HET VOLKENBONDSWERK. BUITENLAND HET INTERNATIONALE FINANCIEELE HERSTEL [el Ml IN- EN UITVALLEN HET TOONEEL. De stand van zaken. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 23 APRIL 1930 TWEEDE BLAD Directeur en president van de Int. Bank benoemd. Mcgarrah president, Quesnay directeur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERKUIS MAERTENi BARTtLJORlSSTRAAT 16 TELEFOON >0756 APEX ELECTRISCHE WASCHMACH1NES f275 PAASCHVACANTIE VOOR BANKEN De Duitschers stemmen tegen de benoeming van Quesnay. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het internationale, financieele herstel werk, heeft officieel zijn beslag gekregen door de benoemingen van een president en een directeur-generaal. De telegrammen daaromtrent melden het volgende: Bij het begin der Dinsdagmiddag plaats gehad hebbende zitting van den Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Be talingen, werd de Directeur der Banque de France, Pierre Quesnay tot directeur der Bank benoemd. De Dultschers hebben tegen* gestemd. In naam van de Duitsche delegatie legde de President der Duitsche Rijksbank Dr. Luther een verklaring af betreffende deze verkiezing; zijn meiedeelingen hadden echter in geen enkel opzicht betrekking op de per* soon van Quesnay. De Raad van Beheer benoemde tot President van den Raad, den Amerikaan Mac Garrah van De New Yorksche Federal Reserve Bank. Tot vice-presidenten werden gekozen de Engelschman Charles Addis en de Duitscher Melchior. Voorts besliste de Raad van Beheer, dat be halve de zeven voornaamste circulatiebanken ook de Nederlandsche Bank. de Zwitsersehe Nationale Bank en de Zwesdsche Circulatie bank uirgenoodigd zullen worden, tot onder - teekening van de aandeélen der Bank voor Internationale Betalingen, zulks omdat de geldmarkt in de landen dier banken bijzon der geschikt is voor de opnemingen van bui tenlandsche leeningen. De tweede zitting van den Raad van Be heer zal nog andere circulatie-banken tot onderteekening uitnoodigen. Duitschland zal de aandeelen in portefeuille houden, terwijl Japan en de Vereenigde Staten deze onder een groep van banken zullen verdeelen. Den Directeur-Generaal zullen vier afdeelings- chefs voor de reparatiebetalingen, de overige bankzaken en de samenwerking met de cir culatiebanken worden toegevoegd. Aan deze benoemingen dient wel eenig commentaar verbonden te worden. Het protest van den nieuwen directeur van de? Duitsche:' Rijksbank, Dr. Hann-s Luther, is niet geheel te ontzenuwen. Dr. Luther ver* klaarde zonder den persoon van Quesnay in liet geding te brengen dat de pariteit tus- scben Frankrijk en Duitschland en de daar- uitvoortvloeiende samenwerking geschonden wordt door de benoeming van den Fransch- man- Het verlangen van de Duitschers, om een neutraal persoon den post van directeur- generaal te zien te bekleeden, is inderdaad niet ongerechtvaardigd. En evenmin kan men het dr. Luther kwalijk nemen, dat hij in de 'benoeming van den Duitschen expert dr. Melchior tot vice-voorzitter van den Raad van Beheer (die dit eere=beantje moet deelen met den Engelschman Addis) geen compen» satie wil zien. Dit vice-voorzitterschap toch, heeft werke lijk weinig om het lijf. De bestuursorganisatie is namelijk zóó, dat alleen de voorzitter volle verantwoordelijkheid draagt, slechts bij af wezigheid van Mac Garrah treedt voor de vice-voorzitters een zeer beperkte verant woordelijkheid in.... Doch de zaak is nu definitief geregeld en de Duitschers hebben verder niet veel meer kunnen doen, dan zich neerleggen bij de op één na met algemeene stemmen genomen besluiten. Bovendien hebben zij een verkla ring afgelegd, waarin zij beloven den presi dent zooveel mogelijk in zijn werk te steunen. L. A. Tschitscherin gevangene van Moskou?. BERLIJN. 