HET WINKELWERKTIJDENBESLUIT. SPOOR's MOSTERD Spoor's gestampte Muisjes MUZIEK Spoor S z-v»i'sVrs oh a*Kia s HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 23 APRIL 1930 De enquête bii den Haarlemschen Winkelstand. Het rapport van het dagelijksch bestuur der Middenstandscentrale. Een uniforme regeling niet te treffen. Goede verstandhouding tusschen winkeliers en personeel. Zooals wij ln ons nummer van Dinsdag meldden heeft het dagelij ksoh bestuur der Middenstandscentrale in de vergadering dier organisatie, Dinsdagavond in de Tuinzaal van café-restaurant Brinkmann gehouden, het rapport van het dagelijksch bestuur In zake de bij den geiheelen Haarlemschen winkelstand gehouden enquête ln verband met het Winkelwerktijdenbesluit aange boden. Aan deze enquête hebben 15 enquêteurs medegewerkt, die door de Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn aangewezen. Den Directeur dezer Beurs, den heer Vader, wordt voor zijn medewerking in dezen dank gezegd. (Later is nóg een enquêteur aangenomen voor dat deel van Haarlem, dat vroeger Spaarndam heette. Een lid der Middenstandscentrale stelde zich beschikbaar voor het bewerken van drie straten in de binnenstad.) Bij het begin was de stad in 15 rayons verdeeld, later in 17. Door de enquêteurs zijn ln eerste instan tie uitgereikt 3279 enquête-biljetten. Later bleek dat eenige biljetten abusievelijk waren uitgereikt; aangenomen mag worden dat er in Haarlem 3100 winkelzaken zijn. Op 38 in woners is er dus een middenstandskern: een winkel. Het zou onverantwoordelijk zijn, den welstand van die kern in gevaar te brengen. Door de 17 enquêteurs werden ingeleverd 2513 biljetten. Weigeringen om biljetten in te vullen waren er 579. Bij den secretaris zijn nog (buiten de genoemde 2513) 57 biljetten bezorgd; 400 biljetten waren blanco, zoodat er totaal 2170 ingevulde biljetten waren; dit is ongeveer 75% van het totaal aantal win kelzaken. De 25% schuilt in de kleine zaken, waarvan de meeste zonder personeel wer ken en dus met het Winkelwerktijdenbesluit niets te maken hebben. Van de 2170 zaken zijn er 621 winkels met en 1549 zonder personeel. De winkelzaken. Die zaken kunnen verdeeld worden Ln twee groote groepen: consumptie- en niet-con- sumptiezaken. De verdeeling der Consumptiezaken in hoofdgroepen is: Kruidenierswaren, comestibles, fijne vleeschwaren, koffie, thee, enz249 zaken. Sigaren, sigaretten, tabak, rook artikelen, koffie, thee, choco lade 175 Bakkerijen, banketzaken, confi- seurs en koks, chocolade, suikerwerk 172 Aardappelen, groenten, fruit, comestibles, visoh. enz155 Rund- en varkensslagerswin kels, vleeschhandel, poeliers, enz141 Melkhandel, zuivelproducten, vleeschwaren, enz. 123 Drogisterijen, chemicaliën, verf waren, enz50 Wijnen, gedistilleerd, likeuren, enz20 Granen, fourages, zaden en vo- gelhandel 6 Diverse 2 Totaal consumptiezaken 1093 zaken. De verdeeling der niet-Consumptiezaken is: Kleedingartikelen, dames-, hee- ren- en kinderkleeding. hoe den en petten, chapellcrie, manufacturen, textiel, pelte rijen, kleermakerijen 219 zaken. Dames- en heerenkappers 123 Meubelen, rietwerk, antiek, enz. 92 Schoenen, schoenmakerijen, lederhandel, lederwaren, za dels, enz88 Boek-, kunst- en muziekhandel, bibliotheek, kantoorbehoeften, papierhandel enz80 Luxe en huishoudelijke artike len, schoonmaakgerecdschap- pen, enz. 79 Rijwiel- en motorenhandel, rij- wielonderdeelen 77 Electr. artikelen, verlichting, radio, sanitair, enz65 Bloemen en planten, kunstbloe men. enz31 Uurwerken, goud en zilver, enz. 23 Fotografen, fotografieartikelen, enz18 Ijzerwaren, gereedschappen, kachels, haarden, enz15 (de Gemeentelijke winkel Xierbij niet inbegrepen). Muziekinstrumenten, enz12 Verfwaren, glas, enz8 Brandstoffen, enz8 Parfumerie en toiletartikelen 6 Optiek, enz6 Naaimachines, enz4 Speelgoederen 2 Diverse 31 Totaal niet-consumptiezaken 987 De organisatie der winkeliers. 