Uit Haarlem's Gemeenteraad. r.,. I GR0EPEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 MEI 1930 (Vervolg) Na do revue van hamerstukken kwam aan de orde het voorstel van B. en W. Inzake de bestrijding der iepenziekte. B. en W. stelden voor om gedurende 5 Jaar f 300 per jaar subsidie te verleenen aan het comité Inzake bestudeering van de Iepen- ziekte. De heer K o p p e n had tegen deze subsidie geen bezwaar, maar hij wilde van deze ge legenheid gebruik maken om er op aan te dringen voorloopig geen Iepen te gebruiken voor nieuwe boomaanplantingen in onze stad. Er is toch ook wel een andere boomsoort Yoor beplanting geschikt. De V o o r z 111 e rB. en W. zullen met uw opmerking rekening houden. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Verkoop perceel Gen. Cronjéstraat 87. B en W. stellen opnieuw voor om het per- Ceel Gen. Cronjéstraat 87 voor f 9000 te ver- koopen. De heer Peper handhaafde zijn bezwaar tegen den verkoop, reeds door hem in de vo rige vergadering geopperd. Voorts hield hij vol, dat het bedoelde huls tot 31 Dec. 1930 verhuurd is. Mr. G e r r i t s z, wethouder van Openbare Werken, deelde mede. dat in het huurcon tract staat, dat de huur, die wel aangegaan is tot 31 Dec. 1930, met 14 dagen opgezegd kan worden. De heer Oversteegen zei, dat de man die f 10.000 geven wil. eerder aan bod is ge weest dan die van f 9000, die B. en W. nu willen bevoordeclen. Do heer Gerritsz: dat is niet juist. Het bod van f 10.000 ls gekomen nadat er al on derhandeld was met den gegadigde aan wien B. en W. het huls zouden willen verkoopen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 34 tegen 3 stemmen. De Wilhelminalaan. Wat het voorstel van B. en W. betreft om f 17.600 beschikbaar te stollen voor de verbe tering van de Wilhelminalaan. merk te de heer van Kessel op, dat uit de stuk ken niet gebleken ls, welk plaveisel er zal komen. Verder zou hij het gewenscht vinden als het werk niet in den drukken zomer werd uitgevoerd. De wethouder van Openbare Werken Mr. G e r r 11 s z deelde mede, dat het duurste systeem zal worden gekozen. Het wordt een gesloten wegdek ongeveer als op de Span- jaardslaan, maar van betere qualitelt in ver band met het drukke verkeer op de Wllhel- minalaan. Het is gewenscht, dat het werk zoo spoedig mogelijk worde uitgevoerd, omdat de bestaande toestand zoo spoedig mogelijk ver beterd moet worden. De school aan de Bakenesser gracht. Dé heer Visser betoogde, dat de ver nieuwing der ganglambrlzoering in de Chris telijke school aan de Bakenessergrac-ht, geen onderhoud is, maar een verandering in de inrichting van het gebouw, B. en W. hadden dus de kosten voor rekening der gemeente moeten nemen. De heer Roodcnburg wethouder van onderwijs: B. en W. staan op het standpunt dat dat onderhoud is. waarvoor dus geen geld uit de gemeentekas gegeven mag worden. De heer Visser: ik verzoek aan te tceke- ■ncn, dat ik tegen het afwijzende voorstel van B. en W. ben. De Waterleiding. B. en W. vroegen een credlet van f 170.000 voor het leggen van een nieuwe transport leiding voor de duinwaterleiding. De hoer Reinalda vroeg of het geen be zwaar ls, dat op de Julianalaan bij een krui sing twee transportbuizen onder elkaar lig gen? Bovendien zou de nieuwe transportlei ding 3 4 onder het asphalt van den weg ko men. Zou het niet beter zijn de nieuwe trans portleiding te leggen in de spoorsloot? Wethouder Mr Hccrkens ThUssen zei, dat wat de kruising betreft alsnog een onderzoek zal worden ingesteld. Het ls geen bezwaar om een transportleiding waarop geen zijtakken zijn, onder asphalt te leggen. Zelfs is het voor de leiding heel goed om zoo'n buis onder het- asphalt te leggen. Het leggen van een transportbuis naast een spoorbaan zou ongewenscht zijn. want daar druent de grond Bovendien zouden de spoor wegen ook wel bezwaar hebben. De heer Reinalda: de bestaande buis heeft zonder bezwaar 30 Jaar op den Zijlweg gelegen, waar geen asphalt was, waaruit blijkt-, dat dat asphalt niet noodlg is voor het rustig liggen van een buis. Spreker hield ver der zijn overtuiging staande, dat het beter is om de buis niet onder asphalt te leggen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. 