Het woord is aan... 47e Jaargang No. 14364 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 22 April 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEURENi J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR! ROBERT PEEREBOOlf ABONNEMENTEN: per week f 0.27H, met Geïllustreerd Zondagsblad f0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57)4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post- Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 a Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN15 regel* 1.75, elke regel meer f Q_J5. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 10.&\ elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. On re Groentjes (Dinsdag^ Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f CL25. elke regel meer /0.10. ortsL i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger I 50.-. Arm- ol Beenbreak f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DE DRUKTE TIJDENS DE PAASCHDAGEN. Te Haarlem. De Paaschdagen mogen dan niet de offi- cieele bollendagen geworden zijn, toch heb ben duizenden van de gelegenheid gebruik gemaakt om tijdens de beide feestdagen een bezoek te brengen aan de bloeiende velden. Dank zij de uitstekende maatregelen, door de Haarlemsche politie genomen, ontston den er voor het verkeer van en naar Amster dam vrijwel geen moeilijkheden. De duide - lijke borden een verkeerspijlen, die overal langs den weg waren opgesteld, bewezen daarbij uitnemende diensten! De bonte rij auto's en fietsers had dus niet te klagen over onze goede zorgen, maar wel over de grillen van ons wispelturig klimaat, want slechts sporadisch schonk de zon ons haar verwar mende stralen, die voor het welslagen van een bollendag nu eenmaal onmisbaar zijn. Toch heeft menigeen de koelte desondanks totaal genegeerd; zoo zagen wij een groot aantal sportief aangelegde menschen, die er zonder jas op uitgetrokken waren, terwijl we zelfs onverbeterlijke optimisten konden op merken, die zich, iedere temperatuur tar tend, in gezelschap van een biertje op de terrassen van de café's neergezet hadden, alsof het hartje zomer was. Zooals altijd bood de drukte ook nu weer de grootste verscheidenheid. Wij zagen voer tuigen van de moest uiteenloopende (of liever -rijdende) soort. Luxueuse limousines van het allernieuwste model reden te vreden voor, naast of achter vehikels van ongetwijfeld historische waarde; maar alle, oud of nieuw, waren feestelijk versierd met de bekende gele guirlandes, de voorboden als het ware van de lente in Kerinemerland. Tal van lezers hebben onzen raad opge volgd en een wandeling gemaakt in de buurt van EJswout en langs de smalle Houtvaart, waar de bollenvelden inderdaad een imponee rend schouwspel boden. Ook Groenendaal werd druk bezocht; velen vonden: hier na een wat al te frisschen tocht een aangename beschutting. Te Haarlem-Noord. T Is niet meer zooals voorhen, toen tal van bloemenvelden In het thans Noordelijk ste deel van de bloemenstad op Paschen vele honderden kijkers naar hier lokten. Bloe menvelden zijn er niet meer in Haarlem- Noord, behoudens dan eenige tuinen langs het pad van de Jan Gijzenvaart naar Sant poort-station. Daar vindt men nog wat vroe ge bloemen in bloei, evenals op eenige kleine stukjes tuingrond langs en nabij den Rijks straatweg benoorden het oude dorp Schoten. Maar druk is het wel geweest op de hoofd wegen, vooral op den 2en Paasohdag. Hon derden versierde auto's en duizenden wiel rijders en motorfietsen passeerden den Rijksstraatweg. Vele