BUITENLAND DE BOMAANSLAG TE WARSCHAU. Nieuwe complicaties? LETTEREN EN KUNST MUZIEK IN- EN UITVALLEN. HET TOONEEL SCHILDERWERK AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 29 APRIL 1930 VIERDE BLAD Moskou stelt overdreven eischen. Een Poolsche verdachtmaking of een waardevolle ontdekking. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het faas te voorzien, dat de heeren in Moskou politieke munt zouden slaan, uit het geval te Warschau. Het is natuurlijk geen wonder, dat de bomaanslag op de Sovjetam bassade in die stad, die door een toeval ont dekt werd, een protest van de Sovjets heeft uitgelokt. Dit protest is echter zooals te verwachten was op hoogen toon gesteld en behelst een reeks onuitvoerbare eischen, die bewijzen dat de Russen van plan zijn de zaak op de spits te drijven. De aan Polen gerichte nota bevat de vol gende eischen: 1. Ontbinding van alle Russische, Wit- Russische en Oekrainische organisaties, die zich tot taak stellen het Sovjet-regiem te bestrijden. 2. Uitwijzing der leiders van de Russische émigranten uit Polen. 3. Gestrenge besti'affing van de daders van den bomaanslag. 4. Staking van de campagne ln de Poolsche pers tegen Sovjet-Rusland. Voorloopïg behoeven de Poolsche autori teiten zich door de Moskousche aanmatiging niet op stang te laten jagen. Het staat ech ter wel vast dat de Sovjets alles in het werk zullen stellen om een politiek conflict te for- ceeren. Merkwaardig is het onderstaande bericht: Naar de Warschausche bladen met betrek king tot den voorgenomen bomaanslag op de Sovjet-Ambassade verneemt, zou als re sultaat van het deskundig onderzoek zijn komen vast te staan, dat de bom met zwart kruit geladen was, en, in tegenstelling met de eerste berichten, geen buitengewoon groote capaciteit had. De ,.Kurjer Czerwonny" ver klaart, dat de mogelijkheid bestaat, dat deze zoo ongewoon voorbereide aanslag wel eens een truc zou kunnen blijken, die door iemand uit politieke overwegingen werd voorbereid. Een ander blad meldt, dat er twaalf huis zoekingen bij communisten hebben plaats gehad. Bij een hunner werd kruit ontdekt. De insinuatie is duidelijk en geheel in stijl: De Russen zouden den aanslag wel eens zelf geënsceneerd kunnen hebben! Het idee is niet onaardig. L. A. De volledige binnenland sche ontwapening in Oostenrijk. De Daily Herald publiceert in een bericht uit Genève den tekst van een brief, die dr. Schober, de Oostenrij ksche bondskanselier 13 Maart aan den voorzitter van den Raad ran den Volkenbond lieeft gezonden over de bin- nenlandsche ontwapening in Oostenrijk. De inhoud ran den brief is volgens het blad den 31 en Maart vertrouwelijk aan de leden van den Volkenbond meegedeeld. De brief zegt: ,X>e Oostenrij ksche regeering is ten aan zien van de opmerkingen van politieke krin gen in het buitenland over de wenschelijk- heid van een volledige binnenlandsche ont wapening van Oostenrijk van meening, dat zij steeds in de hoogste mate de verpllchtin- NED. TOONKUNSTENAARSBOND AFD. HAARLEM. Art istenf eest. Kunstenaars zijn onuitputtelijk in het verzinnen van middelen, om het fonds te sterken dat behoeftige collega's zal onder steunen. De artistenfeesten te Parijs zijn al heel bekend. In ons land hoorde men daar tot heden niet van. Het feest, dat we bij woonden, was het eerste van dien aard. Zoo als de bondssecretaris der afd. Haarlem de heer Van Aken, ons meedeelde, was het ge- heele programma tot stand gekomen door louter welwillende medewerking. Of hij te vreden was over de belangstelling van de zijde van 't publiek? Gezien de gewoonte in onze stad om eerst de kat uit den boom te kijken mocht hij niet ontevreden zijn. Zal echter zulk een avond resultaten afwer pen, zoo moet die belangstelling nog mer kelijk groeien. Tot goed verstand