STADSNIEUWS SPORT EN SPEL Voetbal in Engeland. TRANSATLANTISCHE LUCHTVAART. BURGERLIJKE STANE HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 29 APRIL 1939 mailschip langzaam de sluis uit. En weer klonken heldere tonen over het water; thans was het een gemengd koor van ongeveer 3C0 leden dat onder leiding van den heer S. Vlessing het lied ..Nederland aan de Zee" zong. met muziekbegeleiding van de Harmo niekapel „De Btendracht" en de Harmonic- vereeniging „Concordia". Het waren momen ten van ontroerende plechtigheid. Statig .voer het mailschip door het nieuwe buiten- toeleidingskanaal ten Noorden van het fort naar de buitenhaven; het eerste zeeschip ter wereld dat dit nieuwe kanaal mocht inwij den! Vooraf voer de gepavoiseerde motor boot „Insullnde? van de Noord- en Zu'.d-Hol- landschc Reddihg Mij en toen het mailschip de buitenhaven bereikte, daverden, als mili tair saluut aan de Koningin. 35 schoten van den mijnenlegger „Medusa" over het water! Buitengaats werd do „Johan van Oldenbar- nevelt" opgewacht door de torpedobooten Z. 5 en Z. 7; de tocht strekte zich uit tot drie mijlen uit de kust. waar, nadat het mail schip gedraaid was. de terugtocht werd aan vaard. Het was reeds namiddag, toen d«> „Johan van Oldenbarnevelt" bij den Toeris- tensteiger meerde. Het officieele gedeelte van de plechtigheid was geëindigd. De ontvangst der Kon. Familie op den wal. Op den steiger zou ter ontvangst van de Koningin, den Prins en de Prinses, die da delijk met het gevolg zouden debarkeeren, aanwezig zijn de burgemeester van Velsen- IJmuiden, de heer J. G. Rij kens ter plaatse zouden en haie opgesteld zijn de bemannin gen van de redding9booten, de bedieners van het reddingsmateriaal alsmede enkele oud- redders van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij., stations «Noord, Midden en Zuid» IJmuiden, met den .schipper Pieter Kramer. Voorts dc commissieleden dezer maatschappij, de heeren S. Koster en C. Oud, alsook de directeuren der koren, die bij de plechtigheid gezongen hadden, de heeren S. Vlessing cn N. Gonlag. Een dochtertje van wethouder J. C. Dunnebier zou aan de Ko ningin en een dochtertje van wethouder K. H. Tusenius aan de Prinses bloemen aan bieden. Na een kort oponthoud op den stei ger zouden de Vorstelijke personen zich naar de wachtende autos begeven, die vervolgens in matig tempo door de Visseringstraat, de Kanaalstraat en de Oranjestraat zouden rijden. De buurtvereeniging „IJmuiden- Centrum" had de Kanaalstraat en de Oranje straat op schitterende wijze met vlaggen en groen versierd. Namens deze buurtvereeni ging zou ter hoogte van perceel 16 in laatst genoemde straat het dochtertje van het be stuurslid H. K. Jansen de Koningin bloemen aanbieden, terwijl het dochtertje van het be stuurslid M. J, H. Heere zulks zou doen aan de Prinses. Beide meisjes zouden geleid wor den door mevrouw G. Fennell, echtgenoote van den voorzitter der buurtvereeniging en door mevrouw H. K. Jansen. De heer Fennel, alsook de secretaris, de heer C. M. Arends en de overige bestuursleden zouden zich hier opstellen. Langs de Oranjekade zou de Koninklijke Stoet langs de Wilhelminakade over de betonbrug linksaf naar de Juliana- kade gaan, om ter hoogte van de Willem Barendszstraat halt te houden. Op dit punt zou aanwezig zijn het bestuur van de Oranje- vereeniging „IJniuiden", voorzitter de heer P. Heere. Ook staan daar opgesteld de leden van de Vereeniglng van Ned. Christelijke Vrouwen. Ook op deze plaats zou een bloe menhulde gebracht worden en wel door het dochtertje van den heer Heere en door de voorzitster der Vrenwenvereenlging. mevrouw Homburg- -Iiogeiidijk. Langs de Julianakade, den Wijk aan Z&crweg, de Trompstraat en de Willebrordustraat zouden de auto's naar den Stationsweg rijden om vervolgens onder de tunnels door in rcchtgaande richting de Veiserpont te bereiken. Bij dc pont zou de Koningin afscheid nomen van den burge meester van Veisen. In IJmuiden zou de feestelijke stemming blijven voorduren; zoo staan voor vanavond muziekfeesten op het programma. Ook de hoofdstad zal niet in vreugde-uitingen achterblijven; daar zal de opening van de nieuwe sluis worden gevierd met een diner in het Carlton Hotel, dat door het gemeente bestuur van Amsterdam wordt aangeboden aan zeer veel genoodigden, terwijl de burgerij op muziekuitvoeringen op den Dam, op ver schillende pleinen en in de parken, alsmede op een klein vuurwerk, dat wordt afgestoken aan den overkant van het IJ, zal worden ver gast. De nieuwste schuit van de Nederland. Bij den bouw van het nieuwe motor-mail schip Johan van Oldenbarnevelt" waarop de opening van de Noordersluis te LJmuiden door de Koningin zal plaats hebben, is wener gestreefd, moderne kunst en techniek hand in hand te doen gaan. De heer C. A. Lion Cachet ontwierp de decoraties en het fraaie meubilair van de salons le klasse. Ook de salons der 2e klasse verraden het ta lent van sierkunstenaars. Groote zorg is be steed aan de inrichting der verschillende luxe, seml-luxe- en gewone hutten, alsmede aan de daaraan grenzende en de vele op zich zelf staande badkamers. Deze zijn voorzien van een weldoordacht verwarmings- en ven- tilatie-systeem. Het schip heeft voorts ruime promenade-, kinder- en sportdekken en een personenlift die het huttendek en den eet salon der le klasse verbindt, verder een zwembassin dat door zijn bijzondere ligging en constructie te allen tijde in een open bassin kan veranderd worden. Noemen wij verder nog het hospitaalcom plex met zijn Röntgen-afdeeling en een af zonderlijk dekje voor zieken. De modernste veiligheidsmiddelen waken over schip en opvarenden. De „Johan van Oldenbarnevelt" heeft ze ven dekken en om eenig idee te geven van de hoogte, zij vermeld, dat de kommando- brug zich bij afgeladen schip ongeveer IS M. boven het water verheft. De 16 redding booten kunnen binnen zeer korten tijd te water worden gelaten. Het aantal passagiers.- dat kan worden vervoerd, bedraagt voor de le klasse 327. voor de 2c klasse 274 (hetgeen kan worden uitge breid tot 363) en voor de 3e klasse 64, even tueel uit te breiden tot 99; bovendien is er plaats voor 48 4e klasse-passagiers. De be manning bestaat uit 361 personen. Ten gerieve der passagiers le en 2e klasse is voor elk dezer klassen aanwezig eea mu zieksalon. een rooksalon, eetsalon, kinderka mer en veranda. Voor de eerste klasse is ixn-endien een leessalon. Verder telt het schip één heeren- cn 4 dameskapsalons, een winkel en een gymnastieklokaal. De le klasse hutten op het schip er zijn er 197 die parketvloeren hebben, zijn zeer ruim en bevatten, naast waschtafels met stroomend water, o.m. ledikanten met. vl- springniatrasscn, een