24 Winkeliers gaven op georganiseerd te zijn bij de Christelijke Middenstandsvereeni- glng. 263 Winkeliers gaven op georganiseerd te zijn bij de Haarlemsche Handelsvereoniging. 309 Winkeliers gaven op georganiseerd te zijn bij de R.-K. Mlddenstandsvereenlglng. 462 Winkeliers gaven op georganiseerd te zijn bij een Patroonsvakvereeniging. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. 1151 Winkeliers gaven op niet georgani seerd te zijn. 201 Winkeliers hebben de vraag niet be antwoord. De Christelijke Middenstandsvereeniglng telt c.a. 75 leden; de Haarl. Handelsvereeni- ging c.a. 600 en de R.K. Mlddenstandsver- eeniging c.a. 650 leden. De organisatie der Winkelbedienden, Bij 5 werkgevers waren 5 winkelbedienden georganiseerd in den Christqlijken Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Bij 9 werkgevers waren 10 winkelbedien den georganiseerd in den R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, waaronder één filiaalhouder, aldus als plaatsvervangend werkgever optredend. Bij 9 werkgevers waren 14 winkelbedien den georganiseerd in den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Bij 8 kapperspatroons waren 12 bedienden georganiseerd in den Kappersbedienden- bond. Bij 1 winkelier was 1 bediende georgani seerd in de Vereeniging „Mercurius". Deze 32 werkgevers werken met 111 perso neelsleden, waarvan er dus 42 in totaal ge organiseerd zijn. Bij 504 werkgevers werken 1115 perso neelsleden, waarvan er niet één georgani seerd is. Twee en dertig werkgevers werkend met 61 personeelsleden hebben de vraag niet in gevuld. Terwijl 27 werkgevers, die te zamen met 146 personeelsleden werken, hebben geant woord, dat zij niet weten, of hun personeel al dan niet georganiseerd is. Recapitulatie: Totaal 1433 Dames- en Heerenpersoneel. Daarvan 42 georganiseerd. 1184 niet-georganiseerd. 207 onbekend. Totaal: 1433 Personeelsleden. De drie Handels-, Kantoor- en Winkelbe- diendenbonöen van Haarlem hebben dus tezamen het mandaat en het vertrouwen, voorzoover bekend, van 41 personeelsleden van de 1433, achter zich, met wie wij, aldus het dag. bestuur der Middenstandscentrale, straks „overleg" zullen moeten plegen, De regeling van den vrijen halven dag. 222 Werkgevers geven aan 767 personeels leden een morgen vrij. 219 Werkgevers geven aan 427 personeels leden een middag vrij. 19 Werkgevers geven aan 68 personeels leden om de andere week, afwisselend een morgen en een middag vrij. 25 Werkgevers gaven het niet op, die met 32 pereoneeelsleden werken. Naar aanleiding van Vraag 8 der Enquête of het in het voornemen van den werkgever ligt, om ingevolge de door den Gemeente raad aangenomen motie-Bijvoet, uitsprekend de wenschelijkheid van een vrijen middag voor het personeel, de getroffen regeling te veranderen, hebben 50 werkgevers, met 188 personeelsleden werkend, aan de commissie medegedeeld hun regeling te willen wijzigen en in plaats van een morgen een middag vrijaf te zullen geven. Hierdoor wordt de verhouding als volgt* 172 Werkgevers geven aan 579 personeels