BUITENLAND IN- EN UITVALLEN HOE HET KABINET BRUENING DE VUURPROEF DOORSTOND. DE NIEUWE DUITSCHE RIJKSKANSELIER |'\ARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 4 APRIL 1930 VIERDE BLAD Ingewikkelde intrigues achter de schermen. Hugenberg's groote nederlaag. De levensloop van Dr. Bruening De leider die geen leider is. Hebben de gedelegeerden te Londen de formule gevonden? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De snelle afwikkeling van zaken hi de Duitsche politiek, is een ongekend verschijn sel. De resultaten van de ingewikkelde in trigues zijn er des te verrassender om. De gedupeerde is Hugenberg. Deze „heer en meester" van de Duitsch-nationale par tij heeft nog nimmer een dergelijke neder laag geleden. Thans is duidelijk gebleken, dat er tusschen hem en zijn naaste omge ving, zijn partijgenooten, een diepe kloof ligt en het is waarschijnlijk, dat de gema tigde kern der Duitsch-nationale Rijksdag- fractie, die den extremistischen en verblin den Hugenberg op het laatste oogenblik in den steek heeft gelaten, vruchtbaar zal kun nen samenwerken met de huidige regeering. Deze heeft de vuurproef wel glansrijk door «taan! Er is achter de schermen een knap stukje politiek geïntrigeer verricht! Algemeen is de Duitsche pers de meening toegedaan, dat Hugenberg's aanzien door de jongste gebeurtenissen ten zeerste heeft ge leden, er zijn zelfs bladen die meenen dat de leider, die geen leider bleek te zijn, „zijn consequenties dient te trekken". Het „Berliner Tageblatt" schrijft: „Het !resultaat der zitting kan in twee korte zin nen worden samengevat. De beslissing over het kabinet-Brüning is uitgesteld; Hugenberg heeft een zware nederlaag geleden". De „Vossische Zeitung" zegt: „Dr. Brüning be hoeft zich over de dreigementen van Hugen berg in de naaste toekomst nauwelijks be zorgd te maken". De „Vorwarts" spreekt van de „catastro- phe der Duitsch-nationale partij", welke het blad nog grooter acht dan die van Augustus 1924, toen de partij bij de stem ming over het Dawes-plan uiteen vieL In den loop van de Donderdag plaats ge had hebbende onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de drie voor naamste maritieme mogendheden Enge land, Vereenigde Staten en Japan is men het eens geworden over de sluiting van een drie-mogendheden-verdrag op den grond slag van de tusschen de V. S. en Japan be reikte overeenstemming. De Fransche on derhandelingen van welker verloop de tot standkoming van een vier- of vijf-mogend- heden-verdrag afhangt, schijnen eveneens bepaalde vorderingen te hebben gemaakt. Hier dus eindelijk een hoopgevend bericht nit Londen dat de veronderstelling wettigt, dat de gedelegeerden bezig zijn alsnog de formule te vinden die de conferentie redt en de publieke opinie eenigermate bevredigt. L. A. Hoe de Duitsche regeering het overleefde. In aansluiting op het bericht in ons num mer van gisteren, van het verwerpen der Soc. democratische motie van wantrouwen, dee- len wij heden nog mede. dat Hugenberg uit een zette, dat aanvankelijk was besloten een voorstel tot verdaging van de stemming over de moties van wantrouwen in te dienen, om zoo spoedig mogelijk tot behandeling der landbouwwetten te kunnen overgaan. Op voorstel van spr. is echter besloten een ver klaring af te leggen, waar het standpunt van den partijdag van Cassel wordt inge nomen. De partij zal elke poging steunen tot verbetering van den landbouw en ver werpt de socialistische en communistische motie van wantrouwen. Dit geschiedt wegens de door de nieuwe regeering op krachtige wijze aangekondigde maatregelen tot be scherming van den noodlijdenden landbouw en de In gevaar gebrachte oostelijke provin cies. De Duitsch-nationalen willen echter niet de minste verantwoording op zich ne men voor deze regeering en haar handelin gen. „Bij goeden wil van allen kunnen de steunmaatregelen nog voor het Paasch-reces van kracht worden. Spr. vreest echter, dat de samenstelling der Pruisische