Het woord is aan... LANGS DE STRAAT. Het Belangrijkste 47e Jaargang No. 14390 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 22 Mei 1930 HAARLEM S DAGBLAD plRECTEUREN: J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEURS ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0-2754. met Geïllustreerd Zondagsblad /0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57)4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers (106. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 10-57 J4, franco per post. Bureaux: Groot* Houtstraat 33 DrukkerijZuider Bmtenapaaroe 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1-^5 regel, 1-75. elke regel meer 0-35. Reclame* /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 0.6<V elke regel meer /0.15. buiten Ar rond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dmsda®, Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. f 0.25. elke regel meer 0.10. ttftsL i contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeriagen: Levenslange ocgeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet ©I Oog I 400.-, Daim I 250.-, Wijsvinger 1 150.-, Elke andere vinger I 50.-, Arm- of Beenbreak f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD J. C. PEEREBOOM. Naar aanleiding van de vele belangstel lende informaties die tot ons gericht worden, deelen wij mede dat eenige verbetering is ingetreden in den toestand van onzen oud sten directeur, den heer J. C. Peereboom, die sinds eenige weken ernstig ongesteld is. EEN NIEUWE ATTRACTIE. Wij vestigen de aandacht van onze leze ressen heden op een nieuw element in onze Femina pagina. Wij hebben ons namelijk voor dit wekelijksch bijvoegsel de medewer king verzekerd van de dames Willy Scher- melé en Bep Otten, die respectievelijk als teekenares en schrijfster op dit terrein hun sporen reeds verdiend hebben. Zij zullen, samenwerkende, iedere week hun aandeel hebben aan dit bijvoegsel, waaraan daardoor een nieuwe attractie wordt verleend, die zeker de waardeering onzer lezeressen deel achtig zal worden. GROOTE HOEVEELHEID GOUD GEVONDEN. Uit Formosa wordt gemeld, dat men daar bij graafwerk in alluviale aardlagen, een groote hoeveelheid goud heeft gevonden, naar schatting voor een waarde van 400 millioen pond sterling. HET HAVENVRAAGSTUK. Meer laad-, los- en overlaat- gelegenheden. OVER HET VUILRAK. In zijn laatste vergadering heeft cle ge meenteraad een bedrag van f 190.000 gevo teerd voor het verbreeden vaji den Spaarn- damschenweg en het maken van een kade muur langs het Spaarne tusschen de Paul Krugervaart en den bestaanden loswal bij het terrein van de vroegere gasfabriek van Schoten. Spoedige uitvoering van dat werk is ge- wenscht, immers de gelegenheid voor lossen- en laden in het Noordelijk deel der ge meente is gering, terwijl toch de meeste ma terialen voor bouwwerken daar moeten wor den verbruikt en dus ook moeten worden ge lost. Bovendien wordt daar veel materiaal ge lost voor Bloemendaal's wegenbouw. De komende verbetering zal dan ook van groot belang zijn voor de snelle uitbreiding en bebouwing van de terreinen in Haarlem- Noord en de nog onbebouwde strook tus schen Haarlem en Bloemendaal. Er is in dertijd gedacht over de mogelijkheid om de Delft bevaarbaar te maken voor den aan voer van bouwmaterialen in dit gebied, maar dit bleek op onoverkomelijke bezwaren te stuiten. Het departement Haarlem der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel be nevens een groot aantal belanghebbende industrieelen hebben thans, zooals onze le zers weten het verzoek aan het gemeente bestuur gedaan om een kademuur te ma ken langs het Vuilrak. In dit adres wordt herinnerd aan