g:en rijksdagontbinding. BUITENLAND NEDERLANDSCHE GROENTEN EN FRUIT. DE UITVAART VAN KONINGIN VICTORIA VAN ZWEDEN. De bijzetting in de Riddarholmskerk. TAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG IS APRIL 1930 ZESDE BLAD Bruening en de zijnen kunnen voorloopig gerust zijn. Snowden spreekt zijn millioenenrede uit. De verhooging der inkomstenbelasting. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Na de behandeling van de overige douane- voorstellen had in den Rijksdag de eindstem ming plaats over het tarieiontwerp, dat thans het tarief op benzine, de agrarische reorganisatievoorstellen en het tegelijkertijd in werking doen treden van de agarische en financieeie reconstructie omvat. Het voer- stel werd met 250 tegen 204 stemmen aan genomen. Tegen stemden slechts de com munisten, de sociaal-democraten en de nationaal-sociaListen, terwijl de Duitsoh- nauonalen allen voorstemden, hetgeen be- teekent, dat Briining's regeermg eindelijk voorioopig rust zal krijgen. De uitsiag van deze stemming heeft een einde gemaakt aan een onzekerheid die tot het einde toe ge duurd heeft. Snowden heeft, zijn millioenenrede gehou den. Er was uit den aard der zaak enorme belangstelling voor de financieeie uiteenzet ting van Engeland's minister van financiën, Snowden, een dictatoriaal regeerder, een man wiens woorden nooit laten, ook bij de tegenstanders groot respect af te dwingen. Op hem rust de moeilijke taak. ruim veer tig miliioen nieuwe inkomsten te vinden. Van dat bedrag gaat echter een aanzienlijk deel af, door de oenzinebelasting. doch ten- slotte blijft er nog altijd ruim 30 miliioen te zoeken over, die Snowaen hoofdzakelijk wil w innen uit de verhooging der inkomstenbe lasting op grootere inkomsten. „De Engel- sche kleine man" zal dus van deze nieuwe verhooging gevrijwaard blijven. Voor verdere bijzonderheden omtrent Snowden's millioenenrede, verwijzen wij tenslotte naar de onderstaande berichten. L. A. Snowden's groote toer. In zijn millioenenrede heeft Snowden eenige verrassingen gebracht zelfs voor zijn eigen partij, aldus het Hbld. Maar hij heeft ook veel anderen verlichting gebracht van hun vrees. De Mac Kerm a reen ten zullen althans dit jaar niet worden opgeheven maar de safe guarding maatregelen zullen niet worden hernieuwd wanneer zij hun wet telijk vastgestelden termijn hebben bereikt. Het is een verrassing waarop weinigen bedacht zullen zijn geweest dat Snowden den aanslag in de inkomstenbelasting zal veranderen door een verhooging van zes stuiver in het met aftrek van 1/2 kroon in het van de eerste 250. Hij rekent dat deze verhooging 21 miliioen opbrengt. Voor automobilisten is het van belang dat hij de benzinebelasting niet zal verhoogen. Wel worden echter eenige minder belang rijke veranderingen gebracht in de vergun ningen voor person ""^automobielen en vraentauto's. De belasti..3verhooging op bier is niet zoo groot dat de prijs per glas er door zal worden verhoogd. De verhooging van de successierechten van 40 op 50is zeer belangrijk daar de rijkdom van het land er door zal verminderen. Wat de verhooging van de surtax op de inkomens van meer dan 50.000 bedraagt wordt er tegen aangevoerd dat dit vele vermogens waarschijnlijk het land zal doen verlaten. Tegen de landtaxatle voor belastingdoel einden wordt weinig critiek uitgebracht daar de huidige verouderd is. Wat de taxatie van woningen betreft wordt terecht opgemerkt dat den huiseigenaren groot onrecht zou worden aangedaan indien niet tegelijkertijd de wet op de beperking van de huurprijzen wordt opgeheven. De nieuwe wetgeving op groote terreinen waardoor belasting niet langer zal kunnen worden ontdoken door de vorming van par ticuliere N.V.'s, gelijk dat gebeurde, wordt redelijk geacht. Wat de surtaxe betreft, heeft het verba zing gewekt, dat hij de jaarlijksche mini mum-grens der, inkomens, die door deze belasting worden