DE PRINSESSEDAG. LANGS DE STRAAT. SCHILDERWERK FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" FAMILIE- EN 6RUIDSGR0EPEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 MEI 1930 VIERDE BLAD DE VERDERE FEESTELIJKHEDEN IN HAARLEM. (Zie ook de foto's op de le pagina Woensdagmiddag waren op verschillende plaatsen kinderfeesten georganiseerd, waar voor veel belangstelling deelnemers en kijkers bestond. Het balanceerende huis van-Diogenes op de hindemisbaan was ook nu vrijwel onbewoonbaar. De wedstrijden voor de kinderen. Woensdagmiddag en -avond zijn de fees telijkheden ter gelegenheid van den 21sten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana met onverflauwd enthousiasme voortgezet. Terwijl op drie plaatsen in de stad de mu ziekkorpsen een vroolijke stemming teweeg brachten, hadden op de Ged. Raamgracht, de Zijlvest en de Vestestraat de reeds dcor ons aangekondigde wedstrijden voor kinderen plaats. De politie zorgde wederom voor een goede afzetting van de terreinen, zoodat alles weer een vlot verloop had. Het publiek had ruimschoots gelegenheid om alles goed gade te slaan. Op de Zijlvest werden de kleinste kinde ren meer dan een uur lang bezig gehouden met blokjes rapen. Het was aardig om te zien, hoe de kleine meisjes en jongens hun uiterste best deden om elkander de loef af te steken. In de Vestestraat waren de wedstrijden weer een beetje belangrijker. Daar waren voor de kinderen wedstrijden met vliegende Hollanders en autopeds georganiseerd. Daar toe waren aan beide kanten van de straat, eenige rijen planken gelegd. Het eischte echter niet weinig behendigheid om de baan geheel af te leggen, want de dunne wieltjes van de autopeds raakten dikwijls klem tus schen. de gleuven van de planken, zoodat de kinderen wel eens een buiteling maakten. Ook hier waren echter weer de „driehoek- meisjes" van mej.C. A J. ten Boom present - om de behulpzame hand te bieden en ze aan moedifend én bemoedigend toe te spreken. De grootste belangstelling trokken echter ,.xle behendigheidsw.edstrijden voor de grcote- re jongens op de Ged Raamgracht, want deze waren vrij moeilij^. De leiders hadden hier hun handen vol, want het aantal deel nemers was groot. Ook hier bleek weer, dat onder de Haarlemsche jeugd flinke krachten - schuilen. Eerst moesten de jongens onder een groet- zeil kruipen, vervolgens over een lat springen en daarna door een aan een touw hangende ton kruipen en tenslotte nog een flink eind boegspriet lcopen. Niet zelden - verwekte het een groote hilariteit, als een der jongens in de ton bleven steken of reeds, na een paar stappen van den balk viel. De meeste jongens kropen het eerst met het hoofd door de ton, maar er was er één bij, die het eerst met de beenen probeerde. Het resultaat was verrassend, want hij was er in een minimum van tijd doorheen. Deze voor uitstrevende jongen zal het nog wel ver brengen. De tweede wedstrijd bestond uit mastklim- 'men. Hiervoor wa: :n drie heel hooge masten opgesteld, zoodat de toeschouwers telkens een aardigen strijd zagen. Er waren niet veel jongens, die het tot aan den top brachten, maar de deelnemers, die deze hoogste presta- tie leverden, hadden telkens een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Ongeveer half vijf waren alle wedstrijden afgeloopen. Ze mogen welgeslaagd genoemd worden. De uitslagen der kinderwed- strijden. Mastklimmen: 1 Smeekens. 2 Thuis, 3 Berk. 4 Kouling, 5 Kuipers, 6 Eleveld, 7 Thuis. Hindernisloopen1 van der Weiden, 2 Kar- reman, 3 van Waard, 4 van Kampen. 5 Huij- boom, 6 W. Kok, 7 Driessen, 8 Ebeli. 