23 April (VS.) De „Telegrafen Union" meldt uit Kowno: Uit Moskou wordt bericht, dat de Raad van Volkscommissarissen der Sovjet Unie, besloten zou hebben het verlof van den Volks commissaris van Buitenlandsche Zaken Tschitscherin, dat naar men weet op 1 Mei afloopt, wederom met zes maanden te ver lengen. Een verzoek van Tschitscherin om zich tot herstel van gezondheid naar het buitenland te mogen begeven, zou de Raad hebben afgewezen. CREMER. GIDEON EN DE WAARHEID. Cremer gaat door met aan de andere di- lettantenvereenigingen het loffelijk voor beeld te geven van louter stukken van Hol- landschen bodem te brengen. Op haar laat ste uitvoering in dit seizoen was het een blij - spel van A. H. van der Feen, dat zij intro duceerde, zoodat deze opvoering ons een pre mière bracht. Van der Feen in ons land meer bekend als Sinclair wil in zijn nieuwe comedie aantoonen, dat de leugen voor de menschen dikwijls beter is dan de waarheid. Dr. Gideon Terhole had met zijn vrouw op een volgens hem onzalig uur afgesproken, dat hun huwelijk op waarheid zou berusten. Zij ver telden flk'Ui zooveel waarheden, dat het heelemaal mislien en een scheid'ng er het gevolg van was. Aan zijn broer Willem, die ongeneeselijk ziek is, ziet hij dagelijks gede- mons'-eerd, hoe de „waarheid" 'n marteling voor den mensch kan zijn. Want de zeker heid van vroeg te zullen sterven, is voor de zen jongen man een dagelijks terugkeerende obsessie. Gideon probeert het daarom met 'n nieuw systeem. De waarheid is slechts be perkt, de leugen is in zijn fantasie grenzen - loos; hij gaat het met de leugen probeeren. Mevrouw Van der Laan, een weduwe, die eiken dag haar overleden man betreurt, brengt hij in den waan. dat zij door het spi ritisme contact heeft met den gestorvene, welke gedachte alleen reeds haar gelukkig maakt. Ada Verboom, een schilderes zonder talent, praat hij voor. dat zij een genie is en hij weet zelfs een kunstcriticus cl'e aan hem verplichtingen heeft, voor haar te interes seeren. met het gevo'e. dat Ada binnen 6 maanden een beroemdheid is. een vriend, die de bewijzen van het bedroe van zijn vrouw in handen heeft, weet hij door 'u leugen op een dwaalspoor te brengen en daardoor het argeloos geluk terug te geven. Maar zelf durft hij op het voorstel van zijn vrouw om het voortaan in haar huwelijk ook maar met de leugen te probeeren. niet aan. omdat hl) zelf te goed bij ondervinding weet. wat voor schijn geluk de leugen brengt en hij voor zco'n paardenmiddel In ziin hart te veel van zijn Kitty houdt. Maar Gideon en de Waar heid zou geen blijspel zijn. als Gideon en Kitty aan het s'ot niet in elkanders armen lagen. Waarom die arme Willem nu juist ln de pauze moest sterven, is mij nog niet dui delijk. Zijn dood en trouwens heel zijn persoon, die in dit blijsnel misplaatst is werpt een wondere schaduw over dit stuk, dat toch „vroolijk" wil zijn. Evreïnoff heeft nos nog kort geleden ln zijn prachtige „Comedie van het Geluk" la ten zien. dat de mensch in de wereld van den schijn het gelukkigst kan zijn Van der Feen heeft blijkbaar een zelfde idee voor oogen gezweefd en het gegeven eigende zich dan ook voortreffelijk voor een blijspel, maar het is den schrijver niet gelukt het tot een ge slaagd geheel te brengen. Zijn stuk rammelt te veel, het mist een vaste lijn. het is te ver brokkeld. Van der Feen heeft zich van rechts naar links en van links naar rechts laten drijven en hij strandt daardoor herhaalde malen. Zijn stuk geeft fragmentarisch aar dige tooneelen. maar de eenheid is zoek. Het is mij nog niet duidelijk, waarom die som bere, tuberculeuse Willem in dit blijspel moest rond spoken! Enkel om den „gruwel van de waarheid" te manifesteeren! Maar dan had Van der Feen geen blijspel van zijn stuk moeten maken. En de houding van Gideon tegenover zijn ten doode opgeschreven broer was ook wel bijzonder ongevoelig en hard! Wat dreef Gideon er toe Ada zoo te pousseeren? En Kitty die toch een hoofdpersoon voor ons moest zijn was aan het slot van het