getroffen, niet heeft ver= laagd, maar alleen de tarieven dezer be. lasting met 3 d. op 1 sh. en bij inkomens boven de 50.000 met 1 sh. 6 d. tot 7 sh. 6 d. heeft verhoogd. Hierbij verheugt men zich er natuurlijk over, dat middelmatig groote inkomens door deze belasting niet worden getroffen. De geldmarkt stelt het waarschijnlijk wel op prijs, dat Snowden heeft afgezien van een verklaring betreffende zijn converslepolitiek. Ook schijnt Snowden te voorzien, dat de be= staande rentevoet, tegen welken schaikist- wissels op de markt kunnen komen 2 1/2 pet. niet tot het eind van het jaar ge handhaafd zal kunnen blijven. In de City hoort men de meening uiten, zegt verder het Hbid. nog, dat, ofschoon de uitgaven voor het nieuwe financieeie jaar op 11.5 mil iioen meer dan verleden jaar worden ge= raamd, toch moet worden bedacht, dat hij verleden jaar gerulmen tijd schatklstwissels niet beneden de 6 pet. kon plaatsen. Snowden zelf betoogde echter, dat, hoewel men weinig hoop heef: op een langdurige periode van goedkoop geld, de ontwikkeling der geld markt op dit oogenblik een dergelijke hoop wel rechtvaardigt. De telegraafagentschappen melden verder dat. de totale schuldenlast op 31 Maart 7.469 miliioen bedroeg of een verminde ring met 31 miliioen In den loop van het jaar. De vlottende schuld is met onge veer 100 miliioen verminderd tot 63" mil'ioen, zijnde het laagste cijfer sedert den oorlog. De ramingen voor 1930/1931 voor land-, zee- en luchtmacht zijn in vergelijking met" drie jaar geleden 7 miHioen lager. Snowien verklaarde het te betreuren, dat twaalf Jaar na het eind van den „oorlog om een eind aan oorlogen te maken" Engeland en de andere mogendheden zulk een groot deel van hun inkomsten uitgeven voor reusachtige toerustingen en voorbereidingen voor een nieuwen oorlog In het bijzonder nu meer dan vijftig naties plechtig van den oorlog als werktuig van nationale politiek hebben afgezien en zich verbonden hebben nooit hun toevlucht te nemen tot een oorlog ter rege ling van internationale geschillen. De uitgaven zijn in totaal geraamd op 781.909.000. De subsidie aan de beetwortel industrie is verhoogd tot 2.400.000 wegens de uitbreiding der bebouwde oppervlakte De raming der inkomsten op den grond slag der huidige belastingen is 739.645.000. zoodat er een tekort moest worden gedekt van 42.264.000 en nieuwe belastingen on vermijdelijk zijn. Snowden betreurde het in dit verband, dat de financieeie toestand niet toelaat bij deze begrooting de McKenna- rechten op te heffen. Na de overbrenging van 16 miliioen uit het fonds tot verlich ting der plaatselijke lasten te hebben aan- gekondigd, deelde Snowden mede. dat de blerbelasting met 3 shilling zou worden ver- hoogd. De verhooging der inkomstenbelas= ting zal voor het loopende jaar 21 miliioen inbrengen en voor een vol jaar 24 miliioen. de verhooging der surtaxe dit jaar 7 1/2 miliioen en voor een vol jaar 12 1/2 mil iioen. Met de verhoogingen mede zijn de in komsten geraamd op 789.445.000. Het batig saldo bedraagt derhalve f 2.236.000. (Bij de uitgaven moet nog het tekort van verleden jaar van ruim 5 miliioen worden gevoegd) De chaotische toestand in Britsch-Indië. Uit Allahabad wordt gemeld, dat Pandlt Jawaharlal Nehroe, de voorzitter van het Indisch Nationaal Congres, vanmorgen op het station van Cheeki is gearresteerd we gens het schenden van de zoutwetten. Uit Jalalpoer wordt gemeld dat Gandhi bekend maakte, dat hij tijdelijk verzet tegen zijn eigen volgelingen zou bieden door het toepassen van een eeuwige vasten, indien eenlg geweld mocht geschieden. Gandhi drong er bij zijn mannen op aan. voor drank en kleedingwinkels niet te posten, doch het posten over te laten aan de vrouwen, daar dezen minder gemakkelijk tot het plegen van geweld overgaan. Hij zou van zfjn in het seminarie te Ahmedabad wonende echt- genoote in een brief hebben geëlscht, zich bij de vrouwen van Aschram aan te sluiten, om mede te helpen het schenken van alcoholi sche dranken te verhinderen. Eenige minuten reeds na de ontvangst van het bericht dat Pandit Jawakareal Nehroe was gearresteerd, staakten de kan toren, metaal- en kolenbeurzen te Bombay haar werkzaamheden. De nationale week gesloten. CALCUTTA. 