regeering en de huidige werking van de premlekas een ernstigen hinderpaal zullen vormen voor de noodzakelijke maatregelen. Het Poolsche handelsverdrag zullen de Duitsch-nationa len blijven verwerpen". ,De regeeringsverklaring (aldus vervolgt de Tel.) kan in geen enkel opzicht een einde maken aan het wantrouwen, dat wij, gezien de samenstelling van het, kabinet-Brüning, koesteren. Aan den wil tot voorzetting van de vervullingspolitiek in de buitenlandsche kwesties wordt uiting gegeven door de hand having van minister Curtlus en van minister Wirth. De regeeringsverklaring zegt verder niets over uitbreiding der weermacht door vaststelling der termijnen voor den pantser kruiser B. Niets wordt gezegd over de tegen Thuringen genomen maatregelen- De Duitsch-nationalen zijn steeds bereid tot samenwerking met de partijen, wanneer die streven naar bevrijding van het econo mische leven van het Marxisme, de vrijheid van het land en het nemen van maatregelen zoowel voor het rijk als Pruisen. Spr. meent dat bij de vorming van het kabinet de naam en het aanzien van den rijkspresident zijn misbruikt. Het wantrouwen der Duitsch natlonalen is een gevolg van de handhaving van de coa litie met het Marxisme in Pruisen en van de houding tegenover de nationale rechten. Wij zullen te zijner tijd. aldus Hugenberg, onze consequenties trekken uit dit wantrouwen. Nader meldt het Hbld.: Het moet voor den heer Hugenberg niet prettig zijn geweest, dat zijn bondgenooten van den laatsten tijd, de nationaal-socialis- ten, voor wie hij sedert maanden in al zijn dagbladen de loftrompet liet steken en die geen kwaad bij hem konden doen, ondank baar genoeg waren om aan het eind van zijn rede in een verontwaardigd „foei! foei!" uit te barsten. Monaco en de monarchie. PARIJS. 2 April (B.T.A.) De graaf Aymard de Chabrillan heeft zijn rechtskundigen raadslieden opgedragen zijn rechten op den troon van Monaco nauwkeurig vast te stellen. De graaf Aymard de Chabrillan heeft zich als pretendent voor de troon van Monaco opgeworpen. De correspondent te Parijs van het Hbld. seint dat de Parijsche bladen de quaestie der troonsopvolging in Monaco bespreken. Hoogstwaarschijnlijk zal. na den dood van prins Louis de republiek wel uitgeroepen worden. Maar als aan de monarchie de voor keur mocht worden gegeven, dan zal het recht van de erfnrinses. die een onwettige dochter is, waarschijnlijk worden betwist. De Münwet door het Lagerhuis aangenomen. LONDEN 3 Anril (V DHet Lagerhuis heeft de Münwet In haar geheel aaneeno- men. Zü komt thans bij het Hooverhiüs in behandeling Het Laeerho's nam de Mijnwet in derde lezing aan met 277 tegen 234 stem men. AANSLAGEN OP FRANSCHE RENST ALBEZITTERS PARIJS. 2 April (V. D.) De In Parijsche soortkringen zeer welbekende groot-indus trieel en renstalbezitter Oraaf De Vienne ontving per post een pakket, dat aan zijn echtgeooote geadresseerd was In dit pakket bevond zich een doosje en toen de eravin het openmaakte had nloteellng een hevige ontoloffinv olaats en sloeg er een steekvlam omhoog. Met- behulo van een bediende slaag de de eravin er in het overslaan van de vlam oo het meubilair te voorkomen. De pol't'e stelt een onderzoek in naar den dader van dezen aans'ag. die des te meer opzien ver wekt. daar kort geleden ook een andere ren stalbezitter een dergelijke helsche machine thuis ontving. Toen er een ontploffing volg de liep hij ernstige verwondingen op. RICHESSE OBLIGE. Wie in een villa woont, is een gelukkig man, maar dat feit brengt toch ook ver plichtingen mee tegenover zichzelf en de buitenwereld. Duidelijk kan ik mij her inneren, dat toen ik vroeger een dergelijken paleisbewoner een bezoek moest brengen, de voordeur vol krassen en vlekken zat. che blijkbaar het gevolg waren van het ongeduld eens grooten honds, die driftig al krabbe lende had geeischt om binnengelaten te wor den. Zooiets had de eigenaar van zoo'n palelsje nooit moeten dulden en kon hij zijn huisdier niet zoodanig