van de zaak moet ik zeggen, dat zij die aanwezig waren, bewijzen te over gaven van hun interesse. Want aan de muziek, die afwisselend door drie orkesten (er zouden oorspronkelijk vier zijn) werd ten gehoore gebracht, kon ieder naar eigen goedvinden een werkzaam aandeel nemen, zoo hij of zij slechts de danskunst machtig was en lust genoeg gevoelde, in gezelschap van een zij of een hij te zweven over den gecireerden vloer op de verleidelijke klanken van Strauss' mooiste walsen. Want daarvoor zorgde het groote orkest, dat onder leiding van Marinus Adam. H.O.V.'s tweeden dirigent was geformeerd om ook de minnaars van het driedeelig rythme tevreden te stellen. Ze zijn er nog in overvloed, c:e de zoete streeling en het pittig, het schuimend rythme ran den Weener WaLskoning verkiezen boven de Jazz- Maar ook aangaande dit laatste genre kon men te kust en te keur gaan, zoowel bij het Jazz-orkest onder leiding van A. Blanket aLswel 'pij „The 'happy hand", de bekende gen, die haar bij het verdrag van St. Ger main zijn opgelegd, is nagekomen en acht het gewenscht den Raad van den Volken bond van tijd tot tijd inlichtingen te geven over de stappen, die de bondsregeering te dezer zake onderneemt. Zij overhandigt hier bij de eerste meedeeling dienaangaande. Oostenrijks ondervinding bij de toepassing van.de voorschriften nopens het recht op het dragen van wapens heeft de bondsregeering overtuigd van de noodzakelijkheid de invoe ring van doeltreffender wetgevende maat regelen voor te bereiden. Zij heeft daarom een ontwerp opgesteld, dat het verbod van het bezit van wapenen en de algemeene ver plichting tot het inleveren van wapens bij de overheid veel strenger regelt dan tot dus ver het geval was. Dit ontwerp zal in de ko mende zitting bij den Nationalen Raad in gediend worden". Schending van een kerkhof. Naar een Oekrainsehe dagblad uit Lem- berg meldt, hebben tot nu toe onbekende daders in het Oost-Galicische stadje Pomo- riany bij Zborow een Oekrainsch oorlogs kerkhof uit den tijd van den Oekrainschen vrijheidsoorlog tegen Polen in de jaren 3918- 1919 geschonden door alle kruisen op de gra ven omver te werpen, de graven te vernielen en de doodsbeenderen over het kerkhof te verspreiden. Deze schending werd ontdekt bij een pro cessie op het kerkhof om een eeredienst voor de Oekrainsehe strijders te houden. Toen de geloovigen de verwoesting aanschouwden vielen zij op de knieën en zongen 't Oekrain sehe vrijheidslied. Onder de Oekrainsehe bevolking van het stadie en in den geheelen omtrek heerscht groote opwinding en verbittering, daar dit kerkhof met veel moeite en kosten is tot stand gebracht. Een maatregel van den onderkoning. De onderkoning heeft een verordening op de pers uitgevaardigd waarbij de perswet van 1910 opnieuw van kracht wordt ver klaard met wijzigingen dienende om haar te doen beantwoorden aan den huidigen poli- tieken toestand. De oorspronkelijke perswet van. 1910 had betrekking op aansporing tot moord en daden van geweld en op zinsneden cle strekking hebbend om soldaten en matro zen af te brengen van trouw aan hun plicht of haat of minachting te wekken tegen de Britsche regeering, een inlandschen vorst of eenige groep van Britsche onderdanen in Indïë, aldus het Hbld. Italiaansche kruisers te water gelaten. ROME, 28 April. Op verschillende werven in Italië zijn, zooals aangekondigd, vier kruisers en een duikboot van stapel geloopen, namelijk de kruiser ..Zara" te Spezzia, de kruiser .Piume" te Triest, te Sestri Ponente de kruiser ..Albert Guïssano" en de kruiser ..Gicranni della Bandere" te Castellamare di Staffia. terwijl de duikboot „Delphino" te Montfalcone te water werd gelaten. Overal hadden plechtigheden plaats waaraan werd deelgenomen door autoriteiten en een groote