BUITENLAND VERKLARINGEN OVER BRITSCH-INDIE. De arrestatie van Gandhi's opvolger. LANGS DE STRAAT. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 13 MEI 1930 TWEEDE BLAD Een overzicht van den toestand. Thans heeft een dichteres de leiding. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De minister voor Indië, Wedgwood Berm, heeft aan de leden van het parlement een telegram van de Indische regeering doorge geven, gedateerd op 11 Mei, hetwelk een in druk geeft van den algemeenen toestand in Britsoh-Indië. Hierin vrordi allereerst gezegd, dat in een vorig telegram van 24 April reeds was geconstateerd, dat de bestrijding van net zoutmonopolie hoogstwaarschijnlijk niet het voornaamste punt op het congresprogramma zou blijven. De bestrijding van het zout monopolie is thans in eenige provincies geheel opgegeven, terwijl het elders, uitgezonderd misschien te Bombay, nog slechts op onsa= menhangende wijze wordt bestreden. De uit werking op de inkomsten der regeering is miniem geweest. De werkelijke uitwerking bestaat in een opwekking van den geest van verzet tegen gezag en overheid De vermindering der zoujtcampagne heeft ten gevolge gehad een versterking van den boycot der drankwinkels en der buitenlandsche goederen. Al deze dingen zijn incidenteel. Reeds vroeger is het congres er in geslaagd in vele groo:e steden een atmosfeer te scheppen, die gemakkelijk Ik an leiden tot daden van geweld bij ge-. legenheden als bijv. de arrestatie van groote leiders. Snelle maatregelen werden steeds ge nomen. De arrestatie van Gandhi heeft minder ongeregeldheid veroorzaakt dan men had verwacht en waarschijnlijk ook minder dan eenige weken eerder het geval zou zijn geweest. Sporadische relletjes zijn op de ar» re sta tie gevolgd, doch deze waren slechts ernstig te Calcutta, Delhi, en Sjolapoer. Voorts wordt in het telegram der Indische regeering gezegd: De actie der burgerlijke ongehoorzaamheid heeft weinig succes gehad in de landelijke districten, behalve in Gujarait, waar de per soonlijke invloed van Gandhi groot is. Er worden thans pogingen aangewend om kwaadaardige en schrikwekkende geruchten te verspreiden die den staat van opwinding in de steden levendig houden. Talrijke be richten schijnen in omloop te zijn gebracht met de bedoeling gewelddadige revolutie aan te moedigen. Er worden maatregelen geno men om hieraan het hoofd te bieden. On danks pogingen om door middel van moed willige verkeerde voorstellingen en op andere wijze de Mohamedanen iin de beweging te betrekken, hebben deze over het algemeen geweigerd zich aan te sluiten en verkiezen zij voor hun politieke ontwikkeling en be scherming van eigen belangen te vertrouwen op constitutioneele methoden. De Raad der Mohamedaansche Pan-Indfeche Federatie heeft juist zijn afkeuring te kennen gegeven over de burgerlijke ongehoorzaamheid, aan gezien deze schadelijk zijn voor de belangen der Mohamedaansche gemeenschap, terwijl de Raad tevens den Mohamedanen den raad gaf zich afzijdig te houden. TAbbas Tyabji voor het gerecht LONDEN, 12 Mei (V.D.) Te Jalapoer heeft reeds heden de behandeling plaats gehad van de zaak tegen Abbas Tyabji en diens 59 aanhangers. Een groote menschen- menigte had zich voor de gevangenis ver zameld en zong nationale liederen. Tyabji heeft voor zijn arrestatie een korte mede- deeling gedaan aan het Indische volk, waarin hij zegt, dat geen enkele onderdrukking in staat zal zijn den onafhankelijkheidsgeest van het volk te niet te doen. Indië zoo zeide hij zal eerst vrede hebben, als het zijn vrijheid terugbeeft. Gandhi's veldtocht wordt nu door de In dische dichteres Naidoe voortgezet. Mevr. Naidoe heeft aan Engelsche Universiteit va gestudeerd. Zij was de eerste vrouwelijke voorzitter van het Indisch Nationaal Congres. Bank voor Internationale betalingen. PARIJS. 