormen zooals ln Bet Vereenigd Tooneel, dan zou de combinatie reeds van te voren moeten worden veroor deeld want dan zou er nooit een goed ge heel uit kunnen groeien. Maar als Saaiborn zich een krachtig leider en een waardig opvolger van Royaards toom ook in zijn wil om een artistiek dictator te zijn dan zou dc Koninklijke Vereenl- ging Het Nederlandsch Tooneel misschien een eenheid kunnen worden. Want de 17 dames en heeren commissarissen met hun goedklinkende namen zullen dat nooit ver mogen Royaards zou de eerste zijn, on. ze allen, zoodra hij aan het werk ging. op zU te schuiven enkel een doelbewust, enargirk leider kan dat! Saaiborn heeft getoond lei dersgaven te bezitten! Misschien is U krachtig genoeg om wanneer het noodis mocht wezen ook evenals zijn emi nente leermeester alleenheerscher te zijn. want dan alleen zal hij groot werk kun nen leveren. En dat is toch het. eerste w. wij van een gezelschap, dat den Amsterdam schen Stadsschouwburg zal bespelen, mogen verwachten en eischen. Het „tableau de la troupe' van Het Ne derlandsch Tooneel is blijkbaar nog maar wr voorloopig- Het is wel «tfrer, dat wan- neer Saaiborn als vaste bespeler van den Stadsschouwburg mocht worden gekozen, verscheidene leden, die nu aan het Am- sterdamsciie Tooneel verbonden zijn. zouden overloopen naar het andere kamp. Een zeei eigenaardigen indruk maakt het. reeds nu den naam van Elsa Mauhs een naam, die voor een gezelschap een symbool be teekent bij beide solliciteerende combinaties ver meld te zien. Hoe zonderling dan ook. nc, biedt ons althans de zekerheid deze geniale actrice volgend jaar weer op de planken te mogen bewonderen. De Amsterdamsche gomeentcraad staat voor een belangrijke beslissing wAnt van de keuze dezer vroede vaderen zal dc toe komst van ons tooneel afhangen. Het we. eigenaardig, dat een wij mogen het hier wel zeggen totaal onbevoegd lichaam be slissing moest brengen. Gelukkig zijn er althans voor zoover ik kan nagaan geen poli tieke overwegingen die aan een der twee combinaties dc voorkeur zouden kunnen doen geven, want niets zou erger zijn dan dat de politiek hier haar invloed zou doen gel- Laten wij hopen, dat, hoe de keuze ook moge uitvallen, zij in de toekomst ten voor- deele van ons nationaal tooneel moge blijken J. B. SCHUIL. HAARLEMSCHE HUISHOUD, EN INDUSTRIE SCHOOL De algemeene jaarlijksche ledenvergade ring werd geopend door de presidente me- juffrouw Mr. G. H. J. van der Molen. Uit het door de secretaresse, mej. J. Blooker. voor gelezen jaarverslag bleek, dat zich in den loop van het jaar voor de opleidingskanen 220 leerlingen opgaven, voor de voorjaars- cursussen 193 en voor de na jaarcursussen 267. 59 leerlingen der Prol. Chr. Nijverheids school volgden op 1 Sept. 'essen in koken en huishoudkunde. Gedurende het afgeloopen jaar profiteerden in totaal ruim 900 leer lingen van de lessen der school. De acte nuttige handwerken werd be haald door 8 leerlingen. 2 leerlingen slaag den voor de staatsacte. Na met aanteekenlng volgens art. 38. 4 leeringon slaagden voor de acte fraaie handwerken. Voor het diploma „Tcsselschadc" Hulp der Moeder, slaagden 3 leerlingen, terwijl 1 candidate, die de theoretische vakken aan de school volgde en de practische lessen elders ontving, slaagde voor het diploma K. en K.. eveneens uitgereikt vanwege voornoemde vereeniging. Ofschoon zoo word in het verslag gezegd met dankbaarheid valt op te merken, dat de algemeene toestand van het onderwijs zeer bevredigend is, moet erkend worden, dat met, verlangen aanr berbetering van huis vesting wordt uitgezien, daar óe ruimte in hei tegenwordige gebouw op verre na niet voldoende is om het groote aantal leerlingen te huisvesten: hoewel Jjter eenigszins aan tegemoetgekomen v.ordt cloor ecnlge klaasen in een na bij zijnd gebouw onderdak te brengen Is dit toch een toestand, die op den duur te bezwaarlijk is zoowel voor directrice als Icerar essen. Tijdelijk voor eenige uren werd benoemd voor linnen, en costuu innaaien mej. G. A. Reimerink. voor fraaie handwerken mej. S. A. de Gruyter. Eervol onUslag op verzoek werd verleend met ingang van 15 October aan mevr. A. Comello— Nassy. leerares in Voortgezet L O. in haar plaats werd aangesteld mej. C. van Wagen ingen Aan de beurt van aftreding zijnde be» stuursleden werden herkozen, terwijl aan den hoer Mr. G. A. van der Brugghcn en mevr. van dor MerschHolt3, d:c om verschillende redenen niet langer Bitting in het bestuur konden hebben, onder