13 April. (Reuter). De slotdag van de nationale week werd aangekondigd door een optocht van vrouwen, gevolgd door een vergadering, waar onwettig vervaar digd zout werd verkocht. Een menigte poli- tie-agenten waren aanwezig, doch hinder den den optocht niet. Vijf studenten werden op een vergadering op het Wellingtonplein gearresteerd, be schuldigd van het voorlezen van uittreksels uit in den ban gedane geschriften. Op een tweede vergadering veroordeelden verschei dene studenten het bestaande regeerings- stelsel. De dag werd gevierd met het schenden van de Zoutwetten. Te Noskkali weigerden vrijwilligers het bereide zout af te geven. Gemeld wordt dat er een gevecht ontstond, toen de politie het zout in beslag nam, waarbij personen ern stig gewond werden. Te Jessore deed de politie een inval ln het bureau van het Nationaal Congres, waar zout wordt vervaardigd. Te Jalalpoer woonde een groot aantal vrouwen een vrouwenconferentie bij door Gandhi bijeengeroepen, die bekend maakte dat Maandag te beginnen de vrouwen zou den beginnen met 't posten van drankwinkels De Sovjet-Russen die te veel zijn. De N. R. Ct. meldt: Een redacteur van de Sunday Express heeft op het bureau van dat blad een gesprek gehad met een van de Russische specialis ten der Sowjet-Russlsche handelsdelegatie te Londen, die van Moskou bevel hadden ontvangen, om terug te komen, maar weige ren daaraan gevolg te geven. De man ver telde dat aangezien de termijn van zeven dagen die hem en zijn kameraden gelaten was, om te gehoorzamen voorbij was. zij zich nu als terdoodveroordeeld konden beschou wen. Maar hij was er heel kalm onder en liet met een glimlach den brief van den Sowjet-Russischen consul zien, die zijn dood vonnis beteekende. Als zij teruggegaan waren, zou men hun belanerijke posten hebben aangeboden, maar daar liepen zij niet in. omdat het doodelljke valstrikken waren. De taak die hun zou op gedragen zijn, zou niet te vervullen geweest zijn en daarna zouden zij doodgeschoten of in de gevangenis geworpen zijn, om daar te sterven. ..Wij behooren tot de „Spetzi's" f specialist en), vervolgde hij. „die door de communisten gehaat worden. Wij hebben ons best gedaan, om ons land te helpen, maar de regeering heeft zondebokken noódig en dat zullen wij worden, als wij naar Rus land teruggaan". Onder de communisten zelve Is een wed ijver gaande om posten ln het buitenland te krijgen, waar het leven zooveel prettiger is. Als de Spetzi's teruggekeerd waren, zouden zij geen privé leven gehad hebben. Het dui- velsche verspiedingsstelsel maakt, zeide hij, het leven ondragelijk. De onschuldigste ge sprekken lekken uit en dan wordt men ln zaken wegens verraad betrokken. „Verbaast u zich", besloot hij. „dat wij lie ver hier den dood riskeeren dan naar ons ongelukkig land teruggaan? Wij zijn geluk kig, omdat wij het ontsnapt zijn". De Zoutwet in zee geworpen. BOMBAY, 13 April (Reuter). Geestdriftige tooneelen, zooals men tevoren te Bombay nog nooit beleefde, speelden zich af, toen menschenmenigten van naar schatting een half miliioen. waaronder duizenden vrouwen en kinderen, op het strand van Chowpathi deelnamen aan een vergadering, welke de z.g. nationale week afsloot. Een afbeelding van de zoutwet werd in zee geworpen. Den geheelen dag door trokken geweldige menig ten eindeloos naar Chowpathi met het vaste besluit de zoutwetten te schenden, waarvoor zij potten droegen om daarin water mee naar huis te nemen. De straten weergalmden van de leuzen en vaderlandslievende liede ren, waarvan het hoofdthema was dat de zoutwetten