CRICKET. Het 20-Jarig bestaan der H. C.C. „Haarlem" ATHLETIEK. ZEILEN. Op 5 Maart j.l was het twintig jaar ge leden. dat de Cricketclub „Haarlem" werd opgericht; het lijkt ons daarom interessant in het kort het wel en wee van deze „dochter der Voetbalclub" te bespreken. Het kan wellicht tegelijk dienen om de cricketliefhebbers langzamerhand uit hun winterslaap te halen! Reeds eenigen tijd liep het bestuur- dei- voetbalclub met plannen rond. die er toe moesten leiden, dat de voetballers ter ver sterking van den ouderlingen band ook 's zomers op Schoten bijeen bleven en toen •in André van den Berg de man gevonden werd, die de leiding op zich wilde nemen, werd op zijn initiatief op 5 Maart de oprich tingsvergadering der cricketclub gehouden. Vele Haarlemmers speelden in dien tijd cricket in Rood en Wit, zoodat het eerste elftal, dat in den zomer 1910 optrad, direct enkele .geroutineerde (krachten >telde-, o.a. Jan van den Berg en Healy. De jonge vereeniging werd op slag kam pioen van de tweede klas, dank zij een eigen- aardigen samenloop van omstandigheden. Rood en Wit 2, dat Haarlem in het begin van het seizoen een nederlaag toebracht, moest zich terugtrekken, waardoor Haarlem gelijk eindigde met V.O.C.! V.O.C. had geen gelegenheid meer om een beslissingswedstrijd te spelen en zoodoende moest Haarlem met Hilversum uitmaken, wie kampioen van de geheele tweede klas was. Zooals uit het bovenstaande reeds is op te maken, won Haarlem deze in Hilver» sum gespeelde kampioensmatch. Reeds dit eerste jaar was Healy de man, die met kop en schouders boven de rest uit stak. Toch werd in 1911 opnieuw in de tweede klas gespeeld; Healy, die zoowel voor Haarlem als Volharding uitkwam, moest door de ge wijzigde bepalingen van den N. C. B. kiezen; hij bleef Volharding trouw. Zonder zijn steun durfde men de eerste klas niet in. Maar onder de leiding van Kr use man en met den steun van spelers als Jan van den Berg, P. Heye, Bijleveld ea. behaalde Haar lem opnieuw het kampioenschap, na een spannenden beslissings-wedstrijd tegen Ajax (L.) aan de Spanjaardslaan. Jan van den Berg scoorde een schitteren» de 103 n.o. en het totaal werd 231. Ajax maakte 130 na een stand van 100 voor 0 om in de follow-on 181 te scoren. De laatste bal van de match, een bye»vier, bracht Haarlem de overwinning. Opneming in de eerste klas werd aange vraagd en verkregen. De prestaties waren aanvankelijk maar matig; zoowel in 1912 als 1913 eindigde Haarlem op de vijfde plaats, terwijl de competitie zeven deelnemers tel de Het jaar 1914 begon zeer fraai. Een century van G. Bouwmeester tegen Hilver» sum was oorzaak, dat met zes wickets ge wonnen werd, maar toen de groobe wereld oorlog in begin Augustus cricket verder om mogelijk maakt, was het bij deze eene over winning gebleven en stond Haarlem gedeci deerd onderaan. De mobilisatie dreigde voor de jonge ver eeniging fataal te worden; dienstplicht riep vele goede krachten naar de grens; André van den Berg, de man, die in zijn eentje al deze jaren als vooreitter»secretaris-pen- ningmeester was geweest, al het werk had opgeknapt en zelfs de aanzienlijke finan- cieele tekorten vrijwel persoonlijk had gedekt moest 't bijltje er bij neerleggen. Zijn gezond heidstoestand belette hem langer aan sport te doen en juist toen de algemeene verga dering hem begin 1916 tot eerelid had oe- noemd, overleed André. Zijn, heengaan op 18 Mei 1916 was Yoor de vereeniging een ont» zaglijk verlies. Ondertusschen had zich begin 1915 een commissie gevormd, bestaande uit de heeren Lindner, Paulen, Van Buren, Bijleveld en Schmeink, die er in slaagde, hoofdzakelijk dank zij een flinke subsidie van de