Het woord is aan... Auto te water. 47e Jaargang No. 14388 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 20 Mei 1930 HAARLEM S DAGBLAD pirecteure.ni j. c peereboom en p. w. peereboom. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER hoofdredacteur* robert peereboom ABONNEMENTEN: per week 0.2754. met Geitlostreerd Zondagsblad f032 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd ie (kom der gemeente) /3Y7J4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Loase nemmers ƒ0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden /(L57)4, franco per post. Butcmx: Groote Hoetstraat f3 Drukkerij: Zokkr Bdtenspaarns 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdrtdacts* 15054 Redsctis 10600 Administratie 10724, 1482S Drukker* 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN t \-5 regel. 1.75. elke regel meer 0JS. fO/lO per regel Redoctse bij aboooetaeoC Vraag ca Aanbod 14 regels O.öQ, c&a regel meer 0.L3, batten Arrood. dubbele prijs Ons* Groentjes (Dinsdag; Dooderdag en Zaterdag) 14 reg. 0-25. elke regel meer 0.HX «Hst. A coot act. Gratis Ongevallenverzekering toot Weekabooné*. Uitkee ringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet erf Oog I 400.-, Duim f 250.-, Wip ringe* 1 150^, Elke andere vinger f 50.-, Arm- erf Beenbreuk 1100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN EERST i- BLAD HET HAARLEM'S DAGBLAD CONCERT. Wij maken met genoegen melding van het feit, dat wij van verscheiden lezers schrif telijke dankbetuigingen ontvingen naar aan leiding van het door ons blad georganiseerde concert in de Groote Kerk. Allen getuigen van het groote muzikale genot, dat deze avond hun verschaft heeft. In de eerste plaats voor mevrouw Jo Vincent, mej. Annie Woud en den heer George Robert, die ons zooveel schoonheid gaven, zullen deze dank betuigingen een reden tot groote voldoening zijn. Ook voor ons. INDISCHE VORSTEN TE IJMUIDEN Eenige Indische vorsten "brachten Maandag een bezoek aan IJmuiden en bezichtigden de Rijksvischhallen. Van links naar rechts, de heer en: J. D. Heykoop, haltechef, Raden M. N. Partono Handonojoto, distritshoofd van yVoeronoto, C. Oud, onder-directeur van het Staatsvisscherijbedrijf, Raden A. A. Moha mad Achmad, Regent van Koeninjan, Mr. S. Cohen Fzn., Raden Adipati Ario Tjakra- ningrat, Regent van Bangkalan en F. J. H. pchreiders, directeur van het Staatsvissche rijbedrijf. SCHATGRAVER». \'Met frisschen moed bezield. MEN GRAAFT OP VERSCHILLENDE PLAATSEN. Gisteren rijn wij weer eens ëen kijkje gaan hemen in Zaandam. De jongste berichten waren namelijk weer zeer positief gesteld en onze Zaansche zegslieden waren van mee ning dat Maandag wel eens belangrijke re sultaten zou kunnen opleveren. Dit is nu wel niet het geval geweest, doch onze bevindingen zijn in ieder geval wel de moeite van het vertellen waard. Men graaft thans op drie plaatsen. Ten eerste op het terrein van den stalhouder Ros, dat aan het Oude Kerkhof grenst. Men heeft daar twee groeven gemaakt. In één van deze, die naast het fundament van een nog maar kort ge leden afgebroken huis ligt, heeft men tal van houten resten bloot gelegd. Wij kregen sterk den indruk, dat men in het ongeveer vijf meter diepe gat een gedeelte van een oude schuit had bloot gelegd. Bovendien stiet men bij het graven telkens op oude palen, zooals men die thans aan de schoeiïng van een wal kant ziet staan. Tenslotte werd er bij bijna iedere schep, veen. turf en vergane stroo resten naar boven gebracht. Hanns Lanahirt onderzocht nauwkeurig iedere potscherf Voorts zagen wij tusschen veen en