Kon» Ned» Voetbalbond»; OVERZICHT. DE UITSLAGEN. RANGLIJSTJES. [VOETBALNIEUWS. EERSTE KLASSE R.C.H.-H.B.S. (8-2) Haarl. Voetbalbond. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. DJOC, R.-K. HAARL. VOETBALBOND. ZWEMMEN. WATERPOLO. .1 Croote spanning in de competitie om het landskampioenschap. Blauw Wit wint onver wacht met 10 van Ajax. Velocitas neemt met een slecht doelgemiddelde de leiding. - R.C.H. plaatst zich door een schitterende 82 over winning tegen H.B.S. No. 2. - U.V.V. degra deert naar de derde klasse. Hollandiaan promoveert in haar plaats. - Roermond heeft in de promotie-competitie van Afdeeling IV de leiding. fir komt een zeldzaam groots spanning in de competitie om het landskampioenschap, nu Blauw Wit zoo onverwacht met 10 van Ajax gewonnen heeft. Vrijwel iedereen had gedacht, dat het resultaat van dezen wed strijd andersom zou geweest zijn en dan hV» Ajax weer een goeden gooi naar den titel ge daan. Maar nu is Velocitas haar een mooi stuk vóór. Het zeldzame verschijnsel doet zich voor, dat nu in deze belangrijke com petitie een club met een slecht doelgemid delde de leiding heeft genomen. Het is nu intusschen nog een open vraag, wie tenslotte kampioen van Nederland zal worden. De eerste klasse van Afdeeling I is nu ein delijk óók uitgespeeld. R. C. H., die alleen door een groote overwinning op H. B. S. in den eindstand No. 2 kon worden, heeft voor alle zekerheid die overwinning maar zoo groot mogelijk gemaakt, dank zij vier doel punten van De Geus en even zooveel van Verkerk en dank zij ook weer het prachtige backspcl van Krom. We wenschen R. C. H. met dit succes van harte geluk. Gaat U. V. V. evenals vroeger het eens zoo gevreesde R. A. P. van het voetbaltooneel verdwijnen? De Utrechtenaren degradeerden gisteren naar de derde klasse, doordat zij nog wel op eigen terrein met 1-3 verloren van Hollandiaan, die naar de tweede klasse pro moveert. De promotiecompetltië tweede klasse in Afdeeling IV wordt eveneens spannend. Hier heeft de eersteklasser Roermond, de club van Massy, de leiding. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Blauw-WitAjax 10 Afdeeling I Eerste klasse; Fromotiecomoetitic derde klasse: 1 H. V. C.—T. O. G. 5—3 Afdeeling II: Promotiecompetitie derde klasse. U. V. V Hollandiaan 1—3 Afdeeling IV Promotiecompetitie tweede klasse: Roermond—T. A. C. 3—2 BleijerhcideDe Valk 21 OM DEN NED. VOETBALBEKER. Rod aVeenda-m 11 N. A. C.—Unitas 3—0 Buiten dc Competitie: West Dultschland—Oost Nederland 1—1 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. ges. gew. gel. verl. pt. v.-t. gem. Velocitas 6 2 3 1 7 9-12 1.17 Ajax 7 3 1 3 7 12-6 1.— Willem II 6 2 2 2 6 12-8 1— Go ahead 6 2 2 2 6 10-10 1.— Blauw Wit 7 2 2 3 6 5-12 0.86 Afdeeling I Eerste klasse. EINDSTAND Ajax IS lt 3 4 25 52-22. 1.39 R. C. H. 18 0 4 5 22 53-37 1.22 A. D. O. 18 8 6 4 22 45-33 1.22 Hilversum 18 9 3 6 21 40-42 1.17 H. B. S. 18 8 3 7 19 48-47 106 V. S. V. 18 7 5 6 19 36-37 1.06 Excelsior 18 6 4 8 16 49-53 0.89 Sparta 18 6 4 8 16 38-43 0.89 D F. C. 18 5 5 8 15 37-43 0.83 Haarlem 18 1 3 14 5 36-77 0.28 Afdeeling IV Promotiecompetitie tweede klasse: Roermond 3 2 1 0 5 9-4 167 Bleyerheide 3 2 0 1 4 8-5 1.33 Dc Valk 3 1113 6-4 1.— T. A. C. 3 0 0 3 0 2-12 0.