ONS CONCERT OP 16 MEI re Het woord is aan... 47e Jaargang No. 14382 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 13 Mei 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN! X C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR! ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27)4, met Geïllustreerd Zondagsblad /0J2 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland 13-87)4- Loese nummers ƒ0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden 007)4, franco per post Bureaux: Groote Houtstraat S3 Drukkerij: Zui der Buitenspa arne 12 Telefoon No».: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukker? 10122, 12713 Poetgiro No. 38810 ADVERTENT1EN15 regels f 1-73. elke regel meer /OJS. Reclame* 0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod I4 regels 0.60, elke regel meer 0.15. bniten Arrond- dubbele prijs. Onze •Groentjes Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f025. elke regel meer /OlIOL mtal. A roman*. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonné*. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1 40Q.-. Duim f 250.-. Wqsvinger I 150.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreak f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Groote Belangstelling. Zooals te verwachten was, is hedenochtend, tijdens de eerste uren van openstelling, reeds een groot aantal toegangsbewijzen voor het concert op Vrijdagavond a.s. in de Groote Kerk verkocht Het is waarlijk niet te ver wonderen, dat de belangstelling voor dit con cert zeer groot is, want het zal bij deze gele genheid voor het eerst zijn, dat de zoo beken de zangeressen Mevr. Jo Vincent en Mej. Annie Woud duetten zullen ten gehoore bren gen. Zij zijn er bovendien in geslaagd een, ook in de soli, bijzonder aantrekkelijk pro gramma samen te stellen, waarbij de beide solonummcrs die de heer George Robert op het orgel zal uitvoeren, zich op buitengewoon gelukkige wijze aansluiten. De kaartverkoop zal ook Woensdag nog van negen uur tot half zes in onze Tijding- zaaal worden voortgezet, maar wij moeten er wel op wijzen, dat zelfs in do Groote Kerk de plaatsruimte tenslotte begrensd is. Wij adviseeren dus nogeens om niet tot het uiter ste oogenblik met het afhalen der gewenschte kaarten te wachten. DE CRISIS TE IJMUIDEN. REEDS 90 TRAWLERS OPGELEGD. tJrae corrtspoodent tie Umïuïdten schrijft: Men moet vele jaren teruggaan in de ge schiedenis van het visscherijbedrij f te IJnuü- den, om een ernstige en langdurige crisis te ontmoeten als die, welke het 'bedrijf thans meemaakt. En dat wil heel wat zeggen, want haast geen enkel bedrijf in ons land is zoo ,rrijk" aan moeilijkheden als het visscherij; bedrijf. Het aantal trawlers dat is opgelegd, is thans reeds tot 90 gestegen en nog is het einde niet in zicht; nog steeds is het aantal stijgende. Nog slechts weinige maanden geleden had den dfe reederijen te kampen met een voort* durend tekort aan „volk". Herhaaldelijk ge beurde het, dat trawlers niet op tijd konden vertrekken, omdat de bemanning niet com* pleet was. De ontwikkeling van het toen 200 bloeiende bedrijf wend door dit tekort aan werknemers ten zeersoe bemoeilijkt. Thans heerscht er een ongekende werk loosheid. Negentig trawlers, bijna de helft der geheeie vloot, liggen sta. D5fc beteekent dat ongeveer 1000 zeevisschers zonder werk zijn. Dit beteekent voorts, dat ook in de ne- venbedrijven, voornamelijk in de ijsfabrie ken een ongekende malaise zich doet gevoe len; kolenwerkers, vischlossers, vischknechts vletterlieden, zij allen lijden onder deze crisis. Men vraagt zich af, wat wel de oorzaak- is van dezen ge wijzigden gang van zaken: eenige maanden geleden veel visch en dure prijzen, thans weinig visch en goedkoops prijzen. Het is vooral de pufvisscherij die thans de aandacht vraagt. Puf (zeer kleine