voetbai- vereeniging, de voortzetting van cricket op Schoten te verzekeren. Langzamerhand kwam de H.C.C. Haarlem tot bloei en toen bovengenoemde heeren in 1920 den tijd van gaan gekomen achtten, lieten zij een gezonden en sterken eerste» klasser achter. Het jaar 1915 in de tweede klas werd een groot succes zoodat in 1916 Haarlem opnieuw in de hoogste af deeling verscheen; dank zij den steun van Healy en later van de En gel- sche geïnterneerden Pearson Murray waren de prestaties zeer verdienstelijk en de derde plaats onder H.C.C. en Rood en Wit werd be reikt. Het jaar 1917 was daarom belangrijk, om dat voor de eerste maal van H.C.C. in Den Haag werd gewonnen. De benoodigde 251 runs van de Haagsche werden gemaakt voor het verlies van 6 wickets. Healy scoorde een schitterende 86 n.o. en Jan van den Berg een harde 49. In hetzelfde jaar scoorde Healy 115 n.o. tegen Hermes. Het tweede elftal, dat in 1910 kampioen 2e klas A.C.B. was geweest, in 1911 kampioen 1ste klas A.C.B.. in 1912 kampioen reserve- eerste klas N.C.B., beleefde daarna enkele angstige seizoenen. In 1916 werd echter weder om de eerste plaats bereikt. De bezielende leiding van Max van Buren inspireerde het jeugdige elftal tot grootsche daden. Uit dezen tijd dateert de beroemde score tegen Olympia: 450 voor 3. De stand tusschen Bijleveld (127 n.o.) en Thomas (103 n-o.) van 242 runs vóór het derde wicket zal wel niet gemakkelijk verbeterd worden. Het laatste oorlogsjaar bracht aanvanke lijk een hevige reactie. Healy moest naar Engeland, het spelen van Maas en Schmeink was niet zeker, Kruseman was vertrokken. Bijleveld droeg nog steeds de uniform en Jan van den Berg zag reeds zijn directeurschap van het Stadion in het verschiet, allemaal redenen, die een zeer zwak elfbal deden ver wachten. Daarom werd besloten maar weer in de tweede klasse uit te komen; daar liepen de zaken editor geheel anders dan verwacht werd; het bestuur heeft zijn besluit her haaldelijk moeten verdedigen als „afge slachte" tegenstanders zich kwamen beklagen. Kampioen te worden was geen kunst en als bewijs van sterkte moge wel dienen dat Haarlem II in de zelfde afdeeling de vierde plaats innam. Het eerste elftal scoorde dat jaar 3748 runs in 14 innings. Het succes in de eerste klas was maar matig; Pearson speelde slechts een enkele maal, wat wel merkbaar was, want Haarlem scoorde 277 voor 2 tegen Hermes (Pearson 127). Het eenige groote succes was verder twee innings-overwlnningen tegen V. V. V. Schmeink veroverde 8 wickets voor 11 en v. d. Lee scoorde 107 n.o. Het 10-jarig bestaan werd feestelijk her» dacht, maar kort daarna kwam een geduchte crisis; de stuwende leiding achter de groep* tafel verdween geheel en geschikte plaats vervangers waren zoo gauw niet gevonden. De vele mutaties kwamen aan de leiding niet ten goede en eerst tot in 1927 C. H. Tesch- macher tot voorzitter benoemd werd, kwam er verbetering. Er vormde zich weer een con stant bestuur, dat thans bestaat uit: C. H. Teschmacher, A. Maas, B. Kleefstra, W. On- kenhout, N. Nagtzaam, J. Visser en H. Hout» man. Een groot geluk was, dat Maas, die in 1920 aanvoerder werd the right maai in the right place bleek te zijn; zijn benoeming tot eere lid op de buitengewone algemeene vergadering van Zaterdag j.l. is een welverdiende be» looning. Was 1920 alleen van belang, doordat Haar lem er eindelijk in slaagde voor het eerst van Rood en Wit te winnen, reeds het volgen de jaar bracht een belangrijke verbetering. Op H.C.C. werden drie punten veroverd, een draw thuis en een overwinning mot vijf runs in Den Haag. Voor het eerst in haar be» staan eindigde Haarlem op de tweede plaats:, dank zij vooral Healy, die