kleiklom- pen, talrijke overblijfselen van mossel schelpen. Het tweede gat op het terrein is nog niet diep. Men heeft hier een waterader bloot gelegd, die Maandagmiddag 5 uur nog niet gestopt was. Tenslotte heeft men een diepe kuil ge maakt op het oude kerkhof, naast de groote kuil waarin men de laatste weken heeft ge zocht en die nu dichtgegooid is. Het schijnt de bedoeling te zijn dat men in deze nieuwe groeve, zijdelingsche uithollingen maakt. Men was daar tenminste Maandagmiddag mee bezig. Er wordt op het oogenblik in ieder geval meer gevonden dan verleden week al is het niet allemaal goud wat er blinktMaar Madame Sylvia heeft voorloopig voorspeld, dat men voortdurend op hout zal stuiten. En dat klopt. Er zitten palen, wanden en vloeren Anatole France: ,Jk heb rumoer noodig. Als tk aTleen ben, lees ik, als ik gestoord wordt.... schrijf ik!" in den grond, gedeeltelijk verteerd, gedeelte lijk nog in vrij goeden staat. In ieder geval komt het ons voor dat er op het oogenblik „meer muziek'' in de zaak zit. De Duitscher Langhirt is optimistischer dan ooit. Hij vertelde dat men gewerkt heeft met radiogolven, volgens een Duitsch procédé en met Duitsche instrumenten, en dat het re sultaat van deze onderzoekingen de bevin dingen van Ir. Friedersdorff dekken; men zal binnenkort waarschijnlijk op 7 plaatsen tegelijk gaan werken. In het Lijkenhuisje, op het Kerkhof, in een mand, liggen de resten van het beeld dat men Zondag te voorschijn heeft gebracht. Het is een hol afgietsel van een meisjesfiguur, in Romeinschen trant, een naar het ons voorkomt waardeloos beeldje, zooals men ze thans nog wel in enkele tuinen ziet staan. 'Vaz Dias meldt ons nog: Nog steeds wordt de Zaandamsche schat- graverij onvermoeid voortgezet. Vanmorgen hebben wij weer eens een bezoek gebracht aan deze moderne goudmijnen. De werkzaam heden zijn nu verdeeld. Toen we het gangetje naast den goudsmidswinkel waren doorge gaan kwamen we op het terrein waar vroeger een stalhouderij stond. Deze is gesloopt en de gemeente heeft op de vrijgekomen plaat-s een weg geprojecteerd. Maar volgens de nieuwste aanwijzingen zouden ook hier goud en edelgesteenten in den grond begraven zijn. Met frisschen moed zijn een drietal ar beiders vanmorgen begonnen te graven Naast de oude put, aan de Noordzijde van het kerkhof is men op een ander punt be gonnen en wel naar de aanwijzingen van een Duitsch ingenieur, die ook op het terrein van Mr. Blaupot ten Cate te Kootwijk kortgele den opgravingen heeft verricht en daar re sultaten heeft bereikt. Ook deze wist langs wetenschappelijken weg, met zekerheid te zeggen, dat op de plaats waar het graafwerk nu is begonnen, goud, edelgesteente en kunstvoorwerpen zijn begraven. Onverdro ten en vol vertrouwen werken de arbeiders verderzekerder dan ooit van de gouden toekomst van Zaandam Zaandam wordt meer en meer door de goudkoorts aangetast, zoo ontving Madame Sylvia, die gisteren weer naar Berlijn is ver trokken, van een Zaandamschen molenaar een brief, waarin hij haar schreef, dat op de plaats waar zijn molen stond, vroeger een klooster had gestaan. De fundamenten en enkele gewelven waren nog intact gebleven. Nu verzocht hij Madame Sylvia ook hier haar krachten eens te beproeven, want hij was er van overtuigd, dat er onder zijn molen schatten waren begraven. De molenaar is blijkbaar een practisch Hollander, hij vroeg n.l. prijsopgave van Madame Sylvia's experimenten. Ook de man, die vroeger in de gesloopte stalhouderij woonde wist zich nog verhalen te herinneren van zijn grootvader, waarin gesproken werd van begraven