de door het gemeentebestuur indertijd benoemde commissie v.oor de bestudeering van de ha venplannen. Opgemerkt wordt, dat. een on derzoek dopr het departementsbestuur in gesteld bij groote industrieele- en handels bedrijven te Haarlem, aan het licht gesteld heeft dat de wenschen in deze kringen volstrekt niet gaan in de richting van kostbare haven werken of van een algeheele verplaatsing van het goederenstation aan de Westergracht naar den Noordoostelijken Spaarne-oeve-. Daarentegen bleek wel in onverminderde mate behoefte te bestaan aan een eenvou dige overlaad-gelegenheid aan dit vaarwa ter en men was het er algemeen over eens, dat in de tegenwoordige omstandigheden een doeltreffende en naar men meende, econo mische oplossing gevonden zou kunnen wor den in een kade-aanleg aan het Vuilrak en een doortrekking door de Ned. Spoorwegen van de spoorlijn langs de gasfabriek tot aan dezen loswal, welke medewerking, dan od grond van de in 1909 door de H. IJ. S. M. te dezen gedane toezegging zou kunnen worden ingeroeoen. Bovendien werd nog de wensch geuit dat mede voor een behoorlijken toe gangsweg voor vrachtautoverkeer zal wor den zorg gedragen. Tot zoover het bedoelde adres. Het Vuilrak is een watertje cat van het Noorder Buiten Spaarne achter de gasfabriek om en langs den Ouden weg naar de Liede loopt Alleen het begin van dit vaartje is be vaarbaar. Dit stuk werd destijds verbreed en uitgediept omdat daar de steenkolenschepen voor de lichtfabrieken gelost worden. Een groote moeilijkheid is steeds geweest, dat slechts één schip tegelijk in het Vuilrak kan meren, terwijl de op lossing wachtende groote schepen alle in het N3 Spaarne lig plaats moeten nemen, tot grooten hinder dik wijls voor de scheepvaart en daar geves tigde fabrieken. Vijf a zes groote schepen liggen daar soms eenige dagen en versperren voor een gedeelte de doorvaart en maken de ioswallen voor andere schepen onbruikbaar. Bij inwilliging van het aangehaalde ver- gpek zouden die schepen ligplaats kunnen Seneca Er teas nimmer een groote geest zonder een ziceem van waanzin. Woensdag had te Amsterdam vóór het Concertgebouw een zanghulde plaats voorde Koningin en Prinses Juliana door gezamenlijke R.K. Koren. De Prinses in gesprek met den dirigent, den heer Louis Schwiretz. nemen in het Vuilrak, zoodat het N. B. Spaarne voor de scheepvaart vrij blijven kan. Indertijd is het plan geopperd om net Vuilrak tot de Liede te verbreeden en be vaarbaar te maken. Ais dan ook in de Liede en den Mooien Hel een vaargeul zou worden uitgediept zou Haarlem een haven-eiland krijgen dat omsloten wordt door het Spaarne, het Vuilrak, de Liede en den Mooien Hel. Uit raadskringen vernamen wij, dat blijk baar veel gevoeld wordt voor inwilliging van het verzoek van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel Het Vuilrak kan dan op den duur net zoover verbreed worden als de behoeften noodig maken. Er zal vermoe delijk in een der eerstvolgende raadszittingen op aangedrongen worden, dat nu spoedig een rapport zal ontvangen worden van de commissie voor de havenplannen. Nader vernemen wij, dat de havencommissie dezer dagen vergaderd heeft. Uitvoering van he tplan in het adres van het departement Haarlem van de Mij. voor Nijverheid en Handel ontwikkeld, is zonder meer niet mogelijk. Wil de scheepvaart baat hebben van een verbreeding van het Vuilrak, dan moer daar toch ook een zwaaikom ge maakt worden. Indertijd hebben de belanghebbende in dustrieelen f 60.000 aan de gemeente aan geboden als bijdrage in de kosten van haven werken. Dit is evenwel 15 jaar geleden. Zijn wij- wel ingelicht, dan wordt gemeend, dat di. aanbod in den loop der tijden vervallen