schitterend op dreef was en in Schiedam een century scoor de. 1923 bracht een serie spannende wedstrij den, met als hoogtepunt de match op Schoten tegen VO.C. Haarlem verloor 8 wickets voor 10 runs, maar Marius Maas forceerde het spel, zoodat het totaal nog 56 werd. V.O.C. faalde volkomen op Healy en Schmeink en werd voor 12 runs uitgegooid. Het jaar 1924 bracht de invoering van het systeem»De Meyere, waardoor dé span ning vrijwel geheel verdwenen was. De overwinning aan de Spanjaardslaan was wederom een van de hoogtepunten; de thuisclub maakte 222 runs, welk to'.aal door Haarlem voor het verlies van 9 wickets werd gepasseerd. Het volgende jaar werd opnieuw de tweede plaats bereikt, na een spannende race met V.V.V., die in de beslissende match in Am sterdam werd geklopt. V. V. V.begon met 223, maar de buitengewoon fraaie century van P. Sanders (100 n.o.) en 54 van Jaski bezorg den Haarlem de overwinning (229 voor 6). Toen kwam het keerpunt: 1926 was na een goed begin een jaar van bijzonder zware nederlagen. Het jaar daarna verscheen een geheel nieuw elftal, met Maas als drijfkracht; het handhaafde zich na een zwak begin uit stekend. Maas was buitengewoon op dreef en zijn bijzondere prestaties gaven den overigen zooveel vertrouwen, dat in 1928 een sterk team op de been werd gebracht. Maas vond in Nagtzaam en Hazes goede partners In den aanval, terwijl met het slaghout vooral Kleef stra, Tekelenburg en Fortgens goed werk deden. Er werd slechts twee maal verloren tegen de beide elftallen van de Haagsche. maar toen eindigde het elftal op de tweede plaats. Eindelijk gelukte het Maas ook eens een century te scoren en wel tegen V.V.V. m Amsterdam. Verleden jaar ging het mindér voorspoe dig; van de sterke vereenigingen werd regel matig verloren. Het tweede elftal werd in 1919 en 1920 kampioen, maar heeft daarna een zeer las tiger» tijd doorgemaakt. Het handhaafde zich echter in de 2de klas en zoowaar werd ver» leden jaar opnieuw het kampioenschap be haald. Dit is een welverdiend succes voor aanvoerder Jan Visser, die in de lastig0 jaren zeer veel voor zijn vereeniging heeft ge daan. Vrijwel geregeld speelde Haarlem met twee elftallen in den Haarlemschen Cricketbond, die mede door haar initiatief in 1911 werd opgericht. Hieronder volgen nog enkele cijfers, waar» bij uitsluitend rekening is gehouden met de eerste klas. In totaal speelde Haarlem 182 wedstrij den, won er 33 (9 met innings) verloor er eveneens 83 (5 met innings) en 16 eindigden onbeslist. Zij scoorde 27.360 runs en zag er 29.571 tegen zich gemaakt. Hoogste score 280 tegen Rood en Wit aan de Spanjaardslaan op 15 Augustus 1920. Hoogste persoonlijke score: Pearson 127 n.o. tegen Hermes op 20 Juli 1919. Verder wei-den nog 8 centuries gescoord en wei door: Schmeink 121 n.o., Healy 115 n.o. v. d, Lee 107 n.o., Schmeink 107 n.o., Maas 102, Healy 101 n.o., Pearson. 101, Sanders 100 n.o-, Bouwmeester 100. Recordscore voor 1 wicket 151. Healy en Angenent tegen V.O.C. op 18 Juni 1916. Het hoogste totaal tegen Haarlem werd gemaakt door Rood en Wit n.l. 425 voor 5 op 11 Augustus 1912, waarvan Van Gogh 203. Laat dit het einde zijn van een overzicht, dat natuurlijk niet tot in bijzonderheden volledig 'kan zijn. De bedoeling was een al» gemeenen kijk op de verrichtingen van de jarige club te geven. Behalve den uitstekend geslaagden feest avond op Zaterdag jJ- organiseert de jubi- leerende vereeniging dit seizoen een Cricke"-» week op Schoten, die buitengewoon belang rijk belooft te worden, omdat os. de Fla mingo's toegezegd hebben met hun sterkste elftal een tweedaagschen wedstrijd te komen spelen. Laat ons tenslotte den wensch uitspreken, dat