mahoniehouten schrijfbureautje, een groote kleerkast met spiegel enz. Er is ook een complete sale- inrichtiiig aan boord. (Zie ook elders in dit nummer.) ARBEIDERS JEUGD CENTRALE. ROODE VALKENTENTOONSTELLING. Zaterdagmiddag werd in het Jeugdgebouw ..Het Baken"' aan de Bakenessergracht een tentoonstelling geopend van werkstukken, vervaardigd door de Roode Valken, die een onderafdeeling vormen der A.J.C. Stamleider G. Boerhorst heette in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder den heer W. Roodenburg, wethouder van onderwijs. Uit de mededeelingen van den leider bleek onder anderen, dat op 1 Januari 1930 het aantal Roode Valken in Nederland 3600 be* droeg, terwijl op dien datum de afdeeling Haarlem 140 leden telde. Sindsdien is de afdeeling al weer met 40 Roode Valken ver; meerderd. Voorts memoreerde spreker het feit, dat in het afgeloopen jaar door een belangrijke gift van ar. F. M. Wibaut, kon worden overgegaan tot den bouw van net Roode Valkennest te Vierhouten. Inmiddels is dit gebouw reeds voltooid. De tentoonstelling zelf geeft ons een duide'jk overzicht van het Roode Valken- werk. De jongens werken in zoogenaamde „horden", die onder toezicht staan van een hordenleider. Hnn leeftijd varieert tusschen 13 en 16 jaar. De expositie geldt, ais een soort eindexamen dezer periode, vóórdat de jongens in de zoogenaamde B-groep worden toegelaten. Van de vele practise he en artistieke werk stukken. hier geëxposeerd, noteerden we eenige fraaie houtsneden (enkele het Roode Valkennest voorstellend), twee borden met modellen van diverse soorten knoopen. proe ven van houtbewerking en -beschildering, albums; bovendien zijn er nog eenige na- tuur-historische verzamelingen te bewonde ren. In de groote zaal wordt gedemonstreerd hoe men wel en hoe men niet kampeeren moet. De tentoonstelling toont duidelijk aan wat door de A. J. C. hier verricht wordt. WILLEM DE ZWIJGERSCHOOL. Wegens toeneming van (het aantal leerlin gen moet de Willem de Zwijgerschool in de Hertzogstraat van de Vereeniglng tot stich ting en instandhouding van scholen met den bijbel vergroot worden. Bijbouw van 3 lokalen en een gymnastieklokaal zal f 70.000 kosten. B. en W. stellen voor dit- bedrag be schikbaar te stellen en bovendien f 2000 voor de verplaatsing van een houten hulp- school, die B- en W. aan de vereenigingen in bruikleen willen afstaan. BOUWTERREINEN. B. en W. stellen aan den raad voor te verkoop en 554 M2. aan de Centaurusstraat, tegen 4.50 per M2., aan C. Mul, om op den grond 4 woonhuizen te bouwen. 236 M2. aan de Zaanenlaan. tegen 15 per M2., aan S. L. Blom en Tj. de Vries om daarop 3 woonhuizen te bouwen. 220 M2. en 1183 M2. aan den Middenweg en de Dutrystraat (tegen 13.50 en f 14.50 per M2.) aan J. Valentijn, om daarop 10 woonhuizen en 1 garage te bouwen. 536 M2. aan de Van Nesstraat (tegen f 15 per M2.) aan P. Klaassen, om daarop 4 woon huizen te bouwen. 203 M2. aan dc Wilgenstraat (tegen 13 per M2). aan P. Marree om daarop een bak kerij en een woonhuis te bouwen. 403 M2. aan de geprojecteerde straat nabij de Burgemeester Sandbergstraat (tegen 24 per M2.) en daarop 3 woonhuizen te bouwen. 787 M2. aan de Deckerstraat (tegen/ 15 per M2.) aan S. L. Blom om daarop 5 woonhuizen te bouwen. 515 M2. aan de PegasusstraaU tegen 14 per M2.) aan J. Bennik, om daarop 4 woon huizen te bouwen. 