12 Mei (VXO Met betrekking tot de emissie van de aandeelen van de Bank voor Internationale Betalingen wordt mede gedeeld, dat het kapitaal der Bank 500 Millioen Zw. Frs. bedraagt. Het kapitaal der Bank kan op voorstel van den juridlschen aard en onder goedkeuring van de algemeene vergadering verhoogd worden. Het crediet- verdeelingsplan bepaalt, dat na toewijzing van 5aan de wettige reserve (als deze 10% van de kapitaalswaarde bedraagt) den aandeelhouders een dividend van 6?; gega randeerd kan worden. Het eventueel over blijvend restant van de nettowinst is voor 20% ter beschikking van de aandeelhouders. Een ander deel van de nettowinst wordt aan de statutaire reserve toegevoegd, terwijl de rest over bepaalde regeeringen en centrale banken verdeeld wordt zoolang het Young- Flan van kracht is. De onlusten in Sherman duren voort. De onlusten te Sherman die begonnen zijn met het in brandsteken van het gerechtsge bouw, waarbij een neger om het leven kwam, hebben den geheelen dag Zondag voortge duurd en een nog grooteren omvang aan genomen. In de negerwjjk der stad zijn drie woningblokken vernield, 's Nachts om twee ■uur moest de brandweer opnieuw uitrukken. Verder werd getracht, om zestien personen uit de gevangenis te bevrijden, die waren gearresteerd wegens deelneming aan de po ging tot het lynchen van den neger.Vierhon- derd man van de nationale garde en de poli tie moesten ontboden worden, om de menigte in bedwang te houden. Mussolini pakt uit. Mussolini heeft zich, vergezeld van Ferret- ti, den chef van zijn persdienst, en andere voormannen uit de fascistische partij, naar Grosseto begeven, waar hem een geestdrifti ge ontvangst is bereid en waar de fascisten uit de stad en den omtrek bijeen waren ge komen om voor den Leider te paradeeren. Van Grosseito is Mussolini naar Liverno gegaan, waar hij door de ministers van ver keerswezen en van marine werd afgehaald. Vervolgens bezocht hij de marinewerf van gebr. Oriando, waar hij den werklieden, die hem luide toejuichten, verzekerde, dat de regeering voortdurend haar aandacht schenkt aan het welzijn der arbeidersklasse De datum van het bezoek aan Livorno was goed gekozen. Den llen Mei 1849 bood Livor- na alleen tegenstand tegen den Oosten rij k- schen inval. Op de Piazza Carlo Alberto, waar naar schatting een honderdduizend man tesamengestroomd was, heeft Mussolini een toespraak gehouden, waarin hij oa. zei- de, dat het Italiaansche volk na acht jaren van fascistisch bewind niet alleen welvaren eischt, maar tevens erkenning van zijn plaats in de wereld, aldus de N. R. Ct. „Ik wil u zeggen, en u niet alleen, maar het heele Italiaansche volk, en ook de volken over de grens, dat wij ons in geen onbezonnen avonturen zullen storten, maar dat, als iemand onze onafhankelijkheid, onze toe komst wilde aantasten, deze nog niet zou be seffen tot welk een gloed ik het heele Ita liaansche volk zou weten aan te vuren. Als iemand de ontwikkeling van de revolutie der zwarthemden zou willen bedreigen, zou het heele volk van grijsaards tot kinderen, van boeren tot werklieden, gewapend of on gewapend, een enkele klomp menschen zijn, of liever nog een meteoorsteen, die tegen alles en iedereen gericht kon worden." Een geweldige uitbarsting van geestdrift, zegt Belga, besloot deze woorden van den Leider, die zich daarna terugtrok in het regee- ringspaleis voor een lunch in besloten gezelschap met den hertog van Ancona en de overheidspersonen. Hij moest echter nog herhaaldelijk