— Weer een nieuwe club. In het Slachthuiskwartier Is opgericht een voetbalvereenlglng die den naam zal drasen van H. P. C. „Ajax". Getracht zal worden in den H V. B. uit te komen en voorloopig een speelterrein te krijgen van de Gemeen te. Het secretariaat is gevestigd bij A. Seejerin, Hof van Egmond 42. Haarlem. Tot zoover het ons toegezonden bericht. Wij vindon den naam Ajax niet gelukkig gekozen. Heeft men geen anderen naam kun nen bedenken? Om den K. N- V. B.-beker. Voor de zesde ronde van den K. N. V. B. beker, de kwart finale, moet R. C H. op Hemelvaartsdag spelen tegen den winnaar van den gisteren gespeclden wedstrijd tus- sehen Unit-as en N A. C. Dit blijkt N. A. C. te zijn. B. F. C. „Bennebroek" 10 jaar. Zaterdag 30 Mei a.s. zal hot, zooals we reeds eerder mededeelden, tien jaar geleden zijn, dat dc voetbalvereenlglng „B. F. C." te Bennebroek opgericht werd. Hot Is te begrijpen, dat Bennebroek haar 10-Jarlg bestaan feestelijk zal herdenken. Zaterdagavond zal het bestuur van 78 uur in Café Oud Berg en Dal reclplecren Om half 9 uur zal een feestavond gegeven ■worden waarop de humorist Johnie Rovo uit Amsterdam en Van Strien's Jazz-band jtiin medewerking zullen verleenen, KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Blauw Wit-Ajax (1-0) Er bestond een buitengewoon groote be langstelling voor deze stedelijke ontmoeting. Velen trachten nog een plaatsje bij een der zeer vele opkoopers te bemachtigen- Om half twee stroomde de staantrlbune vol.. Langza» merhand liep het Stadion vol en toen tegen twee uur de Ajaxieden het veld opkwamen was er geen plaatsje onbezet; er waren 32.000 toeschouwers aanwezig. Blauw Wit trapt af. De eerste aanvallen zijn voor Blauw Wit; de rechtervleugel, vooral Gerritse is actief. Wanneer Smit een kans verknoeit door over te schieten is het de beurt aan Homborg, die door alles heen drijft, maar zijn voorzet wordt door free kick van Smit niet benut. Ajax is over de eerste zenuwen heen en onderneemt eenige goed opgezette aanvallen, een schot van St rij bos keert Schindeler en van Reenen trapt juist in zijn handen. Het eerste kwartier wordt er al zeer kalm ge speeld, Blauw Wit is iets meer in den aan val. Het eerste gevaarlijke moment voor Blauw Wit's doel ontstaat, als Hamel één -van zijn afgemeten voorzetten geeft, Mulders itoe- stormt en over den uitgeloopen Schindeler naar doel kopt, maar het leder vliegt juist over. Ajax heeft zich nu los gewerkt en onder neemt verschillende aanvallen, maar Lietzen en Van Asselt voorkomen elk gevaar. Uit een vrijen schop buiten het strafschopgebied schiet van Kol over; Van Reenen doet even later het zelfde. Het spel golft op en neer; Gerritse rent er doorheen, kan op het laatste oogenblik aan Homborg overgeven, een voorzet volgt en de toegeloopen Sitters is er eerder dan keeper De Boer, maar zijn schot gaat dooi- de vaart naast. Een corner, goed door Gerritse genomen, slaat De Boer het veld In, voordat hij en zijn medespelers zich echter kunnen herstel len, schiet de Blauw Wit-spil De Boer keihard ineens in. Het schot ketst tegen der bovenlat en vliegt dan achter. Een hartelijk applaus be loond dit zeer fraaie schot. Nadat beide partijen nog eenige malen vruchteloos getracht hebben een doelpunt te fabriceeren is het rusten. De tweede helft zet In met een serie aan vallen der Blauw Witten. Gerritse forceert een corner, deze kan worden weggewerkt. BlauW Wit zit er dan even geweldig op, een strafschop plaatst spil dé Boer over vele hoéf den heen tactisch in doel, maar keeper De Boer is safe. En bij een volgenden aanval van Blauw Wit treedt De Boer al weer als over winnaar te voorschijn. In een periode van Blauw Wit-overwicht