het Haarlem tot in lengte van dagen goed moge gaan. De prettige medewerking die zij steeds van de voetbalclub mocht ondervin den, stemt tot dankbaarheid en zal ook in de toekomst niet nalaten om Cricket tot nog' grooteren bloei te brengen. UMPIRE. DE FEESTAVOND. De H. C. C. „Haarlem" heeft Zaterdag op waardige wijze haar 20-jarig bestaan her dacht met een intieme soiree dansante in in de bovenzaal van café-restaurant Brink- mann. Te ongeveer half negen opent de heer Houtman met een woord van welkom den avond en memoreert vervolgens de binnen gekomen telegrammen en bloemstukken, o.a. van de H. A. V. „Haarlem". Het bestuur wachtte vervolgens een ver rassing, doordat de secretaris der H.F.C. Haarlem, de heer Van Balen Blanken, na mens het bestuur van de voetbalveréeniging aan de cricketclub een cadeau aanbood, be staande uit een geheel nieriwe oefengelegen heid. Uit het spontane appplaus, dat hierop volgde, bleek, dat dit practische cadeau zeer geapprecieerd werd; dit deed de goede ver standhouding tusschen de twee vereenigin gen nog beter uitkomen. Nu volgde een korte buitengewone alge meene vergadering der H. C. C. „Haarlem", waarop de heer A. Maas tot eerelid werd t>e- noemd; daarna hield de secretaris, de heer Kleefstra, een causerie, waarin hij enkele 1 prettige momenten uit het verleden aan haalde. Vervólgens werd begonnen met de afwer king van het programma, dat een zeer vlot verloop had. Het spel van Van Dijk's origineele Volen- dammers viel zeer in den smaak, terwijl ook de „Ramelars" met hun Hollandsche eh Engelsche liedjes en mevrouw Bieshaar o.a. met een door haar zelf gemaakt cricketliedje op club en spelers groot succes hadden. Me vrouw Bieshaar werd uitstekend begeleid door mevrouw Van Balen Blanken. In een geestig gedicht vertolkte de heer Vos nog de diverse eigenaardigheden der spelers van eerste, tweede, en derde elftal len en doordat er tevens tusschen de num mers in gedanst werd, was 't spoedig 1 uur ge worden. Toen vereenigden zich allen aan het souper, waar een vroolijke stemming heerschte; aan het slot dankte de secretaris de feestcommissie voor alles, wat zij voor het welslagen van den avond hadden ge daan. Zij nog vermeld, dat Paape's band een geheelen avond het rythmisch muzikale ge deelte uitstekend verzorgde. Kampioenschappen gewichtheffen. Zondag hadden de gewichthefkampioen schappen plaats voor eerste en tweede afdee- ling van Noord-Holland, onder leiding van den districtsbond Amsterdam en omstreken. Als algemeen leider fungeerde de heer J. C. G. Scheffer; als bondscontroleur de heer G. Looman, als hoofdkamprechter de heer H. M. de Wolf en als kamprechters de heeren Bruinsveld, Reinderman, Breemer en Rein- dennan Jr. Het werd een groot succes voor de H.K.S- V. Haarlem. IJ. Boterbloem werd kampioen eerste afdeeling en H. Hooning van de twee de afdeeling. De oefeningen bestonden uit tweehandig drukken-trekken en stooten. De uitslagen wa ren als volgt: Vedergewicht 2e afd.: C. G. Overstegen, D. O.K., Amsterdam, 60, 62 1 2, 80 KG., kam pioen; J. Pater, Haarlem, 50, 60, 75 KG., 2e prijs; Groen, K.D.O., Amsterdam, 55, 45, 67 1/2 KG., geen prijs. Lichtgewicht: Velleman, D.O.K., Amsterdam, 60, 60, 82 1 2 KG., 2e prijs; H. Hooning, Haarlem, 60, 65, 85 KG-, kampioen; J. Buis, Haarlem, 57 1 2, 60, 80 KG., 3e prijs. Midden A.: J. v. d. Kooi, S.S.S. Alkmaar, 70, 65, 92 1 '2, 2e prijs; F. Smit, Haarlem, 67 12, 65, 90 KG.. 2e prijs; Klappa, Achitfés Wormer- veer. 60, 65, 90 KG., 3e prijs. Midden B: J. Haarlem, Haarlem, 67 12, 72 1 2. 90 KG, 3e prijs. Frank, K.D.O., Am sterdam, 65, 65 95 KG., 3e prijs. Eerste afdeeling Vedergewicht; Hensen, D. O.K., Amsterdam, 67 1 2, 65, 85 KG., kam pioen; v. d. Wel, D.O.K., Amsterdam, 65, 67 1 2. 