dresseeren. dat het dergelijke ongerechtigheden naliet, dan had hij in elk geval ervoor mosten zorgen, dat de deur behoorlijk geschilderd en gelakt blééf, al had hij dan ook om de veertien dagen verf en lak moeten vernieuwen Men zegt: „no blesse oblige" (adel legt verplichtingen op), maar ik voeg eraan toe: „richesse oblige", rijkdom legt ook verplichtingen op, verplich tingen tegenover jezelf en de buitenwereld om te zorgen, dat je mooie huis er ook onberispelijk uitziet. Als dat nu waar is (en ik zou niet weien hoe het tegengesproken kan worden), dan is het nog veel meer waar ten opzichte van een gemeente en dan schiet het ge. meentebestuur van Bloemendaal toch wel leelijk te kort. Tegenover het Koninginne- duin is een wandelpark, een mooi duinpark, niet al te groot, maar zeer aantrekkelijk en voorzien van banken, waar je op kunt gaan zitten zoodra je moe geworden bent van het wandelen. De hoofdweg in dat park is be hoorlijk behard. maar de andere paden of wegen zien er schandelijk uit; ze liggen vol met brokken van flesschen en aardewerk, met glassplinters, stukken ijzer en derge lijke ongerechtigheden, blijkbaar afkomstig van de vuilnisbelt en daar kwistig rond gestrooid. Het is vreeseüjk om te zien, nog veel leelijker dan de bekraste deur van den rijken mijnheer en (wat nog erger is) lang niet ongevaarlijk. Als kinderen naar hun aard in dit duinpark draven en hollen, stoeien en spelen, dan is het volstrekt niet ondenkbaar, dat zij komen te vallen en zich leelijk bezeeren aan de scherpe brokken glas en aardewerk, die soms half onder het duin zand liggen begraven. Bloemendaal is als het ware één villa, park, een mooie gemeente met veel natuur schoon en met een heeleboel rijke Inwoners, die best gezamenlijk het verven en lakken van de deur, pardon ik bedoel het keurig onderhouden van de wegen In de parken, kunnen betalen. Hier schiet de gemeente te kort. Richesse oblige, Bloemendaal! MAATSCHAPPELIJK WERK I.O.O.F. Men schrijft ons: Het zal den meesten niet bekend zijn, dat zich uit de Kennemer Loge no. 27 der I.O.O. F. (Independant Order of Odd Fellows) een commissie heeft gevormd, die zich in naam dier Loge ten doel stelt, de idealen der I.O. O.F. de bevordering der Broederschaps gedachte in de praktijk te brengen door den medemensch te steunen waar dit noo- dlg is. Tot nog toe werkte deze commissie oo uiterst bescheiden voet en verleende zij alleen hulp aan hen, die daartoe door de leden der Loge aangebracht werden. Zij meent échter thans haar werkzaamheden te moeten uitbreiden en overal te helpen waar haar dit mogelijk is en stelt zich voor be middelend op te treden voor allen, die in moreele of financiële moeilijkheden ver- keeren en die om een of andere reden niet door bestaande Instellingen kunnen worden geholpen. Aangezien haar kasmiddelen uiterst beperkt zijn, is zij niet bij machte zelve voorschotten of andere financieele hulp van eenig belang te verleenen, maar het zal haar een voldoening zijn, degenen, die in moeilijkheden verkeeren met raad en daad bij te staan. De commissie houdt des Dinsdagsavonds van 7.308.15 zitting in het gebouw van de Maatschappij tot nut van *t Algemeen aan de Lange Veerstraat No. 13. DE BASTAARD-SATIJNVLINDER. Voor de vergadering van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde (afd. Haar lem) komt als punt 3 op de agenda voor: mededeelingen over den baa'aard-satijn- vllnder en haar voorkomen in de omgeving van Haarlem. Naar aanleiding hiervan hebben wij nader geïnformeerd. Wij vernamen daarbij dat de bastaard-satijnvlinder gelukkig in Haarlem in de stad niet voorkomt, tenminste niet- ln Den Hout en de plantsoenen, misschien wel maar dit is nooit gebleken in enkele particuliere tuinen. Maar in de duinen in de omgeving van Haarlem zijn zij wel, bij voorbeeld on meidoorns, gevonden. De bedoeling van de mededeelingen op de vergadering is. de menschen in kennis te brengen met de bastaardsatijnvlinder. op dat men er voor op zijn hoede kan zijn. De rupsen die vooral iepenboomen aantasten, komen in het najaar uit. BLOEMBOLLENCULTUUR BREIDT ZICH STEEDS UIT. Thans heeft, de bloembollencultuur ook haar Intrede gedaan in de gemeente Nieuw en St.