Het woord is aan... N.V. Wijnhandel W. Jager Gerlings 47e Jaargang No. 14361 Verschünt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 16 April 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week /0.27J4. met Geïllustreerd Zondagsblad /0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd ia (koin der gemeente) 3-57V4. Franco per post door Nederland 1 387J4- Losse nummer* ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden /0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 130-82 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0-35 Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd I4 regels 0.60^ elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag. Donderdag en Zaterdag) 14 reg. (0.25. elke regel meer /0.10. aitsl i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange on geschiktheid en Overlijden f 600.% Verlies van Hand, Voet oi Oog i 400.% Duim I 250.% Wijsvinger I 150.% Elke andere vinger I 50.% Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD BERICHT. Haarlem's Dagblad zal op 18 April (Goede Vrijdag) en op 21 April (Tweede Paaschdag) NIET verschijnen. HAARLEM, 16 April. Vrouwelijke burgemeesters. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zijn voorstel, om de vrouw benoem baar te maken tot de functies van burge meester en gemeentesecretaris, uit het aan hangige wetsontwerp tot herziening van de gemeentewet teruggenomen. De minister is bij nadere overweging tot de conclusie ge komen, dat de aan het burgemeesterschap verbonden commando's over de brandweer en de politie niet geëigend voor de vrouw zijn, weshalve hij maar liever van het plan netje afzag. Omtrent de bezwaren betreffen de de functie van gemeentesecretaris heeft hij zich slechts in een vage algemeenheid uitgelaten. t Uit het verslag der Kamer-commissie blijkt, dat ook bij verscheidene leden bezwa ren tegen het oorspronkelijke voorstel be stonden. Er werd opgemerkt dat een man zijn uiterste best doet om tegen een vrouw hoffelijk te zijn. Dit kan aanleiding geven tot moeilijkheden: beslissingen kunnen wor den genomen niet uit zakelijke overwegin gen, maar uit overwegingen van hoffelijk heid. Zij vonden het voorstel een symptoom van het drijven van het maatschappelijke le ven in een feministische richting, die zij af keurden. Andere leden daarentegen waren er voor, en sommigen wilden de vrouw ook benoembaar maken tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, voor welke functie speciaal bij het sluiten van huwelijken zij zeker de noodige geschiktheid bezit. Met dit laatste zullen velen het eens zijn. Wat het burgemeesterschap betreft, zal de minister wel meer bezwaren „nader overwo gen" hebben, dan alleen het commando over de politie en de brandweer. Op den duur zal de benoembaarheid van de vrouw tot dit ambt wel komen, maar het schijnt nu nog te vroeg om daartoe over te gaan. Natuurlijk zal worden aangevoerd, dat er in Engeland allang vrouwelijke burgemeesters zijn, maar dat heeft er weinig mee te maken, want de Engelsche functie van Mayor stelt eischen die heel veel verschillen van de Hollandsche functie van burgemeester, en minder om vattend zijn. Dus kan men deze ambten niet op basis van gelijkheid naast elkaar stellen. Maar m.i. is er alles te zeggen voor de redeneering, dat de vrouw in de openbare besturen eerst een rol van practisch grooter beteekenis moet vervullen, eer zij belangrijke leidende posities zooals die des burgemeesters zal kunnen bekleeden. Er is al een klein aantal vrouwen, die verdienstelijk werk in gemeen teraden doen naast een grooter aantal, die er nog heel weinig in uitrichten maar over het geheel genomen staat de vrouw in haar openbare bestuurstaak nog in het eerste begin, en haar invloed in openbare beraad slagingen is gering. Iedereen weet trouwens dat bij de kiezeressen een groote meerder heid nog vrijwel geen belangstelling voor haar nieuwe taak heeft. Natuurlijk zal