REDE VAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT BELANGSTELLING UIT HET GEHEELE LAND. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DINSDAG 29 APRIL 1939 infill De „Noor der sluis" in vogelvlucht, gezien van. zeezijde, bij het uitschutten van (Foto K.L.M.) ,Johan van Oldenbarnevelt' De Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana aanwezig. Groote drukte te IJmuideri. Heden, Dinsdag was 't de groote dag voor IJmuiden en Amsterdam: de dag van de opening der nieuwe sluis te IJmuiden, in tegenwoordig heid van de Koninklijke Familie. De tot standkoming van dit gigantische .werk, waaraan een lange reeks van jaren gestaag is gearbeid en dat in zijn geheel een product is van Nederlandsche aanne mers en fabrieken en van Nederlandsch vernuft! is een gebeurtenis, waarop ons land terecht trotsch mag zijn. een gebeurte nis ook, die van groote beteekenis voor IJmuiden en de hoofdstad mag heeten, wijl thans de grootste schepen ter wereld haar haven zullen kunnen bereiken! Groote drukte te IJmuiden. Reeds in de morgenuren heerschte er in en om IJmuiden een groote drukte en be drijvigheid. De burgerij had door het uitste ken van de vlag blijk gegeven van haar me deleven met het grootsche gebeuren dat te wachten stond; ook van alle openbare ge bouwen en fabrieken in den omtrek wapperde de driekleur, zoodat de stad een bijzonder vroolijk en feestelijk aspect bood. Er waren tallooze belangstellenden van heinde en ver re gekomen om de plechtigheid bij te wonen. Wat de vervoermiddelen betreft, lieten vooral de fiets, het motorrijwiel en de auto zich in groote verscheidenheid zien, de openbare macht zag echter streng toe dat al deze ve hikels het verkeer niet in gevaar brachten. Zoo waren reeds van negen uur af het Sluis- plein, de overgang der bruggen en sluisdeu ren en het sluisterrein voor geen enkel ver voermiddel toegankelijk; zelfs was het ver boden om met een fiets aan de hand zich op deze plaatsen te vertoonen! Voor de zeer vele auto's was er op het Kennemerplein, in de Kennemerlaan en op de Visschershaven, alle dicht bij het sluisterrein gelegen stads gedeelten, een uitstekende gelegenheid om te parkeeren, terwijl op tal van plaatsen rij wielstallingen waren ingericht. Van een en ander werd een druk gebruik gemaakt. Voor den grooten ..aanvoer" van buitenaf waren bij Velsen drie ponten in gebruik ge steld. een maatregel, die zeker niet overbo dig bleek te zijn. Vooral van dit punt af be gaven talloozen zich, de gemeente mijdende, naar de Noordzijde van de nieuwe sluis. Dat de 34 politiemannen, welke LJmuiden rijk is. de verkeersregeling, de controle op toegangsbewijzen e.d. niet alleen afkonden, valt licht te begrijpen. Er was dan ook voor een flinke versterking zorg gedragen, be staande uit> 36 marechaussees te voet, 8 te paard en 46 Rijksveldwachters. De geheele openbare macht stond onder leiding van den politiecommissaris van Velsen en IJmuiden, den heer D. de Ridder en van hoofdinspec teur B. F. Kipp. Het uit den aard der zaak overgroote deel der belangstellenden, wien niet het voorrecht van een gereserveerde plaats was ten deel gevallen, kon de plechtig heid toch op bijzonder goede wijze volgen aan de reeds vermelde Noordzijde van de nieuwe sluis en langs de geheele lengte daar van. waar op het uitgestrekte zandterrein plaats was voor duizenden. De voor genoodigden gereserveerde ruimte bevond zich aan den Zuidkant van de sluis, zoodat zoowel bakboord- als stuurboord kant van de „Johan van Oldenbarnevelt" honderden paren oogen tot zich zouden trek ken! In de Amsterdamsche haven. Het meest bevoorrecht waren daarbij na tuurlijk de genoodigden, de gasten. Voor zoover zij niet te Amsterdam woon den, arriveerden de meesten per extra trein te Amsterdam. Aan steiger 5, aan de De Ruy- terkade. lagen de stoomschepen „Friesland" en „Zuiderzee" door de N.V. Koppe's Scheeps agentuur afgestaan om de gasten te vervoe ren naar het motor-mailschip „Johan van Oldenbarnevelt" van de N.V. Stoomvaar: Mij. „Nederland". Dit nieuwste schip van ge noemde Maatschapoij is, zooals bekend, door haar aan de Regeering ter beschikking ge steld voor de plechtige opening. Het was te Amsterdam gelegen aan de Sumatra-kade. Tot de genoodigden die den tocht