DOOR ELF HOOFDSTEDEN. BUITENLAND NOG MOEILIJKHEDEN TE LONDEN. PORTWIJN EN IN- EN UITVALLEN Fa. VOS ROUWENS AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 APRIL 1930 TWEEDE BLAD HET GEHEELE TRAJECT MET O STRAFPUNTEN GEREDEN. Precies op tijd door den finish. Worden Frankrijk, Italië en Engeland het over een jaar eens? Dr. Seipel heeft bedankt als partijleider. OVER BANDENPECH, EEN HALF UUR ACHTERSTAND EN EEN DICHTE NEVELBANK. Een succesrijke rit. A. C. Kroes. Zaterdagmiddag precies op tijd, in secon den nauwkeurig, overschreden wij de finish in Breda. Te 5 uur zeven minuten en 41 se conden moesten wij aankomen. Om dezen tijd lag echter een neutrale zone van 4 mi nuten (twee minuten te vroeg, of twee mi nuten te laat) buiten die zone lag het gebied der straf pun ten, waarop wij natuurlijk niet gesteld waren. Wij besloten daarom, cm precies op tijd te rijden, in seconden nauwkeurig, om althans geen risico te loopen op het terrein der straf punten aan te landen. Dit voornemen is echter niet zoo makkelijk uitvoerbaar als men wel denken zou. Voor den finish, in het gezicht van de jury, mag men niet stoppen of omkeeren. Wanneer men dus te vroeg aan de controle is, moet men zeer langzaam rij den, om dan, op het laatste oogenblik, met den stopwatch in de hand, als er nog twintig of dertig seconden resten, over den finish te rijden. Deze manoeuvre werd Zaterdagmiddag onder vrij spannende omstandigheden vol bracht. In Ginneken, dat aan Breda is vast- gebouwd, restten ons nog twee minuten en 41 seconden. Wij wisten dat de finish onge veer twee kilometer verder moest liggen en snelden dus met een tachtig kilometer vaart naar het doel. Toen ons nog 41 seconden overbleven kregen wij een dubbele file van menschen in het gezicht, die zich aan twee kanten van den weg geschaard hadden. Daar was de finish. Men had echter ver zuimd de - eindstreep duidelijk, bijvoorbeeld door middel van een over den weg gespan nen doek, met het woord „eindpunt" er op aan te geven. Op het laatste oogenblik zagen wij echter te midden van de menschenmenigte den man met het witte vlaggetje. Wij hadden toen nog een twintig secon den, volgens den stop-watch. De heer Kroes regelde vaart volgens de mededeeling van dan man met den chrono meter, die „zoo langzaam mogelijk" com mandeerde. Wij kropen over den weg. „Langzamer, nog langzamer als het kan". De Steyr stond bijna stil. Vlak voor den finish kwam het verlossende woord van den tijdop nemer: „Los, 41 seconden." Daar een ingegane minuut voor een heele telde, was onze officieele tijd vijf uur en 8 minuten. Ik moet u eerlijk bekennen, dat de laatste drie minuten ons nogal zenuwachtig ge maakt hadden en dat wij de trouwe Steyr, die zijn plicht gedurende twee dagen en een nacht zoo voortreffelijk volbracht had, met een gevoel van voldoening (maar ook met een gevoel van „ik ben blij, dat ik nou even van je af ben") achter lieten, bedekt onder het stof, van de wegen van elf provincies. De voorlaatste geheime controle hadden wij lang geleden gepasseerd. Ik meen Vrij dagnacht te ongeveer vijf uur, even door of even voor Amersfoort. Het was voor ons de moeilijkste. Bij Zwolle liep te ongeveer twee uur 's nachts een achterband leeg. Toen wij aan het werk togen om het reservewiel om te leggen kwamen wij tot de pijnlijke ont dekking, dat de garageknecht uit Maastricht den sleutel waarmede de moeren van het wiel losgedraaid moeten worden, niet in den wagen had gelegd... Wij moesten wachten tot de hulpdienst van de Shell, die achter den stoet van 137 deelnemers aanreed, ons pas seerde. Toen het reservewiel er om was, lag een achterstand van een half uur voor ons. Maar wij begonnen weer vol moed. Voor ons strek te zich in 't donker, den weg naar Harderwijk Nijkerk, Amersfoort uit. Tot overmaat van ramp kwam" n dichte mist uit de Zuilerzee op zetten. Meer dan een 25 meter zicht hadden wij niet. Toch moes: en wij 6080 kilometer rijden op z'n allerminst, om het half uur in te