V&iAad&ó dfau&Sefó STADSNIEUWS DE WES TOT HET HART LANGS DE STRAAT. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 30 APRIL 1930 HET VU1LSTORTEN IN DE BRAASSEMERMEER. BOOTTOCHT NAAR DE BEDREIGDE PLAATSEN. Op een andere plaats in dit nummer staat vermeld, dat Woensdagmiddag in den gemeenteraad van Rijnsaterwoude aan de orde zal komen een voorstel van B. en W. om een verordening aan te nemen tot het l>ehoud van het natuurschoon en bevorde» ring van de watersport in die gemeente. Deze verordening is ontworpen om te ver» hinderen, dat zelfs indien Gedeputeerde Staten in de Hlnderwetkwestie een voor Haarlem gunstige beslissing nemen het vuil van deze gemeente in het Braassemermeer gestort wordt. Bij de verordening zal het ver boden zijn vuil en bagger ln het meer te •tor ten. Waarschijnlijk zal er voor de verordening, die voorgesteld wordt door het geheele college van B. en W. wel een meerderheid ln den Raad worden gevonden, hoewel „de neuzen" .nog niet geteld zijn. Het ligt in het voornemen van de burge meesters van Rijnsaterwoude en Woubrugge om 6 Mol een boottocht te organiseeren naai de bedreigde plaatsen, waarop uitgenoodigd •/uilen worden de vertegenwoordigers van de betreffende organisaties en vooraanstaande strijders voor natuurschoon in Nederland. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Door de vereeniging ..Weldadigheid naar yermogen" werd ln Maart 1930 uitgegeven: Aan brood en brandstoffen f 52.64: aan geld (afdeelingen) f 531.65, aan nieuwe ar men f 163.75, aan losse giften f 44, aan schoolgeld f 50 95. Totaal f 842.99. DE MUTATIES BI.T DE ARBEIDS INSPECTIE. De Staatscourant meldt, dat met ingang van 1 Mei 1930 de Inspecteur van den Arbeid J. G. Kraft behalve in het 7e district der Arbeidsinspectie, waar hij werkzaam is, weder werkzaam is gesteld ln hot Ie district der arbeidsinspectie. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissement* rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op 29 April 1930. J. Groenland, tuinder te Heemskerk, Rijks straatweg; curator Mr. Julius Hoog te Haar lem. Vernietigd werd het faillissement van: Th. J. van Kuyk, houder van een Electro Technisch Bureau wonende te I-Iillegom; cu rator Mr. F. J. Gerritsen alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. P. D. Margadant, wonende te Haarlem, curator Mr. W. G. J. Veenhoven alhier. 2. G. den Dekker, wonende te Abbenes, Haarlemmermeer, curator Mr. A. Bruch al hier. 3. J. Kulk, wonende te Haarlemmermeer; curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. 4. W. C. van Pelt, wonende te Beverwijk; curator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. 5. N. Ouwens, wonende te Haarlem; cura tor Mr. J. C. Y. Nicuwcnhuys alhier. 6. F. B. Mooy. wonende te Heemstede; cu rator Mr. J. Hoog alhier. 7. J. van Baren, wonende tc Haarlem; cu rator Mr. W. G. J. Veenhoven alhier. Door het verbindend worden der ultdec- llngslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. C. de Smeth te Haarlemmermeer; cu rator Mr. Jhr. L. U. Rengers Hora Siccama al hier; 2. M. R. Sieg, thans te Amsterdam vroeger alhier, curator Mr. J. van de Vegt alhier. 3 J. G. v. d. Heide wonende te Haarlem, curator Mr. F. M. Hagemeyer alhier. 4. A. Th. van Staveren te Aalsmeer; cura tor Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier. 5. I. Adriaansc wonende tc Oostzaan; cu rator Mr. J. van der Vegt alhier. 6. D. Lcguit Pzn., ie Landsmeer; curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys alhier, eertijds Mr. C. van Sprang te Zaandam. 