-Joos\and op Walcheren, waar "en proefveld onder leiding van den tuinbouw- consulent. den heer v. d. Plassche, is aange legd, meldt de N. R. ct. EEN RADIO-TIJDSCHRIFT IN BRAILLE. Tusschen K R O de NC.R.V. en de V.A.R.A zijn. volgens het Hbld besprekingen gevoerd welke ten doel hebben binnen niet al te langen tijd in Nederland ten gerieve der blinden een radio»tijdschrift in brail!e-schr'ff te doen verschijner.. Dit blad zou wekelijks het licht zien en per kwartaal het bedrag van f 1.50 niet overschrijden. Mocht on de uitgave een tekort ontstaan, dan ml dit door de dr'e geno°mde omro^p- vereenigingen worden biigerari. Wanneer voor geheel Nederland 250 aan vragen oo dit 'Udschrift zijn b! noen gekomen, dan zal ae uitgave kunnen geschieden. DE ROTTERDAM-LLOYD RAPIDE. De Rotterdam Llovd Raolde in aansluiting op het ss. „Patria", aangekomen te Mar seille. met mail en oassaelers komt Vrijdag om 15 05 te Rotterdam D.P. aan en om 15.33 aan het HjSM station te Den Haag. (Bijzondere correspondentie.) (Dienst van de United Telegraph.) Dr. Bruening. Dr. Helnrich Brünlngs naam stond tot nog toe niet op de lijst van de Duitsche polit:ci. die iedereen kent en wier portret van tijd tot tijd in de dagbladen en tijdschr":n ver schijnt. Hij is een man, die er de voorkeur aan heeft gegeven, in stilte te werken, een zonderling, karig met zijn woorden, die zijn persoon zoo weinig mogelijk liet belichter, door de schijnwerpers van het openbare le ven. In de wandelhal van den Rijksdag hebben de journalisten dikwijls getracht, uit de ge baren van Dr. Helnrich Brüning lezen, hetgeen uit zijn mond nooit te vernemen was: welke tactiek de centrumpartij zou volgen en welke plannen de invloedrijke man voor de toekomstige politik koesterde. Maar Brüning ging steeds met zeer snelle passen door den wandelhal zonder een spier van zijn magere, bleeke gelaat te vertrekken. Altijd is hij zeer ernstig en onder de vele weldoorvoede parlementsleden valt hij op door zijn ascetisch uiterlijk. De oogen, die de stemming, de wenschen en de mate van opwinding het gemakkelijkst verraden, zijn door dikke brilleglazen gelijk door een vizier beschermd: de blik, die koel en eenigszins stekend door dezen glaswand heendringt. is afwijzend en geeft weinig aanleiding, t- trouwelijke inlichtingen te verwachten. Zoo slaagde de gesloten Westfaal er bijna steeds in, zich aan de vragers te onttrekken, zonder iets anders te hebben gezegd, dan een be minnelijke formule. Ook als redenaar ont hulde hij in den Rijksdag niet, hetgeen er in hem omging. Zijn beschouwingen waren steeds zakelijk, bijna droog en hij hield er niet van. het effect door pathos, tooneelspe- lerstalent, rethoretische versieringen te ver- grooten. Wanneer de lichtelijk grijzende en onder de parlementsleden toch jeugdig aan doende man het spreekgestoelte in den Rijksdag beklom, dan wist men, dat een zakelijke, scherpe uiteenzetting t' wachten was. maar geen parlementaire sensatie. Brünings looobaan is alleen opmerkelijk, doordat zijn opkomst de laagste Jaren met verbazingwekkende snelheid geschiedde. Heinrlch Brünine werd op 26 November 1885 te Müne.hen ln Westfalen geboren, hij Is dus thans bijna 45 jaar oud. Hij studeerde aan de universiteiten te Miinchen. Straats burg en Bonn en wijdde zich daar aan de studie ln de geschiedenis, filosofie en staats wetenschappen. Steeds was het zijn stre ven. zich niet in de collegezalen en de bi bliotheken van de wereld af te sluiten, maar het volk zijn zeden, zijn denkwijze en zijn levenswilze te leeren kennen On deze wijze heeft hij zich bijvoorbeeld met de stroomln- een der Elzassers gedurende zijn verblijf te Straatsburg evenzeer vertrouwd gemaakt als met de levenswijze van de Beleren als stu dent te