1175 M2. aan de Zaanenlaan (tegen 15 per M2.) aan A. P. Spook ooi daarop 6 woon huizen te bouwen. 1182 M2. aan den Orionweg (tegen 14.50 per M2.» aan G. Kamminga om daar op 8 woonhuizen te bouwen. XOORD-IIOLLAXDSCH LANDBOUWCRE- DIET N. V. GEVESTIGD TE ALKMAAR. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend over 1929 werd zoowel voor de gewone als voor de preferente aandeelen bepaald op 6 pet In mindering hierop hebben de preferen te aandeelhouders in November 1929 reeds 3 pet. ontvangen. De heer Mr. H. A. van Nierop, die als com missaris aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. Het voorstel tot statutenwijziging werd aangehouden tot een op 12 Mei a.s. te hou den vergadering van Aandeelhouders, daar het daarvoor bij de statuten vereischte be drag aan aandeelen niet vertegenwoordigd was. GEDENKBORD SLUISOPENING. De firma H. en J. Lamp aan de Barteljo- risstraat brengt, actueel als steeds, ter her innering aan de opening van de nieuwe sluis te IJmuiden een gedenkbord in den handel, vervaardigd op de Plateelbakkerij Zuid-Holland te Gouda Het is een bijzonder fraai bord mpt sprekende kleuren. Het groo te middengedeelte wordt in beslag genomen door een afbeelding van de nieuwe sluis met de „Johan van Oldenbarnevelt". Op één der kanten staan de woorden van Huyghens: „Het roer ligt midden boords, de vlagghe wijst vooruyt". Het bord is verder versierd met de wapens van Velsen, Amsterdam, Noord-Holland en Nederland. MUZIEK IN DEN IIOUT. Het programma van de muziekuitvoering in den Hout op Woensdag 30 April ter ge legenheid van den verjaardag van H.K.II. Prinses Juliana, des middags van 3 1 25 uur te gevën door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam, luidt; Volksliederen. 1. Marche militair Fr. Schubert. 2. Ouverture „Oberon" M von Weber. 3. Ballet „La Reine de Saba", Ch. Gounod. 4 Ouverture „Die Lustigcn Weiber von Windsor", Nicola i. 5. Sirenenzauber, Walzer, Waldteufel. fi. Fantaisie Les Saltimbanaucs, L. Gamie. JULIANADAG. HET OPLATEN VAN DUIZEND BALLONNETJES. Zooals onze lezers weten zullen Woensdag ochtend om 11 uur duizend ballonnetjes wor den opgelaten. Deze ballonnetjes zijn ge nummerd van 1 tot 1000 en zullen als op schrift dragen; „Vereeniglng Koninginnedag Centnim-Comité Haarlem" Zij die een of meer dezer ballonnetjes vin den. worden verzocht deze op te zenden naar het adres: Voorhelmstraat 32 rood. Haarlem. Voor de vinders zijn prijzen beschikbaar gesteld. VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. Deze vereeniglng houdt een bijeenkomst op Woensdag 30 April in de Kroon. Spreker is Mr. J. Huges, uitArnhem, met het onderwerp „Indië en wij". JULIANADAG TE HAARLEM-NOORD. Op bescheiden wijze heeft de Oranjever- eeniging te Haarlem-Noord op den verjaar dag van H.K.H. Prinses Juliana eenige fees telijkheden georganiseerd. Op het Pretoriaplein zijn een draaimolen en enkele andere inrichtingen van vermaak geplaatst, terwijl op een stuk bouwterrein aan de Timorstraat tegenover de Zaanen- straat eveneens enkele vermakelijkheden komen; om een gewone draaimolen en een fletsdraaimolen. Voorts staat aldaar een groote poffertjes en wafelkraam. Des avonds houdt de mondorgelclub „Din- dua" een muzikale wandeling door Haarlem- Noord. Om 7 uur wordt afgemarcheerd van de Spaarnhovenstraat; vervolgens