9 van Nederend, 10 van Weerden, 11 Toepoel, 12 Misset. Autopeds en vliegende Hollanders. De deel name in deze wedstrijden is zoo buitenge woon groot geweest, dat het bestuur nog na der zal moeten overwegen hoeveel meisjes en jongens voor een prijs in aanmerking zul len komen. Niet minder dan 120 jongens en meisjes 'zijn met gelijke prestaties uit den strijd ge komen. zoodat men zich de moeilijke positie van het bestuur kan Indenken; doch hiervoor zal ook weder de bevredigende oplossing wor den gevonden. Blokjes rapen. De uitslagen van dezen wedstrijd waren nog niet binnen. Ballonwedstrijd. Tot en met heden zijn'elf gevonden ballons ingeleverd, de meesten werden gevonden in den Aerdenhout. Wij herinneren er aan, dat nog alle dagen dezer week gelegenheid bestaat om gevonden bal lons in te leveren bij het secretariaat van het Centrum Comité. Men levere deze in met een briefje, vermeldende naam en adres met juiste plaats waar de ballon gevonden is. Al leen ballons met het opschrift „Ver. Ko ninginnedag. Centrum Comité. Haarlem en voorzien van een nummer komen voor den wedstrijd in aanmerking. De feestelijke prijsuitreiking zal plaats vinden op Woensdag 7 Mei des middags 2 uur in de Gemeentelijke Concertzaal. Toegang wordt verleend uitsluitend op vertoon van de uitgereikte oranjekaarten. Een bijeenkomst in cafc Brinkman». Woensdagmiddag vijf uur kwamen de le den van het Centrum-Comité en het groote legertje helpsters en helpers in een der zalen van café Brinkmann bijeen. Ook eenige hoofdbestuursleden van de Vereeniging „Ko ninginnedag" waren aanwezig. Onder het genot van een frisschen dronk en een ver snapering werd hier een uurtje gezellig door gebracht. De heer C. ten Boom vroeg de aan dacht voor een rede van Mr. Dr. F. A. Bij voet, den voorzitter van het Centrum-Co mité. Spreker dankte allen, die tot het wel slagen van het feest hadden bijgedragen. In de eerste plaats mevrouw Gussenhoven. die als' van ouds weer al haar krachten had ingespannen voor het welslagen van den bal lonwedstrijd en den optocht. De heer Bij voet dankte haar voor haar beminnens waardige medewerking en sprak de hoop uit, dat zij dit nog vele jaren zou doen. Vervol gens dankte hij mej. Ten Boom en haar .ie- ve schare driehoek-meisjes. Spreker had reeds Woensdagmiddag kwart voor drie in Haarlem's Dagblad gelezen, dat de ballon- wedstrijd waarschijnlijk niet zoo goed ge slaagd zou zijn, als deze meisjes niet haar onbetaalbare medewerking hadden verleend. Spreker kon zich daarmee volkomen ver eenigen. Speciaal bracht hij dank aan de leidster mej. Ten Boom voor de vele moeite, die zij zich getroost had. Hulde bracht de heer Bijvoet aan den Commissaris van Po litie en zijn prachtig politiecorps. Er wa.s uitstekend voor een goede orde zorg gedra gen en geen wanklank was vernomen. Dit alles was vooral aan de krachtige leiding van den heer Tenckinck te danken Mr. Bijvoet dankte de heeren Mr. P. Fuhri Snethlage en H. L. Warnier, hoofdbestuursleden van de Vereeniging „Koninginnedag" voor hun te genwoordigheid. Vervolgens bracht hij dank aan „Harmonie-Crescendo" en de muziek- vereenigingen der Haarlemsche politie en van het personeel der tram en hun leiders. „Wat zou een feest zonder muziek zijn?", vroeg spreker. Hij hoopte dat de musici steeds in de toekomst bereid zouden zijn. om dergelijke feesten op te luisteren. De heer Bijvoet dankte ook het onderwijzend perso neel voor zijn medewerking. Dit beteekende voor de onderwijzers een offer, want zij had den er hun vrijen dag voor opgeofferd, om aan de kinderen een genoeglijken dag te ver schaffen. „Daarmee hebben zij het bewijs ge leverd", zei spreker, „dat zij liefde voor hun taak hebben en voor de kinderen, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd". Tenslotte dankte hij de leden van den Ongevallen- dienst en aan de heeren G. Metselaar en Zn., die welwillend de wedstrijdterreinen in orde hebben gemaakt en sprak de hoop uit, dat Prinses Juliana nog lang prinses mbcht blijven, opdat ons volk nog lang zijn Ko ningin Wilhelmina mag behouden. De dag van