7. de N.V. Haarlemsche Incassobank te Haarlem; curator wijlen Jhr. Mr. F. W. van Styrum thans Mr. J. van Munster van Heu- ven alhier. JUBILEUM. 1 Mei hoopt de heer R Gras den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als wijkknecht bij „de Sierkan". Hij heeft thans zijn wijk op Zandvoort. FEUILLETON Naar het Engelseh, door J. VAN DER SLUÏ'S. 28) Bij dezo laatste woorden keek het. meisje Dr. Harding aan en nadat deze den zegelaf- druk bekeken had. knikte hij bevestigend. „Ja", zei hij. „Hilary heeft volkomen gelijk. Hel is de afdruk van het zegel op den ring. Ik heb hem thuis in mijn brandkast, dus ik kan hem straks aan meneer Brent laten zien. als hij dat wenscht." De belde mannen keken elkaar recht in de oogen en Mr. Brent zei langzaam: „De brie ven verspreiden misschien licht op wat ons op dit oogenblik onbegrijpelijk voorkomt. Ik zou gaarne willen voorsteilen dat. dr. Har ding, als de voogd van iuffrouw Donaldson met mij meegaat naar de biliot-heek om zo door te zien; dan kunnen wij probeerende zaak op te helderen. Ik geloof dat dit de beste weg is.... eerlijk gezegd: de eenige weg." Ik ben het volkomen met meneer Brent eens" verklaarde dr. Harding haastig: hij wilde den advocaat zoo gauw mogelijk de ka mer uit hebben voordat een van de belde da mes lastige vragen zou stollen. „We moeten onmiddellijk samen de papieren doorkijken." Hilary wilde iets zeggen, maar er was zoo iets autoritairs In stem on optreden van haar voogd, dat ze haar mond hield en een se conde later hadden de beide heeren den salon samen verlaten. „Een vreemde historie", mompelde Mr. prent, toen ze zich aan de grootc tafel in de ONZE VLOOT. De afdeelir.g Haarlem en Omstreken van de Kon- Neö. Vereeniging „Onze Vloot" hield Dinsdagmiddag vier uur in Café Brinkmann haar jaariijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van Jhr. O. van Len- nep, die een kort woord van welkom sprak. De secretaris, de heer Mr. L. J. van Ros- sem, bracht het jaarverslag uit. waaruit bleek, dat op 31 December 1929 het aantal leden 529 bedroeg. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. De voorzitter sprak er zijn blijdschap over uit. dat de toestand op Curacao nu weer veel verbeterd is. Dank zij ook de activiteit van de vereeniging „Onze Vloot", die de regeering dikwijls gewaarschuwd had om Curacao niet zoo aan haar lot over te laton, zijn er nu ook marinetroepen heengezonden. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer F. A. van Hall, werd eveneens onder dankzegging goedge keurd. Aan den penningmeester werd déchar ge verleend. Er is ruim f 300 in kas. De heeren G- N. Aberson, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en Jnr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout werden, bij acclamatie herkozen. De heer H. M. van Bemmelen had bericht gezonden, wegens zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur het niet gewenscht te vinden, ook nog bestuurslid van de af deeling te zijn. Op voorstel van den voorzitter zal aan den heer A. F. Gooszen, gep. vice-admiraal te Bloemendaal, gevraagd worden, om zich een bestuursfunctie te willen laten welgeval len. Tot leden van het dagelijksch bestuur wer den gekozen de heeren G- N. Aberson, F. A. van Hall, Mr. L. J. van Rossem, P. Louis, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en J. W. Stoutjesdijk, De heer O. van Lennep werd bij acclamatie herkozen. Hij dankte de leden voor het ver trouwen, in hem gestold en verklaarde de herbenoeming te zullen aanvaarden. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering der vereeniging, die ln Juni a.s. te Doetlaichem zal worden gehouden, werd gekozen de heer P. Louis en tot plaatsver» vangend lid de heer F. A. van Hall. De wensch werd te kennen gegeven om de volgende algemeene vergadering in Haar lem te laten houden. Dan zouden de afge» vaardigden ook in de gelegenheid gestold kunnen worden de nieuwe sluis in IJmuiden te bezichtigen. Het bestuur zal zich hierover eerst met den algemeen»voorzitter verstaan. Besloten werd, in verband met de gewij zigde statuten van het hoofdbestuur een wijziging in het huishoudelijk reglement aan te brengen. In het begin der vergadering sprak de voorzitter een weemoedig woord ter her» innering aan de nagedachtenis van Overste T. L. van Wagtendonk, die het vorig jaar overleden is. „Hij was hier", zei spreker, „een zeer be kende figuur, die zich aap vele zaken gaf. Hij had ook een warm hart voor de Marine, al behoorde hij zelf tot het leger. Hij ruste in vrede". SCHOUWBURG JANSWEG. Mobilisatie. Wij vestigen de aandacht op de weldadig heidsvoorst elling, die op den verjaardag van Prinses Juliana, Woensdagavond 30 April gegeven wordt in den schouwburg Jansweg door het Nederlandsch Opera- en Operette Gezelschap te Amsterdam. Een groot gedeel te van de netto-opbrengst van dezen avond zal ten goede komen aen het Rustvacantie- oord van den Koninklijken Nederlandschen Bond van Oud-Onderofficieren to Soestdijk. Opgevoerd zal worden de operette „Moblisa- tie", gecomponeerd door een Nederlander, den heer D. Ingen Scet, die het werk met veel succes in verschillende plaatsen zag op gevoerd. De verdienste van deze operette is, dat zij het minst onaangename episoden uit de mo bilisatie in herinnering brengt, nl. de humo ristische, welke in Piet Kohier, den beken den komiek, die vermakelijke creaties schept uit de dagen van O. W.'ers opgeblazenheid, een gqeden vertolker vinden. Zoo kan deze voorstelling een vroolijlc slot van den Julianadag zijn. DRUK BEZOEK AAN HET FRANS HALS MUSEUM. Gedurende de Paaschweek was het bezoek aan het Frans Halsmuseum bijzonder groot. Onder deze bezoekers bevonden zich een 22 tal vertegenwoordigers van Duitsche reis- bureaux, 56 onderwijzeressen van de League of the Empire from the British Dominions. 35 leden van de Leplay House and the socio logical society te Londen, 15 leden van the Londonner circle en 19 leden van de Duitsche Dames Automobielclub, welke groepen door den directeur werden rondgeleid. bibliotheek hadden gezet met de schrijfcas sette tusschen hen in. „Ik hoop maar dat we geen oplezierige geschiedenis uit Sir Luke's verleden op het spoor komen, maar het- zi*t er helaas wel naar uit of dat het geval zal zijn." „Uit hetgeen ik van het leven van Sir Luke weet", antwoordde de doktor droog, „lijkt het me lang niet buitengesloten, dat we sporen van een of andere duistere liefdes geschiedenis onder zijn papieren vinden, maar het zou me verduiveld spijten als mijn arme pupil in een daarvan betrokken 'oleck. Het kind heeft den laatsten tijd rijkelijk haar deel van narigheid gehad. Overigens als we tot de ontdekking komen dat ze op een of andere manier verwant is met Sir Luke, is dat. wel een heel zonderlinge samenloop van omstandigheden." Terwijl de dokter praatte, was Mr. Brent al begonnen met een vluchtig onderzoek van de gevonden correspondentie. „Brieven, liefdesbrieven zou je ze kunnen noemen, van een vrouw, die alleen maar Antonia teekènt. Maar geen van alle zijn ze aan Sir Luke gericht. De eenige voor naam die gebruikt wordt is John en de naam op de enveloppe is John. Donaldson." Harding