Apropos Buiten de Competitie. Zaterdagmiddag- Competitie. R.-K. FEDERATIE. Voetbal in Engeland. VOETBALNIEUWS. HOCKEY. DAMES-HOCKEY. Ned. Korfbalbond Haarl. Korfbalbond. BILJARTEN. ROEIEN. HENGELEN. HONKBAL techtsbinnen er 3O van te maken. Na de hervatting heeft D.I.O. haar opstel ling gewijzigd; gevaarlijk komt zij opzetten. Wanneer Van Leen van een fout in de ach terhoede profiteert is de stand 3—1 en de eer gered. Ripperda neemt thans het spel in handen Geleidelijk weet zij den stand tot 6—1 op te voeren. Eerste klasse B. E. D. O. 4Kennemers 2 (21) E.D.O. 4 heeft na dezen wedstrijd weer getoond dat het slechts aan gebrek aan ge luk te wijten is dat zij in de tweede klasse moet spelen. E.D.O. 4 speelt met tien man en is toch «steeds in de meerderheid. Ecnige goed opgezette aanvallen loopen echter dood op de hechte Kennemers-ver dediging. Zandstra scoort uit een vrijen schop ver •buiten het penalty-gebied (10). Kennemers zit inmiddels niet stil; zij ziet. haar werken beloond met een mooi en goal •uit een voorzet van rechts (11). Na rust is ED.O- iets minder in den aan val. Na tien minuten scoort Koppen met zijn rug naar het doel staande (21). Met onveranderden stand komt het einde. Door deze overwinning is Schoten 2 zonder ie spelen kampioen geworden. D. S. K. kampioen Derde Klasse C. Zondag behaalde de Haarlemsche Voetbal- vereeniging D. S. V. het kampioenschap der 3de klasse C. van den H.V.B. door een 2—0- overwinning op D. W. O. 4. Een woord van hulde komt het elftal zeker toe, voor zijn vasthoudendheid, want het on dervond heel wat tegenslagen in de zeven jaar van het bestaan der vereeniging. In de afgeloopen seizoenen bezette zij één maal de 3de plaats, vijf maal de 2de plaats, om tenslotte in het zevende seizoen te eindi gen op de oereplaats. Ook het bestuur komt een woord van lof toe, want er is heel wat clubliefde en goed beleid voor noodig, om een vereeniging welke steeds op het laatste moment het kampioen schap door een ander ziet behalen, in stand te houden. Op 31 Mei 1923 werd deze vereeniging op gericht onder leiding van den heer J. J. Wes- selfus, die nog steeds den voorzittershamer hanteert. Ook de secretaris vervult zijn functie van de oprichting af en de spil van het eerste elftal bezet die plaats van den eersten wed strijd af. Een aardig moment was de huldiging na den wedstrijd. Het bestuur overhandigde na mens de vereeniging den aanvoerder een lauwerkrans; ook de aanvoerder van het tweede elftal bood bloemen aan, namens zijn spelers en van D. W. O. en T. H. B. wer den felicitaties in ontvangst genomen. Toen werden de spelers op de schouders der toeschouwers naar de kleedkamer ge bracht. Er hgerseht de laatste jaren een groote eensgezindheid onder de leden, die voor de toekomst heel wat belooft. HollandiaBioemendaal (16) Dat Bioemendaal in haar oefenwedstrijden aan jongere spelers de gelegenheid geeft om zich eenigszins met het tweede klas voetbal vertrouwd te maken ,is o.i. juist gezien, te meer omdat het niet is uitgesloten, dat en kele oudere spelers niet meer voor competi tiewedstrijden beschikbaar zijn. Zoo'n jeugd- elftal, bijgestaan door enkele geroutineerde krachten, behaalde gisteren in Hoorn een royale 61 overwinning op het met drie in vallers spelende Hollandia, Over het verloop van dit georganiseerd partijtje het