langs Rijksstraatweg, Fuhrhopstraat. Middenweg, Zaanenlaan, Abeelstraat. Populierstraat. Eikenstraat. Schoterboschplein, Schoter- boschstraat. Scendaplein, Schoterweg, Kloos terstraat. Gen. Cronjéstraat, Spaanschevaart straat. Sumatrastraat, Soendastraat, Atjeh- straat. Floresstraat, Timorstraat en Zaanen- straat. Om 8 uur ongeveer marcheert de Harmonie St. Caecilia af van het Soendaplein en volgt den Schoterweg. Paul Krugerstraat, Gen. Cronjéstraat. Dr. Leydsstraat, Ged. Schalk, burgergracht. Paul Krugerkade. Pres. Steyn- straat. Joh. de Breukstraat, Schoterweg, Gen. Cronjéstraaat, Kloosterstraat, Pretoriaplein, alwaar de stoet wordt ontbonden. INDERDAAD EEN SCHAT GEVONDEN. BEDRAG VAN DUIZENDEN IN EEN OUDE KAST. Eerder en onverwachter dan de Zaa-n- damsche schatgravers heeft een koopman te Franeker een verrassende en winstgevende ontdekking gedaan. Naar wij in de Telegraaf lezen heeft de heer K. Bonnema in een oude kast, die hij voor zijn meubel-magazijn ge kocht had bij slooping in een geheime lade een groot bedrag gevonden, dat minstens f 10.000 groot moet zijn geweest. De heer B. is toen naar den vorigen eige naar gegaan, wien hij den gevonden schat ter hand stelde. Deze was begrijpelijk ten zeerste verrast, maar tevens zoo vol bewon dering' over de groote eerlijkheid v.an der. heer B„ dat hij hem een ruime belooning ter hand stelde (Zie ook elders in dit nummer). ZES CLUBS NOG IN DEGRADATIEGEVAAR Maandag zijn in de eerste Engelsohe di visie nog eenige wedstrijden gespeeld, want in deze week moet alles afgeloopen zijn. Voor zes clubs is deze eindspurt nog van groot belang, daar dit aantal nog kan degra- deeren. De uitslagen van Maandag zijn: Arsenal—Sunderland 01 Huddersfield T.—Everton l2 Sheffield WednesdayBirmingham 11 Het is geen wonder dat de beide cupfina listen, twee dagen na de uiterste zenuw spanning van Zaterdag verloren, en vooral Everton profiteerde van het feit, dat het dc bekerverliezers als tegen standers kreeg. De Liverpoolsche club doet een laatste wanhoopspoging om te ontsnappen aan de wel zeer dreigende degradatie en het is niet onmogelijk dat dit nog lukt. De zes slechtst geplaatste clubs staan er nu als volgt voor: Middlesbrough Grimsby Town Newcastle U. Sheffield U. Burnley Everton 40 wedstrijden 35 pt. 41 35 41 35 41 34 41 34 41 33 Wipt £verton dus zijn laatsten wedstrijd en verliezen Sheffield en Burnley de hunne, dan is Everton gered Het is echter ook mogelijk dat Sheffield en Burnley beide winnen en dan zijn Newcastle en Grimsby en zelfs Middlesbrough nog niet buiten gevaar. Het is dus wel een „slot dat pakt" voor aeze zes clubs. LAWNTENNIS. HARTELUST—ZAANDAM. (3—4) Heeren Enkelspel: H. N. Tetterode slaat J. Kessel 3—6, 6-4, 7—5, N. Treurniet slaat T Schierman 62. 63. Dames Enkelspel: Mej. R. Levie verliest tegen mej. A. Herman 2—6 3—6. Gemengd spel: Mej. R. Levie en H. N. Tet terode verliezen van mej. H. W. Herman en J. Kessel 1—6, 5—7. Mevrouw G. Treurniet en S. Groen winnen van mej. H. Oostwijn en H. Schierman 63 6—3. Heeren Dubbelspel: N. Treurniet en S. Groen verliezen van J. Kessel en II. Schier man 6—4. 3—6. 