EEN MODEPALEIS /Vfe/syes BIOSCOOP Fa. VOS ROUWENS UIT DE OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND Tijdschriften. INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 24 MEI 1930 VIERDE BLAD Hoe de grondvesten gelegd worden. In den fundeeringsput, waar eens De firma Vroom en Dreesmann Iaat op het kopterrein Groote HoutstraatVerwulft Gierstraat een modepaleis bouwen. Er kun nen 2000 M2 bebouwd worden, maar er is voor de uitvoering der plannen zooveel ruim te noodige dat het niet alleen in de hoogte maar ook in de diepte gezocht moet worden. Onze Bouwverordening geeft beperkende bepalingen wat de hoogte be treft. Aan den kant van het Verwulft wordt het nieuwe gebouw, buiten de gelijk- grondsche etalage-afdeeling 6 verdiepingen hoog. Deze 6de verdieping is in de bekapping opgenomen. Naar den kant van de aangren zende winkelhuizen in de Groote Houtstraat en Gierstraat vermindert de hoogte van het nieuwe winkelpand trapsgewijs, opdat de buren nog voldoende licht en lucht zullen krijgen. De hoogste hoogte van het gebouw wordt 25 Meter. Alleen de toren die op den hoek van de Groote Houtstraat en het .Verwulft komt, gaat hooger de wolken in. Nu de ontwerper van het gebouw de ar chitect de heer J. Kuyt te Amsterdam niet alles in de hoogte kon zoeken, heeft hij twee kelderverdiepingen onder het geheele gebouwencomplex op teekening gezet. Er komen dus niet minder dan 9 verdie pingen in het gebouw! De kelders die 6 1/2 a 7 Meter onder den grond komen maken evenwel/ dat er voor den bouw, die eenige maanden geleden be gonnen is, buitengewone maatregelen geno men moeten worden. De aangrenzende huizen in de Groote Houtstraat en Gierstraat hebben natuurlijk een fundeering die veel hooger ligt. Daarom is het noodig dat onder die panden een nieu we fundeering gemaakt wordt, die gelijk komt te liggen met de fundeering van het nieuwe winkelpand van V. en D. Omdat het winkelbedrijf gedurende den bouw ongestoord moet blijven doorgaan, wordt het bouwwerk in verschillende deelen uitgevoerd. Er is nu aangevangen met het gedeelte dat bij de andere huizen in de Groote Houtstraat en de Gierstraat aansluit. Het werk aan dien fundeeringsput is nu !n vollen gang. Het is noodig om niet alleen een nieuwe fundeering te maken onder de huizen van de buren, maar ook onder de eigen gebouwen van V. en D., al worden die later geheel gesloopt. Aan den openbaren weg in de Groote Houtstraat en de Gierstraat zijn zware hou ten damwanden geheid, om te maken, dat de fundeeringsput ook daar goeden steun heeft. Het maken van den fundeeringsput wordt in twee etappes uitgevoerd. Eerst gaat men 3 1 2 Meter den grond in en later nog eens 3 1 2 Meter. De huizen worden met stempels, stutten en schoren opgevangen, zoodat alle werking voorkomen wordt. Dan wordt bij kleine gedeelten den grond weggegraven en onder de panden een nieuwe fundeering ge metseld. die 45 en 55 cM. dik wordt. Een deel van de aangrenzende huizen is oud, zoodat. het werk met de meeste omzichtigheid meet worden uitgevoerd, Tot heden is het evenwel zonder tegenslagen van beteekenis verloo- pen. Een groot gedeelte van de eerste 3 12 Meter nieuwe fundeering is al gemetseld. In de Groote Houtstraat en Gierstraat slaan gedurig tientallen toeschouwers het interessante werk gade. Onder de gesloopte perceelen werden ver schillende oude kelders, verzonken regenbak ken en zelfs overwelfde bakkersovens