volgende: Al heel spoedig blijkt dat de witten een betere opvatting van het spel hebben, dan hun tegenstanders. De xechtervluegel Ch. de Bock—J. Kammeijer trekt er herhaaldelijk tusschen uit. Binnen korten tijd doelpunt Kammeijer twee maal op fraaie wijze. Hollandia weet dan het spel te verplaatsen ën nadat Lever eenmaal op keurige wijze redding brengt, kan hij niet verhinderen dat de midvoor der gastheeren onhoudbaar doel punt (1—2). Het spel der witten is verre su périeur; nadat Fr. Bakker een vrijen schop hard in het doel schiet, benut nog vóór rust Ch. de Bock een eenvc ..ge kans na fraai werk van J. Köhler. Rust 14. Hoewel na rust het overwicht der witten niet meer zóó sprekend is, krijgt Hollandia tegen het solide spel der Bloemendaal-ach- terhoede geen kans. De Hollandia doelman keert op fraaie wijze eenige schoten van Strik en Fr. Bakker. Uit een algemeenen aanval doelpunt Fr. Bakker van dichtbij (1—5). De laatste tien minuten heeft Hollandia weinig meer in te brengen. Een corner van Strik trapt Beijk hard in het doel der gast heeren (16), met welken uitslag het einde aanbreekt. Het elftal van Bioemendaal was als volgt samengesteld: H. Lever, J. Huyer, D, Kuiper, Parson, H. Beijk, L. v. d. Mey, J. Kammeijer, Ch. de Bock, F. Bakker, Köhler, Strik. Gem. SecretarieG. E B. (36) Deze wedstrijd werd Zaterdagmiddag op het welwillend ter beschikking gestelde E. D. O.-terrein gespeeld. Na den aftrap door den chef der derde af- deeling Gem. Secretarie P. J. André, heeft het G. E. B. reeds spoedig succes door actief inloopen. (01). Uit een corner maakt de linkshalf van G. S. vlak hierop gelijk (11). G. E. B. wordt dan sterker; met goede scho ten wordt het Secretarie-doel voor rust nog twee maal doorboord. Rust 13. Na rust een aanvankelijk G. E. B.-even wicht, waarbij een maal gescoord werd, ge volgd door een inzinking, waarvan de Secre tarie-voorhoede zoo verstandig is te profi- teeren. Onder leiding van captain Tijsseling wor den zeer gevaarlijke aanvallen op de rood witte veste ondernomen, met het gevolg dat binnen korten tijd de achterstand verkleind is tot 34. Het G. E. B., het gevaar inziende, komt dan weer in het offensief. Als de Secretarie- doelman tegen zijn rechtsback aanschiet, wordt de terugspringende bal door een rood- witten aanvaller onhoudbaar ingezet. (35). Na goed aangeven door den G. E. B.-midvoor maakt de linksbinnen even voor het einde het halve dozijn vol. G. E. B. wint dus dezen prettigen wedstrijd met 36. Scheidsrechter Loerakker leidde correct. Kennemer Lyceum ^nrdtsch Lyceum (4-2) Zaterdagm'ddas werd op het Bloemendaal- terrein aan den Brederodeweg een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen een combinatie Kennemer Lyceuir en een elftal van het Dordtsche lyceum. Met de rust stonden de gasten met 2—0 voor. De eindstand was 4—2 yoor het Kennemer Lyceum. FINALE KENXE MERLAND - BE KE R KennemerlandV. V. IJ. (03) De Kennemerland-beker schijnt niet door een Haarlemsche vereeniging gewonnen te kunnen worden. Zaterdag jJ. werd er voor de vierde maal om gespeeld en weer is het een LJmuiden- sche club, die dezen beker voor één jaar In het bezit krijgt. In de drie vorige seizoenen wist IJ. F. C. den eindstrijd te bereiken en het kleinood te winnen en nu gelukte het V. V. IJ. om Kennemerland in de finale met 30 te kloppen, een overwinning, die ten volle verdiend was. Even over drieën wordt afgetrapt; al da delijk trekt V. V IJ. ten aanval. De Kenns- merland-backs zijn erg zenuwachtig; daar door ontstaan dikwijls gevaarlijke momen ten voor het doel van Kennemerland. Bij een der Kemiemerland-aanvallen veroorzaakt de V. V. LJ.