DE OPENING VAN DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN WEERBERICHT Thermometerstand. BURGERLIJKE STAND UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 28 APRIL 1930 Heringa Wuthrich, Haarlem Centrale Verwarming Oliestookinrichtingen (Adv. Ingez. Mcd.) O. HENRY. Do N.R.Ct. ontleent een aantal bijzonder heden over den gevangenisbrand te Colum bus (Ohio) aan Amerikaansche en Engelsche bladen, en vermeldt daarbij dat onder de slachtoffers ook geweest zou zijn de ver maarde Amerikaansche schrijver O. Henry (pseudoniem van William S. Porter), die. pas sinds ecnige uren daar opgesloten was 'toen de brand uitbrak. Hij zou veroordeeld zijn wegens het verlaten van zijn kinderen. Wij weten niet welk Amerikaansch of En- gelsch blad doze onzin beweerd heeft, maar de N.R.Ct. is er leelijk ingeloooen, want O. Henry, in 1862 geboren, stierf in Juli 1910. dus bijna twintig jaar geleden. Hij bracht drie jaar door in de gevangenis van Cc\im- bus 189819011 en het is mogelijk dat er bij de slachtoffers van den brand te Co lumbus thans een andere W. S. Porter was, want Porter is een zeer veel-voorkomende naam in het genre-Bakker, Muller of Jansen. Maar zelfs deze gedachten-associa ties excuseeren de fout niet van het Ameri kaansche of Engelsche blad, dat van een der vermaardste schrijvers in zijn eigen taal meer had behooren te weten. O. Henry heeft indertijd niet gevangen gezeten wegens moedwillige verlating van zijn kinderen, maar wegens oplichting van ecu bank te Austin. Hij schreef een groot deel van zijn werken in de gevangenis. GEMEENTELIJK PENSIOEN FONDS. DE TOESTAND OP 1 JANUARI 1929. Verschenen is de door den wiskundigen adviseur Dr. B. Turksma, te Laren (N.H.) opgemaakte wetenschappelijke talanc ibe treffende het pensioenfonds der gemeente Haarlem naar den toestand, op 1 Januari 1929. Bedoeld fonds is Indertijd opgericht om daaruit de uit de gemeentelijke pensioen* verordeningen voortvloeiende lasten te dek ken. Toen met ingang van 1 October 1913 de penslonneering van gemeenteambtenaren en hurt weduwen, en weezen Rijkszaak werd. bleven de pensioenen, welke reeds krachtens de gemeentelijke verordeningen waren ver: leend of alsnog krachtens die verordeningen moesten worden verleend, ten laste van ge: noemd fonds. Tot dekking van de lasten,1 welke voortvloeiden uit de op 1 October 1913 in werking getreden „Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913" had de gemeen te de keus tusschen: le. van 1 October 1913 af aan het Rijks- fonds premie te betalen voor alle op 1 Mei 1913 in dienst zijnde ambtenaren, benevens een inkoopsom over den diensttijd dier ambtenaren vóór 1 October 1913, of 2e. de pensioenen, welke aan de op 1 Mei 1913 in dienst zijde ambtenaren te zijner tijd zouden worden toegekend, aan het Rijksfonds terug te betalen. Met 38 andere gemeenten, waaronder de .grootste, koos Haarlem de onder 2e genoem de mogelijkheid. Het gemeentelijke pensioenfonds dient derhalve tot dekking: le van alle krachtens de gemeentelijke verordeningen verleende of alsnog te ver- lecnen pensioenen, zoowel aan ambtenaren als aan weduwen en weczen van ambtena ren, cn 2e. van alle pensioenen, toegekend of als nog toe te kennen aan de ambtenaren zelf die reeds op 1 Mei 1913 in gemeentedienst waren, hieronder niet begrepen het onder wijzend personeel bij het openbaar lager- middelbaar- of voorbereidend hooger onder wijs. aangezien dit