den 30sten April moet dus voorloopig nog in hoofdzaak blijven een feestdag voo? de kinderen. Hiermede was deze intieme plechtigheid geëindigd. Dc avondfcestelijkhedcn. Ook in de avonduren heeft het weer zich schitterend gehouden, zoodat het program ma geheel kon worden afgewerkt. Op de Groote Markt werd te acht uur weer een concert gegeven door de muziek vereniging „Harmonie-Crescendo" onder leiding van den heer H. W. Hofmeester. Mede door het feit, dat op vele plaatsen in de stad van verschillende attracties te genieten viel, was het hier niet zoo druk als anders, een omstandigheid, die echter door de echte mu ziekminnaars ten zeerste gewaardeerd werd, want nu konden ze rustig luisteren. De toren van de Groote Kerk was weer schitterend verlicht, zoodat men de wijzer plaat en de wapperende vlag heel goed kon zien. In de pauze werden «3e musici in café Brinkmann op versnaperingen onthaald. Het Haarlemsche Tramfanfarekorps gaf des avonds-onder leiding van den heer Reij- nier van 't Hoff op het Stationsplein een concert. Deze musici verdienen wel een extra woord van lof. want zij hebben zich den geheelen dag ter beschikking van het Cen trum Comité gesteld. Hun werd dan ook als dank daarvoor te zes uur in café Brinkmann een diner aangeboden. Ook tijdens het con cert op het Stationsplein werden zij ont haald. Op de Botermarkt met haar vele attrac ties was het den geheelen avond vrij druk, evenals op het Wilsonsplein en aan de Nassaulaan. Er waren natuurlijk ook weer vele straat- artisten op de been, die op verschillende punten in de stad hun kunsten vertoonden of hun muziek lieten hooren. Hierbij was een harmonicaspeler van hoogstens.... tien jaar! Hij haalde tamelijk veel geld op. De feestelijkheden werden besloten '.iet een ommegang met fakkels en lampions, die op het Stationsplein en op de Groote Markt gratis ter beschikking werden gesteld. Om stuwd door een groote juichende en zingen de menigte trok deze fantastische stoet door de straten. Dit was een aardig slot van dezen mooien feestdag. Bij de Chr. Historische Jongeren. De Christelijk Historische Jongeren Orga- ganlsatie heeft als van ouds den Julianadag gevierd met een intlemen feestavond, die weer in gebouw Rosehaghe gegeven werd. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat een gezellige toon de bijeenkomst weer ken merkte en dat zij druk bezocht was. Ook de wethouder van Onderwijs, de heer W Roodenburg behoorde tot de feestgenoten. De voorzitter de heer R. Smit, vestigde in zijn openingswoorden de aandacht op de groote ideëele waarde van de viering van een verjaardag als deze en toekte aan het slot van zijn rede op om het Wilhelmus te zingen, waaraan spontaan gevolg werd ge geven. Avonden van de Christelijk Historische Jongeren Organisatie zijn niet alleen gezel lig, zij bieden ook steeds kunstgenot. Zoo ook nu. De heer N. G. J. van Schouwenburg, voor zitter van de federatie en de groep Am sterdam heeft op zeer verdienstelijke wijze eenige voordrachten van proza geleverd en aan de medewerking van de dames Dora Ver meer en mejuffrouw Ruygrok van der Werve is het te danken, dat ook vocale kunst het oor kwam streelen. Een uitgebreide en gezellige, en ook voor- deelige kien partij, want er waren tal van mooie prijzen, besloot den avond op aller genoeglijkste wijze. De feestelijkheden in Haarlem-Noord. De beide Oranjevereenigingen zijn er ook dit jaar weer in geslaagd den verjaardag van Prinses Juliana tot een schitterend ge slaagden feestdag te maken. Door de Oranjevereeniging Haarlem-Noord waren op het Pretoriaplein en aan de Tlmor- straat verschillende vermakelijkheden ge organiseerd. Op het Pretoriaplein stond, behalve een reusachtige draaimolen en eèn poffertjeskraam, ook nog een z.g. Shimmy- trap, die voor deelnemers en toeschouwers een bron van het grootste