-achterhoede een vrijen schop, die gced wordt genomen. De bal belandt bij Kroon, die buiten bereik van den keeper, juist over kopt. Hierna is het vrijwel met Kennerland gedaan; V. V. IJ komt in de meerderheid. Falen der backs is oorzaak, dat het V.VJJ- binnentrio tot tweemaal toe geheel vrij voor doelman Van Egmond komt; een paar schoten van dichtbij volgen; deze worden echter op voortreffelijke wijze gekeerd. Het is evenwel uitstel van executie, want Plokker scoort na fraai solospel onhoudbaar hét eerste doelpunt Een aanval van Kennemerland wordt met een hard schot beslotende doelman laat den bal vallen, maar de toestormende Verwoerd ziet geen kans het leder in het net te wer ken. In de tweede helft is V. V. LJ. grootend eels aan het woord. Wel valt ook Kennemerland eenige malen aan, maar deze aanvallen wor den door de V. V. IJ.-backs bedwongen, zoo dat hun keeper er weinig aan te pas behoeft te komen. Het spel heeft langen tijd niet veel te beteekenen. Kennemerland gaat de opstel ling wijzigen, wat niet baat, want V. V. IJ. vergroot haar voorsprong met een ver schot van den linkshalf Zwart (20). Even voor het einde weifelt één der Ken- nemerlandbacks; Plokker is er tijdig bij om no. 3 scoren, met welken stand het einde komt. De heer A. van der Aart, voorzitter van den Haarl. Voetbalbond reikte na eenige welgekozen woorden den beker uit. DE UITSLAGEN le kl. E. LeonidasT.IJ.B3. uitgesteld. D. E. M.—V. V. Z. 0—3 Kampioenschap R.K. F. P. V. C.—D. H. L. 5—2 H. B. C. II—T. IJ. B. B. n (6—1). H.B.C. n besloot Zondag haar competitie met een stevige overwinning op de T.IJ3.B.= reserves. Voor rust is H.B.C. iets sterker, waardoor zij met rust een 20 voorsprong heeft. Na de hervatting gaat het. spel meer gelijk op. HJ3.C. benut een penalty i30) Hierna komt T.IJ.B.B. opzetten; de linksbuiten weet op fraaie wijze te scoren (31). Weer valt T.IJ.B3. aan; de rechtsbuiten onderneemt een snellen ren en scoort on houdbaar (41). Dan is het met T.IJ3.B. gedaan; H. B. C. brengt den stand op 61. DE UITSLAGEN. 2 C: AllianceLisse n l3 Hl D: H.B.C. in—Alliance H 5—0 4 D: V.VJF.—HJ3.C. IV Kampioenschap van Haarlem en Omstr. O. G.Concordia uitgesteld. JUNIORES. R.K.V.Z. in—O.G. IV 2—2 O. G. V.—Geel Wit V 1—3 Alliance V—V. V. F. ET 5—0 Alliance VI—O. G. VI 1—1 H.B.C. VIConcordia lila uitgesteld. Leidsche JunioresHJ3.C. V 01 Kampioenschap Juniores. DjS-S. JunioresH.B.C. Juniores uitgesteld. Wedstrijden van Zaterdag j.l. Arsenal—Sheffield U. 3—1 SunderlandWest Ham U. 1—2 EvertonGrimsby Town 1—4 BurnleyLiverpool 1 Manchester C.Birmingham 4 Aston VillaNewcastle U. 0 PortsmouthHuddersfield T. J1 Leeds U.Blackburn Rovers 42 Sheffield W.