leden een morgen vrij; 269 Werkgevers geven aan 615 personeels leden een middag vrij; 19 Werkgevers geven aan 68 personeels ka afwisselend een morgen of middag Nadat het rapport reeds geschreven en vastgesteld was, verscheen in de bladen een advertentie van verschillende zaken in dames-, heeren- en kinderkleeding, mode artikelen, manufacturen, tapijten, enz. Het waren de zaken, welke destijds beslo ten op Vrijdagmorgen te sluiten, met het oog op den vrUen halven dag voor het personeel. Thans kondigen zij aan dit besluit in te trekken en haar winkels ook op Vrijdag morgen geopend te houden. Onmiddellijk daarop heeft de commissie aan deze zaken gevraagd: le. of zij destijds het Enquètebiljet had den ingevuld en afgegeven; 2e. of zij vroeger aan al het personeel een morgen vrij gaven; 3e. of zij thaDs deze regeling veranderen, zoo ja, hoe dan? Van de meeste zaken zijn bereids de ant- woórden binnengekomen. Van deze bleek slechts één zaak destijds het Enquètebiljet niet te hebben ingevuld. Allen deelden mede, dat zij in den vervolge dagelijks afwisselend een morgen zullen vrij geven, dus het z.g. „rouleersysteem" zullen toepassen, 's Middags, aldus werd bericht, is het voor deze soort zaken een onmogelijk heid. 's Morgens toch worden bijna geene en des middags en 's avonds zoowat alle vcr- koopen gedaan. Wat overigens voldoende bekend Is! De medegedeelde cijfers in het rapport ondergaan dus door den gewijzigden maat regel geenerlei wijziging. Een Branche-gewijze sluiting. Bij de enquête is de vraag gesteld: „Is voor uw soort zaak een branchegewijze slui ting mogelijk en gewenscht?" Deze vraag is ais volgt beantwoord door: Consumptieraken. vóór tegen blanco Kruidenierswaren, enz46 100 102 Sigaren, enz. 20 70 76 Bakkerijen, enz. 20 102 58 Aardappelen, groenten, enz. 19 65 70 Slagerswinkels, enz52 40 50 Melk. zuivelproducten, enz. 22 45 56 Drogisterijen, verfwaren, enz. 4 29 17 Wijnen. Gedistilleerd, enz. ..4 7 9 Granen, zaden, enz0 2 4 Niet-Consunrptïe Zaken. vóór tegen blanco Kleedingartikelen, enz. 49 81 91 Dames- en heerenkappers 59 35 29 Meubelen, enz18 37 37 (Met nadruk wordt in deze categorie gewezen op het gevaar van Amsterdam) Schoen- en lederzaken 23 26 39 Boek-, muziek- en papier handel 16 35 29 Luxe en huishoudelijke arti kelen 15 37 28 Rijwielzaken 7 31 Electr. Verlichtingsartikelen, «nz15 30 43 Bloemen en planten 5 12 14 Uurwerken, goud en zilver 3 14 Fotografen en fotografiearti kelen 2 11 Ijzerwaren, gereedschappen, enz6 4 Muziekinstrumenten, enz3 6 Drogisterijen, verfwaren, glas, enz2 3 Brandstoffen 2 13 Parfumerie en toiletartikelen 1 5 Optiek, enz2 1 Naaimachines 1 2 1 Een verplichte gemeentelijke al- gemeene winkelsluiting. Tegen een door den Gemeenteraad ver ordende verplichte algemeene winkelsluiting verklaarden zich: 227 winkeliers met personeel; 793 zonder personeel. Tegen 1020 winkeliers. Vóór, althans In principe, niet tegen een dergelijke sluiting: 196 winkeliers met personeel; 448 zonder personeel. Vóór 644 winkeliers. Maar onder het volgende uitdrukkelijke be ding: De 196 w i n kelie rs me t personeel: 15 Winkeliers verlangen de gedwongen sluiting op een Maandagmorgen. 28 op een Maandagmiddag. 10 op een Dinsdagmorgen. 14 op een Dinsdagmiddag. 3 op een Woensdagmorgen. 8 op een Woensdagmiddag. 7 op een Donderdagmorgen. 57 op een Donderdagmiddag. (al de Kapperszaken inbegrepen) 25 op een Vrijdagmorgen. 3 op een Vrijdagmiddag. 0 op een Zaterdagmorgen. 