4—6 Dames Dubbelspel: Mevr. Treurniet en mej. R. Levie verliezen van mej. H. W. Herman en mej. H. Oostwijn 6—3,1—6, 2—6, In 48 uur over den Atlantischen Oceaan. (Bij zondere correspondentie) (Dienst van de United Telegraph). New-York, ApriL /c/r Eckener. Binnen enkele jaren zullen groote Zeppe lin-luchtschepen het Europeesche vasteland met het Amerikaansche continent in 48 uren verbinden. De plaats van vertrek uit de oude wereld zal Sevilla in Spanje zijn en het eind station in de nieuwe wereld een luchthaven, die naar alle waarschijnlijkheid in de nabij heid van de Amerikaansche bondshoofdstad Washington zal liggen. Vier luchtschepen, alle ongeveer tweemaal zoo groot als de „Graf Zeppelin", waarvan er twee in Duitsch- land en twee in Amerika gebouwd zullen worden, zullen geheel het jaar een regelma- tigen dienst tusschen de beide werelddeelen uitvoeren; gedurende het reisseizoen staan twee tochten per week op het programma. Men zal des Zaterdags Amerika verlaten en des Maandags te Sevilla aankomen, zoodat men meestal op Dinsdag een willekeurige plaats van bestemming in Europa zal kun nen bereiken. In enkele korte zinnen ontvouwde aldus Dr. Hugo Eckener, de bestuurder van de „Graf Zeppelin", de plannen van de Inter national Zeppelin Transport Company, die te New-York werd gesticht onder financleele leiding van de National City Bank met deel neming van de luchtschepenindustrie Frie- drichshafen, de Goodyear Zeppelin Corpora tion, de United Aircraft Corporation en de Aluminium Company of America. Dr. Eckener, die per schip naar Amerika was gegaan, om de voorloopige onderhande lingen over de inrichting van een luchtlijn over den oceaan tot een einde te brengen, heeft na rijpelijke overweging besloten, zijn plannen openbaar te maken. Zijn beschou wingen, gebaseerd op de ervaringen opge daan op verscheidene tochten over den oceaan, onderstreept door het vertrouwen van de deelnemende groep banken, laten beseffen, dat de tijd thans is gekomen, een systematisch luchtvaartverkeer tusschen de beide werelddeelen ernstig ter hand te ne men. Men heeft Sevilla als Oostelijk uitgangs punt gekozen, omdat Madrid, dat oorspron kelijk was gekozen, op een hoogvlakte ligt, die aan ongunstige winden is blootgesteld. Van Sevilla uit zullen de luchtschepen een koers volgen, die evenwijdig ligt met den veertigsten breedtegraad en die leidt over de Azoren en Bermuda. Deze route is welis waar eenige honderden Kilometers langer dan de „groote cirkel" maar men kan hier op gunstiger windgesteldheid rekenen, die de reis van luchtschepen bespoedigt. Dat men als Westelijk eindpunt een landings terrein in de bxiurt van Washington op het oog heeft, geschiedde, omdat meteorologi sche waarnemingen hebben aangetoond, dat in tegenstelling met de Noordelijker vlieg- havens grondnevels betrekkelijk zeldzaam zijn en ook de windgesteldheid een gemak kelijker landing veroorlooft. Van de eindpunten der voorgenomen trans atlantische luchtlijn uit zullen dan stralen- vormig vliegtuigverbindingen met de belang rijkste steden van het binnenland tot stand worden gebracht. Het is bijzonder opmerke lijk, dat door de deelneming van een belang rijke luchtverkeersonderneming een hechte samenwerking van luchtschip en vliegma chine in Amerika is gewaarborgd en in Europa heeft Dr. Eckener van ae Duitsche Luft Hansa de toezegging verkregen, dat een regelmatige dienst Sepilla met de landen van midden-Europa zal verbinden. Voor het eerst zal dus een stelselmatige samenwerking plaats vinden van de