—Middlesbrough 1—0 Merkwaardig in deze reeks is de eclatante zege van Arsenal op de United uit Sheffield. Deze laatste club is ongetwijfeld een der zwakste van de afdeeling, maar een 81- overwinning komt bij de profs zoo uiterst zelden voor, dat er wel speciaal melding van gemaakt mag worden. Het gaat er nu wel erg donker uitzien voor Everton, in het voor laatste seizoen nog kampioen, nu op de laat ste plaats met 26 punten uit 37 wedstrijden terwijl New-Castle en Grimsby er onmiddel lijk boven staan met 29 uit 36. Sheffield Wed nesday is daarentegen, welhaast zeker van het kampioenschap dat deze club ook in het vorig seizoen veroverde. De Wednesday heeft, nu 48 puntjes uit 34 wedstrijden en wordt gevolgd door Derby County met 46 uit 37 en Manchester City met. 44 uit 37. In de tweede divisie verspeelde Chelsea een paar zeer kostbare punten tegen Swansea Town. De strijd om promotie gaat tusschen Oldham Athletic cn Blackpool, beide met 51 punten uit 37 wedstrijden eh Chelsea met 49 uit 37. Zou de Londensche Club ook dit jaar weer net op het randje falen? Het jubileum van „Bennebroek". De BJ.C. „Bennebroek" houdt ter gelegen held van haar 10-jarig bestaan een verloting onder controle van B. en W. De daarvoor benoodigde prijzen zijn reeds aangekocht. Ze zijn tentoongesteld bij den heer B. de Vries, café ..Graaf Floris" te Vogelenzang. De verloting is vastgesteld op Woensdag 10 April. H. D. M. kampioen van Nederland. Zondagmiddag speelde HD.M. haar thuis wedstrijd tegen Deventer en won met 2—0, waardoor zij kampioen van Nederland is ge worden. Westelijk elftal verliest met 10 van Glasgow. Het Engelsche damesteam uit Glasgow speelde Zaterdagmiddag in het Stadion te Amsterdam een wedstrijd tegen een Weste lijke combinatie, welke door de bezoeksters met 10 werd gewonnen. Het door belde ploegen in deze ontmoeting vertoonde spel maakte geen grootschen indruk al was de combinatie in de Engelsche ploeg van beter gehalte dan die der Hollandsche dames: overigens ontliep het spelpeil elkaar niet veel en was de strijd meer op enthousiasme dan op techniek gebaseerd. Aanvankelijk scheen het zwakke verdedigen van mej. De Josselin de Jong de Hollandsche combinatie noodlottig te zullen worden, doch toen de R. en W. speelster er eenmaal het oog in had. bleef zij met mej. Deenik den Engelschen aanval beheerschen, die er voor de rust slechts eenmaal in slaagde, door mej. Kerr, de Hollandsche doelwachteter te passeeren. Wel kregen de Hollandsche dames, speciaal na de hervatting meermalen de gelegenheid den achterstand in te loopen, vooral dank zij het fraaie werk van mej. v. d. Berg op den rechtervleugel, doch door het ontbreken van de noodige dash in den aanval bleef succes hier uit en konden de gasten haar tweede, zij het heel wat bescheidener over wining op Hollandschen bodem, noteeren. De Westelijke combinatie bestond uit de dames: Andreas (d.>De Josselin de Jong en Dee nik (a.>, Leoni, v. Denise en Hees <m.), v. d. Berg, Elias, Leeuwenberg, Roos en Hof land (v.). (Tel.) Overzicht. Een slechte dag voor de Haarlemsche korf ballers. Zoowel Haarlem als Advendo moes ten het tegen de Amsterdamsche ploegen afleggen. Door een wijziging in het programma zijn nu gespeeld Haarlem IAvanti I en Adven do—Blauw Wit. Evenals verleden week ver loor Haarlem op eigen veld weer met 24. Advendo, dat een week geleden gelijk speel de tegen Blauw Wit, bleek nu veel zwakker en leed een 62 nederlaag. Dat ziet er dus niet best uit! AdvendoBlauw Wit (26) De tweede promotiestrijd is voor de thuis club in een nederlaag geëindigd. Zij probeer de een andere opstelling, maar deze bleek niet geheel te voldoen. De leiding was