Zaanstrekers volgden den Spaarndamscheweg of den Slaperdijk- weg. Op deze anders eentonige wegen gaf dit een ongekende levendigheid. Te Hillegom. Onze correspondent te Hillegom schrijft, dat het bezoek aan de bloemenvelden daar tegengevallen is, omdat de verwachtingen voor de Paaschdagen te hoog waren gespan nen. Op den eersten dag was het niets meer dan gewoon druk. Op den tweeden dag zijn wel is waar duizenden door het morgen zonnetje verlokt om met alle beschikbare middelen van vervoer naar Hillegom te ko men, zoodat het dien dag beslist zeer druk was, vooral door de auto's, die in bijna on afgebroken rijen uit het Noorden en uit het Zuiden de gemeente doortrokken. De trams zaten Maandag tot het vallen van den avond steeds volgepropt met pas sagiers. De politie was beide dagen van 's morgens tot 's avonds In actie om het ver keer te leiden. Er kwamen geen ongeregeld heden voor. Te Velsen. Ging de le Paaschdag vrij kalm voorbij, op Paasch-Maandag was de drukte zóó enorm, dat het verkeer over de pont ernstige stagnatie ondervond. De politie, zoowel ten Zuiden als ten Noorden van het kanaal ver klaarde, dat zij een dergelijke drukte nog nooit had meegemaakt. Een groot deel van deze drukte was het gevolg van de dien dag te Alkmaar gehou den motorwedstrijden. Van heinde en ver kwamen auto's en vooral motorrijders aan snorren. Aan de Zuidzijde was de drukte het grootst tusschen 11 en 14 uur. Daar de stroom vrij geleidelijk kwam opzetten en twee groote ponten in de vaart waren, ging het verkeer tamelijk geregeld Dat er af en toe een 40-tal auto's en queue stond te wach ten is in Velsen geen bijzondere gebeurtenis meer en ook het gewirwar bij de pontsteigers is op „gewone" Zondagen hevig. Toen na afloop der wedstrijden de honder den auto's en motorrijwielen zich huiswaarts haastten, bleken de ponten de drukte niet aan te kunnen, zoodat er aan de Noordzijde een geweldige opstopping ontstond. De file strekte zich somtijds uit van het kanaal tot de Melklaan, een afstand van bijna 1 K.M.! Eenmaal aan den overkant zette men alle zeilen of beter „alle gas" bij. om den verlo ren tijd in te halen. Vooral de motorrijders profiteerden van de fraaie race-baan. Zij kwamen bij honderden voorbij. Dat de politie aan beide kanten van het kanaal een moeilijken dag heeft gehad zal een ieder.die deze drukte wel eens heeft gadegeslagen, kunnen begrijpen. Dank zij haar activiteit liep alles goed van stapel. De beide ongevallen, elders vermeld, zijn niet het gevolg van de drukte. De spoorwegen hadden met het oog op de bollendrukte verscheidene extra-treinen in gelegd tusschen Haarlem en Leiden, doch deze extra-maatregel was achteraf be schouwd niet noodig geweest. Wie kon dat vooruit ook weten? Er zijn weinig plaatsbe wijzen verkocht naar de bollenstreek. Toch is het aan het station beide Paaschdagen en den Paaschzaterdag zeer druk geweest, drukker dan andere jaren. Er schijnen meer menschen op i*eis geweest te zijn dan anders. Vooral Tweeden Paaschdag zag men tot laat in den avond lieden met koffers en rugzak ken. die zich naar de treinen spoedden; fa milies van meerdere en mindere uitgebreid heid veroorzaakten naar den aard grootere of kleine opstoppingen voor de loketten en voor de contróle-muizenvallen, taxi's reden af en aan, haastige menschen misten den trein en flegmatici haalden hem nog mak kelijk, hoéwei beide variëteiten van het men- schelijk ras terzelfder tijd aan het station kwamen, kortom, het was de gezellige druk te, die de Feestdagen kenmerkt en het ons