moesten worden gebroken. Gren- zenlooze geestdrift en een uiterst goede stem ming heerschten, die door geen enkel onaan genaam incident werden gestoord. Het verschijnen van het Jaarboek van het Centraal Bureau van de Veilingen in Ne derland over 1929 geeft alle aanleiding enke le mededeellngen te doen over onzen export van groenten en fruit, waarbij de in dit arti kel gepubliceerde cijfers dan ook alleen op deze beide groepen van artikelen slaan. Al vorens daartoe over te gaan is het wen- schelijk eenige algemeene opmerkingen vooraf te doen gaan. De positie van onzen land- en tuinbouw ls heden ten dage zeker niet in alle opzichten rooskleurig. Wie de in terpellatie v. d. Heuvel, van Maart j.l., over de toestanden in onzen landbouw heeft ge volgd en wie de conclusies heeft bekeken, welke door den heer Ir. Mansholt werden uitgesproken bij gelegenheid van een Inlei ding over onze Internationale Handelspoli tiek voor den Nederlandschen Tu inbouw- raad wie daarnaast kennis heeft genomen van de getroffen en nog te treffen maatre gelen bij onze Oostelijke buren en van de mededeellngen van Dr. J. J. L. v. Rijn. Ne- derlandsfch gedelegeerde bij het Internatio naal Landbouw-instltuut te Rome omtrent de maatregelen van Italië kan slechts tot de overtuiging komen, dat er zoowel in den landbouw als in den tuinbouw vele en dik wijls zeer groote moeilijkheden bestaan. De landbouwcrisis, welke zich, volgens den mi nister-president, blijkt diens uitlatingen ter gelegenheid van de interpellatie v. d. Heuvel, in hoofdzaak bepaalt tot den akker bouw. blijve hier verder onbesproken. Door den voorzitter van het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland werd er evenwel aan herinnerd, dat ook in den tuinbouw de toe komst, „bedriegen de voorteekenen niet", zich „donker" af teekent Eenerzljds zou dit een gevolg zijn van de zich steeds hooger optrek kende tariefmuren, maar daarnevens zijn er meerdere oorzaken aan te wijzen. De te snelle uitbreiding van vele tuinbouw-cultures wordt daarvan als de belangrijkste aangewezen. Wil men aan de bestaande moeilijkheden het hoofd bieden dan zal daarvoor o.m. uitbrei ding van de verkoopmogelijkheden op de binnen- en buitenlandsche markten een der meest afdoende middelen blijken te zijn. Een goed product en Intensieve reclame is daarvoor een vereischte. Ondanks de krachtige uitbreiding, welke de tuinbouw in de laatste jaren in ons land heeft ondergaan en de meerdere toepassing van het systeem van veilen, was de totale omzet der bij het meergenoemde Centraal Bureau aangesloten veilingsver^enigingen gedaald van ruim 100 miliioen gulden ln 1928 tot 95 miliioen gulden in 1929. Vooral de export van aardappelen heeft ln het afge- loopen jaar met veel moeilijkheden te kam pen gehad. Eerst verhoogde Duitschland het invoerrecht gedurende de maand Augustus met niet minder dan 300 pet. (van 1 op 4 Mark per 100 K.G.), waardoor de aardap- pelenuitvoer van 22 miliioen K G. in Augus tus 1928 daalde tot 11 miliioen K.G. In Augustus 1929. Daarna verhoogde Zwitser land het invoerrecht van 2 op 4 frs (f 1,92) per 100 K.G., waarna Frankrijk volgde en dit invoerrecht van 3 op 6 frs. bracht. Naast de aardappelen werden vooral de uien getrof fen. De Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika verhoogden op 20 Januari 1929 het in voerrecht op uien met 50 pet., waardoor het van f 555 op f 833 per 10 000 K.G. werd ge bracht. De nadeelige gevolgen bleven niet uit. De uitvoer van dit product naar de V.S. liep terug van pl.m. 17 miliioen K.G. in 1928 tot 1 1/2 miliioen K.G. in 1929. Kort daarop werd door de Amerikaansche regeering bij de Senaat een voorstel ingediend om dit in voerrecht te brengen op f 972 per wagon en bovendien het invoerrecht op kool, peen en komkommers, hetwelk 25 pet. van de waarde bedraagt, te verdubbelen. Naast de %'erhoo- ging der invoerrechten, welke een