breekt Ajax eenige malen door, de aanvallen worden meeren» deels geleid door Hamel, die opvalt door zijn afgemeten voorzetten, waarvan de binnen- spelers echter niet weten te proflteeren. Steeds keeren de Ajaxieden terug, maar hoe er ook gezwoegd wordt, de beide Blauw WiWbacks, geholpen door De Boer, blijven meester van het veld. En al krijgt het Aj.ax- quintet een kansje, Van Reenen zorgt er wel voor dat het leder over gaat. Sitters Jr. plaatst 'n opgehaalden bal goed naar Fer= werda, die zich zij de Ajaxbacks heeft op gesteld. Ferwerda glipt tusschen Van Kol en Diepenbeek door, hij krijgt een vrij veld voor zich met alleen de Boer voor hem. Deze is uitgeloopen en kalm plaatst de Blauw Wit middenvoor het leder in het verlaten doel. Blauw Wit leidt (10). Fel zitten de Rood-Witten er nu op, Van Kol gaat rechtsbinnen spelen. Dc Boer blijft nu meer achter en helpt zijn verdediging een handje. En hoewel de Blauw Wit-ach terhoe de een zwaren druk krijgt te doorstaan, men weet doelpunten te voorkomen. Als scheidsrechter Voltyn, die rustig en uitstekend deze ontmoeting geleid heeft, einde fluit, wordt Ferwerda op de schouders het veld afgedragen VERKERK EN DE GEUS SCOREN ELK VIER DOELPUNTEN R. C. H. EINDIGT OP DE TWEEDE PLAATS Met een score, die niet vaak in eerste klasse voetbal voorkomt, heeft R. C. H. re vanche genomen op de destijds in den Haag tegen H. B S. geleden 10 nederlaag en zich daardoor verzekerd van de tweede plaats. Op zichzelf is dat laatste reeds een kra nige prestatie; we wenschen de Racing Club daarmede van harte geluk. Het is een fraai besluit van een seizoen waarop de spelers steeds met genoegen kun nen terug zien. In tegenstelling met de vorige wedstrijden werd weer eens gedemonstreerd hoe voetbal wel gespeeld moet worden, vooral in de voor hoede; de resultaten bleven niet uit. Welis waar speelde de H. B. S.-achterhoede (waar in alleen Denls ontbrak) in de eerste helft vooral onzeker, doch het mooie open en snelle spel van Verkerk c.s. zou hun toch ook in betere conditie wel te machtig ge weest zijn. Inderdaad speelde de R. C. H - voorhoede zonder uitzondering in de eerste helft een keurig spel: dat leverde niet min der dan zeven doelpunten op. En daar wa ren werkelijk heel fraaie bij. Daarbij steun de bovendien de middenlinie met Ruis aan het hoofd uitstekend; het was dan ook voor de H. B, S.-defensie vrijwel onbegonnen werk. Achter deze linie sloot zich de back linie (waarin Krom zich weer bijzonder on derscheidde) heel goed aan en Kos was eveneens in goeden vorm. Na dc rust volgde begrijpelijk de reactie en vlotte het spel niet op die goede wijze, terwijl toen ook de H. B. S.-verdediging zich wat. meer had in- gesteld en met buitenspel zetten nogal sue oes had, Bij H. B. S. beleefde keeper Rambonnet een minder prcttlgen middag. Achtmaal vis- schen zonder daaraan nagenoeg iets te kun nen doen, zegt voldoende. Toch meenen we dat hij wel een enkel doelpunt had kunnen voorkomen. Van de backs was Vermetten de beste. Zijn partner Dichl daarentegen minder goed, zelfs wat slow. In de middenlinie, die vóór de rust veel te veel achterbleef, was de spil wel werklustig, doch het ontbrak hem aan voldoende spel techniek om een goed voetballer te worden. In de voorhoede, die over twee snelle vleu gels beschikte, was Van Kesteren wel de beste, doch evenals zijn partners was het schieten totaal onvoldoende. Scheidsrechter Slikkerveer had geen lasti ge laak wegens de aangename verstandhou ding in het veld. Het is al laat als hij onderstaande elftal len in het veld laat opstellen: R. C. H.: Kos, Kaestner, Krom, Geutskens, Ruis, Muller. Hanse, Van de Werve, Verkerk, De Geus, Paape. H. B. S,: Graafland, Van Kesteren, Ophorst, Romondt, De Vries, Arntzenius, Reeder, Van de Bergen, Vermetten, Diehl, Rambonnet, Even na den aftrap is eerst H. B S. aan het woord, doch al spoedig neemt R. C. H. het spel in handen; aanval op aanval wordt op het H. B. S.