menigte. (B.T.A.) accordeon-groep. Zijn öanslust kon men vrij wel zonder ophouden botvieren, want de gelegenheid, om even op a>dem te komen, ont-. brak doordat het orkest, dat »>ök andere dan dansmuziek ten gehoore zou brengen, op vrij zonderlinge wijze werd gehandicapt. Men had n.l. aan Haarlem's salonorkest (dir. Jac. Stoffer) een piano gezonden, die wegens de lage stemming niet bruikbaar was in com: binatie met de andere- en zeker niet met de blaasinstrumenten. Hadden we alzoo niet het genoegen, dit mooie ensemble als zoo danig te kunnen hooren, de leden daarvan zouden geen artisten zijn, zoo zij heel den avond werkeloos bleven. Zoo vond de een hier. de ander daar een hartelijk toegestoken hand, en dToeg tenslotte elk bü. om dezen avond ten bate van het „Vrijwillig fonds tot ondersteuning van behoeftige musici" ar. tistiek op nog hooger peil te voeren. Tot mijn leedwezen kan ik den lezer niet volledig inlichten over al wat dezen avond geboden werd. Want de kleine wijzer begon reeds bedenkelijk het middernachtelijk uur te naderen, toen nog niet alle deelhebbers aan de uitvoering van het opgestelde pro gramma aanwezig waren, wijl zij door ver bintenissen elders nog werden teruggehou den. Die opsomming te vragen zal ook niet ln de bedoeling liggen van hen die ons tot het bijwonen van dezen avond hadden uifage- noodigd. Maar de aandacht te vestigen op het mooi maatschappelijk werk ten bate van dengene. -ie voorbeschikt was, door zijn bij zondere begaafdheid een levensrichting te kiezen, waarvan het pecuniaire als geen ander onderhevig is aan wisselvalligheden, is onze plicht. Mocht nog eenmaal de bond financieel zóó draagkrachtig worden, wat alsnog de velen, die moreel deelgerechtigd zijn, doch vooralsnog om zakelijke redenen niet worden opgenomen, in dien bond een toevlucht kun nen vinden, zoo zou die bond eerst recht be antwoorden aan zijn doel. De Ned. Toonkun- stenaarsbond moge in de belangstelling van degenen, die in de muzikale kunst ver- mooiing van hun leven vinden, warm worden aanbevolen. G. J. KALT. GEVAREN DER ZEE. Eenigen tijd geleden hebben wy herinnerd aan de legende van den Vliegenden Hol lander in verband met. het- fuifschip, dat men voor Scheveningen wil leggen. Er zijn nog andere legenden over gevaren ter zee uit een veel vroegere periode dan het verhaal van den Vliegenden Hollander. Toen de zeevaart door Phoeniciërs en Cartlia- cers beoefend werd. gingen er verhalen o.a. over twee zeemonsters, die in de Middel- landschc Zee op de zeevaarders loerden. Zij heetten Scylla en Charybdis en tuurden vlak over elkaar gelegen naar de ongeluk- kigsn, die in hun bereik kwamen; naderden deze Scylla te dicht, dan werden zij door dozen verslonden, 'kwamen zij vlak bij Cha rybdis, dan vielen zij aan dit monster ten prooi. De uitleggers van dit verhaal schrij: ven het toe aan de aanwezigheid ran twee rotsen, die eenigszins den vorm van een menscheiijk aangezicht hadden, maar een nuchterder verklaring is mogelijk, waarop wij aanstonds terugkomen. Dit is zeker, dat men nog heden ten dage van iemand, die het eene gevaar ontweken is om in het nadere onder te gaan, figuurlijk pleegt te zeggen: „hij had de keus tusschen Scylla en Charyb dis". Een tweede verhaal uit dien zelfden tijd gold de z.g. magnetische bergen. De eene van de twee trok met- onweerstaanbare kracht de schepen naar zic'n toe en deed ze daar door stranden, de andere stotte ze met den zelfden magnetischen invloed van zich af, maar met hetzelfde resultaat. Waar deze gevaarlijke 'bergen precies gelegen waren, zei men er niet bij en ook dat- kan mogelijk aan een nuchtere oorzaak worden toegeschre ven. Het derde gevaar was de z.g. gestolde zee Er gingen ijselijke verhalen over een ge deelte zee, dat niet meer vloeibaar was, maar