BUITENLAND DE VLOOTCONFERENTIE. letteren en kunst DE PASSIE-SPELEN TE OBERAMMERGAU het tooneel. Huiduitslag HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 12 APRIL 1930 Maandag een plenaire zitting. Wat de overeenkomsten bevatten. Een toespraak can Gandhi. Communistische staatsgreep in China? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De hoofden der delegaties ter vlootconfe- rentie zijn Vrijdagmorgen, naar de Britsche draadlooze dien it meldt, in het Saint James' Palace bijeengekomen voor het redigeeren van het verdrag dat naar ver-wacht wordt officieel zal worden goedgekeurd in een plenaire zitting der conferentie, Maandag to houden. Over den inhoud van het pact. dat te Lon den als besluit van de vlootconferentle zal tot stand komen en dat zooaLs reeds gemeld nit drie deelen zal bestaan, meldt de .Petit Parisien" dat het eerste deel zal samenge steld zijn uit een heele reeks kleine afzon derlijke overeenkomsten. Deze overeenkomsten zullen betreffen: lo. de methode tot beperking der bewape ningen, waardoor het de voorbereidende ont wapeningsconferentie te Genêve mogelijk moet worden gemaakt haar bemoeiingen om een algemeene vermindering der bewape ningen tot stand te brengen, voort te zetten; 2o. een humaner wijze van het voeren van den duikbootenoorlog; 3o. maxlmura-tonnemaat en maximum- bewapening der duikbeoten; 4o. de definitie van de schepen, die aan geenerlei beperkingen onderworpen zijn; 5o. het gebruik, te maken van schepen, die de leeftijdsgrens overschreden; 60. vliegtulgmoederschepen van kleiner dan 10.000 ton. Al deze overeenkomsten vormen de ele menten van het pact van vijf. Volgens de Matin" zal in het eerste deel van het pact van Londen ook vastgelegd worden, dat alle vijf de mogendheden door denzelfden wensch bezield zijn den vrede te handhaven en het werk der ontwapening voort te zetten. Het tweede deel betreft de overeenstem ming op technisch vlootgebled tusschen Amerika, Engeland en Japan en het vloot- bouwprogram tot 1036. In het derce deel wordt verklaard, dat Engeland, Frankrijk en Italië samen naar mlidelen zoeken om de vlootverminderlng van het driemogendheden-pact tot alle vijf de mc-gendhedcn uit te breiden. Er schijnt evenwel nog geen beslissing over genomen te zijn of de drie mogend heden Amerika, Engeland en Japan een for meel voorbehoud zullen opnemen voor het geval, dat de belde andere landen, dus Frankrijk cn Italië, hun vlootbouwprogram uitbreiden. Het Hbld .verneemt uit Londen: De Engelsche bladen onthouden zich er algemeen van commentaar te leveren op de resultaten van de vlootconferentie in af wachting van uitvoeriger bijzonderheden. Zij geven echter hun Ingenomenheid te kennen met het sluiten van het drie-mogendheden- pact en betreuren de feitelijke mislukking van de opneming van Frankrijk en Italië in een vijfmogendheden-overeenkomst. De ramingen van de besparingen voor Brlttanniè uit de overeenkomst voortvloeiend schommelen tusschen 25 en 100 millioen. Verscheiden bladen leven commentaar op de korte rede van Baldwin, die MacDonuld niet gelukwcnschte en zich alle commentaar en critiek voorbehie'd, terwijl de liberaal Samuel warmen lof bracht aan den premier. Het „Journal" maakt de balans op van de Londensche conferentie en schrijft o.a. dat Frankrijk zich heeft vrijgemaakt van de zware hypotheek van Washington. Het noudt aan zijn vlootbouwprogram vast. Het geeft geen enkele ton cadeau en vertraagt de uit voering van het program met geen week. Het. heeft de duikboot gered en er voor ge zorgd dat dc regeling van den duikboot oorlog soepeler v*ordt maar doeltreffend blijft. Het, heeft e.en toenadering teweegge bracht tusschen de Engelsche cn dc Fran- sche uitlegging van het. Volkenbondsstatuut. die de latere ontwikkeling van veiligheids waarborgen zal veroorloven. Er