29 woningen voor beter gesitueerde arbeiders. B. en W. stelden voor een voorschot te ver leenen aan dc coöp. wonlngbouwvereenlglng voor gemeentepersoneel voor den bouw van 29 woningen voor beter gesitueerden. De heer J oosten had geen bezwaar te gen het voorstel, maar hij zou het gewenscht vinden, dat de voorwaarden verzwaard kon den worden. Zou het namelijk niet mogelijk zijn. om te bepalen, dat 'n huurder wien zijns inziens op onrechtvaardige wijze de huur op gezegd is, beroep heeft bij B. en W.? De wethouder van Openbare Werken Mr. G e r rltsz: Reeds nu ls het gewoonte geworden, dat als een huurder op zijn inziens onrecht vaardige wijze wordt opgezegd, hij zich tot B. en K. wendt, om tusschenkomst. Het ls ge wenscht, dat B en W. eens overwegen, of op idt punt een uniforme regeling te maken ls. De heer Joosten dankt voor de toezegging. Daarop werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Huizen voor groote gezinnen. B. en W. ontraadden de aanneming van het voorst el-Klein om te bepalen, dat een vast percentage van de woningen die de ge meente bouwt of helpt bouwen, bestemd moet zijn voor groote gezinnen en om vast te stellen, dat de huurprijs niet meer zal zijn dan 1.7 van het inkomen van het gezins hoofd, plus 1/14 van het overige inkomen der gezinsleden, tot hoogstens den exploita- tieprijs. De heer Klein betreurde de afwijzende houding van B. en W. Hij ging in een uitvoe rige rede de geschiedenis van den woning bouw na. Hij betoogde daarbij, dat voor de groote gezinnen geen huizen gebouwd zijn, hoewel hij reeds in 1925 een voorstel daartoe neeft ingediend. Alle huizen die verrezen zijn, zijn te klein voor gezinnen met veel kinderen. In 1625 schreven B. en W. aan den raad, dat zij het niet gewenscht vonden om speciale complexen hulzen voor groote gezinnen te bouwen. Het college vond het toen beter om deze huizen onder te brengen in de gewone complexen. Waarom zeggen B. en W. nu zonder meer om het voorstel van spreker af te wijzen. Als zij nu nog gezegd zouden hebben: „wij zullen^ er ernstig naar streven, dat .zooveel mogelijk bij elk complex arbeiderswoningen een zeker percentage hulzen voor groote ge zinnen gebouwd zal worden," zou het nog eenigszins aannemelijk zijn. Spreker wilde een cijfer uit een stuk voor lezen. maar ontdekte dat hij zijn bril thuis gelaten had. Eenige heeren boden hun lorgnet aan. Geroep: Heer Klein kijkt nu eens door een xooden bril! De groote gezinnen hebben ook recht op een goede behuizing. Er kan niet gezegd wor den, dat de gemeente zorgt voor de groote gezinnen, want dat is onjuist, want de toe stand is bedroevend. Men moet niet smalend neerzien op de groote gezinnen. Ik stel vast zoo riep spreker uit dat physisch en physiek de groote gezinnen niet het slecht ste figuur slaan. De vexpestende leer van Malthus wordt door velen op een afkeurens- rupties). Misschien zegt men: „wat maakt waardige manier toegepast, (eenige inter- hij zich warm", maar het is voor ons een be ginsel zaak. Wij hebben eex'bied voor de groo te gezinnen! Spreker drong vooral aan op de aanne ming van het eerste gedeelte van zijn voor stel, namelijk