schrok op alsof hij een steek met een scherp mes gekregen had. „Wat zegt u daar?" En met een ruk trok hij een van de enve loppen naar zich toe. „John Donaldson Esq. Garden Court, Temple E. C.". las hij en de woorden staarden den dokter aan in het fijne, duidelijke hand schrift en hij keek ernaar alsof er een - rt tooverkracht van uitging. „En dc naam van uw pupil ls ook Donald son?" Dc nuchtere koele stom van Mr. Brent stoorde den loop van zijn gedachten en met i WAT IN 36 JAAR VERANDERDE. P. KALBFLEISCH VERTELT OVER VOORHEEN EN THANS. Een week geleden hebben wij een uitvoe rig levensbericht opgenomen over den heer P. KalbfleLsch, referendaris aan de afdee- ling Onderwijs en Verkiezingen onzer ge meente-secretarie, die a.s. Zaterdag zijn gouden feest als gemeente-ambtenaar zal vieren. Wij vonden den a.s. jubilaris, die be halve een zeer verdienstelijk ambtenaar, ook een gezellig verteller is. die ln alles wat ons gemeente-leven betreft veel belangstelling toont, bereid eenige opmerkingen te maken over voorheen en thans. Toen hij ruim 36 jaar geleden zijn intrede deed op de Haarlemsche secretarie, waren daar15 ambtenaren. Nu is dit aantal tot 110 gestegen. Van die 15 is er nu nog slechts 1 in dienst, namelijk de heer H. A. van Abs, hoofdcommies aan de afdeeling pensioenen en wachtgelden, die 14 dagen voor hem als jongmaatje het stadhuis was binnen getreden. Van de overige 14 zijn er 6 inmiddels overleden, de anderen vertrokken naar elders of zijn gepenslonneerd. De toestanden in het ambtenaarscorps waren toen heel anders dan nu. Onder de secretaris werkte als hoogste ambtenaar één hoofdcommies op een salaris van f 2000. De rang van dien hoofdcommies is nu te verge lijken met de positie van den griffier, wien3 salaris nu nog 6000 ls, maar een voorstel tot verhooging is al in het Georganiseerd Overleg aangekondigd. Een adjunct-commies verdiende in 1894 1200, nu kan hij komen tot 3000. Maar er wordt nu ook heel wat intensiever gearbeid dan in vroeger jaren. Toen ik zoo vertelde de heer Kalbfleisch op de Haarlemsche secretarie kwam, kreeg ik behalve een Inktpot ook een bakje met zand en lepel, om inkt te drogen. Het vloeipapier was toen wel uitgevonden, maar het was nog niet door de ambtenaren in gebruik geno men. Zelfs wisten wij ln het Stadhuis nog niet wat een copieerpers was. Alle stukken en brieven die uitgingen werden door „blad schrijvers" overgepend voor een afschrift. Het brievenboek had geen lijntjes, zoodat een transparant onder het blad gelegd werd, om er voor te zorgen, dat de rechte lijn bewaard bleef. Het was al veel, dat de ambtenaren op een stoel moohton zitten. In mijn jongen tijd heb ik 7 jaar aan een hooge lessenaar staan schrijven. Van de 31 raadsleden die Haarlem regeer den toen de heer Kalbfleisch zijn loopbaan hier ter stede aanving, zit er geen een meer in den raad. Voor zoover hij kan nagaan zijn alle heeren in den loop der jaren overleden, uitgezonderd Mr. A. J. Rethaan Macajé, de oud-procureur-generaal bij den Hoogen Raad. Een der laatsten die overleed was Jhr. Mi'. F. W. van Styrum. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden die 36 jaar geleden burgemeester was, is ook nog in leven. De heer Kalbfleisch heeft, als chef van de afdeeling verkiezingen, alle stokken voor de raadsleden in orde gemaakt die na 1894 zijn gekozen. Dit zijn er niet minder dan 115. Men ziet, dat de a.s. jubilaris een liefheb ber van statistieken is. Op het gebied van het onderwijs kon hij ons interessante ver gelijkingen geven. Het Lager Onderwijs kostte in 1894 aan onze gemeente f 122.000, nu is dit bedrag gestegen tot f 800.000. In 1894 waren er voor het openbaar onder wijs 13 dubbele scholen (12 klassen) nu zijn er 36 enkele (6 of 7 klassen). Het bijzonder onderwijs had 36 jaar gele den 17 dubbele scholen, nu is het getal ge stegen tot 41 (ook meest enkele scholen). De openbare scholen hadden in 1894 5391 leerlingen, de bijzondere scholen 3708. Nu is het aantal leerlingen gestegen tot: openbaar onderwijs 7291, bijzonder onderwijs 8221. Daaruit blijkt, dat het leerlingenaantal der bijzondere scholen in dien tijd naar ver houding het sterkst is toegenomen. Ter vergelijking geven wij ook de cijfers over het inwonersaantal onzer stad. Dit was op 1 Maart 1894 57461 en op 31 Dec. 1929: 117.165. Het openbaar onderwijs had in 1894 154 onderwijzers, het bijzonder onderwijs 123. Nu zijn die cijfers: openbaar 273, bijzonder 293. Het Gymnasium dat 84 leerlingen telde kostte in 1894 f 30.000, nu vragen 211 leer lingen aan de gemeente een uitgaaf van 120.000. Het Middelbaar Onderwijs telde in 1894 450 leerlingen en vorderde 78.000. Nu is het een lichten schok keek hij op. „Ja, dat is inderdaad de naam van mijn pupil. In den afgeloopen zomer heb ik links en rechts nasporingen gedaan naar de iden titeit van haar vader, maar ik heb nergens een spoor van hem kunnen ontdekken. De man van Hilary's moeder, van Antonia Merring, zooals haar meisjesnaam was, noemde zich John Donaldson". Wat was de connectie tusschen dezm John Donaldson en Sir Luke Framley?" was de vraag die de rechtsgeleerde daarop stelde. „Dat is hetgeen we moeten ontdekken, be halve". hij wachtte even en de beide man nen keken elkaar veelbeteekenend aan. „be halve wanneer zij één en dezelfde perscen zijn!" „Juist!" herhaalde dr. Harding,,, behalve wanneer zij één en dezelfde persoon zijn.En er zijn verschillende omstandigheden die er heel sterk op wijzen, dat dit het geval is. Op zichzelf beschouwd zijn het misschien idei- nigheden, maar gezien in verband met elkaar en met hetgeen wc thans weten, leveren ze een keten van aanwijzingen op, zou ik zeg gen. Bijvoorbeeld het feit, dat mevrouw Do naldson den dag van haar dood kennelijk op weg was naar het buiten hier. Ik zou ten minste niet vreten waar ze anders had kun nen heengaan in dit verlaten oord. Verder dat Sir Luke buitengewoon op fp won den was over het ongeluk dat den dood van mevrouw Donaldson tengevolge had. Het trof me in dertijd, dat zijn geagiteerdheid buiten eenige verhouding was tot het gebeurde: het over rijden door zijn auto van een wildvreemde vrouw. Op zichzelf ls het natuurlijk heel ver schrikkelijk als zooiets gebeurt, maar het is toch niet iets om zóó overstuur te zijn aks Sir Luke was. Ik wil geen kwaad zoggen van dea overledene, maar zoo bijzonder ge- aantal leerlingen tot 1030 gestegen, maar bedragen de kosten ook 498.000. De Burgeravondschool die in 1894 165 leer lingen had kostte 7400 aan de gemeente. Nu heeft het Nijverheidsonderwijs 186 leer lingen en de Handelsavondschool 333 leer lingen. De kosten zijn nu evenwel gestegen tot 42.000. Het vervolgonderwijs kostte in 1894 slechts 623 voor 95 leerlingen. Nu eischen 470 leer lingen een uitgaaf van 43.000. Toen de gemeente met het buitengewone onderwijs begon, werden de jaariijksche kos ten voor de gemeente geschat cp f 4000. Dit zwakzinnigen-onderwijs is evenwel zooveel in omvang toegenomen, dat de kosten nu al 1 62.000 per jaar bedragen. De positie van de onderwijzers is in den loop der jaren ook belangrijk verbeterd. 