IVOOR DE LUISTERVINKEN. BUITENLAND PHILIPS' RADIO TOESTELLEwl DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE AAN HET WERK. IN- EN UITVALLEN. De macht van den raad van den Volkenbond. AGENDA RADIO-PROGRAMMA HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 MEI 19301 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELDiGEN a 60 Cts. per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 - TEL. 1075C Maatregelen om een oorlog te voorkomen. Onze Radio Rubriek. In Italië wordt de oorlogsvloot met 30 schepen vermeerderd. De kielen zullen reeds dit jaar gelegd worden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de Veiligheidscommissie van den Vol kenbond begonnen de debatten over het ont- werp-verdrag voor het nemen van maatrege len tot vermijding van den oorlog door den Raad van den Volkenbond. Deze overeen komst is een belangrijke uitbreiding van de verplichtingen van de leden van den Vol kenbond en bepaalt, dat bij een geschil of bij het uitbreken van een oorlog de leden zich onbeperkt onderwerpen aan de maatre gelen, die de Raad van den Volkenbond zal nemen tot vermijding van den oorlog. Hierbij wordt uitdrukkelijk de ontruiming van reeds bezette gebieden bepaald. De vertegenwoordiger van Frankrijk ver klaarde o-a. dat terwijl volgens de thans gel dende bepalingen van het pact van den Vol kenbond de leden van den bond vrij zijn de adviezen van den Raad in geval van een con flict uit te voeren of af te wijzen, deze thans gedwongen worden zich neer te leggen bij de besluiten van den Raad. Bij de behandeling van het Fransche voor stel deed zich voorts de vraag voor. wat zou moeten gebeuren wanneer een staat zich niet aan de beslissingen van den Volken bondsraad onderwierp. Deze vraag dient ze ker onder het oog gezien te worden, aange zien zij het kernpunt van de geheele kwestie der sancties vormt. De Volkenbondsraad moet over middelen beschikken om de uit voering van zijn beslissingen in een conflict te controleeren en om in geval van weigering sanctie-maatregelen tegen den betrokken staat te kunnen uitvoeren. Principieel moet de Raad van den Volken bond de mogelijkheid hebben om alle noodi- ge maatregelen te nemen. De Britsche vertegenwoordiger Lord Ro bert Cecil zeide dat 't invoeren van controle- en sanctiemaatregelen niet wenschelijk was. aangezien in geval van weigering door een staat de in artikel 16 van het Volkenbonds pact neergelegde bepaling toegepast zou moeten worden. De vertegenwoordiger van Polen legde een verklaring af, volgens welke de Poolsche re- geering het inlassohen van sanctie- en con- trólebepalingen in de overeenkomst inzake voorkoming van den oorlog van den Volken- bonds Raad eischt. Volgens hem blijkt uit het ontwerp in het geheel niet, wat er met een staat gebeurt, die in een conflict-kwes tie willens en wetens de beslissing van den Volkenbond negeert. Er moet een bruikbaar controlesysteem in het leven geroepen wor den, terwijl voorts moet worden gezorgd voor een nauwkeurige bepaling inzake de vast stelling van den aanvaller ingeval van een conflict. De vertegenwoordiger van China zeide dat zonder sancties de overeenkomst geen prac- tische beteekenis kan hebben. De sanctie maatregelen uit hoofde van Art. 16 van het Volkenbonds Pact zijn niet voldoende. De oorlog is thans niet langer een kwestie, die slechts de nabuurstaten aangaat; thans raakt hij de gansche wereld. De algemeene beraadslagingen werden door den President Dr. Benesj gesloten met de mededeeling, dat de volgende vier grond slagen van bespreking bestaan* 1. De noodzakelijkheid een algemeene overeenkomst te sluiten betreffende de maatregelen van den V3.