met de „Johan van Oldenbarnevelt" medemaakten, behoorden de ministers van Staat, H. Co- lijn. A. W. F. Idenburg en D. Fock, mgr. dr. W. H. Nolens. Voorts verschillende ministers, de oud-ministers Mr. H. van der Vegte en E. P. Westerveld, den Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland Jhr. mr. dr. A. Röell; talrijke Kamerleden, voorts de Bur gemeesters van Amsterdam en Rotterdam, de heeren W. de Vlugt eh Mr. Droogleever For- tuyn, den burgemeester van Antwerpen Van Cauwelaert. Verder eenige Amsterdam sche wethouders en vele raadsleden, uitge zonderd die der Socialistische en Communis tische fracties. Voorts de Consuls van bij kans alle landen en varder om slechts pit het groote aantal vooraanstaands figuren een greep te doen. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden; E. H. Krelage, Jhr.. H. Lou don, en oud-generaal C. J. Snijders. Het havengebied te Amsterdam bood een kleurigen aanblik door de talrijke vlaggen die van de schepen en gebouwen wapper den. De Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana, die met gevolg per auto naar de „Johan van Oldenbarnevelt" komen, arri veerden tegen 10 uur. Direct na aankomst, van de Koningin ver trok de „Johan van Oldenbarnevelt". De Koningin werd aan boord van de „Jo han van Oldenbarnevelt" ontvangen door den minister van Waterstaat, terwijl de oud ste directeur van de Maatschappij „Neder land", de heer Tegelberg, de kapitein van het schip, de heer Kruyt en enkele hoofd ambtenaren van den Rijkswaterstaat daarbij tegenwoordig waren. Aan boord was voor de Koningin een luxe hut gereserveerd, benevens de rooksalon en de schrijf salon. Aan de gasten werd te 11,45 uur een loo- pende lunch aangeboden, welke was afge- loopen, vóór dat het schip IJmuiden be reikte. Tegen 1 uur kwam het schip te Umuiden. De aankomst te IJmuiden. Nog nimmer had de aankomst van een zeeschip in de haven van IJmuiden zulk een duizendvoudige belangstelling en zulk een enthousiasme ondervonden als thans het ge val was met de „Johan van Oldenbarnevelt" Toen het schip de nieuwe sluis naderde, klonk uit de dichte menigte op den wal her haaldelijk gejuich en hoerageroep op! Lang zaam passeerde het gevaarte de geopende binnensluisdèur en het was in deze oogen- blikken dat een koor van ongeveer duizend schoolkinderen, dat op het steenen gedeelte aan den Zuidkant van de sluis was opgesteld het „Wilhelmus" aanhief. Helder en zuiver klonken de stemmen, begeleid door de muziek van het Christelijk fanfarecorps „Wilhel- mina". Onder leiding van den heer N. Gon- lag werden twee coupletten gezongen; een manifestatie van de jeugd, welke diepen in druk maakte! Onmiddellijk nadat de „Johan van Olden bamevelt" aan de Noordzijde van de sluis, was gemeerd, werd de binnensluisdeur geslo ten en werd het water in de schutkolk op hetzelfde peil gebracht als het water aan de zeezijde van de sluis. De opening van de sluis. Het plechtige moment van de opening was hiermede genaderd; een ceremonieel van historische beteekenis, hetwelk zich voltrok op de brug van het schip. Het was op deze plaats, waar de Koninklijke Gasten waren bijeengekomen, dat de minister van Water staat een rede uitsprak, die, dank zij het aanbrengen van luidsprekerinstallaties door Philips te Eindhoven, zoowel voor de gasten op het schip als voor het publiek op het sluis terrein verstaanbaar was. Het feit. dat ook de A.V.R.O. de rede uitzond, maakte het moge lijk dat duizenden in den lande dit deel der plechtigheid konden aanhooren. Aan de rede yaa den minister is liet volgende ontleend» jrj MR. P. J. RFYMPR. minister van Waterstaat. „Nu het plechtig oogenblik is aangebroken, waarop een arbeid van omstreeks 15 jaren bekroond gaat worden, doordat Uwe Majes teit aan dezen arbeid zijn bestemming zal geven, moge ik eraan herinneren, dat het thans meer dan een halve eeuw geleden is, dat niet ver van deze plaats eenzelfde plech tigheid plaats had als welke Uwe Majesteit staat te verrichten. Op l November 1876 immers opende Koning Willem III den nieuwen toegang uit zee tot de haven van Amsterdam: de doorgraving van Holland op zijn smalst. De voortdurende en snelle toeneming, zoo wel van het aantal als van de afmetingen der schepen, welke te IJmuiden de sluizen