om te bepalen, dat een vast percentage van de woningen die de gemeente bouwt of helpt bouwen, bestemd moet zijn voor groote gezinnen. Dat neemt niet weg, dat speker ook het tweede deel (huur in over eenstemming met het inkomen) met klem aanbeveelt. ALs dit beginsel evenwel wordt aangenomen, dan is het ook noodig vast te stellen, dat nooit meer dan de exploitatie- prijs betaald zal worden. Spreker heeft gevraagd 20 pet. der huizen te bestemmen voor .groote gezinnen, Hij heeft dit gedaan omdat er zoo'n achterstand is. Als die achterstand er niet zou zijn, zou 10 pet. voldoende zijn. Indien men bezwaar heeft tegen 20 pot. en wel 10 pot. zou ac cepteeren, is spreker genegen het percentage te verlagen. De heer Adrian: heeft de heer Klein ge gevens om vast te stellen dat er veel ach terstand is? Maar ook al heeft de heer Klein die gegevens, dan is het nog de vraag of het noodig ls te zeggen dat voortaan 1/5 der te bouwen arbeiderswoningen bestemd moeten worden voor de groote gezinnen. De heer J o o s te n betoogde, dat de heer Klein nog geen toelichting op zijn voorstel heeft gegeven. Waarop bex-ust. de bewering dat er zooveel achterstand is. Hij houdt zelf niet vast aan het percentage van 20 pet. De heer Klein wil het percentage voorschrij ven voor alle complexen, ook voor com plexen voor ouden van dagen? De x-aad kan bij B. en W. er op aandringen om bij bouw* plannen der gemeente rekening te houden met de gx-oote gezinnen en B- cn W. kunnen ook die wenschelijkheid bepleiten bij woningbouwverenigingen, maar verder is er niets te doen. De heer Peper vond alle roden om voor het voorstel Klein .te stemmen. De huizon voor groote gezinnen bij de Leidschevaart zijn absoluut te klein. Het zou beter zijn die huizen heden dan morgen onbewoonbaar te verklaren. Spreker is er evenwel tegen om bij het vaststellen van hot inkomen ook rekening te houden met de verdiensten van de gezinsleden. De heer Oversteegen zou ook het voor stel Klein steunen, maar hij staat verder regelrecht tegenover den heer Klein. Hij meent dat het een plloht van de overheid is om pogingen om het gezin te beperken, te steunen. Voor de R.K. is het groote gezin een machtsmiddel Eenige heeren interrumpeerden. De heer Oversteegen: ik hoor roepen dat mijn hersens verkeerd liggen. Nu ik heb mUn verstand heel goed. Mijnheer Loerakker begrijpt natuurlijk alles beter, want hij is Tweede Kamerlid De heer Loerakker: Ik heb niets ge zegd Dc heer Oversteegen: Dan de heer Klein Schiphorst, die moest zich schamen, mijnheer de aannemer die ook uitzuiger is De Vo o r z 111 e r maant den heer Over steegen aan dit woord terug te nemen. De heer Oversteegen: ik denk er niet aan, ik ben ook beleedigd. De heer Visser geloofde wel. dat de heer Klein tevreden zou zijn als B. en W. toe zeggen in het vervolg bij den woningbouw zooveel mogelijk te zullen streven om den achterstand in te halen. De Wethouder Mr. Gerritsz meende, dat de Vereeniging voor Staathuishoudkunde en Statistiek beter geëigend is voor de bespre» king der vi'aagst ukken die de heer Klein aan de orde heeft gesteld, dan de Haarlemschc Raad. Of anders de Volkenbondscommissie voor het bevolkingsvraagstuk. Spreker heeft zich aan geen enkele conclusie gewaagd Laat de heer Klein den zin aanhalen waarin spreker zich minachtend heeft uitgelaten over de groote gezinnen. Tegenover de groote gezinnen staat, spreker apathisch. De heer Klein zoo vervolgde de wet» houder wil een open deur opentrappen. B. en W. zullen hun aandacht wijden aaxx den woningnood der groote gezinnen. Toen de R.K. vereeniging voor groote gezinneix met bouwplannen kwam, hebben B. en W. 3lle medewerking betoond Dat