toevertrouwd aan den heer De Tello. Blauw-Wit is direct in de meerderheid, maar zij vindt een goede verdediging tegen over zich. Bij een mooie doorbraak van Ad vendo heeft mej. Gonlag pech als een ba', uit de mand terugspringt. Een vlugge aan val der gasten levert hun door een misver stand in de verdediging een doelpunt op. terwijl kort hierop de voorsprong verhoogd wordt (0—2). De nieuwe aanval van Advendo speelt vlugger. Veen doelt eenige malen, maar zijn schoten hebben geen succes. Plotseling schept een der Blauw-Wit-dames zich een kleine kans en zij weet deze op de juiste wijze te benutten (30>„ Dit ontmoedigt de gastheeren; Blauw- Wit weet hiervan profijt te trekken. Voor rust verhoogt zij den voorsprong tot 05. Na de hervatting zijn de gasten direct in de meerderheid. De Advendo-aanval krijg: heel weinig ballen toegespeeld, zoodat hij zijn spel niet kan ontplooien. De gasten verhoogen ondertusschen den stand tot 06. Nu vindt de thuisclub het toch te bar; haar begin-aanval pakt nog eens terdege aan. Spoedig heeft dan ook Van den Berg succes met een mooien bal achter den paal- (1—6). Even voor het einde brengt dezelfde speler met een handig schot den stand oo 2—6. Hiermee komt het einde. Promotie-degradatie eerste klasse. K.V. I ontving Animo n, dat op eigen veld verloren had met 1—0. De partijen gaven el kaar niet veel toe met het gevolg, dat de uitslag 22 werd. De Vijf QueuenDe Doelen. Bij den heer Blommaert in de Tulpenstraat had de voortzetting plaats van den massa kamp tusschen De Vijf Queuen en de Doelen, met de 2de viertallen. De uitslag was: De Vijf Queuen 83, 91. 100 100 is 374. De Doelen 100, 100, 45, 54 is 299. Al zoo een voorsprong voor eerstgenoemde van 75 caramboles. Stand na twee wedstrij den: 4 caramboles voorsprong voor De Vijf Queuen. As. Donderdag voorzetting met de drie viertallen bij den heer v. Roon aan de Doch straat. Kampioenschap le klasse groot biljart. De einduitslag van de in Den Haag ge speelde biljartwedstrijden om het kampioen schap le klasse groot biljart luidt: l. Dom- mering (Arnhem), 2. Wiemers (Dokkum), 3. Van Vliet (Den Haag), 4. Gehrels (Am sterdam), 5. Tjoa (Den Haag), 6. Cremens (Groningen), 7. De Leeuw (Amsterdam) cn 8. Theeboom (Rotterdam). Historisch voetbal. Voetbal wordt sinds lang zoo vanzelfspre kend als een Engelsch spel beschouwd, dat het ons toch wel een beetje verbaast als we plotseling hooren dat de Italiaansche stad Florence het recht van uitvinding opeischt. Om dezen eisch kracht bij te zetten wordt in de stad voor 3 Mei as. een historische voet balwedstrijd georganiseerd, waarvan de op zet interessant genoeg is. om er het een en ander van te vertellen. De ploegen zijn sa mengesteld uit elk 27 spelers, zooals het ook in de Middeleeuwen was (want zoo ver gaat de Florentijnsche uitvinding terug) en de deelnemers zullen nauwkeurige copieën dra gen van de speciale costuums van zijde met zilver- en goudborduursel, die in die oude, zooveel schilderachtiger dagen, in zwang wa ren. Het vermaarde geslacht der Medici in teresseerde zich, eeuwen geleden, in het bij zonder voor het spel en verscheidene uit Florence afkomstige pausen Clementus VII, Leo XI en Urbanus vm namen er in hun jonge jaren aan deel. De beroemdste match vond plaats in het Jaar 1S30. dus precies vier eeuwen geleden, toen cie troepen