-doel ondernomen. Voorloopig blijven Vermetten en Diehl meester van het terrein, doch de druk blijft steeds aanhou den en als Hanse een afgepasten voorzet geeft, laat Verkerk den bal gaan voor" De Geus, die ineens vla den paal inschiet (10) Het geeft den R. C. H.'ers de noodige be zieling; goed gesteund door üe middenlinie komen Verkerk c.s. steeds weer terug. Het is tenslotte Verkerk, die na handig doorloo- pen en onhandig spel van Reeder een kans krijgt en benut (20). De verzorger van het scoringbord krijgt het even dfuk, want. nauwelijks is afgetrapt of het is wederom Verkerk, die na handig spel met een enorm hard schot den stand op 30 brengt. Even laait dan het vuur bij H. B. S. op; na eenige goed opgezette aanvallen gelukt het Romondt, om eveneens met een hard schot, dat Kos nog wel stopt, doch niet vol- dende, een tegenpunt te maken. (31). Het lijkt of de R. C. H.'ers het er op zetten om de score zoo hoog mogelijk te maken, teneinde zeker te zijn van de tweede plaats. v Het spel in de voorhoede is nu en dan volkomen af; machteloos soms staan de H. B. S.'ers tegenover dit spel. Na een goeden center van Verkerk komt De Geus alleen voor Rambonnet; hij schiet langs hem heen, doch juist weet een back den bal nog uit het leege doel te trappen, te zacht echter, zoodat De Geus toch nog het vierde doelpunt weet te maken (41). Goed werk van Van de Werve en Verkerk stelt De Geus in staat, om nummer vijf voor zijn rekening te nemen, gevolgd door num mer zes eveneens van zijn voet <6—1). R. C. H. is over alle linies sterker; kort voor het aanbreken van de rust benut Ver kerk een pass van Ruis om nummer zeven langs Rambonnet te jagen (71). In de rust heeft-Harry Denis, die den wed strijd bijwoonde, zijn clubgenooten blijkbaar eenige aanwijzingen gegeven; althans in de tweede helft spelen de Hagenaars beter. De R. C. H.'ers daarentegen nemen het wat eenvoudiger op en vervallen even in hun oude fout van te kort. te spelen. De Haagsche aanvallen nemen in aantal toen; Krom c.s. krijgen het wat drukker. Als Krom zich wat te ver van zijn doel waagt, wordt dat noodlottig, want de midvoor ziet kans om nagenoeg zonder tegenstand Kos ten tweeden male te passeeren (7—2). H. B. S. blijft thans meer aanvallend, doch de achterhoede van R. C. H. weet zich goed staande te houden. Kos houdt er eenige ge vaarlijke schoten uit; langzamerhand ko men er ook weer eenige goede aanvallen van R. C. H. Van de Werve schiet tegen den paal en De Geus van dichtbij net naast. Paape schiet in het zijnet inplaats van voor te zetten; eindelijk gelukt het Verkerk een door De Geus aangegeven bal in zijn vier de en R. C. H.'s achtste doelpunt om te zet ten. Gescoord wordt er dan niet meer en met 8—2 besiuit R. C. H. dan haar competi tieseizoen Zand voortHaarlem (56) Ondanks het slechte weer waren heel wat menschen getuige van bovengenoemd en wed strijd. die met. de zeldzame score 56 door Haarlem gewonnen werd. Dc elftallen verschenen met enkele in