zoodanig gestold dat een schip, eenmaal erin geraakt, niet meer voor- of achteruit kon en dus gedwongen was met man en muis ellendig te vergaan. De werkelijke reden van al deze angst aanjagende verhalen was waarschijnlijk koopmansafgunst, die erop uit was de con currentie van de ©pen zee verwijderd te houden. Phoeniciërs en Carthagers waren stoute zeelui en wanneer men bedenkt, op welke nietige en zwakke scheepjes eeuwen later zelfs Columbus nog zee dorst bouwen, kan men zich voorstellen, dat er toch al heel wat moed voor noodig was om stormen en riffen te trotseeren. De kooplui van de vroegste tijden deden er wel griezelverhalen nog het hunne bij om de concurrentie ia de vrachtvaart van zich te weren. HAARLEM'S TOONEEL. HOTTENTOT. „Onbetaalbaar!" hoorde ik 'n dame ach ter mij zeggen toen de heer Jan van Eden als de butler Cweek bezig was bij de steeple chase. waarin zijn favoriet Hottentot won zich in zijn enthousiasme te omzwaehtelen' „Onbetaalbaar"dat was ook blijkbaar het algemeen oordeel van de stampvolle zaal. die uitbundig plezier had om het spel van Jan van Eden. De heer Van Eden behoefde op het laatst het topje van zijn neus maar te laten zien. of het publiek bulderde al van een lach! En dat was niet te verwonderen, want het spel van den heer Van Eden was werkelijk onweerstaanbaar komisch. In Jan van Eden heeft Johan Kaart zijn besten dis cipel gevonden, want in hem zien wij wel het meest den komiek Kaart terug! Men moet er niet gering over denken over het komisch spel in zulk een rol van een half onnoozelen. half neurasthenischen butler! Het lijkt soms op clownerie, maar het blijft toch altijd binnen de grenzen van het fcoo- neelspel! De kapper had Van Eden een heer- Iijk-onnoozelen kop gemaakt Civeek deed lichtelijk denken aan Guus Kiehl in het domme en het spel van Van Eden paste zich volkomen bij dat uiterlijk aan. Wat ik het meest in hem bewonderde was, dat er geen moment ook maar sprake was van een inzinking in zijn spel! Hij bleef aldoor de onnoozele, clowneske Cweek en bereikte den climax in het tooneel van de race. waarin zijn medeleven waarlijk grotesk werd. Het succes was gisteren voor den voorzit ter van Haarlem's Tooneel! Hij gaf verreweg het beste spel van den avond! Een klucht- spelrol zoo volkomen uit spelen, daartoe is in Haarlem met Jan van Eden alleen Henk Bakker ln staat! Johan Kaart toont een groote voorliefde voor het Amerikaansche repertoire. Zoo lang zamerhand krijgt Haarlem's Tooneel alle blijspelen en kluchten, die Comoedia van over den Oceaan gehaald heeft, te zien! Naar het groote plezier van de zaal te oordeelen, beklaagt het publiek zich daar over allerminst! Velen zullen zich Hottentot de klucht van den armen Sem Harrington, die als de dood voor paarden is, maar toch gedwongen wordt in een steeple-chase op een vurige volbloed mee te rijden, enkel en alleen doordat hij de naamgenoot is van den wereldberoemden jockey Sem Harrington nog wel herinneren van de openingsvoorstel ling van den schouwburg aan den Jansweg na de vernieuwing, onder de directie van de heeren Kaart en Muller! Het is een klucht met aardige vondsten, maar ook het wat sompele gegeven met enkele leeg- ten, waarover ce spelers moeten kunnen heenspelen! Bij deze eerste voorstelling ge lukte dat Jan van Dongen en mevrouw Hamann nog niet altijd, maar dat zal bij volgende opvoeringen het stuk gaat Vrij dag 2 Mei weer opnieuw voor een liefdadig doel, steeds beter worden. Johan Kaart weet in zulke kluchtige blijspelen altijd het noodige vlotte tempo te brengen! Men voelt dat er een bekwame hand achter het geheel zit; alles klopt als een bus en men krijgt bij een door Kaart geleide voorstelling nooit den indruk van een dilettanterige onhandigheid der spelers! Na tuurlijk kan hij