vischjes van allerlei soort) is een gewild artikel, dat voorheen in hoofdzaak als mest werd ge bruikt en tevens, evenals nu nog als eenden- voer. grooten aftrek vond. Sedert de oprich ting van een tweetal vischmeelfabrieken te LI muiden is de vraag naar puf zeer geste gen, zoodanig, dat het als mest niet meer in F anqois Mauriac: Arbeid is een onovertroffen verdoovings- middel. aanmerking komt Mlllioenen visch jes wor den sedert jaren weggevischt, konden dus niet tot rijpheid komen. Reeds sedert jaren gaan er stemmen op, om deze pufvisscherij tegen be gaan en in velschillende landen, bij de Noordzeevisscherij betrokken, zijn proeven genomen met trawlnefcten, welke de jonge visch sparen. Ook de Permanente In ternationale Raad voer het Onderzoek der Zee, houdt zich met dit vraagstuk bezig. De eerste stap, die wellicht binnenkort ge nomen zal worden is een verbod tot aanvoer van puf. Deskundigen verwachten echter van dezen maatregel niet veel. Niet de aanvoer maar de vangst moet worden tegengegaan, want is de visch eenmaal gevangen, dan is ze toch al dood. Het vraagstuk is ongetwij feld zeer moeilijk en zal dan ook voorloopig nog wel niet zijn opgelost. De eendenhouders, wier bedrijf zonder puf niet in stand is te houden, zullen ongetwijfeld een woordje mee spreken. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst gelden. Maar niet alleen de pufvisscherij en de overbevissching zijn de oorzaak van de ge ringe vangsten. Ook het hooger zoutgehalte van het water der Noordzee is vermoedelijk van nadeeligen invloed op den vlschstand. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat het thans vooral de kleine trawlers zijn, de z.g. kustbooten, waarvan de resultaten slecht zijn. Hunne vangsten steken zeer ongunstig af bij die der groote trawlers, de z.g. schel- vischbooten. Er begint dan ook weer bij ver schillende reeders een neiging te ontstaan, om trawlers van het groote type in de vaart te brengen, welk type eenige jaren geleden voor IJmuiden als ongeschikt werd geacht. Doch thans, nu de Noordzee hoe langer hoe minder oplevert, (al is dit dan ook wellicht een tijdelijk verschijnsel) en men het verder af zal moeten zoeken, ligt het voor de hand, dat men geneigd is, het voorbeeld van Duitschland te gaan volgen en groot-er traw lers, geschikt voor lange reizen wel hoe lan ger hoe meer in de mode zullen komen. Op het oogenblik is er echter van uitbrei ding geen sprake. Zoolang de prijzen zich niet hersteld hebben, is er geen behoefte aan uit breiding in deze richting. De prijzen, die thans voor de visch worden gemaakt kunnen niet abnormaal laag ge noemd worden. Wel steken ze af bij die, wel ke de laatste jaren golden, maar deze waren abnormaal hoog en zullen voorloopig wel niet meer voorkomen. Men zal zich aan deze veranderde positie der markt moeten aanpas sen, op welke wijze dan ook. Het spreekt vanzelf, dat het niet geheel toevallig is, dat de crisis te IJmuiden komt in een tijd, dat er op de wereldmarkt een overvloed van vele producten te constatee- ren is. F. H. SMIT. 35 JAAR BESTUURSLID DER HAARL. HANDELSVEREENIGING. Donderdag 15 Mei zal het 35 Jaar geleden zijn dat de heer F. H. Smit tot bestuurslid der Haarlemsche Handels- vereeniging gekozen werd. Sinds 7 Decem ber 1914 bekleedt hij in dat bestuur de functie van voorzitter. Zijn werk voor deze midden- standsvereenlging wordt zeer gewaar deerd. De heer Smit maakt in die qualiteit ook deel uit van het dagelijksch bestuur van de Middenstands centrale. Zooals wij meldden liepen twee renwagens op de Londcnsche Brooklandbaan tegen el kaar op. Eén van de auto's (die men op de foto ziet) sloeg over den kopde tweede liep o® de toeschouwers in, van wie er twee gedood werden. 