halen, voor wij door een geheime controle op een grooteren achterstand dan 15 minu ten betrapt werden. Het was niet prettig. Mist is een naar ding. Je voelt je, als passa gier, absoluut machteloos, het is echter merkwaardig, dat geroutineerde wedstrijd rijders als de heer Kroes, over het algemeen plet zoo'n bijzonder groot-en hekel aan. mist hebben. Een dame, die de laatste rallye naar Monte-Carlo heeft gereden verzekerde mij ook, dat zij het rijden in mist, hoewel on aangenaam, heelemaal niet zoo verschrikke lijk vindt. Hoe dan ook, het is een feit, dat wij de koude nevelbank in snelle vaart door boorden en... wat het mooiste is, dat wij. juist toen het fatale half uur achterstand overwonnen was, de oranje lamp van een geheime tijdcontrcle zagen glimmen in de ochtendschemering Wij hebben het heele traject dus met 0 strafpunten gereden. De heer Kroes heeft de gouden medaille wel verdiend. Van de 143 deelnemers verschenen er 137 aan den start. 36 deelnemers vielen uit en er werden 24 gouden medailles uitgereikt aan de 24 deelnemers die nul strafpunten hadden. Bij het bekend maken van de uitslagen, op Zondagmiddag, deelde de voorzitter van de jury mede, dat de gewonden (waaronder één zwaar) het goed maken. Tot twee keer toe was er éen keer in Limburg en éen keer bij Groningen dicht bij onzen wagen een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Zaterdag meldden wij daar al het één en ander van. De twee Rotterdammers die in Limburg ver ongelukten, zijn er zooals nu blijkt heel goed afgekomen. Ook wij ondervonden door dit ongeval nog vertraging. De motorrijder die in Leeuwarden door een anderen motor rijder was aangereden, was leelijk toegeta keld. Wij passeerden kort nadat het ongeval had plaats gehad en juist toen de dokter arriveerde. Gelukkig bleek later dat de ver wondingen niet zoo erg waren, als wij aan vankelijk vermoedden. De man werd in het Academisch ziekenhuis in Groningen opge nomen en maakt het op het oogenblik ge lukkig naar omstandigheden goed. L. A. DE UITSLAGEN. Er hadden 118 motorrijders Ingeschreven en 23 automobilisten. 16 Motorrijders en 8 automobilisten ontvingen de gouden medaille voor 0 strafpunten. Met 0 strafpunten (gouden medaille) reden: W. v. Heugten uit St. Oedenrode op Triumph. J. Pape, Den Bosch, op Indian. W. v. Vugt, Tilburg, op Ariel. J. v. As, Goes, op Ariel. H. v. d. Ven, Eindhoven, op Ariel: J. H, Sybrandy. Den Haag, op ArieL G. Timmer, Assen, op New Imperial; E. van Kehem, Ameide, op D.K.W.'P. v. Oosten, Amsterdam, op Ariel. H. Harmse, Amsterdam, op Imperia. N. Bovee, Amersfoort op N. Hudson; C. Klij- sen, Den Haag, of F.N. D. Eilsink, Amers foort op Eysink; J. v. Wijk, Overveen, op Matchless; D. Roeloffs, Brielle, op Ariel. Afd. AutomobilelenW. KÖnig, Den Haag, met Dodge: E. Hertzberger, Rotterdam, met Lan cia; Heerma van Vos. Zeist, met Essex; R. Dales, Rijswijk, met Morris; J. Dolmans, Heerlen, met F.N.; A. Kroes, Altona am Elbe (D.), met Steyr; W. Louisse, Goes, met Chevrolet, P. Honcoop, Hattum, met Chre- volet. Als merkwaardigheid zij vermeld, dat één der-automobilisten 421 strafpunten gekregen heeft! De clubteams werden als volgt geclasseerd: I. De motorclub Zuid-Holland met de rijders Sybrandy, Koppers en Langmuur, allen op Ariel met 12 strafpunten; 2. de Motorclub Tilburg met 16 strafp.; 3 de Motorclub Noord-Holland met 30 strafp.; 4. De Motor club Brabant met 74 strafp. In de auto-klasse werd eerste de Motorclub Assen en Omstreken met de heeren Hindriks, Pool en Drent. De militaire teams werden als volgt ge plaatst: 1. Reg. Wielrijders, Den Bosch, met de rijders Kooien, Hetterscheid en v. d. Weide, allen op Douglas met 15 strafp.; 2. Reg. Wielrijders, Den Bosch, met de rijders Geus, Pape en Eberson, allen op Indian met 33 strafp.; 3. Vrijwillige Landstorm met de automobilisten Pool, Louisse en Dales, met 43 strafp. De merkenteams kwamen als volgt uit den strijd, machines tot 250 c.M.3: 1. D.K.W. met de rijders v. Kekem, Wouters en Kuypers; 2. Ariel met de rijders Langmuur, De Ridder en Holstege. Machines boven 250 c.M.3: 1. F. H. met de rijders Klijsen, De Ruyter en Smeets, met 3 strafpunten; 2. H. D. met de rijders v. Driel, v. Twist en Roeloffzen met 10 strafpunten; 3. Motosacoche met de rij ders Jansen, Knoop en v. d. Zeijden, 24 strafp. Gemengde teams: 1. D.K.W. met de rijders Vorsselaars. Vassenaar en Peters met 11 strafp.; 2 Ariel met de rijders v. d. Bosch, v. As en De Leeuw, met 21 strafpunten. Auto- klasse: 1. Morris met de rijders Calcutt, Hollyhead en Dales met 12 strafp. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Sherry-Madeira per flescta Gonzalez Byass Oporto f 1 .75 Jouro Portwijn Gold Old. f 2.10 ruil Golden Sherry Gonzalez Byass f 1 .80 Sherry fin Gold f 1,65 Madeira fin Funchal f 1.70 Madeira. Tan het huis Gcmes da Conce'Qao f 1 .®5 KASPER HIDDIHK'S WIJHHAHDEL 17 VERKOOPHUIZEN DOOR NEDERLAND. HAARLEM: Groote Houtstraat 79 Tel 10273 HAARLEM (NOORD) Gen. Cronjéstraat 128 Tel. 14949 van provincialisme gesproken.... Nadat het Hof te Amsterdam de beruchte zaak van GiesenNieuwkerk behandeld en opgehelderd had, is daar in de bladen veel over geschreven: veel goeds en ook wel veel dwaasheid. Het zotste was een stuk in de Groene, waarbij een soort van vsrge- liiking gemaakt werd tusschen Amsterdam- sche en „provinciale" justitie en waarin de laatste er bekaaid afkwam. De schrijver heeft daar naderhand een soort van excuus vcor moeten maken. Blijkbaar heeft de knappe teekenaar van een van de groote Amsterdamsche dagbla den daar niet van gehoord, want hij is nu bezig met een rubriekje „Provinciestad", blijkbaar met dezelfde bedoeling: zich en ons te vermaken met het verschil tusschen de groote stad en „de provincie", want als het om die vergelijking, die tegenstelling niet te doen was, zou het heele rubriekje geen zin hebben. De teekeningen zijn zacht aangezette caricaturen: van den burge meester, den rechter, den advocaat, den rijksveldwachter, den kapper en zoo voort „uit de provincie". Let op: dat loopt weer op excuses uit! Want de rechtsbedeeling, de gemeente-admi nistratie, de politie, de kapperij worden niet als regel minder goed gediend in de „pro vincie", dan in de groote stad. Ook niet be ter. Of een rechter, een politieman, een bur gemeester en een kapper goed zijn, hangt niet af van de omgeving waarin zij leven. Wel van hmn persoonlijke eigenschappen. De teekenaar moet maar liever zijn pot lood aan een beter onderwerp besteden. Want hij loopt vast! Zoo zeker als twee maal twee vier is loopt hij vast. Bijvoorbeeld als hij straks aan de industrieelen uit de provincie toe is en daarbij denkt aan iemand als Stork uit Hengelo en Philips uit Eindho ven en Treub uit Gouda, allemaal provincia len. Dan komt er geen spaan, geen spier van zijn smalerijtjes terecht. Ook niet, wanneer hij de geleerden onderhanden neemt. Of heb- hen alleen de professoren uit Amsterdam wat in te brengen? Tegenover die uit Lelden, Delft, Utrecht en Groningen? Toch allemaal provincialen! En Lorentz woonde en werkte te Haarlem! Ook in de provincie. De Groene is, in weerwil van haar on prettig excuus, nóg niet wijzer geworden. Een van haar medewerkers spreekt nog in het. laatste nummer van „de provinciale be hoefte aan een aangenaam-mondaine ge beurtenis", alsof daaraan te Amsterdam gsen behoefte bestond! Maar bovendien, hoe be nepen, kleinzielig, hoe „provinciaal" om in de woorden van de heeren te spreken, is deze heele vergelijking: de groote stad verheven aan den top, de provincie lichtelijk be lachelijk gemaakt, daar ver beneden! Weten de heeren dan niet, hoe lieden uit de provin cie, wanneer zij in de hoogte van de Indu- strieele Club op den Vijgendam uitkijken, glimlachen bij het aanschouwen van het waze tuintje op den Dam aan den eenen ant en het zotte slootje (het nog altijd on gedempte Rokin, aan den anderen kant, als twee staaltjes van machtelooze regeerkunst in de hoofdstad? Ach nee, laten wij bij