schatten. Trouwens, zoo vertelde een der Duitsche ingenieurs, er komen hier lederen dag men- schen, die advies geven, en die verhalen ko men doen over begraven kostbaarheden, maar wij zijn vol vertrouwen in de aanwij zingen van Madame Sylvia, U weet, veel van haar voorspellingen zijn reeds waar ge maakt. En inderdaad, ook nu weer werden half vergane planken naar boven gebracht, juist zooals Madame Sylvia had voorspeld. Wat de onderaardsche gang betreft, dit heeft met de schat weinig te maken, de in gang hiervan zou trouwens reeds veel vroe ger door spelende kinderen zijn ontdekt. ONTPLOFFING IN DUITSCHE DROGISTERIJ. 2 DOODEN, 3 GEWONDEN. OFFENBACH a. MAIN 19 Mei (VD 1 In de kelderruimten van een drogisterij ont- Dlofte hedenavond tegen 7 uur door nog niet bekende oorzaak een koolzuurflesch. In den kelder bevonden zich op het ooeenblik der ontploffing 5 menschen, waarvan er 2 op slag gedood werden. De drie anderen bekwamen zware verwondingen en moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. De vrouw van den eigenaar die te hulp snelde werd even eens door brandwonden overdekt. De on middellijk gealarmeerde brandweer kon de brand intijds blusschen. Heden, Dinsdagmorgen, om kwart over 7, reed een auto op den Kampersingel, tegen over de Kamperstraat, in de richting Am sterdam. Door de gladheid van het nieuwe asphalt slipte de auto en geraakte over den trottoir band heen te water. De twee inzittenden, een dame en een heer, werden door handreiking op het droge ge bracht. De auto werd gelicht. GESCHENK VAN LAREN VOOR HET GOUVERNEMENTS GEBOUW. Ook de gemeente Laren heeft een ge schenk willen aanbieden voor het Provincie huis van Noord-HoUand. En natuurlijk koos het dorp der kunstschilders daarvoor een schilderij, voorstellende de nieuwe St. Jans- kerk. Er werden verschillende kunstschilders uitgenoodigd om een ontwerp te vervaardi gen. De nestor der Larensche kunstschilders de heer Evert Pieters won den kamp en ver vaardigde het hierbij afgebeelde doek, dat 2 M. hoog en 1.80 M. breed is. In den loop dezer week zal het te Haar lem aankomen en officieel in ontvangst wor den genomen. De kunstenaar is hier afgebeeld bij zijn werk. Jack Hylton's Band met den leider in het mïd-len, bij aankomst in Den Haag. Het klassieke voorkomen van een Engelsch tou rist eng ezelschap is wel ietwat anders. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN ARMENIë. BOEKAREST, 19 Mei (VX>.) De over vloedige regens der laatste dagen hebben in Roemenië groote overstroomingen veroor zaakt. In Boekowina staan bijna het geheele district Radautz en vele deelen van de stad Czernowitz onder water. Ook andere steden zijn overstroomd. Tal van rivieren zijn bui ten haar oevers getreden. Honderden inwo ners hebben hunne woningen moeten ont ruimen, meer dan 100 gezinnen werden door brandweerbrigades en politie in veiligheid gebracht. In het district Roman is de Moldau bulten hare oevers getreden, waardoor 200 huizen onder water staan. De rivieren Alt en Jiu zijn 3 Meter gestegen. De door de overstroomin gen aangerichte schade is zeer groot. Het spoorwegverkeer is op vele plaatsen gestag neerd. Politie en militairen zijn gerequlreerd voor hulpverleening in de overstroomde ge bieden. GROOTE BRAND TE CAïRO. LONDEN, 19 Mei (V.D. Bij een grooten brand in de fabrlekswijk van Cairo zijn he den 20 personen gedood. Er werden 226 wo ningen in de asch gelegd. Te Bcnisale (Boven-Egypte) werden door twee branden 97 huizen verwoest. Er kwamen 6 personen ln de vlammen om. BIJGEDACHTEN. (Het Landbouwproefstation te New Jersey in Amerika meldt, dat het