van den prins van Oranje het beleg voor Florence geslagen hadden. Frans Ferucci. de heldhaf tige verdediger van de Florentijnsche repu bliek, stelde toen wanhopige pogingen in het werk om de stad te redder., maar de inne ming was tenslotte nog slechts een kwestie van dagen. Toen kwam een groep jonge Flo rentijnsche edellieden op het denkbeeld om een partij voetbal te organlseeren met het doel de belegeraars, die van de heuvels rond om de stad het leven binnen de muren kon den gadeslaan, omtrent, den waren toestand der belegerden te misleiden. Er werd toen gespeeld op het plein Santa Croce. waarop men ten huidgen dage nog de terreinnfschei- dineen kan zien. Helaas is dit plein thans beplant met cy- pressen en standbeelden en de match van 3 Mei zal daar dus niet kunnen plaats vin den. Een ander plein is er voor aangewezen.. Voor den wedstrijd zullen herauten, helbaar- diers. ridders en tamboers door de stad trek ken om de bevolking uit te noodigen deze middeleeywsche sportreconstructie bij te wonen. We zijn toch wel nuchterder geworden in den loop der eeuwen, alles wat men over sportoverdrijving mag aanvoeren ten spijt. CambridgeOxford. Cambridge heeft Zaterdag den roeiwed- strijd tegen Oxford gewonnen en daarmede voor het eerst sinds 1865 weer eens de lei ding genomen in den strijd der Universitei ten. De lichtblauwen hebben nu 41, de dor.- kerblauwen 40 maal gezegevierd, terwijl eenmaal de race onbeslist bleef. Dit laatste gebeurde in 1877 en het was eèh zeer merkwaardige race. Cambridge nam aanvankelijk de leiding, doch werd inge haald door Oxford, dat daarop tot vlak bij de finish voor bleef. Toen was er zelfs een paar lengten licht tusschen de booten, maar toen geen honderd meter meer geroeid be hoefde te worden brak de boegroeier van Oxford zijn riem en met een laatste krachts inspanning slaagde Cambridge er in nog precies gelijk met de gehandicapte Oxford - ploeg over de eindstreep te gaan. Nu is de race van 1930 ook al weer geschie denis en Oxford, dat sinds den oorlog nog slechts eenmaal heeft gewonnen, moest weer het loodje .leggen. Een dergelijke reeks van Cambridge overwinningen is wel zeer merk waardig. Het kan bezwaarlijk liggen aan het roeiersmateriaal want. de beide universi teiten zijn zoo groot, dat hierin geen blij vend verschil kan zijn. Neen. de overmacht van Cambridge moet wel liggen in de capa citeiten van de respectieve coaches Cambridge heeft de race van Zaterdag ge wonnen met twee lengten, hetgeen niet veel is op een afstand van 6400 Meter. Maar wanneer men in aanmerking neemt dat de lichtblauwen den toss om de oevers hadden verloren, hetgeen bij deze race van bijzonder belang is en vooral wanneer er. zooals giste ren nog wat wind staat, dan kan men tot de conclusie komen dat Cambridge ook thans nog veel sterker is dan Oxford. De race werd tusschen half een en een uur geroeid en het aantal toeschouwers wordt op meer dan een mlllioen becijferd. CAMBRIDGE—OXFORD. CAMBRIDGE WINT WEER. De Zaterdag te Londen gehouden jaar- lijksche roei wedstrijd tusschen Oxford en Cambridge is ook ditmaal weer door de lichtblauwe Cambridge.mannen gewonnen. Hoewel Oxford den gunstlgen oever lootte en daardoor in de eerste helft van de race de leiding had, kwam Cambridge daarna on weerstaanbaar opzetten en behaalde een te sliste zege met