op het balcon verschijnen om de hartstochtelijke toejuichingen der me nigte in ontvangst te nemen. De Volkenbond weer bijeen. De 59ste raadszitting van den Volkenbond is onder voorzitterschap van den Servischen minister van buitenlandsche zaken Marin- kowitsj geopend; zooals gewoonlijk ging een geheime zitting aan de openbare vergadering vooraf, aldus de N. R. C. In de openbare bijeenkomst kreeg onmid dellijk de Duitsche minister van buitenland sche zaken dr. Curtius het woord om zijn rapport over de douane-conferenties voor te lezen. De discussie, die hierover verwacht werd, vooral met het oog op de tariefverhooglng, die sedert de conferentie in Duitschland heeft plaats gehad, bleef uit. Hierna besloot de Volkenbondsraad de bij eenroeping van den oeconomischen raad tot na de Volkenbondsvergadering uit te stellen. Aan den heer Theunis werd overgelaten het tijdstip der volgende zitting te bepalen. Voorts behandelde de Raad het rapport van Grandi in zake de inwerkingtreding van het protocol van de herziening van het statuut van het Haagsche gerechtshof. Aangezien er slechts een achttal staten dit protocol gera tificeerd hebben heeft de Raad den secreta ris-generaal verzocht zich met de regeerin gen die het protocol nog niet geratificeerd hebben, in verbinding te stellen ten einde te vernemen of zij bezwaren zouden hebben dat het toch 1 September in werking treedt. De algemeene verkiezingen voor de rechters- vacatures zouden dan tijdens de aanstaande Volkenbondsvergadering overeenkomstig de bepalingen van het herziene statuut kunnen plaats hebben. Ten slotte verwees de Raad het rapport van het comité voor de harmoni- seering van het Volkenbondsverdrag met het pact van Kellog naar de aanstaande Volken bondsvergadering. Pariteit en nog eens pariteit. Het rapport op de begrooting van de Ita liaansche marine is in de Kamer rondge deeld. Het geeft een overzicht van de ver schillende pogingen tot ontwapening ter zee te komen, die sinds de conferentie van Washington zijn ondernomen. Het geeft de beteekenis aan van een vloot voor Italië, niet slechts als element van prestige, maar ook ter bescherming van de voedselvoorziening, die voor driekwart over zee geschiedt langs kwetsbare wegen, vaak binnen de werkings feer van vreemde marinebasis. Het Italiaan sche vlootprogramma kan niet beneden ze kere grenzen blijven. Gezien den huldigen toestand, na de conferentie van Londen, kan men niet blijven beneden het bedrag dat thans op de begrooting wordt aangevraaed. Het rapport bestrijdt nogmaals Frankrijks houding te Londen rn zegt dat Italië zich er voorloopig toe beperken kan in zijn pro- pramma Frankrijk bij te houden dat voor loopig de continentale mogendheid met de sterkste vloot is. Het rapport stelt verder o.a met genoegen vast, dat Italië zich ten aanzien van meet werktuigen en duikbootwapens langzamer hand onafhankelijk maakt van het buiten land en dringt er op aan, dat de kustverde diging ter zee, te land en in de lucht in één hand gebracht zal worden, aldus de N. R. C. Te Zaandam. De Schat. Van de straat af bereikt men het oude kerkhof door een spleet tusschen twee hul zen. Daar achter ligt. een groot, open terrein. Oude fundamenten steken brokkelig boven den bijna onbegaanbaren, met puin bedek ten bodem uit. Achter dit ruige gedeelte van het overigens zoo wei-geordende Zaandam, ligt het oude kerkhof. Het is niet mijn plan, u mijn oordeel te zeggen over het innlee ge loof van de schatgravers en hun verblijdend optimisme. Maar dit moet ik beamen: Als er ln de Zaandamsche grondvesten een schat verborgen ligt. dan moet het wel op dat oude kerkhof zijn. Ik kan me nu