personeel reeds eerder onder de door het Rijk vastgestelde pensioen regelingen viel. De door Dr. Turksma opgemaakte weten schappelijke balans naar den toestand op 1 Januari 1929 wijst uit, dat, met behoud van de betalingen aan het fonds, zooals tot heden gebruikelijk is, er dan een te kort in het fonds zal ontstaan, waarvan de waarde op 1 Januari 1929 is te stellen op f 3.166.815.28. EUROPA-RONDVLUCHT. SPORTVLIEGERS OP SCHIPHOL GELAND. AMSTERDAM, 26 April. Hedenmiddag maakte Schiphol zich op om de Engelsche Sportvliegers, die een rondvlucht door Europa maken "te ontvangen. Zooals men weet waren op 17 April een twintigtal Engelsche sportvliegers vertrokken van Heston Air Park voor een tour over het Europeesche vastenland, onder leiding van Capt-. V. H. Baker. Achtereenvolgens werd een bezoek gebracht aan Brussel, Keulen, Frankfurt, Stuttgart, Friedrichshafen, Mun- chen (waar enkele machines terugkeerden naar Engeland) Weenen, Praag, Dresden, Berlijn. Hedenmorgen startten een negental ma chines van Berlijn om via Hannover of Osna- brueck. Amsterdam te bereiken, enkele vlie gers waren achter gebleven voor een week end te Berlijn. Te omstreeks half vier kon het eerste toestel op Schiphol worden ver wacht. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was gering Te 407 klonk het eerste alarm om de komst van de Engelsche luchttouristen aan te kon digen en een oogenblik later verwelkomde de heer Dellaert den bestuurder van de G.A.A.C.O. en zijn cchtgenoote Mr. en Mrs. Chalmers. De tocht was zeer voorspoedig geweest, te half tien was de „Cygnet" een Moth toestel met een Gipsy-motor uit Ber lijn vertrokken, in Hannover vrij slecht ge worden, grondmist en onweersbuien. Achtereenvolgens kwamen binnen de G E. B.Y.K. met Capt. Baker, den leider, en Mrs. Baring, de G A.A.L.X. met J. Cantrill, de G. A.A. K.E. met Noble en den markies van Clydsdale. de G.A.A.S.Y. met W. D. R. Per kins, de D.1773 met P. G. Denman, de G. A. H. I. met Mr. en Mrs. Norman, de G.A.H.H.U. met J. L. Shand en de G.H.A.S.A. met H. Gordon Selfridge. De Engelsche vliegers vertrokken. AMSTERDAM. 27 April. Hedenmorgen tus schen 11.40 uur cn 12.26 uur zijn de 10 En gelsche sportvliegtuigen, die gisteren op hun rondvlucht door Europa Schiphol aankwa men. weer van Schiphol naar Londen ver trokken. Zij vliegen via Ostcnde. ZON, VLAGGEN EN WOORDEN. (Zie ook de Foto-pagina) Dank zij het stralende voorjaarsweer werd de openingsplechtigheid van de Wereldten toonstelling te Antwerpen een veelvuldige feestelijkheid van kleur. De meeste gebou wen zijn. als gewoonlijk op zulke exposities, wit of heel licht grijs, de grond is bestrooid met een helder bleek zand en de lucht was van een transparant teer blauw nauwelijks geaccentueerd. Dit alles te zamen vormde een harmonisch, rustig en klaar fond, waar tegen de tallooze vlaggen en vaandels en wimpels triomfantelijk uitsloegen. Ik heb nog zelden zóó sterk den indruk gekregen van de opwekkende kracht, welke uitgaat van het levend en beweeglijk spel der kleu ren, als hedenmiddag, toen de breed uit waaiende vlaggen van naties en steden, landschap en architectuur volkomen over- heerschten. De wandeling over het terrein, vóór de of- ficieele opening werd een waar genot. Alles droeg daar toe bij. De troepen soldaten die aanrukten om de ordediensten te organisee- ren, de arbeiders, die intens doorwerkten om zoo spoedig mogelijk af te maken, wat nog onvoltooid