-Raad ter voor koming van den oorlog. 2. Het stemrecht der bij een conflict be trokken staten bij de stemming In den Vol kenbondsraad. 3. De contrólekwestie. 4. De sanctiekwestie. De Veiligheidscommissie ging daarna over tot bespreking van de ontwerpovereenkomst, die 9 artikelen behelst. Artikel I bepaalt, dat de verdragsluitende partijen zich verplichten ingeval van een conflict de voorloopige aanbevelingen van den Volkenbondsraad, welke op dat conflict betrekking hebben, aan te nemen en tenuit- voer te leggen. Een principieele gedachten- wisseling ontspon tüch over de bijzonder moeilijke vraag of de betrokken staten over alle voor de bij'egging van een conflict noodzakelijke maatregelen mogen mede- st"mmen. De vertegenwoordiger van Frank rijk verklaarde, dat het verdrag in het ge heel geen raison heeft, wanneer partijen in de gelegenheid worden gesteld aan de stem ming in den Raad van den Volkenbond deel te nemen. In dit verband werden door de vertegenwoordigers van Engeland en Duitschland voorbehouden in het midden gebracht. ^Dit wat het Geneefsche vredeswerk be treft. Minder verheugend is een bericht uit Italië. De vrees, dat door het mislukken van een overeenkomst tusschen Italië en Frankrijk op de vlootconferentie te Londen, de bewa peningswedloop weer zou beginnen, is thans reeds bewaarheid. De kabinetsraad heeft be sloten om nog in den loop van 1930 dertig oorlogsschepen op stapel te zetten, ln totaal met een tonnage van 42900 ton welke onge veer 100 000 000 gulden zullen kosten. Onder deze dertig oorlogschepen zullen 22 dulk- booten zijn. een kruiser ran 10.000 ton. welke „Pola" zal werden genoemd, en twee ver kenningsschepen van 5000 ton elk. Van alle 30 schepen zal nog in het loopen- de jaax de kiel worden gelegd. L. A. Het Matsjek-proces. BELGRADO, 30 ApriL (VX).) De laatste dag van het Matsjek-proces begon met een incident. De verdediger Dr. Culitsch ver klaarde n.l., dat de aanklacht onjuistheden bevat. Hierna ontstond een scherpe woorden wisseling tusschen hem en den Officier van Justitie. Er ontstond groot tumult, dat eerst bedaarde toen de President het O. M. in het ongelijk stelde wegens de scherpe opmerkin gen. die het tot de verdediging gericht had. Eindelijk werd het verhoor van Hadschjia tot een einde gebracht. Hij verklaarde nog, dat de politie hem clementie in het vooruit zicht zou hebben gesteld indien hij Dr. Matsjek wilde compromitteeren. Daarna werd de verdachte Frantitsdh ver hoord. Hij gaf toe de ontplofbare stoffen voor de helsche machine verschaft te heb ben. waarmede de spoorbrug moest worden opgeblazen. De aanslag had evenwel slechts een demonstratief doel. Alle overige beken tenissen had de politie hem afgeperst. Zij had hem geboeid, zwaar mishandeld en hem niet minder dan drie maal opgehangen. Voorts werden tal van processen-verbaal inzake de instructieverhooren voorgelezen. Vervolging van Communisten. KOWNO, 30 April. (VX>.) In de voorstad Slabaden heeft de crimineele politie Dins dag weer een geheim communistisch bureau ontdekt, waarin zich een bibliotheek met meer dan honderd communistische boekwer ken en honderden exemplaren van commu nistische tijdschriften en oproepen voor den len Mei bevonden. Verder werden drie groote vlaggen en verscheidene plakaten met op schriften, bestemd voor l Mei, in beslagge nomen. In de gevonden documenten bevon den zich aanwijzingen voor de gebeurtenis sen, die op 1 Mei waren vastgesteld. De be woner van het huis en drie andere personen werden gearresteerd. Gedurende de laatste dagen werden te Kowno en in de provincie meer dan twee honderd personen die van communistische propaganda verdacht worden, gearresteerd. Carol wil terug. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, moet de breuk tusschen prins Carol en mevrouw Lupesea als omherrroepelljk worden beschouwd. Terwij] 'men in regee- ringskringen hieraan niet al te veel beteeke nis toekent, wordt in de milieu's, die Carol vrion^cnKo~~~i"i- DE PUNT VAN DE NAALD. Een der industrieën, waarin Engeland een vooraanstaande plaats inneemt is de fabri cage van naalden en spelden en in deze da gen maken de Engelsche bladen melding van de voorbereiding der feestelijkheden ter viering van het 200-jarig bestaan dezer in dustrie. Daarbij lezen wij van een productie van ettelijke millioenen van deze onontbeer lijke gebruiksvoorwerpen per week in een enkele fabriek. Er zijn ettelijke fabrieken in het Vereenigd Koninkrijk en nog een nieuwe reeks in de Vereenigde Staten, Frankrijk en andere landen, die te zamen nog eens vele millioenen naalden en spelden fabrlceeren. Elke week weer, jaar in Jaar uit. En het is niet ongemotiveerd om je eens af te vragen, waar al die ontelbare spelden, maar vooral naalden, toch in vredesnaam blijven. Enkele jaren geleden had men ln een En gelsche stad aanleiding den vloer van een winkel op te breken en daaronder vond men een vrijwel volkomen aaneengesloten laag van millioenen naalden en spelden. Dit raad sel werd opgelost door de ontdekking, dat zich vroeger in deze kamer een naai-atelier had bevonden en al deze naalden en spelden ■waren derhalve door de naden tusschen de planken gegleden en verloren geraakt. Dat is een verklaring. Er zijn vele naal-ateliers. maar toch komen wij er zoo nog lang niet Vele. zeer vele spelden blijven natuurlijk op de plaats waar ze vastgestoken zijn. andere breken, of verdwijnen via stoffer-en-bllk of stofzuiger. Maar zelfs als je daarbij nog in aanmerking neemt, wat er dagelijks in de wereld op mouwen wordt gespeld, dat er hier en daar een naald in een hooiberg onvind baar wordt en anderen in de woestijn, na dat kameelen vruchteloos gepoogd hebben door het oog te kruipen, dan blijft op de punt (of het punt) van de naald toch nog het vraagstuk bestaan, waar de duizenden mil lioenen naalden en spelden, die elk jaar ge produceerd worden, hun laatste rustplaats vinden. Want het eigenaardige is. dat. wanneer je eens een enkele maal een speld onvermij delijk noodig hebt. zoo'n ding niet of uiterst moeilijk is te vinden' terwijl de fabrieken enorme hoeveelheden maken en ergens toch dat Elyseesche naaldenveld moet liggen, vanwaar een naald nooit meer terugkeert. Het is allervreemdst en het lijkt onoolosbaar. Tenzij een lezer, of waarschijnlijker nog een lezeres deze puzzle kan oplossen. heeft een telegram ontvangen van den bond van katoenhandelaren te Delhi, waarin wordt verklaard, dat alle daarheen verzon den goederen geweigerd zullen worden, als-1 mede een telegram van de vereenlging van inlandsche handelaars te Bombay, waarin gedreigd wordt met een eventueele an- nuleering der contracten. De Kamer ver klaarde m haar antword, zich niet te wil-1 EEN MODERN ONTVANGTOESTEL. We zijn nu gekomen aan de bespreking van den plaatkring van de detectorlamp, die in dit toestel ook een schermroosterlamp is. En het is deze plaatkring of liever gezegd de aanpassing van de detectorlamp aan be staande onderdeelen, die in dit nieuwe toestel waarschijnlijk wel de meeste moeilijkheden veroorzaakt. Bij nor male detectorlampen met lagen inwendigen weerstand (nog verhoogd doordat de lamp