stuk nog even schimmig voor mij als in het begin. Zooals trouwens de meeste personen uit dit stuk! Toch prijs ik het in Cremer zeer, dat het Van der Feen met zijn blijspel in Haarlem een kans heeft willen geven. Het stuk is ze ker ondanks zijn gebreken de opvoering waard! Het geeft aardige détails amusant in dit blijspel is bijvoorbeeld het vlinder achtige vrouwtje Dolly en de wijze, waarop Gideon den braven Gerard voor zijn eigen geluk zand in de oogen strooit, en ook het slot van I is een niet ongeslaagde persiflage. De geest in dit stuk is van goeden, beschaaf de huize en men zou alleen den schrijver hebben willen toewenschen, dat hij bij de uitwerking van zijn gegeven wat meer fan tasie en wat meer theaterbloed had be zeten. Cremer heeft onder leiding van de hce- ren Schinkel en Bakker dit jongste gees teskind van Van der Feen met blijkbare liefde ingestudeerd en het als een sérieuse „comedie" gespeeld. Waarop het stuk ook recht heeft. Dr. Gideon Terhole kreeg van Schinkel al de routine mee, waarover deze dilettant beschikt. Als dokter en als onder de scheidlng-onbewust-gedrukt gaande man, gaf hij dezen Gideon ernstiger dan voor een blijspel misschien altijd wenschelijk is. Een wat lichter en luchtiger toon zou de figuur waarschijnlijk nog ten goede zijn gekomen! Zeer gelukkig vond ik gisteren Cor Visser als het lichtzinnig vrouwtje. Vooral in I gaf zij het frivole en vlinderachtige heel geestig en geraffineerd weer! Dat was wel zuiver „comedie"! In H werd het spel wat minder licht, maar in m had zij den toon weer uit stekend te pakken! Een rol, waarvan mej. Visser terecht, veel plezier heeft gehad! En bijzonder goed was dit keer ook de heer Van Rossum du Chattel als Dolly's man! Van Rossum heeft van deze goedige, ietwat suili- gen echtgenoot iets uitstekends gemaakt! Het wat aarzelend loopen, het kijken over de brilleglazen. het ietwat plompe in de hou ding, alles behoorde bij deze man, die er als het ware om vroeg „om bedrogen te worden!" Jeanne de Groot heeft een prettige, na* tuur lij ke manier van spelen! Zij heeft aplomb op het tooneel, weet zich goed te bewegen en heeft een expressief gezichtje. Een heel erg dankbare rol had zij aan Kitty niet, maar zij speelde haar in den goeden beschaafden toer.. Mej. Koorenblik had dit keer als de jonge schilderes een belangrijker rol dan gewoon lijk en wist er in het laatste bedrijf wel Iets decoratiefs van te maken. Hirs was door den schrijver met de rol van een zonderlingen kunstcriticus belast. Wanneer al de broeders in het gilde zóó waren, aou er gauw de klad in het vak komen. Maar wij zouden allicht rijker worden dan met de waarheid, die wij in onze naieveteit nastreven. Hirs wist. met de rol niet al te goed raad en was minder ge lukkig dan bij de vorige opvoeringen. De Paaschdagen rijn weer voorbij en de banken te Haarlem (en elders) zijn weer aan hun werk gegaan, dat zij vier dagen lang in den steek gelaten hebben. Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag zijn ze gesloten geweest. Dat er op de twee Paaschdagen niet gewerkt ls. spreekt van zelf. dat de banken op den Goeden Vrijdag gesloten waren is aanneemlijk. Een aantal van onze medeburgers werken op dien dag ook niet. Anderen wel. Dat de banken hunne deuren op den Goeden Vrijdag sluiten is dus hun goed recht. Daartegen kan niemand redelijkerwijs bezwaar maken. Maar dat de Zaterdagmorgen er dan maar meteen aan vastgeknoopt wordt is toch wel lastig voor tal van menschen. Het motief daarvan is, dat alleen op die manier, name lijk door de vier dagen aan elkaar te verbin den, de emnlovés gelegenheid hebben om hun familie bulten de stad te bezoeken. Nu misgunnen wij niemand zijn vacantie. Maar is het hier niet mogelijk dit doel te be reiken zonder overlast voor het publiek? Niet iedereen gaat immers de stad uit. Er zijn er zeker ook, die bezoek van hun familie k r ij g e n en