bleef, de auto's die onafgebroken aanreden met invités, voor een groot deel in ambtsgewaad tintelend van eereteekenen en overdekt met goudborduursel. Deze gansche nerveuze drukte, welke aan openingplech tigheden onvermijdelijk vooraf gaat, had in dat jonge, vriendelijke lentelicht en te mid den van die kleurenvreugde iets joyeus, iets heel prettigs; en men dacht erbij niet meer aan arbeid en niet meer aan haast! Eén hoofdindruk dringt zich dadelijk op: het geheel is, architecturaal gesproken, veel beter dan gewoonlijk op zulke shows het ge val is. Er is zoo veel mogelijk, en wat meer zegt: met succes, gestreefd naar een één heid. Natuurlijk kon men de buitenlandsche inzendingen bezwaarlijk aan voorschriften binden, maar alles wat van de tentoonstel ling zelf uitging en gecontroleerd kon wor den is, zooals het zijn moet: eenvoudig, zui ver en overzichtelijk van bouwtrant. Men neme, bijvoorbeeld, het paviljoen der stad Antwerpen. Het is juist in den waren stijl, welke voor een expositie past: groot, ruim, frisch, duidelijk: en het symboliseert in zijn fagade, waarin stijgende lijnen domineeren, den opgang der stad. De architect heeft het verstaan om te zelfder tijd het provisoire, eik tentoonstel lingsgebouw eigen, èn de machtige bedoelin gen en verlangens welke dit gebouw suggeree ren moet, aan te geven. Het is, naast zulk een welslagen, dubbel jammer, dat zoo vele lan den nu voor den dag komen met groote sma- kelooze barakken, die bepaald pijnlijk van stijlloosheid zijn. Als men ziet met welk een afschuwwekkende voorbeelden van „zóó-niet" Engeland, Canada, Italië en andere landen voor den dag komen, dan waardeert men te meer wat van Belgische zijde gepoogd werd. En het hart springt van vreugde op, wanneer men het Nederlandsche paviljoen ziet staatn. Zonder een zweem van chauvinisme, alléén om der wille van de zuivere waarheid, moet men erkennen, dat ons huis verreweg het machtigste, mooiste en' interessantste van de, expositie is. Ik spreek hier nog slechts al leen van de architectuur. Van binnen is men nog druk aan den arbeid en de officieele opening heeft eerst 6 Mei plaats. Het ont werp van Wijdeveld is in ieder opzicht en in één woord: voortreffelijk. Het is in de eer ste plaats: opvallend, en dat is geen geringe deugd op een world-show, waar het er om te doen is om de aandacht te trekken. Nie mand zal aan ons paviljoen achteloos voor bij kunnen gaan, men moet het zien. Maar al is het opvallend, het is daarom toch niet luidruchtig of brutaal of smakeloos. Het blijft in zijn geheel en in alle détails gedistingeerd en verfijnd. Het is verder practisch en aan genaam ingedeeld. Om den bezoeker niet al te zeer te vermoeien is het complex, dat ccn der grootste is. op de tentoonstelling in drie ruimten verdeeld, door open doorgangen ge scheiden. zoodat de wandelaar telkens in de buitenlucht zijn geest even ontspant. Het huis van Wijdeveld is verder zéér persoonlijk en toch door en door Hollandsch; het is origineel en geenszins gezocht. Hij heeft het zich zelf in menig opzicht heel moeilijk ge maakt, maar men bewondert telkens weer de zekerheid en de elegance waarmede hij die moeilijkheden oplost. Laten wij het voor alles vast stellen: Ne derland komt te Antwerpen koninklijk voor den dag. Er is vroeger zoo dikwijls terecht geklaagd over de schrielheid en de benepen heid onzer regeering, waarneer het een repre- sensatie in 't buitenland