20 personen werden min of meer ernstig gewond- Het beruchte proces Matsjek in Belgrado volgens de verklaringen van de beklaagden werden de gevangenen op schandelijke wijze mishandeld heeft 30 verdedigers geëischt. Men ziet het dertigtal dat den moed heeft ge had- voor de Kroaten in dc bres te springen, hierboven afgebeeld. In den inzet, dc hoofd beschuldigde, Dr. Matsjek. BAR BIERPRAATJE. (Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in het jaar 1929 het Nederlandsch bier- verbruik bijna 28 liter per hoofd bedragen.) Er ligt altijd een bekoring In een cijferstatlstiek, Ook al heeft ze geen verdienste Op het punt van romantiek. Ze kan leeg en nuchter wezen Maar dit nadeel geldt niet hier, Waar wij 't hebben over omzet Van millioenen liters bier. Beken, stroomen, zeeën biernat Zijn door Holland's keel gevloeid En de brouwerij bedrijven Hebben, zooals spreekt, gebloeid Als Chlneezen van Europa Zijn wij sedert lang beroemd, Arabieren van het Westen Worden we nog straks vernoemd. Denk eens; achtentwintig liter Dronk ons nucht«r volk per hoofd, Als de bron niet zoo secuur was, Had 'k het zeker niet geloofd; 't Lijkt in dit verband wel juister, Om te spreken van „per buik", Maar de indruk blijft dezelfde, Van een machtig blerverbruik. 'k Zag mijn beide kleine kleuters, Er vanochtend eens op aan, Maar dat tweetal blonde hoofden Heeft er niet aan meegedaan; Als ik daarbij dan nog reken, Dat mijn vrouw het goed niet lust, Word ik mijn gezinshoofdquantum Honderd liter ruim, bewust; Honderd liter is mijn aandeel. Dat Is geen geringe plas, Want er gaat een derde liter, In een volgeschonken glas. Dus zijn ruim driehonderd glazen In mijn jaarlijksch deel vervat 't Is gemeen, ik heb mijn portie Voor geen tiende deel gehad! GROOTE BRAND IN NEW- JERSEY. NAPHTA-RESERVOIR ONTPLOFT. NEW YORK, 12 Mei (V.D.) In de teer fabriek te Elizabeth (New Jersey) heeft een ernstige ontploffing plaatsgehad. Een groot naphla.reservoir staat in vlammen. De om liggende emplacementen van de Standard Oil verkeeren. evenals andere fabrieksge bouwen en huizen in gevaar. Het blussohings* werk wordt ernstig bemoeilijkt door de ge weldige rook, die boven de terreinen hangt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. HIJ DACHT SLIM TE ZIJN. MAAR DE POLITIE WAS HEM TE SLIM AF! Den laatsten tijd verschenen in dc dagbla den hier te lande advertenties, waarin ze kere D. C. van Garderen, Turfmarkt 16 te Haarlem, reclame maakte voor eer. nieuw seriemerk sigaren, genaamd „Netierlandsche Steden In die advertenties werden mon sterkistjes beschikbaar gesteld, die men tegen toezending van een postwissel van 0.50 zou ontvangen. In die monsterkistjes zaten vijf tig sigaren tegen een gemiddelden prijs van tien cent. Een door de politie Ingesteld onderzoek bracht echter aan het licht, dat de adverten tie was geplaatst door D. H. van Werven, koopman, geboren te Amsterdam op 21 Oc tober 1896, wonende Admiralengracht 247 huis aldaar. Aan de Turfmarkt 16 te Haar lem had hij slechts een post-adres. De man, die geen sigarenfabrikant is, had geen siga ren in zijn bezit. Hij werd gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Hij werd in het bezit gevonden van een groot aantal postwissels, die door al te goedgeloovige men- schen waren verzonden. Gelukkig kon nog Juist bijtijds een groot aantal postwissels op het Postkantoor achterhaald en ingehouden worden. De Commissaris van Politie verzoekt aan ie andere bladen, dit stukje over te nemen. VERDUISTERING VAN f 10.000. BIJ DEN AMSTERDAMSCHEN KAPPERSBOND. Naar de Tel. verneemt ontdekte het 'je- stuur van den Amsterdamschen Kappers- bond dat een aantal cijfers en berekeningen in de boeken niet in overeenstemming kon zijn met de werkelijkheid. Een nader on derzoek werd Ingesteld, waarbij bleek, dat de penningmeester betreurenswaardige hande lingen had verricht met het geld, hetwelk het zijne niet was en dat hij geprobeerd had het