eenmaal een schatgraverij, zelfs in deze nuchtere gera tionaliseerde eeuw. niet voorstellen zonder een romantische omgeving. En hoe romantisch het nu was, dat wil ik u vertellen. De kuil die op het oogenblik gevaarlijk *iep is. en op een nauwe mijnschacht beeint te lijken, wordt omzoomd door een paar groene platanen. Achter deze platanen lig gen de grafzerken, verweerd, begroeid, ver zakt Zij dekken voor het meerendeel verge ten namen, vergeten vreugden en vergeten leed. De Zaansche volksmond. de bron zonder oorsprong heeft om enkele dier graven een praatje geweven en ik vond het veel te typisch en merkwaardig dat verhaal tje, om het op zijn authenticiteit te contro leeren. Voor de waarheid sta ik dus niet ln: maar er is een graf op dat oude kerkhof, een kelder, waarin twee menschen rusten, gestor ven en begraven in de voriee eeuw. Door een kier kan men in dien kelder kijken en als men gewend is aan de duisternis, dan ziet men vage vormen, dié men niet kan thuis brensren maar die men. middels een levendige fantasie de gestalte kan doen aannemen welke men verkiest. Het is dus geen wonder, dat de Zaansche Vox Populi spreekt van skelettenMaar de romantiek, die in deze omgeving na tuurlijk diep geworteld zit. heeft dit draadje ter hand genomen en uitgesponnen tot een aardig weefseltje Want men vertelt verder dat in dezen kelder genotzuchtige inbrekers hun buit verboreen. sigaretten, chocolade en aanverwante artikelenEn. het verhaal tje heeft zelfs een verdienstelijk slot: kwa jongens zouden de lucht hebben gekregen van deze lekkernijen, en de inbrekers te vlug zijn af geweest, zij klommen in den kelder en sleepten de buit weg Ik vertel u dit alles onder het strengste voorbehoud. Ik beken dat ik ter bevoegder plaatse niet naar de juistheid van dit bericht heb geïnformeerd, omdat ik vreesde dat de Illusie der romantiek, met een politioneelen sneer vernietigd zou worden. Verscheidene graven van dit oude kerkhof werden onlangs geschud. Als ge door dezen tuin dwaalt dan ziet ge hier en daar een groote hoop vermolmd hout. nog voorzien van verroeste hengsels en groote schroeven.... In een hoek van het oude kerkhof heeft men een diepe kuil gegraven die voorloopig slechts afgedekt is met planken. Onder deze planken liggen de beenderen van een aantal menschen die geheel vergeten zijn Een groote stapel schedels en beenderenIs het wonder dat men mijmeren gaat? Tien Meter verder ligt de kuil. De werklieden staan tot de knieen in den modder en wroe ten en wroeten, op de schutting die langs den kuil loopt staan de nieuwsgierigen, bij tientallen, en zij laten geen oog af van de schacht die het goud moet baren. En daarnaast ligt in een andere kuil een andere schat. Braak voor een ieder die haar grijp enwil en die haarbegrijpen wiL Een stapel beenderen en schedels, flink door elkaar geschud, daar ligt een kop, en daar liggen er twee tegen elkander aan ge rold. en verderop liggen er drie in een hoek. Twee groote en één kleine. En in uw geest ziet ge het verbaasde tronie van een zwerver, het strak gelaat van een lid der Zaansche vroedschap, of de blonde haren van een kind.van een eeuw ge leden! De pogingen van gisteren hebben nog geen resultaat opgeleverd. L. A. (Reeds ln een deel van de vorige oplage opgenomen.) DE N.V. NED- SPAAR- VERZEKERING. CASSATIEBEROEP VERWORPEN. Het. Haagsch Corr. Bureau seint: De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van P- J. J. H.. oud lid der Eerste Kamer, gewezen directeur der N.V. Ned. Spaarverzekering voor Katholieken, die ln eerste instantie door de Rechtbank te Amsterdam was veroordeeld tot. 9 maanden gevangenisstraf wegens verduistering