bijna twee lengten. Zie verder onder Apropos). Het Baarsje. Het vischcollege „Het Baarsje" hield Zon dag een onderlingen wedstrijd te IJmuiden Des morgens 5 uur vertrok men per auto bus van het clubhuis. Er werd drie uur ge- vischt en wel met de reep. In dezen wed strijd werden 108 stuks visch gevangen. Het lid Van Keulen, was met een door hem uitgevonden reddingsboei aanwezig voor eventueeie ongelukken. Over eenigen tUd zal hij nog wel een demonstratie er mee ge ven. Na afloop van den wedstrijd ging men weer naar Haarlem, waar na aankomst in het clubhuis van den heer F. Slot, de prijzen werden bekend gemaakt. Eerste prijs F. Hoogeboom, 2de prijs J. v. Luik, 3de prijs D. Erkens, 6de prijs B. van Luik. 7de prijs Corsten, 8ste prijs F. Slot, 9de prijs H. Veen. Hierna reikte de voorzitter, de heer D. Er kens, met een hartelijke toespraak de prij zen uit. Lipton en Shamrock. Vandaag vindt te Portsmouth de te wa- terlating plaats van een even machtig als prachtig zeiljacht. Het is de Shamrock V. gebouwd op kosten van den Engelschen iheekonlng Sir Thomas Linton, die in Sep tember a.s. er een poging mee zal wagen om de vermaarde America Cup naar Engeland te brengen. Het is niet de eerste keer dat Lipton dit probeert. Lang niet. Eerder is het de laatste. Reeds dertig jaar geleden heeft deze. nu 80-jarige milltonair voor het eerst getracht dezen beker, die sinds 1841 in Ame rikaanse!) bezit is, voor Engeland te herove ren. Hij is geen enkele maal geslaagd en alleen zijn Shamrocks hebben hom aan bouwkosten ongeveer 6 millioen gulden ar mer gemaakt. Nu probeert hij het opnieuw en op het- punt van volharding kan deze grijze zeiler menig jongere een knap lesje geven. En Sir Thomas heeft ditmaal een veel beter kans dan vorige keeren. maar daar over straks. Eerst eenige gegevens over zijn schip. Het heeft een bemanning van 21 be nevens een eerste officier en kapitein. De mast heeft de enorme lengte van 52 Meter en geen wedstrljdjacht heeft ooit zulk een enorme mast gehad. Geen wonder dat men geen kans zag. deze uit één stuk te maken. Het is echter voor den enormen druk die er door den wind op uitgeoefend wordt van be lang. dat de mast bijzonder sterk is en de samenvoeging van de 50 stukken, waaruit zij bestaat is een waar wonder van houtcon structie. De Shamrock voert 7600 vlerkante voet zeil en heeft op de waterlijn een lengte van 76 voet. Zij heeft een reddingboot, nog een klein roeibootje en een motorboot aan boord. De race wordt gezeild in Amerika op een traject van 54 K.M. en de beker wordt toegekend aan den winnaar van vier uit ze ven races. Vroeger was dit drie uit vijf. En zoo komen wij op de bepalingen van dezen wedstrijd tusschen het beste Amerlkaansche jacht cn Sir Thomas Lipton. Een dezer be palingen is, dat de booten onder eigen zeil naar de startplaats aan de Amerikaansche kust moeten komen. Dit is natuurlijk een groote handicap voor den uitdager, die den Oceaan moet oversteken. Het was dan ook tot nutoe zoo. dat de Amerikanen konden uitkomen met een boot die speciaal voor de race was gebouwd en niet over den Oceaan zou kunnen gaan, terwijl Sir Thomas met deze verplichting rekening moest houden cn •een veel zwaarder schip bouwen. Deze be- naling is nu veranderd. Ook het Ameri kaansche schip moet ten volle zeewaardig zijn. Vandaar dat de Engelsche