vermaak vormde. Des avonds werden door de mondorgelclub „Dindua" en de Harmonie Sint Caecilia mu zikale rondwandelingen door het oude Schoten gehouden. De Christelijke Oranje Vereeniging „Scho ten" had des middags voor kinderen der leden een groot feest op touw gezet. Om 1 uur stelde zich een groot aantal kinderen op het Pretoriaplein op. In optocht ging het daarna langs de Pres. Steynstraat, Joh. de Breukstraat, Frans Halsplein en Schotersin gel naar het gebouw „Olympia" aan den Kinderhuissingel. Hier werd een vroolijk feestprogramma uitgevoerd. Vooral het op treden van den heer W. G. Desmond Doverno met zijn geheimzinnige en grappige goochel toeren viel bij de jeugdige bezoekers gewel dig in den smaak. Bovendien verleende de Reciteerclub, een onderafdeellng der ver eeniging haar medewerking, terwijl de kin deren in den loop van den middag met ver schillende versnaperingen werden verrast. Om ongeveer half zes gingen de kinderen weer in optocht naar het punt van uitgang. Des avonds vierden de leden en begvisti gers in hetzelfde gebouw een gezellig avond feest onder leiding van den voorzitter, den heer Z. Eikerbout. Na het openingswy>rd werd door alle aanwezigen staande en be geleid door viool en piano het Wilhelmus gezongen. Ook nu weer verleende de reciteer- club medewerking en wel met de opvoering van „Toch Timmerhout", tooneelspel in drie bedreven en „De Artiéten Revue". Het pu bliek toonde zich voor het gebodene zeer dankbaar en beloonde de spelers en speel sters met een hartelijk applaus. Als bijzon dere attractie werd in de pauze een verloting gehouden, waarvan verschillende waardevol le voorwerpen en consumptie-artikelen de prijzen waren. In Haarlem-Oost. In Haarlem-Oost trokken des middags on geveer 1200 kinderen begeleid door de mu ziekvereniging „Utile Duld" en de „Eerste Haarlemsche Muziekkapel" beide met vaan dels, door het Oostelijk gedeelte der atnd naar het gebouw „Bloemhof" waar een groot kinderfeest plaats vond. De heer vVil- liam vermaakte hier de kinderen met zijn poppenkast. Aardig was het te zien hoe zij geheel meeleefden met de avonturen van „Pietje Bell" en hoe zij reageerden op alle tooneeltjes, die zich voor hun oogen afspeel den: het béste bewijs, dat de heer William er slag van heeft met kinderen om te gaan. Ook trad dezen middag met groot succes een goochelaar op. terwijl bovendien allerlei ver rassingen de feestvreugde in niet geringe mate verhoogden. Toen dan ook om onge veer 6 uur het einde van het feest aanbrak, keerde een ieder voldaan naar huis terug. Des avonds hielden genoemde muziek korpsen muzikale wandeltochten. Ook wer den eenige uitvoeringen gegeven in de nieu we muziektent, die een mooie aanwinst vwr het Oosten der stad kan genoemd worden. De „clou" vormde echter de fantastische llchfc- stoet, waaraan pl.m. 500 kinderen met mu ziek en lampions deelnamen. Tot 12 uur duurden de feestelijkheden. Ook de kermis op het Teylerplein mocht zich in veel belang stelling verheugen. (Zie ook elders in dit nummer). JONGE LIBERALEN. INDIë EN WIJ. Woensdagavond vergaderde hier in de bovenzalen van „De Kroon", de Vereeniging van Jonge Liberalen. Mr. J. Huges. uit Arnhem, sprak over: „Indlë en wij. Wat beteekenen de overzecsche gewesten voor Nederland? Hoe dienen de Jongeren dit vraagstuk te bezien?" Nadat de bijeenkomst ter eere van de ver jaardag van Prinses Juliana geopend was met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus, sprak de voorzitter, de heer Sorgdrager. een kort woord. Hierna was het woord aan Mr. Huges. De verhouding tusschen Nederland en Indié is. zoo meende spr., het belangrijkste vraagstuk van dezen tijd. Zouden wij Indië verliezen dan zou dit een geweldige slag zijn voor onzen handel en onze industrie. De groote ondernemingen in Indië zijn bijna alle in 't leven geroepen met