gold, dat men thans met voldoening en vreugde constateert, hoe al die, dikwijls felle perskritieken, dan toch ten slotte iets goed bewerkt hebben. Er is in de hooge regionen van Den Haag iets veranderd. Wat er hier gedaan is, werd moedig ondernomen; met beleid, zorg en juist inzicht (volbracht. Geld noch arbeid werden gespaard. Maar geld en arbeid zijn niet alles. Wanneer men niet de durf had ge had om zich te wenden tot een architect als Wijdeveld, tot een kunstenaar, die het nieuwe aandurft en aan kan, dan zou men nooit tot een zoo grootsch resultaat gekomen zijn. Het is natuurlijk heel goed mogelijk om op grond van andere kunstprincipes de conceptie van Wijdeveld te bestrijden. Per soonlijk zou ik ook liever een pure com positie in metaal en glas gezien hebben- Maar dat zijn overwegingen, welke hier niet gelden mogen. Hier moeten wij erkennen dat, van een gedetermineerde opvatting uit: gaande, iets schoons cn iets goeds bereikt werd, uitnemend geschikt voor het doel. Juist hier was het van zooveel belang dat Nederland bijzonder voor den dag kwam. Ten eerste om te toonen, dat wij ons In Beigië's onafhankelijkheid evenzeer verheugen als do Belgen zelf en ten tweede omdat een deel van het Belgische volk zijn oogen gericht houdt op ons land als brandpunt van de Nederlandsche cultuur. Het spreekt vanzelf dat wij op onze inzending nog meer dan eens uitvoerig zullen terugkomen. Maar het is noodig om van den beginne af duidelijk vast te stellen, dat het Nederlandsche huis een der clou's van de tentoonstelling belooft te worden. Dat kan een reden tot zelfvol doening zijn, maar het moet nog meer een aansporing wezen, om altijd bij zulke gele genheden het beste been voor te zetten. Wanneer het een belang is om ergens ver tegenwoordigd te zijn, dan is het dat alléén wanneer men er goed vertegenwoordigd is. De openingsplechtigheid in de groote feest zaal had plaats volgens het vertrouwde ri tueel. Een sober versierde ruimte. Daarin en kele duizendtallen menschen op zijn Zon- dagsch. In het midden de koninklijke zetels, met daar om heen gegroepeerd hofhouding, ministers, hooge ambtenaren en liet volledige diplomatieke corps. Naast de koninklijke fa milie de aartsbisschop van Leuven, mon seigneur Van Roey in het purper. Verder duizenden en duizenden sterren schitterend op van trots gezwollen borsten; glanzende uniformen en ambtsgewaden. Vooral onder de gezanten en het gezantschapspersoneel waren vele kostelijk uitgedoste mannen: Perzen, Hongaren, Japanneezen. Op het po dium een koor en een orkest, te samen een achthonderd executanten.... En de redevoeringen. Allereerst sprak de heer Martougin, algemeen voorzitter van de tentoonstellingscommissie. Hij begon in het Fransch, vervolgde daarna in het Neder- landsch en eindigde weer in het Fransch. Dit zou zeer gewoon zijn indien de heer Mar tougin niet een geboren Waal ware, die zich zeer behoorlijk in onze taal uitdrukte. Hij heeft in zijn stem en in gansch zijn op treden iets eenvoudigs en sympathieks. Als arbeider begonnen, heeft hij zichzelf opge werkt met een voorbeeldige energie, niet alleen tot een der grootste industrieeien van zijn land, maar ook tot een man van beschaving en ontwikkeling. Met recht mag de heer Martougin de Antwerpsche tentoon stelling als zijn schepping beschouwen en hij heeft recht er trotsch op te zijn. Na hem sprak de minister van Arbeid, de heer Hey- man, oud-onderwijzer, in