BUITENLAND DE ARRESTATIE VAN GANDHI. Hoe gevangenneming geschiedde. DE WERELDTENTOONSTELLING TE LUIK. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 6 MEI 1930 TWEEDE BLAD Heeft de Engelsche regeering op het goede oogenblik ingegrepen? Een verklaring van de Engelsche regeering. Practische toepassing van het reglement 1827. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Met betrekking tot de arrestatie van Gandhi wordt nog het volgende gemeld: Gandhi bevond zich in zijn kamp te Karadi. een kleine plaats op ongeveer 225 K.M. van Bombay verwijderd. Even voor 1 uur 's nachts verschenen op een gegeven oogenblik de districtsrechter, het hoofd van de politie, zijn plaatsvervanger en een 20: tal zwaargewapende politieagenten in het kampement. Gandhi lag in diepen slaap verzonken. De politie richtte een electrische lantaarn op zijn gelaat, waarna' Gandhi ontwaakte en vroeg waarmee hij de politie van dienst kon zijn. Men deelde hem daarop mede dat men bevel had ontvangen hem te arresteeren. Vervolgens vroeg Gandhi naar de redenen van deze arrestatie, waarna het bevel werd voorgelezen. Hij maakte zich daarop voor de reis gereed, gaf een zijner vertrouwden een brief, welke aan den Onder-Koning geadres seerd was en verzocht den anderen het Hindoe Volkslied te zingen- Hij zelf nam zijn draagbaar spinnewiel mede en werd vervol gens per auto naar het station overgebracht. Vandaar werd hij per posts trein vervoerd naar Rovrivli, op ongeveer 35 K.M. van Bombay. Daar aangekomen werd Gandhi per politieauto, naar de gevangenis van Jeroda getransporteerd. Een en ander had een vlotten loop en trok nergens de aan dacht. Het bericht van Gandhi's arrestatie werd te Bombay door vrijwilligers van het Con gres, met klokgelui ontvangen. Het publiek werd verzocht den arbeid neer te leggen en zoowel den dag van gisteren als dien van vandaag als treurdag in acht te nemen. De katoen- en zaadbeursen werden gesloten. De regeering te Bombay heeft behalve de reeds genomen maatregelen, ook order gege ven, dat twee afdeelingen van een Engelsch infanterieregïment zich in het centrum der katoenspinnerij-industrie en in de nabijheid van het hoofdkwartier der politie zal sta- tionneeren. Als verdere veiligheidsmaatregel werd een vrijwilligersdienst ingesteld ter handhaving van de openbare orde. Voor* loopig zal de vrouw van Gandhi zijn cam pagne voor de civiele ongehoorzaamheid voortzetten. Na de arrestatie van Gandhi zijn te Bom bay sterke afdeelingen Britsche troepen en politie geconcentreerd om eventueele op standige acties onmiddellijk te kunnen on: iderdrukken. De Europeesche beambten der banken en groote firma's hebben wapens ontvangen. Van Indische zijde worden pogingen in het werk gesteld om te Bombay een algemeene staking te doen uitbreken en in andere groote steden demonstraties te houden. De regeering te Bombay publiceert een officieel bericht over de arrestatie van Gandhi, waarin oa wordt verklaard: „De actie van civiele ongehoorzaamheid waarvoor Gandhi in de eerste plaats verant woordelijk is, heeft tot uitgebreide orde- en rustverstoringen in alle deélen van Indie geleid. Gandhi heeft weliswaar zelf vele daden betreurd, doch zijn protesten tegen het optreden van zijn opstandige aanhan gers zijn zwakker geworden en het is duide= lijk, dat hij niet langer in staat is, den toestand meester te blijven. Het bericht geeft dan een opsomming van de acties, waartoe Gandhi heeft aan gespoord. Verder heeft Gandhi verklaard dat' hij voornemens is naar de zoutmijnen in