is. EEN REUZE NIEUWTJE. (Volgens een Russisch blad zijn bij opgravingen in de buurt van Sebariopol skeletten gevonden van een totnutoe onbekend gebleven volk van reuzen, dat daar moet hebben geleefd). Er komt uit Sebastopol (ligt in de Krim) Een werkelijk reuze bericht, 't Geef Andersen's sprookjes en sprookjes van Grimm Een nieuw en een onverwacht licht. Er hebben dus werkelijk reuzen bestaan. Al was het dan eeuwen gelee. Die reuzen met zevenmijls kaplaarzen aan, Het is een fantastisch idee. Je ziet ze al stappen door 't machtige land Op jacht naar Klein Duimpjes misschien. De Russische steppe past goed bij hun stand Een reus kan haar slechts overzien. Die reuzen, ze hebben natuurlijk gewoond In huizen van reuzenformaat. Kasteelen met machtige torens bekroond Waar blijkbaar geen muur meer van staat Hun dreigend gelaat droeg een pikzwarten baard Zij aten den heelen dag door. De beer was hun schoothond, de mammouth hun paard. Tenminste, zoo stel ik me voor. Die tijd is voorbij, alle reuzen zijn dood, Er bleef een Klein Duimpjes geslacht Wij Tónden onszelf bij gelegenheid groot, Omdat er geen reus is die lacht. Maar was het de reus uit de sprookjes wel heusch Die leefde in de Krim lang gelee? Bedenk wel. men heet tegenwoordig al reus Een mensch van een meter of twee. P. GASUS. GROOTE OVERWINNING VOOR TSJANG KAI SJEK. Het hoofdkwartier van generaal Tsjang Kai Sjek deelt mede, dat het den Chineeschen troepen gelukt is om na een strijd van vier dagen de opstandige troepen terug to drin gen. en de stad Foekien te bezetten. Volgens dit bericht hebben de regeeringstroepen eenige duizenden gevangenen, benevens vele machi negeweren en zwaar geschut buit gemaakt. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heef: in eon dagorder den troepen dank gébracht voor ce groote overwinning en tevens een nieuw of» fensief aangekondigd ter verovering van Peking. Douglas. De straat was zonnig en verlaten, want het was nog geen twaalf uur. Uit de open ramen van de vele kantoren, die er gehuisvest waren, rammelde het eentonig getik van schrijfmachines, ergens belde een telefoon al een paar minuten lang, en uit een raam hingen twee meisjes druk redeneerend uit te kijken naar de weinige dingen, die er de moeite van het bekijken een beetje waard waren: dé helblauwe hemel, waarin wat schapenwolkjes als tegen een blauw gordijn gekleefd hingen, het loege trottoir, waarop een paar huizen verder eer. bruine hond en een wit en zwart gevlekte poes broederlijk naast elkaar lagen te slapen, en de verlegen correspondent van den overkant, die om Jen hoek.van zijn rood pluche gordijn met balle tjes naar hen trachtte te gluren zonder ge zien te worden. Ze gichelden een beetje om hem, zoodat hij opeens met een schok van schrik terug schoot en zich haastig over zijn werk boog, en juist, toen ze hun opgewonden gesprek over de eenige film, die de één den vorigen avond gezien had, en waarin Bessie Love toch zoo schattig en de mannelijke hoofdrol zoo oer leuk was geweest, en de ander spijtig begon te vertellen, dat Ronald Colman, weet je wel, die knappe donkere uit Beau Geste, en Percy Marmont een paar uur lang in Haarlem ver toefd hadden zonder dat haar onderbewust zijn haar ook maar de minste hint gegeven had. kwam daar zoo maar. of het niets was. in die banale leege zonnige straat, die ze ieaeren dag vier maa' op en af fietsten, kalm flaneerend. met een bloem in het knooosgat van zijn lichte wijde overias ze vielen bijna het raam uit in hun pogingen om hem beter te kunnen zien Douglas Fairbanks aan gewandeld. Het kon niet anders dan Doug In eigen persoon zijn. Doug, met de breede schouders en den zwierigen loop, Doug