met plaatdetectie werkt) is dat anders. Welke koppellngsmethode met de laagfre- quentlamp (eindlamp) kunnen we hier toe passen? Weerstandsversterking geeft bezwa ren. Zooals we weten geeft een koppelweer stand, als gevolg van den erdoor vloeiende» plaatst room, een spanningsver lies. Nu heeft dat bij normale lampen (met enkel rooster» niet direct een bezwaar maar bij scherm- roos terlampen wel. We weten n.l. door dat spanningsvertles, wanneer we niet nauw keurig kunnen meten, niet de werkelijke spanning op de plaat en aangezien de gun stigste schermroosterspannlng ook afhanke lijk is van de plaatspanning, komen we hier tot moeilijkheden. Transformatorversterking komt niet in aanmerking. Door den hoogen Inwendigen weerstand van de detector lamp zouden we zelfs met de beste laagfrequenttransforma- toren niet tot een goed resultaat komen. Het zou een ijl geluidje worden met een totaal gemis aan lage toner.! Over blijven dan de smoorspoelversterkin- gen en die zijn in dit schema dan ook toege past. Men ziet geteekend een laagfrequent- smoorspoel. dus met ijzerkern. Men kan hiervoor gebruiken de secundaire wikkeling van een goeden laagfrcquenttransformator. De zelfinductie moet zoo groot mogelijk zijn. de eigen capaciteit zoo klein mogelijk. Weer stand van eenlge tienduizenden ohms doet In het minst geen kwaad. Integendeel, voor goede weergave van de lage frequenties, Is dit zelfs van voordeel. Heeft de wikkeling zelf weinig weerstand, dan wordt wel eens een extra weerstand ln serie gezet. Op de lezing voor de afd. Haarlem der N.V.VR. heeft de heer Corvcr ons nog een betere oplossing aan de hand gedaan. In plaats van een gewone laagfrequentsmoor- spoel heeft hij n.l. een afgetakte smoorspoel gebruikt. Het schema wordt dan zooals flg. 2 aangeeft. C 9 zoo goed als uitsluitend laagfrequente. De aangegeven waarden voor dc negatieve roosterspanningen van detector- en elnd- lamp van 6 resp. 20 volt, moeten in de practijk natuurlijk nader geverifieerd wor den. De waarden zijn alleen opgegeven voor oriënteering. De plus van de negatieve roosterspannlng- batterij (niet geteekend) ligt natuurlijk aaa min accu, evenals min p.s.a. En met deze waarheid als een koe besluit ik het laatste artikel van onze wekelijksche radiorubriek. Ik hoop er in deze 2 Jaren ln geslaagd te zijn de belangstelling in de radio techniek bij mijn lezers gaande te, hebben gehouden en er ook het mijne toe te hebben bijgedragen om de lust tot experimenteeren op radiogebied te helpen bevorderen. Leidsche Vaart 236 Haarlem. E. W. OTT, doch wees op de onschendbaarheid der han- delscontracten. vriendschappelijk gezind zijn, verklaard, dat i i men thans rekening moet houden met een groote activiteit van den prins, die zal trachten zijn terugkeer naar Roemenië door te zetten. Men spreekt reeds over een nieuwe bijeenkomst van den regentschapsraad ei herstel van den toestand vóór de inwerking treding van de Carol-wet. Prof. Jorga, de vroegere gouverneur van Carol, heeft van hem het verzoek ontvangen een stap te ondernemen bij de koningin-moeder en prin ses Helena. Prof. Jorga moet reeds de desbe treffende stappen gedaan hebben, aldus de Tel. Naar verluidt zou echter prinses Helena niets willen weten van een verzoening. Patei's brief. Naar thans is bekend geworden hebben eenige dagen geleden in Noord-West-Indië eenige anti-Engelsche bergstammen aanval gedaan op Pesjawar. Ten gevolge van de herinvoering ran de persordonnantie hebben verscheiden uit gevers van bladen besloten deze niet meer te doen verschijnen. Ook het orgaan van Gandhi „Young India" zal