doet betreuren, dat ze weer voorbij zijn, al zal het stationspersoneel er op het oogenblik misschien wel eens anders over denken. (Zie ook elders in dit nummer). VERKEERSONGEVALLEN TIJDENS DE PAASCHDAGEN. EENIGE ERNSTIGE ONGELUKKEN TE VELSEN. Onze correspondent te Velsen schrijft Op den Tweeden Paaschdag hebben te Velsen twee verkeersongevallen plaats ge vonden. Het eerste, dat omstreeks 1 uur des middags gebeurde was van zeer ernstigen aard en moet blijkbaar aan onvoorzichtig heid van het slachtoffer te wijten zijn. Op genoemd tijdstip reed een 48-jarig mo torrijder, den A. uit Amstelveen, met groote snelheid (volgens ooggetuigen ongeveer 100 K.M.1) op den Rijksweg te Santpoort in de richting van de pont Van den ouden weg kwam in dezelfde richting een autobus. Toen laatstgenoemd voertuig op den asphaltweg kwam, schijnt den A. de bus te hebben wil len passeeren, waarbij hij naar links moest uitwijken. Vermoedelijk geraakte hij bij deze manoeuvre zijn stuur kwijt. Hij reed in volle De Engelsche overheid heelt een Duitsch voorbeeld gevolgd. Evenals de soldaten van den Reichswehr, ontvangen de Engelsche mariniers, behalve krijgstechnisch onder richt lessen in practische vakken. Hier ziet men Engelsche Jantjesbezig, met het aan- brengen van dew- en raamkozijnen tn een sa aanbotuod zijnd hutn vaart op den lossen berm ter llnkenrijde van den weg. waardoor de motor eenige malen over den kop sloeg. De bestuurder smakte tegen den grond, waar. hij kreunend bleef liggen. Zoowel dr. de Groot te Santpoort, als dr. de Weerdt te Velsen werden geroepen. De geneeskundigen hebben den ongelukkige, die zeer veel pijn leed, bijna over het gcheele lichaam moeten verbinden en hebben hem daarna per ziekenauto naar het Antonius- Ziekenhuis te LJmuiden doen overbrengen. Daar werd geconstateerd, dat de man een hersenscuddlng had bekomen, verder een sleutelbeenfractuur en bovendien was zijn linkerarm verbrijzeld, zijn rechterarm ge broken en had hij een gecompliceerde breuk van het rechteronderbeen, alsmede eenige bloedende vleeschwonden. De toestand van het slachtoffer was des avonds van dien aard, dat het ergste werd gevreesd. Des middags vier uur vond op den hoek van de Meervïietstraat en den Driehuizer- kerkweg nabij de lunchroom „Anneta" een ongeval plaats, waarvan eveneens een mo torrijder het slachtoffer werd. De heer J. de V. wonende te Beverwijk reed, met zijn verloofde op de duozitting, van den Driehuizerkerkweg naar de pont. Uit de Meervïietstraat kwam op hetzelfde oogen blik een autobus van de „Brockway", be stuurd door A. B. Volgens ooggetuigen aarzel de op het kritieke moment de motorrijder tusschen twee mogelijkheden: vóór de auto bus omrijden dan wel deze te laten vóór gaan. Het gevolg was een ernstige botsing, ondanks d~t de bestuurder van de autobus door krachtig te remmen, trachtte een aan rijding te voorkomen. Demo torrijder viel met een smak tegen den grond, terwijl de duo rijdster van den motor werd geslingerd. De bestuurder brak zijn linker onderbeen even boven den enkel, zijn verloofde kwam met den schrik vrij. De heer de V. werd na door dr. de Weerdt verbonden te zijn, per zieken auto naar het Roode Kruis-ZIekenhuis te Beverwijk overgebracht. Het motorrijwiel, dat slechts door het op vijzelen van de autobus bevrijd kon worden, bleek ernstig te zijn beschadigd. Het ongeval, dat op het drukste nur van den dag geschiedde, verwekte veel conster natie. De toeloop van wandelaars was zoo groot-, dat het verkeer er eenlgen tijd stag natie door ondervond. De motorrijder vtn Laar te Wasse naar kwam Zaterdag op den Rijksstraat weg ter hoogte van de Rust en Vreugdelaan in botsing met een auto. Met een ernstige beenbreuk is hij naar het St.