voor hen zou er geen bezwaar bestaan om Zaterdagmorgen op het kantoor te komen. Zij zouden het publiek te woord kunnen staan, aan de klanten die toegang wenschen tot hun safe. die kunnen verschaf fen; zij zouden geld kunnen geven aan wie dat noodig hebben geld kunnen wisselen als dat noodzakelijk is, kortom kleine diensten kunnen bewijzen aan de velen, die daar juist op Zaterdaemoreen. den dag van loonbeta- ling. behoefte aan gevoelen. De practijk is nu. dat menigeen tegen zijn ztti. genoodzaakt is in een eigen brandkast, wanneer h Ij die heeft, zelf twee da gen en nachten lang. het arbeidsloon te be waren, dat anders in de kluis of in de kas van de banken veilig geborgen is. Het heele Jaar door wordt het publiek aan gespoord, om toch vooral niet veel geld in huis te houden, maar dat toe te vertrouwen aan de banken, waar het vrij is voor inbraak en brand. Volkomen Juist Maar waarom wordt datzelfde publiek dap tegen de feest dagen genoodzaakt, daarvan af te wijken? Mevrouw Lucas toonde weer een betrouw bare kracht voor Cremer te zijn en de dames de Lugt en Wil van der Sluys speelden bf>- scheldenlijk, zonder opdringerigheid hun kleine rollen. Dat laatste kunnen wij niet zeggen van Mark Dufour. die nog moet leeren dat te veel op het tooneel altijd schaadt! Lies van der Sluys had plezier van haar negerin. Henk Bakker had zich zelf de rol van den ongelukkigen, ten doode opgeschreven jongen man toebedeeld! Deze rol valt uit den toon van het stuk en wanneer wij dit van Bakker zeggen, is dit allerminst zijn schuld. Met dezen Willem zaten wij op sommige oogen blikken midden in het drama, zelfs op cie grens van het melo-örama- Bakker speelde de rol met veel toewijding en het tooneel in n met Kitty maakte op het publiek zichtbaar indruk. Zijn grime was blijkbaar voor den grooten afstand berekend. Van dc stalles uit gezien had zijn gezicht met die blauwe omlijning der oogen, iets Pierrot-ach- tigs. Tenslotte een woord van lof voor de tooneel- aankleedlng, die vooral in m een schil ders-atelier in Oosterschen stijl bijzonder geslaagd genoemd mocht worden. Dat het blijspel van Van der Feen een bepaald succes heeft gehad, zou ik niet dur» ven beweren. Ik meende op te merken, dat hei spel meer waardeering vond bij het publiek dan het. stuk! Na afloop der voorstelling kwam er een ware bloemenregen los! Het tooneel zag er op zijn fleurigst uit met al die bebloemde dames en het slotwoord van den voorzitter, den heer W. Kruyshoop, tot ons allen gericht, bewees ons, dat Cremer vol moed en vertrouwen haar vijftig-jarig feest tegemoet gaat. J. B. SCHUIL. DE VACATURE IN DE RECHTBANK. ALFABETISCHE AANBEVELING. Het Corr. Bureau seint ons: De volgende alfabetische aanbevelingslijst is samengesteld voor de vacature van rechter ln de Arrondissements Rechtbank te Haar lem: mr J C Brongers, substituut-griffier bij de Rechtbank te Rotterdam. Th. F. Raedt, substituut-griffier bij de Rechtbank to Am sterdam. E J. W. Top, rechter in de Recht* bank te TieL Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. rechter plaatsvervanger ln de Rechtbank te Haar lem is met het lot afgevallen tegen een van de bovengenoemde can dl da ten. IN UTRECHT'S RAADSKELDER. 'N PREMIE OP HET PAKKEN VAN DIEVEN. Toen voor den politierechter te Utrecht de zaak diende tegen een Amsterdamschen koffiehulsbediende. die als bezoeker van den Utrechtschen raadskelder onder zijn jas een antieke bierpul had medegenomen, verklaar de naar in „Hegedisto", het blad van de Ver- eeniging Het Gedistilleerd Orgaan te lezen staat, de heer Hendrix. waard van den kel der, dat hij. nu de kelder juist één maand open is, mist: tien antieke aschbakken, zeer veel tafelzilver en een honderd bierpullen. De gapper ij nam op het laatst zulk een om vang aan, dat hij aan de keliners van zijn inrichting voor elke betrapping 2.50 be loofde. Genève, 16 April 1930. Een lange