BUITENLAND SCHOBER BIJT VAN ZICH AF. UIT DE PERS. AGENDA lARLEM'S DAGBLAE ZATERDAG 24 MEI 1930 TWFEDE BLAD )e Oostenrijksche ontwapeningswet ingediend. ok minister Schumy keert de „Heimwehren" den rug toe. Macdonald grijpt in. eley's memorandum nog niet van de baan. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Oostenrijksche ontwapeningswet, die de Itieke schutterijen in Oostenrijk moet brei den, is bij den Nationalen Raad ingediend jaa alle afgevaardigden waren opgekomen, lelijk na de opening van de vergadering a bondskanselier Schober het woord en iridaarde op stelligen toon, dat de crit-iek nog voor de indiening van de ontwape- izswet op het ontwerp was uitgeoefend op "inhoud daarvan hem niet kon verminwen. et name wees hij in het volle besef zijner •rantwoordelijkheid de onderstelling van de id als zou het de regeering er om te doen met dit ontwerp de openbare meening Lid in de oogen te strooien. Thans, nu het :twerp ingediend is, moge men zijn inhoud igaan en gispen, doch alleen door middel li het eenige en uitsluitend daartoe be- tfïde forum, den Nationalen Raad. (Toe- iichingen). Noch 't bezoek van het bestuur a de burgerwacht van Dinsdag, noch den •lef van 21 dezer kunnen hem de overtui ging ontnemen dat dit ontwerp, in den arm waarin het ingediend is, in het behang a de handhaving van rust en orde nood* •kelijk is. Dr. Schober gaf vervolgens een orte schets van den inhoud, die in hoofd- iak hierop neerkomt, dat het ontwerp bevoegdheid tot het uitvaardigen van ver leningen nopens het bezit van wapenen van gouverneurs der provinciën overdraagt op ia bondskanselier en daarmiee in overeen- mming is met de gewijzigde grondwet, welke !e bevoegdheid inzake alles wat wapens en uunitie betreft aan de bondsregeering toe- «it. Het ontwerp, zoo ging Schober voort, .ook noodzakelijk om in de betrokken aitenlandsche kringen het vertrouwen in et handhaven van rust en orde in Oosten* Jk te versterken. Al moge het hem, den ondskanselier te Parijs en Londen ook ge- ikt zijn het vertrouwen' in de Oostenrijk* :he regeering en in een ongestoorde en kalme atwikkeling van de oeconomische en politieke «trekkingen in. dit land te vermeerderen, j moet daaraan toch 'toevoegen dat men daar ?ze wettelijke maatregelen afwacht en als de dltooiïng beschouwt van de waarborgen vcor sn profijtelijke verdere ontwikkeling des ads. Dr. Schober legde er den nadruk op, it hij op grond van een eenstemmig besluit in den ministerraad de voorstellen van het mdsbestuur der burgerwachten, van de hand :oest wijzen. Na den bondskanselier sprak Schumy, de linister van binnenlandsche zaken, die de Heimwehren" cp zijde wilde zetten. Hij side, dat de regeering stelling had moeten imen tegen dc uitlatingen en de aanvallen it burgerwachtkringen uit eerbied voor ::eede kringen van de bevolking, die de «nkbeelden der burgerwacht op ideëele ponden gesteund hadden, doch niets te doen lillen hebben met daden van geweld en met snoeverijen van enkelen, (aldus de N.R.C.) De minister betwistte, dat de betrekkingen de binnenlandsche politiek van Oostenrijk :derdaad zoo slecht zouden zijn, dat het frantwoord zou wezen van de vrijneids- schten des volks afstand te doen om daar- mor den dwang en de beperking van een dic- ötoriaal bestuur te ruilen van menschen, M wie velen veronderstellen, dat zij van de zichzelf gezonde beweging slechts gebruik uilen maken om zelf aan het roer te komen. üit het bovenstaande blijkt, dat de regee- ling eensgezind is, en dat zij de „Heim- rehren" vierkant den rug toekeert. Schober's krachtige taal en de gezonde rede in Schumy. zullen niet nalaten een gun- r.lgen invloed uit te oefenen op