ls evenwel een schaduwzijde: Frankrijk is het namelijk met de Engelschen niet. eens geworden over de beperking V3n het Fran- sche vlootbouwprogram en staat scherp tegenover den Itallaanschen clsch inzake vlootpariteit. De conferentie eindigt even wel niet met een wrijving die niet weer goed te maken zou zijn. Communistische actie in China. Volgens een Havas-telegram uit Nanking heeft het Centraal Comité van Kwomintang talrijke berichten ontvangen, volgens welke de communisten op het punt staan een staatsgreep te bereiden. Bil een ingesteld onderzoek worden opslagplaatsen van wa pens ontdekt. Er loopt een gerucht, dat de bekende revolutionnaire Sumo Tsjang ge arresteerd is. De troepen in Noord-China rukken verder op en bedreigen Hankau. De regoering is voornemens Hankau te ontruimen en verde- digingstellingen bij Nanking te bezetten. De ..North China Daily News" publiceert oen bericht uit Kioekiang volgens hetwelk communisten in Kwangtoeng verscheiden plaatsen in brand hebben gestoken en vele personenmen spreekt van eenige honder den gedood hebben, v Massabetooging tegen de Zoutivetten. Gandhi heeft medegedeeld, dat op den laatsten dag van de nationale week, Zondag a.s., te Dandi een vergadering zal worden gehouden van de vrouwen uit Goejerat ter bespreking van de welvoegeüjkhefd en mo gelijkheid of de vrouwen van Goejerat niet alleen zullen deelnemen aan de overtreding der zoutwetten, doch zich zullen spociaii- seeren in het posten bij drankwinkels en winkels, waar in het buitenland vervaardigde kleeren worden verkocht en het boycotten van weefsels van buitenlandsch fabrikaat. Gandhi bracht eenige opschudding te weeg door mede te deelen. dat indien de voorraad kleeren van binnenlandsch fabrikaat was uitgeput, men ongekleed zou moeten rond- loopen, zoodra de aanvoer van buitenland- schc goederen ls stopgezet. Hij raadde dan ook de vrouwen aan haar eigen kleeren te weven. In sommige deelen van Goejerat wordt den regeerlngsambtenaren geen water meer geleverd. In een verklaring aan de pers heeft Gandhi gezegd, overstelpt te worden met uitnood! gin gen uit verscheiden deelen van Indië, maar hij zal zijn campagne concen- treeren op Goejerat en niet verder gaan dan Bombay. Zondag a.s. zullen alle vrijwilligers het kamp te Dandi hebben verlaten. Poonclit Mohar Malovljs heeft te Lahore eveneens aangedrongen op boycot van buitenlandsche weefsels. De importeurs moeten hun bestellingen bij inlandsche weveryplaatsen. Te Dandi worden Zondag 100.000 personen verwacht voor een ma-sa-betooging tegen de zoutwetten. Na afloop zal onder trompet geschal een afschrift der zoutwetten in zee worden geworpen. HITTEGOLF IN CHICAGO. Door een plotselinge hittegolf is de tem peratuur In eenige uren van 10 graden Cel sius tot 32 gr. gestegen. In Chicago is het in dezen tijd van het jaar nog nooit zoo warm geweest. In Milwaukee en andere ste den van den staat Wisconsin is de tempe ratuur eveneens tot 32 graden gestegen en in Cedar Rapids (Iowa) zelfs tot 40 graden. NIEUW ONDERGRONDSTATION NEW-YORK. Volgers de ..Herald Tribune" Is een plan beraamd voor den bouw van een reusachtig ondergrond-station tusschen Madison Square en Union Square, waarvan de bouwkosten op 56 millioen doll. worden geraamd Het sta tion moet in staat zijn het verkeer van 150 treinen tusschen New-York en New Jersey op te nemen. Naar verluidt interesseeren zich verschei den spoorwegmaatschappijen en de bekende spoorwegfinanciers gebroeders Van Swerin- gen voor het plan. VLEESCHRANTSOEN IN RUSLAND VERLAAGD. De verdere daling van den veestapel als gevolg van de massa-slachting door de boe ren in verband met de geforceerde inrich ting van gecollectiviseerde bedrijven is aan leiding geweest tot een belangrijke verlaging van het vleeschrantsoen op kaarten, zoo ver neemt de Tel. uit