85 KG.. 2e prijs. Lichtgewicht: Overstegen, D.O-K., Amster dam. 72 1 '2. 75. 102 1 2 KG., kampioen; Wa terman, K.D.O., Amsterdam. 65, 70. 9, 22 KG.. 2e prijs; Morien, Sandow, Zaandam, 75, 60, 85 KG., 3e prijs; J. Roos, DO.K., Amsterdam, 75 KG. had verder het ongeluk met al zijn oefeningen trekken te falen. Midden A: IJ. Boterbloem, Haarlem, 82 1 2. 85. 105 KG-, kamoïoen: Liesker. D.O.K. Amstredam, 82 1 2, 80, 105 KG.. 2e prijs; Bal- log, Achilles Wormerveer, 77 1/2, 80, 105 KG., 3e prijs. Zwaargewicht: G. Dol, Hercules, Amster dam, 87 1/2, 87 1/2, 110 KG., kampioen. De H. A. V. „Haarlem" eindigt haar wintertraining. Een drukbezocht seizoen. Goede resultaten te verwachten. Bij den „Hollen Boom" (Kraantje Lek) nam Zondag de athletiekvereeniging „Haar lem" voor een half jaar afscheid van de winteroefeningen. Ruim twintig athleten waren aanwezig toen het bestuur zijn groo- ten dank uitsprak tot de familie Dijkstra, die dezen winter wederom op hartelijke wijze de „Haarlem'-athleten heeft ontvangen. Met haar hulp is een intensieve training mo gelijk geweest; aan de Haarlemsche athletiek is hiermede een grooten dienst bewezen. In het afgeloopen winterseizoen was de op komst grooter dan in vorige jaren. Vooral de geregelde opkomst van leden, in Amster dam woonachtig, deed prettig aan. De sin- telbaan in de hoofdstad heeft de athleten niet weerhouden om geregeld van de „trai ning tusschen duinen en dennen" te profi teered Behalve het stijgend aantal beoefenaren merken wij nog een tweede veiheugend feit. Thans loopen alle athleten als vanzelf spre kend hun 21/2 K.M. iederen trainings morgen. Een werper op een dergelijken af stand geeft af en toe wel eens een vreemd aspect, doch speciaal voor de springers is deze wijze van training zeer aan te bevelen. Zij toch hebben in het zomerseizoen tijdens hun speciale training weinig gelegenheid om behalve hun techniek ook nog het uit houdingsvermogen op te voeren. Het succes van de wintercampagne zal men bij de eerstkomende wedstrijden reds kunnen constateeren. De wedstrijden die „Haarlem" 1 Juni op het terrein aan den Schoterweg organiseert, beloven een sportief evenement te worden. Deze nationale wedstrijden zullen beschouwd worden als een selectie voor de Engelsche kampioenschappen. Laatstgenoemde wed strijden vinden op 6 Juni te Londen plaats; verschillende vooraanstaande athleten heb ben daar een kampioenstitel te verdedigen. Voegen wij hierbij nog de groote deelne ming en de uitstekende outillage van het ,Haarlem"-terrein, dan mogen wij zeker goede prestaties en hiermede een succesvolle opening van het Haarlemsche athletiek- seizoen verwachten. Nationaal kampioenschap 12 voets- jollen. Evenals in vorige jaren zullen ook dit jaar door de Koninklijk verbonden Nederlandsehe Watersportvereenigingen wedstrijden wor den gehouden voor het Nationaal Kampioen schap 12-voetsjollenklasse. op Zaterdag 10 en Zondag 11 Mei (zoo noodig ook op 17 en 18 Mei). De inschrijvingen voor deze wedstrijden sluiten i Mei a.s. Jaarvergadering te Franeker. Zondag 27 April wordt te Franeker de al gemeene vergadering van den Ned. Kaatsbond gehouden, waarvoor als vertegenwoordiger van de buitenafdeelingen de heer Boersma (Utrecht) optreedt. Eenige zeer belangrijke punten zullen ter tafel worden gebracht; wij noemen hiervan in de eerste plaats het voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van het speelveld en van de spelregels. Voorts is een voorstel ingekomen om een klassen-indeeling in te voeren, waarbij de spelers niet meer geheel individueel, maar meer voor hun resp. afdeelingen op de