met het ge bruinde gezicht en de charming smile, die al zijn witte tanden deed flitsen, Doug, die tegen boomen opklom of het de trap thuis was en wiens oogen een wereld van geluk voor je deden open gaan! Hoe kwam hij hier? Wat deed hij hier? Waarom hadden de kranten er niet vol van gestaan? Zou Mary er ook zijn? Langzaam, zonder in het minst te beseffen, dat hij herkend was. kwam de filmheld nader, en de twee daar boven in het raam knepen van angstige spanning eikaars armen bont en blauw. Zou hij opkijken? Zouden ze roepen? of alleen maar even kuchen of hoesten om zijn aandacht te trekken? En toen. net toen hij vlak onder hun raam was. en ze neerkeken op den geweldig leuken lichten beige hoed, dien hij op had. schoot de stoel uit, waartegen één van de twee haar been schrap gezet had. en viel met een doffen slagtegen een tafel. Verbaasd keek Fair banks op. en de twee meisjes, trillend en blozend van schrik cn verrukking, keken regelrecht in zijn oogen. die donker waren en vol van expressie, maar zoo allerverschrikke lijkst scheel, dat het was, of hun blikken elkaar kruisten. Proestend vielen ze terug in de kamer. Douglas, die al bezig was om zijn hand naar zijn hoed te brengen, haalde verontwaardigd zijn schouders op, en wandelde een beetje gepikeerd door. Drie hulzen verder was een stukje muur. dat oud en brokkelig was en eruit zag alsof het zich nog met moeite staande hield. Toen hij zoover was gekomen, stond Doug stil, beschouwde het ding met een kennersblik, trok zijn jas uit. haalde uit de linkerzak zijn sloopersgereedschappen en uit de rechter een pruim, zette zijn hoed achter over op zijn hoofd, snoot zijn neus in een rooden boerenzakdoek. dien hij uit den achterzak van zijn wit bestoven manchester broek vischte en begon opgewekt fluitend zijn werk In de kamer zaten de twee meisjes op den grond te lachen, of ze nooit meer tot bedaren zouden komen. HAARLEM, 22 Mei. Onaf hankeliiken. Claude Monet schijnt eens opgemerkt te hebben: „In mijn jeugd zei men nooit ,.ik be grijp het niet", maar „ik vind het leelijk". of „ik vind het idioot" als men zulks dacht van een schepping eens kunstenaars. Dat is een scherpe critiek op sommige menschen. die niets moderns durven af te keuren. Aan den anderen kant is het ook een erkenning van het feit. dat de rnensch- heid bescheidener en eerbiediger staat tegen over nieuwe kunst dan vroeger. Hetgeen be grijpelijk is, want in Monet's jeugd was er veel minder streven, veel minder storm en drang dan in onzen tijd. Wij hebben bij er varing dat nieuwe schoonheid die wij aan vankelijk niet begrepen, zich later aan ons openbaarde. Dat maakt ons gereserveerd je gens nog nieuwere kunst. Hoeveel menschen zijn er niet die twint'g jaar geleden Ravel's muziek leelijk vonden en er nu voloo van genieten? Dat nooot hen tot het voorzichtige ..ik begrijp het niet" ten opzichte van Darius Milhaud, Strawinsky, Honegger omdat zij voelen dat deze ernstige kunstenaars iets te zeggen hebben, en honer dat het weldra tot hen zal doordringen. Een halve eeuw geleden zouden zij botweg gezegd hebben dat het leelijk en idioot was. Nu. dan is dit een betere tiid. gelukkig voor de kunstenaars. Maar er zijn erbij, die blijkbaar de slotsom van „mundus vult decipi" op ons trachten uit te spelen. Zoo vindt men er on getwijfeld onder de surréalisten, wier werk een deel van de tentoonstelling der Onaf- hankelijken in het Stedelijk Museum te Am sterdam inneemt En er is ook raar werk van sommige „genoodigden. niet-surréalisten", en van enkele leden. Monet's woord richt zich tot de leeken. Nu. ik neem d<» uUdaelng aan en verklaar dat ik. als leek erov°r schriivend. met de volste zekerheid