Moskou Volgens de nieu we benalingen wordt het vleeschrantsoen met 100 gram ver dag voor arbeiders en emoloyés verlaagd, waarbij slechts 21 dagen r-er maand vleesch wordt u'tgegevon. Alleen Moskou en Leningrad, het Don-ko'envebied en het petro'cumgebied behouden het be staande rantsoen. BRANDSTICHTING DOOR EEN VERPLEEGDE. VIER JAAR GEëlSCHT. Het O.M. bij de rechibartk te Assen heeft tegen een vroegeren verpleegde in de land; kolonie Philadelphia te Tlnaarloo, thans ge detineerd wegens brandstichting in dc woning van den directeur van de. landkolouie aldaar, vier jaar gevangenisstraf geëischt meldt de N.R.C. UITSLUITING VAN NrJ)KRLAXDSC HE WERKKRACHTEN? In he tVolk van 17 Februari is er de aan dacht op gevestigd dat bij de werkzaam heden aan 'net „Grand canal" om Maas tricht geen Nederlan-dsche arbeiders te werk werden gesteld. Slnsdlen zijn wel weer Hol- landsche werkkrachten aangenomen. Wellicht heeft men zich laten leiden, schrijft het blad thans, door de gedachte aan mogelijke represaille-maatregelen. In Maas tricht en omgeving toch werken duizenden Balven. ook aan werken vanwege de Neder- landsche Regeering. Thans heeft men te Canne alle Maastrischtsche arbeiders weer ontslagen. INGEZONDEN ME DEDEF.LINGEN a 60 Cts. oer regel. Fa. VOS ROUWENS Gr. Houtstraat 15 - Telefoon 15497 General Electric Stofzuiger* f 70.00 THEO MANN-BOUWMEESTER. 18 APRIL 80 JAAR. Het is drie jaar geleden, dat mevrouw Theo MannBouwmeester in „Het Kind van de Liefde" als tooneelspeelster afscheid nam van het publiek. Zij wenschte heen te gaan in haar volle glorie en koos daarom voor dit afscheid de rol van een jonge vrouw! In de annalen van ons tooneel zal het altijd als een wonder geboekstaafd blijven, dat een bij kans 77-Jarige actrice afscheid nam in de rol van een jonge vrouw en dat zij dit deed met zulk een onvergetelijke gratie, jeugdige veer kracht en meesleepende gepassioneerdheid, dat zij het publiek door haar spel tot geest driftige vervoering wist te brengen. Mevrouw MannBouwmeester is op het tooneel tot het laatst gebleven wat zij gedurende heel haar loopbaan is geweest: de gepassionneer- de liefde-vrouw. Zij wilde, dat het publiek haar als zooda nig zou blijven herinneren; zij behoefde niet over te gaan tot de oude moederrollen, om dat zij de zeldzame vitaliteit der Bouw meesters bezat en tot het laatst jonge rollen kon blijven spelen! Op 18 April wordt mevrouw MannBouw meester 80 jaar! Tachtig jaar.kunnen wij het ons indenken? Zien wij haar niet altijd voor ons als een veerkrachtige, jeugdige vrouw, is zij in onze gedachten ooit oud ge worden? Kunnen wij ons mevrouw Mann denken met een kanten mutsje en in zwart zijden japon met dito schortje als andere oude dames, in een gemakkelijken, ouder- wetschen leunstoel bij een theestoof met een breikous in de hand? Het is even ondenkbaar als Napoleon met een kalotje en een gouwe naar! Ik zie haar nog opkomen op haar afscheids avond drie jaar geleden met vluggen pas, levendig, elegant, veerkrachtig, haar houding één en al gratie! Ik hoor nog die bekende stem jong, frisch en helder als al tijd, ik zie nog haar spel, gracieus, virtuoos, vitaal en modern! Want dat was eigenlijk nog het grootste wonder aan deze actrice, dat zij ook in haar kunst niet oud was ge worden, dat haar spel geheel en al stond in den modernen tijd. In dit opzicht, is mevrouw MannBouw meester een uitzondering onder de Bouw meesters geweest. Geniaal waren zij alle drie, Louis, Frits en Theo, maar Louis en Frits stonden toch meer in den ouden tijd- Me vrouw Mannwas van de drie de meest in telligente, haar spel was niet voornamelijk intuïtief en zij was daardoor in staat steeds met haar tijd mee te gaan. O zeker, haar groot e voorliefde was voor rollen als Mar- guerete Gauthier, Frou Frou, Fedora, La Tosca, de rollen, waarin