dat veranderen, en beter worden, en ik heb al eerder de meening geuit dat op den langen duur de volledige samenwerking tusschen man en vrouw, ook in openbare besturen, tot beter resultaten zal moeten leiden dan het huidige werk van de mannen alleen. Maar zoover is het nog lang niet, en in den huldigen toestand lijkt het vrijwel onmoge lijk om een vrouw met het voorzitterschap van de meerendeels vrij lastige ge meenteraden te belasten, en haar de overige gezagsbevoegdheden van een burgemeester te geven, terwijl de onder haar gestelde man nen het besef zullen hebben, dat haar sekse nog bezig is zich voor de functie van gewoon gemeenteraadslid geschikt te maken (be houdens dan de enkele uitzonderingen). Een Fransch spreekwoord zegt: „Tel brille au second rang, qui s'éclipse au premier" en zouden dit de vastberaden dames niet ter harte kunnen nemen, die in zich de roeping voelen om burgermoeder te zijn? Zouden zy niet eerst eens probeeren, niet alleen om zelf als leden van groote bestuurs colleges haar taak met volledig succes te vervullen, maar bovendien ertoe mee te werken dat een voldoende aantal vrouwen dat kan doen, en de algemeene mondighüd van de vrouw voor haar openbare bestuurs taak eerst verwezenlijkt wordt? Onler vrouwelijke leden van openbare bestuien heerscht, om een voorbeeld te noemen, tot dusver nog een haast algemeene weerzin Jegens de complicaties van het financieels beleid. Onderwijs en armenzorg daarente gen zijn onderwerpen, die haar vrijwel allen interesseeren. Maar kan men burgemeesters benoemen, die voor het onderwero financiën geen of weinig aandacht hebben? Het lijkt een zonderling experiment. Ook gaat het niet alleen om technische be kwaamheden. Er wordt veel meer voor het ambt vereïscht Er wordt ook voor ver- elscht, dat de ambtenaren, de gemeenteraad, de burgerij zelf de overtuiging hebben, dat de benoemde in alle opzichten voor haar taak berekend zal zijn en dat zij haar lei ding willen aanvaarden. Die kans zou, geloof lk voorshands bij de benoeming van een vrouw nog uitgesloten zijn. En zij zei! zou er de groote nsdeelen van In niet geringe ma te ondervinden, terwijl het gemeentebelang ]bij haar enoeming niet gediend zou zijn. Arthur Schnitzler: En de meeste menschen beseffen niet eens dat alles dat zij weten, in het diepste van hun ziel weten, zonder dat zij er zich zelf bewust van zijn. M. i. is het veel beter om niet alles tege lijk te willen aoen, en te wachten tot de evolutie zich verde voltrokken heeft. Er zijn al genoeg vrouwen die bitter teleurge steld zijn in sommige beroepen, waarvoor zij zich veel studie getroost hadden en die niet geëigend of nog niet geëigend voor ae vrouw bleken te zijn. R. P. BLOEMENDAAL. VERGADERING VRIJHEIDSBOND Nieuwe kiesvereeniging Gemeentebelang? CONCENTRATIE LIBERALE RAADS LEDEN. De aJdeeling Bloemendaal van de Liberale Staatspartij (de Vrijheidsbond) hield DLns- dagavond een ledenvergadering in Vreeburg. Wegens afwezigheid van den voorzitter Mr. D. v. d. Plaats, werd de vergadering geleid door Jhx. Quarles van Ufford. In de plaats van den heer Bol, die wegens drukke werkzaamheden bedankte, werd tot secretaris gekozen de heer E. Comter. Bij punt 2 der agenda: voorstel tot deel neming aan de op te richten Kiesvereeniging „Gemeentebelangen", gaf de heer Quarles een inleiding. Indertijd, toen bij de verkiezingen de heer Laan niet als nummer een op de lijst werd geplaatst van den Vrijheidsbond, is een aparte lijst buiten den bond gevormd, waardoor de heeren Laan en Dorhout Mees in den Raad kwamen. Voor den Vrijheidsbond werden de heeren Cremer en De Clercq gekozen. De Middenstanders brachten den heer Cassée in den Raad. Deze heeren nu, die volgens hun beginse len bijeen hooren, staan nu los van elkaar en gevoelen dat zoo geen groote kracht van hen kan uitgaan. Daarom hebben zij zich tot den Vrijheidsbond gewend, om medewer king, ten einde tot eenheid te komen en daardoor tot grooter invloed. De heer Quarles stelt nu voor een kies vereeniging „Gemeentebelangen" op te rich= ten, waarbij alle aanverwante groepen zich kunnen aansluiten. Het voordeel er van zal zijn dat de gevormde fractie de sterkste in den Raad zal zijn. Besluit de vergadering het bestuursvoorstel aan te nemen, dan kan aan de Raadsleden gevraagd worden zich bij de Kiesvereeniging „Gemeentebelangen" aan te sluiten. Na eenige discussie wordt het bestuurs voorstel met algemeene stemmen aangenomen en wordt het gemachtigd onderhandelingen te beginnen met de betrokken Raadsleden. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. DE DOODSLAG TE EINDHOVEN. Omtrent den doodslag te Eindhoven, Zon dagavond aan de Tongerenschestraat gepleegd wordt aan de NJR.C. gemeld, dat de verdachte A. B. Dinsdagavond na met de getuigen te zijn geconfronteerd heeft bekend, dat hij Smits met een mes heeft doodgestoken. Waar hij het mes heeft gelaten, weet hij niet meer, daar hij het onderweg heeft weggeworpen. ZIEKENFONDS OPGEHEVEN. Het ondersteuningsfonds „Door Eendracht Saamgebracht" is na een bestaan van 35 jaar op voorstel van het bestuur, tengevolge 'an het inwerkingtreden der Ziektewet, opgehe ven. Er waren nog slechts tien leden over. Besloten werd het in kas zijnde geld onder elkaar te verdeelen, zoodat ieder lid onge veer f 25 ontving. HET TE LAREN GESCHAAKTE MEISJE. Men zal zioh herinneren, dat in Novem ber 1929 te Laren een 8-jarig meisje tijdens het speelkwartier van een der scholen door haar moeder, mevrouw S„ die gescheiden van haar man leefde, per auto is geschaakt en naar Schiphol is vervoerd. Vandaar zijn moeder en kind per vliegmachine naar Pa rij vertrokken. De heer S. heeft sindsdien nasporingen ge daan en ook de Duitsche politie in de zaak gemoeid, daar een spoor naar Duitschiand leidde. Ook te Parijs is het onderzoek naar de verblijfplaats van de moeder en het kind voortgezet. Een Havas telegram meldt thans dat men de verblijfplaats van de moeder te Parijs heeft weten op te sporen, maar da: de moeder sedert begin April is verdwenen. Ook van het geschaakte meisje is geen spoor gevonden. N.V. LOURENS COSTER. Op de Dinsdag gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Lourens Coster werden Balans en Winst- en Verliesrekening vastgesteld en het dividend bepaald op f 125 per aandeel (als vorig jaar). De heer Mr. J. D. Pasteur, aan de beurt van aftreding als commissaris, werd bij acclamatie in deze functie herkozen. ZWEVEN. (Reeds zijn voor de tweede maal in onze duinen proeven met een zweefvliegtuig gehouden). Heeft u, net als lk, gelezen Van die Duitsche zweefimport, Zou dat onze toekomst wezen: Allen aan de zweefvllegsport? Gaan wy rank-als vogels scheren Over strand en zee en duin, Zweef Ik straks om het te leeren, Van mijn dakrand in mijn tuin? Zien we ze niet enkel vliegen Binnenkort, maar doen we mee In een deinend soepel wiegen Boven land en boven zee? Gaan we spoedig onverschrokker Na een zweefduik van een duin Over steedsche huizenblokken Over vaart en boomenkruin? 't Is een vluchtige gedachte Die wel de verbeelding streelt, Dit misschien te boud verwachte Luchtig zwevend toekomstbeeld: Ik ken hier en daar wel menschen Die ik, als 'k zoo zeggen mag, Soms wat. zwevender zou wenschen, Wellicht komt nu nog die dag, En kon 'k zelf maar eens wat zweven, Heb ik dikwijls al gedacht. Er is in dit aardsche leven Veel te veel aan zwaartekracht: Zulk een zwenken, draaien, keeren. Glijdend, deinend luchtig gaan Licht en zonder schokken veeren, Trekt me wel bijzonder aan: Vlieden door de wijde luchten Zonder denderend gerucht, 't Menschelijk rumoer ontvluchten, Voor geen hinderpaal beducht, O, dit denkbeeld zou me lijken En wie weet draagt 't zaad nog vrucht, In de toekomst zal 't wel blijken, 't Zweeft nu nog wat in de lucht. P. GASUS. EEN VLAG VOOR DEN VOLKENBOND. Uitslag van de Prijsvraag. EERSTE PRIJS NIET TOEGEKEND. 