6 op een Zaterdagmiddag. 22 staan onverschillig tegenover de keuze. 1 wenscht sluiting op een Maandag middag, op voorwaarde, dat de Maandag- markt opgeheven wordt. 6 willen éen sluiting tegelijk met Amster dam. 20 Winkeliers met personeel hebben deze vraag niet beantwoord. De 448 Winkeliers zonder personeel: 28 Winkeliers verlangen de sluiting op een Maandagmorgen 68 op een Maandagmiddag. 8 op een Dinsdagmorgen. 47 op een Dinsdagmiddag. 8 op een Woensdagmorgen. 51 op een Woensdagmiddag 6 op een Donderdagmorgen. 105 op een Donderdagmiddag. (vele Kappers). 23 op een Vrijdagmorgen. 16 op een Vrijdagmiddag. 1 op een Zaterdagmorgen. 17 op een Zaterdagmiddag. 57 stonden onverschillig tegenover de keuze. 2 willen tegelijk met Amsterdam sluiten. 28 meenden er niets mede te maken te hebben, wijl zij zonder personeel werken. 251 Winkeliers hebben deze vraag niet be antwoord, zeer waarschijnlijk door de dwa ling, dat zü buiten dezen eventueelen Ge meente-maatregel zouden vallen. conclusies. De commissie (Het dag. bestuur der Mld= denstandscentrale) komt tot de volgende con clusies: le. De handeldrijvende middenstand neemt nog altijd een zeer invloedrijke plaats in, in ons maatschappelijk leven. Met den in- dustrieelen middenstand beslissen beide abso luut over de welvaart of het verval van stad en streek; 2e. Bij den middenstand zijn de lust en de liefde voor den arbeid nog altijd vaardig ge bleven en hij zal daarom alleen, uit ons maatschappelijk bestel niet worden wegge vaagd; 3e. De winkelier hangt vooral in dit speciale geval, aan zijn historische vrijheid en daar hij voor zijn zaken eigen rekening en risico draagt, staat hij veelal schuw tegenover overheidsbemoeiing, welke geen enkele respon- sabiliteit draagt; 4e. Tusschen den winkelier en zijn perso neel bestond altijd en immer nog de aange naamste verstandhouding. (Oók uit deze enquête blijkt, dat de winke lier, zoo hij kan, de wenschen van zijn per soneel inwilligt. In de meeste zaken is reeds de halve dag in onderling overleg geregeld. En de overgroote meerderheid is tevreden met de regeling. De grootste meerderheid geeft reeds aan haar personeel een middag vrij en steeds nog wordt ten genoegen van het personeel daarin verandering gebracht. Ook de commissie wil, waar het mogelijk en gewenscht is, dit bevorderen. Maar dit moet vaststaan: terwille van een zeer kleine groep mogen de belangen van 2100 winkeliers niet opgeofferd worden, evenmin die der cliënten). 5e. De enquête heeft aangetoond, dat een uniforme regeling voor het Winkelbedrijf niet te treffen is, wegen-a do gecompliceerdheid en de eigenaardigheid dezer bedrijven. 6e. Het bewijs der goede verstandhouding tusschen winkelier en zijn personeel wordt overtuigend geleverd door het absolute gemis aan behoefte van organisatie bij het perso neel. (Een ieder zal het begrijpen, dat een „Overleg" met 2-8 pet. georganiseer den, ter wijl de overige 97.2 pet. belanghebbenöer buiten de deur staan, wel eenigszans vreemd aandoet) 7e De consumenten, de Vereeniging van Huisvrouwen, omvattend 2300 huisgezinnen verklaren zich in een adres aan den Raad. tegen een gedwongen sluiting van alle win kels gedurende een halven dag, in 't belang der huisgezinnen. INGEZONDEN .MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DE MIDDENSTANDSCENTRALE. HET ZESDE JAARVERSLAG. Dinsdagavond hield de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten haar jaarvergadering, waarin de secretaris, de heer C. Ten Boom, het zesde jaarverslag uitbracht. Aan dit uitvoerig verslag ontleenen wij het volgende: De Haarlerpsche Kleermakerspafcroonsver eeniging en de af deeling Haarlem en om streken van den Ned. Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons traden toe tot de Haarlem sche HandeLsvereeniging, waardoor de heeren D. Miezérus en H. C. Vernout zitting kregen in het bestuur dier vereeniging en dus toe gang tot de Middenstandscentrale. Spoedig zal de Mid-denstandscentrale be handelen een verzoek der afdeeling Haarlem en oms: reken van den Bond van Smeden patroons, bij de winkeliers te ageeren tegen het verleenen van kortingen. Een der Straatvereenigingen vestigde de aandacht der Centrale op het feit, dat enkele fabrieken en werkplaatsen te dezer stede allerlei consumptieartikelen zooals sigaren, sigaretten, tabak, chocolade enz. aan hun ondergeschikten laten verkoopen. Dit is het z.g. „cantine=systeem". Als deze verkoop grooter afmetingen gaat aannemen, zo<u over wogen kunnen worden, of hier geen maat regelen tegen te vinden zijn. Want vele dier fabrieken en werkplaatsen zijn leverancier stere van den middenstand. Over het Haarlem-nummer van het Tijd schrift „De Hollandsche Steden", waarvan in het vorig verslag gewag werd gemaakt, valt niets anders mede te deelen dan dat er nog steeds een op zichzelf staande en in een heel bijzonder geval verkeerende proce dure hangende is. Op 22 Maart is opnieuw een enquête irn gesteld betreffende den omvang van het na deel, dat den middenstand berokkend wordt door de concurrentie van ambtenaren en werklieden in dienst van Rijk, provincie en gemeente, die in hun vrijen tijd allerlei wer ken voor particulieren uitoefenen. Deze enquête heeft niet veel resultaat gehad. Blijk baar is men er bevreesd voor, de juiste namen, adressen en beroepen op te geven van hen, die zich aan dit euvel schuldig maken. Op 17 November bereikte de Midden* standscentrale een klacht over het feit, dat de patiënten niet alleen de ligbanken voor de t.b.c.-inrichting hadden vervaardigd, maar dat zij bovendien ook voor andere inrichtingen en zelfs voor particulieren werk uitvoerden. Ook werd de vraag aan de Centrale voor gelegd, in hoeverre het veroorloofd is, dat gemeen te-ambtenaren bezoldigde functies mogen waarnemen bij coöperaties enz. Deze zaken zijn nog in onderzoek. Een der bij de Middenstandscentrale aan gesloten vereenigingen deelde mede, dat een z.g. Rechtskundig Bureau circulaires rona. zendt.waarin aangeboden wordt de vorderin gen, die nog openstaan van faillissementen van jaren geleden tè incasseeren tegen een bepaalde vergoeding. Ook werd medegedeeld, dat een fabriek van ■haarden enz. aan een particulier, die een gasradiateur wilde koopen, verwees naar het Gemeente Gasbedrijf te Amsterdam, waar deze toestellen gedemonstreerd en verkocht worden, terwijl de handelaars hier ze even goed kunnen leveren. Voorts bereikte de Centrale, via een der plaatselijke bladen, een klacht over den Haarlemschen Winkelstand, wat voorraden, bediening enz. betreft. Al deze zaken zullen in het nieuwe ver- eenigingsjaar de warme en onverdeelde be langstelling der Middenstandscentrale vra gen. De arbeid der commissie, die met de directie van het P.E.N. zou nagaan, hoe te komen tot grooter stroomverbruik in vereende samen werking, terwijl aan het P.E.N. dan de eisch zou gesteld worden op te houden met het leveren van electrische apparaten aan par ticulieren, is door allerlei oorzaken