den alge- :eenen gang van zaken. Doch dat het bij de eventueele ontwape- ing zelve nog wel eens tot hevige incidenten £l komen is niet onwaarschijnlijk. L. A. WENDING IN DE ENGELSCHE POLITIEK. HET WERK VAN THOMAS AFGEKEURD? IACDONALD NEEMT DE ZORG VOOR i WERKLOOSHEIDSPOLITIEK OVER hmsay MacDonald heeft besloten, het toe- &ht op de werkloosheidspolitiek der regee- &g van minister Thomas over te nemen, Üus het Hbld. Dit heeft Arthur Henderson Keren aan de Lagerhuisfractie der Arbei dsparty beloofd. Hier blijkt uit, dat de re- sering ontevreden is, over de wijze, waarop •Somas de zaak heeft behandeld. Ramsay facDonald heeft verder aan de fractie la- is weten, dat het memorandum-Mosley ieï definitief door het kabinet is verworpen. Ir Oswald Mosley heeft verklaard, dat hij ïoensdag as. voor de regeering zal stem- ten en aan de andere afgevaardigden zal tegen, hetzelfde te doen. Hij verwacht niet, it de regeering zal worden verslagen. De -oeralen, die Dinsdag hun gedragslijn zullen Opalen, zullen waarschijnlijk niet tegen ceaimen, doch zich van stemmen onthou- m. De koning hechtte zijn goedkeuring aan ae 'Moeming van het Lagerhuislid der Arbei- srspartij majoor C. R. Attlee, als kanselier *n het hertogdom Lancaster in plaats van Kosley, die is afgetreden, Groener weer aan het woord over Duitschland's weermacht. Na de rede van den rijksweerminister, waarin hij pleitte voor opvoering van de sterkte van de weermacht tot de uiterste grenzen, door het Verdrag van Versailles toe gelaten en waarbij hij betoogde, dat de rijksweer slechts een defensief wapen is, oefende de soc. woordvoerder Schöpflin cri- tiek. Hij staafde de verklaring van minister Cröner, dat de rijksweer geen aanvalswapen is, maar meende tevens, dat het ook niet mag worden voorgesteld als ware de rijksweer zwak en hulpeloos Zij is sterk genoeg om het land te beschermen. Dit achtte hij ook noo- dig, zoo lang in Europa helaas nog de politie ke toestand zoo is, dat gerekend moet wor den met de mogelijkheid van schending der neutraliteit en der grenzen van Duitschland. Verder achtte Schöpflin het gewenscht, dat de minister op minder spottenden toon over den Volkenbond sprak. De soc. willen alles doen ter verdediging van het land, maar zij deelen niet in 's ministers meening. dat alle mogelijkheden van het vredesverdrag moeten worden uitgeput. Dat toch zou in strijd zijn met de economische en finan- cieele krachten van het Duitsche volk. Nog meer dan het vorige jaar is de huidige mili taire begrooting in strijd met den algemee- nen financieelen toestand. Van voorgeno men verhoogingen van verschillende posten wilde spr. niet weten. De D.-nationaal generaal v. Lettow-Vor- beck achtte daarentegen de begrootingen te zuinig opgesteld aldus het Hbld. Ook pleitte hij voor het pantserschip B. Minister Gröner heeft naar uit Berlijn wordt gemeld in den rijksdag nogmaals het woord genomen. Men had zijn opmerking omtrent den Volkenbond verkeerd begre pen. Hij noemde het noodzakelijk gebruik te maken van alle mogelijkheden, die het vre desverdrag van Versailles biedt om Duitsch land een strijdmacht te geven, die een aan val zoolang kon weerstaan bot de Volken bond ingrijpt. Een volk dat zich niet verde digt, kan niet op de hulp van den bond re kenen. Uitbreiding der vloot Is even noodzakelijk als aanvulling van het leger. Ook de weer kracht des volks, met name van de jeugd moet worden bevorderd. Afg. Künstler (soc.