en ver- valsching en in hooger beroep door het Hof aldaar wegens verduistering tot 2 maanden welke verduistering hij gepleegd had in zijn functie van directeur van bovengenoemde Spaarverzekering. GEVAARLIJKE BANDIETEN. VIJFTIENDUIZEND MENSCHEN VERMOORD. HANKAU, 12 Mei (Reuter). Volgens een bericht uit buitenlandsche bron heeft een bende van 3000 a 4000 bandieten de stad Yun-Yang. gelegen op de grens van Honau. en Hoeppeh. overweldigd en 15000 inwoners vermoord. De bandieten namen 500 inwoners als gijzelaars mede om een losgeld machtig te worden. Gedurende de laatste dagen heb ben deze bandieten in deze streek geheele dorpen geplunderd en ln brand gestoken. OrtZE GROEhTjES DiM5DAG OONDERDA31 ZATERDAG i DE EENIGE NEDERLANDSCHE BRON WEER IN EXPLOITATIE. De oude „Hollandia-bron" in Haarlemmermeer. GENEESKRACHTIG WATER BIJ 600 LITER PER UUR. Het is een in de wijdheid van de Haar. lemmermeer verloren plaats, waar de Hoi landia-bron ontspringt. En een langen tijd vergeten plek. Er zijn nog maar weinig Haar lemmers. die haar weten te vinden en als ge langs de lange rechte wegen van den polder gaat en den weg zoudt vragen naar de wel. dan zou ook maar een enkel voorbijganger u dezen kunnen wijzen. Ge zoudt ook niet vermoeden, dat uit dezen bodem van stugge klei, die opgeworpen ligt ln harde kluiten naast de in het vlakke Land gekerfde verse he slooten geneeskrachtig drinkbaar water zou vloeien. En niemand zou de boerenhoeve aan den IJ-weg vlak bij den Spaarnwouder- weg aanzien voor de winplaats van het koste lijk vocht, als er niet een bord op geplaatst was: „Hollandia-bron". Wij zullen de geschiedenis van het „Staal- baü Haarlem" niet opnieuw ophalen. De mislukking van het plan en de pacht van de bron tenslotte door de Victoria-bron. die de exploitatie stil legde was oorzaak, dat het Wilhelmina- en Hollandiawater zijn populariteit verloor. De bron bleef echter vloeien en zeer rijke lijk: 600 liter per uur. Dat liet men maar gemoedelijk loopen in de slooten van de Haarlemmermeer en er was lange jaren geen andere kans, dat het menschdom zijn deel kreeg van het heilrijk vocht dan door be middeling van de Haarlemmermeersche melkkoeien. Het zou te spijtig zijn om uit te rekenen hoeveel liter ons op deze wijze ontgaan zijn laten wij er liever troost bij vinden, dat dit van Maandag af niet meer het geval zal zijn De bron is „heropend", Het is juist twee maanden geleden, dat, wij de eerste mededeelingen deden over de herleving, die viel op te merken aan het verwaarloosde eenzame gebouw tusschen Halfweg en Hoofddorp, de berichten over be- stuursvernieuwing bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staal waterbronnen, die daar. aan vooraf gingen zullen onze lezers zich ook herinneren. Nieuw leven Is gekomen in de vennoot schap, die zich van de oude drukkende las. ten ontdaan ziet door den verkoop van het Brongebouw en den aanstaanden verkoop van het Badhuis, die het pachtcontract met de concurreerende Victoria-bron wegens be ëindiging van de termijn heeft kunnen op. zeggen en nu al haar aandacht kan wijden aan het eigenlijke doel, de exploitatie van de staalwaterbronnen. De maatschappij heeft in den heer C. A. Visser te Haarlem een energieken directeur gekregen, die zich de medewerking heeft verzekerd van ir. P. J. Cokart te Hilversum als technisch bedrijfs= leider. En zij hebben er een thans vlot op gang zijnd bedrijfje van weten te maken. Er zijn eigenlijk twee bronnen. De eene is de Wllhelminabron, die ten Zuiden van de hoeve ligt. Zij was met een bulsleldlng ge- met het Brongebouw verbonden, doch de persinstallatie is gesloopt en de leiding ge deeltelijk uit elkaar