Het woord is aan... 47e Jaarg-ang No. 14359 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 14 April 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR! ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad /0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57*4. Franco per post door Nederland 3 87*4. Losse nummers ƒ0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden 0-57*4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat S3 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No».: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN15 regels 1.75. elke regel meer f 0J5 Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60, elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) I4 reg. f025. elke regel meer /0.10. uitsl. s contant. Gratis Ongevallenverzekering vonr Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim I 250.-. Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger I 50.-. Arm- oi Beenbreuk I 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD NIEUWE AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT BENOEMD. MGR. J. H. a JANSEN. Mgr. J. H. G. Jansen, de nieuwe Aartsbis schop van Utrecht. Paus Pius XI heeft benoemd tot Aartsbis schop van Utrecht als opvolger van wijlen mgr. H; v. d. Wetering den hoogeerwaarden heer Joannes Henrlcus Gerardus Jansen, vi- earis-capitularis van het Aartsbisschop, ka nunnik van het kathedraal kapittel, deken van Utrecht en pastoor van de Heilig Hart- kerk op Oudwijk te Utrecht. De berichten van den laatsten tijd, dat de benoeming nog wel eenigen tijd zou uitblij ven, zijn dus niet bewaarheid. Pastoor J. H. G. Jansen is geboren !n Mei 7868 te Leeuwarden en is dus thans 02 jaar. Zijn eerste opleiding genoot hij te Rolduc en vervolgens studeerde hij aan de semina ria van Culemborg en Rijzenburg. Op 15 Augustus 1893 werd hij tot priester gewijd. Hij was als kapelaan en assistent achter eenvolgens werkzaam te Heeg (Fr.). Sneek, en aan de St. Walburgs-parochie te Arnhem. In 1899 werd Kapelaan J. H. G. Jansen be noemd tot Professor aan het Groot-Semi narie te Rijzenburg, welke functie hij ver vulde tot 1908. In 1909 werd hij benoemd tot Pastoor te 't Goy bij Schalkwijk. Korten tijd later werd hij Pastoor te Harlingen en in 1918 Pastoor van de Onze Lieve Vrouwen- Parochie aan de Bildtstrant te Utrecht. In 1921 werd Pastoor Jansen Kanunnik van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht en in 1929 verliet hij de O. L. Vrouwen-Parochie aan de Bildtstraat en werd benoemd tot Pastoor van de H. Kart-kerk op Oudwijk eveneens te Utrecht. In het najaar van het vorige jaar werd hij benoemd tot Deken van de stad Utrecht en in October van het zelfde jaar, na den dood van wijlen den Aartsbisschop van Utrecht Mgr. van de We tering nam hij als Vicaris-CaDitularis de loopende zaken van het Aartsbisdom waar. Kanunnik Jansen was de oprichter van het R.-K. Lyceum te Utrecht, stichter en voorzitter van het Comité tot bevordering van bedevaarten ter eere van den H. Bonifa- cius te Dokkum. Van Juli 1922 af trad hij op als geestelijk adviseur van de „Union Inter nationale des Ligues Féminines Catholiques". Hij was ook geestelijk adviseur van de R.-K. werkgeversvereeniging en de Gregoriusver- eeniging van hoofden van R.-K.Seholen. Voorts bekleedde hij nog verschillende functies in het R.-K. vereenigingsleven te Utrecht. Mgr. Jansen zal den kanonieken eed af leggen in handen van den Pauselijken In ternuntius te 's-Gravenhage. De benoeming is hem door mgr. Schioppa mondeling over gebracht, de schriftelijke bevestiging is nog te wachten. Een datum voor de consecratie is nog niet vastgesteld. Na het bericht van de benoeming. Zondag avond, heeft de nieuwe Aartsbisschop vele blijken van belangstelling ontvangen. „ZANG EN VRIENDSCHAP" UTRECHT. IN SUCCESRIJKE JUBILEUMMIDDAG. Zondag zijn de leden van „Zang en Vriend schap" naar Utrecht geweest. Gezamenlijk met de zangvereeniging „Euterpe" aldaar, welke ook onder leiding staat van Lieven Duvosel hebben zij een concert