vlekkeloos Neder- landsch een rede uit, welke iets te lang was en tenslotte kwam de Koning aan het woord. Ook hij sprak in het Nederlandsch en in zeer behoorlijk Nederlandsch. De eenige letter waar Z. M. moeite mee heeft is de W, waarvan hij een OE maakt. Hij ein digde zijn toespraak met enkele zinsneden in het Fransch. Wat er gezegd werd doet zoo weinig ter zake! Dat zijn slechts fraaie, weinig zeggende volzinnen, die van te voren op een goud schaaltje uitgewogen zijn om vooral geen en kele gevoeligheid te kwetsen. Het was de of ficieele welsprekendheid, welke wij, in vrij wel identieken vorm, bij alle officieele fees telijkheden te hooren krijgen. Daarop volgde, de niet minder officieele cantate. Dat is ook een zeer speciaal product, dat bij zulke plechtigheden geserveerd wordt en dat spre kend lijkt op alle andere cantates bij vorige gelegenheden uitgevoerd. Het is een be paalde exclamatorische stijl, die in het ka der van deze feesten onvermijdelijk schijnt te zijn. Het komt er trouwens niets op aan wat men zingt en hoe men zingt, want nie mand luistert er naar. Na aflobp bracht de koninklijke familie een bezoek aan het paviljoen van de stad Antwerpen, waar zij werd rondgeleid door dr. Frans van Cauwelaert, die zich daarbij, naar ik met eigen ooren hoorde, uitsluitend van de Nederlandsche taal bediende. Met den Koning en de Koningin, waren aanwezig de kroonprins en zijn vrouw, die, gelijk men weet in het najaar een baby vernacht en die met zichtbare sympathie door het publiek begroet werd; en de ongetrouwde zoon Ka- rel, graaf van Vlaanderen. Ik sprak ver scheiden vreemdelingen, in den loop van den avond, en allen'waren getroffen door de pret tige, eenvoudige bijna joviale manier, waar op de Belgen met hun koningshuis omgaan en omgekeerd door het vriendelijke, hartelijke, bijna huiselijk optreden van de vorsten te genover hun volk. Trouwens er was vandaag in de geheele atmosfeer een soort univer- seele verteedering, een behoefte aan ver broedering, een ware internationale geest. Voorwaar een goed teeken bij de opening van een tentoonstelling, welke een internationale manifestatie is! Ten slotte een raad: er is nog zóó veel niet geheel gereed, dat het beter is een bezoek nog wat uit te stellen. Zoo om en bij half Mei zal alles wel in orde zijn. J. GRESHOFF. AUTO-ONGELUK TE AMSTERDAM. EEN SLACHTOFFER. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een particuliere auto op de Hobbemakade te Amsterdam in de Boerenwetering gereden. Bij het uitwijken voor een andere auto raak te de chauffeur het stuur kwijt, reeds eerst tegen de brugleuning, die over een afstand van 10 M. vernield werd, en kwam toen in het water terecht. Toen de chauffeur op het droge gehaald was, bleken de levensgeesten al geweken te zijn. Het slachtoffer is de 23- jarige W. H. Bakker. DE WERKLOOZEN TE ZAANDAM RIJKSUITKEERING STOPGEZET. N^ar aanleiding van het besluit van den raad van Zaandam om geen werkloozen meer naar Drente te zenden, heeft de regeering de steunregeling voor deze gefneente stopge zet. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ BERLIJN. BERLIJN, 27 April (V.D.) Hedenmorgen even na negen uur heeft op den spoorlijn tusschen Reinickendorf en Liebenwalder, di rect achter het station Basdorf tusschen Basdorf en Wandlitz, een spoorwegongeluk plaats gehad, dat ernstige gevolgen had. Door verkeerden wisselstand derailleerden verscheidene wagons van een overvollen, uit de richting Berlijn komenden trein. Bij het ongeluk zijn 11 Berlijners, die zich hadden voorgesteld om een uitstapje te maken, ge wond. Vier hiervan zoo ernstig, dat zij naar het rijksziekenhuis te Bornau moesten wor den overgebracht. NED. IIERV. GEMEENTE Naar wij vernemen heeft Ds. Miskotte, uit Meppel, het beroep bij de Ned. Hcrv. Ge meente alhier aangenomen. naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 April. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.3 m.M. te Thorshavn. Laagste stand 747.8 m.M. te Rochefort. Verwachting tot den avond van 29 April: Meest matige Noord-Oostelijke tot Noor delijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvan kelijk nog weinig of geen regen, iets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 755 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van Fa. FEDERMANN, Groote Houtstraat 37, Telefoon no. 11059 Haarlem, 28 April. Hoogste gisteren 63 F. Laagste heden nacht 52 F. Hoogste heden tot 12 uur 64 F. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Kreymborg-coupe is toonaangevend Haarlem, 28 April. Bevallen: 24 April: J. A. Felixv. d. En den d. A. E. M. VreeswijkLucas z. 25 April C. J. Diekmanv. Kesteren d. M. Hertog Bakker d. H. van BredaKaasenbrood d. D. A. v. d. KeuvelRobbé d. 26 April; A. M. Buijsde Vos z. Overleden: 25 April: C. Lamars, 70 j., de Witstraat; A. H. van Deursen, 60 jaar, La- kenkoopersstraat. DE PROV. GRIFFIE. DE VERHUIZING NAAR HET PAVILJOEN. Naar wij vernemen zullen in de week van 12 tot 17 Mei de zetels van den Commissa ris der Koningin, Ged. Staten en den Grif fier en alle bureau naar het nieuwe Provin ciehuis, het Paviljoen „Welgelegen" in Den Hout, worden overgebracht. In die week zullen Ged. Staten één verga dering in het daartoe door het Gemeente bestuur aangeboden Stadhuis houden. In die vergadering wordt o.m. behandeld het beroep tegen het besluit van den Amster- damschen Raad betreffende garantie voor woningbouw. De laatste vergadering van Ged. Staten in het oude gebouw zal op 7 Mei plaats hebben. Dan wordt behandeld in het openbaar de financieele regeling tusschen Haarlem en Heemstede na de annexatie. JUBILc 30 April zal dc heer J. Wigman zijn 25- jarig jubilé vieren als opzichter bij de N.V. ^Haarlemmer houtpark" en Zuiderhoutpark. BEVERWIJK SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING Heden, Maandagavond zal een spoed- eischende vergadering van den Raad dezer gemeente worden gehouden ter behandeling van een voorstel van B. en W. tot aankoop van grond ten behoeve der bedrijven. VELSEN. HET PONTVERKEER OP 29 APRIL Naar wij vernemen zullen a.s. Dinsdag, ter gelegenheid van de opening van de Noorder- sluis gedurende den geheelen dag drie pon ten in dienst worden gesteld. SANTPOORT. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN. Onlangs deelden wij mede. dat door „Vox Humana's Kinderkoor op verzoek van de Vereeniging „Koninginnedag" H. M. de Ko ningin, als zij na haar bezoek aan IJmui* den onze plaats passeerde, toegezongen zou worden. Dit zingen gaat evenwel niet door, omdat van den secretaris van H.M. de Koningin bericht in afwijzenden zin is ontvangen, een en ander als gevolg van het feit. dat bij toestemming ongetwijfeld nog vele verzoe ken van dien aard zouden, binnenkomen. HEEMSTEDE UITBREIDING VAN DE BRONSTEE- SCHOOL Heden, Maandag,4 werd door den architect H.' Korringa namens B. en W. van Heem stede aanbesteed het uitbreiden van cle Bronsteeschool alhier met twee leslokalen, gang en toiletten en bijkomende werken. Ingekomen waren 15 biljetten. Laagste inschrijver was de heer F. Philips, te Haarlem, voor 17.975. INVAL IN EEN CAFé. CAFéHOUDER EN 6 BEZOEKERS GEVERBALISEERD. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie een inval gedaan bij den caféhouder H. aan de Terhedestraat. Deze caféhouder heeft na sluitingstijd aan zes personen, die zich in zijn tapperij bevon den, sterken drank verkocht. Tegen hem en den 6 bezoekers zal proces-verbaal worden opgemaakt. ONEERLIJKE LOOPKNECHT. ONTVREEMDDE 1500 CIGARETTEN. De recherche zal tegen J. S., loopknecht in dienst van den grossier van D., proces verbaal opmaken, omdat hij ten nadeele van zijn patroon 1500 sigaretten ontvreemd heeft. Ook zal tegen A. de W., zwager van eerstge noemde proces-verbaai worden opgemaakt, terzake van heling. OUDE MUNTEN IN BESLAG GENOMEN. De Haarlemsche recherche heeft te Heem stede in beslag genomen 40 oude zilveren munten, die door een slooper, wonende te Haarlem, waren gevonden onder een zolder vloer van een perceel aan het Westeinde in Den Plaag. Deze slooper had ze verkocht aan een antiquair hier ter stede. De antiquair had de munten op zijn beurt weer verkocht aan den Lcgenwoordigen eigenaar. Hier wer den zij tenslotte in beslag genomen, omdat het bewuste perceel in Den Haag toebehoort aan twee aannemers uit Landsmeer. De politie stelt een nader onderzoek in. EX-KEIZER WILHELM TE HAARLEM. Dezer dagen heeft ex-keizer Wilhelm een bezoek gebracht aan het buiten „de Harte- kamp" van mevrouw von Pannwitz. Na dit bezoek heeft hij met zijn gezelschap een tocht per auto door de bollenvelden ge maakt. Tegen het eind van den middag werd via Amsterdam naar Doorn vertrokken. DE VOORBEURS TE AMSTERDAM De beurs had bij kleine omzeten een prijs houdend verloop en de koersvariaties waren van kleinen omvang. Margarine Unies, die aanvankelijk goed van toon waren en hooger openden, liepen later wat tenug. A.K.U.'s konden zich gemakkelijk handhaven, even als de Accoustiek-aandeelen. Koninklijken waren maar weinig veranderd. AMSTERDAMSCHE BEURS MAANDAG 28 APRIL 1930 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING, KANTOOR HAARLEM. 1 30 3taaUIeenmge« 4HpCt.Nedcrl.19l? 5 pCt. NederL 1919 Scheepvaart OudeVaart Ned. Scheepv. Unie Oude Boot.... Stoomvaart Nederl Marine Pref. InduttrieSn Alg. K.zijde-Unle... Intern. Viscose...— Margarine Unie...— Calvé Delft Van Berkei's Patenl Accoustiek Ultraphoou Aniem.... Gem. Bezit Philip* Ford Auto Ind. Ond. Buitenl. Anaconda copper- United States Steel Bethlehem Steel Fokker Aircraft U.S. Leather Banken Kol. Bank Indische Bank Cert Handel Mij Petroleum Koninkl. Petroleum Continental Oil Shell Union P rolongatle Cultuur Mij. H.V.A Java Cultuur..—. CuItuurMij.Vorstenl Mijnbouw Algem. Exploratie. Boeton Tabak Mqen Dell Mij Senembah Deli Batavia Tabak Oostkust—.. Rubber Deli Bat. Rubber.. Amsterdam Rubbei Intercont. Rubber.. Amerika Wabash Comm. Milwaukee Pref. idem Comm. Cities Service Cjr 1C0H 101%, 39 177 74H 171H 115 347 134 140 142-143 122 480 261H 132H 188H 1027/e 26 Ji 13% 194% 154 173-174 97 69H 14CH 58 22 37H 412 29 Vs 24% 3H% 522 147 195 155 b 342 375H 162 1.45 114H- 116 325 475 - 480 85H 14C—140H 6% 43% g.b.- 42% g.b 411H-412H 521 522 384 342 361-362

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 2