Nederlandsch kapitaal. Tienduizenden landgenooten wer ken in Indië en verdienen er met hard werken een uitstekend salaris. Zuiver financieel beschouwd is dus Indië voor ons van het grootste belang. Kwam Indië „los van Nederland", dan zouden er drie duigen gebeuren. Van alle kanten zouden de vloten komen om beslag te leggen op het ons ontnomen .Indië. (Bn aan het kanon zal dan de beslissing zSjnV' In Indië zou een geweldige chaos ont staan. Ten derde zou afscheiding van Indië voor ons beteekenen een economische moord. Het doorsnijden van het laken zou nóch ons, nóch Indië voordeel geven. Toch mag de toestand zooals die thans is, niet blijven bestaan. Verandering moet er komen, maar geleidelijk. En het is absoluut noodig, dat wij Nederlanders het er naar maken, dat wij verdienen dat het niet tot een breuk kom*, tusschen Nederland en Indië. Het zelfbestuur-probleem moet worden opgelost, geen kleinigheid voor een Land, be woond door 50 mlllioen menschen, bestaande uit 30 zéér in karakter en aard verschillende rassen. In drie richtingen is er in den laatsten tijd een groote verandering gekomen in de mentaliteit in Indië: Fanatici (dat zijn er misschien eenige honderden) zeggen: „Indié aan ons;, de Europeanen er uit!" Anderen (dat zijn duizenden) willen naar de onaf hankelijkheid, maar begrijpen dat dit zoo maar in eens niet kan. En dan zijn er de millioenen, die van onze regeering elschen een voogdij maar een vokomen humane, verlichte voogdij. Deze eisch is volkomen gewettigd. Onze Regeering werkt trouwens de laatste ruim 20 jaar ongeveer al in de richting van zelf best uur. Ontzettend moeilijk zal het zijn onze millioenen bruine broeders en zusters te brengen tot een modern staatsbestel. Zal het wel ooit mogelijk zijn? Spr. twijfelt er aan: er is zulk een geweldige achterstand. Maar spr. is overtuigd, dat het toch abso luut zal moeten worden geprobeerd. Wie zal het moeten probeeren? Indië zelf? De een of andere vreemde natie? Wij? Indië zelf kan het niet; het overigens zoo hoogstaande Indische volk mist de kennis en de karaktereigenschappen en nog veel meer om nu een wereldrijk te besturen, op economisch gebied iets grootsch te schep pen. En de vreemde naties. Die kunnen bij ons. Nederlanders, komen om te leeren. En zij doen dat ook. Op kolonisatie gebied leve ren wij schitterend werk. Wij zullen het dus zelf moeten doen, ons althans daarop moeten instellen. En hoe is het mooie einddoel te bereiken? „Er altijd aan denken, altijd voor werken, niet veel over praten". Maar ondernemen moeten wij het. In de allereerste plaats is daarvoor noodig dat de rust in Ned. Indië volkomen is ver zekerd. Elke schok geeft een kans op mis> lukking. Een wijs rechtvaardig, maar als het noodig is met ijzeren hand regeerend gouvernement ls daarvoor noodzakelijk. Om den reuzenarbeid, die in Indië moe; gepresteerd worden te steunen, moeten wij in Nederland belangstellen in Indië; de besten van onze vrouwen en mannen moeten naar Indië gaan: Indië is het waard- Luid en langdurig applaus en bravo-ge roep volgden op deze met overtuiging en geestdrift uitgesproken rede. Onder de aanwezigen waren de heeren Frans en Raden Mas Noto Soeroto (die op het oogcnbllk in ons land vertoeven en a-s. Vrijdag hier ter stede als sprekers zul. len optreden). Na de pauze kreeg laatstgenoemde het woord. Spr. dankte Mr. Huges voor zijn rede en legde verder den nadruk op de mensche li jke zijde van het behandelde vraagstuk. Naar aanleiding van een tot hem gerichte vraag vond spr. gelegenheid uiteen te zet ten. dat hij met den „achterstand" in Indsë had bedoeld dat, al zijn er veel eerste klasse dingen in Indië, dit toch niet in verhouding staat tot de groote massa der bevolking. Er is in Indië óók nog zeer veel tweede klasse-werk, zeer veel „surrogaat". Een der aanwezigen bracht