gegeven in „Tivoli". De middag kenmerkte zich door enthousiasme, prettige geest, een .opgewekte stemming. In Utrecht werden de Haarlemmers harte lijk ontvangen, zij werden met muziek afge haald aan het station en met de vaandels voorop werd het naar Tivoli een optocht, die de aandacht trok van de Stichtenaren. Tot het welslagen van den middag droeg ook bij, dat de zaal van Tivoli nagenoeg vol was. Afwisselend voerden „Euterpe" en „Zang en Vriendschap" een aantal liederen uit. „Zang en Vriendschap" zong „Les Ma- rins de Kermor" van Saint-Saëns en „Mor genlied" van Philip Loots, en na de pauze „Psalm 8" van Peter Gielen. Tenslotte zongen beide koren gezamenlijk onder leiding van den gemeenschappelijken dirigent de door Duvosel bewerkte Valerius- liederen. Het publiek was zeer voldaan. De voorzitter van „Zang en Vriendschap", dr. G. E. A. Broese van Groenou heeft de ontvangende vereeniging gecomplimenteerd met het succes van deze uitvoering en het bestuur van „Euterpe" op zijn beurt heeft den heer Duvosel een krans aangeboden. In de zaal was o.a. aanwezig de heer Corn. A. Galesloot, de nestor der Nederlandsche koordirigenten. Te half negen 's avonds waren de Haar lemmers in hun stad terug. Het is voor „Zang en Vriendschap" een succesrijke mid dag geweest Een Utrechtsch orodeel. Het Utrechtsch Dagblad schrijft over het bezoek o.a.: Het was een feestelijke middag gisteren Utrecht heeft den Haarlemmers geestdrif tig toegezongen. En deze hebben in hun zang een jubelend antwoord van dank gelegd. Terwijl het publiek aan beide koren een eere-palm heeft uitgereikt en bijvalsbetui gingen. die nu en dan zelfs staande, den zangers werden toegeklapt. Dit eeuwfeest van Haarlem is in Utrecht in broederzin herdacht. De muziekrecensent van het U- D., de heer Tiggers schrijft verder o.m.: „De solo-tenor werd in Les Marins de Ker mor vervuld en goed vervuld door het lid van Zang en Vriendschap J Hensen. Met tien van zulke stemmen verslaat een goed dirigent ieder mannenkoor. Zit de verdienste eener prestatie in het groote aantal der zangers? Neen, want dan zou Euterpe minder goed gezongen hebben dan Zang en Vriendschap Maar de waarheid is, dat Euterpe met zijn stemmenmateriaal moet woekeren, waar het bij Zang en Vriendschap voor het grijpen ligt. Goede cultiveering der stemmen blijft altijd een eerste opgaaf van den koordirec teur en het heeft er alle schijn van, dat Duvosel daar wel slag van heeft Soms for ceert hij de zangers nog te veel, maar dit is tegenwoordig minder het geval dan vroe ger. Lieven Duvosel is een goed leider; de eer die men hem schenkt, is men in de kringen waarin hij zich beweegt, ook inderdaad ver schuldigd. Met hem als kapitein zeilt men tegenwoordig veilig" Het concert werd bijgewoond door den burgemeester van Utrecht Mr. Fockema Andrea en de componiste Cath. van Rennes. Jules Lemaitre: Hoe kunstmatig de sociale organisatie van onze oude wereld ook schijnen moge, toch is het door de werking van natuurlijke krach ten dat het Menschdom geworden is, zooals loij het nu zien. DE LAATSTE STELLING. (Minister Ruys de Beere».- brouck heeft uit het wijzigings- ontwerp der gemeentewet de be paling teruggenomen aangaan de de benoembaarheid van vrou wen tot het burgemeestersambt). Moedig staat die Excellentie Voor zijn sexe op de bres, Burgemeester moet een man zijn En geen burgemeesteres. Is er waarlijk dan ter wereld Iets nog dat een vrouw niet kan. Wijzer, vlugger, slimmer, mooier. Kortom beter dan een man? Vindt de man dat stadsbesturen Zulk bijzonder dol werk ls, Of wil hij dat dit der mannen Laatst prestige bolwerk is? Dient dus in den strijd der sexen Dit zoo edelachtbaar ambt Als een soort van laatste stroohalm. Waaraan zich de man nog klampt? Moet het hoofd van een gemeente Kaal zijn, althans schaars behaard, Moet dat hoofd geschoren wezen. Of gekneveld of gebaard? Is het mooglijk dat de keuze Van de vrouw bezwaar ontmoet. Daar ze nooit een keten dragen Als een burgemeester doet? Is de taak des burgemeesters Werkelijk zoo zwaar, zoo rauw Dat zij fnuikend in moet werken Op het teer gemoed der vrouw? !k Weet het niet maar burgemeester Zal een mannebroeder zijn. Hoe kan ook een burgervader Ooit een burgermoeder zijn. GASUS. Jan Musch als Eliasdie het beter weet. in het stuk van dien naam. dat gisteren nog maals in Haarlem vertoond werd. Bvrd is in Dumedin in Nieuw-Zeclar.d gearriveerd. Hij heeft zijn groote Zuidpool- expeditiC tot een zeer gelukkig einde gebracht. Byrd, die nu over beide polen vloog werd in Dumedin een zeel enthousiaste ontvangst bereid, M FUSIE DER R.