vallers als volgt; Zand voort; J.vd. Mey, Water, Keesman, Keur. P. Schaap, A. Molenaar. J. Paap, Scheffers» Koper, Rinkel, J. Paap. Haarlem: Van Polanen, Oldenburg, Breeuwer, Bieshaar, Verwaal. Vreeken. Buissink, P. van Daalen, Boot-, W. van Daalen, De Vries. Voor rust werd verschillende malen goed voetbal te zien gegeven vooral van Haarlem zijde. Het spel van Zandvoort was nog wat onbehouwen en daardoor niet zonder gevaar. Het enthousiasme viel echter te waardeeren, zoodat vooral hierdoor het spel voor rust ongeveer gelijk op ging. Bij Haarlem viel de activiteit van Breeuwer op, die met Bieshaar meermalen het Zandvoort-doel in gevaar wist tc brengen. Spoedig had Haarlem dan ook een 02 voorsprong, die echter verkleind werd door een doelpunt van Scheffer. Na een goeden aanval van Zandvoort wist Rinkel dezen aanvankelijken Haarlem-voorsprong te niet te doen. Voor de rust scoorden belde partijen elk nog één maal; dat van Zandvoort ontstond uit een penalty, waaruit de schutter Koper den bal onhoudbaar langs De Vries joeg (3—3). Na de rust maakte Haarlem door toedoen van Breeuwer het eerste doelpunt, dat dit in buitenspel positie gebeurde ontging den scheidsrechter. Hierover ontstak bij het pu bliek een storm van verontwaardiging, die zich uitte in bedreigingen. Nadat Haarlem den voorsprong nog ver groot had tot 3—5, kwam Zandvoort sterk in de meerderheid. Haarlem wist eenigen tijd weerstand te bieden, maar eindelijk had Koper succes (45). Haarlem maakte nog een zesde doelpunt, wat haar tevens de over winning bezorgde, want wel kwam Zandvoort woer heftig opzetten, maar de tijd was te kort om nog meer dan één doelpunt te sco ren. Dit doelpunt ontstond na goed werk van Scheffer, die hard via de lat inschoot (56). De laatste oogenblikken waren nog vol spanning en niet zonder sensatie. Het einde kwam met een kleine overwin ning van Haarlem, die dit door technisch veel beter spel ook wel verdiende. Oldenburg bleek veel respect te hebben voor het uitermate gevaarlijke spel van Water; zoodra hij den bal heeft trapt hij hem weg om dan zoo vlug mogelijk het veege lijf te bergen Scheffer, die voor het eerst bij Zandvoort geprobeerd werd, zal waarschijnlijk wel een versterking van het elftal zijn. Koper ver deelde weer mooi het spel in den aanval, terwijl Schaap iets minder leek dan gewoon lijk. Bij Haarlem werd Verwaal na rust ver vangen door de Vos, die evenals invaller Buissink meermalen verdienstelijk werk leverde Na afloop nam het publiek van Zandvoort, dat nog heel wat sportiviteit moet leeren, een zeer onaangename^houding aan. Tijdens den wedstrijd waren reeds herhaaldelijk allerlei ernstige en minder ernstige wanordelijk heden binnen en buiten de lijnen gebeurd; na het einde werd scheidsrechter Vrugt per auto van één der Haarlem-bestuursleden aan verdere „onvriendelijkheden" onttrokken! PROMOTIE 2e KLASSE Tot het eind is de spanning er in gebleven, maar de beide verdedigingen wisten steeds zegevierend uit den strijd te komen. Met 3 gewonnen wedstrijden en één gelijk wist O. G. den kampioenstitel te behalen. PROMOTIE le KLASSE Het is het Haarlemsche D. Sè. S. niet ge- uukt om een overwinning op de Alkmaarders te ebhalen, waardoor de D. S. S.