van sommige d'nven erken dat ik ze bar leelijk vind en dat er verder niets aan te beeriipen valt Het werk van den heer Massimo Cam- nieli. bijvoorbeeld. De heer Massimo Camoieli heeft zijn drie scheuringen betiteld als „Concours de beauté", „Les femmes inachevées" en „Fille heureuse". De tweede titel lfikt mil de ju*s+e en zij past op alle drie schilderijen. Het zijn allemaal ongeacheveerde vrouwen, ge schilderd in „de manier" van mijn kinder jaren. die helaas nog steeds mijn manier is gebleven, want ik leer het noo't bet°r. zooals mijn teekenleeraar od de H B S reeds in 1905 voorspelde. Niettemin vraagt de heer Massi mo zesduizend francs voor „Concours de beauté" en 1500 voor elk der belde andere doeken. Mocht hij het er oo't. voor krijgen dan moge mij de booze verleiding besnaard blijven om valsche Camn'gli's te poan schil deren. met het droeve resultaat dat ik voor den kadi zou worden gesleurd. Daar is dan ook René M»eTltte een sche surrealist. D'e te^kent veel beter dan Campligl en ik. Hij heeft een zee ceschiHerd. met een stuk strand waaron een enorm snel- denkussen ligt. en daaronder eer soort van versierd houten vraaeteeken Sn-^denkussen en vraagteeken zijn sterk overbelicht. Hij noemt het geheel „Les reflets du temps", en ik vind het leelijk (2000 francs). Louis Schrikkel's „Bruidspaar" dobbert in een nietig sloepje met aanhangmotor. in een soort baai. Oceaanschepen, een spoorlijn cn een kerk omgeven het paar. Het geheel ls hard, bont van kleur, ietwat scheevig van conceptie, hetgeen we al niet modern meer vinden, en een beetje nachtmerrie-achtig. Het zou nog aanmerkelijk uitgebreid kun nen worden, b.v. met den ambtenaar van den Burgerlijken Stand (staande aan wal), den dominé (in de kerkdeur), een vliegtuig, en een rij babies met een zak muisjes in het verschiet. Misschien zou dan de prijsnotee- rir.g (f300) tot 4 of 500 verhoogd kunnen worden. Bij de surréalisten heeft er ook een dat is wel de ergste maar wat kruisen en hanepooten op een grauw fond gekrast Eén van zijn werken zou volkomen duidelijk worden met de verklaring: .Apothéose van het handschrift van mijn jongste spruit, oud zeven jaar (heeft herhaaldelijk moeten na blijven en terugkomen, aanteekening op rap port wegens gebrek aan ijver en oplettend heid, briefjes van bovenmeester aan pa>. Maar dat staat er helaas niet bij. Het kost duizenden francs. Waarom, zoo vraag ik u. moeten wij den man bewonderen, of au sérieux nemen, die met veel geduld een massa fragmenten uit groote stads-foto's bij elkaar heeft geplakt op een groot stuk hout, en dit „Metropolis" genoemd? Neen, laten we het niet doen Wat geven we om het denkbeeld van André Masson, die wat losse veertjes heeft vastge plakt op een schilderij, waarop volgens zijn medede'eling vogels verslonden worden? Niets. Mooi? Neen. Leelijk? Ja. Achtduizend francs. Er is ook heel veel moois op deze tentoon stelling, heel veel dat je beetpakt en vast houdt en boeit, zonder dat je vraagt tot welk isme het behoort, zonder dat het je schelen kan welken leeftijd gezegd isme wel eens zou kunnen hebben. Tenslotte kom je er, als leek. met de herinnering aan veel beleefde schoonheid vandaan, en later staat je die nog volkomen voor den geest, terwijl je bij de bovenbedoelde rariteiten aanteekeningen in den catalogus hebt moeten maken, om ze niet té vergeten. De Onafhankelijken vormen een ietwat duizelig geheel, vanwege de ver- Het Havenvraagstuk te Haarlem. (Ie blad, Ie pag.) De vcrdeeling van den Indischen Zendtijd. (Ie blad, le pag.) Na Mosley's aftreden. De gespannen toestand in de Labourpartij. (2e blad, le pag Mussolini's pathetische rede. Dc terugslag in hel buitenland, (2e