belemme renden invloed uitoefent op den uitvoer, wordt deze export bemoeilijkt door maat regelen, welke z.g. ter bestrijding van ziek ten en schadelijke Insecten worden uitge vaardigd. Werd aanvankelijk van Ameri kaansche zijde deze „werkwijze" toegepast, naderhand is ook Duitschland zich op dat gebied gaan „specialiseeren". De tuinbouwexport in 1929 en voorgaande Jaren toont ons het volgende beeld: 1929: f 87,744.000: 1928: f 95.993.000; 1927: f 77.237.000; 1926: f 67,703.000; 1925: f 83.227.000; terwijl het totale gewicht aan uitgevoerde groenten en vruchten bedroeg: 1929 730.223.000 kg .1928: 699.239,000 kg.. 1927: 667.313.000 kg., en 1926: 592.025.000 k.g. Deze cijfers geven wel een duidelijk beeld van de beteekenis van onzen export van tulnbouw- artikelen; niettegenstaande de waardever mindering in 1929 vergeleken bij 1928 niet minder dan 8 pet. bedroeg. Wat den tuinbouwexport naar Zwitserland betreft, blijkt, dat de Duitsche invoerrech ten bijzonder zwaar gedrukt hebben, als ge volg van het feit, dat deze niet een percen tage van de waarde uitmaken, doch een vast bedrag per 1000 K.G. bedragen. In vergeiy- Meer dan 100.000 menschen langs den weg. (Van een specialen correspondent) Stockholm, 13 April. Zaterdagmorgen vroeg was het ln Stock holm reeds vrij druk langs den weg dien 's middags de begrafenisstoet van Koningin Victoria volgen zou. Overal hingen de blauw gele vlaggen halfstok, versieringen van slin gers dennengroen en zwarte stof waren te gen de gevels van verschillende gebouwen aangebracht, velemenschen waren in de rouw. Om negen uur arriveerden aan het Centraal-station de Koning en Koningin van Denemarken. Koning Haakon van Noor wegen, de Noorsche Kroonprins Olav en ver schillende prinsen en prinsessen en de men schen die bij honderden voor het station ge wacht hadden, zochten al spoedig een goed plaatsje om, pas enkele uren later, den stoet voorbij te kunnen zien trekken. De „Drottning Victoria" het pantserschip dat het stoffelijk overschot der Koningin naar Zweedschen bodem bracht, was met de an dere schepen van het eskader 's morgens vroeg reeds langzaam de scheren-archipel Ingestoomd en kwam, terwijl de saluutscho ten over het water dreunden, omstreeks één uur voor Stockholm ten anker. Over stad en water zong klokkengebeier, het tram- en autoverkeer tusschen het Noordelijke en het Zuidelijke deel der stad werd stop gezet, de politie maakte den weg vry en hoewel alles zeer ordelijk ging, ontstond er op Rlddar- holm zoo'n gedrang dat velen in het water geduwd dreigden te worden. Tientallen men schen klommen ln hun angst over de hekken van de spoorbaan, Juist toen er een loc aal treintje aankwam, maar ongelukken kon den voorkomen worden. Troepen marcheerden op naar Skeppshol- men. het eiland waar het stoffelijk overschot der Koningin aan land gebracht zou worden. De koninklijke sloep ..Vasaorden", geroeid door 14 matrozen gleed over het water naar het blauwgrijze pantserschip. Over een lichter werd de lijkkist naar de sloep gedra gen en terwijl 't geschut van de ..Drottning Victoria" zijn 21 saluutschoten deed dreu nen naderde de sloep den wal. Onder bloe men bedolven stond de kist voor het blauw en gouden baldakijn, nog ééns gingen de rie men In het water, de adelborsten stonden ln de houding de muziek soeelde een hymne Twaalf kapiteins ter zee droegen de kist aan land, op Zweden's bodem; zij werd gedekt door de Zweedensche en Badensche vlag gen op den koninklijken lijkwagen eelegd. Ko ning Gustaaf regelde zelve de schikking der kransen en dan begroette hy het Deensche Koningspaar, den Koning van Noorwegen, president Relander van Finland, prins Adal bert van Baden, den vroegeren vorst van Ho- henzollem-Sigroarlngen, de prinsen en prinsessen en de vertegenwoordigers van verschillende staatshoofden. En terwyi treurmuziek klonk onder de nog kale boomen van Skeppsholmen zette de stoet