Dharasana te willen gaan om het daar verzamelde zout in bezit te nemen, dat niet het eigendom der regeering, doch dat der zoutfabrikanten is. Een dergelijke overval zou niet zonder toepassing van geweld kun nen plaats hebben en zou onvermijdelijk tot gewapenden tegenstand van de zoutfabri- kanten en de politie leiden. De regeering van Bombay heeft, sinds Gandhi Ahmedabad verliet, steeds een politiek van grootmoedig geduld gevolgt. De gebeurtenissen hebben geloond, datde vroegere gebeurtenissen, waar bij bloed gevloeid is, zich zullen herhalen, wanneer het Gandhi zou worden toegestaan zijn huidige campagne voort te zetten. In deze omstandigheden is de regeering te Bombay in volledige overeenstemming met de Indische regeering, tot de conclusie ge komen, dat het niet langer mogelijk is, Gandhi in vrijheid te laten. In het Lagerhuis antwoordend op de vraag of Gandhi zal worden berecht, zeide minister Wedgwood Benn: Neen. Het ligt in het voornemen, hem vast te houden krach tens het reglement van 1827. Op een andere vraag, nl. of men met het oog op den ernst van den toestand in Indië een poging zou doen om tot een accoord te geraken, ant woordde Benn dat de politiek der regeering tot het bijeenroepen van een conferentie van de Indische leiders nog altijd gehand haafd bleef in weerwil van alles wat was ge beurd. De Engelsche reeeering schijnt nu op het psychologische oogenblik ingegrepen te heb ben. Zich beroepende op vroegere onlusten, waarbij veel bloed gevloeid is, rechtvaardigt zij de toepassing van het reglement van 1827; het te pas brengen van dit oude reglement, is op zich zelf al een zeer handige zet. De Engelsche overheid bespaart zich nu immers de moeilijkheden, die aan een openbare pro cesvoering verbonden zijn, welke door het reglement 1827, overbodig wordt. Een open baar proces zou natuurlijk tot demonstra ties geleid hebben. Successievelijk heeft het Engelsche gezag de Indische strijders van hun voornaamste leiders beroofd Langs lijnen van geleidelijk heid ontwikkelde zich de schijnbaar passieve Engelsche politiek. En toen die lijdzaamheid den Mahatma de glorie van het martelaar schap ontnam, begon het er op te lijken, alsof de zaak zou doodloopen in een reeks van onbeteekenende schermutselingen. De Engelsche regeering heeft nu toch in gegrepen en rekent er natuurlijk op, dat haar voorbereidingen van zoodanigen aard zijn geweest, dat een massale reactie van het Britsch-Indische volk geen verstrekkenden invloed meer zal hebben. Een paar maanden geleden zou dat nog wel het geval geweest zijn! L. A. Een rede van Brüning. DORTMUMD 5 Mei (VJ>.) Minister- presilent dr. Brüning heeft heden op den Westphaalschen Partijdag der Centrum partij een rede gehouden, waarin hij een uit voerig overzicht gaf van den politieken toe stand en de gebeurtenissen, die aan de vor ming der huidige regeering zijn voorafge gaan. Ook het kablnet-Müller was bij zijn heengaan vrijwel eensgezind wat betreft de groote politieke vraagstukken, zoo ook over de kwestie der werkloosheidsverzekering, waarvan de oplossing tot een geschikter tijd stip moest blijven wachten. De saneering van de werkloosheidsverzekering is de eerste taak van de regeering. Want de pantserkruiser- kwestie aangaat, kon spr. verklaren, dat de tegenwoordige rijksregeering vele, zware zorgen heeft. De bewering van sommigen, dat het nieuwe Kabinet-Brüning onder spr.'s leiding plotseling een rechts georiën teerde regeering zou zijn geworden, moet spr. van de hand wijzen. Het volk verlangt dat