gevon den. Het sloopen van die zware metselwer ken eischt ook omzichtigheid. Over het geheele terrein is een buizennet in den fundeeringsput geslagen om al het water weg te pompen. Daardoor bereikt men dat de put geheel droog is. De huizen in de Groote Houtstraat zijn geschoord met palen van 14 Meter lengte. Het is niet noodig om voor het nieuwe mo depaleis te heien. Ter plaatse ligt namelijk een zeer sollcde zandplaat, zoodat daarop gebouwd kan worden. De aannemer van den onderbouw en het bovengrondsche betonwerk is de N V. Aan neming? maatschappij firma H. T. Boersma te 's-Gravenhage, een firma die al vele groote werken tot stand gebracht heeft. De dagelijksche leiding van het werk be rust bij een bedrijfsleider, die in deze samen werkt met den opzichter van den architect. Namens Bouw- en Woningtoezicht wordt zelfstandig toezicht gehouden door den hoofdinspecteur den heer P. .van Driel. In derdaad een verantwoordelijke positie, want hij moet alle veiligheidsmaatregelen met zijn gezag dekken. Het lijkt ons gewenscht. dat de betrokkenen van het Georganiseerd Over leg. die voorloopig beslist hebben, dat zulk werk in het vervolg door een inspecteur (la ger bezoldigd en dus minder technisch on derlegd gedaan kan worden, eens een kijkje op dit werk nemen. Wij gelooven dan, dat zij alsnog een andere beslissing zullen nemen. Aan dc omwonenden is toegezegd, dat alle de Paardesteeg was Hoe onder de aangrenzende hutzen dc nieuwe fundeering gemetseld wordt. schade die aan hun perceelen mocht worden toegebracht, zoo spoedig mogelijk voorzien zal worden. Tot heden zijn alleen eenige verzakkingen van vloeren geconstateerd. Het zal ongeveer 3 jaar duren voor het ge heele winkelcomplex gereed zal zijn. Nu de Paardesteeg opgeheven is, moest de firma V. en D. daarvoor in ruil grond afstaan aan het Verwulft. Door achteruitbrenging van den nieuwen rooilijn kan de weg daar ver breed worden. Op den hoek Verwulft-Groote Houtstraat is dit 8 Meter, en op den hoek Verwulft-Gierstraat 4.70 Meter. De ingang van de Groote Houtstraat wordt 1 1.2 Meter breeder. De drogisterij van de firma v. d. Pigge in de Gierstraat blijft bestaan. Dit pand wordt aan drie zijden geheel ingebouwd. Het eigenaardige is, dat deze drogisterij dan 2 3 4 Meter buiten den nieuwen rooilijn zal vallen. STANDAARD THEATER INGEZONDEN MED^DEELINGEN a 60 Ct». per regel. GROOTE HOUTSTRAAT 15 TEL. 15497 GENERAL ELECTRIC STOFZUIGERS VANAF f 40.— DIJ AAMBEIEN, verstopping, darmscheurcn, abcessen, urinc-aandrang, stuwingslever, pijn in den onderbuik, benauwde borst, hartkloppingen, aanvallen van duizeligheid, brengt het gebruik van natuurlijk „Franx-Josef'-bitterwater steeds aan gename verlichting, dikwijls zelfs volkomen gene zing. Specialisten voor interne ziekten schrijven in veel gevallen dagelijks 's ochtends en 's avonds ongeveer een half glas „Franz-Josef'-watcr voor. gevarieerd voorprogramma gezorgd. Behalve het journaal en een kluchtige twee-acter. worden de bezoekers nog vergast op een fraaie film uit het Audus-gebergte. die ons een goeden kijk geeft op de bewoners en het natuurschoon dezer streek. Zooals men ziet een programma, dat een ieder zal bevredigen. PALACE. Het hoofdnummer qua artistiek gehalte wordt dit keer gevormd door het optreden van drie pianisten Witt, Car en Reed die op 3 vleugels voortreffelijke Jazz-muziek ten beste geven. Dit is wel een uitnemende afwisseling in het