vertraagd. Tenslotte hebben nog enkele commissie, leden een onderhoud met de directie van het PFN. gehad, waarbij bleek dat de directie erkende, dat de geringe verkoop der apparaten in hoofdzaak veroorzaakt wordt door de ge brekkige controle van het P.E.N. zelf op de aangelegde installaties. De directie is voor nemens, hierin verbetering te brengen en zal de commissie hiervan op de hoogte houden. De aandacht der Centrale werd gevestigd op de „Mededeelingen" van April der C. I. V. O (Centrale Inkoopcombinatie der Provinciale Ambtenaren), waarin allerlei artikelen ten verkoop werden aangeboden, van radio-instal laties en rijwielen tot Edammer-kazen, brand stoffen en boter toe. Naai- deze leveranties wordt een onderzoek ingesteld. Ten aanzien der gemeenten wordt in het verslag geklaagd over teleurstellingen die de gemeente Haarlem aan den Middenstand bereid heeft. De opbrengst der gewijzigde Precarioverordening zou, zoo werd indertijd gezegd, ongeveer gelijk zijn aan de toen vigeerende. Maar gebleken is, dat de Mid denstanders aanslagbiljetten hebben ontvan- waarbij hun aanslagen -het twee-, drie-, vier. vijf, en zesvoudige meer -bedragen dan vroe ger. Haarlem's Dagblad blijkt dus volkomen gelijk gehad te hebben met zijn krachtige actie tegen de voorgestelde wijzigingen. De andere droevige ervaring heeft betrek king op het door het Gem. Gasbedrijf in huur koop geven van apparaten. In weerwil van de actie der Middenstandscentrale werd deze huurkoop voortgezet en uitgebreid. Over de invoering van het Nachtstroom tarief a 2 1/2 cent per K.W.U. door het Gem. Electriciteits- bedrijf zou de Middenstandscentrale zich kunnen verheugen, wanneer de gemeente nu ook afgebleven was van het zelf leveren der apparaten, zooals van te voren uitdrukkelijk was verzekerd. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer deelde haar reorganisatieplannen aan de Middenstandscentrale mede. Aan de Midden standscentrale werd een plaats in het be stuur aangeboden, wanneer deze reorganisatie haar beslag zou krijgen. Over deze zaak zal de Centrale beraads!a gen. ORGELBESPELING tn de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 24 April 1930, des namiddags van 34 uur door den heer George Robert- Programma: 1. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t., J. S. Bach. 2. Jesu, meine Freude, J. G. Walther. 3. Gavotte, Padre Martini. 4. Adoratio et Vox Angelica, Th. Dubois. 5. Grand Choeur, A. Guilmant. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Wij kunnen niet genosg waarschuwen tegen het koopen van uit zoogenaamde Ramscb- partijen, die in een of ander naburig land ver legen en oud zijn opge kocht. Laat U geen enkel pakje met een nummer of letter in de hand stoppen, doch eischt voor VERSCHE AIVANA CAMEL onzen naam op de bande- rolle. ALVANA DEN HAAG Alléén vertegenwoordigers voor Nederland. NEDERLANDSCHE OPERA (HAARLEM). De aan den Jansweg alhier gevestigde opera-onderneming heeft, na een vrij lange rustpoos, Dinsdagavond weer een blijk van leven gegeven door een wederopvoering van Faust. In vergelijking met de vorige, was er evenwel een sterke wisseling in de bezetting der hoofdrollen en zelfs had een andere diri gent de leiding, zoodat men haast van een nieuwe opvoering zou kunnen spreken. On zen stadgenoot Jan Hensen zagen we weder om in de titelrol en ook Tilly Sylon's dans ensemble verleende zijn medewerking. Van de leden der H.O.V. speelde nu slechts een gedeelte, versterkt door een