-Elisabeth-ge- sticht te Leiden vervoerd. Zaterdagmiddag heeft te M i e r 1 o een mo torongeval plaats gehad. Bij het verlaten van de tram passeerde juist een motorrijder, waardoor een zekere J. alhier aangereden werd en een dubbele beenbreuk opliep. De getroffene, die vader is van een groot huis gezin, werd naar het gasthuis te Helmond vervoerd. Maandag zijn door het buitengewoon drukke verkeer op den Rijksstraatweg Arn hemUtrecht nabij De Klomp eenige ver keersongevallen gebeurd. Een motorrijder uit Doorn kwam met een wielrijder in bot sing. De wielrijder werd in bewusteloozen toestand naar huis vervoerd, terwijl de mo torrijder met een zware schedelbreuk per ziekenauto naar het ziekenhuis te Arnhem is vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Ook werd een motorrijder uit Veenendaal door een hem achteroprij de nde auto gegre pen. De mot-or werd vernield. De bestuurders kwamen met den schrik vrij. Maandag wilde 'n motorrijder uit Rotterdam B. S., een café bij de Hakkelaarsbrug te Mui den bezoeken, waartoe hij zijn motor op den weg keerde. Uit de richting Muiden kwam met groote snelheid een andere motor rijder aangereden, eveneens een Rotter dammer en wel de heer H. G., die B. S. in de flank aanreed. Deze werd ernstig gewond en met een gebroken onderbeen opgenomen. De duorijdster kwam met den schrik vrij. H G. kreeg vrij ernstige kneuzingen evenals zijn duorijdster. DE OPENING DER NOORDER. SLUIS TE IJMUIDEN. HULP VOOR HET POLITIECORPS. Naar wij vernemen zullen op 29 April a.s., den dag der officieelé opening der Noorder- sluis, 40 rijksveldwachters en 20 marechaos- sée's het politiecorps komen versterken ter handhaving van de orde. CéCILE SOREL GEWOND. HAAR AUTO VERONGELUKT. FONT AINEBLEAU 20 April (B.TA) Hedenochtend is een auto. waarin zich de bekende Fransche tooneelspeelsler Céci'.e Sorel bevond, nabij Fontalneb'.eau geslipt. De actrice, die van Sanry sur Mer naar Parijs terugkeerde, bekwam een schouderbreuk. PARIJS. 20 April (B.T.A.) De toestand van Oeciie Sorel is niet ernstig. Zij moet echter langen tijd rust nemen, waardoor zij voorlooplg niet in de Comédie Franca ise zal kumy.n optreden. Si grid Undset: Zoodis volwassenen altijd praten met kinderen. De volwassene vraagt en de klei nen, die zooveel wijsheid in zich hebben, spreken zwijgend met een blik van de oog en en laten bewust slechts zooveel los, als zij gewenscht vinden. HET „SKIP VOL WONDERS". (De plannen om een schip des vermaaks buiten de drie mijl- limiet langs de Nederlandsche kust te laten varen met tal van aan den wal verboden attracties, schijnt vaster vormen aan te nemen. Courantberichten). Dit is een mooi idee. Ik ga er mee in zee, Ik wil ook wel een keer wat vlotter varen Dan met het Schip van Staat, Dat te voorzichtig gaat En vreest voor allerhande soort gevaren; Met dit fameuze schip Omzeil je elke klip. Die op je pad gelegd zijn door de wetten, Je doet een heelen dag Eens alles wat niet mag En zonder dat t Je iemand kan beletten, Je voelt je dan eens weer, Zoo voor een enklen keer. Een onbezorgd ondeugenden kwajongen. Die vrij van 't strenge huls Niet. in het dwingend buis Van vaderlijk vermaan meer is gewrongen; Ik ben zoo van die soort. Dien 't spelen niet bekoort, In klatergoud versierde zwoele zalen, En deed men in ons land Het speelverbod aan kant Dan zou ik er geen oogenblik naar talen; Hazardspel mag hier niet En nu men het verbiedt. Nu zou ik toch zoo graag eens willen spelen, Het strijdt met het fatsoen. Maar 'k zou het wat graag doen En aldus, weet lk zeker, denken velen. Dus voor de eerste vaart Bestel ik vast een kaart. Ik kan er nu al vurig naar verlangen, Al zal ik dan misschien Het speelhol zelfs niet zien, Doch al maar over de verschansing hangen. P. GASUS. ERNSTIG VLIEGONGEVAL BIJ NEW-JERSEY. 