genre dat men gemeenlijk op het kleine tooneel van de bioscooptheaters te bewonderen krijgt: zang, dans, acrobatiek ofmystiek, voor zoover het het goochelaarsgilde betreft. De drie vleugels worden in een razende snel heid bespeeld. De vaardigheid van Witt, Car en Reed is verbluffend en men ontsnapt- niet licht aan de rage van het moderne tempo. Voorwaar een voortreffelijk intermezzo! Van het bijprogramma vermelden wij met plezier weer eens een luisterrijke fantasie van den schepper van Felix de Kat. Ditmaal belandt het geteekende gedierte in het land der Chineezen en de avonturen zijn er weer vele, en de oplossingen die de kat uitvindt om uit de penarie te geraken zijn weer aller ingenieust. Door zeer geestige muziek Ct is een geluidsfilm!) wordt dit heer lijke geval begeleid. De dolste en ook de flauwste van alle Amerikaansche film-clowns, Lupino Lane speelt de hoofdrol in de alleronmogelijkste complicatie, die ontstaat in 't land van de menscheneters. Het geheele bijprogramma is goed. Het hoofdnummer is een reprise van een reprise van een reprise enz. Want het motief: ..Lach dan Paljas is niet nieuw. Wij zien het hier weer eens uitgebuit worden door de klankfilm. Wij kunnen er kort over zijn: Lichte kost voor het lichte seizoen. Revue, variété en Hollywoodsche intrigues, liefde, misverstand en een ..goeden afloop". Dat is over het gehr.el genomen de inhoud van „De Bijwagen". REMBRANDT-THEATER. Colleen Moore als Jeannine in dc geluidsfilm Lilac Time (Als dc be ringen bloeien.) Als hoofdfilm gaat deze week in Rem brandt Theater een oorlogsfilm „Lilac Time", fals de seringen bloeien), een familielid van De Groote Parade. Deze film, die geïnspi reerd is op de Groote Parade is soms van een beklemmende spanning. Colleen Moore speelt haar rol van het aardige Fransche meisje, beurtelings guitig, grappig en gevoelig, zij maakt van Jeannine een meisje van wie leder moet houden. Een ontroerend schouwspel is het gevecht in de lucht van de zeven Engelsche met de acht Duitsche vliegtuigen; met ingehouden adem volgt men het verschrikkelijk gebeuren in tie lucht, de opnemingen zijn schitterend en het geheel is een aanklacht tegen de mensch- onteerende moordpartij, die men oorlog noemt. Van de vrijftien jonge, moedige krachtige kerels komt er één terug en die is hevig gewond Het is een prachtige film °n wat regie, èn wat inhoud, èn wat scenario èn wat photografie en geluid betreft, waarbij ook soms hartelijk gelachen moet worden. Het tooneelnummer de „8 Geltners in hun scène „St.-Moritz" ,is ditmaal iets heel bij zonders, de aankleeding van dit nummer getuigt van groote originaliteit en het werk dat deze zeven Geltners met het hondje Geltner presteeren, reikt ver over het gewone heen, en de moeilijkste toeren worden uit gevoerd met hetzelfde gemak waarmee wij bijvoorbeeld op een stoel gaan zitten. Het Polygoon s Hollands Nieuws en Fox Mo vietone Nieuws had en verdiende weer ieders aandacht, en die had ook De Geluidsfilm ..Een Huwelijksplechtigheid in Rusland". Een mooie avond! HAARLEMMERMEER GRAANMARKT Donderdag was de aanvoer op de graan- beurs te Hoofddorp als volgt: tarwe (wit) f9,50 a f 10; tarwe (rood) f9 a f9.50; rogge f6,25 a f6.75; gerst chevalier f6.50 a f7.25; haver f6 a f6.50: duiveboonen f 14 a £15; paardeboonen f8,75 a f9,25; groene erwten f9.50 a f 10; schokkers f 13 f 14! karwfj f36 a f37; geel mosterd f 24 a f26: blauw- maanzaad