genomen. De Wilhel- minabron zal voorloopig niet geëxploiteerd worden, deze bron in het bijzonder is het, die het medicinale sterk staalhoudende water levert. De andere is de „Hollandia-bron" aan de Noordzijde van de hoeve. Zij ziet er zeer prozaïsch uit, een gemetselde put, waarin het water opspuit door 'n tien meter diep reiken» de ijzeren buis. Doch zij is toch iets wonder baarlijks, deze wel, waaruit sinds 1889 zonder ophouden het water vloeit. Het wordt op gepompt naar een reservoir, m- beton ge bouwd onder den vloer van de oude boerderij Het kan 12 000 liter bevatten en is dus in 20 uur vol. Het overtollige water loopt door een leeuwenbek, die in een soort paviljoen als ouderwetsch ornament niet onaardig doet ln deze eentonige omgeving, weg naar de slooten. In het ondergrondsche reservoir staat het water van licht afgesloten, één gitzwarte vloeistof massa, niet bepaald smakelijk om te zien, wanneer het luik opgetild is. Het wordt dan gepompt in twee omvangrijke houten kuipen, ieder van 2000 Liter, het centrum van het bedrijf. Op een verheven heid staan de groote grijze tobben en het water borrelt en schuimt er in. doordat er lucht door geblazen wordt om het te ont ij zeren. Want het doel is smakelijk tafelwater te leveren, dat niettemin geneeskrachtig blijft door de aanwezigheid van mangaan, mag nesium, jodium, en litium, een ideale com binatie om het water geschikt te maken voor lijders aan stofwisselingsziekten. De bekende Haarlemsche scheikundige dr. W. G. N. van der Sieen, die recente onder.'/*?, kingen deed, waarop dit bedrijf thans is gebaseerd heeft het water vergeleken met het- leidingwater van Leiduin en er behalve koolzuur en 79 milligram ijzer per liter, de genoemde heilzame metalen in aangetrof fen. Een belangrijk onderdeel is de zui%'ering van het water. Deze heeft plaats door een vijftal filters, waarin het ontijzcrlngsproces tevens wordt voortgezet, daarna wordt uit een syphon kunstmatig koolzuur aan de 11.7 pet. in het bronwater aanwezige toege. voegd. Het zijn fijn bewerkte toestellen, alle van Nederlandsch fabrikaat, die hiertoe zijn opgesteld in de hooge ruimten van de oude hoeve, welke eens ,.d' Yser-lnck" heette, en die nog aan de familie Dyserinck behoort. Het waterfabriekje is volledig met de vul- inrichting, waar regelmatig flesch voor flesch wordt volgespoten en de capsule toegekne pen en de plakkerlj, waar twee menschen te werk gesteld zijn om de etiketten met het Hollandsch rood-wit-blauw teeken, dat men Hollandsch tafelwater koopt, om de flesschen te plakken. Een belangrijke afdeeling Is de spoelin- richting. die door één man bediend wordt Alles electrisch bedrijf, dat in korten tijd hier geheel nieuw geïnstalleerd werd. Bij een productie van 1500 flesschen per dag werken er nu in totaal zes menschen. Dit alles is natuurlijk voor groote uit breiding vatbaar. „WU hebben een Hectare land, dus wij kunnen voort", wees ons de dire*i»u?, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTR AA T 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- De alleenverkoop van het water is ln handen gelegd van de maatschappij „Ne derlandsch Bronncnbelang", 200 gaan de kisten met de heele en halve flesschen voor het meerendeel per vrachtauto naar Rotter dam. aoodat de wegen ln den polder ook het hunne krijgen van het nieuwe bedrijf. De eerste kist is aan de Koningin gezonden en gehoopt wordt dat ook aan het Hof be langstelling zal gewekt worden «voor dit product, zoo letterlijk van Nederlandschen bodem. Een heele felsch zal een kwartje kosten, een halve 18 cent. Per gLas zal het Hoüandia- water niet verkocht worden, maar iedere oc- langstellende