niet artisten van al zijn dilettanten maken, maar zij spelen allen los en natuurlijk en het geheel wordt onder zijn regie een ensemble! Jan van Dongen was de tot jockey ver= oordeelden Sem Harrington- Van Dongen is een geroutineerd, vlot speler, die zich volko men thuis voelt op het tooneel en dank zij Kaart's regie in het komische maat weett. te houden. Toch meen ik, dat uit de jol van Sem Harrington meer is te halen! De telkens wisselende tegenstelling van bravour en angst kan door Iemand als Van Dongen zeker sterken worden uitgespeeld! Het tooneel bijvoorbeeld, waarin Peggy hem de race van de beroemde Sem zoo plastisch beschrijft heel aardig en met entrain ge speeld door mevrouw Hamann kan nog meer komisch relief krijgen wanneer Van Dongen sterker medespeelt en op de be. schrijvingen ook in zijn spel meer reflec teer:.! Mevrouw Hamann speelde Peggy Fairfax met lichte charme en elegance, a! vult zij het tooneel nog niet zoo als mevrouw Tijs- seling, wier stem zoo veel voller en wier dictie zoo veel gevarieerder is! Vele dilet tanten-clubs mogen Haarlem's Tooneel be nijden. dat vier dameskrachten als wij giste ren zagen want ook de dames Christoffels en Bouwer onderscheidden zich door hun natuurlijk, los spel ten tooneele kan bren gen. In de heeren Oostewald, Kramer en Bouwer meen ik debutanten te mogen be groeten. In het spel zou men het nauwe lijks merken. Zij konden zich met een meer geroutineerden Hamann naast de anderen handhaven! Het tooneel zag er als altijd bij H. T. zeer verzorgd uit en was toch niet zoo- als wij het weT eens bij andere vereenigingen zien overladen druk als een showroon. Een opgewekte, vroolijke avond dus, waarop veel en hartelijk gelachen Is. Na afloop der voorstelling heeft de heer Van Oosten Beekman, den regisseur Johan Kaart, met hartelijke woorden en een krans namens Haarlem's Tooneel gehuldigd! Dat die hulde volkomen verdiend was, daarvan was de enthousiaste instemming van het publiek wel het overtuigend bewijs. Kaart heeft Haarlem's Tooneel artistiek op een mooie hoogte gebracht. J. B. SCHUIL. DE HULDIGING VAN MEVR. MANN-BOUWMEESTER. AMSTERDAM ZAL HAAR NIET VERGETEN. Maandagmiddag heeft dan in het Carlton- hotel de huldiging plaats gehad ran mevr. Theo Mann-Bouwmeester ter gelegenheid van haar 80sten verjaardag Een groot aan tal bloemstukken versierde de receptiezaal. Hieronder waren er van den Senaat van het A. S. C., van de U. S. A., van de directie en het bestuur van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, van de directie van het Schouwtooneel. van de Kon Ver. Het Ned. Tooneel, directie Saal- born en Verbeek. Inmiddels verzamelde zich een talrijk ge zelschap in de zaal waaronder wij opmerk ten: den Wethouder voor de Kunstzaken Ed. Polak: mevr. van Dam van Isselt, referen daris afdeeling Kunst, het bestuur van het Algemeen Pensioenfonds voor de Nederland- sche Tooneelisten. den heer Th. M. Ketelaar, oud-wethouder voor de Kunstzaken en een groot aantal actrices en acteurs. Aan den arm van den Wethouder voor de Kunstzaken, kwam mevrouw Bouwmeester de zaal binnen en een hartelijk applaus klonk. Nadat mevr. Bouwmeester op den voor haar bestemden zetel had plaats genomen, nam de wethouder voor de Kunstzaken, de heer E. Polak, het woord. Hij herinnerde er aan, dat mevrouw Mann een drietal jaren geleden afscheid had ge nomen van liet vaderlandsch tooneel en het Amslerdamsch publiek. Maar, zeide spr„ het Amsterdamsche publiek heeft, nog geen af scheid genomen van u. Er blijft van een too- neelkunstenares weinig anders over dan de herinnering, maar toch nog iets meer. Vrees niet dat van hetgeen gij op de planken hebt gedaan, niets blijft leven. Spr. ging verder eenige gebeurtenissen uit mevrouw Mann's leven na en zeide, dat de Amstelstraat en