f 37 a f 39; kanariezaad f 21 a f 23. Alles per 100 K G. BLOEMENDAAL GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: B. Rademaker. Klein Heiligland 58 rood Haar lem, een zilveren dameshorloge; Stals, Bloe- mendaalscheweg 35 Bloemendaal, een dames- portemonnaie met inhoud; A. van Riessen, Bloemendaalscheweg 261 Overveen. een R. K. kerkboekje; Kroone. Dompvloedslaan 49. Overveen, een wolfskleurige herdershond; P. A. Kion. Voorzorgstraat 5 b zwart Haarlem, een voetbal; H. Voogd, Brederodeweg 35 te Bloemendaal, een reticule met Inhoud; win kel van Amerongen. Zandvoortschelaan te Heemstede, een meisjesrijwiel; W Vleghert, Stolberglaan 17 Aerdenhout. een paar zeem lederen handschoenen; S. Huining, Brede- rodelaan 7 Bloemendaal, een zakmes; A. IJs- selmuiden, Prins Hendriklaan 127 Overveen. een nikkelen tuinschaar; aan het bureau van politie te Overveen, een oud damesrij- wiel, een wollen handschoen en een vulpot lood. HAARLEMMERMEER. Bevallen: D BartenBroekhuizen, d. G. M. F. Bosman—van Krimpen z. H. Bulters- van Wel d. A E. VaanderingMiss we it z. W. de JongGrauwelman d. IJ. van Damme Mulder d. A. Bakkerv. d. Akker d. C. A. H. Langhoutvan Pelt z. C. Duistervan Veen d. N. J. OffermanSpaargaren z. C. Hoekmanvan Leeuwen d. E. de Haas Stieva d. J. Scholtevan Dam d. J. Hofman- Reijnders d. Ondertrouwd: Corn, van Groenigen en B. van der Werf. M. W. van Steenis en A. v. d. Kwast, B. van der Eems en A. de Ruiter, K. F. Bos en A. Biesheuvel. Gehuwd; W. J. Witteman en E. J. Lippus. L. J. Noordam en M. Roos, N. de Koning en P. van Oudheusden, A. J. Cuvelier en C Bras, P G. L. Hegener en J. M. Schaap. Overleden: Machiel Pieter Wilhelmus Hom. 37 j„ geh. met G. Roos, Hendrik Witte, 35 J., geh. met J. M. G, van Oldenbarneveld, gen Tullingh, Fennetje van Es, 58 j., gehuwd m C. Schaap, Elisabeth Margaretha, 6 d-, doch ter van P. Boeting en I. M. van Schle, Pieter Christiaan, 2 j., zoon van C. Wilderom en T. Bonkerk, Jacobus Johannes Jansen, 28 j.. ongehuwd, zoon van Hendrik Jansen; Gerrit Anthonie Adriaan Knaap, 66 j., geh. met A. van Leeuwen, Johannes Blonk, 80 j., wedr van E. Alderllefste, Mouwering Roest, 51 j., wedr. van E. Hogendoorn, Adriana v. Dlest, 62 j., gehuwd met A. Elenbaas. HEEMSTEDE. Getrouwd: N. W. Draijer en C N. Jansen, W. J. F. Rosenhart en C. H. Ruijsenaars. Bevallen: E. W. HultzerHendrikse z. M. Machinv. d. Meer d. Overleden: C. P. M. v. d Weiden, 64 jaar, ongehuwd: J. Bos, wed. A. Klootsema, 82 j. BEVERWIJK. Ondertrouwd: B. Sondorp en J. Rosbag, P van der Hoff en K. van der Pennen, H. van der Werf en A. Dekker, J. de Nijs en C. C. Eijking. Getrouwd: M. Tromp en A. M. Duijn, J. P. Thomas en E. E. Pirovano, G. de Haas en J. G. van Essen, P. Kranendonk en A. Blee- ker, S. van der Wal en J. M. Wijnands. Bevallen: C. GrootWakkerhoe z. P. J. HuijgKabel d. Overleden: N. Gonlag, 54 j., gehuwd met A. W. van Riemsdijk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cl*, per regel. Een mooie fluweelzachte huid en geen pukkeltjes, ruwe of roode plekjes, als U des avonds een weinig Purol goed in de huid wegwrijft. Er staat toch wel een doosje Purol op Uw waschtafel Doo«' J0-60ti. Tuhc Met B Areih cc Dro-ju'm NIEUWE UITGAVEN. I. V. I. Serie Uitgave P. N. van Kampen Zoon, Amsterdam. In de laatste jaren hebben de Engelschen de gewoonte aangenomen en steeds meer uit gebreid om encvclopaedieen op allerlei ge bied samen te