zich langzaam in beweging. Dicht op een stonden duizenden lanes den wee. ver schillende regimenten met hun muziekcorp sen waren en haie opgesteld, de vaan dels neigden ten groet en doffe trommelslag klonk monotoon over de zwygende menigte. Voorop ging het lijfregiment te paard, dan volgden adelborsten en twee secties soldaten in oude uniformen met blinkende borstku- rassen. Vlak achter den ïykwagen liep Ko ning Gustaaf. soms steunend on den arm van den Kroonprins, de andere vorsten en nrin- sen volgden hem. Dan kwamen galarytulgen. waarin de Kroonprinses. Koningin Alexan dria van Denemarken en verschillende prinsessen gezeten waren, terwijl daarachter Zweedsche edellieden, hoofd-officieren in groot tenue en tal van hooggeplaatste per sonen liepen. En allerwege stonden de menschen ln dich te ryen, studenten met hun vaandels, dia conessen en schoolkinderen vooraan. Vele dames waren in de rouw, de meeste heeren waren in 't zwart en hadden een hoogen hoed op. Nergens was een plaatsje meer vry, de menschen zaten ln de vensterban ken, op de daken en ook aan den overkant van het water zag het zwart. Toen de stoet het Koninkiyk paleis, dat daar zoo geweldig en massief staat op den hoek van de oude stad waar wild het water langsbrulst, passeerde, groette het vaandel van de paleiswacht voor het laatst de Zweed sche landsvrouwe. Velen ontblootten hun hoofd en de oude Koning was op dit moment, door deze stille hulde zóó ontroerd, dat zyn zoons de Kroonprins en Prins Wilhelm hem moesten ondersteunen. En. steeds nog onder het gebeier van alle klokken der stad. trok langzaam de stoet de hoogte naar de Ridderholmskerk, het mau soleum der Zweedsche vorsten, op. Daar was in het koor. vóór het altaar de ca taf alk ge plaatst tusschen kandelabers en onder een groot kruis van electrlschc lampjes. Hon derden kransen hingen er tegen de wanden, groote tuilen seringen prijkten er en ver der was de kerk versierd met dennengroen, zwarte stof en zilveren banden. De soldaten ln oude uniformen presenteerden de de "ens, zachte muziek klonk, en twaalf hoofdofficie ren droegen de kist binnen in de geheel ge vulde kerk en plaatsten haar op de catafalk. De drie Scandinaafsche vorsten, president Relander, de Zweedsche prinsen en prinses sen namen rechts in het koor plaats, de an dere prinsen en prinsessen en de vertegen woordigers van verschilleiyle staatshoofden, links. Men zong een Zweedschen Psalm, het rulschte door het kerkgebouw, onder de hooge. schemerige gewelven. Dan trad de aartsbisschop dr. Nathan Södcrblom naar voren om de gebruikelijke begrafeniscere monie te verrichten. Het was heel stil even, maar dan drong van buiten het verre gedonder van geschut door. het begrafenis- saluut, dat door alle Zweedsche forten af gegeven zou worden. En weer werd er ge zongen. nu door het koor van de slotkapel, waarna de eerste hofprediker dr. Wldncr een korte rede hield. Als tekst had hy gekozen Openbaringen 2 10 „Wees getrouw tot ln den dood. dan zal Ik u den krans des le vens schenken". Dit bybelwoord Ls steeds de levensspreuk der Koningin geweest, het Zweedsche volk moest dit nu als nalaten schap van de overleden Koningin aanvaar den. Vervolgens droeg de aartsbisschop de uitvaartmis op, het voorspel van Wagner's „Parslval" klonk en onder de tonen van een oude melodie droegen de twaalf officieren de kist naar de grafkapel der Bernadotte's. Toen verliet de Koning, die nauw zijn aan doening kon bedwingen, de kerk. Met auto's reed men naar het paleis, een kwartier later werd de afzetting opgeheven, de troepen rukten in. Alles ls plechtig en kalm verloopen, de communisten, die o.a. in den gemeente raad van Göteborg nogal geageerd hadden ln verband met het overly den der Koningin, hebben nu niets van zich laten merken. In de havens rustten de kranen, het verkeer stond gedeelteiyk stop. winkels en banken waren gesloten. Massaal Ls de