-K. PARTIJEN AFGEWEZEN. BESLUIT DER R.-K. VOLKSPARTIJ. Te Utrecht is Zondag het Congres gehou den van de R.-K. Volkspartij, waarin beslist werd over fusie met de R.-K. Staatspartij Het resultaat van de vaak heftige, doch tenslotte in onderlinge waardeering gehou den besprekingen was, dat met slechts één stem tegen besloten werd het voorstel van het partijbestuur niet te aanvaarden. Voorts werd met groote meerderheid besloten niet verder te vergaderen met de R.-K. Staats partij. De voorzitter heeft tenslotte een zestal moties gecombineerd. Daaruit en uit de be treffende rapporten bleek, dat de geformu leerde voorstellen niet voldoende rekening hielden met doel en streven der leden van de R.K. Volkspartij; dat mitsdien in de wijze, zooals werd voorgesteld tot de Staats partij terug te keeren. geen enkele zekerheid wordt geboden: dat het streven, vastgelegd in het beginsel en partijprogram der R.K. Volkspartij wordt rekening gehouden dat aan de partijleiding opdracht is gegeven een prachtige actie te ontplooien voor de pun ten, vastgelegd in het program der Volks partij. De vergadering nam met genoegen kennis van verschillende mededeelingen van de R.K. Staatspartij, waarin het recht van de Volkspartij geëerbiedigd wordt. De vergadering heeft in afkeurenden zin gesproken over verschillende moties tegen het zittend partijbestuur der R.K. Volks partij, in enkele afdeellngen aangenomen en de meerderheid van het partijbestuur, die het voorstel tot fusie had verdedigd, ver klaarde daaruit de conclusie te trekken cn op het volgend congres haar mandaat ter beschikking te stellen. Dit volgend congres zal spoedig worden gehouden en het geheele bestuur zal tot aan dat congres de loopende zaken afhandelen, HET PROCES OVER DE „FALKE". Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Ct.: De bootsman van de Falke heeft Zaterdag In het proces te Hamburg verklaringen af gelegd, die zeer bezwarend aijn voor Zip- plitt, den kapitein van het schip. Getuige verklaarde, dat tijdens de reis een ernstige woordenwisseling ontstond tusschen Zipplltt en hem. daar hij weigerde een machinege weer aan dek te plaatsen. Hij moest echter ten slotte wel gehoorzamen, daar de Venezo- laansche officieren, die zich aan boord be vonden hem met hun revolvers bedreigden De kapitein had het commando tenslotte ge heel aan Delgado overgelaten. Na het mis lukken van den aanval der rebellen bij Cu- mana zou kapitein Zipplitt hebben voorge steld de wapens eenvoudig te verkoopen aan de tegenpartij, daar men dan een goed zaakje zou kunnen maken. Een uur later gaf hij echter bevel de wapens over boord te werpen. GROOTE BRAND TE RIGA. Zaterdagnacht is te Riga in de fabriek Provodnik, waarin groote hoeveelheden vlas van de Russische scheepvaartmaatschappij Sowtorgflot waren opgeslagen, brand uitge broken. Van het gebouw van vier verdiepin gen, dat zich over een breedte van 200 M. uitstrekt is niet veel meer overgebleven. De brand is Zaterdagavond om acht uur op de derde verdieping ontstaan. Er werd groot alarm gemaakt. De brandweer trachtte eerst de lagere verdiepingen van het gebouw te redden. Even voor tien uur volgden er echter instortingen, waardoor twee brandweerlieden werden gedood en vier anderen ernstige kwetsuren opliepen. Daarna sloeg het vuur ook op het overige gedeelte van het gebouw over. Het blusschingswerk was Zondagmor gen vroeg nog niet afgeloopen. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Volgens een voorloopige schatting zijn ongeveer 300 wa gonladingen vlas ter waarde van 25 millioen lat, verbrand. PRIJSUITREIKING VERVOLGCURSUS. Dinsdag 15 April, 's avonds 7 uur zal in het gebouw der U. L. O. aan de Jacobstraat de prijsuitreiking plaats hebben aan de leerlin gen van de 4de vervolgschool. Mejuffrouw Berdenis van Berlekom zal de scheidende meisjes en jongens toespreken. Heden, Maandagavond van 7—8 uur zal in ae school een tentoonstelling gehouden wo-den van wat de leerlingen vervaard'.gd hebben op den naal-cursus en de slöjd- lessen. HET JUBILEUM DROOG BI.T HET H. B. G. De heer W. G. Droog, die Vrijdag zijn 35- Jarig jubileum vierde als voorzitter van de afdeellng Haarlem van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap, is 's avonds in hotel Central gehuldigd. Daarbij hebben het woord gevoerd de secretaris van de afdeeling, de heer P. Beeren Azn.. een der oprichters van de afdeeling, de heer Hartge- rink te Zuid-Schalkwijk, de voorzitter van het Hoofdbestuur, de'heer S. Schooneveld. de vroegere algemeen-cesretaris, de heer Van der Laan te Voorhout, die den heer Droog als zoodanig is opgevolgd en het lid der afdeeling de heer De< Boer. De heer Beeren bood namens de afdeeling een fauteuil ten geschenke aan, de echtge- noote van den heer Droog heeft een bloem stuk ontvangen. Het hoofdbestuur schonk een bloemstuk. De heer Droog dankte daarop. Verschil lende gelukwenschen waren schriftelijk bin nengekomen. BOTSING TUSSCHEN VLIEGTUIGEN. LONDEN, 13 April <N. T. A.) Twee off: eieren van de Royal Airforce, Perey en Bra ke zijn als door een wonder aan den dood ontsnapt toen hun machines op een hoogte van 3000 voet met groote snelheid vliegend, tegen elkaar botsten. Beide piloten konden veilig met het valscherm dalen en kwamen terecht in een akker Percy was schijnbaar ongedeerd, Brake had echter beide armen gebroken en ernstige wonden aan zijn ge zicht opgeloopen bij zijn pogingen om zich uit zijn machine te werken. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondag heef', in een huis in de Borselaarstraai te Rot. terdam een felle brand gewoed, die twee étages verwoest heeft- De bewoner H. Kraak was met zijn gezin uitgeweest en toen hij te één uur thuis kwam vond hij zijn kamers in lichte laaie, meldt de Crt. Met vijf stralen heeft de brandweer het vuur kunnen blusschen. Verschillende naastgelegen panden hebben niet onbelangrijke waterschade opgeloopen. Omtrent den oorzaak is niets bekend. HULDIGING VAN CEF.S LASEUR. In den geheel vollen Stadsschouwburg te Amsterdam is Zaterdagavond de heer Cees Laseur gehuldigd ter gelegenheid van zijn 12 1 2.jarig tooneeljubileum. Laseur speelde de hoofdrol in Girandoux' ..Siegfried" Redevoeringen werden gehouden door den wethouder voor Kunstzaken, den heer Ed. Polak, die een krans van het gemeentebestuur aanbood. Herman Roeivink, welke een enve loppe met inhoud overhandigde. Dirk Verbeek en Johan de Meester Jr., die een krans aan bood-namens Ecl. Verkade. Mevrouw Vera Bondam bood namens de collega's een cadeau en bloemen aan. De lieer Louis Saai bom tenslotte overhandigde een krans van de societaires van he* Nieuw Nederlandsch Tooneel. Het stroomde bloemstukken en tele grammen en eerst, te middernacht kwam een einde aan de huldiging. J Het Belangrijkste De Codificatie-conferentie gesloten. Weinig optimisme. (2e blad, le pag.) Weenen: Mgr. Seipel's houding. (2e blad, le pag Londen: De moeilijkheden ter Vlootconfe- rentie. (2e blad, le pag.) Het Nederlandsch Voetbal-el ft al roor den wedstrijd tegen België ongewijzigd her kozen. (3e blad, 2e pag.) ARTIKELEN. R. P.: Gedenkschriften. (le blad. le pag.) L. A.: Door elf provtneies. Het geheele tra ject zonder straf punten afgelegd. (2e blad, le pag.) Lcttinga; Financlecle Kroniek. (2e blad, le pag.) C. J. Groothof f: Door de Internationale Voetbalwereld. (4e blad, le pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad.) HAARLEM, 14 April. Gedenkschriften. De gedenkschriften van Georges Clemen- ceau worden overal in de wereld