voorloopig niet meer verschijnen. Onbekend gebleven mannen hebben giste ren een overval gepleegd op drie Britsche wachtposten voor het artillerie-depot van Barrackpore. Na een vuurgevecht vluchtten de aanvallers per auto. Ghandi heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij zich aansluit bij de gelukwenschen voor Patel, in verband met diens ontslagne ming als president der wetgevende vergade ring. Een aantal vooraanstaande vrouwen uit Goejerat heeft een bi^ief gezonden aan den onderkoning, waarin zij haar sympathie uit spreken voor de campagne van Gandhi. De tweede brief, welken Patel tot den on derkoning heeft gericht in verband met zijn aftreden, is gepubliceerd, aldus de Tel. „In al de Jaren dat ik voorzitter was van de Wet gevende vergadering", zeide Patel, „heb ik nooit geloofd, dat in Groot-Brittannië's hou ding ten opzichte van de onderworpen volken plaats was voor redelijkheid. Het heeft nooit toegegeven uit edelmoedigheid of omdat het de rechtvaardigheid eener zaak erkende. Wanneer het toegaf, dan deed het dit slechts omdat de omstandigheden het absoluut on mogelijk maakten anders te handelen. Daar om", gaat Patel voort, „kan elke beweging, welke ten doel heeft een toestand te schep pen, waardoor het Groot-Brittannië moeilijk, zoo niet onmogelijk wordt zich te handhaven in mijn land, rekenen op mijn krachtlgen steun". Niettemin zegt Patel bereid te zijn, deel te nemen aan de ronde-taf el-conferentie, De fusie tusschen Democraten en Volkspartij. Kort voor zijn dood heeft Streseman n met Koch, den voorzitter van de democratische partij over een fusie van democraten volkspartij gesproken. Een maand geleden heeft Scholz, die Stresemann in de leiding der volkspartij is opgevolgd, verklaard dat aan een fusie niets in den weg staat. Om het denkbeeld praktisch te verwezenlijken is echter niets gebeurd. In verband daar mee heeft prof. Heil pa ch uit Heidelberg thans een opwekking tot de twee leiders ge richt om eindelijk spijkers met koppen te slaan, aldus de N-R.Ct. Hij merkt op dat de socialisten stellig nog gedurende 10 a 15 jaar een gesloten blok van 150 Rijksdagleden zullen vormen. Aan burgerlijken kant staan, behalve het Centrum en de Duitsch natio- nalen. slechts kleine middenpartijen tegen over hen, wier beginselen zooveer overeen stemmen dat samenwerking en samensmel ting binnen het bereik ligt. Hellpach zegt dat hij en de kring waartoe hij behoort be reid zijn nog tot Pinksteren te wachten, maar niet langer. DONDERDAG 1 MEI. Groote Kerk. Orgelconcert 34 uur. Gebouw Haarl. Bank. Mij. van Onroerende Goederen „Zuiderhout"; algemeene vergade ring. 5.15 uur n.m. Gedempte Oude Gracht 41: Ledenvergade ring Vacantie Kolonies, 9 uur. Palace: „Hollywood op stelten". Tooneel: Tholen en Van Lier, 8.15 uur. Luxor-Theater: „Krijgsraad" en „De For tuinjager". Tooneel: The Venec's Brothers. 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „De Witte Duivel", met medewerking van het Don Kozakken- koor. 7 en 9.15 uur. Standaard-Th eater: „Het spookt in de Mijnen" en „Kit Carson". Tooneel: The Sisters Washington. 8.15 uur. VRIJDAG 2 MEI Gem. Concertgebouw. Nederlandsch-Indo- nesisch Verbond. Sprekers: C. Frans en Ra den Mas Noto Soeroto. 8 uur. Restaurant De Kroon Alliance Francaise. T®®7 I Conférence par M- André Bellesort. 