's Gravenhage 16 April. Men zal zich herinneren dat het Jaarlijksch congres van de Union der Vol ken bonds ver- eentglngen in 1929 te Madrid gehouden, op voorstel van de Nederlandsche Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, ertoe overging om een prijsvraag uit te schrijven voor een vlag of ander embleem van den Volkenbond Inzendingen voor deze prijsvraag werden tot en met 31 December j.l. ontvangen aan het secretariaat van bedoelde Union ie Brussel gevestigd. De belangstelling voor de prijsvraag uit alle landen bleek de verwach tingen te overtreffen: niet minder toch dan ruim 1500 inzendingen waren aanwezig; som mige uit meer dan één, enkele zelfs uit een geheele reeks ontwerpen samengesteld, zoo- dat het totaal aantal ontwerpen door de jury te beoordeelen. de 2000 overtrof. Ten einde één en ander naar behooren te beoordeelen, is de jury, onder voorzitterschap van den alg. secretaris der Ned. Vereeniging te Brussel in het Palais des Beaux-Arts bijeen geweest en heeft zij haar beslissing vastge steld. De jury heeft geen aanleiding kunnen vinden om den eersten prijs toe te kennen, aangezien naar het eenstemmig oordeel der jury geen der ontwerpen aan de ver- eischten daarvan voldeed. Daartegenover zijn 2 tweede en 3 derde prijzen toegekend. De uitslag is deze, dat de 2 tweede prijzen zijn toegekend aan de ont werpen, ingezonden door de heeren Ottfried Neubecker (Berlijn) en Generaal-Maioor Novetting (Weenen). De 3 derde prijzen wer den verkregen door de inzendingen van de heeren Gaston Kieffer (Bem>. Tobias Schwab (Berlijn) en prof. F. Weber (Stam boul). De jury besloot daarenboven aan 20 inzen dingen. die haar bijzondere aandacht trok ken, een eervolle vermelding toe te ken nen, hetgeen geschied is met de inzendingen van de dames: Charlotte Bud. Berlijn: Elisabeth Gardiner, Maine. VS.; Klary Giffels, Hannover: Esther Schauf, Bazel; de heeren: C. Bender, Cap- pelle-lez-Anvers; Erwin Bossanyi, Wands- beck-Hamburg; Maurice Derolez, Allost. Bel gië; Dingeman Korf, Amsterdam; Joseph Kuhn, Luxemburg-Klansen; Louis Malavieil- le. Parijs: Léopold Lcewenthal, Berlijn; Ri chard Pilgermann. Spora-Menselwitz, Duitsch land; Frieda Raphael. Parijs; Gottfried Richter. Hannover; Tobias Schwab, Arthur Stumpf, Bern: F. Balcarek, K Jopp en Sy- rody, Praag; Curt Scherpe, Dresden. De niet-bekroonde inzenders kunnen hun ne inzendingen terugverkrijgen, indien zij zich daartoe richten tot het secretariaat der Union bovengenoemd, gevestigd Rue Juste Lipse 41, te Brussel, onder bekendmaking van het motto, waaronder hunne inzending is geschied. Intusschen ligt het in de bedoeling om die ontwerpen, die de Jury na eerste schifting behield, dezen zomer, zoo mogelijk tijdens de vergadering van de Assemblée te Genève, tentoon te stellen, zoodat de ontwerpen, die daaronder vallen, nog eenigen tijd zullen dienen te worden behouden. Zij, die hunne inzending terugverlangen hebben uiteraard de koster, van terugzen ding te betalen en moeten behalve het mot to waaronder zij inzonden, duidelijk mede- deeling doen omtrent den aard, afmeting en dergelijke van hunne inzending, HERZIENING DER GEMEENTE WET. HET AFDEELINGSVERSLAG VERSCHENEN. Verschenen zijn het afdeelingsverslag be treffende het wetsontwerp tot herziening der gemeentewet en de nota daarop van der minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Hieraan ontleenen wij: Verschillende leden Juichten het, tegen over andere leden, toe, dat de tegenwoordige minister het onderhavige wetsontwerp heeft gehandhaafd en het niet heeft vervangen door het onder zijn vorig bewind ingedien de. Grenswijziging blijft mogelijk. De voorgestelde regeling betreffende sa menwerking van gemeenten werd door vele leden toegejuicht. De leden, die in begin sel tegenstanders waren van annexatie, hoopten dat annexaties voortaan alleen bij hooge noodzaak zullen geschieden. De minister verklaart hieromtrent in zijn Nota dat men