4 DOODEN. NEW YORK, 19 April (V.D.) In de nabij heid van New Jersey heeft Vrijdag een ernstig vliegongeval plaats gehad. Bij deze stad vloog een verkeersvliegtuig met drie passagiers tegen het hoogspanningsnet en vloog in brand. Hat toestel stortte brandend naar beneden. De vier Inzittenden kwamen in de vlammen om. Tengevolge van het ongeval werd de stroom toevoer afgesneden en was de stad gedurende eenige uren in duisternis gehuld. NEW YORK, 1 A9pril (V.D.) Het ernstig vliegongeval, dat Vrijdagavond bij New Jersey heeft plaats gehad en waarbij een vlieger en drie passagiers om het leven zijn gekomen, is waarschijnlijk veroorzaakt doordat ae vlieger tengevolge van den dicihten nevel weinig uitzicht had. Het vliegtuig had reeds een half uur boven de stad gevlogen voor dat het tegen den 132.000 volt leidenden hoog spanningsdraad vloog en in vlammen naar beneden viel. Onder de slachtoffers bevindt zich de pre sident van de Interna'tonale Luchtvaart Federatie Graaf Henry de la Vaux, die een reis van ongeveer twee maanden ln Zuid Midden- en Noord-Amerlka maakte, welke hij geheel per vliegtuig deed. Hij had het toestel in Montreal gehuurd om tijdig voor een feestmaal in New York te kunnen zijn. Hij was reeds in avondtoilet. De lijken der slachtoffers zijn geheel verkoold, zoodat het niet mogelijk is de identiteit vast te stellen. DE RAMP IN COSTESCI. 110 LIJKEN HERKEND. Onder de puinhoopen van de afgebrande kerk te Costesci (men zie de courant var Zaterdag) zijn 96 lijken gevonden, die men heeft kunnen identiiiceeren en 6 die onher kenbaar waren. In het ziekenhuis liggen 10 ernstig gewonden. De minister van binnen- landsche zaken. Vajda Voevod. heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven. Nader meldt men: Volgens de laatste berichten zijn 110 lijken herkend. Men meent, dat nog ongeveer 70 dooden onder de puinhoopen liggen. De kerk is binnen een uur afgebrand. De meeste slachtoffers zijn Jonge menschen en kin deren. Alle gezinnen te Costesci zijn in rouw gedompeld. De ministers van binnenlar.dsche zaken en volkswelvaart hebben ter plaatse een hulpactie georganiseerd. De slachtoffers orden Zondag ln een gemeenschappelijk graf op de-plaats waar de kerk stond, be» graven, Het Belangrijkste Verkeersongelukken tijdens Paschen. (le blad, le pag.) De drukte tijdens de Paaschdagen. (le blad, le pag. en 2e blad, le pag.) Verscherpte toestand in Britsch-Indic. (2e blad, lc pag.) Een reeks noodlottige ongevallen in het buitenland. (le blad, le pag.) Cecile Sorel gewond. (le blad, le pag.) ARTIKELEN. R.P.: De Kilometerzwelgers. (le blad, le pag) In- en Uitvallen: Het Fuif schip. (2e blad, le pag.) Lettinga: Financieele kroniek. (2e blad, 2e pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad.) BLOEDIGE BOTSINGEN IN LEIPZIG. DRIE POLITIEBEAMBTEN GEDOOD. LEIPZIG. 