zij in haar jonge jaren een halve eeuw geleden geschit terd heeft, en die sterk dramatisch spel van hevige passie verlangen. Maar zij bleef niet staan bij dat repertoire, toen het aan het ver ouderen ging, zij maakte de evolutie van het tooneel mede en wist zich steeds volkomen aan te passen aan de wisselende eischen, welke het tooneel aan de acteurs en actrices stelden. In De Steunpilarenvan de Maat schappij, maar bovenal in Hedda Gubler be wees zij een voortreffelijke Ibsen-speelster te zijn. En toen daarna Gerhart Hauptmann ook ons tooneel beheerschte, was het weer mevrouw MannBouwmeester, die ons een Rosa Bernd en een Harma Scnal liet zien, zooals het buitenland niet kon aanwijzen. Lk Iïeb eens op treffende wijze gelegen heid gehad het spel van mevrouw Mann Bouwmeester met het- spel van buitenland sche vermaarde actrices te vergelijken en toen eerst recht gevoeld, welk een zeldzaam groote kunstenares wij in haar bezaten. Het was in het Jaar 1911, toen ik haar in Giau- be und Heimat van Schönherr de rol van vrouw Rottin had zien spelen. Toevallig zag lk dat zelfde stuk bij een reis door Duitsch- land in één maand van vijf verschillende ge zelschappen o.a. in het Lessing Theater te Berlijn van het toen voor de opvoeringen van Hauptmann's stukken zoo beroemde ge zelschap van Otto Brahm, maar het spel van geen der Duitsche actrices was ook maar in de verste verte te vergelijken met dat van onze Hollandsche tragedienne. Wie mevrouw Mann in de rol van de boerin in Glaube und Heimat heeft gezien, zal zeker nooit vergeten het slottooneel, waarin zij Rott Ko van Dijk de bijl in de hand wrong en hem aanspoorde om den zwarten ruiter te dooden. Dat was van spel zoo geweld^, dat ik nu nog na ongeveer 20 jaar deze scène geheel voor mij zie! Is er ooit een heviger, hartstochtelijker Wassillisser in Gorki's Nachtaiyl geweest dan mevrouw MannBouwmeester? En ik denk thans ook aan haar keizerin Katharina van Rusland in de vorstin, die tegelijk heer- sclieres en vrouw was in de Tsarin van Melchior Langgel en Ludwlg Birs. Dezelfde rol zag ik eenige jaren nadat ik mevrouw Mann er in had gezien te München van Theodora Körner, een van de grootste actri ces. die Duitschlar.d ooit gekend heeft, maar ik kan hier zonder eenig chauvinisme zeg gen, dat deze Duitsche kunstenares door onze Hollandsche tragédienne volhouden In de schaduw werd gesteld. Het spel van me vrouw Mann in de Tsarin was van veel meer veerkracht, minder verfijnd, maar veel vi taler en spontaner. Het was verzengend van passie, zooals mevrouw MannBouwmeester deee rol speelde. Het spel van Körner leek er mat en koel en bestudeerd bij. Mevrouw MannBouwmeester heeft ge lukkig tijdens haar rijke loopbaan dc volle waardeering, waarop zij recht had. bij ons publiek gevonden. Het buitenland kende haar niet, maar de weinige buitenlanders dlo haar gezien hebben, erkenden onmiddel lijk baar genialiteit. Toen Paul Hervieu, de Fransche schrijver, haar te Amsterdam in zijn .Fakkelloop" had zien spelen, getuigde hij na afloop: .Ais die vrouw een Francaise was. zou zij een wereldnaam hebben!" En het is bekend, dat ook Sarah Bernhardt, die haar in Marguerite Gauthier had zien spelen, een groote vereering koesterde voor haar Hollandsche kunstzuster. Mevrouw Mann heeft in haar vo1!