al onze Nederland- sche hokjes en hekjes, vakken en vakjes, niet een nieuw onderscheid maken tusschen groote STAD en provinciestad! En laat de knappe teekenaar gauw met zijn prentjes uitscheiden want het oogenblik voor zijn excuus is (al weet hij het zelf niet) nabij. JUBILEA. A-s. Donderdag 17 April hoopt de heer C. v. Zonneveld, arbeider aan de Centrale Werk plaats der Ned. Spoorwegen den dag "te her denken dat hij voor 25 jaar ïn dienst kwam. REDE Ds. D. BAX. Men schrijft ons: Voor de afd. Haarlem en omstreken van den Geref. Bond in de Ned. Herv. kerk hoopt Ds. D. Bax Hzn., Ned. Herv. pred. te Put- tershoek op Woensdag 16 April as. te 8 uur in de Broederkerk, Parklaan 34, te spreken. In de lijn van het kerkelijk jaar zal Ds. Bax een lijdenspredikatie uitspreken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GROOTE HOUTSTRAAT 15 - TEL. '5^97 BEE-VAC KLOPVEEGSTOFZUIGER f138 Heden: MAANDAG 14 APRIL. Stadsschouwburg .Pygmalion", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Balletavond. Tilly Sylon met haar ensemble. 8 15 uur. IJsclub voor Haarlem en Omstreken. Bui tengewone algemeene vergadering in het clubgebouw aan de Kleverlaan. 4.30 uur. Palace: „Als New-York slaapt". Tooneel: Rigo Amati and Sylvia. 8.15 uur. Luxor-Theater: .De Piraten van de Hud son" en „Cireusschandalen". Tooneel: El- wino. 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „Dobbelsteenen van 't Noodlot". Tooneel: 3 Worcesters. 7 en 9.15 u. Standaard-Theater. „5000 dollar beloo ning" en „Max, de Koning van het Circus". Tooneel: Harry Hart. 8.15 uur. Overveen: Kunstzalen Bosltamp. Ten toonstelling. DINSDAG 15 APRIL. Schouwburg Jansweg: Film-avond Ken- nemer-Vereeniging voor Jeugdherbergen. 8 uur. Stadsschouwburg: „Elias weet het beter!" 8 uur. Gem. Concertgebouw: Ver. Kunst aan het Volk, Het Concertgebouw-Sextet 8. 15 uur. De Kroon. Vereeniging Koninginnedag, Ledenvergadering. 9 uur. Hotel Lion d'Or, Volksbond tegen Drank misbruik. vergadering 8.30 uur. Rest. Brinkmann. N.V. ,De Hout en Steen- werf", aandeelhoudersvergadering. 3 uur na middag. N.V. Lourens Coster, aandeelhoudersver gadering. Groote Houtstraat 93. 3 u. n.m. Bioscoopvoorstellingen Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 Hehalve 's dogs, toegang vrij. De Duitsche Rijksdag niet ontbonden. het belangrijkste nieuws. De Engelsche bladen weten omtrent den Inhoud der vlootovereenkomsten te berich ten, dat Frankrijk zich het recht heeft voor behouden de niet gebruikte tonnenmaat van 70.000 ton. waarop het volgens het verdrag van Washington recht had. te gebruiken voor den bouw van twee groote linieschepen. Reeds in het memorandum van 14 Februari heeft Frankrijk gewezen oo de mogelijkheid, dat het aanspraak zal maken op dit recht, met verwijzing naar den bouw van den nieu wen Duitschen pantserkruiser Preussen, den welbekenden pantserkruiser A. Ook de thans bereikte overeenkomsten le veren nog verschillende moeilijkheden oo, aangezien de verschillen over de vraag of de overeenkomst zich moet uitspreken over de' methode van ontwapening, namelijk per totale tonnage of per scheepsklasse, nog niet zijn bijgelegd. Bovendien wenschen Eneeland en Amerika dat In de inleiding tot de overeenkomst re kening zal worden gehouden met het pact Kellogg en de overeenkomst, die verleden jaar door MacDonald en Hoover is getroffen. De Franschen verlangen wederom een ver wijzing naar Genève. terwijl de Italianen er vooral waarde aan hechten, dat geen clau sule wordt opgenomen over de methode van ontwapening in den geest, zooals Frankrijk wil. In een communiqué wordt medegedeeld, dat de eerste commissie van de vlootconfe- rentie Zaterdagmiddag bijeen is gekomen. Met algemeene stemmen is het rapport van de deskundigen over het gebruik van slag schepen aanvaard. De 3 belanghebbende mogendheden werden het voorts eens over de definitie voor torpedobootjagers. Voorts werd met eenige amendemènten het regle ment voor de vervanging van schepen aan