wed strijden uitkomen. De door de verschillende parturen op de wedstrijden behaalde punten zullen dan worden genoteerd om aan het einde van het seizoen een finale te houden tusschen de acht afdeelingen, welke het hoogste aantal punten behaald hebben. Bij dezen eindstrijd worden dan tevens alle be» haalde geldprijzen aan de winnaars uitge keerd. Hiermede hoopt men aan het euvel van het deelen der prijzen een einde te maken. Voor niet-kenners van de kaatssport, stippen wij hierbij aan, dat deze maatregel alleen geldt voor de hoofdwedstrijden in Friesland, waar om geldprijzen gekaatst wordt. Bij de wedstrijden van de buitenaf deelingen, waartoe dus ook „Frisia" be hoort, worden uitsluitend luxe voorwerpen als prijzen beschikbaar gesteld. Overigens is nog voorgesteld om een fonds te stichten om spelers, aan wie tijdens een wedstrijd een ongeluk overkomt, financieel te steunen. Mochten bovengenoemde voorstellen door de vergadering aangenomen worden, dan zal men dus van een belangrijke reorganisatie in de kaatssport kunnen spreken. Wij meenen echter dat speciaal het voorstel tót klas se indeeling nogal eenige bezwaren op zal leveren, daar een en ander gewoonten en ge bruiken aantast, die jaren en jaren in de kaatssport bestaan hebben. Het is echter te hopen, dat men, zij het door dit voorstel of op andere wijze, aan de knoeierijen in Friesland in de komende jaren een einde zal weten te maken. Secretariaat K. T. K. De heer K. van Opijnen, secretaris van den Kennemer Turnkring, heeft wegens gezond heids-redenen voor deze functie bedankt. Jarenlang nam de heer van Opijnen het secretariaat waar, en de wijze, waarop hij zijn werk verrichtte, won ieders sympathie. Het kringbestuur heeft den heer F. G. J. van den Berg bereid gevonden tot waarne ming van de opengevallen functie. De in December a.s. te houden jaarvergadering zal een functionaris definitief moeten benoemen. Bato. Voor de meisjes-afdeeling van Bato werden wedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen als volgt luiden: le afdeeling: 1. M. Staphorst en M. Vallen- duuk, 2. A. Wirker, 3. P. v. Amstel. 2e afdeeling: 1. T. Fioole, 2. T. v. Zwart, 3. G. Harkmans en C. Groeneveld. 3e afdeeling: 1. R. Toepoel, 2. G. Mok en N. v. Es, 3. R. Neele. 4e afdeeling: 1 A. Nieuwenhuls, 2. T. Duin en L. Harkmans, 3. F. Kuiper en M. v. Maas dam. 5e afdeeling: 1. N. Jansen, 2. M. Prins, 3. A. Bos. De heer C. Th. Smal is nu definitief be noemd tot leider van de heeren- en jongens- afdeelingen. H. S. V. „De Kampioen". Zondag werd de derde rit voor den Room- huisbeker gereden (60 K.M.) Peloton. Aan den start kwamen onder groote belangstel ling „De Kampioen" met Egmond, Schijve- naar, Kruyd, Baak, Zeulevoet en Van Bree; „De Bataaf" met Bakker, Ooms, Koenen, Scheltes, Schouten en Boterman. Juniores Kampioen met Fabel, Moerkerk, Heek, Dijkers, Hoeven. Als voorzitter-kamprechter fungeerde de heer J. Tulleken en als tij dwaarnemer de heer Fruman, terwijl de heeren Nieuwkoop en Slegt de wedstrijdcommissie vormden. Ditmaal won „De Bataaf" met Bakker, Scheltes en Koenen in den fraaien tijd van 1 uur 31 min. Jammer dat „De Kampioen" vlak voor het keerpunt een verkeerden weg in reed en zoodoende geheel uit den strijd geraakte. Van de juniores won „De Kampioen" met Fabel en Moerkerk met 47 sec. verschil. „De Bataaf" kwam met alle 5 renners aan. Na afloop voerden de heeren Nieuwkoop en Slegt het woord en dankten allen, die tot het welslagen medewerkten. In verband met onvoorziene omstandig heden is de aangekondigde feestavond op a.s. Dinsdagavond tot later datum uitgesteld. Derde klasse clubkampioenschap Ned. Dambond. Het rooster voor de wedstrijden