© glorie van het tooneel afscheid genomen. Nog hoor lk het op haar afscheidsavond te Haarlem zeggen met haar heldere, klare stem, die o. jonge, brabbe'ende acteurs en actrices steeds tot in alle hoeken verstaanbaar was: „Beter, dat ik afscheid neem van het publiek, dan dat het publiek afscheid neemt van mij!" Zij werd bij haar afscheid niet beklaagd maar bewonderd! Dat was het mooiste, het rijkste, het meest glorieuze slot, dat zij als actrice wenschen kon. Zij heeft het juiste moment voor haar afscheid weten te kiezen! Hoe weinige artisten kunnen dat! Mevrouw Mann heeft, op haar 77s:e jaar een leegte achter gelaten; nog dikwijls verlangen wij haar terug te zien! Hoe vele belangrijke roiien zou deze zeldzame actrice nog kun- j nen spelen in de grootheid van haar kunsten j naarsc.hup! Ik ben ervan overtuigd, dat wan- j neer zij nog eens op het tooneel terugkeerde i Bewoners van dit dorp bereiden zich voor op de ontvangst van de duizenden toeschouwers (Van onzen Berlijnschen briefschrijver). Berlijn, 8 April. Nog slechts vier weken scheiden ons van de eerste voorstellingen der Passiespelen in Oberammergau. Men kent deze spelen en weet dat ze aan een legende hun bestaan te danken hebben en nu reeds op een repu. tatie van eenige eeuwen bogen kunnen. In 1922 hebben de laatste plaats gehad, en het is slechts aan een zoo ongewoon verschijnsel als een wereldoorlog te wijten geweest, dat men zich niet streng aan den regel houden kon, ze elke tien jaar te geven en genood zaakt was de reeks eerst ete onderbreken en nu slechts acht jaren rust neemt om weer op een veelvoud van tien terug te kunnen komen. Pas in 1940 zullen dus de volgende spelen plaats hebben. Ik heb de spelen in 1922 bijgewoond en kan getuigen dat ze niet nagelaten hebben op mij een diepen indruk te maken. Er is iats wondermoois iu om de sfeer van het dorpje Oberammergau op zich te laten inwerken. Men weet nu, dat dit groote dorp al eeuwen lang alle aandacht op Passiespelen concen treert en langzamerhand daardoor een wereldnaam verworven heeft, ook bij hen, die anders niet de gewoonte hebben, voor zulke plechtigheden hun tijd vrij te ma ken. Oberammergau is sinds lang een centrum van vreemdelingenverkeer geworden, ook in jaren, waarin de merkwaardige schouwburg, die zoo schilderachtig midden in het wonder lijke dorp gelegen is. gesloten blijft. Voor tienduizenden menschen heeft het dorp een soortgelijke aantrekkingskracht als bijvoor beeld het stadje Bayreuth voor de bewon deraars van de kunst van Richard Wagner. Maar Oberammergau is toch gehuld in een mysterieus waas, waaraan de villa Wahnfried, die dezer dagen afscheid van Cosima Wagner genomen heeft, niet tippen kan. In Bayreuth lokt weliswaar nog groote kunst en heilige traditie in Oberammergau echter zoekt de mensch een religieuse devotie, waar bij de kunst, voor zooverre die vast te stellen is, in dienst van het geloof gesteld wordt. Bayreuth is al lang niet meer wat het eenige tientallen jaren geweest is. Er zijn geen opera's van Wagner meer, die uilshii- tend op dezen voor muziekmensehen heiligen bodem gespeeld mogen worden. Men kan „Parsifal" in Berlijn en New York, in Am* sterdam en Dresden bewonderen, en volgens deskundigen vaak in beter opvoeringen dan in Bayreuth. Maar nergens ter wereld behalve dan in Oberammergau kan men de bewoners van dit dorp in hun tienjaarlijksche Passiespelen aanschouwen. Ofschoon geldmenschen, in de eerste plaats natuurlijk in Amerika, enorme sommen voor een kunstreis van deze dilet tanten door de Vereenigde Staten en elders geboden hebben. Ditmaal zal weer een Lang, maar niet meer Anton, dcch .Alois, een jonger inwoner van dien naam (die In het dorp vele malen voor* komt, ook zonder dat er familierelaties be staan) der Christus-figuur vertolken. Verle den jaar hebben de „verkiezingen" plaats gehad, waarbij de inwoners volgens aloude gewonte de rollen verdeeld hebben. En bij die gelegenheid is ook een nieuwe Maria, een nieuwe M&gdalena gekozen. Nieuw is ten deele ook de schouwburg, die grooter geworden is en een volkomen modern tooneel gekregen heeft. En naar het heet heeft de bevolking ook het noodige gedaan, om ditmaal nogmeer menschen onder te kun nen brengen. Oberammergau is namelijk met de jaren zóó beroemd geworden, en na den oorlog is het aantal van hen. die de spelen willen