-dem.) verweet den minister, dat hij zweeg over de Kielsche mu- nitiesmokkelaffaire, waarop Gröner, zicht baar opgewonden, verklaarde, dat hij alies deed om deze aangelegenheid op te helde ren, maar dat hij weder stuitte op verzet bui ten zijn ministerie. Het optreden van Künstler, die lid is van een partij, welke kort' geleden nog in de regeering zat, noemde spr. het toppunt van gebrek aan verantwoorde lij kheidsgevoel. Künstler noemde in zijn antwoord de hou ding van den minister ongehoord en kon digde aan, dat hij hierop zou terugkomen, om van den minister het nog ontbrekende antwoord op zijn vragen te krijgen. Berneri van grens tot grens, maar niet over de grens. De Italiaan Berneri, die aan het einde van het vorige jaar werd gevangen genomen, naar aanleiding van den aanslag op den trein, waarin zich prins Umberto bevond, werd vrijgelaten. Hij had zijn straf van vijf maan den wegens het hebben van een valsch pas poort, uitgezeten. De Belgische politie zette hem over de Nederlandsche grens. De Nederlandsche auto riteiten waren niet op zijn aanwezigheid ge steld, en zetten op hun beurt hem over de grens. De Italiaan keerde naar Antwerpen terug, waar hij gisteren opnieuw gearres teerd is wegens overtreding van het verbod om in België te komen, aldus het Hbld. Berneri, die door de Fransche politie ge zocht wordt naar aanleiding van een anti fascistisch complot, wil liever niet over de Fransche grens" gezet worden. Weer een Belgisch talen incident. De Belgische Kamerafdeelingen kwamen gisteren bijeen. In de afdeeling. waarvan de heer Boeckx deel uitmaakte deed zich een nieuw incident voor n.a.v. het talengebrulk, aldus meldt het Hbld. Bij de opening van de vergadering, die anders was samengesteld dan in de vorige week, werd voor het. voorzitterschap de can- didatuur van den heer Boeckx gesteld. On middellijk kwam daartegen het Kamerlid Ei-nest Ln verzet, die aan de weigering van Boeckx herinnerde, om het gesprokene in het Fransch te vertalen. Niettemin werd Boeckx tot voorzitter gekozen. Hij wijzigde niets aan zijn vroegere houding, en handelde de agenda in het Nederlandsch af. Inmiddels waren eenige Waalsche leden de vergadering binnengekomen. Dadelijk steeg een storm van protest op, waarbij zich de heeren Brunfaut. Ernest, Berloz, Jennissen, Mundeleer en De Ras- quinet aansloten. Ook de Vlaamsche socia listen Cnudde en Debunne betuigden hun misnoegen over de Nederlandsche leiding. Van den heer Boeckx werd geëischt, dat hij alles in het Fransch zou vertalen, waarop de voorzitter echter antwoordde, daarop niet te kunnen ingaan. Echter verzocht hij den secretaris het gesprokene in het Fransch te vertaler. Boeckx werd bedreigd met ziin afzetting als voorzitter, hetgeen echter zijn houding niet kon beïnvloeden. Door den secretaris werd daarop het verhandelde in het Fransch vertaald en de vergadering ver diep verder tamelijk kalm. Poolsch-Lithausch gekrakeel. Naar de Memeier Dampfboot uit Kowno verneemt, heeft de Litausche regeering een protestnota tot den Volkenbond gericht naar aanleiding van een voorval dat zich Zondag in het aan de Poolsche zijde der Poolseh- Litausche demarcatielijn liggende dorp Dmi- trowka heeft afgespeeld. Volgens de lezing van Litausche zijde over viel de Poolsche onderofficier Vilkovski met 24 soldaten veertig dorpsbewoners, die aan een danspartij deelnamen, en dreef hen uit elkaar. De soldaten zouden daarbij ongeveer honderd schoten hebben gelost en ten slotte een bom in het lokaal hebben geworpen. Twee jongelieden uit het- dorp zouden zijn gekwetst en één zou in den daarop volgen den nacht zijn overleden. Den anderen morgen zou een Poolsche kapitein een onderzoek hebben ingesteld, waarbij hij vier jongelui uit het dorp deed arresteeren, daar zij zich naar het heette aan opruiing tegen het staatsgezag zouden hebben schuldig gemaakt. (Hbld.) BINNENLAND NOODLANDING VAN EEN JACHT VLIEGTUIG. De bestuurder van het jachtvliegtuig D 30, de vlieger Kruidenier van het vliegkamp de Kooy, die Vrijdagmorgen was opgestegen voor het doen van meteorologische waarne mingen. is te ongeveer 9 u. 30 boven Bergen tengevolge van het warmloopen van den mo tor genoodzaakt geweest te dalen. De daling werd zonder noemenswaardige schade aan het vliegtuig volbracht. RAADSLID-ORDEVERSTOORDER VEROORDEELD. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft het sociaal-democratische .raadslid van Bodegra ven P.H.O., dat in hooger beroep was gekomen van een vonnis van de Rechtbank te Utrecht, waarbij het wegens het verstoren van de orde in de raadszaal was veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis, en tegen wien drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf gevorderd was veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis met bevestiging van het vonnis voor het overige. DE HUISKNECHT EN HET MEISJE. Voor de Rechtbank te Amsterdam heeft terecht gestaan de 31-jarige huisknecht, die op den Haarlemmerweg te Amsterdam eon poging tot doodslag heeft gedaan op een meisje, dat hij reeds jaren met zijn liefdes betuigingen vervolgde,'doch dat hiervan niet gediend was. Verdachte bleek minder toereke* ningsvatbaar te zijn. De eisch luidde een jaar gevangenisstraf door te brengen in de Bij zondere Strafgevangenis te Scheveningen en daarna ter beschikking stelling van de re geering. Uitspraak 6 Juni. PENSIOENFONDS NEDERLANDSCHE TOONEELISTEN. AMSTERDAM, 23 Mei (V.D.) Naar Wij vernemen is in de deze week gehouden ver gadering van het Algemeen Pensioenfonds voor Nederlandsche Tooneelisten besloten het technisch personeel, voor zoover het uit hoofde van zijn beroep, is verbonden aan een gezelschap, ook in het pensioen- en sup pletiefonds op te nemen. RADIOTELEFOON ENGELAND—INDIc Wegens het gunstig resultaat van de proefgesprekken is Vrijdag het radiotelefoon verkeer van Engeland met Ned.-Indië ge opend via de Nederlandsche zend- en ont- vanginstallaties. INLANDSCH SERGEANT VERMOORD. Aneta seint uit Bandoeng. Het legerbe stuur ontving van den militairen comman dant van de Westerafdeeling van Borneo de mededeeling, dat de inlandsche sergeant Soe- radman wegens nog niet bekende redenen door den Amboneeschen fuselier Saya is doodgeschoten. Saya trachtte na zijn daad zelfmoord te plegen, waarbij hij zich zwaar wondde. SLACHTOFFERS VAN DEN CYCLOON. Aneta seint uit Batavia dat tijdens de cycloon die eergisteren Batavia heeft bezocht, enkele militairen uit het kampement van Petodjo door omvallende boomen licht gewond werden De heer Scheffer, die in een taxi reed, werd in de Gang Halle door een vallenden tak vrij ernstig gewond en overgebracht naar het Centraaal Burgerlijk Ziekenhuis. DE ACTIE VOOR DE A. V. R. O. NIET TE VEEL VERWACHTINGEN VAN BRUSSEL? Protestvergaderingen van A.V.R.O.-vrien den zijn of worden gehouden te Heerenveen, Steenwijk, Winschoten, Dordrecht, Gronin gen, Delft, Nijmegen, Apeldoorn, Eindhoven, Zeist. Te Delft heeft prof. Schoemaker in over weging gegeven om aan de Koningin rechts herstel te verzoeken voor de A.V.R.O. Voor de Vrijzinnig democratische vereeniging te Am sterdam zal Maandag mr. P. J. Oud. lid der Tweede Kamer spreken over „Radio-onrecht". Het district. Utrecht der Maatschappij tot Nut van ?t Algemeen heeft een protestmotie aangenomen. Te Leiden is een comité van Actie gevormd. De verschillende vergaderingen hebben telegrammen aan den minister gezonden. In de Donderdagavond te Utrecht gehou den protest vergadering van het Utrechtsche A.V R.O.