Paaschvacantle za! dit jaar in het Volkenbondspaleis zeker niet heerschen. Ook in de eerste dagen van de .stille Week" waren er volkenbondscommissics nog aan het vergaderen en werden volkenbondsconven ties nog onderteekend en geratificeerd. Eu reeds acht dagen na Paasch-Maandag zal een nieuwe periode worden ingeleid met een belangrijke commLssle-bljeenkomst, die van het volkenbondscomité voor arbitrage en veiligheid, dat op 28 April onder leiding van minister Benes alhier een zitting van waar schijnlijk veertien dagen zal openen. In deze eerste helft van April hebben hier vergaderd de volkenbondscommissie voor de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen en de volkenbondscommissie voor de bescherming van het kind Belde com missies bestaan uit dezelfde twaalf regec- rlngsgedelegeerden en hadden beide den Ja panner Ito tot voorzitter Belangrijke private organisaties hebben er echter ook recht van medespreken; zij zenden haar deskundigste leden Jaarlijks naar deze commissievergade ringen te Genève, waar de regeerlngsgede- legeerden steeds met waardeering en belang stelling naar hun raadgevende stem luiste ren. Deze deskundigen rijn in de ééne com missie natuurlijk niet dezelfden als in de andere. De commissie voor de bestrijding van den vrouwenhandel kon dit jaar gelukkig vast stellen, dat de oogen meer en meer geopend worden voor de gevaren, die Jonge meisjes loopen, wanneer zij zich laten overreden naar het buitenland te gaan, zonder de ze kerheid hebben daar een fatsoenlijke betrek king te zullen verkrijven. De meeste geval len van den afschuwelijken vrouwenhandel zijn een gevolg van een lichtvaardig onder nomen buitenlandsche reis. In Europa schij nen de Jonge meisjes zich dank zij den voorlichtingsarbeid van particuliere vereeni- gingen, meer en meer van dit gevaar reken schap te geven. Wanneer ondanks alle waar schuwingen jonge meisjes toch lichtzinnig of misschien ook wel in bewust weten zich naar het buitenland willen begeven, waar haar een onteerend en troosteloos lot wacht, dan doen de regeeringen tegenwoordig wat zij kunnen, om zulk een reis te verhinderen. Zoo is de vrouwenhandel binnen de Europee- sche staten gelukkig belangrijk aan het ver minderen en ook reizen van Europeesche meisjes naar het gevaarlijke Zuid-Amerlka worden heel wat minder talrijk! Daarentegen bleek uit de verschillende rapporten, dat bul ten Europa de toestand nog heel wat minder rooskleurig ls. De mannen en vrouwen, die zich door den handel ln vrouwen en meisjes verrijken en wier praktijken gelukkig thans ln Europa meer en meer met kracht worden tegengegaan. 3ChUnen bij hun onzedelijke werk heel wat minder moeilijkheden van de regeeringen van eenige Zuid-Amerlkaansche staten (vooral Uruguay) en die van Egypte en Mexico te ontvangen. De volkenbondscommissie voor de bescher ming van het kind, die na die voor de be strijding van den vrouwenhandel een week is bijeen geweest en eerst vandaag haar Jaar- lijksche zitting beëindigde, heeft zich vooral bezig gehouden met een vergelijkende be schouwing over de verschillende maatrege len. die ln verschillende landen genomen worden, om kinderen, die door het noodlot in een omgeving geplaatst zijn. waarvan weinig opvoedende kracht ten goede kan uit gaan, toch nog zoovee! mogellik tegen de ge varen dier omgeving uit sociaal en zedelijk oogpunt te beschermen. Vooral een in de Vereenigde Staten van Amerika en in Ca nada ingestelde enquête, naar wat in die landen gedaan wordt, om de kinderen aan de verkeerde invloeden hunner ongelukkige omgeving te onttrekken zal voor allen, die in ons oude werelddeel zich voor deze kwestie Interesseeren, een waardevolle gelegenheid bieden, om kennis te nemen van de nieuwste methoden, die in de nieuwe wereld voor dit doel worden toegepast. De commissie heeft zich ook bezig gehou den met de kinder-rechtbanken en met de zorg tot