om het kampioenschap der geheele 3de klasse tus schen de kampioenen van Groep A. („Gezel lig Samenzijn" II Amsterdam) en Groep B. („Haarlemsche Damclub" III) is als volgt vastgesteld: Maandag 28 April te Amsterdam: „Gezellig Samenzijn" III—„Haarlemsche Damclub" IH Wedstrijdleider J. H. van Delden. Maandag 5 Mei te Haarlem: „Haarlemsche Damclub" III„Gezellig Samenzijn" III. Wedstrijdleider J. W. van Dartelen. Om den „Vaderland"-beker. Voor de eerste ronde van den wedstrijd om den „Vaderland"-beker zijn nog de volgende wedstrijden vastgesteld: 15 April te Amsterdam: „Joseph Blanke naar"„Gez. Samenzijn." 16 April te Rotterdam: „Rotterd. Damge- nootschap„Constant". 19 April te Zoetermeer: „D.ID."Residen tie Damgenootschap. 22 April te Vlaardingen: Vlaardingsche Dam- en Schaakvereeniging„Mutua Delec- tatio". 28 April te Scheveningen: Damclub „Sche- veningen"„D.I.O.". 30 April te Haarlem: Damclub „Haarlem" „Haarlemsche Damclub". De damvereeniging „Het Zuiden" te 's-Gra- yenhage is vrij. n- Ja maar BROEKMAN kleedt u toch beter G. A. BROEKMAN KL EER MAKER KLEINE HOUTWEG 5 TELE F. 12225 Damredacteur: J W. van Dartelen, Raad huisstraat 1, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, gelieve men ts zenden naar boven genoemd adres. PROBLEMATIEK. Hieronder geven wij ter oplossing een fraaie compositie van den te Parijs woonachtigen Hollandschen meester Herm. de Jongh. PROBLEEM Nr. 1540. Auteur: Herman de Jongh, Parijs. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op; 9 10 11 12 13 14 18 en 26. Wit speelt 2420. Zwart moet daarop wel 1015 laten volgen, doch dan wint Wit héél mooi! Voorts geven wij nog ter oplossing een nieuwe compositie van W. van Daalen. PROBLEEM Nr. 1541. Auteur: W. van Daalen, Haarlem. Opgedragen aan den heer Chr. F. Visse te Overveen ter gelegenheid van zijn terugkomst in de Damclub „Haarlem". Eerste publicatie. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 2 8 9 10 12 13 19 23 24 25 28 29 31 en 36. Wit 13 schijven op: 11 26 30 32 35 37 38 40 42 43 44 47 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen dezer beide vraagstukken wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag 21 April a.s. bij den redacteur dezer rubriek. OPLOSSINGEN. De auteursoplossing van probleem Nr. 1535 is: Nr. 1535. W. van Daalen, Haarlem. Wit; 39—34 48—43 38 29 43 1 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Dit vraagstuk werd correct opgelost door: M. A. G. Cats, F. A. Berkemeier, J. v. d. Vlugt, W. J. A. Matla. W. Jonkhof, P. Mollema, W. C. Groenings, A. de Jong, J. van Steenwijk, Jac. Fr. van Garderen, P. G. van Engelen, J. van Looij, II. van Lunenburg Jr., J. P. v. Eijk, R. Hartgerink, J. Poppen, J. Wielenga, H. Greeuw, H. G. Teunisse, J. C. van Waard, J. L. Versteeg en W. v. d. Eijnde, alien te Haar lem; F. H. Kluen en M. LIeffering, beiden te Heemstede; J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout; B. Dukel en H. de Boer, beiden te IJmuiden; W. J. v. d. Voort te Nieuw-Vennep: G. L. Gortmans te Amsterdam; P. Kleute Jr. te 's-Gravenhage. EEN MEESTERSTUKJE VAN BLANKENAAR. Hieronder plaatsen wij een zeer leerzaam eindspel van den eindspel-componist Blan kenaar te Rotterdam. EINDSPEL Nr. 1542. ZWART wir Stand in cijfers: Zwart een schijf op 33 en een dam op 46. Wit twee schijven op 32 en 42 en twee dammen op 37 en 47. Wit speelt en wint. OPLOSSING. Wit: 47—41 42—38 32—28 38—33 33—39 37 5, 5 slaat. Zwart: 33—39 39—44 44—50A, 50—45B, 45 32, 46 slaat. A. Op 44—49 volgt 28—23 (49 5) 37—10 (5 of 46 slaat), Wit slaat naar den hoek. B. Op 5044 volgt weder 2823 enz. Een schitterende winst!

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12