Rijkskabinet en Parlement handelend optreden en het zou zijn vertrouwen in het Parlement verliezen, in dien het tot de conclusie kwam, dat de partijen het over de eenvondigste kwesties niet eens konden worden. De eeuwige re- geeringswisselingen kunnen het aanzien van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rcgeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- het Parlement bezwaarlijk verheffen. Het is nu de taak van de nieuwe regeering het bekende door spr. opgestelde program te zamen met het Parlement ten uitvoer te leg gen teneinde in de komende vijf jaren een gezond economisch leven te scheppen en daar door tevens het gansche leven van het Duitsche volk op een gezonder basis te ves tigen. Betreffende het z.g. program voor het Oos- tein verklaarde spr., dat er geen sprake van kan zijn, dat het hier een eenzijdige be voordeeling van de Oostduitsche bezittingen zou gelden. Het Kabinet Is vastbesloten een spaarzame politiek te voeren voor Rijk. landen en ge meenten en de hangende schuld te consoli- deeren. Het was aldus supr. noodlottig, dat de Duitsche onderhandelaars naar Parijs moesten gaan, terwijl de schulden der openbare lichamen ruim 16 milliard bedroe gen. De Centrum partij stelt zich tenslotte slechts ten doel haar traditie van de laatste 40 jaren getrouw te blijven. NIEUWE LEZING VAN HET GEVAL-KOETJEPOF. ONTHULLINGEN VAN W. BOERTSEW. De bekende revolut-ionnair W. Boertsew. de man die Azew en veel andere verraders ontmaskerd heeft, die onder het oude regime een verbitterden strijd togen de tsaristische geheime politie voerde en nu een dergelijken strijd tegen de GP.OE. voert, heeft zijn speurderskrachten gewijd aan de zaak-Koe- tjepof, aldus het Hbld. Zijn onderzoekingen schijnen resultaat te hebben opgeleverd. In een gesprek met een redacteur van de „Poslednieja Nowosti" deelde Boertsew, die een reis naar Berlijn had ondernomen, om daar zijn onderzoekin* gen voort te zetten, het een en ander mede over hetgeen hem gelukt is te constateeren. Boertsew beweert, dat de ontvoering van den generaal uitgevoerd werd door het z.g. Berlijnsche vliegende vendel van de G.P.OE. De mannen zijn speciaal voor dit doel naar Frankrijk gekomen. De zaak werd georgani seerd door de G-P.OE., zonder dat de Sovjet gezanten te Berlijn en Parijs (Krestinsky en Dowgalewski) iets van die plannen afwisten. Volgens Boertsew staat het vast, dat leden van de Fransche communistische partij even eens aan de ontvoering hebben meegewerkt. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de G-P.OE. den generaal naar Berlijn te lok ken en hem daar aan te houden. Zooals be kend is, werd Koetjepof inderdaad naar Ber lijn geroepen om er onderhanedlingen te voeren. Uit tactische overwegingen (om de „centrale organisatie" te Berlijn, die den arbeid in geheel Europa leidt, niet in moei lijkheden te brengen) werd besloten van dat plan af te zien en Koetjepof kon ongehin derd naar Frankrijk terugkeeren. Volgens [Boertsew waren de leiders der ontvoering de volgende personen: Or low - Miehalow, Arens (eerste legatieraad aan het Sovjet-gezan:schap te Parijs), het echt paar Janowitsj, Ellert (ambtenaar van het Parijsche bureau van het Sovjet-olie-syndi caat) en Helfand (secretaris van het Sovjet, gezantschap te Parijs). Ellert is een man met een zeer gecompliceerd verleden. Hij is be kena onder vijf familienamen. Te Minsk kende men hem onder den naam Tsjertow in Noorwegen en Palestina was hij bekend als Heller, in Polen en Griekenland als Or- low, in Zweden als Joerasjkewitsj, te Parijs als Ellert. Volgens inlichtingen door Boert sew uit betrouwbare bron ontvangen, is deze man een der belangrijkste G.P.OE.