de bouwplannen vertraagd zijn had oorzaken die buiten het gemeentebestuur lagen. Ook in de toe komst zal de gemeente bouwplannen voor huizen van groote gezinnen zooveel moge lijk steunen. Blijkbaar wil de regeering xxu ook medewerking verleenen. Blijkbaar heeft de nieuwe minister van arbeid na een in ternen strijd met zijn ambtgenoot van fi nanciën, terrein gowonnen. Een gevolg daarvan is. dat B. en W. nu een gunstige be schikking hebben gekregen, wat betreft het 1 vaststellen van don grondprijs voor arbeiders woningen. Nu is te verwachten, dat de ge meente ook spoedig een gunstige beslissing zal krijgen op eenige andere hangende zaken in verband met den woningbouw. Er is aldus de wethouder smalend gezegd: „de huizen komen bij de Jan Gijzen- vaart". Maar er moet bedacht worden, dat het kwartier daar heel mooi zal worden. Het wordt geen wildernis In het Noorden! In het groote complex van 500 woningen dat tusschen de Delft en het Huis te Zaanen zal komen, zijn ook huizen opgenomen voor groote gezinnen. Daartoe hadden B. en W. al opdracht gegeven voor het voorstel-Klein ingekomen was. Het voorstel-Klein is een beetje wantrouwend en daarvoor is in het ge heel geen reden. Het tweede deel van het voorstel-Klein is ook niet om aan te nemen. Wij moeten over deze zaak met het rijk gaan onderhandelen en dan is het noodig den onderhandelaar namens onze gemeente niet te binden. Ons gemeentebestuur zal in den Haag zooveel mogelijk voor de groote gezinnen trachten te bereiken. Het beste zal zijn als de heer Klein de wenk van den heer Visser opvolgt en nu zijn voorstel intrekt. Het moet hem genoeg zijn, dat de quaestie nog eens breedvoerig besproken is. De heer Klein zei te waardeeren, dat in don raad sympathieke woorden zijn gespro-- ken ten opzichte van de groote gezinnen. Spreker drong aan op het aannemen van zijn voorstel. Hoe grooler de aandrang in Den Haag zal zijn. hoe meer kans er is. dat er iets tot stand zal worden gebracht- Spreker veranderde het percentage van 20 evenwel in 10. Dan zal het 1 groot huis op de 10 zijn. Dat is toch zeker niet te veel. De bond van groote gezinnen te Haar lem telt al 900 leden. Als wij het percentage van 10 nemen, is er geen kans, dat er teveel groote huizen zullen kernen. De heer Mr. B ij v o e t had bezwaar tegen het voorsteLKleln zooals dit nu op tafel ligt. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de houding van de regeering zoo is, dat het besluit Klein niet uitgevoerd zou kunnen worden. Daarom is het beter om in het voorstel te lezen: „zooveel mogelijk". De heer Gerritsz: dat ls de tweede open deur! De heer Bijvoet: dat zie ik niet in Het is geen motie van wantrouwen tegen B. en W. Het is alleen de bedoeling dat nog eens uitgesproken wordt, dat de raad wil trachten zooveel mogelijk te doen voor de groote gezinnen. De heer Gerritsz stelde vast, dat de heer Bijvoet een ander geluid laat hooren dan de heer Klein. De heer Klein heeft geen steun aan B. en W. willen geven, maar critlek Door alles wat B. en W. gedaan hebben, hebben zij al aangetoond, dat zij het feite lijk al eenige jaren geleden hebben overge* nomen. De heer Bijvoet: waarom neemt u het dan nog niet eens over De heer Reinalda: waarom trekt u het dan niet in. Parlementair fatsoendelijk zou zijn om het voorstel in te trekken. De heer Klein een toezegging heb ik ge* mist, namelijk die dat getracht zal worden, dat bij elk complex getracht zal worden een zeker percentage te bestemmen voor groote gezinnen. De heer Gerritsz: B. en W. doen die toezegging met genoegen. De heer Klein: dan-trek ik mijn voorstel hx. De uitbreiding der Ziekenhuisverzekering. Voorstel van B. en W .tot