aanschouwen, zoozeer toegenomen, dat de voorbereiding voor het logies dei' tien duizenden zeker evenveel 'moeite gekost heeft als die van rolverdeeling en regie. Oberammergau is in het jaar der spelen een bezienswaardigheid op zichzelf. Elke in woner. die over een eenigszins behoorlijk huis beschikt, is pensionhouder. De weinige kleine hotels kunnen natuurlijk slechts weinig be zoekers onder dak brengen. Gelijk ook in Leipzig lat de dagen der Messe wonen de bezoekers bij de inwoners der gemeente, die overal, waar het slechts even mogelijk Ls, bedden opgesteld hebben en die in de varan* da's hunner woningen een soort eetzaal heb ben ingericht. Men komt naar bet dorp met een toegangsbiljet voor het Passiespel en met een logieskaart, die eveneens door de vele reisbureaux uitgegeven is en zonder welke men in het dorp vergeefs naar riachtlogies en spijs zou moeten zoeken. Langer dan twee dagen mag men in het algemeen niet blijven, tenzij men voor meer dan één voorstelling (die een vollen dag duurt) een plaats be sproken heeft. Want de bezoekers, die de Passie gezien hebben, moeten ten spoedigst* weer in treinen en auto's geladen worden, om voor nieuwe stroomen belangstellend en plaats te makem. Men wist maanden geleden al te vertel len. dat ditmaal alle plaatsen uitverkocht waren en zich iu handen van Amerikaansche reisbureaux bevonden. Een bericht, dat on middellijk door Europeesche reisbureaux tegengesproken is en ook niet in overeen stemming met de waarheid bleek, ofschoon toegegeven moet worden, dat de Passiespelen in Oberammergau langzamerhand inderdaad een bijna zuiver Amerikaansche aangelegen heid dreigen te worden en zeker driekwart van de bezoekers uit de Vereenigde Staten verwacht wordt. Dat het dorp, dat steeds enorme sommen in deze spelen gestoken heeft gaarne ziet, dat deze kosten niet alleen gedekt worden, maar bovendien een zoet winstje in de kas van de gemeente en haar spelen valt, zal ook door de Oberammergauers zelf niet on:.kend worden. De kosten loopen in de millioeneu. Een groot deel der inwoners behoort tot de spelers en wordt maanden lang eenige malen per week aan het gewone werk onttrokken. Een schade, die dan natuurlijk weer door de winsten uit het geven van logies wordt goed gemaakt. Schouwburg, oostuums en repetities eischen ook groote sommen. Negen van de tien jaren staat daar het reusachtige schouw burggebouw ei\ brengt geen geld op. In één seizoen per tien jaren moet genoeg verdiend v/orden om de kosten van negen jaren t> dekken. En dan komt er nog bij, dat de Oberammergauers niet rijk zijn. Het aantal werkelijke landbouwers in het dorp is ge» ring. Vele bewoners leven van het vreem delingen verkeer, van het beroemd geworden houtsnijwerk en zien slechts in de maan» den der Passiespelen kans om groote win-* sten te maken. Een jaar tevoren wordt al op voorraad gewerkt. Men weet nu eenmaal, dat vooral de Amerikanen niet zonder een her innering in den vorm van meestal zeer ar tistiek gesneden beelden van heiligen, krib» ben, en rozenkransen naar huis willen gaan, em natuurlijk houden de prijzen bij - zulke gelegenheden nauw verband met de vraag. Het zijn echter ha het algemeen niet de Oberammergauers, maai- wel de vreemdelin gen, die er eenigszins „den klad" in gebracht hebben. Zelfs de meeste devote en vrome be» zoeker der Passiespelen zal niet kunnen ont» kennen, dat het heilige spel tot op zekere hoogte een wereldsche aangelegenheid ge worden is. De nieuwsgierigheid van vele op dringerige en op sensatie beluste bezoekers is voor de voornaamste acteurs niet minder groot dan voor een beroemd bokser of film acteur. Men heeft de gewoonte zich om de woningen van bekende spelers tc verdringen en om handteekeningen te bedelen. De Ober ammergauers komen aan die wenschen zelfs tegemoet door in hun winkels