stellen, welke in afleveringen geleidelijk geleverd worden. Verscheidene dezer groote werken zijn reeds in Nederland- sche vertaling verschenen. De Duitschers hebben zich Inmiddels toe gelegd op beknopte werkjes, flink met fotos geïllustreerd en ln tijdschriftformaat, ook op aëerlei terrein. Ook deze liebben hun aan trekkingskracht op Nederlandsche uitgevers niet gemist en Van Kampen te Amsterdam zond ons nu de eerste vier deeltjes van een nieuwe serie, die volgens afkortingsmctliooo I V I. serie heet, maar prettiger bij haar vol- ledigen naam Iets voor Ieder Serie kan wor den aangeduid. De naam bewijst al, dat het niet bij deze eerste vier zal blijven, maar dit kwartet voert onderscheidenlijk de titels; Kiekjes maken maar met overleg! Hoe verzorg ik mijn uiterlijk? Rauw voedsel is gezond! Wat doe ik tot de dokter komt? Deze opsomming van titels is informatie genoeg omtrent wat men van den inhoud kan verwachten. Wij zullen er ons dus toe be palen, eraan toe te voegen, dat zij in hun be- knopten omvang veel van hun onderwerp ver tellen en dat zij keurig zijn uitgevoerd, zoo wel wat tekst als illustratief gedeelte betreft. Wij zouden enkel dii voorbehoud nog willen maken dat men zich omtrent de wijsheid der wenken over het vraagstuk, wat te doen tot de dokter komt. over do aanbeveling van rauw voedsel en over de verzorging van het uiterlijk ook niet geheel door eigen lectuur laat lelden maar de medicus zijn deskundig woord laat meespreken. „Eigen Haard**. Eigen Haard opent deze week met een aan tal kijkjes in verschillende deelen van Euro pa. Aan dc nagedachtenis van rar. A. H. van Nierop, die onlangs op 77-jarigen leeftijd te Baarn overleed, wordt een uitvoerig artikel gewijd. Voorts noemen we een beschouwing over het werk der jublleerende vereeniglng ..Hulp voor Onbehuisden" met een foto van don tegenwoordtgen directeur, den heer G. Ho ning gn twee afbeeldingen van het zooge naamde pesthuis, waarin het verenigings gebouw gevestigd is. Bij een fraaie foto wijdt het blad een woord aan den pas ontslapen staatsman mr. P. J. Troelstra. „De Installateur**. In ..Dc Installateur" van 10 Mei wordt de bespreking over de Electrotechniek aan ooord van de „Balveran" voortgezet. Thans wordt behandeld de klokken, het lichtsignaal, de telefonie en de „automatische stuurman", de echo-tijd. het radio-station en de muziek wee rgever. W. H. Drukker bespreekt electrl- sche verwarming in en boven den grond. Ir. M. van Gelderen vervolgt en besluit zija artikel over snelheidsregeling der elee- tromotoren „Nederlandsch Fabrikaat" Volgens mededeellng ln de Mei-aflevering van het maandblad der vereeniglng „Neder landsch Fabrikaat" zal ae algemcene leden vergadering der Vereeniglng ditmaal plaats vinden op Woensdag 9 Juli a s. „Wat de Vereeniging ln de laatste maand deed" bevat als naar gewoonte ccn belang wekkende opsomming van wat het bestuur in deze verslagperiode tot stand bracht. De daarvoor in aanmerking komend? Ne deriandschc fabrikanten kunnen wellicht hun voordeel doen met hetgeen vervolgens wordt medegedeeld omtrent de aanschaf fing van telefoonspreekcellen door het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. .Nieuwtjes uit de Nederlandsche In dustrie" bevat bijzonder aardige opgaven van hetgeen de Nederlandsche Industrie in dat opzicht heeft tot stand gebracht. In een reeks artikelen, reeds in het tijd schrift verschenen, onder het hoofd „Ver dwenen Industrieën" wordt ditmaal een en ander verteld over de zeil- en zadelmakerij. Verder wordt o.a. nog de aandacht geves tigd op de met zulk een succes door de Ver eeniglng georganiceerde reizende schoolten- toonstellingen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. TROELSTRA EN HET FRIESCH. Geachte Redactie, Mag Ik u om plaatsruimte verzoeken voor eenig verweer tegen de ontboezeming, foor den heer Winkelman jegens noj ten beste gegeven op den feestavond van het Frysk Sclskip „Gysbert Japicx". Nu blijkens uw verslag, dat het officieele moet zijn. dit pro test een nog.hatclijker karakter heeft gedra gen dan ik uit de door mij in de Oprechte Haarlemsche Courant reeds beantwoorde weergave meende tc mogen afleiden, kan ik niet volstaan met een verwijzing naar het geen ik daarin te mijner verdediging heb gezegd. Wat die „aanmatiging" om over de Fricsche beweging af en toe iets te schrijven betreft, kan ik u verklaren, dat dit woord hier al zeer misplaatst is. daar lk niet op eigen ini tiatief het bewuste opstel heb Ingezonden, maar ln dezen voldeed aan een verzoek van de redactie van het Volk. dat ik gaarne In willigde, wijl het mij in de gelegenheid stelde, op mijn wijze van m'n vereering voor den grooten doode getuigenis te geven. Inzake de geïncrimineerde passage zelf heeft de heer Winkelman mij al heel slecht begrepen. Ik heb heelemaal niet beweerd, dat Troelstra genoeg had van het Frlesch; in tegendeel heb ik den nadruk gelegd op de groote beteekenis van het Fricsche werk uit zijn latere Jaren iRlsplnge) De door mij ge maakte tegenstelling was die tusschen het sentimenteel, jongensachtig gedweep zonder dieperen achtergrond, dat bij de jeugd be hoort en de universcele visie van den minne lijken leeftijd, die zich uit m It Koalsicdtcrs- kjen, waarin, naar ik het uitdrukte, „de kneuterige omgeving tot oen gelijkenis werd van hetgeen aan internationaal streven en universeele gedachte ln het moderne bewust zijn leeft." Ware het Frlesch niet, zooals Troelstra het zelf ln zijn Gedenkschriften noemt, „de brug" geworden, die hem „voerde naar de op komende Friesche democratische en sociale volksbeweging van die dagen", het zou als factor in zijn leven niet van algemeene beteekenis zijn geworden. Wat ik met do vervanging van het „Kin derlijk Frlesjespelen" door de ook als Fries mannelijke levenshouding heb lk op het oog gehad, geeft TrocLstra zelf ln een zijner Friesche verzen weer met te zeggen: „Ik wol net maer fen bllere blommen lluentsje, Fen hlmelblau of mylde stjerrepracht. Fen swiet gefry yn stille simmernaeht, Fen ljurken, dy de moarns hjar tankllet niuentsjc Ik sjong net mear fen lleafde en frede in sang; 'k Set oare snaren op fen djlpper fclang", in welk vers de dichter tot het zelfbesef komt, dat „de mar» past manned led". Heeft ondergeteckende, met op dezen over gang zeer terloops de aandacht te vestigen, bewezen, „het a b. c. niet te begrijpen van de zaak. waarover hij meent een oordeel tc moeten uitspreken?" Eerder meen lk. dat de heer Winkelman, ln de loffelijke onstuimig heid zijner liefde voor Troclstra en voor de Friesche zaak. momenteel zijn kritisch ver mogen verduisterd heeft. Hetgeen lk hem, uit eerbied voor deze gevoelens, van harte vergeef. Haarlem, n. G. CANNEGIETER, „Het Recht zegeviert" en ,.De Prairie-Too vena ar". Tooneel: Harry Hart. Het is een goede gedachte geweest vtfn de directie van het