ontbrekende, dat in den loop van eonigen tijd tot ongeveer f 10.000 was gestegen, aan te zuiveren. Dit was hem niet gelukt. Het bestuur van den bond deed alle moeite de zaak bulten te politie te houden en nam tenslotte genoegen met de aanbieding, dat het bedrag zou worden aangezuiverd door bemiddeling van derden. Deze bemiddeling werd om de een of an dere reden niet verleend. Bovendien ont ving de politie een mededeeling omtrent het gebeurde, zoodat een onderzoek van hooger hand werd ingesteld. Dit onderzoek is afge- loopen en thans zijn de stukken naar de jus titie gezonden. FORENSEN-BELANGEN. VERKEERSVERBETERINGEN. Zaterdagmiddag 17 Mei zal de Algemeene Bond van Forensen zijn jaarlijksche verga dering houden te Haarlem in de Tulnzaal van café Brinkmann. Men deelt ons mede, dat de laatste suc cessen, welke de bond voor de leden van zijn afdeeling Haarlem en omstreken op ver keersgebied heeft kunnen behalen, de volgen de zijn: Met ingang van 15 Mei as. zal aan de halte HeemstedeAerdenhout behalve een eln om 8,13uur tevens een trein om ongeveer 8.35 uur stoppen. Daar de trein van 8 13 slechts voor een deel der forensen een goede verbin ding gaf, werd aangedrongen op het laten steppen van een trein omstreeks half legen die de forensen te negen uur in Amsterdam brengt. Door zijn voortdurende actie op dit punt heeft de Forensenbond nu bereikt, dat de directie der spoorwegen zijn verzoek heaft ingewilligd, zoodat er nu voor alle forensen te Heemstede-Aerdenhout een goede och tendverbinding met Amsterdam bestaat. Voor de Zandvoortsche forensen is verkre gen. dat de tram, die om 18.05 uur van Am sterdam naar Haarlem vertrekt en tot dusver slechts tot de remise in Haarlem liep. met ingang van 15 Mei as. bij wijze van proef, tot. Zandvoort zal doorloopen. Vele forensen toch zijn eerst tegen 6 uur met hun werk ge reed en de laatste sneltram naar Zandvoort vertrok reeds om 17.50 uur, zoodat een groot deel der forensen hiervan geen gebruik kon maken. Om dezelfde reden was gevraagd om des Zaterdagsmiddags omstreeks 2 uur een snel tram naar Zandvoort te laten rijden. Ook aan dit verzoek is voldaan, de tram, die des Za terdags om 13.50 uur van Amsterdam ver trekt zal doorloopen tot Zandvoort. Tevens zal ter bespoediging van den rijtijd ZandvoortHaarlem, respectievelijk Amster dam op 15 Mei de Halte Koninginneweg te Haarlem voor den interlocalen dienst Am sterdamZandvoort in beide richtingen wor den opgeheven. Zooals men ziet verricht de Forensenbond voor de forensen nuttigen arbeid en kan hij met zijn actie menig succes boeken. ERNSTIG ONGELUK IN EEN DUITSCHE MIJN. HINDENBURG. 12 Mei (V.D.ï Maan jagmiddag heeft in de Concordla-mijn te Hindenburg waarschijnlijk tengevolge van het onweer een ontploffing plaats gehad ten gevolge waarvan 12 mijnwerkers werden be dolven. Ondanks de onmiddellijk aangevan gen reddingspogingen konden tot nu slechts vijl mijnwerkers geborgen worden. Twee van hen waren dood: drie waren ernstig gewond. Zij verkeeren alle drie in levensge vaar. De overige zeven mijnwerkers konden tot nu toe niot geborgen worden en zijn zeer waarschijnlijk om het loven gekomcrv Het Belangrijkste Mr. Pieter Jelles Troelstra overleden. (4e blad, le pag.) De toestand in Brltsch-Indië. (2e blad, le pag.) Dc Holland ia-bron In Haarlemmermeer in exploitatie. (2e blad, le pag.) De crisis hi IJmuiden. (le blad, le pag.). ARTIKELEN enz. R. P.: Haarlem cn de Braassemer (le oiad, le pag.) J. H. de Bois: Van Kunst en Kunstenaars Schilderijenziocndcl. (4de blad, 2e pag.) L. A.: Langs de straat. Te Zaandam; .De Schat. (2e blad, le pag C. J. Groothof f: Door de Internationale Voetbalwereld. (4e blad, 2e pc*j.) Zandvoortsche Causerie: De officleele ope ning van den boulevard. (3e blad. 2e pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad). HAARLEM, 12 