dank betuiging ontslag werd verleend. In hun plaats werden benoemd de heer D. Ma misse en mevr. Mr. E. A. SchcltemaCotn» rad:. Btsloten werd tot wijziging der statu ten. FAILLISSEMENTEN uitgesproken op Dinsdag 1 April 1930 Gerrlt Bruyns, tuinder, wonende te Wijk aan Duin. Hoflanderweg. Curator Mr. J. A- P. C. ten Bokkel. wonende te Haarlem P. Zwart, sigarcnliandelar. wonende te Zaandijk, Lagedijk 19. Curator Mr. L J. Ven huizen. wonende te Heemstede. J. H Smit. timmerman, wonende te Haar lem, Vooruitgangstraat 59. Curator Mr. M.A. van Eek. wonende te Haarlem. Rechter-commissaris in al deze faillisse menten Mr. Th. Maasscn. Vernietigd werd het faillissement van: H. de Wolff, wonende te Heemstede. Cu rator Mr. P. Tideman. wonende te Haarlem. Gehomologeerd werd het acroord in act faillissement van dc Commanditaire Ven nootschap Firma Teem;:, cn Co.. gevestigd te Edam. Curator Mr. II. H. Rlcpma, wonende te Edam. KIND OVERREDEN. De negen-jarige Alida Sluis stak Dinsdag middag twaalf uur don Rijksstraatweg over. maar koerde plotseling weer terug. Helaas kwam Juist op dat oozonblik een auto aan. waarvan de bestuurder geen gelegenheid meer had om tijdig te stoppen. Het kmd werd overreden, met het gevolg dat haar rechter dijbeen brak. Door leden van den On- gevallcndienst werd het kind per ziekenauto van de firma Mathot naar het Sint Elisa beths Gasthuis vervoerd. INDISCHE PRINSEN TE HAARLEM. Twee Indische prinsen, zonen van den sultan van Djokjakartazijn naar wij ver nomen in Haarlem gekomen en hier inge schreven als leerlingen van het Gemeente lijk Lyceum een aan do gymnasiale, de ander aan de H. B. S.-afdeellng. „ZANG EN VRIENDSCHAP". Het Maartnummer van het Maandblad der Kon. Liedertafcl „Zang en Vriendschap", dat wat laat verschenen ls. Is geheel gewijd aan de feestelijkheden, die reeds tor gelegen heid van het Eeuwfeest hebben plaats ge had. Verschillende foto's verluchten den tekst. 25-JARIG BESTAAN. Naar wij vernemen zal de firma A. Kreym- borg Co. op Dinsdag 8 April as. haar 25- Jang bestaan herdenken. De directie zal dien dag van 2 1/2—4 uur n.m. reevpieeren in hotel De 1' Europe, Doelenstraat tc Amsterdam. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Het aantal bezoeken aan de Stads-BI- bllothcek en Leeszaal was in Maart 9838, waarvan 4448 aan de Krantenkamer en 1968 aan de algemeene leeszaal. Uitgeleend werden 8959 boeken. HAARL. CHR. BESTURENBOND. Op de jaarvergadering die deze Bond houdt op Maandag 7 April zal de heer A. van Driel. voorzitter van den Ned. Chr. Amb- tonaarsbond een opwekkende rede uitspre ken. BAZAR. Dc bazar die de PaulusvereenigLi.g voor Chris4.- Jeugdwerk hier ter stede zal houden het gebouw St. Bavo in dc Smedestraat, zal op 3. 4 en 5 April in de groote zaal van Donderdagmiddag 2.30 uur officieel geopend worden. BEROEPSKEUZE. Het gemeentebestuur heeft een kleine brochure getiteld: „Waarheen met mijn kind na de lagere school?", laten drukken om de ouders van de kinderen die binnenkort, do lagere school zullen verlaten, te overtuigen van een goede beroepskeuze voor hun kin deren. Daarom wordt opgewekt zich te wenden tot dc bureaux voor beroepskeuze voorlichting. De opwekking is goteekend door de heeren Dr. C. Spoclder, secretaris van de commissie van advies Inzake gemeentelijke Studie^ beurzen cn J. Vader, directeur van het Ge» meen lelijk bureau voor beroepskeuze Aan de kinderen die binnenkort de lagere school zullen verlaten zal zoo'n brochure gegeven worden. ELF PROVINCIALE HOOFDSTEDEN RIT. De Motorclub „De Baronie" te Breda zal op 11 en 12 April 1930 de elf provinciale hoofdstcdenrit IV houden. De rit is inter» nationaal. Start en finish zijn te Breda. Door een team van de Sohoo'.compagr.le van den Motordienst te Haarlem zal aan den wedstrijd worden deelgenomen, welk team zal worden gevormd door len Luitenant L W. Haberkom. len Luitenant W. van Hulst en sergeant-maJoor-lnstructeur C J. L. Lemltjn, INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Vrijdag 1 April zal Ds. Banning spreken in den Protestantenbond Jacobsstraat. voor dit Instituut, over: „Christendom en Socia lisme". DE JOODSCHF WTNKFMFRS EN DE WINKELSLUITINGSWET. De Joodsche Winkeliersverecniging te Am. sterdam heeft a'.s gevolg van re armnem'.n? der Wet op ce Winkelsluiting door de Tweede Kamer, besloten een adres te zenden aan de Eerste Kamer, waarin er op wordt aan» gedrongen dc wet te verwerpen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13