blad. le pag.) De gang van zaken in Britsch-Indië. i2e blad. »e pag.) Voor de Haagsche rechtbank is levenslange gevangenisstraf geëischt tegen W. K. v. d, M., verdacht van den moord aan het Be- zuidenhout in Den Haag. (2de blad. le pag.) De Tweede Kamer voltooide de behandeling der Gemeentewet. (2e blad. 3e pag.) De VA.R.A. dringt op samenwerking aan. (2e blad, 3e pag.) Een combinatie Verkade-Saalborn voorge steld inzake de Schouwburgquaestic te Am sterdam. (3e olad. 2e pag.) ARTIKELEN enz. R. P.: Onafhankelijken. (le blad, le pag.) E. E. J.—P.: Femina: Rimpels. (3e blad, 3e pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad.) warring van groot, klein en heelemaal geen talent, maar het zoeken naar het schoone is een der boeiendste bezigheden des levens, volgens sommigen dc boeiendste, cn daarom geeft het bezoeken van een tentoonstelling der Onafhankelijken tenslotte zulk een vol doening. Het stelt Je op de proef, het geeft veel om over na te denken. Wie schoonheid wil vinden waar hij weet dat ze overal is kan dan nog het genot sma ken van de Rodln-tcntoonstelling, vlak er naast, en de geweldige Balzac van den ge weldigen Rodin moet hem of haar bijblijven als dc hoofdgetuige van het feit, dat groote kunst die eerst miskend werd, tenslotte haar erkenning vindt.... R. P. VERDEEUNG VAN DEN INDISCHEN ZENDTIJD. flet advies van den Radioraad. DE PHOHI 61.5 ANDERE GROOTE GROEPEN 10%. Naar de N.R.Ct, meldt, heeft de Radio- raad in aansluiting op de besprekingen in zijn vergadering van 15 dezer, aan de Phohi, K.R.O., VARA. N.C.R.V., V.P.RO. en V.L.R.A. een afschrift doen toekomen van de resultaten, waartoe de raad voorloopig is gekomen ten opzichte van het aan den mi nister uit te brengen advies met betrekking tot de verdceling van den Indischen zend tijd. De raad heeft verzocht, het oordeel hierover spoedig in elk geval voor 30 Mei, te mogen vernemen. Hierin wordt het volgende bepaald: 1. Aan de Phohi worde ten spoedigste machtiging verleend tot het doen van uit zendingen met den ultra-kortegolfzender té Huizen. 2. In de daartoe te verleenen concessie worden bepalingen opgenomen, waardoor de concessionarisse verplicht wordt het mede gebruik van den zender toe te staan an de omroepverecntgïngen, aan wie door den mi nister zendtijd op dien zender wordt toebe deeld. tegen vergoeding van de werkelijke kosten. Geschillen over die vergoeding te beslis sen door de scheidslieden. 3. De zendtijd worde aldus verdeeld: Phohi 61.5 pet. te besteden voor uitzen dingen van ontspannenden aard. waaronder te begrijpen een hoogstaand muziekprogram en nieuwsberichten. N.C.R.V., K.R.O. en V.P.R.O. respectievelijk 10 pet., 10 cn 3.5 pet., te besteden voor uit zendingen van religieuzen cn stlchtéüjken aard, geëncadreerd door daarmee harmo- nieerendc muziek. V.A.R.A. 10 pet., te besteden voor uitzen dingen van cultureclen aard. V.L.R.A. en andere zich eventueel nog aan meldende aan de wettelijke cLschen vol doende omroepverenigingen 5 pet., c be steden wat de V.L.R.A. betreft voor itzen- dingen van cultureelen aard en wat die an dere vereenigingen betreft voor uitzendin gen, zooals tn elk voorkomend geval coor den minister, den Radioraad gehoord, zal worden bepaald. 4. Toebedeelde zendtijd waarvan veen ge bruik wordt gemaakt, komt ten goede aan de overige gerechtigden in verhouding tot ieders zendtijd. 5. In de concessie worde bepaald, dat cr za! zijn een commissie van toezicht op 2? uit zendingen, té benoemen door de regeering, uit personen van verschillende levensrich tingen, die geacht kunnen worden vertrouwd te zijn met de eischen en eigenaardigheden

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1