-agenten in het buitenland. On middellijk na de ontvoering van gene raal Koetjepof waren al deze personen uit Parijs gevlucht. Helfand verliet Parijs 28 Januari (dus twee dagen na* de ontvoering van Koetjepof). Kort daarna vertrok Arens naar Berlijn. Ook de overige deelnemers ver lieten toen Parijs. Boertsew heeft echter hun spoor ontdekt. Helfand en Ellert bega ven zich toen naar Moskou, maar 23 Febr. toen de opwinding wat geluwd was. kwamen zij naar Berlijn. Tegelijkertijd kwamen naar Berlijn ook hun buitenlandsche helpers (twee Zwitsers en een Hongaar, die Boertsew even eens noemt). Op het oogenblik heeft de groep Berlijn verlaten en is naar een ander land (vermoedelijk Engeland) vertrokken, waar Ellert en Helfand een niuw „strijd- vendel" zullen hebben te leiden. De Officieele Opening. Feest op 't Land en op het Water* (Van onzen Correspondent), 'Amerikaansch! Menschen, vele honderden, menschen, een Good-Year luchtschip, een reusachtig Fokkervliegtuig, op den vleugel 20 revue-girls, aldus iccrd het nieuicë**öUeg- peld in Los Angelos ia S, A<~stijl, plechtig geopend, AGENDA DINSDAG 6 MEI Groote Kerk. Orgelconcert 8.15 tot 9.15 u. Gem. Concertgebouw. H. G K. en H. O. V. Uitvoering IXde Symphonie van Beethoven, 8 uur. Kloppersingelkerk. Radio-avond, met me dewerking van de C. O. V. zangers en het Strijkorkest Hogenbirk. Spreker; Ds. S. Da- tem a8 uur. Noorderkerk (Velserstraat). Sollstencon- cert. Palace. „Het lied van de Zuidzee'" Tooneel: De 5 Uschakows. 8.15 uur. Luxor-Theater. Het Nedcrlandsch Revue- Gezelschap met: „Ga je mee lachen." 8.15 u. Rembrandt-Theater. „Hai-Tang". Too neel: Mac Ellerk Company. 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater. „Montana Bill" en .De Jantjes in China". Tooneel Mr. Bosani 8.15 uur. WOENSDAG 7 MEI Restaurant Brinkmann. N.V. Haarl. Melk- inr. „De Sierkan", algemeene vergadering. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags» toegang vrij, LUIK, 4 Mei 1930. Iedereen dacht dat de opening van de Luiksche tentoonstelling een herhaling zou worden van de plechtigheid te Antwerpen, nu juist een week geleden. Hetzelfde motief, dezelfde hoofdpersonen, hetzelfde publiek, maar, wonder boven wonder, toch een ander feest. Omdat de atmosfeer en het decor anders waren. Het is onmogelijk om nauw keurig aan te geven wat nu precies de at mosfeer van een stad en een feest bepaalt, in hoofdzaak natuurlijk de mentaliteit van de bewoners, de bouwstijl, en de samenstel ling van het licht. Kregen wij in Antwerpen dadelijk den indruk van iets grootsch, iets machtigs en zwaars, van zelf-bewustheid, zegewil en het verhangen naar monumenta liteit; de eerste indruk, welke Luik maakte, was vriendelijker, gemoedelijker, charman ter. Maar daardoor ook kleiner van afme tingen en bedoeling. Het geheel heeft iets provinciaals, met al de charme aan dat woord verbonden. Het terrein is veel be perkter. zoodat de gebouwen veel te dicht op elkander komen te staan. Hierdoor mist men, wat van zooveel belang is in ieder ar chitectonisch ensemble': Ruimte en Uitzicht. Verder schaadt het feit, dat de tentoonstel ling over drie terreinen verdeeld is aan de grootheid van het ensemble. De voornaam ste afdeelingen zijn samengebracht In dë Noordersectie, welke aan het Maaskanaal, inderdaad aan de Noordzijde van de stad, gelegen is. Recht daar tegenover, op den linker Maasoever bevindt