8.30 uur. „met zoozeer omdat lk geloof, dat wij onze R^nnst.r.Tnt^nh»i« eischen ingewilligd zullen zien, doch omdat in geval van een mislukking van de con ferentie en een hieruit voortvloeiende teleurstelling in Indië de Congres-partij een massabeweging zou kunnen organiseeren met grooter kans van slagen Tevens ben ik be reid, aan de conferentie deel te nemen, om dat ik sterk onder den indruk ben van de oprechtheid van den onderkoning". Patel geeft den onderkoning een laatsten raad, alle prestigeoverwegingen op zijde te schuiven en Gandhi uit te noodigen met hem tot overeenstemming te komen. De Kamer van Koophandel 4» Mancheeter Remonstrantenhuis. Anthroposophische Vereeniging. Mr. M. Stibbe over „Menschen- kennls en Paedagogie". 8 uur Restaurant Brinkmann. N V. Haarlemsche Sodafabriek; aandeelhoudersverg. 4 uur n.m. Spaarne 29. N.V. Algemeeene Noord-Hol- landsche Maatschappij van Levensverzeke ring; aandeelhoudersverg. 3 uur nun. Restaurant Brinkmann. N.V. Haarl. Ma- Chinefabiek v. h. Gebr. Figee, aandeelhou dersverg. 2 uur n.m. Bioscopen. Nieuw programma. dags, toegang vrij. Men ziet dus dat het rooster van de eind- lam via weerstand R7 en condensator C10 aan een aftakking op de smoorspoel is ge legd. Vooral bij de weergave van de hooge tonen moet een aanzienlijke verbetering te constateeren zijn. Behalve de 1 a a gfrequent-smoorspocl zien we ook nog een h o o gfrequent-smoor- spoel (h.f-s.m) Deze dient er met conden sator C 8 en weerstand R 7 voor om de hoogfrequente trillingen uit den versterker te houden. Het vrij houden van den laag frequentversterker van hoogfrequente tril lingen is altijd noodzakelijk, niet alleen bij dit toestel. Het spoedig overbelast zijn van een versterker vindt dikwijls haar oorzaak Ln aanwezigheid van hoogfrequente tril lingen. Ook hinderlijke terugkoppelingsver schijnselen kunnen er door optreden. Wanneer men het luidsprekersnoer langs de antenneleiding houdt, mag het "toestel daar niet op reageeren, althans niet gaan genereeren. Is dit wèl het geval, dan zijn er in den versterker hoogfrequente trillin gen aanwezig, althans ze kunnen erin door. dringen. De condensator C 8, die liefst niet grooter genomen moet worden dan 100 cM. <om de hoogste tonen niet te verzwakken) leidt de hoogfrequente trillingen direct van plaat naar gloeidraad. De hoogfrequentsmoorspoel houdt ze verder uit den versterker verwij derd en mocht er nog iets doordringen dan worden ze door gebruikmaking van weer. stand R 7 (b.v. 250.000 ohm, zoo mogelijk lager nemen of geheel weglaten) in ieder geval zeer verzwakt op het rooster van de eindlamp overgedragen. Condensator C 10 is de koppelcondensator (05 microfarad) en weerstand R 6 is de lek weerstand van 1 millioen ohm, die aan de juiste negatieve roosterspanning voor de eindlamp gelegd wordt. In den plaatkring van de eindlamp (zie weer fig. 1) is een luidsprekertjeveiliging toe gepast, bestaande uit weer een laagfrequent- smoorspoel en een vasten condensator C 11 ter waarde van 2 microfarad. De luidspreker wordt dus niet doorloopen door plaatstroom van de eindlamp. Tenslotte nog iets over de weerstanden R 3 en R 5. Dit zijn zoogenaamde ontkop pelingsweerstanden. Indertijd hebben wij het principe van ontkoppeling van elkaar op volgende kirngen uitvoerig besproken. De weerstanden R 3 en R 5 (ter waarde van ongeveer 20000 ohm) hebben tot taak de trillingen den weg naar het gemeenschap pelijke plaatstroomapparaat zeer moeilijk te maken, terwijl hun daarentegen een gemak kelijker weg wordt aangeboden buiten het plaatstroomapparaat om, ln de vorm van een grooten condensator (C ter waarde van 10.000 cM.. C 9 van 1 microfarad). Dat C 6 Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op kleiner genomen kan worden dan C 9 het werkdagen van 11—-3 uur, behalve 's Maan- ook weer hieraan, dat C 6 alleen hoog frequente trillingen