het sluiten van een overeenkomst met dc ziekenfondsen te Haarlem voor de uitbreiding der bestaande ziekenhuisverzekering en het openstellen door de gemeente van de gelegenheid om zich te verzekeren voor ziekcnhuisverpleging voor personen met een inkomen van 3000— 4000 tegen 25 cents premie per week en 400050O0 voor 30 cents. De heer Koppen deelde mede, dat de toelichting van B. en W. zeer karig is. Eenige ziekenfondsen hebben wenschen naar voren gebracht. Kunnen die niet ter kermis van den raad gebracht worden? Is het boven dien niet gewenscht de zaak voor advies te geven aaxx de raadscommissie voor openibare gezondheid? Dc he er d e B r a a 1 was nog niet overtuigd dat uitstel gewenscht is. De ziekenfondsen hebben zich met de regeling accoord ver klaard. De heer Van Llemt achtte de toelich ting van B. en W. op dit voorstel ook veel te. Wethouder Mr. Slingenberg wilde zich niet tegen aanhouding verzetten. De quaestie van de uitbreiding der ziekexthuis- vorzekering is bij de begrooting breedvoerig besproken. Er is toen niet gebleken dat bij den raad bezwaar bestond. B. en W. zijn be reid om op dit moment alle cijfers te geven. Het is wat de overeenkomst met de zieken fondsen betreft, een zuiver financieele zaak. Daarom zou spreker er op tegen zijn dit voorstel nu nog eens te sturen naar de raadscommissie voor de gezondheidszorg. Wat punt 2 (de verzekering voor de beter gesitueerden) betreft staat de zaak iets anders. Daaraan zit vast de quaestie met de ziekenhuizen en de geneeskundigen.Daarover kan de commissie voor de gezondheidszorg advisecren. Het was evenwel de bedoeling van B. en W. om een beginsel-besluit te ne men, dat dan later uitgewerkt zou moeten worden. De Voorzitter zei als voorzitter van de bedoelde commissie, dat hij het geheel met den wethouder eens is. De heer Koppen bleef er voor pleiten om de commissie alsnog te hooren. De heer Klein steunde dit. De heer Joosten zou het op prijs stel len als de commissie gehoord werd. Het is niet alleen een financieele quaestie, ook van gezondheidszorg. Al hebben B. cn W. geen behoefte aan voorlichting der com missie. maar de raad kan wel prijs stellen op die voorlichting. De heer Adrian had in de raadsporte- feuille gezocht naar een rapport van den directeur van den Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst. Dc heer Slingenberg gaf in overwe ging de quaestie te behandelen in een ge zamenlijke vergadering van de financieele en van de gezondheidscommissie. Daarmede vereenigde dc raad zich. Benoemingen. Benoemd worden tot leden der Commis sie voor lichamelijke opvoeding de volgende vertegenwoordigers: a. de Haarlemsche Voetbalbond: A. van der Aart., b. de Haarlemsche Zwembond: Dr. M, J. Huizinga. c. de Haarlemsche Cricketbond: Mr. F. A. Davidson; d. het District Haarlem van den Nederl Lawn Tennlsbond: A M. TJJssellng; c. dc gezamenlijke Haarlemsche roei- cn zeilvereenigingenIr. P. C. van Niftrik; f. de gezamenlijke Haarlemsche hockey- vereeniglngen: R. Muider; g. de Kennemer Turnkring: J. Hop; h. de Haarlemsche Athletiek Vereeniging „Haarlem": H. A. van der Meij; i. de Haarlemsche Korfbalbond: J. F. H- Pruschen; j. de Nederl. Bond voor Lichamelijke Op voeding afd. Haarlem: Dr. W. E. Merens; k. de Vereeniging van Leeraren en Onder wijzers in de Lichamelijke Oefening in Ne derland, afd. Haarlem: J. Admiraal; 1. de Nederl. Arbeiders Sportbond; F. C. Gies; m. de R.K. Commissie voor Lichamelijke Opvoeding te Haarlem: L. F. Esser: n. de gezamenlijke Haarlemsche Prot. Christ, sportorganisaties: D. C. van Alewijk; Tot leden-raadsleden dezer commissie de heeren Wolff, Adrian en Keerwolf. Tot hoofd van de school voor Voorberei dend L. O. no. 1 (Jansstraat) mej. S. Kam- minga Bruyn te Enkhuizen. T ot bacterioloog-seroloog-pa fcholoog-ana- toom den heer O. H. Dijkstra, thans als zoo danig tijdelijk wex-kzaam. Ongeregeldheden op 1 Mei. De heer Joosten had vragen aan B. en W. gesteld betreffende de op 1 Mei-dag op straat plaats gehad hebbende ongeregeldhe den. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. de meening van den Commissaris van Politie gevraagd hebben. Het is niet gebleken clat de ongeregeldheden gericht waren tegen de 1-Mei-demonstratie. Tijdens de opstelling van den optocht is alleen door enkele jon gens geroepen „Oranje boven". Terwijl de optocht rondtrok zijn geen ongeregeldheden voorgekomen. Alleen toen de demonstran ten al in het Gem. Concertgebouw waren, zijn eenige ongeregeldheden voorgekomen, blijkbaar uitgelokt door opgeschoten jon gens. Blijkbaar is het feit, dat in de pers nog al aandacht geschonken is aan de onlusten op den 1-Meidag in steden in andere 'landen, aanleiding geweest voor menschen om des avonds naar de Groote Markt te trekken, in de verwachting dat daar ongeregeldheden zouden voorkomen. Spreker gaf den heer Joosten In ovex-weging met deze verklaringen genoegen te nemen en het volgend jaar tij dig met B. en W. te overleggen, hoe ongere- gelheden voorkomen zouden kunnen wor den. De heer Joosten zei. dat hij geen ver wijt tegen de politie heeft geuit, omdat hij geen reden heeft om aanmerkingen te ma ken. Maar hebbexi B. en W. voor zioh zelf geen meening hoe het komt, dat nu al eenige jaren achter elkaar ongex-egeldheden op den 1 Meidag zijn voorgekomen. Kan het ook komen door de viering van den 30sten April. Het gaat met die feestvoering niet in opgaande lijn. Het wordt meer kermis- jool. Bij de jongelui komt blijkbaar de zucht om de kermisstemming nog eens op den 1-Meidag voort te zetten. Een kermisverma- kelijkheid is de vroolijke keuken: het stuk gooien van vooi-werpen. Het eigenaardige is, dat er in andex-e steden geen ongeregeldhe den zijn op den 1-Meidag. Spreker zou het betreuren als de opmerking van spreker ten gevolge zou hebben, dat de politie straffer zou gaan optreden en dan zouden er onge lukken gebeurexx, die np gelukkig uitgebleven zijn. De Voorzitter: laten wij het volgend jaar nog eens tijdig overleggen. De heer Bijvoet: Ik heb den indruk dat men een stok heeft willen vinden om den hond te slaan. Men heeft de feestelijk heden op 30 April willen aangrijpen om de 1-Mei-relletjes te verklai-en, maar dat is on rechtvaardig. Het zijn kwajongensstreken en die moet men niet schrijven op rekening van de feestvierders op 30 April. Ik ben er zoo zei spreker van ovex'tuigd, dat de ver stoorders van de 1-Meirust niet gezocht moeten worden onder de feestvierders van 30 April. Het ontstaan der x-elletjes op 1 Mei moet. gedeeltelijk verklaard worden uit het feit, dat een deel der pers, spreker noemde de Telegraaf, al sinds eenige jaren de relletjes op 1 Mei te Haarlem als zeer ernstig voorstelt. Dit maakt, dat er op 1 Mei menschen naar de Groote Markt trekken in de vei-wachting dat er relletjes voorkomen. De heer Klein dankte voor de toezegging van den voorzitter. Nu de sociaal-democx-a- ten getoond hebben hun 1 Meidag rustig te willen vieren, moet de gemeente medewer ken om dit mogelijk te maken. Vragen der communisten. De heeren Peper en Oversteegen hadden de volgende vragen gesteld: le. Bij de van gemeentewege uit te voe ren werken, wordt sinds eenigen tijd een i-ouleermgssysteem gevolgd, waardoor het mogelijk is, dat beurtelings alle daarvoor in aanmerking komende werkloozen gedurende eenigen tijd loonenden arbeid vinden, Is het. B. en W. bekend, dat bij de toepas sing van die rouleering, een zoodanige wil lekeur heerscht, dat geschikte arbeidei-s nooit, of zeer sporadisch, aan dat werk ge zet worden, terwijl anderen, schier ononder broken, aan het wex-k blijven? Zijn B. en W. bereid aan dezen tot onaan gename toestanden leidenden gang van zaken, een einde te maken? 