-comité tegen het zendtijdbesluit heeft aan het einde der samenkomst de heer Vogt nog meegedeeld dat de exploitanten van het amusementsschip, dat dezen zomer op de Noordzee zal kruisen, dit schip ter be schikking van de A.V.R.O. hebben gesteld voor den bouw van een eigen zender. Verder voert de A.V.R.O., zoo zeide de heer Vogt, volgens 'de N.R.C. onderhandelingen met de Vlaamsche broeders, welke onderhandelingen er goed voor staan. Hij zeide evenwel, dat men dit toekomstbeeld niet moet overschat ten, want de genietbaarheid in Nederland van de Belgische stations is niet zoo groot. Maar als demonstratieve daad zal deze maat regel van ontzaglijke beteekenls zijn: Neder landers. wier land altijd een toevlucht voor uitgewekenen is geweest, moeten nu zelf naar het Zuiden, omdat in Nederland voor Neder landers geen plaats meet is. VREUGDE BIJ DE V. A. R. A. BRIEF VAN DANK AAN DEN MINISTER. De Federatie Rotterdam van de V. A. R. A. heeft te Rotterdam een vergadering gehou den om uiting te geven aan haar vreugde over de zendtijdbeslissing. Het woord werd gevoerd door den heer Lebon, en den V. A. R. A.-voorzitter, den heer De Vries. Deze zeide o.a., dat niets ter wereld in staat is. om de beslissing ongedaan te maken. Deze spreker zette ook uiteen, dat de groei van de V.A.RA. moet doorgaan, omdat zij nooit de kans mag loopen wankel te staan. De heer De Vries gaf als zijn meening te kennen, dat wanneer er inderdaad een neu trale omroep bestaanbaar was deze verre en verre diende achtergesteld te worden bij de cultureele omroepen (applaus). Een neutrale omroep heeft ons volk niets te zeggen, zeide hij volgens het verslag in de ..Voorwaarts". Moet er verschil gemaakt wor den bij de verdeeling van den zendtijd, dan komt den cultureelen omroepen het meeste toe. Het gaat er niet over of de A V.R.O. net zoo goed een algemeen programma kan ge ven als wij. De vraag is of wij voor ons volk werkelijk iets be teekenen. Wij zijn in ons land vrij om te spreken op vergaderingen en om te schrijven in de bla den wat we willen. Nu wil een bepaalde groep dit in den aether verbieden. Wij elschen echter het recht op om ook voor den microfoon te zeggen, wat we willen. (Luid applaus). De heer De Vries betoogde ln het vervolg van zijn rede, dat de A.V.R.O. inderdaad li beraal is. Spr. zeide den tijd te zien komen, dat het liberalisme geheel voor den micro foon zal verdwijnen, omdat er geen liberalis me meer zal zijn. De A.V.R.O. heeft, zeide spr., een kwart van de luistervinken, nl. 100,000, de VA.R A. heeft er 90.000. Waarom dan zooveel opwinding? De heer De Vries voerde nog aan, dat de V.A.RA. vóór de A.V.R.O. een eigen zender gevraagd heeft. De heer De Vries besloot met een opwekking om te zorgen dat de V.A.RA. op 1 Juli met de A.V.R.O. gelijk zal staan Er werd besloten een brief aan den minis ter te zenden, waarin de Federatie haar vol doening over de beslissing uitspreekt. DE REGEERING EN DE 1071 METER-GOLF. Het Algemeen Handelsblad doet eenige zeer belangrijke mededeelingen in aansluiting op de beschuldiging van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, dat de Nederlandsche regeering het gebruik van de 1071 Meter golf saboteer en zou. Het blad heeft informaties ingewonnen en van ambtelijke zijde is het meegedeeld, dat Nederland krachtens de conferentie van Washington 1 Januari 1930 had moeten op houden met de 1071-meter-golf voor andere dan zakelijke uitzendingen te bezigen. In het belang van den niet-zakelijken omroep heeft toen de regeering niettegenstaande klachten van den Duitschen militairen radio-dienst verzocht om de golf voorloopig na zes uur ook voor den niet-zakelijken omroep te mo gen gebruiken. Volgens deze mededeelingen is door Nederland derhalve