Munchen. In het jaar 1911 deed hij zijn staatsexamen voor het leeraarsambt. De beide volgende jaren gebruikte hij, om zijn gezichtskring in het buitenland te verruimen. Hij hield zich van 19111913 voor studiedoel einden in Frankrijk en Engeland op en trachtte in het bijzonder het wezen van de Engelsche politiek te doorgronden. Na zijn terugkeer werkte hij bij het hooger onder wijs en promoveerde in het Jaar 1915 tot doctor ln de staatswetenschappen. De oorlog rukte hem uit de rustige ont wikkeling van zijn loopbaan weg. Hij werd soldaat diende van 1915 tot 1918 aan het Westelijk front. Hij verwierf het ijzeren kruis van beide klassen. Bij de machinegeweeraf- deeling werd hij gewond. Onmiddellijk na den oorlog was dr. Brüning werkzaam ln de studentenbeweging, bewoog zich voorname lijk op maatschappelijk terrein als medewer ker van Dr. Sonnenberg. Door de samen werking met dezen .voostel der wereldstad", gelijk men dezen priester gTaag noemde, ver kreeg Brüning een bijzondere scholing: hij raakte vertrouwd met de sociale vraagstuk ken van onzen tijd en zag, dat een actieve man, indien hij werkelijk energiek is en ge heel zijn nersoonlijkheid geeft aan het maat- schaopelijk werk, buitengewone dingen kan presteeren. Deze ervaring werd van beslis- senden invloed op het leven van Brüning. Hij trad als referent toe tot het Pruisische ministerie van welvaart., om op dit cen trale punt maatschaopelijk te werken. In 1921 nam hij de leiding op zich van den Duitschen bond van vakvereenigingen, welke hij pas in Januari Jl. heeft neergelegd. Het lag voor de hand. dat Dr. Brüning als op den voorgrond tredend vertegenwoor diger van de Christelijke vakvereenigingen in het jaar 1924 zitting kreeg in den Rijks dag. He: gebied, waaraan hij zijn krachten in het bijzonder wijdde, was dat van de fi» nancieele pólltiek. Hij nam den gedachten- gang van Erzberger over en streefde naar versterking van het rijk op financieel gebied. Brüning ontwikkelde zich weldra tot be langrijk criticus van de begrooting. hij wist voor reffelijk den weg ln den doolhof van belastingvraagstukken, hij had de verschil lende posten van de staatshuishouding nauw keurig in het hoofd en was in het algemeen in financieele vraagstukken thuis als weinig anderen. De schifturen van het centrum over het financieele vraagstuk droegen niet alleen zijn naam, maar waren Inderdaad voor het grootste deel door hem geredi geerd. Hilferding's huishoudingsplan is door Brüning totaal omgewerkt en in dezen ge- wijzigden vorm door den toenmallgen mi nister van financiën aangenomen. Een van de belangrijkste loonbelasMngnoveüen is naar hem genoemd. De „Lex Brüning" bepaalt, dat de loonbelasting uit sociale overweg.ngen een bepaald maximum niet mag overschrijd den. anders moet zij verlaagd worden. Maar nog belangrijker dan zijn werk op zakelijk gebied, u-as Brünings arbeid in de centrumfractie van den Rijksdag, die er voor namelijk op was gericht, tegenstellingen te effenen en bij bestaande twls punten be middeling te verleenen. Weldra bleek het. dat deze afgevaardigde een belangrijk diploma tiek talent bezat, waaraan het was toe te schrijven, dat menige Innerlijke crisis kon worden bij gelogd, alvorens haar hoogtepunt was bereikt. Dikwijls heeft men Brüning als minister van financiën voorgesteld, maar hU wees deze func:ie telkens weer van de hand. omdat hU van oordeel was. dat zijn tijd nog niet was gekomen. Zoo werkte Brüning meestal achter gesloten deuren, een man van de stilte, tot hij op 5 December jj. tot voorzitter van de centrumfractie werd gekozen. Deze leidende functie noopte hem, uit het verborgene te voorschijn te komen en zij bracht hem zoo diep in het openbare leven, dat hij thans tot Rijkskanselier is be noemd. Feitelijk heeft Brüning reeds voor zijn benoeming tot fractievoorzitter, de Cen trumpartij geheel beheerscht; toen zijn voor* ganger, von Guérard. als minister optrad in het kabinet Hermann Müller. ging de leiding