2e. Daar de aannemer van het werk minder loon voor het voegen betaalde, dan sinds eenige jaren voor dit werk gebruikelijk is. is er bij den bouw van de R.K. school aan de Brouwerskade een conflict uitgebroken tusschen de arbeidersorganisatie en de bouw vakpatroons. Als een gevolg daarvan zijn de leden van bovenbedoelde organisatie ook uitgesloten bij den bouw van een school aan de Zomer- vaart. Zijn B. en W. bereid, daar toch beide wer ken door de gemeente gefinancierd, en onder gemeentelijk toezicht worden uitge voerd. zoodanige bemiddeling te verleenen, dat onder de gebx-uikelijke loon- en besteks- vooi-waarden het werk kan worden voort gezet? 3e. Aan een aantal gemeentelijke lagere scholen wellicht aan alle zijn aan dc leerlingen op één der laatste dagen, boekjes uitgereikt, die, onder den schijn den kinde ren de regelen van het verkeer bij te bren gen. de meest platte reclame voor een par ticuliere onderneming inhouden. Zijn B. en W. niet van meening, dat een dergelijke exploitatie van de bij het lager onderwijs schoolgaande kinderen fout is, af gekeurd en voortaan verboden moet worden? Wethouder Mr. Heerkens Thijssen deelde mede. dat het rouleeringssysteem geen wet der Meden en Perzen is. Aan de Brouwerskade wordt geen school gebouwd, maar een Kinderhuis. De Wethouder van ondex-wijs, de heer Ro od e n b u r g zei, wat de derde vi-aag be treft, dat het de aandacht ontgaan was, dat het een reclame-boekje was. In het vervolg zal zoo'n boekje niet meer op de scholen uit- I gereikt worden. De heer Peper hield vol, dat men er bij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cts. per regeL FOTOGRAFISCH ATELIER „RICH E" Gr. Houtstr. 169 I FAMILIE- EN BRÜIUS- Openbare Werken op uit is, wat de werkver- schaffiiig beti-eft, vriendjes te kweeken. Het is noodig dat er eerlijker wordt opgetreden. Al wordt er geen school aan de Brouwers kade gebouwd, hetzelfde geval doet zich voor bij den bouw van een school aan de Zomer- vaart. Er is reden voor de gemeente om in deze te bemiddelen. Spreker bleef de platte reclame van het schoolboekje afkeuren. Hoe zijn er school hoofden geweest die dit boekje hebben toe gelaten. De heer Klein zei. dat hij ook klachten over het rouleeringssysteem heeft ontvangen. Spreker zal die aan den wethouder geven om een ondex-zoek te kunnen instellen. De heer Klein Schiphorst zei dat de heer Peper onjuist ingelicht is wat de quaestie der voegers betreft. De organisaties, ook die van de partij van den heer Peper hebben een loon van 80 cent per uur voor de voegers vastgesteld. De voegers hebben aan de Brouwerskade verleden week nog f 1.23 per uur geëischt. De voegers-organisatie is met de Patroonsorganisatie overeengekomen, dat onderhandeld zou worden over het loon te Haarlem. Er is toen vastgesteld, dat de patroons het recht hebben ook voegers van buiten aan te nemen. De aannemer van het werk aan de Brouwex-skade heeft toen ge bruik gemaakt van zijn recht om voegers van elders aan te nemen. Die voegers van buiten hebben gewerkt tegen 0.50 per M2„ waarbij zij 1.23 in het uur verdiend hebben. Daar uit blijkt, dat 0.50 voor Haarlem hoog ge noeg is. De voegers uit Haarlem hebben de voegers van elders evenwel overgehaald om hier niet langer te werken. Het gevolg is, dat nu alle voegwerk bij de georganiseerde Haarlemsche patroons stil