prullige her inneringen te verkoopen. die al bij voorbaat van zulke handteekeningen voorzien zijn. H. T- B. bijvoorbeeld als Kitty Warren in Mevrouw Warren's Bedrijf zij. de tachtigjarige, de schouwburgen nog zou doen volloopen en ons tot enthousiaste bewondering zou voeren door haar onverwoestbare vitaliteit en haar onvergelijkelijke kunst, even als in de dagen toen zij afscheid nam. Maar wij mogen dat niet verlangen! Zij zelf is wijzer en verstandi ger geweest dan de velen, die haar toerie pen: „Ga nog niet heen!" Bij haar 80-jarlg feest zullen wij met een soort weemoed, maar ook met innige dans baarheid denken aan de kunstenares, die meer dan een halve eeuw lang de meest repre sentatieve, de grootste was onder Neerland's actrices. En zij zelf kan op den 18den April met trots getuigen: „Ik ben tot heden nog niet vervangen!" J. B. SCHUIL. RADIO ALS GENEESMIDDEL. De geleerden van de Amerikaansche „Ge neral Electric company" hebben thans in de draadlooze zoowaar een helper in dc ge neeskunde ontdekt. Men heeft een nieuwen vorm van korte golven gevonden, die in staat zijn kunstmatige koorts op te wekken. Ecu vacuum lamp. waardoor deze korte gol ven werden gezonden, wekte bij de bewoners in de onmiddellijke nabijheid van het zend station een verhooging van de bloedtempe- ratuur op. Daar nu w>rdt aangenomen, dat koorts een middel van de natuur is om bac teriën te dooden, welke het menschelijk lichaam aanvallen, kan wellicht daardoor een nieuwe bondgenoot in den strijd tegen de ziekten worden gevonden. Zooals New Yorksche bladen meedeelen hebben proeven op konijnen en ratten aangetoond, dat door het opwekken van kunstmatige koorts, met behulp van deze korte polven ziekeen kun nen worden bestreden, waaraan de men schen lijden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Wasch de aangedane plaaisen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op; bij vocht-afscheidende uitslag en eczema's boven dien nog wat Purolpoedei. Herhaal dit eiken dag. zoolang het noudig is» DE DIEPSTE SCHACHT DER WERELD. Bij het boren in een schacht in Oranje- County, in Californië, stiet men op een tem peratuur zoo heet, dat het metaal der elec- trische batterijen smolt. De Vereenigde Sta ten konden zich erop beroemen de diepste schacht ter wereld te bezitten. Tot nu toe is men meer dan 2440 meter diep gekomen en men heeft daarmede een record bereikt, daar de diepste schacht, tot nu toe de People Natural Gas Company" van de Lincoln Highway bij Pittsburg, slechts 2360 meter diep is. Op de diepte van onge veer 2000 meter werd reeds de temperatuur van kokend water overschreden, zoodat de batterijen van de fotografische apparaten, die voor de opname van het profiel in de diepte moesten dienen, volkomen smolten, want. het. smeltpunt, van de hiervoor ge bruikte metalen ligt by' 100 graden Celsius. Afgescheiden van het. feit, dat. men hier heeft de diepste schacht ter wereld, is de onderneming van beteckenis, omdat bij Het boren uitsluitend elecfcrische kracht is ge bruikt tot een diepte van 6000 voet- Van de andere schachten, die behalve de hier boven reeds genoemde als zeer diep bekend zijn. worden gereleveerd Roseerans Field in Californië met 2315 meter, Farmont in West-Virginia met 2311 meter. Czuchoto ln Poo'sch Opper-Phezië met 2240 meter. Do- meiguez in Californië met 2196 meter en Mc Donals in Pennsylvania met 2174 meter. DE AFGEWEZEN DAMES. GEEN NEDERLANDSCHE ACTIE. Het Nederlandseh Comité, dat te 'sGra- venhage heeft, gewerkt in zake de nationali teit van de gehuwde vrouw, vestigt, er de aandacht op. dat de actie in deze aangele genheid na 1 Aprij gevoerd, uitsluiteud van de Amerikaansche dames uitging en dat het Nederlandsc'ne Comité hiervan de verant woordelijkheid niet kan dragen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14