van de fractie bijna automatisch op Brüning over. hoewel de plaatsvervangende fractie voorzitters Dr. Perlitlus en Esser waren Men hechtte er ln het Centrum waarde aan. een man aan het hoofd van de fractie te plaat sen die ook bij de andere partijen groot aanzien genoot, ln politiek opzicht onbevoor oordeeld was en met de gebeurtenissen tn de buitenlandsche politiek eveneens goed ver trouwd was. daar hij als waarnemer van do centrumpartij de besprekingen te Den Haag had bijgewoond. Dr. Helnrich Brüning zal thans, nu hij uit de stilte van de adviseurs- kamer is gerukt, op het gevaarlijke slagveld van de hooge politiek zijn vuurdoop hebben te doorstaan. (Nadruk versboden). UIT DE STAATSCOURANT. Notariaat. Op verzoek is eervol ontslagen C. Loeff als notaris te Zuidland. Regeerlngsgedelegeerde. Benoemd is tot rcgeeringsgedelegeerde op de tiende bijenkomst van de Journée médl- cale de Bruxelles van 28 Juni tot 2 Juli e.k., dr. A. C. M. Noyons. hoogleeraar aan de Rij ksuniversltelt te Utrecht. Belastingen enz. Ingetrokken is de verplaatsing van den ontvanger der dir. bel. enz. J. M. van Stmvüe van het kantoor der Invoerrechten en aceün- 7en te Haarlem naar het kantoor dier mid delen te Maastricht. Audiëntie^. De eerstvolgende audiëntie van den mi nister van Waterstaat zal ln nlaats van op Woensdag a s. gehouden worden op D!ncdag a.s. om twee uur des middags. A.s. Maandag ge"n audiëntie door den minister van Financiën. AAN DEN GROND GELOOPEN. ENGELSCH SCHIP ZIT VAST BIJ DEN HOEK VAN HOLLAND. In den morgen van Donderdag omstreeks half vier is volgens de Tel. het Engelsche s.s. Sheafbrook", bestemd voor Vlaardlngen, ten gevolge van den mist crp de rivier bij Hoek van Holland aan den grond geloooen. Sleepbooten zün ter assistentie vertrokken, doch waarrchünlijk zal het bij hoog water wel op eigen kracht vlot kunnen komen. Het vaartuig heeft voor zoover men kan nagaan geen schade opgeloopen. MOLEN ONDER SASSENHEIM VERDWIJNT De molen van den Berg- en Daalpolder onder Sassenheim zal worden vervangen door een electrlsch gemaal, meldt het Hbld. HET WEGENCONGRES TE WASHINGTON. In de maand Otober i«V)0 zal te Wa*v»»ng- ton 't 6e Internationale W°gencongres plaats hebben on ter eere-voorzitterschap van pre sident Foover. Er zullen twee secties 7ün: één voor aan leg en onderhond, waarbü onder meer de nieuwere nrocédés voor cem°r>t- en asfalt wegen zullen worden behandeld en één voor verkeer en exnloltatle. Met het oog on de verkeerstoestanden In de Vereenigde Staten zal vooral deze sectie van groot belang zijn Waar in elke sectie drie ond"rwemen aan de orde worden ge steld. zullen bij de tweede sectie o.m. wor den behandeld de financiering van het we- genvraagstuk en het verkeer- en narkee- ringsvraagstuk in groote steden Men stelt zich ginds verder voor om de Europecche wegen- en vcrkeersdeskund'gen na afooo van het congres in een drietal excursie's of studiereizen van 6 tot 16 dagen, te laten zien tot welke bezwaren het intense verkeer ginds heeft geleid en op welke wijze men die tracht op te heffen. Waar het verkeer ln de steden en op de wegen ln Europa, hoewel zeer snel toenemend, toch nog achterstaat bij dat in Amerika, zal voor de belangheb benden uit Europa vee! zün te le^en. waar mede men hier dan later tydig zijn voordeel kan doen. De trans-atlant'sche stoomvaartlijnen ver leenen. in verband met het belang van dit congres voor het verkeer in het algemeen, voor de Eurooeesche deelnemen een belang rijke reductie oo de nassage-prijzen. De Nederlandsche Regeerlr.g heeft bereids tot hare gedelegeerden oo dit congres aan gewezen de heeren Ir. W. G. C. Gellnck. te Haarlem, Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat. Lid van de Internationale Commissie, en Ir. G. J. van den Broek te Den Haag. Hoofdingenieur-Directeur in de directie „Wegenverbetering", die daartoe medio September az. naar Washington zul len vertrekken,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11