belangstelling der Stockholmers geweest voor den laatsten tocht der Koningin, ook uit het land was men naar de hoofdstad gekomen en moer dan honderd-duizend menschen sommi gen schatten hun aantal op 150.000 ston den gedurende vele uren langs den weg geschaard. C. G. B. king met 1928 Is de export naar Duitschland met 6 1/2 miliioen gulden of 12 pet. gedaald en kwam zelfs beneden dien van 1925. De Duitsche Invoer van appelen uit Amerika ls ln 4 jaren tijds bijna vertienvoudigd, terwijl die uit ons land ln denzelfden tyd met bijna 35 pet. is verminderd, niettegenstaande 1929 een fruitjaar was als nooit te voren! Onze tuinbouw-export naar Engeland was In 1929 ook lager dan in 1928, doch bleef bo ven dien in de jaren 1927 1926 en 1925. Deze bedroeg ln 1929 f 27,438,000. Telt men deze exportcijfers voor Duitschland en voor En geland bij elkander op, dan biykt dat slechts ruim 13 pet. van de totale export waarden aan tulnbouwartikelen voor reke ning komt van de overige landen. Dit per centage was In 1927: 11, in 1929, zooals hier boven reeds opgemerkt 13, een zelfde percen tage als in 1928. Hoewel op zichzelf niet groot, moet deze verruiming van afzetgebied toegejuicht worden, aangezien daardoor het risico verminderd wordt en de stabiliteit van onzen export vergroot. Van zoo groot belang zyn de mededeelln gen van het Centraal Bureau der veilingen over de resultaten door doelmatige reclame verkregen. Deze waren byv. gunstig by de proefzendingen van tomaten, welke ln 1928 naar Zwitserland zyn gezonden. Terwyi toch ln de jaren 1926 en 1927 onze uitvoer van tomaten naar Zwitserland geen 50.000 K.G. per jaar bedroeg, steeg deze in 1928 tot ruim 400.000 K.G. Het op deze wyze gewonnen terrein moet evenwel behouden blijven. Om de reclame zoo Intensief mogeiyk te voeren, wordt een by dra ge der aangesloten vereerd- gingen gevraagd, waardoor, ten behoeve van het jaar 1930. de beschikking werd verkre gen over een bedrag van f 69.000, speciaal voor reclame-doeleinden. HOLLEBUS. OHZE GROEPiTUEJ Dirs5DAG OOM DE.RDA3 ZATERDAG 1 HET TEKORT BIJ HET SPOORWEGPENSIOENFONDS. DE VAKVEREENIGÏNGEN NIET GEHOORD. We namen gisteren en bericht op, dat en wetsontwerp ls ingediend, om het door professor J. J. A. Muller geschatte tekort van niet minder dan f 230.420.711 te dek ken. In het wetsontwerp wordt voorgesteld dit tekort te dekken in 60 jaar door ieder Jaar een bedrag van f 9825.000 in het fonds te storten. Gaat dit boven de krachten van het Spoorwegbedryf, dan zal de Staat bijsprin gen. De vakvoreeniglngen blijken over deze oplossing van het tekort in een der perso- neelfondsen niet gehoord te *yn en hebben daartegen ernstig bezwaar. Onder de titel ..Zonder ons over ons" schryft het orgaan der Nederlandsche Ver- eeniging o.m. het volgende: „Van eenlg overleg tusschen de regeering of de Spoorwegdirectie met de vertegenwoor digers der meest belanghebbenden, de leden van het pensioenfonds, hebben den dagbladen geen melding gemaakt. Dit kon ook niet. want van een dergelijk overleg ls geen sprake geweest. Dit is toch wel buitengewoon! Het geldt hier een fonds, waarvan de aan wezige middelen voor een belangrijk deel door het spoorwegpersoneel zijn bijeenge bracht, terwyi de thans binnenvloelende stortingen voor het grootste deel door het spoorwegpersoneel worden betaald. Het geldt hier bovendien een fonds van buitengewoon belang voor het spoorwegper soneel Verder kan de wijze, waarop in het be* staande tekort word: voorzien op allerlei manleren Invloed uitoefenen op de positie van het spoorwegpersoneel. Evenwel, als een paar voogden over on» mlr.dige kinderen maken regeering en aan« deelhouders uit hoe en of dit belangrijk vraagstuk zal worden geregeld. Zoo nu en dan (helaas nog al te dlkwyis) doen ze aan den anderen kant nog net alsof er niets veranderd ls ln de wereld".

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 19