piano. Marinus Adam had de leiding. Er is blijkbaar naar gestreefd deze uitvoering zoo goed mogelijk te maken. Maar dit stre ven is niet door een algemeen succes be kroond. De omstandigheden werkten niet) mede. Het Haarlemsche koor, waarmee ge studeerd was, moest op het laatste oogen- blik vervangen worden door een Haagscis, van de vroegere Co-Opera-tie, een koor dat wel zijn partij van vroeger nog min of meer kende, doch dat met een enkele repe titie zich niet voldoende aan de bedoelingen van den dirigent kon aanpassen, zoodat d.c eenheid met het orkest vaak geheel ontbrak; bovendien zong het bij Valentijn's dood verre van zuiver. Van de vocale solisten was eigenlijk slechts één, Anton Dirks, ten volle voor zijn taak be rekend. Zijn Mefisto was een uitstekende creatie: hij vulde het tooneel; hij heeft een sonore bas: hij verstaat het zingen.. Jan Hensen leek mij in zang en spel eer zwakker dan sterker geworden: ook scheen zijn ge heugen hem wel eens parten te spelen. Jan v. d. Meulen (Valentijn) zong goed maar was in figuur en actie wat slap. De partij van Magaretha werd door de Hongaarsche zangeres Jolanda Lang in het Duitsch gezon gen; de tweetaligheid was natuurlijk voor de eenheid ook al niet bevorderlijk. Voor de Margaretha-partij is haar stem wel wat scherp, te weinig innemend, liefelijk; ook heeft zij de neiging alle tonen portamento aan te zetten, een methode, die ik niet be wonderen kan. De Siebel-rol is mij altijd on sympathiek, omdat ze voor sopraan in plaats van tenor geschreven is; zoomin van deze als van de rol van Martha gaven de vertolksters aanleiding tot bijzondere artistieke verheu genis, al was Siebel in elk geval verreweg «ie beste van de twee. Waar nu ook het dansensemble geen ge lukkigen avond had kunnen we onmogelijk van een hoogstaande uitvoering gewagen. En dit is jammer want we zouden zoo gaarne zien dat de heer Kaart in zijn ijverige po gingen slaagde. Maar daarvoor is veel geld noodig en dan de steun van kapitaalkrachti ge muziekliefhebbers, en dien krijgt men gewoonlijk alleen als men hoogstaande kunst kan bieden. Hirsch en dilettanten-operettes wil ik nu maar buiten beschouwing laten. Een vicieuze cirkel alzoo. Wie vindt het begin van een goeden? De schouwburg was tamelijk goed bezet en aan blijken van ingenomenheid ontbrak net niet. K. DE JONG. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesuroken on 22 April 1930. 1. Th. J. van Kuyk, houder van een Electro- Technisch Bureau te Hillegom. Hoogewerf- straat 6 curator Mr. F. J. Gerritsen alhier; 2. L. B. Elferink, winkelier en koopman te Overveen, Rollandslaan; curator Mr. Dr. A. F. H. Sc.hreurs, alhier. 3. B. P. Moolekamp, brood- en banketbak ker te Vogelenzang, Leïdschevaart 136; cura tor Mr. J. Deenik, alhier. 4. Arie Starkenburg Sr. vroeger sigaren handelaar te Lelden thans -agent van bin- nenlandsche huizen te Beverwijk. Toren straat 2; curator: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. Rechter-Commissaris Mr Th. Maassen. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. A. C. Koning te Haarlemmermeer; cura tor Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys alhier; 2. H. M. Koovman. te IJmuiden; curator; curator Mr. A. W. Hellema. aldaar. 3. L. J. van Haasteren, alhier; curator Mr. Silvain Groen alhier. 4. A. Th. Murk, te Hillegom; curator Mr. F. J. Gerritsen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. ner regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10