zich geheel afge scheiden, het lunapark: terwijl ten Zuiden van de stad, op de plaats van de wereld tentoonstelling van 1905, een Zuidersectie is geopend. Tusschen Noorder- en Zuider- afdeeling ligt een half uurtje varens. Het gansche aspect van de stad is ook zoo gansch anders dan dat van Antwerpen. De oude hulzen staan zoo rustig en vriendelijk langs de Maas gegroepeerd de rivier is zoo levendig en afwisselend en de lucht, boven het water is zoo teeder en doorzichtig grijs. En daar achter dan aan alle kanten de breede golflijnen van het beginnende heu velland. De Luikenaren, welke bij tiendui zenden langs den weg g--chaard stonden, zijn ook veel enthousiaster en opgewekter dan de Antwerpenaren. Het gejuich en ge jubel steeg bijwijlen tot een waar delirium. Kortom, er was iets in de lucht dat prikkel de. dat vrooliik stemde en optimist maakte. Vóór de officieele plechtigheden heb ik een oog geworpen op de Nederlandsche af- deeling, welke heel w~t bescheidener is dan die te Antwerpen! De architectuur ervan Is eenvoudig en beschaafd, maar nog minder „modern", nog minder van onzen tijd, dan de creatie van Wijdeveld In de Scheldestad. De geheele architectuur trouwens leek mij, zoo bij den eersten oogopslag, heel wat min der levend en origineel dan te Antwerpen. Polen, Zwitserland. Nederland en Italië ko men met iets betrekkelijk goeds voor den dag. De clou van de expositie, het Electrl- citeits-paleis, is in één woord een wansma kelijk horreur. Van binnen was er nog weinig te zien bij ons. De opening zal eerst over drie weken plaats vinden. Reeds troffen mij een interessante inzending, welke een overzicht geeft van het wetenschappelijk leven ten onzent, met in een apart zaaltje de portretten van de vele Nederlandsche Nobelprijswinners. Ook aan ons muziek leven werd veel aandacht besteed en ruimte gewijd. Ik vraag mij af of het wel juist ge zien is. om Luik, naast Antwerpen, zoo stief moederlijk te behandelen. Men mag de re laties tusschen die stad en Nederland niet onderschatten. Nu reeds is het Luiksche de beste klant van onze kolenproductie; en waar men voorziet, dat de Belgische mijnen eerder uitgeput zullen raken, dan de Neder landsche zal in een niet meer oneindig ver verwijderde toekomst de Luiksche groote in dustrie zoo goed als geheel op de Nederland sche brandstof aangewezen zijn. Er heerscht in Luik een aaneename geest ten opzichte van Nederland. Waar In Ant werpen, ondanks de taaleenheid en de stam verwantschap, altijd de havenconcurrentie met Rotterdam de sentimenten vertroebelt, daar is men in Luik in staat en bereid om ons rustig en objectief te beoordeelen. Bo vendien is men ln Luik heelemaal niet fel op de nieuwe Maas-Schelde-verbinding en zou men er veel liever den bestaanden toestand, waarbij de vaart gedeeltelijk over Neder- landsch gebied loopt, handhaven. Het ver schil tusschen onze vertegenwoordiging te Antwerpen en hier is tè groot en bijna pijn lijk omdat de Luikenaren er niet geheel zonder reden een bewijs van minachting voor him expositie in zouden kunnen zien. Wanneer men elke vergelijking met WUde- veld's paviljoen uitsluit, dan moet men zeg gen, dat de architect Denis met beperkte middelen iets zeer aangenaams, bruikbaars en sobers, iets rustigs cn deftigs heeft tot stand gebracht. De openingplechtigheid verschilde weinig of niet van die van verleden week. Weer alle ministers, gezanten, hoofdambtenaren en hoofdofficieren, rond de koninklijke fa milie geschaard en weer daverende speeches. Hier was één spreker meer. Na