34 jaar geleden begon een onderwijzer met 450 per jaar. Na 20 jaren kon hij als onderwijzer le klasse 900 halen. Nu begint een onder wijzer als hij 21 jaar is op 1350, terwijl hij kan klimmen tot 3400. (Reeds in een deel van de vorige oplage 'opgenomen.) ROTARY. EEN BELANGRIJKE REDE. Te Maastricht heeft een charter-uitrei king plaats gehad aan de Rotary-club. Aan den feestmaaltijd, waaraan ook Rotarians aanzaten uit Berlijn en Dendermonde heeft oa monseigneur Witte uit Keulen, die in geestelijke kleeding verschenen was, ge sproken. Volgens het verslag in de N.R.Ct„ vestig de spreker er de aandacht op, dat confe renties en congressen worden gehouden voor den vrede, zonder dat we dien gekregen heb ben. Willen zij ooit tot eenig resultaat leiden, dan moet daar iets anders aan dienen vooraf te gaan. Uit de harten van millioenen menschen op de wereld moet de noodkreet opstijgen, beter nog een bede: Vriendschap en broederschap voor alle menschen, die God geschapen heeft, wat eigenlijk de leuze is van de Rotary»beweging. Wat er in Rotary leeft, kent geen vijandschap, want zij, die bij Rotary zijn aangesloten, heffen in hun dagelijksch leven de banier op. waarop de woorden staan: Gij moet alle menschen liefhebben; sterker nog dan dat: Gij zult aller menschen dienaar zijn. Rotary bedoelt dat in omvatting van de geheele wereld, m. a. w. Rotary is zich eerlijk en trouw ver houden tegenover God en de wereld. Spreker zegt deze woorden natuurlijk als mensch, maar hij zegt ze dezen avond boven» al als priester en met te sterker onderstreping omdat hij weet, dat vooral rondom het centrum, waarin hij zich dezen avond be» vindt, een breede kring zich cirkelt, die van Rotary niet wil weten. Zij, die zich meenen op dit afwijzend standpunt te moeten stol-, len, nemen dit in, omdat zij Rotary niet kennen en ganschelijk niet weten, wat Rotary wil en doet. Hij hoopt, dat de dage raad nabij is, waarin alle katholieken, ook van Nederland, in Rotary zullen worden be groet. In Rotary bestaan geen grenzen, geen conferenties, geen kanonnen, alleen liefde. De Keulsche geestelijke sprak voorts nog woorden van dank voor de hulp, die het Duitsche volk in de oorlogsjaren van Neder land heeft ondervonden en schonk de Maastrichtsche club een ets. De voorzitter van de Luiksche club heeft namens de Belgen gesproken. VERPLAATSING FIRMA H. VAN DER WAL. De firma H. van der Wal, handel in krui deniers- en fijne vleeschwaren, comestibles, wijnen, koek, biscuit en chocolaterie is ver plaatst van Zijlweg no. 115 naar no. 117. Wat in deze nieuwe zaak dadelijk opvalt is de practische plaatsing van de toonbanken, die zoodanig opgesteld zij dat de verkooper er op gemakkelijke en vlugge wijze achter vandaan kan komen. Bovendien hebben èn verkooper èn klanten aan weerszijden der toonbanken een groote ruimte te hunner beschikking. Vermelding verdienen de fraaie étalages, die volkomen stofvrij zijn door het degelijke af sluitingssysteem. Gezorgd is voor een goede verlichting zoowel in de uitstalkasten aLs in den winkel zeif. Het geheel maakt dus een royalen indruk, terwijl de wijze van etaleeren van goeden smaak getuigt. Op den openingsdag heeft het den heer Van der Wal niet aan belang stelling ontbroken, hetgeen af te leiden viel uit de vele bloemstukken, die de etalages sier den. voellg heeft hij zich vroeger nooit getoond." De advocaat bevestigde dit oordeel met een korten hoofdknik. „En dat geldt ook voor zijn edelmoedig heid ten opzichte van Hilary, een edelmoe digheid, die onder normale omstandigheden eigenlijk onbegrijpelijk was, de persoonlijk heid