genomen. Verder werden aanvaard de rap porten over de uitvoering van de beoalingen voor slagschepen en voor de bepaling van het begrip „luchtschiphaven". Mgr. Seipel heeft bedankt als voorzitter van de christen-socialistische partij in Oos tenrijk. De christen-socialistische berichten dienst deelt zulks mede en voegt er aan toe, dat dr. Seipel voor de keus stond zich te be perken tot de leiding van de partij of een ruimere politieke actie te ontplooien, die de Dartijgrenzen overschreed Hij heeft aan het 'aatste de voorkeur gegeven. Natuurlijk blijft hij ter beschikking van de partij. De be dankbrief dateert al van 10 Maart, doch de openbaarmaking ervan is uitgesteld om geen onrust te brengen in de wlnterzitting van den Natlonalen Raad. die toen nog voor ge wichtige besluiten stond. Naar de Weensche correspondent van de N. R. Ct. meldt, is het gericht van Seipel's aftreden als christen-socialistische partij voorzitter voor de bladen als een verrassing uit de lucht komen vallen. De Neue Freie Presse merkt op, dat Seipel nimmer een han dig partijleider is geweest. Daar hij In de politiek blijft, zal hij ook verder een factor van beteekenls blijken. Zijn opvolger als voorzitter van de partij zal geen lichte taak hebben, want Seipel's aftreden wijst er op. dat er spanning heerscht in de partij. Het Neue Wiener Journal zegt, dat men van Seipel sensationeele dingen gewend is. De marxisten zullen echter te vroeg juichen al® zij zich in zijn aftreden verheugen. Dit aftroden maakt het anti-fascistische front slechts des te vaster, daar Seipel's op volger Vaugoin zal zijn, de vice-kanseller en minister van oorlog, terwijl bovendien Zlm- merl, de voorzitter van der. Landdag, die de anti-marxistische betooging van Zondag op touw had gezet, een groot anti-marxistisch verbond uit alle groepen en partijen tot stand heeft gebracht. Ondanks zijn aftre den. blijft Seipel toch op de brug staan. De Rote Fahne voorspelt een fascistlschen aanval op de macht, onder leiding van Sei pel. Dat zou volgens het blad de reden 7JJ". dat hij geen formeel mandaat meer wensclit. Gandhi's actie. Uit Calcutta wordt gemeld: Suresjandra Banerjee. leider der beweginff tot weigering der belastingbetaling in het district Contai, is veroordeeld tot 2 1/2 jaar, en Dayal. een voorname figuur in de Indi sche agitatie in Zuid-Afrika, tot twee Jaar strenge gevaneenisstraf. Zaterdagavond hielden 10.000 scholieren een betooelng. Een groot aantal werd gear resteerd. De menigte werd zoo woelig, dat de politie een charge maakte. Vele personen werden gewond. De betooglng stond In ver band met de nationale onafhankelijkheids- week, die Zondag eindigt. Sen Goepta. de burgemeester van Calcutta, is Zaterdagmiddag opnieuw gearresteerd toen hij verboden geschriften voorlas aan de studenten. In de wachtkamer van het station van Byculla is in verband met de spoorwegsta king een bom ontploft. Een tweede bom is ontploft in een trein te Masjld. Twee per sonen werden gewond. De beurs te Bombay was Zaterdag geheel gesloten als teeken van protest tegen de houding der politic, die Vrijdag een charge uitvoerde op een menschenmenigte op straat. Ook de vereeniging van katoenmakelaars was gesloten. De financiëele saneering in Duitschland. In den Rijksdag werd de beslissende stem ming gehouden over de gecombineerde fi- nancieele en agrarische wetten. De rijkskan selier dreigde bij het begin van de zitting met de ontbinding van den Rijksdag, voor het geval de wetten mochten worden ver worpen. Daarop liet de groep-Westarp, daar de stemming voor de Duitsch-nationalen vrij gelaten was, ae groep-Hugenberg in den steek en vielen de Duitsch-nationalen in twee groepen uiteen. Uitgebracht werden 424 stemmen, waarvan 217 vóór, 206 tegen en één blanco, zoodat de regeering de overwinning heeft behaald en de Rijksdag dus voorloopig niet wordt ontbonden. INGEZONDEN MEDFDEELINGEN 60 Cu. per re*el. Amsterdam TeJ.^ooo

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5