met grond mag ver wachten, dat als de voorgedragen regeling wet zal zijn geworden, het middel van grenswijziging in menig geval niet meer te baat zal hoeven te worden genomen. De minister gaat evenwel niet zoover, te meenen. dat voortaan grenswijziging hij verkiest dit woord boven de zoo suggestieve uitdruk king „annexatie" beperkt zal kunnen 'ij- ven tot de gevallen, waarin geen der betrok ken gemeenten zich daartegen verzet. De vrouw geen burgemeester. Verscheidene leden hadden overwegend bezwaar tegen de benoembaarheid van de vrouw tot burgemeester en tot gemeente secretaris. Andere leden juichten die be noembaarheid toe. Wij hebben reeds gemeld, dat de minister de mogelijkheid van de benoem baarheid heeft teruggenomen. Sommige leden wenschten In het ontwerp een regeling te zien opgenomen, waarbij den gemeenteraad eenige Invloed wordt toege kend op de benoeming van den burgemees ter. bijv. door een aanbeveling op te manen. Andere leden achtten dit voor alle gemeen ten ongewenscht. De minister verklaart, dat van hem geen voorstel is te verwachten, waarbij aan den raad invloed wordt toegekend op de benoe ming van een burgemeester. Dit zou in strijd zijn met de Grondwet. Bovendien, staatsrechtelijk toelaatbaar of niet, de mi nister oordeelt het vestigen van invloed -an den raad bij deze benoeming niet wensehe- lijk. De positie van den burgemeester zou van het begin af eenigszlns scheef en ge wrongen zijn. Onafhankelijkheid is alleen gewaarborgd bij benoeming door de Kroon. De minister kon ook niet instemmen met het geopperde denkbeeld, dat de raad de bevoegdheid zou hebben wethouders te ont slaan. De minister is tegen de opvatting der le den, die het denkbeeld opperden om com missies van bestuur met zelfstandige be voegdheid in het leven te roepen. Het bekende Tielsche geval, waaraan de raadscommissie voor de gemeente-lichtbe- drijven voor bepaalde zaken een beslissende in plaats van een adviseerendc bevoegdheid werd toegekend, zal de minister nader in studie nemen. Op aandrang van die leden die vroegen, of er nog wel aanleiding bestaat om de onder wijzers voor het Lager Onderwijs van het lidmaatschap van den raad uit te sluiten, nu zij hun salaris van het rijk ontvangen en de gemeente daarop geen invloed kan oefe nen. heeft de minister letter 1 van art 23 geschrapt. Opgenomen is alsnog een bepa ling, waarbij de bezoldigde bestuurders van organisaties van gemeentepersoneel van het raadslidmaatschap worden uitgesloten.Vol- gens een andere wijziging wordt uitsluiting van het raadslidmaatschap voor den hoofd commissaris van politie ingelascht. Eveneens is overgenomen de in de afdec- lingen bepleite uitbreiding der uitsluiting van den echtgenoot of de echtgenoote van de(n) uitgeslotene. Ook wordt alsnog voor gesteld, de uitsluiting van de geestelijken te schrappen. De Nota van den minister bevat voorts verschillende bepalingen betreffende het functionneeren van het bestuurslichaam, zoo is opgenomen een bepaling, volgens welke de burgemeester een vergadering van den raad, welke door een voldoend aantal leden is aan gevraagd, binnen een bepaalden tijd moet beleggen. De minister handhaaft den bestaanden vorm van presentiegeld, niet om zijn inner lijke waarde, maar omdat hij geen betere vorm kent. Een bepaling is opgenomen, volgens welke een lid, wien de toegang tot de vergaderin gen is ontzegd, van de presentielijst wordt afgevoerd. De minister acht het niet wen- schelijk. van het hier bedoelde raadsbesluit beroep op den Commissaris der Koningin open te stellen. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt, om art. 189 Gemeentewet te vervangen doer het volgende voorschrift: Bij brand heeft de burgemeester, behoudens de gewone dienst regeling, het opperbevel. Hij draagt zorg voor de aanwezigheid, de doeltreffende verdeeling en den goeden staat van voldoende brandbluschmlddelen, voor de deugdelijke voorbereiding van nur. onmiddellijk gebruik in geval van brand en voor gedurig toezicht op al wat brand gevaar zou kunnen opleveren. De minister ziet geen reden, om de he- Het Belangrijkste Engeland: Churchill contra Snoicden. (4e blad, le pag.) Engeland: Steun aan de industrie. Een orga nisatie in het leven geroepen. (4e blad, le pag.) Frankrijk: Overwinningen der Fransche re- gearing. (4de blad, le pag.) Een vlag voor den Volkenbond. (le blad, le pag.) Bloemendaal: Nieuwe kiesvereeniging Ge meentebelang? (le blad. le pag.) De Jongeren Vredesactie. Een zakelijk ma nifest. (le blad, le pag.) ARTIKELEN. R. P.: Vrouicclijke burgemeesters. tie blad, le pag.) In- en Uitvallen. (2e blad. le pag.) Dr. E. van Raalte: De mislukte codificatie conferentie. (4e blad, 2e pag.) E. W. Ott: Voor de Luistervinken. Een mo dern ontvangtoestel. (2e blad, le pag.) (Voor de laatste berichten zie. men de 2e pagina van het Eerste Blad.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Telefoneer Uwe order op Wynen en Gedistilleerd aan de Spaarne 86 - 90 Telefoon 10 12 voegdheden, ln art. 191 aan den burge meester en den Commissaris van Politie toe gekend, aan hen te ontnemen, en over te brengen bij den raad of het college van B. en W. DE JONGEREN VREDESACTIE. Een zakelijk Manifest. DE MISLUKTE CONFERENTIES. De Jongeren Vredes Actie zendt ons het onderstaande manifest, met verzoek het te willen opnemen op een zoo gunstig mogelijke plaats, waaraan wij gaarne voldoen. AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Het bestuur van de Jongeren Vredes Actie kennis genomen hebbende van de dreigende mislukking van de Londenscbe Vlooteon- ferentle en van het fiasco der Tarievencon- ferentie te Genève. daaruit concludeerende de onmacht der politici om tot een daad werkelijke militaire en economische ontwa pening te geraken. laat langs dezen weg een krachtig protest hooren tegen het feit dat. hoewel ondertec- kenaars van het Kelloggpact. de aan ge noemde conferenties deelnemende mogend heden niet genegen blijken te zijn Dractische uitvoering aan de daaruit voor hen voort vloeiende verplichtingen te geven, vestigt dringend de aandacht op het feit, dat ook de best willende politicus niet kan verhinderen dat de mogelijkheid tot een nog ontzettender herhaling van de schande 1914- 1918 blijf bestaan, als niet een bewuste, in de richting van oprechte toenadering tus schen de volken stuwende volkswil zich ach ter hem stelt, ls van oordeel dat de verantwoordelijkheid van een dergelijke catastrophe rust oo de volken zelf, welke verzuimen krachtig hun verlangen naar vrede te uiten, dringt er bij een ieder met klem op aan, daadwerkelijk den vredeswil te toonen. de goedwillende offerbercldc politici te steunen, en de tegenwerkende eigen behang vasthou dende krachten tot een andere houding te dwingen, besluit aan dit manifest een zoo groot mogelijke verbreiding te geven o.n. door pu blicatie In de geheele Nederlandsche Pers. Het Landelilk comité der JONGEREN VREDES ACTIE, Meezenlaan 63, 's-Gravenhage. Wij hebben in dit blad herhaaldelijk de wcnschelijkheld betoogd dat de vredesorga nisaties op deze wijze, in direct verband met de actueele feiten die dus midden in de openbare belangstelling staan zich zouden doen hooren, en de medewerking van de pers inroepen om uiting te geven aan hun streven. Met bijzonder genoegen plaatsen wij dan ook dit manifest van de Jongeren Vredes Actie. De activiteit van de jongeren is van het hoogste belang WIJ hopen dat de organisatie het hier niet bij laten zal, maar ook kennis van den inhoud van dit manifest geven aan haar bultenlandsche zusterorga nisaties als dat al niet gebeurd ls en deze aanbevelen om zich op dergelijke wijze te uiten. Het succes van dergelyke actie kan niet uitblijven en bevordert zonder eenigen twij fel de spoedige hervatting van de afgebro ken onderhandelingen, en het ultime wel slagen,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1