binnen het raam van erkende internationale regelingen al het mogelijke in het werk gesteld ten behoe ve en in het belang van den Nederlandsch en omroep. Het Handelsblad teekent hierbij echter aan, dat volgens mededeelingen van andere zijde de regeering met eenigen goeden wil do 1071-Meter-golf voor Nederland zou hebben kunnen behouden, dan een nieuwe golf in het vrije gebied beneden de 200 M. zoeken voor den zakelijken omroep en de 1071- meter-golf beschikbaar had kunnen houden voor den niet-zakelijken omroep, i.e. de A.V.R.O. De betrekkelijk weinigen, die belang heb ben bij den zakelijken omroep, hadden hier voor wel over gehad, meent het blad, om duurdere toestellen aan te schaffen voor de korte golf. Volgens deze inlichtingen, waarvan het de betrouwbaarheid niet gaarne zou betwijfelen, heeft het hoofdbestuur der P.T.T. begin Januari van dit jaar aan de Duitsche poste rijen medegedeeld, dat nog slechts korten tijd van de 1071 zou worden gebruik gemaakt voor den Nederlandschep niet-zakelijken omroep. Hierop kwam geen antwoord, en dus ook geen klacht. In April heeft men zich daarop uit eigen beweging ten tweede male tot Duitschland gewend. Pas daarna kwam de Duitsche klacht over de storingen van den Duitschen militairen radiodienst. Het blad vervolgt: „Dat in deze procedure door sommigen uitlokken van klachten wordt gezien, zou volgens onze inlichtingen ook in den radio-raad zijn gebleken, waar deze zaak onderwerp van discussie zou zijn geweest en waar enkele leden zich scherp over de han delwijze zouden hebben uitgelaten. Onze zegsman was evenals de „NR.C." van mee ning, dat de bedoeling van dit optreden was om aan de A.V.R.O. de gelegenheid te ont houden een eigen zender te bouwen en te ge bruiken met de 1071." Het blad betwijfelt, dat de Duitsche mili taire omroep hinder zou ondervinden van Hilversum op 1071. na zes uur 's avonds. Zijn zegsman meent, dat de P.T.T. te veel op eigen belangen let en te weinig op die der duizenden luisteraars. Zijn zegsman besloot: „Ware dit het geval geweest, dan zou er een oplossing gevonden zijn, waarbij ener zijds de A.V.R.O. en anderzijds de V AR A. en de rechtsche omroepen bevredigd zouden zijn. Dat dit thans niet het geval is ik onderschrijf hier de meening van de „N.R.C." is te wijten aan de Nederlandsche Regee ring, aan wie naar ik hoop zeer zeker inlich tingen hieromtrent gevraagd zullen worden bij de a.s. interpellatie over de verdeeling van den zendtijd." „Meer dan nervositeit alleen". De Telegraaf spreekt in een korte op merking bij ae weigering van den minister om een audiëntie toe te staan aan de bestuurs leden van ,De Vrije Luistervink" van een „van meer dan nervositeit alleen getuigend mi nisterieel besluit". Dc uitvoerbaarheid van het Gleichwcllenplan. 3 e t Vol k" komt terug op het door de Nieuwe Rott. Crt. geschrevene, dat in tegen spraak met een aagbladberlcht (in het Volk) de heer Corver zijn geloof in de uitvoerbaar heid van een Gleichwellen-systeem niet heeft verloren. Het sd. orgaan houdt vol, dat de heer Cor» ver in de vergadering aan het Dag Bestuur van de A.V.R.O. op 1 Mei op een vraag van den heer v. d. Sluys, „hoe het eigenlijk stond met de metingen van dat Gleichwellen- systeem en of die metingen van dien aard waren, dat zulk een systeem goed zou kun- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Ik vergeet verdoet en tergen. En. myn dobbertje zelfs ook. Als ik, aan den kant van 't water, 'n Pypje DOUWE EGBERTS rook. Zelfs de vischjes m den vijver Komen aan het oppervlak Ruik eensDat is DOUU/E EGBERTS! HeerlijkWat een pracht tabak. CU«9« Owtrtfr»» ECHTE FRIESCHE IDW HEEREN BAAI 20- 50 CT. PER ONS