gepubli ceerd. Ik heb er eenige gedeelten van ge lezen, en deze trieste lectuur opgegeven. Cle- menceau was een man van groote b' >aid- heden. en in zijn tijd die voorbij is was hij een groot man. Toen hij besefte dat zijn tijd voorbij was. In 1919. toen zijn candi- datuur voor het presidentschap mislukte, trok hij zich uit het politieke leven geheel terug. Dat was zijn laatste groote daad. Er was moed toe noodlg. omdat hem nog zoo veel energie en levenslust resttende zelfde moed die een geniale actrice als Theo MannBouwmeester toonde, toen zij het tooneel eraan gaf met de woorden: .Ik neem liever afscheid van het publiek dan af te wachten dat het afscheid van mij neemt' Clemenceau heeft nog tien jaar geleefd, en is Gedenkschriften gaan schrijven, die na zijn dood uitgegeven moesten worden. Bij zijn leven wilde hij niet meer voor het pu bliek optreden, na zijn dood dacht hij het nog te kunnen doen. Wonderlijke vergissing! Den man die zich in trotsche eenzaamheid tc-ug- getrokken scheen te hebben krijgen wij nu te zien als een klagende, mopperende, af en toen nog venijnige oude heer, die zich miskend voelde en ruzie had met maarschalk Foch. Ook Foch is dood. Posthuum bestrij den de twee oude heeren elkaar nog in ge schriften, en generaal Weygand. die nog in leven is. snelt den dooden Foch te hulp, waarop straks ongetwijfeld een vriend van den dooden Clemenceau zal reageeren Tot generaal Weygand tot zijn vaderen ver gaderd zal worden, en zijn Gedenkschriften nieuwe onthullingen zullen brengen, cn een ander posthuum werk erop zal antwoorden. Het zou komisch wezen als het niet zoo triest was. Clemenceau was een te groot man. om niet groote gebreken te hebben. Anderen hebben hem vele malen fel daarop aangevallen. De historie zou ze hebben doen vergeten, de grootheid van de figuur Clemenceau zou erin bewaard gebleven zijn als een ander, iemand die van hem hield en hem bewonde-de zijn historieschrijver was geweest. Helaas, hij is het zelf, en breekt de illusie af. Wat rest van de grootheid van twee menschen als men ze samen ruzie hoort maken, en elk voor zich hardnekkig en koppig beweert: „Ik had gelijk, en ik heb het altijd gehad, maar hij wou niet begrijpen, enz. Nicmnd gelooft hen. De oratio pro domo maakt meestal een slechte kans zij wordt poover als zij deel van een ruzie uitmaakt. Er is al zooveel ruzie. Ieder mensch beleeft in zijn eigen leven al twist en oneenieheden genoeg. Meer dan genoeg. En ondervindt hoe moei lijk het is. Iets te bereiken, hoe de weg naar het doel. naar de daad van beteekenls, met ruzie-hindernissen bezaaid ls. Oude ruzies van menschen-dle-dood-zijn in^c^ren ons dus niet meer. Het laat ons althans vol komen koud. wie gelijk had. Wii kunnen '*>et feit interessant vinden dat Foch en Cle menceau samen een groot doel bereikten on danks hun geschillen en verschillen in tem perament. Maar hoe de geschillen precies in elkaar zaten, en wie nu eigenlijk celllk nad och, wat komt het erop aan? Vermoe delijk geen van beiden. Als twee twisten, hebben er twee schuld.... Het is Jammer. Zij hadden belden zulke groote reputaties nagelaten, zij hadden hun plaatsje in de rij der min of meer legenda rische groote mannen ingenomen, en nu komen zij, na hun dood, ons nog met nadruk vertellen dat zij gewone menschen waren, met gewone gebreken, vooral gewone IJdel heden. Als dit gepubllcecr lang doorgaat, zal van hen niets overblijven dan de droge historische feiten. En de legende althans van éen hunner, de legende van den Tijger, had onsterfelijk kunnen zijn! Er verschijnen te veel Gedenkschriften. De autobiografieën zijn altijd gevaarlijk voor den schrijver zelf. De biografieën door an deren maken ook wel eens slachtoffers, maar zijn toch veel beter lectuur. Als de schrijvers zich ernstig voor hun onderwerp geïnteres seerd hebben en er van houden kunnen zij iets moois scheppen. En zy hebben het voordeel, dat zij onveranderlijk den man, met djn gaven cn tekortkomingen, zijn

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1