van Sir Luke in aanmerking genomen. Ten slotte, toen hij Hilary hier zag op den dag dat hij ziek werd, noemde hij het meisje Clare en dat was de naam van de jongste zuster van haar moeder, die verscheiden ja ren geleden gestorven is Ik hechtte aan deze vergissing van Sir Luke niet veel be- teekenis, toen Hilary het me vertelde. Maar gezien in het licht van wat we vandaag ontdekt hebben, lijkt het- me een belangrijk element voor de reconstructie van de waar heid". De advocaat keek een poosje nadenkend voor zich uit en zei toen langzaam: „Wat in werkelijkheid het geval mag zijn geweest, het lijdt geen twijfel of de schrijf ster van deze brieven is vast overtuigd, dat zij de wettige echtgenoote Ls van den man tot wien zij zich richt. En hier", hij vestig de zijn blik op het blad papier dat hij in de hand hield, „hier is sprake van het kind." In de ongeëmotioneerde stem van den rechtsgeleerde kwam even een lichte toon van aandoening toen hij hardop voorlas: „De kleine Hilary werd lederen dag schat- tlger. Ik wilde maar dat je het niet zoo vreeselijk druk had, maar ik weet natuur lijk dat je voor ons werkt. Het haar van. de baby is net een aurecol om haar hoofdje: het is precies het haar van Clare." Do brief was verzonden uit een afgelegen dorpje in Surrey en eindigde evenals dc an dere brieven met de woorden:. „Je liefheb- Wording van de Groote Houtbrug. De Zuidehjke singels liggen op het oogen blik heel droomerig :n de zon. De asfal- teerlngsdrukte is voorbij en dc zoo deerlijk besnoeide boomen hebben alle gelegenheid om uit te botton. Waarvan zij dan ook tegen veler verwachting' in een dankbaar gebruik maken. Nu de zon en de warme lucht en alles meehelpen, zijn ze met spoed aan 't licht groen worden en de heer Bouwer, directeur van den Dienst van Den Hout en Plantsoe nen kijkt zeer verheugd als hij in zijn wagen onder de jonge blaadjes aoortuft, omdat de proef zoo fijn gelukt is. De eenige bedrijvigheid, die aan de Zuide lijke singels nu nog te bespeuren Ls, is die bij de Groote Houtbrug. De Groote Houtbrug staat nog altijd in de volle belangstelling van de lieden die haar dagelijks passeeren. Er is eigenlijk niemand, die haar wordings geschiedenis niet mot aandacht volgt. Zij zou als het niet te sentimenteel uitgedrukt was, ons aller troetelkind zijn. Als wij 's morgens naar ons werk gaan, blijven wij even staan op het kippenbrugje, dat eigenlijk den naam van de Kleine Groote Houtbrug moest dragen en wij beschouwen haar met welgevallen. „Het schiet al op", zeggen wij togen elkaar, leggend in onzen blik al de technische deskundigheid waar over wij beschikken. En als wij 's avonds na gedanen arbeid terug komen, dan tellen wij de last van de onderbreking van onzen fietstocht niet en wij blijven weer even op het overloopje staan, hoewel het niet mag, en toonen weer onze interesse. Dat is tenminste een heelen tijd goed ge» gaan. Eerst verdween de oude brug en toen was er niets "dan de ijle ruimte onder het ijselijk fragiele boogje. waarover dood voorzichtig, maar nooit versagend de tram reed en daarna werd er geheid. Er kwam een afdamming, de pompen gingen aan hot werk- Dan dreunde de heimachine weer. Nu voor de fundamenten. Vervolgens zijn er bekistingen gemaakt en is er beton gestort, maar nu werd het ingewikkelder. Een ware chaos van latwerk ontwikkelde zich en zelfs onze meest technische blikken hebben moe ten falen om hier de groote lijn in te ont dekken. Tot wij op een goeden morgen verrast waren, omdat zij zich ontwijfelbaar scherp afteekende, de brugboog was uitgezet