bezoeker, die een glaasje wil komen drinken, is welkom. Zoo 2al de bron bezijden den Spaarnwouderdwarsweg. die 's zomers de route is van vele Schlpholgan- gers een oase zijn ln de vlakke uitgestrekt heid van den polder. De voorwaarde is sloohts dat de gelaafde een propagandist worde en wij gelooven, dat dit een niet te zware elsch is Niet onvermakelijk is de historie van de ontdekking van de wonderlijke bron. Toen de tegenwoordige huizinge gebouwd werd ging men een welput maken en toen de graver zes meter diep was spoot even ver rassend als luidruchtig ..met den knal van een kanonschot" het kostelijke nat naar boven. Het diende zich zelf aan en men had het letterlijk maar voor het opscheppen. Wat men langen tijd nagelaten heeft, doch hetgeen nu hervat ls. Maandagmiddag drie uur heeft de of- ficieele opening plaats gehad met een red« rede van den heer Visser. Daarbij waren tegenwoordig commissarissen van de maat schappij, burgemeester mr. A. Slob van Haar lemmermeer en wethouder Kis te maker, de directie van de Haarlemsche Bankvereeni. ging. dr. W. G. N. van der Steen, een ver tegenwoordiger van Nederlandsch Bronnen- belang en een van dc eigenaresse van den grond. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell had bericht van verhindering gezonden. De heer Visser herinnerde aan de woorden door wijlen dr. Posthuma in 1889 gesproken, waarin hij de bron een schat van ongekende waarde noemde, die een bronwater oplevert, zooals er in Europa niet wordt gevonden. De heer Visser bracht dank aan ir. Cokart en besloot met een beroep te doen op het Nederlandsch publiek om geen vooroordeel te hebben tegen bronwater met oen Neder landschen naam, doch trotsoh te zijn op Nederlandsch natuurlijk mineraalwater. De president-commissaris der maatschappij Jhr. F. W. van Styrum heeft vervolgens de directie bedankt voor wat zij in korten tijd tot stand heeft gebracht. Daarmee was de eenige Nedcrlandsche bron opnieuw officieel in werking gesteld. Prins Louis Bourbon, de laatste mannelijke nakomeling van het Franschc geslacht der Bourbons, is thans verdachte in een proces. Hij wordt er van beschuldigd, gelden, die één zijner vrouwelijke volgelingen ter beschikking stelde, tot bestrijding van dc kosten die zijn actie tot het weder in bezit komen van den troon met zich mede brengt, voor gansch andete doeleinden misbruikt te hebben. Voor het gerecht legde Prins Louis dc sensatlo- neele verklaring af, dat h\) reeds geruimen tijd op deze wijze in zijn onderhoud voorziet... DINSDAG 13 MEI Groote Kerk. Orgelbespeling. 8.159.15 u. Gedempte Oude Gracht 41. Vereenlging ter Bestrijding der tuberculose te Haarlem; algemeene ledenvergadering. 8 uur. Gem. Concertzaal. Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. Ten toonstelling. 10—12 uur; 1.30—5 uur; 7—10 u. Palace. .Die Nacht gehört uns". Tooneel: King Repp. 8.15 uur. Luxor Theater: war einmal ein treuer Husar" en „Bannelingen van Marokko". Tooneel: White en Rose. 8.15 uur. Rembrandt Theater. .Jluwelijksmarsch". Tooneel: Madame Walker's 8 London-Frolie Girls. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. .Duck, de Bokst ral - ner". Tooneel: Gezelschap chanson 8.15 uur. V e 1 s e n. Gemeenteraadsvergadering 7 uur n.m. WOENSDAG 14 MEI Prinsenhof Statenzaal) Gemeenteraads vergadering. 1 AO uur. Schouwburg Jansweg. .Den vrouw, zooals ieder zoekt." 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden Ten toonstelling. 10—12 uur; 1.30—5 uur; 7—10 u Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des* avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrU.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5