20 April (V.D.) De communis tische Jeugddag, die op eersten Paaschdag werd gehouden, heeft tot nu toe drie dooden en talrijke gewonden geëlscht. In het cen trum der stad kwam het Zondagavond tot een botsing, waarbij twee politiebeambten gedood werden; zeven andere personen wer den gewond. Door de politie wordt het volgende hierom trent medegedeeld: Aan den communlstlschen Jeugddag na men ongeveer zeventien duizend personen deel. Op eenige plaatsen werden plakkaten met opruiende opschriften ln beslag geno men. Terwijl het bij de optochten betrekke lijk ordelijk toeging, kwam het bij da de monstratie op de Augus uspiatz tot. hovlgo botsingen Op den Grlmxnalschen Stclnweg hadden demonstranten getracht een auto aan te houden en omver te werpen. Terwijl het de politie gelukte de auto een doorgang tc verzorgen, werd zij zelf door demonstran ten aangevollen en met latten en stokken ge slagen. De politieagenten trachten zich met hun revolvers tegen zes der aanvallers te verdedigen. Daarbij werd de hoofdagent van politie Gall zoo geslagen, dat hij dood neer viel. De opperwachtmeester Kappe is ©enige uren na het gebeurde aan de gevolgen der verwonding overleden. Een derde politie agent verkeert ln levensgevaar. Drie politie agenten zijn nog zwaar gewond. Om zich te verdedigen hebben de politie agenten van hun revolvers gebruik gemaakt. Een der oproerkraaiers kreeg een doodelijk schot, terwijl vier anderen gewond werd?n. In verband met deze gebeurtenissen heeft de politie alle demonstraties op Maandag ver boden. HAARLEM, 22 April. De Kilometerzwelgers Paschen, ofschoon kil, heeft weer vele kilo meterzwelgers op onze wegen losgelaten cn Ik heb spannende momenten aanschouwd. Er is niet alleen een aparte Voorzienigheid voor kinderen en dronkaards, maar ook een zécr aparte voor slingerende juffrouwen op fietsen, wier labiel evenwicht verder bedreigd wordt door groote bossen narcissen, die op het crltleke moment tusschen stuur en knie be* kneld dreigen te raken. Evenals de kinderen cn de dronkaards worden deze Juffrouwen slechts gered door haar subliome onbewust heid van het gevaar, waarin zij verkeeren. Ik heb er een gezien, op den Binnenweg, dlo in de daar ter plaatse gebruikelijke situatie verkeerde dat zij door twee trams en drie auto's bedreigd werd. De trams hadden twee derden van de wegbreedte noodig, van de drie autobestuurders reed er een ongeveer tachtig, dc tweede slechts zestig, terwijl de derde, te oordeelen naar de uitdrukking van zijn gelaat, alle hoop had opgegeven om het leven eraf te brengen. De Juffrouw gebruikte, volmaakt zofgeloos, de vollo wegbreedte, in de blijkbare overtuiging dat geen man zoo on. galant zou zijn om daar bezwaar tegen te maken. Ik zal het geval niet in détails be- sqhrljven dat zou te veel ruimte vorderen, ofschoon de crisis in 1/5 seconde voorbij was maar slechts vermelden, da; ln dit geval de juffrouw gered werd door de narcissen, die haar evenwicht definitief verstoorden toen zij luchthartig tegen een kennis wuifde. Gelukkig hing de bos aan den kant van het trottoir, waarop zij derhalve om. viel. De autodle-80-reed miste haar op een centimeter of zoo. ZIJ bemerkte het geens zins en s eeg weldra weer op, na een ver ontwaardigden blik ln het rond. Terwijl er alles schijnt te ze-gen te zijn voor de instelling van een RUksexamen voor fietsende juffrouwen, zeer gestreng toe te passen, heb ik meer bezwaar tegen den man die 80 en zelfs tegen den man die onder de gegeven omstandigheden slechts zestig reed. Een aantal automobilisten schijnt volkomen door sne'.heidsverdwazing bevangen te zijn, en maakt alle anderen ook de andere automobilisten het leven onaangenaam door wild kilometerzwelgen en door het aller-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1