de aanslagen op assistenten ter sprake en vroeg, hoe het aantal aanslagen te verminderen zou zijn. De inleider antwoordde dat in dit op zicht zeer veel afhangt van de houding en de toewijding van den hoofdadministra teur. Deze moet de eerste en de laatste „op het werk" zijn en zich geheel geven aan zijn functie. Naar aanleiding van een derde vraag be pleitte de heer Huges nog het plaatsen van de goede elementen onder de Inlanders in verantwoordelijke posities. De heer Sorgdrager sloot hierna de bij eenkomst met een woord van dank aan den inleider en In het bijzonder aan de heeren Frans en Noto Soeroto voor hun tegenwoor digheid. WAALSCHE KERK Vrijdag a s. 2 Mei beginnen een serie lezin gen in de Waalsche Kerk over het onder werp: „Waarom wij protestant zijn", in verband met de geloofsbelijdenis en de „Ca- téchisme de Calvin". Deze lezingen zijn in het bijzonder bedoeld voor diegenen, die zich in het rellgieuse le ven wenschen te verdiepen en willen weten, waarom zij Christelijk Protestant zijn. WEGENS MALVERSATIES VEROORDEELD. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde H. B-, koopman, 62 Jaar, te Gorredijk. cn secretaris-penningmeester van de Nuts- spaarbank aldaar, ter zake van gepleegde malversaties, tot vier jaar gevangenisstraf. Het O.M. had 3 Jaar gevangenisstraf ge- elschit. DE NEUS ALS SPIEGEL VAN HET KARAKTER. De neus als centrum van het mensche- lijk gelaat, daarom ook wel, schertsend ..ge- zichtserkcr" genoemd, was en Ls steeds nog het voorwerp van dc persoonlijkheid. Hij is eigenlijk de aanwijzer van dc persoonlijkheid. Niets werkt zoo onaesthetisch in het mensche- lijk gelaat dan het- verlies van den neus en in vroegere tijden hadden daarom de over winnaars de gewoonte om de overwonnenen voor altijd de levensvreugde te bederven door hun slachtoffers den neus af tc snij den. Er is dan ook geen zekerder middel om de schoonheid van de vrouw te versto ren, dan haar van haar neus te berooven en daarom sneed men vroeger, vrouwen die niet wilden oppassen en niet te verbeteren waren, eenvoudig den neus af. Deugdzame vrouwen evenwel, om de begeerte naar buit van den overwinnaar ie ontgaan, beroofden zich zelf van bet sieraad, den neus- De volksmond heeft zich dikwerf van den De Zanger. Ieder IJmuldenaar. mits niet al te Jong, kent de Hofiaan. BU alles wat er In der jaren loop ln de Breesaap verdwenen is. i3 de Hofiaan onaangeroerd gebleven. Daar wandelde op mooie Zomerdagen, vooral des Zondags, haif Umulden. Geen zonnestraal was bij machte het dichte blftren-dak te doorboren. Koel was het er. ook al vielen elders de musschen van het dak. Aan beide kanten van den weg was dicht kreupelhout, waardoor zich hier en daar smalle laantjes slingerden, die zich verloren in het diepte van het struweéte Slechts hier en daar maakte het güoomte plaats voor een nietig aardappel veldje. Het was er een para dijs voor konijntjes, nachtegalen en jongelui van om en nabij de twintig Nu gaapt ten Zuiden van de laan de diepe kloof van het ln aanbouw zijnde spulkanaal, waar groole graafmachines zwarte rook pluimen de lucht in jagen. Het bassin staat reeds gedeeltelijk vol water. Stuk voor stuk zijn de boschjes verdwenen. Het hout werd ondermijnd door de graafmachines van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, of ver pletterd onder de ijzeren rupsbanden dezer werktuigen. Achter dc boschjes ten Noordzijde van de laan verheffen zich de fabriekssc-hoorsteenen van het Hoogovenbedrijf, storten de groote ertsbakken met een donderend geraas hun inhoud uit. Een blokje natuur, het laatst overgeblevene in deze eens zoo rljkbegroelde streek, spreekt nog van het verleden, toen alles groeide en bloeide tusschen IJmuiden en Wijk aan Zee. De verdroogde bodem geeft nog ternauwernood groeikracht aan het kreupelhout. En in dat reeds stervende kreupelhout, aan alle kanten Ingesloten door gravende ma chines en rookende schoorsteenen in een land. waar alle poëzie verjaagd ls en alleen het lied van den arbeid omhoog stijgt naar den door rook en smook verduisterden hemel, daar zingt ook thans nog de nachtegaal. Pas terug van haar winterverblijf is ze neer gestreken in het ijle geboomt en jubelt er haar lentezang uit in klankvolle accoor- den. Puffende en dampende stoommachines zorgen voor de begeleiding. S. B. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cts. per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 2S PARKLAAN 60 rd Tal. 11361 Yia 8—12 an IV* 5. Zaterd. 8—1 neus bediend in spreekwoorden en uitdruk kingen: Iemand bij den neus nemen; hij ziet niet verder dan zijn neus lang is; een neus krijgen; iets langs zijn neus weg zeggen; iemand iets onder den neus wrijven; hij stond op zijn neus te kijken; voor iemand den neus ophalen; iets door den neus boren; zijn neus overal ln steken; het ls een wassen neus; wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht; een neus aandraaien. Wanneer wij nu een neus bekijken, dan valt ons voor alles, zijn grooien of geringen om* vang op. Reeds de beroemde gelaatekenner Lavater liet zich door z8h geestdrift voor den grootca neus verleiden tot den uitroep: „O. gij vorsten, als ge uwe ministers kiest, kijkt dan voor alles hun neus aan". In ieder geval kunnen wij waarnemen, dat met de ontwikkeling van de dieren, de ontwikkeling van den neus gelijken tred houdt. Bij de zoogdieren tot aan de apen is bij den neus de breedte grooter dan de hoogte, terwij! bij de apen hoogte en breedte ongeveer gelijk zijn. Bij den mensch wint de hoogte het van de breedte. Geen dier draagt een vooruitspringenden beenigen neus. Zulk een neus is de kenmerkende eigenschap van den beschaafden mensch. De groote neus past ook steeds bij lieden die boven hun omgeving uitsteken, naar ce heerschappij streven, den drang naar voor uitgang in zich bespeuren. Sets beteekenen en hun plaats willen behouden. Het zijn de zelfbewuste, verstandig denkende, leidende tot- organisatie begaafde lieden, in politie, in leger, in de industrie en in het staatswezen. Hoe meer de neus uit het gelaat naar voren komt. des te scherper, bewuster vooruit springt, des te meer treedt het kinderlijk- onbewuste terug en zoo ziet. men dikwerf koelheid, berekening, ruwheid, optreden. Een groote en breede neus verraadt ons dikwijls een geprononceerden wil, groote lichaamskracht en weerstandsvermogen. De kleine neus wijst dikwijls op een zekere kin derlijkheid, vooral dan. wanneer de neus. zooaLs bij pasgeboren kinderen, kort, naar verhouding breed cn naar achteren ls gebo gen (wipneusje) cn deze neus toont het over- heerschen van het gevoel aan. Wij vinden dezen neus, vooral bij de primitieve menschen, zooals bijv. bij de negers, waar het zinnelijke en het onontwikkelde óomlneeren en waar de neusvleugels breed, de neusgaten zichtbaar zijn. In dezen neus komt een sterke ontwik keling van het lichamelijke tegenover het geestelijke voor don dag. Menschen met kleine neuzen zijn aarzelend, terughoudend, dikwerf vreesachtig. De breede, korte neusrug verraadt ons den laag bij den grondschen, genotlle venden mensch met sterke natuurinstincten. Daartegenover ver» telt de smalle neusrug ons van den fijnzinni- gen mensch. Den broeden, korten neusrug treffen wij aan bij de mannen -van het praktische leven, voor alles bij boeren, in.- dustricelen, ondernemers cn vcldhecrcn, ter» wijl de neus met den smallen rug gemeen lijk wordt aangetroffen bij geleerden en vrouwen der aristrocratie. OhZE GROENTJES DIN5DAG DOM DE. RD A3 ZATERDAG =1 V INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. p«r GROOTE HOUTSTRAAT 169 TELEFOON 13472. HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13