verbetering van het kind, dat zich aan strafbare feiten heeft schuldig gemaakt. De commissie heeft daarbij de voorlichting ontvangen van onzen landgenoot prof. mr. J. Simon van der Aa, gewezen hoogleeraar in het strafrecht te Groningen, die thans te Bern arbeidt als secretaris-generaal van de internationale penitentiaire commissie. Van een ernstige ongesteldheid gelukkig weder hersteld, kon professor van der Aa zijn hoog gewaardeerde deskundige adviezen persoon lijk aan de volkenbondscommissie komen uit eenzetten. Ook de zorg voor blinde kinderen en hun sociale lotsverbetering, het meestal zoo moeilijke lot van onwettige kinderen en de bemoeiingen van het te Rome gevestigde vol kenbondsinstituut voor opvoedkundige cine matografie. om filmen te verbreiden, die voor de Jeugd zoowel amusant- aantrekkelijk als opvoedkundig-nuttig zijn. gaven aanleiding tot heel wat interessante besprekingen in deze commissie, wier leden ongetwijfeld Ge nève verlaten zullen met een verhoogden rijkdom aan kennis omtrent de verschillen de in de wereld ondernomen pogingen, om het kind tot een gelukkig en nuttig lid der maatschappij te maken ondanks alle moei lijkheden, die daaraan in den weg schijnen te staan. Met bijzondere belangstelling heeft men zich in deze April-dagen ook afgevraagd, of de handelsconventie van 24 Maart 1930 en het protocol van gelijken datum over dc toe komstige economische regeeringsonderhan- delingen nog onderteekend zouden worden door meer regeeringen dan diegene, die dit reeds op den sluitingsdag der tariefwapen- stUstandsconferentie gedaan hadden. Daar verschillende delegaties toen verklaarden nog niet tc kunnen onderteekenen, omdat hun regeeringen eerst de uitkomsten der conferentie nog met hen bespreken wilden, werd de gelegenheid tot onderteekening van de handelsconventie en van het protocol over de toekomstige onderhandelingen nog tot 15 April opengesteld. In de eerste twee weken, die op de tarief - wapenstilstandsconferentie volgden. Uep hot nog niet hard met nieuwe ondorteekeningen. Alleen Denemarken voegde weldra haar on derteekening bij die van de 11 staten, die de handelsconventie reeds op 24 Maart onder teekend hadden, nl. België. Duitschland, Estland. Finland, Frankrijk, Oroot-Brittan- nië, Italië, Luxemburg, Nederland, Oosten rijk en Zwitserland. Doch ln de laatste week bleek het wel. dat men niet al te optimis tisch was geweest, toen men op den sluitings dag schatte, dat het totale aantal ondertee- kenlngen wel ongeveer 20 zou worden. In de laatste dagen hebben ook nog Griekenland, Letland. Noorwegen. Polen, Roemenië en Zweden de handelsconventic onderteekend, terwijl TsJechoslowakiJe mededeelde hiertoe ook te willen overgaan, zij het dan ook eenl- gen tijd later. Zoo hebben wij thans dus In derdaad 18 onderteekeningen reeds verkre gen en de toezegging van nog een 19e. Het protocol voor de toekomst is zelfs reeds door 22 regeeringen onderteckend. Behalve de 18 staten, die de handelsconventic onderteeken den. heeft het protocol, dat aan het initiatief van België. Nederland. Luxemburg en Oos tenrijk te danken ls. ock nog de onderteke ningen ontvangen van Hongarije, Lltauen, Portugal en TsJechoslowakiJe. De eenige Euro peesche staten, die zich nog buiten deze vol kenbondsactie voor betere samenwerking op economisch gebied gehouden hebben, zijn Albanië, Bulgarije. Ierland. Spanje en Zuld- Slavië. Als de nieuwe Duitsche regeering bij haar agrarische politiek nu maar voldoende rekening houdt met de moreele beloften, die het kabinet-Müller door de onderteekening der handelsconventie ons gegeven heeft! Verder werden wij in deze laatste dagen vóór de Paaschvacantle nog verrast met de toetreding van Denemarken tot de algemeene acte voor de vreedzame beslechting van In ternationale geschillen die desniettemin nog slechts een kommervol bestaan lijdt daar be halve Denemarken nog slechts