verschaft U wolken van genot. nen werken", in ontkennenden zin heeft ge antwoord. De heer Corver deelde in die ver gadering mede, dat „hij het rapport onder de oogen had gehad, zooals dat door de drie technici zal worden uitgebracht. En hij kon den heeren wel zeggen, dat het moeilijk zal zijn om daaruit goede conclusies te trekken. De metingen zelf waren objectief gedaan en volkomen betrouwbaar". Het blad schrijft verder: „Maar waarom maakt men zich toch zoo warm voordat Gleichwellenplan? Wanneer dit tot stand komt. is het aantal totaal beschik bare zenduren in Nederland grooter geworden en krijgen ook de andere omroepen van de zenduren op den Glelchwellen-zendcr hun portie. Dat weet de A.VR.O.-leiding zelf ook ter dege! De „Nieuwe Rott. Crt" moest liever eens Inlichtingen inwinnen over de wijze, waarop in de hoogste kringen vair de A.V.R.O. over de tegenwoordige vruchtelooze herrie-politiek gedacht worct". „De nationale schande". De „Haagscihe Post" schrijft in een uitvoerig artikel over de zend tij dverdeeling o.a.: „Hier is Brussel, dc Avro!"zullen wij de nationale schande beleven, dat de pionier der Noderlandsche radlo-omroepen door dc samenzwerende kongsie van polltiscercndo geestdrijvers naar het buitenland wordt ver jaagd om op vreemden bodem den neutralen arbeid voort te zetten, waarvoor in dit van politiek bederf doortrokken land geen plaats meer is zijn neutralen arbeid, die door een onoprecht minister pour le besoin de la cause met het etikel „liberaal" ls beplakt?" Het blad concludeert, dat de vrede in den aether daarom niet billijk is en niet duur zaam kan zijn. „De kern van de zaak is niet ver te -zoeken: de groepen van ons volk, die in het parlement en in het kabinet van den minister hun stem kunnen laten hooren en wier vriendschap den regeerenden partijen onontbeerlijk is. hebben tezamen en in vereeniging den mede. dinger om hals gebracht, die zich principieel van politiek afzijdig heeft gehouden en uit dien hoofde in een land als het onze als vogelvrij kan worden beschouwd. Het is evenwel de vraag of deze bom niet verkeerd zal springen, of de berekening van den minister juist zal blijken. Want laat ons billijk zijn, ook onder de volksdeelen bij wie minister Reymcr in het gevlei tracht te komen slaan velen met weerzin dit kansspel gade". Het artikel eindigt aldus: „Dat de beslissing van den minister onuit voerbaar is, staat voor ons echter vast. Dat er iets moet worden gedaan om het Jegens de A.V.R.O. begane onrecht te herstellen, eveneens". ZATERDAG 24 MEI Stadsschouwburg: Vereentgd Tooneel: .Reclame". 8 uur. Gebouw O'.ympia. Feestavond Deutscher Verein. 8.30 uur. Palace. „De Bijwagen". Tooneel: Witt-Carr and Reed. 2.30 en 8.15 uur. Luxor-Theater. „De helden van het neger bataljon" en „Gifgas". Tooneel: Van and Vona. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater. .Lilac Time". Too neel: 8 Geltners. 2.30 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater. „De Prairie-Toove- naar" en „Het Recht zegeviert". Tooneel: Harry Hart. 2.30 en 8.15 uur. ZONDAG 25 MEI Schouwburg Jansweg. Revue-Operette „Hou Je roer recht". 8 uur. Remonstrantenhuis. Vereeniging van Spiri tisten: „Wetenschap en Religie". Wijdings morgen. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 26 MEI. Gem. Concertgebouw. Protestvergadering van de A. V. R. o. Sprekers: W. Vogt cn ds. F. Dljkema. 8 uur. Schouwburg Jansweg. Revue-Operette „Hou je roer recht". 8 uur. Restaurant Brlnkmann. onderlinge Brand- waarborgvereeniglng voor de gemeente Haar lem; vergadering 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler s Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5