Mei. Haarlem en de Braassemer. Natuurbeschermers en watensportmenschen zijn In volle actie, om to verhinderen dat de gemeente Haarlem vuil zal gaan storten bij en in de Braassemermecr. Hinderwet-zittin gen zijn in de gemeente Rijnzaterwoude en bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol1 and gehouden. Een Imposant bozwaarschriften- dossier is bijeen, en de opposanten hebben, onder aanvoering van de burgemeesters van Woubrugge en Rijnzaterwoude, ook al met vele belangstellenden een boottocht over het meer ondernomen om den toestand in détaila te bekijken. Terwijl Rijnzaterwoucle een ver ordening heeft vastgesteld, waarbij het vuil- storten in de gemeente verboden wordt. Mis schien zou die verordening In hooger ressort aanvechtbaar blijken, maar In elk gevai is het weer een nieuwe barricade, tegen Haar lem's aanstormende vuils torters opgericht. Wij hebben in dit blad de argumen en van beide partijen In extenso vermeld. Wij hobbcn pas nog, na een onderhoud van een onzer redactieleden met den directeur der Ge meentereiniging, uiteengezet waarom deze andere oplossingen dan storting op rietlan den niet kon aanbevelen. Uit de uiteenzet tingen van den heer Van Driel. in wlen Haarlem een zeer kundig en buitengewoon actief bedrijfsleider bezit, bleek dat hij ook in deze zaak een zeer grondig en veelzijdig onderzoek had ingesteld. Het. Haarlemsche stadsvuil in dc Ams'.erdamsche vuilverbran- dLngs.inrichtlng te laten vernietigenhij had die mogelijkheid onderzocht maar zU bleek te duur. Het naar de helde brengenIdem Het naar zee vervoeren via IJmuiden - te be zwaarlijk, vanwege de ongunstige stroo mingen, zoodat het heel ver uit dc kust zou gebracht moeten worden, om te beletten dat het weer aanspoelde. Tenslotte restte voor hem alleen de storting op rietlanden, cn hij deed het voorstel om voor 54.0H0 de bewus te gronden aan dc Braassemer te koopen. Tot zoover is alles volkomen logisch, maar als dc heer Van Driel begint te argumen teeren over de belangen van het vormen van cultuurgrond, op de bewuste plek, wordt zijn betoog minder sterk. Wat ik erin mis is het antwoord op deze vraag: zijn er geen andere rietlanden te krijgen, die uit een oogpunt van natuurschoon en van zellersbelangen géén bezwaren opleveren? Dat antwoord moet ongetwijfeld bevestigend luiden. Het is mogelijk dat zij minder gemakkelijk bereik baar zonden zijn. Maar zelfs ais een derge lijke oplossing wat. meer zou kosten, is zij toch zeker preferabel. Daarom hoop ik van harte, dat Haarlem, als Gedeputeerde Staten van Zuidholland de Hinderwet-vergunning mochten weigeren, zich daarbij neer zal leg gen cn een andere oplossing zoeken. Het zou een bekrompen gemeentebestuur zijn dat in dergelijke dingen alleen het directe locale belangetje op de spits dreef, en een grooter algemeen belang negeerde. Maar dergelijke bekrompenheid zullen wij niet behoeven te vreezen van een college, welks leden zich, m particuliere of in andere openbare functies, zoo geregeld met zaken van algemeen lands belang plegen bezig te houden. „De brecdc blik"' wordt hier inderdaad vcreischt Nu heeft de heer Van Driel opgemerkt, dat men er in Den Haag veel voor voelt om vuil- storting ten bate van het in-cultuu--brengen van gronden te bevorderen Dat zij grif aan vaard. Maar ook in Den Haag zal men wel degelijk eerst eens vragen, welke gronden het betreft, en maar niet mir nichts dir nichts verlof willen geven voor elke ge meentelijke onderneming, die weer een stuk natuurschoon bedreigt. Indertijd hebben wij de bedreiging van de Kager Plassen dour Leiden gehad nu bedreigt Haarlem de Braassemer. Hopelijk zal ook dit gevaar af gewend worden. Het is een gevaar, want de stank van zoo'n inrichting verpest de om- geving cn het geheel J6 afschuwelijk van

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1