de heeren Giradon en Dlgneffe. resp. voorzitter van het uitvoerend comité en van het hoofd bestuur der tentoonstelling, sprak weer. dit maal in het Fransch, de minister van arbeid, Heyman. Zijn Nederlandsch klonk heel wat beter en zuiverder dan zijn Fransch, dat aangedikt was met een krachtig Belgisch accent! Ten slotte: de Koning. De luid sprekers werkten nu gelukkig goed zoodat men tot in de uiterste hoeken van de zaal het koninklijke woord kon opvangen. De inhoud van al deze redevoeringen was vrijwel gelijkluidend. In alle werd, gelijk het bij gelegenheden als deze past, hulde ge bracht aan de voorzaten en aan alle aan wezigen. De koning vatte de groote lijnen samen. Hij zeide ongeveer: Op plechtigheden als dezo komt de heele elite van het volk samen, in aanwezigheid van de hooge vertegenwoordigers van de vreemde natiën. Tentoonstellingen zijn. voor een volk, gelegenheden om zijn arbeids kracht en zijn macht te meten. Het was noodig. voor den luister der Eeuwfeesten, dat ook Luik zich deed gelden, stad die zoo een groote plaats bekleedt in de geschiedenis van ons land en van zijn onaf hankelijkheid. De koning herinnert, er aan hoe. In 1830, de jonge Luiksche vrijwilligers, vooral werk lieden, onder leiding van Ch. Rogier, op 7 September, te Brussel binnenkwamen. Het past vandaag hen te gedenken zonder wie wij niet hier zouden zijn. en "e ons verleden hebben verrijkt met voorbeelden van waar achtige vaderlandsliefde. Na met roem 'e hebben deelgenomen aan de vorming van onze Jonge nationaliteit, zijn de Luikenaars op den eersten rang geweest onder hen die voorzaten aan de ontwikkeling. De Spreker memoreert verder, dat uit Luik verscheidene groote staatslieden zijn ge komen. HU wist op den bloei van de Luik sche metaal- en mijnnijverheid. op de waar de van de Luiksche Universiteit en dezer Instituten, voor de vorming van ingenieurs. Het heeft hem dus niet verbaasd dat do Luiksche nijverheidslieden zoo talrijk heb- b->n Ingeschreven op het Wetenschappelijk Fonds, iets waarvoor hij hen op dezen dag dank zegde Hij spreekt verder over de uitzonderlijke beteekenis van de Luiksche werklieden, waaronder de mUnwerker Goffin door Napo leon met het Eerlegioen werd vereerd. En hij heeft het tenslotte over de Waalsche kunsten en letteren, en over de plaats die zij bcklee- den ln de grootsche tentoonstelling, -oor dewelke de stad een weergalooze omlijsting vormt. Na de oprichters van de tentoonstelling te hebben bedankt, verklaart de koning de Nijverheids-, WetenschappelUke en Kunst tentoonstelling te Luik geopend. Na afloop hiervan begaven de aanwezigen zich op een tiental booten, dwars door de stad naar de sectie Zuid. Het was een bUjde vaart. Het weer was verrukkehjk. Helder, zonnig en vooral niet al te warm. En de beide waterkanten waren, vele kilometers lang, bezet met een onafgebroken rij van enthousiaste toeschouwers. Toen de konink lijke boot voorbijvoer werd het een ovatie, als ik nog maar zelden gehoord heb en die met de snelheid van de vaart langs dc boor den voortrolde. BU de landingssteiger ston den de rijtuigen gereed. De koninklUke fa milie maakte een rondtoer over dit gedeelte van de expositie en reed daarna naar de feestzaal der gemeente, in den dierentuin, waar burgemeester en wethouders een diner gaven. De cantate bleef ons ditmaal bespaard. Maar twee mannenkoren, de beroemde Legia en Les Disciples de Grétry, zongen dc Bra- ban^onne en het beroemde lied „Ou peut on être mieux qu'au Sein de sa Familie" (Grétry) op een zoo volmaakte