en triomfantelijk konden wij tot elkaar zeg gen: Zoo wordt ie nu, de nieuwe brug. Wij hadden er allemaal weer weet van gekre» gen. En nu knarsetandt gezellig weer de beton molen, het grint rammelt er genoegelijk doorheen en gemoedelijk en eindeloos vloeit de grijze brij, waaruit men bruggen bouwt. De ijzervlechters zijn aan den gang, één op, één neer, één op, één neer, net als wij het op de Fröbelschool pleegden te doen met minder stug materiaal, in rythmische verzuchtingen, tot het vleohtmatje klaar was. Over de beschaling van den vorm komt de wapening van het 'beton, waarin straks de specie zal vloeien tot een dikte van 25 cM. En als de specie gestold is en zoo hard, dat de beschaling weggenomen kan worden aan de vleugels, die de grijsheid van hun beton» nen romp achter frissche 'baksteen zullen verbergen, wat met de brugboog zelf niet het geval is, en 'dan komen de granieten pilaren op de brug. Maar voor het zoover is zullen wij nog wel een keer of dertig 's morgens en een zelfde aantal 's avonds over de noodbrug gewandeld zijn. Voor het zoover is, is de Luilakmarkt al achter den rug en het nóg warmer dan nu. Tenminste, dat hopen wij, want als het bijvoorbeeld zes weken achter elkaar gaat regenen raakt de Groote Houtbrug er een beetje mee achterop en wij willen haar allemaal klaar zien tegen den opleve rings tijd, Augustus. zij maakt tot nu toe zulke buitengewone vorderingen, dat wij er allen enthousiast over zijn, en wanneer zij straks in al haar breedte en gulle ruimheid voor ons ligt, zul len alle Haarlemmers har met blijdschap bewandelen. Moge zij in dat besef haar betonnen rug voorspoedig krommen om met opgewektheid den last te dragen van zand, asfalt en spoor» staven, die er meedoogenloos opgelegd zal worden. Maar. waar blijft het Plein met zijn plan nen? Het mag zich wel terdege haasten, wil het niet achter blijven! Pk. bende vrouw Antonia". „En in een van de andere brieven", zette de advocaat zijn mededeellngen voort, „heb ik gezien dat mevrouw Donaldson het heeft over een kerk, waar zij getrouwd zijn, een kerk in Londen." „Ik ben daar geweest" deelde Harding mee, „en ik heb inzage gehad van het hu- welijksregister en voor zoover ik kan be- oordeelen was het huwelijk van Hilary's moeder volkomen wettig. Blijft alleen de kwestie van Donaldson's identiteit, of, om de vraag anders te stellen is het mogelijk, dat deze mysterieuze Donaldson en Sir Luke één en dezelfde persoon zijn geweest?" ..Ea is het mogelijk om ooit het bewijs daarvan of van het tegendeel te leveren?" vulde de advocaat aan. Opeens schoot den dokter iets te binnen. „Het lijkt me niet buitengesloten dat Gra ham, de kamerdienaar van Sir Luke, ons op weg kan helpen", riep hij uit. „Neen", dit ter geruststelling van den advocaat, die hen geschokken aankeek, „ik bedoel niet dat we Graham in ons vertrouwen moeten nemen, maar den dag voordat Sir Luke stierf, heeft de bediende me iets verteld, waar ik nu op eens aan denken moet. Toen hij me er over sprak heb ik er geen bijzondere notitie van genomen, maar het is achteraf beschouwd mogelijk dat het in eenigerlel verband staat met onze laatste ontdekking. Graham deelde me namelijk mee, dat zijn meestor plotse ling uitgeput was doordat hij geprobeerd had een brief te schrijven. Als deze brief nu eens „Graham moet direct hierkomen". besliste Mr. Brent, „misschien hebben we niets aan zijn mededeellngen, maar het kan ook zijn dat ze een waardevollen sleutel vormen tot het mysterie." .(Wordtj jervolgdV INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6