het Leidscheplein zijn de getuigen geweest van haar triomphen. Namens het gemeentebestuur van Amster dam wenschte spr. haar geluk en mede na mens de Amsterdamsche burgerij. Hienia voerde het woord de heer Snijders, rector van den I.S.S.A., en vele anderen. Aan het slot van het officieele gedeelte dankte mevrouw Mann voor de haar ge brachte hulde. Zij is niet alleen het Amster damsche publiek, maar ook het geheele Ne- derlandsche publiek dankbaar. Ik zou willen zeggen, zeide zij, breng ook een beetje van deze sympathie over op andere oude artis ten. Dit is het eenige wat zij verlangen. Ver geet hen niet. Laat nu en dan blijken, dat zij nog in uw herinnering zijn. Zij zullen u daarvoor dankbaar zijn. evenals ik. Men bleef hierna nog langen tijd gezellig bijeen. 's Avonds werd in het Carlton-Hotel een feestdiner gegeven. De grijze actrice werd door den Senaat van het Studentencorps met twee landauers, bespannen met vier paarden van haar woning in de P C. Hooftstraat ge haald. Met het oog op den straffen wind waren de rijtuigen gesloten. In de Jam Luy- kenstraat stond de .Postharmonie" opge steld. Toen de beide rijtuigen daar kwamen, werd onder de tonen der muziek langs de Stadhouderskade naar de Vijzelstraat gere den. Een talrijk publiek juichte bij het Carl ton Hotel mevr. Mann-Bouwmeester toe. Het was een triomftocht. Dat aan het diner nog hartelijke woorden gesproken zijn behoeft wel niet gezegd te worden. (Reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen.) ONS GENOEGEN. REVUE: DOE JE OOK MEE? De vereenigLng „Ons Genoegen", die twee jaar geleden zulk een succes heeft gehad met de opvoering der revue: „Nou wat zeg je daarvan?" heeft het ditmaal weer eens met de luchtige muse geprobeerd en het lijkt my wei zeker, dat zU van ..Doe je ook mee?" de nieuwe revue van Mart van De'den even veel plezier zal beleven als van de voor gangster! Ons Genoegen heeft er alles on gezet om ook deze revue te doen slagen; en Mart van Delden heeft gezorgd voor de noo- dige afwisseling, zoodat de revue er Zater dagavond „inging als koek!" Het succes was ..pyramidaal"! En het was verdiend! Van een bepaalde gedachte is de heer Van Delden bij zijn revue niet uitgegaan: van een vaste lijn kan men moeilijk spreken, maar dat schijnt voor de revues ook niet meer noodig te zijn! De revues van tegenwoordig kun je of ze door Louis Bouwmeester Jr. of door Ons Genoegen worden gegeven INGEZONDEN MEDEDF.ELINGÖÏ a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAEhiENS BARTEL JORI SST RA AT 16 TELEFOON 10758 - VAMPYR Stofzuigers f98.- van voren naar achteren en ran achteren naar voren spe'.en. het gaat al maar ztg-zag! De eenige eisch, dien men nog aan een re vue stelt, is, dat zij vol afwisseling is en dat er voor het publiek veel te zien en te lachen valt, en aan deze eischen voldoet ..Doe je ook mee?" volkomen. Alles, wat men van een re vue mag verwachten, komt er in voor! Er zijn 'n twintigtal „Haarlem-girls", die dansen, dat het oen lieve lust is en de costuums lateu zien, welke terecht de bewondering wekken van het publiek, er is 'n „professional" dans paar, de hear W. Fortgens en mej. J. de Mon, dat Spaansche, Weensche en Argentijnsche dansen uitvoert, er zijn twee komieken de heeren Sernée en Henk Smal van wie vooral de heer Smal den toon weet te tref fen, weiken 't tegenwoordig publiek van een revue-komiek verlangt, er is een dubbel kwartet, dat in alleraardigste, oud-modischc costuums .