wijze, dat het een oprecht genoegen werd er naar te luiste ren. Verder was er nog een eigenaardige be tooging, welke, ondanks de luidruchtigheid en de stank, iets indrukwekkends had. Voor den hoofdingang der Noordersectie op de Co- ronmeuse-brug hadden zich een kleine tweeduizend motorwielrijders opge steld die met. open knalpotten en toeters aan hun jubellust uiting gaven. Wat in den enkeling onuitstaanbaar Ls, kreeg hier. door de ongewone massa, door het formidabele aantal. Iets grootsch en machtigs! De Luiksche tentoonstelling is nog -'cc! minder ver gevorderd op den weg der vol tooiing. Het zal. dunkt mij. zeker nog wel een maandje aanloopen. eer alles klaar en voor dc bezoekers gereed is. J. GRESHOFF. FEDERATIE VAN BUREAUX VOOR MEDISCHE SPORTKEURING IN NEDERLAND. Onder presidium van Prof. J. G. Sleeswijk kwamen Zaterdag te Utrecht de afgevaar digden van bijna alle plaatselijke Burea-ix van Medische Sportkeuring bijeen. Na am pele besprekingen werd met algemeene stemmen besloten tot de oprichting van de Federatie van Bureaux van Medische Sport keuring in Nederland. De statuten der nieuwe Federatie werden waarop samengesteld. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Prof. J. G. Slees- wijk, voorzitter, kapt. E. J. Bruins, lid en J. H. Hardeman, secretaris. De vergadèring machtigde dezen heeren zich nog twee leden te assumeeren. Tot leden van de Me dische Commissie werden benoemd Dr. J. H. O. Reys, voorzitter, Den Haag, Dr. J. Th. Memer, Amsterdam, Dr. J. Göbel Arnhm en Dr. W. Merens te Haarlem. BILJARTEN. OM DEN „HAN-BEKER" Maandagavond werd het tweede gedeelte van de ncderlaagwedstrijden bij „Vrienden kring" met „De Korenbeurs" gespeeld. De laatste vier spelers van „De Korenbeurs" kwamen op bezoek. Hadden de eerste vier niet minder dan 132 caramboles laten liggen, deze vier wisten er 12 punten af te halen, Reeds de eerste partij tusschen Stokman (De Korenbeurs) en Kelderman (Vrienden kring) werd een groote overwinning voor de bezoekers. Na een slap begin van beiden herstelde Stokman zich het eerst en liep met regelmatig spel ver uit op zijn partner, die bleef sukkelen. Toen de gast de 80 caramboles gemaakt had, stond Kelderman pas op 30 ln 28 beurten, hoogste series 10 en* 13. De strijd tusschen Zuiderveld (De Koren beurs) en Copini (Vriendenkring) was zeer spannend. In het eerst was de bezoeker voor. Ofschoon Copini niet op volle kracht speelde, wist hij langzaam aan op te halen en ten slotte nog te winnen met den stand: 133 om 150 In 47 beurten, hoogste series 14 en 12. Daarna bonden Steffers (De Korenbeurs) en De Wit (Vriendenkring) den strijd aan. Aanvankelijk maken geen van beiden wat. Steffers herstelt zich het eerst en komt wat voor; doch aan het einde der partij loopt De Wit met goed spel in en weet zelfs de partij met tamelijken voorsprong in de wacht te slepen. De stand was: 67 om 80 in 42 beurten, hoogste series 12 en 10. De slotpartij tusschen Nells (De Koren beurs) en G. Duits (Vriendenkring) vertoont een zelfde beeld als de vorige. In het begin was ook deze gast in de meerderheid en ook thans haalt de gastheer langzaam, maar zeker, op. En ofschoon belden beneden kracht speelden, was het toch een vinnige strijd, die in het %-oordeel van Duits eindig de met 82 om 90 ln 54 beurten, hoogste series 13 en 6. De stand van den avond was: .De Koren beurs" 398, „Vriendenkring" 530 caramboles. Met den vorigen stand: „De Korenbeurs'* 760 en „Vriendenkring" 880 punten.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5