beide, tot nog toe als antipoden beschouwde luchtvaartdiensten. Wanneer de in Amerika uitgewerkte plannen bij den bouw van nieuwe luchtschepen in practijk worden gebracht, zullen zij in hun omhulsel een postvliegtuig meevoeren dat ge durende den tocht den luchtkruiser verlaat, om poststukken snel op de plaats van be stemming te brengen. De Zeppelinluchtschepen, die dienst zullen doen in het oceaanverkeer. zullen ongeveer twee maal zoo groot zijn als de„Graf Zep pelin", waarvan Dr. Eckener verklaart, dat hij thans reeds verouderd is. De vergrooting van de luchU-hepen zal minder in de lengte dan wel in de dikte geschieden, daar de er varing heeft geleerd, dat wat snelheid, stijg- vermogen en practische uitvoering van het geraamte de. dikke, korte vorm aanbeveling verdient. De te Agron door de Good year- Zeppelin Corporation te bouwen luchtsche pen voor den transatlantischen dienst zullen op stapel gezet worden, zoodra de twee voor de Amerikaansche regeering te maken lucht schepen gereed zijn. Ofschoon het draagver mogen van de geprojecteerde luchtreuzen is berekend op 100 passagiers, zal men er waar schijnlijk minder medenemen, om het aan deel van depost (waarvan het vervoer loonen der is"> grooter te kunnen maken. Om den te genstand van de lucht zoo klein mogelijk te maken zal men alle passagiersinrichtingen verplaatsen naar het omhulsel. Een opper vlakte van 1000 vierk. Meter zal, verdeeld in twee dekken ter beschikking zijn van passa giers en personeel. Het benedendek zal de keuken, de recreatievertrekken en de ruimte voor de bemanning bevatten, het bovendek een promenade en de hutten van de passa giers, die overeenkomst zullen vertoonen mefc die in de internationale slaapwagens. De; lengte van deze nieuwe luchtschepen zal on geveer 265 Meter bedragen. Acht Maybach- motoren zullen de luchtschepen in bewe ging brengen en men zal ze op grond van de geslaagde proeven met de „Graf Zeppelin" met gasvormige brandstof voeden. Dr. Ecke ner wil zich nog niet definitief uitlaten over] de snelheid van de nieuwe luchtgevaarten,' maar hij meent, dat de reis niet langer dan 48 uren zal duren. Natuurlijk zullen atmos ferische invloeden een belangrijke rol spe len, ofschoon de kracht van de motoren der gelijke storingen aanmerkelijk zal vermin deren. De aanmaakkosten van dergelijke enorme? Zeppelins worden van Amerikaansche zijde op ongever 4 millioen dollar begroot; in Duitschland denkt men er met een geringer; bedrag £e komen. Als prijs voor het vervoer van passagiers denkt Dr. Eckener aan een bedrag van ongever duizend dollar per per soon, hetgeen, in vergelijking met de passa- geprijzen op de luxeschepen en rekening houdend met de besparing aan tijd, vrij be hoorlijk wordt geacht. Een essentieel punti voor de rentabiliteit van een dergelijk lucht verkeer is, gelijk reeds opgemerkt het ver voer van post en kostbaar expressegoed. Daarover hebben reeds besprekingen met de Amerikaansche postautoriteiten plaats ge vonden, waarmede ook president Hoover in kennis is gesteld; zij schijnen de uitvoering van een dergelijk verkeer op commercieele basis mogelijk te maken. Zoodra Dr. Eckener weer naar Europa is teruggekeerd, zal men te Friedrichshafen den bouw van de nieuwe luchtschepen met ener gie ter hand nemen; de voltooiing zal onge veer twee jaren eischen. Een luchtlijn, die