België, Noor wegen en Zweden zijn toegetreden. Zooals men weet, heeft, onze Tweede Kamer ook reeds de toetreding goedgekeurd. Doch waar blijven de beloften, die b.v ook Finland, Frankrijk, Griekenland en TsJechoslowakiJe ln September gaven? Ook de beloften tot ratificatie van het be kende facultatieve protocol van art. 36 van het statuut van het Haagsche internationale gerechtshof, waardoor de staten zich ver plichten alle internationale rechtsgeschillen aan het Wereldgerechtshof te onderwerpen, zijn nog lang niet alle vervuld! Twaalf re geeringen volgden in September het goede voorbeeld van Ramsay Mac Donald en Hen derson en onderteekenden het protocol, daar mede natuurlijk tevens een belofte van rati ficatie gevend. Want zonder ratificatie heeft de onderteekening geen bindende waarde. Vier van deze 12 regeertngen kwamen, even als Engeland, deze belofte na en ratificeer den reeds. In de laatste dagen werden wij b.v. verblijd met de ratificaties van Nlcuw- Zeeland en Zuid-Afrlka. zoodat thans 26 sta ten (waaronder reeds sinds langen tijd Ne derland. België, de Scandinavische Staten, Zwitserland en ook Duitschland) volkenrech telijk verplicht zijn hun rechtsgeschillen aan het Haagsche Hof voor te leggen Doch waar blijven de andere 8 staten die zooals Frank rijk en Italië, in September de „beau geste" van de onderteekening maakten, doch de be lofte nog niet hebben vervuld? It is a long way to Tipperaryl Doch gelukkig brengt, iedere maand ons een stapje vooruit. Dit rechtvaardigt een geduldig vertrouwen op de eindoverwinning ook op dit gebied! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. UIT DE STAATSCOURANT. RECHTERLJKE MACHT Benoemd ls tot voorzitter van het. Regen tencollege over gevangenissen te Zutpheu E. C. U. baron Calkoen. lid van dat. college. AlphabetLsche aanbevelingslijst voor rech ter ln de rechtbank te Alkmaar: mrs. J. C. Brongers, substituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam: 8. J. Pit, advocaat en procu reur en kantonrechter-plaatsvervanger te Utrecht; A. D. van Regteren Altena, substl- tuut-griflfer bij de rechtbank te Alkmaar. Mr. H. M. Fruin, griffier bij het kantonge recht te Hoorn is met het lot afgevallen te gen een van bovengenoemde candidaten. Benoemd is tot rechter-plaatsvcrvanger in de arr- rechtbank te Utrecht, mr. D. S Van Brakel, hoogleeraar aan dc rijksuniversiteit te Utrecht. RIJKS VERZEKERING SBANK. Op zijn verzoek ls met dank voor de bewe zen diensten ingetrokken de aanwijzing van V. R. Y. Croesen als plaatsvervangend lid van den Raad van Toezicht. bedoeld in art. 11 der Wet op de rijksverzekeringsbank cn ls als zoodanig aangewezen mr. J. L. C. van Leer- wijk, lid der directie der coöperatieve vcree- niging Centraal Beheer te Aerdenhout. AUDIëNTIES. Aa. Vrijdag geen audiëntie door den mi nister van Koloniën. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Geen vorkbreuk op Uw 0^0 éXJJ AGENDA Heden: WOENSDAG 23 APRIL. Stadsschouwburg: Marek Weber en zijn Orkest, 8.30 uur. Oem. Concertzaal: H.O.V. Volksconcert, 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Jeugdavond J. B. Schuil, 8 uur. Cinema Palace: .Broederliefde". Tooneel: Fred. Brauns, 2.30 cn 8.15 uur. Luxor-Theater: „Het opkokend geslacht" en „De Juffrouw uit de Tearoom". Tooneel: Volcndammcr Harmonica-kwartet. 2.30 cn 8.15 uur. Rembrandt-Theater: .Xiebeswalzer". Too neel: Roll Hansen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard-Th eater: „Maar een danseres" en „Onder Eedsbedwang". Tooneel: Les Es- pagnole6,( 8.15 uur. DONDERDAG 24 APRIL. Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. De Nijverheid: N.V. .JRipperda". Aandeel houdersvergadering, 3 uur n.m. N.V. Chem. Kunstinr. ..Polygraph", alge meene vergadering ten kantore der vennoot schap. 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—8 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5