kansen dit maal belangrijk beter zijn en de race ook eerlijker van opzet is. Men becijfert dat het bouwen van de Shamrock V en het deelnemen aan de race Lipton meer dan anderhalf millioen gulden kost. Het is toch wel aardig om mlllionair te zijn. Verwondingen en bewustzijn. In Engelsche voetbalkringen heeft men onlangs een merkwaardige serie incidenten verzameld, die moeten aantoonen. hoe ge wonde spelers nog met spelen kunnen door- eaan In een soort van onbewusten droom. Wij zullen er hier eenltrc van oververtellen. In dit seizoen scoorde Robson van Grimsby Town in de laatste halve minuut van den wedstrijd tegen Manchester City. Hij wist niet dat hij dit gedaan had voor men het hem in de kleedkamer vertelde Dit was bliikbaar geen uniek geval. Een paar Ja3r geleden kreeg een Fulham-soeler. Pearce ge naamd den bal hard tegen de punt van zün kin. Hij was door den schok volkomen ..knock out" en moest uit de verdooving worden bij gebracht. Dit was voor dc rust. In de tweede helft maakte hij twee fraaie doelpunten cn bezorgde zijn club de overwinning. Toen het afgeloopen was. bleek In de kleedkamer dat hij zich van zijn eigen succes niet bewust was en zelfs niet wist of Fulham gewonnen of verloren had. Van dezelfde soort is hot verhaal van een rugby-speler die tien minuten voor het eind van een wedstrijd een trap tegen zijn hoofd kreeg. Na afloop moest men hem naar de kleedkamer leiden en het bleek dat hij zich niets herinnerde van wat er in de laatste tien minuten was gebeurd, hoewel hij oogen- schiJnHJk gewoon had gespeeld. Deze gevallen betreffen allen hersenschud ding. Eenigszins anders doch ook merkwaar dig was het geval van den doelverdediger van Blackburn Rovers dlc op een bitter kou den dag in 1926 zijn doel verdedigde tegen Huddersfield. Toen hij na den strijd een heet bad nam schreeuwde hij plotseling van pijn. Het bleek dat zijn duim gebroken was, waarvan hij blijkbaar door de kou niets ge voeld had. Het heete water onthulde de verwonding. Competitieleider. Door het Bondsbestuur is voor het seizoen 1930 opnieuw de heer M. C. Bakker, secretaris van den Ned. Honkbalbond, aangewezen als compositieleider. Het prog mma der openings- wedstrijden. Het programma van de eerste ronde der z.g. openingswedstrijden luidt als volgt: a. AjaxZ. R. C. b. V. V. G. A T O G O. c. Haarlem—A.G.H.C. d. Blauw-WitA.M.V.J. (vroeger Concor dia.) e. Quick is vrij. Voor de tweede ronde is de winnaar van wedstrijd c. vrijgeloot. De komende Competitie. Door de opneming van drie tweede klasse negentallen ln de eerste klasse is deze uit gebreid tot negen negentallen. Door loting zijn daar twee af deelingen van gemaakt. A en B, respectievelijk van vijf en vier negen tallen. Iedere afdeeling speelt eerst leder een eigen competitie, dus acht of zes wedstrijden en daarna speelt leder negental één wed strijd tegen elk negental uit de andere af deeling. Totaal dus 8 plus 4 ls 12 of 6 plus 5 ls 11 wedstrijden. Tn afdeeling A zijn lnzedeeld: Haarlem, A. G. H. C.. A. M. V. J., Alax en T.O.G.O.. In afdeeling B: Blauw Wit, Quick, V. V. G. A. en Z. R. C. Voor de tweede klasse staat dc indeeling nog niet vast. omdat nog de mogelijkheid be staat dat T.O.G.O. nog voor een t weede en A. M. V. J. voor een derde negental inschrijft,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11