Europa en Amerika nader tot elkaar brengt zal dan niet langer een fantastischen droom zijn, maar werkelijkheid. APS. (Nadruk verboden). KORFBAL JAARFEEST VAN DEN H. K. C. „D. S. V." De korfbalclub „D.S.V." vierde haar twee jarig bestaan in Café „Dreefzicht". De voorzitter, de heer N. Deen. verweh komde de aanwezigen. Het deed hem een groot genoegen het jaarfeest te mogen ope= nen van een groeiende vereeniging. welke successen boekte op al haar streven en waarin een uitmuntende geest heersoht. Hij dankte de feestcommissie voor de moeite, die zij zich getroost heeft. Er werd een aardig programma afgewerkt. In de pauze werd den secretaris een souvenir aangeboden als blijk van waar deering voor het behartigen van de vereeni- gingszaken. Ook na de pauze amuseerden de aanwezi gen zich kostelijk. Te middernacht sloot de voorzitter het eerste deel van het programma af, waar na een gezellig bal tot 3 uur het uitstekend geslaagde feest besloot. BOKSEN. GEORGES CARPENTIER. De onlangs opgerichte boksclub ..Georges Carpentier" telt reeds ruim 50 leden. Donderdag 1 Mei houdt zij haar eersten oefenavond in het gymnastieklokaal aan de Badhuisstraat onder leiding van den heer G. Bruggink. BLOEMENDAAL. Bevallen- C. J. van der Linden—Nijkamp d. C M. Wildeboer—Woud d Ondertrouwd; J. Koelemij en A. Metselaar. G. J. van der Veldt en A. J. Dijkmans, J. de Graaf en F M, Valster. Getrouwd; J. Bierdrager en S H. Schram. Overleden; L. C. Murray Bakker, 89 j M. E. Jjfcmiegers, 67 jaar, HAARLEMMERMEER. Bevallen: J. KamerRoos z. W. B. van Roon—v. d. Kuil z. F. G. Dol—Penne d. B. Bakker—Scheunhage d. J. Fidom—Zwiep z. J. J. C. SpaargarenTas d. M. de BoerCle mens d. M. van ElderenRoos z. C. van GilsPoel d. Ondertrouwd: C. J. Beers en E. M. de Block, C. Eerrevoets en M. v. d. Wal. A. Mulder en G. Bakker. A. J. Vervaart en J. C. v. Steen, J. Meijer en N. Dol, J. Vogelaar en J. Struik. L. Groenewoud en H. de Jong, J. v. Strien en T. Met. Gehuwd: A. M. Peeters en A. M. A. Ze venhuizen. D. Jongkind en M. van Krimpen, L. J. Molenaar en M. T Granneman, G. Wesselius cn A. M. van Zijverden. A. Krijgs man en M. Jansen, H. P. A. Nells en J. C. J. v. d. Peet. Overleden: Antje Ruurds Faber. 89 j.. wede van P. Visser. Aldert Maarsen. 89 j.. wedr. van A van der Meulon; Jan van Beusekom, 10 mnd„ zoon van Pieter van Beusekom; Ma ria Lommerse. 75 j.. wede. van C. B. van Saaze; Klaas Louw, 74 j„ ongehuwd: Arie van Leeuwen, 78 j., wedr. van M. W. v. d. Meeren. VELSEN. Geboorten: J. H. van Toor—Blok d. M. v. d. GaagDekker z. G. VeenboerNoord d. C. J. ZwartStam d. J. Bax—Korstanje d. P. A. KatRempt d. T. M. GroeneveldKa per z. J. GravemakerZwart d. C. G. v. d- Wal—Voorhout d. R. Stam—v. d. Belt d. Overleden: Dirk Schol, 3 dagen, zoon van G. Schol: Trijntje Harkema, 79 j„ wede. van M. Verwaters; Nicolaas v. d. Werff, 2 jaar, zoon van G. v. d. Werff. Ondertrouwd; A. H. Osendorp en Ch. J. de Weers: J. D. Kraayeveld en A. G. Goer. R Nfeborg en E. Sluimer, J C. F. Gelauff en G. M. Lehmann; E. Strating en D. van Schoor, J. W. Kaldenbach en W. J. Houkes. Gehuwd: P. J. v. d. Boogaard en E. M- Faase. P. H. v. d. Hout en A. v. d. Wiefc; G. A. Beuscnbcrg cn M. E. v. d. Hout; W. Harlaar en J. C. Prins; D. Kruiten en G. J, Oostveen; C, van yrede en J. dc Niet,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6