-An der Schónen Blauen Donau" zingt, we krijgen komische en dramatische scènes, die tranen doen lachen en weenen, er is een goed orkestje, dat onder leiding van Jo Krab opgewekte muziek speelt, er is een zanger de heer Wlm Out die zich in het revue-genre volkomen thuis gevoelt en we krijgen finales te zien. die men van een dilettantenvereeniging werkelijk niet zou verwachten. Van de vele tafereelen er zijn er niet minder dan twintig noem ik als de best geslaagde voor de pauze: ..Bib en Bab ais voetballers en goochelaars", een nummer, dat vooral bij het gedachtenlezcn van Bab terecht de lachspieren in beweging bracht. „Wroeging", een zooals het in een revue behoort wat sentlmenteele gevan genisscène, waarin de heer S. Boekelaar be wijzen gaf van niet gewoon dramat'scll talent, een „kijkje in de groote Wereld steden", dat zoowel in uitvoering als ln cos tuums zeer verzorgd was. het tafercel van „De Mode" met den alleraardigiten truc van de verschijning der modepoppen en de filiale „De loop der Tijden", met de „levend® klok" en den opgewekten klokkenzang! Het programma beloofde ook na de pauze nog heel wat. «naar na een onafgebroken revue-vertooning van 3 uren. heb ik dat cr maar aan gegeven! Het programma zou zonder schade kunnen worden bekort, want het is nu overdadig gevuld! Aag en Toon hadden bij het publick een „reuzen-succes", maar zij herhalen zich te veel en het zou het geheel zeker ten goede komen als zij eenige malen minder verschenen! En wanneer eenige zangnummers zooals dat der ..Her inneringen" waren vervallen, zouden wij ze zeker niet hebben gemist! Maar zooals gezegd als geheel is het een geslaagde, aardige revue, die bij het publiek de schouwburg was stampvol zeer is ingeslagen. Een woord van lof komt ook toe aan het technisch personeel van den Schouwburg aan den Janswcg. vooral aan den heer Koning, die de verlichting zoo goed verzorgd heeft! Het meest kwam dit wel uit de scène „Wroeging", waarin bij de verschijning der „visioenen" uitstekend met het licht werd gewerkt. Ons Genoegen zal „Doe jc ook mee?" nog wel eenige malen moeten herhalen. J. B. SCHUIL. JUBILEUM FIRMA J. A. LOMMELAARS. Donderdag 1 Mei a s. zal de bekende Haar- lemsche firma J. A. Lommelaars, gevestigd in de Koningstraat 19--21. haar 25-jarig jubi- leu mvieren. Tevens zal de directeur, de 'neer J A. Lommelaars op dezen dag het feit her denken. dat hij voor 25 jaar het directeur schap der firma aanvaardde. Ter gelegen heid van dit Jubileum zal de pul van het gebouw des avonds op feestelijke wijze ver licht worden. Aan het electro-technLsch bu reau L. H. Stroucken, alhier, is het aanleg gen der licht installaties opgedragen. Deze dag belooft dus een ware feestdag te worden. WAALSCHE KERK. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Woensdag a.s. om 9 uur zal in de Waalsche Kerk een bijzonderen dienst worden ge houden, ter gelegenheid van den verjaar dag van prinses Juliana. Onderwerp: le: De Geschiedenis van de familie Oranje. 2e. De zegeningen van den arbeid, in verband met den eersten Mei. In het bijzonder wordt tot het bijwonen van dezen dienst uit-genoodigd de jeugd, die Franseh verstaat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd T«L 11361 Tin 812 en lH5. Znterd. 81 DINSDAG 29 APRIL. Gem. Concertgebouw: H.O.V. Ledenconcert. Solist: Alexander SchmuUer. 8.15 uur. Restaurant Brinkmann: N V. Mij. „De Een dracht', aandeelhoudersvergadering. 8 uur. Palace: „Hollywood op stelten". Tooneel: Tholen en Van Lier. 8.15 uur. Luxor-Theatcr: „Krijgsraad" en „De For tuinjager". Tooneel: The Vcnec's Brothers. 8.15 uur. Rembrandt-Theater: ,J)e Witte Duivel", met medewerking van het Don Kozakken- koor, 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater: „Het spookt in de Mijnen" en „Kit Carson". Tooneel: The Sisters Washington, 8.15 uur. WOENSDAG 30 APRIL. Prinsenhof 'Statenzaal)Gemeenteraads vergadering. 1.30 v.m. Stadsschouwburg: „De eerste Mevrouw Fraser", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, belralYC 's Maan* dags, tocgans vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13