passeerden, maakte bovendien dat al spoedig, ondanks de aangebrachte belangrijke ver beteringen, welke in 1896 tot stand kwamen, de vraag naar verdere verruiming van den toegang uit zee opnieuw aan de orde kwam. Het heeft nog tot 1917 geduurd, voordat ten deze een besluit werd genomen. Na daaraan herinnerd te hebben vervolgde de minister; Ik acht mij gelukkig hier op dit historisch oogenblik met een enkel woord uiting te mo gen geven aan de gevoelens, welke zeker ons allen vervullen. In de eerste plaats dan moge ik er op wijzen, dat de hoofdstad des lands thans heeft verkregen een verruiming van den toegang uit zee tot haar havengebied, welke verruiming haar volledig effect zal verkrij gen wanneer ook de verbetering van het Noordzeekanaal zal zijn voltooid. De ge schiedenis leert dat elke verruiming van den toegang tot haar haven gevolgd is door een nieuwe opleving van handel en scheepvaart, der hoofdstad. Wij mogen ons verzekerd houden, dat de eer en de bloei van de hoofd stad en haar goede naam in de wereld van deze nieuwe verbetering rijke vruchten zal mogen plukken. De sluis, waarin wij ons thans bevinden en die den naam draagt van Noordersluis, is de grootste ter wereld. Zij ls 400 M. lang, 50 M. breed en 15 M. diep. Haar schutkolkopper- vlak bedraagt derhalve 2 H.A. Nooh het Panamakanaal, noch welke andere gelegen heid. voor de groote zee-scheepvaart ook. biedt ruimer schutgelegenhcid dan deze nieuwe sluis. Door deze zeer groote afmetin gen heeft dit werk reeds thans de belangstel ling en de bewondering van binnen- cn buitenland bij voortduring gewekt. Het werk is uitgevoerd piet alle middelen van dc mo- SLUISOPENING. Hoort gij de klokken lulden? De groote dag is daar 't Is feest in ons IJmuiden, Het grootsche werk is klaar, Nu parelt de champagne Op 't machtig schip aan boord, In name van Oranje Geopend is de Poort! Laat alle schepen komen Van 's wereld's handelsvloot, Zij worden opgenomen Geen schip is ons te groot. Weer is een blad vol glorie Met energieke hand Gevoegd bij de historie Van 't lieve vaderland; Een land dat zoo bescheiden In uiting is, zoo klein, Maar dat in daad bij tijden Ook waarlijk groot kan zijn P. GASUS. derne wetenschap. Ik mag er niet aan den ken in te gaan op de vele vraagstukken, die bij den bouw der sluis onder de oogen moes ten worden gezien. Vele millioenen zijn met de uitvoering van dit werk gemoeid geweest, doch het werk is geslaagd cn de ramingen werden niet overschreden; de provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam hebben hierin naar vermogen bijgedragen. Ik ducht geen tegenspraak, wanneer ik zeg, dat dit werk getuigt van een krachtig ini tiatief, een vooruifczienden blik en van groot vertrouwen ln de toekomst van stad en land. Dit werk mag worden genoemd een monu ment van onze nationale kracht. Het is met begrijpelijke trots, wanneer ik er hier aan moge herinneren, dat dit geheele werk Ls ontworpen en tot stand gekomen door en onder leiding van Ingenieurs van den Rijkswaterstaat. Ik moge hunne namen nier verzwijgen; deze ingenieurs hebben met hunne technische medewerkers in den loop der jaren hun beste krachten aan dezen be langrijken arbeid gegeven, welke den goeden naam van hot geniale korps bevestigt., en waardoor onze vooraanstaande plaats op waterbouwkundig gebied in de wereld wordt gehandhaafd en versterkt. Maar ook in an der opzicht geldt het hier een nationaal werk. Het is uitgevoerd door Nederlandsche aannemers en Nederlandsche werklieden en ook zij hebben aanspraak op onze erkente lijkheid voor wat hier tot stand is gekomen." Nadat de minister zijn toespraak ge ëindigd had. kwam het lang verbeide mo ment dat Z-Exc. aan de Koningin verzocht om door het overhalen van een handle het sein te geven tot het openen van de deur van het buitensluishoofd. Hare Majesteit gaf, na een enkel woord, aan dit verzoek gehoor en onmiddellijk daarop zagen duizenden paren oogen dat de geweldige deur zijdelings in ;ie deurkas wegrolde. De plechtige opening was geschied, de doorvaart naar de Noordzee was vrijgegeven. Terwijl allerwege gejuich opklonk was de verbinding van de „Johan van Oldenbarnc- ïdt," pact den wal losgemaakt en voer hetJ

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5