Standaard Theater om den beminden „chansonnier a la guitare" Harry Hart weer eens voor het. voetlicht te brengen. Zijn laatste optreden deed inderdaad naar „meer" smaken. Deze komiek heeft er uit stekend slag van het publiek bezig te houden en.... bij den neus te nemen! Bovendien had hij ook voor het meer ernstige levens lied een plaatsje in zijn repertoire ingeruimd, zoodat over te weinig afwisseling werkelijk niet te klagen viel. Het behoeft zeker geen betoog, dat zijn optreden ook nu weer een waar succes werd. Wij hopen dezen populai re» humorist spoedig weer te zien! Als eerste hoofdfilm wordt deze weck een sensationeele wild-west film vertoond, geti teld ,.De Prairie Toovenaar", met den 'oe- faamden acteur Rex Bell in de hoofdrol. Rex begeleidt een rondreizend predikant op zijn tochten door de prairiën en treedt, wanneer zijn vriend preekt, ter afwisseling als goochelaar op. Daarbij krijgt hij het evenwel voortdurend te kwaad met eenige roofzuchtige bandieten, die hem de handen vol werk geven. Rex Bell zou echter Rex Bell niet zijn. als hfj de zaak niet op dc juiste wijze wist aan te pakken. De roovers krijgen dan ook hun gerechte straf, en Rex zijn ver diende belooning in den vorm van een welge- meenden kus van d lippen eener lieftallige jongedam. De tweede hoofdfilm, getiteld: „Het recht zegeviert" is een boeiende Paramount-film in acht acten. De hoofdrol wordt op voor treffelijke wijze gespeeld door den sympa thieken Thomas Meighan, die in de wereld van de rolprent lang geen onbekende is. Mary Prevost, ccn bijzonder begaafde actrice vult zijn spel goed aan en heeft van haar rol een gevoelige creatie weten tc maken. Een film, die op jong en oud een diepen Indruk maakt. Zooals gewoonlijk ls ook nu weer voor ccn LUXOR. „Gifgas" een groote sensatiefilm en „De helden van het negerba taljon". Op het tooneel Van and Vona. Deze weck een programma waarvan het publiek moeilijk zou weten aan welk gedeelte het de voorkeur zou moeten geven. ..Gifgas" toont ons het laboratorium van een uitvinder, die een doodend gas heeft ver vaardigd. Zijn verloofde, een weduwe komt hem be zoeken. zij verbazen zich over de vreese- lijke uitwerking die het gas zou kunnen hebben. Ook de Chineezen hebben de lucht van de uitvinding gekregen en zij besluiten deze zich toe te eigenen Hun plan mislukt echter en nu ontvoeren zij het kind van de jonge weduwe om zoodoende het gevaarlijke goedje af te kunnen persen. De moeder belooft alles te zullen doen on? haar kind te redden. Er gebeurt evenwel nog heel wat vóór alles in orde Ls en wij aan het eind van de geschiede nis zijn. Op het tooneel treden „Van and Vona" op. Een uitstekend nummer. Vooral de hij van het tweetal verricht verbazingwekkende toe ren. en vestigde den indruk, dat hij van elastiek was. of geen enkel been in zijn lichaam had. Het succes was groot. Dc film „De Helden van het Negerbatal jon" is komisch van het begin tot het einde. Men toont ons het kalme leven van twee ne gerkomieken in Georgië. Als de oorlog uit breekt moeten zij beiden naar het front in Frankrijk. Wij z'en nu hoe het hen daar ver gaat. Zij beleven komische en vreeselijke dingen. Na veel avonturen komen zij weer in hun land terug en zetten daar hun oude leventje voort. De Duitsche reisjes brachten ons ditmaal naar het mooie Dresden. Het Luxor-Nieuws was weer zeer actueel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11