ligt. Al zal het 5 jaar duren, het werk blijft stilliggen tot de voegers inzien, dat zij een gemaakte overeen komst moeten nakomen. De heer O ver stee gen: De voegers uit Haarlem hadden bezwaar tegen de werklieden van buiten omdat zij beneden het loon werk ten. Het is gewenscht, dat B. en W. eens een nauwkeurig onderzoek instellen naar het rouleeringssysteem bij de wex-kverschaffing en de houding van den opzichter die daarbij betrokken is. De heer Peper: het tarief voor voegwerk te Haarlem was 0.60. Het conflict is ont staan, doordat de aannemer aan de Brou werskade 0.50 betaald heeft. Mr. HeerkensThij ssen: elke klacht inzake het rouleeringssysteem die inkomt zullen B. en W. onderzoeken. Ingekomen stukken. Ingekomen was een vei"zoekschrift van mejuffrouw A. J. A. von Wolzogen Kühr om eervol ontslag als leerares aan de Middel- bare school voor meisjes met 5-jarigen cursus met ingang van 1 September 1930. Ook waren ingekomen besluiten van Ge deputeerde Staten, waarbij de bedragen, be doeld in de artikelen 9, 17, eerste lid, exi 18, eerste lid, van het Koninklijk Besluit van 4 November 1929, inzake i-ogellng van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en, de Gemeenten, zijn vastgesteld op 7.881.343 65 voor wat betreft de uitgaven voor politie, onderwijs en armenzorg, op 3.070.636,22 voor wat betreft de inkomstenbelasting en op 128.918,34 voor wat betreft de opcenten op de vermogensbelasting. Ged. Staten hebben goedgekeurd de raads besluiten van 5 Maart 1930 tot het verleenen van een voorschot aan de Coöperatieve Woningvei'eeniging voor Trampersoneel „Eigen Haard" G.A.; 19 Maart 1930 tot het verleenen van een voorschot aan de Coöpe ratieve Woningvereeniging „Eigen Woning" GA.: en 16 April 1930 tot overschijving van de huur van grond, verhuurd aan B. Alberts, op naam van het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland. Te 5 3/4 uur werd de zitting gesloten. DELFTSCHE STUDENTEN GESCHORST. WEGENS DEN INVAL IN HET PALEIS. De Senaat van het Delftsch Studenten corps heeft zich genoodzaakt gezien, twee leden, wegens het gebeurde op 11 Mei j.l. te Amsterdam, te schorsen voor den maximalen wettelijken termijn, meldt de Tel. VERVALSCHING VAN EEN VERSTER Het O.M. bij het Gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag in hooger beroep tegen een Larensch Kunsthandelaar en restaixrateur van schilderijen wegens vervalsching door het plaatsen van de handteekening van Floris Verster onder een schilderij bevesti ging van het vonnis der Rechtbank gevraagd en veroordeeling tot een gevangenisstraf van vier maanden. GLADHEID VAN ASFALTWEGEN De besturen van den A N W. B. en van de K. N. A. C. hebben zich met een adres tot den minister van Waterstaat gericht, waarin zij verzoeken een onderzoek te doen instellen welke van de thans bestaande asfaltwegen aan het euvel van gladheid lijden en deze wegen afdoende te verbeteren. HULDIGING VAN MGR. JANSEN Een groot aantal Katholieke vereenigingen te Utrecht heeft besloten tot een huldiging op 15 Juni vaiT den nieuwen aartsbisschop, mgr. J. H. G. Jansen. LODEWIJK VAN MIEROI» ERNSTIG ZIEK. Het verloop van de ziekte van Lodewijk van Mierop. den bekenden publicist en leider van de Rein Leven Beweging heeft een zeer ern stige wending genomen. DE VERDTT^TT-RTNG VAN 70.000 TE ROTTERDAM Dinsdag heeft dc boekhouder, die zich aan verduistering van pl.m. 70.00O ten nadeele van de Maatschappij voor S~,-"»eoscre.diet. in liquidatie te Rotterdam zou hebben schuldig gemaakt., zich bij de politie aangemeld. De man heeft een voorloopige bekentenis afge- Vigd. Hij zal nader worden gehoord.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10