heeft af ie voeren en RADIO-VRAGEN. VRAAG: De heer P. H. stelt vragen om trent de A A 3rschema's. ANTWOORD: Mi. zijn ze selectie! gc* noeg. VRAAG: De heer F. D. meet bij een accugelijkrichter een hoogerc stroomsterk- te. ANTWOORD: De aanwijzing hangt ook af van het type ampère mieter. Ik denk niet dat u bevreesd hoeft te zijn voor een te hooge stroomsterkte. VRAAG: De heer B. B. stelt vragen be treffende een gecombineerde smoorspoel* transformator-versterking. ANTWOORD: Ik denk dat die primaire te klein is. U moet lagere verhoudingen gebruiken, dus met groo.ere primaire zelfinductie. Het gillen komt door koppelingen met andere deelen van het toestel. Dank voor uw waardeerend schrijven. ANTWOORD aan den heer J. F. van detf H.: Ik zal u een 1 lamps-schema nog toe sturen. ANTWOORD aan den heer A.: Er ls bij de A.VÜ.O, een handleiding verschenen voor de samenstelling van een electro-dynami- schen luidspreker (Avrofoon). VRIJDAG 2 MEI HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.Morgenwijding. 12.Concert. AVRO- Kwintet. 205 Uitz. voor scholen. 2.45 Gra- mofoonpl. 3.— Maak-het-zelf Cursus. 4 30 Gramofoonpl. 5.— Lezing. 5.30 Dinermuzick uit café „Moderne" te Amsterdam. 6.Tijd sein. 6.01 Voortz. Dinermuziek. 6.30 Vaz-Dias. Koersen. 6.45 Spaansch. Beginners. 7.15 Ra dio-cursus vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.45 Gramofoonpl. 8.— Gul- do-Gezelle herdenking in het Concertge bouw te Amsterdam. Knapenkoor „Scola Cantorum". Orgelspel. Declamatie. 9.Con cert. Het Omroeporkest, het Brusselsch Strijkkwartet. 9.50 Strijkkwartet. 10.20 Pers- ber. 10.30 Voortz. concert. 11.— Gramofoonpl. Hl IZEN, 1875 M 10.30 NCRV. Ziekendienst. 11.30 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.— KRO. Orkest concert. 12.15 KRO. Concert. KRO.-Trlo. 1.15 KRO. Gramofoon. 2— KRO. Gramofoon. 3.15 KRO. Guldo Gczelle herdenking i. d. Gem. Universiteit Amsterdam. 4.NCRV. Concert Amsterdamsch vocaal kwartet. 6.30 KRO. Gramofoon. 7— KRO. Tuinbouwpraatje. 7.30 VPRO Concert. L. Klein, viool. Lezingen door Dr. N. A. Bruining, Prof. Dr. Heerlng en MeJ. I. Dillen. DAVENTRY, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Concert. B. Pecker (vlooi). K. Cooper (piano) 11.50 Orgelconcert door L. H. Warner. F. L. Legg (sopraan). 12.50 Gramofoonpl. 1.50 Uitz. voor scholen. 2.50 Voorlezing. 3.55 Or kestconcert. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Lezing. 5.35 Nieuwsbcr. 5.55 Berichten. 6 Viool- en pianosonates. K. Murray en P. MacDonald. 6.20 Lezing. 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville. 8 20 Nieuwsber. 8.45 Lezing. 9.Concert. F Da- vles (piano). Symphonieorkest. 10.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 11.20 Gramofoonpl. 3.05 Orkestconcert en soil. 8.05 Concert. Koor, orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 6.50 Orkestconcert. 9.35 Gramofoonpl. 11-30 Gramofoonpl. 12.25 Con cert. Orkest en sopraan. 4.50 Kamermuziek. Blaasensemble. 7.20 Franz Baumann-avond. Orkest, Granz Baumann (tenor). Daarna tot 11.20 Orkestconcert. KALÜNDBORG 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2 50 Orkestconcert. 7.35 Concert. Orkest en soilsten. 9.55 Dansmuziek BRUSSEL 508.5 M. 4.20 Kamermuziek. Trio. 5.50 Gramofoonpl. 7.35 Concert. Orkest en zangeres. ZEESEN 1635 M. 5.50 Lezingen. 11.20 Gramofoonpl. 12.15 Le zingen. 1.20 Gramofoonpl. 1.50 Lezingen. 3.50 Concert. 4.50 Lezingen. 7.45 Concert. Orkest en vocaal kwartet. 9.05 „Hunde, Katzen und Kauze". Hoorspel. 9.50 Bridge-lt*. 10.20 Cm- cert uit Budapest,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5