-kansen aan merkelijk zijn gedaald. In de eêrste helft bleef de score blank, en in de tweede helft scoorde A. R. C. drie maal, waartegenover D. S. S. het slechts tot twee bracht. Haarlem—T. O. G. O- (15—16) De winstpunten van dezen wedstrijd zijn wel in de stad gebleven, doch het ging min» der gemakkelijk dan wij in ons overzicht voorspelden. T.O.G.O. begint met slaan, doch al spoedig ■blijkt dat Smit, de Haarlem-werper, zijn ouden vorm nog niet gevonden heeft. Hij gooit bijna regelmatig wijd. Vrugt, op 'het eerste honk, nog niet geheel hersteld van zijn voetbal-blessure, moet wat voorzichtig aan doen en wordt bovendien al heel spoe dig ondersteboven geloopen. C. Hunik heeft als achtervanger een zware taak met al die wijdballen; hij gooit daarbij de goede lengte nog niet om het tweede honk te halen. Ook aan slag beteekent Haarlem nog niet veel. Een uitzondering moet gemaakt worden voor Beets, die zijn schade van verleden jaar schijnt te wiilen inhalen en den bal dezen keer geducht raakte. Door slecht aangooien naar het derde honk behaalde hij op zijn tweeden flinken tik z?lf een home run. Ook Dijkhuizen gaf eenmaal een flinken slag. Hij werd echter in het verre veld gevangen. Parson was zoo onvoorzichtig om op dien hoogen bal toch te loopen. kon niet tijdig terug nar het tweede honk en was met Dijkhuizen uit. In de zesde innings van T.O.G.O. heeft Smit maar negen ballen geworpen. Telkens was de derde slag een hooge. Parson pikte er een in en Wulfhorst twee en na vijf mi nuten moest T.O.G.O. weer het veld in. Ten slotte leek het dat Haarlem nog in de laatste innings de overwinning zou moeten bevechten. De stand was 1614 en de eerste van T.O.GO.kwam binnen. Toen beperkte Smit echter het aantal wijdballen wat. Twee gingen uit op drie slag de stand was 1615 en Haarlem behoefde haar laatste innings niet meer te spelen. Uitslag in innings: T.O.G.O.: 3. 1, 4, 0, 0, 0, 0, 6, 1 is 15 Haarlem: 2, 6, 1, 5, 0, 0, 1, 1, is 15 Woensdagavond zeven uur speelt het tweede negental van Haarlem een vrienschappelijken wedstrijd tegen het negental van de H. B. S. te Velsen. Zwemclub „Haarlem". De zomeroefenlngen van bovengenoemde vereeniging worden van heden af niet meer gehouden des Dinsdags van 89 in de in* richting aan de Houtvaart, maar-; des Don derdags van 78 aan de Kleverlaan. Het Nederlandsch zevental samen gesteld. Na een aantal oefenwedstrijden, waarvan de laatste Zondagmiddag in het Sportfond- senbad te Amsterdam plaats vond, is het Nederlandsch Zevental samengesteld, dat op Donderdag a.s. in het Sportfondsenbad zal uitkomen tegen het Hongaarsche kana- pioenszevental. De samenstelling luidt als volgt: Doel: A. van Olst (Het IJ.) Linksachter: F. Kuyper (Dolfijn) Rechtsachter; J. Elzinga (L. Z. C.) Middenachter; K. Kohier (Het IJ). Linksvoor: J. Buys (L. Z. C.) Rechtsvoor; J. H. de Haas (Z. I. A. N.) Middenvoor: J. Scholte (H. Z. C.) Reserves; Doel: C. H. Mousset (D.J.K.). Achter: G. F. Müller (Dolfijn) en voor: J. Stender (Dolfijn). •W. M. Garland, voorzitter van het Ameri- De bekende Engelsche Internationale voet» kaansch Olympisch Comité, thans te Berlijn balier Marsden, die te Berlijn tegen Duitsch- met het oog op het Olympisch Congres, is de land zoo ernstig gewond werd, dat hij on voornaamste man voor oe O.S. te Los Angeles middellijk geopereerd moest worden. e De Deutsche Hochschule für Leibesiibungen bestaat 10 jaar. Boven het gebouw van deze hoogeschool. Links onder" studenten op weg naar de morgenoefeningen; in cirkel Dr Dlem, de bekende Duitsche rijksautoriteit voor Lichamelijke Opvoeding, beneden rechts Dr. Lewald, aan wien de hoogeschool haar stichting te danken heeft.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10