vriendelijke niet-steken- de bijen heeft geproduceerd.) Als een leek ln bijenzaken Leg ik steeds een diep ontzag Voor gevreesde bijgedachten Van het bijvolk aan den dag, Als ik op een zomerwandling Ergens bijgeluiden hoor Ga ik, wars van bijbedoeling. Er als regel snel van door; Want een bij mag bij mij klein zijn, Maar hij is zoo deksels vlug En wanneer hij heeft gestoken Steek hem dan maar eens terug, Maar nu heeft men in de staten In het groot een bij gekweekt, Waarmee rustig valt te praten Daar 't een bij is die niet steekt. Tjonge, die Amerikanen Zijn toch bij en bijdehand Hier is weer een bijverdienste Voor dit ai zoo rijke land. Het is haast een revolutie In de bijenmaatschappij. Het kan dienen dit bij-voorbeeld Als de goedgezinde bij Als mijn weg weer tusschenbelen Tusschen bijen door mocht gaan, Neem ik straks niet meer de boenen Maar blijf er gerust bij staan, Dat wil zeggen als een voorzorg Kijk ik eerst nog even na, Of ze allen zijn gestempeld: Made in Jersey, U. S. A. P. GASUS. STAKING VAN BRANDSTOF WERKERS. Bij de firma van Staveren is hedenochtend een conflict met de brandstofwerkers ont staan. De leden van de Federatie van Trans portarbeiders verhinderden namelijk het personeel in vasten dienst bij de firma van Staveren een schip met brandstoffen te lossen. Nadat zij tevergeefs gepoogd hadden het vaste personeel over te halen den arbeid neer te leggen, gingen zij tot scherper op treden over, door de loopplanken van het schip te trekken waardoor voortgang van den arbeid werd verhinderd. De Federatie van Transportarbeiders stelt namelijk den eisch, dat ook voor het vaste personeel de lossing door acht man moet geschieden, doch de aan de Brandstoffen- handelaren toegezonden arbeidsvoorwaar den spreken voor wat de lossing der schepen betreft alleen over losse arbeiders. Men kan trouwens ook hieromtrent geen eisch stellen daar de handelaar, als hij dit wenscht, wel drie maanden over de lossing kan doen en het met één vasten knecht ver richten kan. Naar wij vernemen wordt dit optreden van de Federatie niet door den RJC. Bond en den Centralen Bond van Transportarbeiders ge steund. Integendeel, deze organisaties ach ten dit optreden in strijd met afspraak tusschen de besturen gemaakt. ROOFOVERVAL OP TRAM CONDUCTEURS. DRESDEN, 19 Mei (VD.) Twee tramcon ducteurs, die gisteravond na 8 uur een geld zak met meer dan 8000 mark bij het kantoor der gemeentetram te Dresden moesten afle veren, werden in de smalle Malergasse door twee onbekenden overvallen. Een der roovers loste een aantal revoh'erschoten waardoor de eene conducteur aan den arm en den schou der getroffen werd, terwijl de ander door slagen, waarschijnlijk met een knuppel toe gebracht, gewond werd. De roovers wisten in een auto met de geldzak te ontkomen, Het Belangrijkste De etalage-week der Groote Houtstraat* vereen iglng. (5e en 6c blad van dit nummer) De opening van het ,Jtusthuis Spaar en Hout", (4e blad. Ie pagj. De algemeene vergadering van de Ned. Ver- eeniging van Huisvrouwen. (4de blad, le pag.). Het Havenvraagstuk. (le blad, 2e pag.). De toestand in Britsch-Indië. (2e blad, le pag.)' Briand's plan inzake den Europeeschen Sta tenbond. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ent. R. P.: Affaire MiUet. (le blad, le pag.Y J. Traast (directeur van dé Handelsschool voor verkoopsters, AmsterdamKijkers Koopers - Klanten - vaste klanten: naar aanleiding van de Etalageweek der Groote Houtstraat-vereeniging) (6e blad, le pag.) De moderne winkelier en zijn etalage (n. a. v. de etalageweek der Groote Houtstraat- vereeniging), (6e blad, le pag.) Jhr. J. C. Mollerus: De Etalage (n. a. v. de etalageweek der Groote Houtstraatver ee niging). (5e blad, 2e pag.)' C. J. v. T. De Groote Houtstraat. Eenige eeuwen historie. (5e blad, le pag.) Langs de straat: Haarlem's Broadway. (5e blad, le pag.) C. J. Groothof f: Door de Internationale Voetbalwereld. (3e blad, 2e pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad.) HAAR! EM. 20 Mei. Affaire Millet. Fransche strafprocessen, voorzoover zij bulten de grenzen de aandacht trokken, onderscheidden zich vroeger alleen in het tragische genre. Daarna kwam het tijdperk van de vrijgesproken moordenaars in de „crimes passionels", waarvan de juries in het département de la Seine een soort ge woonte schenen te maken. Jaren geleden schreef de Parijsche journalist Clément Vautel er een venijnige satire op. waarin hij den Bond van Vrijgesproken Moordenaars een vergadering in een café liet houden. De zeer merkwaardige debatten werden te mid dernacht plotseling beëindigd door den voorzitter, die erop wees dat men geen nachtpermissie had aangevraagd en dat men, doorgaande, de wet zou overtreden! De vergadering gaf teekenen van afschuw bij deze ontzettende gedachte, en ging haastig uiteen. Tegenwoordig hoort men weinig meer van vrijgesproken moordenaars. Het min of meer komische genre van strafproces is erop ge volgd. Eerst was er de affaire-Léon Daudet. waarbij de veroordeelde uit „La Santé" werd losgelaten door een listigen truc van zijn vriendjes. ,Jes Camelots du Roy", die de Pa rijsche Justitie een erg mal figuur lieten slaan. Daarop de affaire-Hanau, gezegd ..de la Gazette du Franc", waarbij de heldtn-in- het-stuk de eene wonderlijke daad na de an dere bedreef, waarin de helft van de proces stukken verdween, en die nog steeds niet uit is. Madame Hanau is nu te bloedarm om te verschijnen, of houdt zich bloedarm het geen ook heel wel mogelijk lijkt te wezen en zelfs de rechters en de verdedigers zijn geneigd tot humoristische beschouwingen. Het Fransche strafproces, altijd veelbewo gen, altijd stormachtig, evolueert wel door merkwaardige phasen. In afwachting van Mme. Hanau's herstel houdt men zich nu bezig met de affaire der valsche Millets. De hoofdschuldige, Millet's laakbare kleinzoon, heeft al volmondig be kend. Hij heeft verteld hoe hij zich naar Londen begaf om met de, Thompson Gallery te onderhandelen over den aankoop van ze ven schilderijen, alle gesigneerd Millet. Dit zaakje bracht den kleinzoon-oplichter 400.000 francs op. Er was by de zeven schilderijen één echte Mille*, en met den verkoop van dat stuk had hU nu Juist de grootste moeite Het is al duidelijk: ook deze „grande af faire" beweegt zich al weer sterk in de ko mische richting. En geen wonder. Ofschoon de kleinzoon Millet een oplichter Is, die ook zijn vriend en medewerker Cazot bedrogen schijnt te hebben, kan men niet erg zwaartillend zUn ten opzichte van het lot van de slachtoffers, die geweldige sommen voor de vervalschte stukken hebben betaald. Er zUn ongetwyfeld veel snobs by, verscheidene ezels, en een aantal van die kunstminnaars, wier verzamelingen eigenlijk voorraden moesten heeten. zy dryven dilettantischen handel in scnilderijen, terwyi zy zich veelal als kunst- aanbidders en vooral kunst-deskundisen voordoen. Dat men hen uitlacht, als zi) er invliegen, kan niemand verbazen. Ik heb er wel eens ontmoet, die er zich geweldig op lieten voorstaan dat zy van den een of an deren Jongen kunstenaar, die in de per. rie zat, voor een prikje een prachtig doek nad-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1