BUITENLAND MUSSOLINI'S GR00TE FOUT. Italië schept een vijandige stemming. Het Internationale Vrouwencongres teWeenen UIT DE PERS. SPOOR's MOSTERD AGENDA SpoorsZwit7.r"cph'.'K„s INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 28 MEI 1930 TWEEDE BLAD Nu weer eenredevoering" van één zijner ministers. Ongeveer duizend deelneemsters uit vyf en dertig verschillende landen. De voorzitster van den Inter nationalen Vrouwenraad, de 73jarige markiezin Van Aberdeen en Temair. Mej. Van Veen en Mej. Van Eeghen. Een receptie op het Nederlandschq gezantschap. (Van onzen Weenschen correspondent) Weenen, 24 Mei. Maandag, 26 Mei. bagn1 hier te Weenen het achtste internationale vrouwencongres. De bijeenkomsten van den Internationalen Vrouwenraad worden elke vijf jaar gehou den, doch op dit Weensche congres zal een voorstel ter sprake worden gebracht om de bijeenkomsten in den vervolge om de drie jaar te laten plaats vinden. Men verwacht, dat ongeveer duizend vrouwen aan het con gres zullen deelnemen. Zij komen uit niet minder dan vijfendertig verschillende lan den. Velen harer komen uit verre overzee- sche landen en moeten weken lang op reis zijn vóór zij Weenen kunnen bereiken. Een van de meest interessante verschijningen is de maharani Gaekar van Baroda. de regee- rende vorstin van een onafhankelijk In disch rijk. Zij staat met Lady Tata, de echt genoot van den bekenden Indischen indus triemagnaat Sir Dorab Tata aan het hoofd van een delegatie Indische vrouwen. De Chi- neesche regeering laat zich officieel op het congres vertegenwoordigen door mevrouw Tsjoe. de echtgenoote van den Chineeschen gezant te Stockholm, en ook de ega van den Chineeschen gezant in Oostenrijk en in Duitschland, mevrouw Chang-t-soe-Tsiang. neemt aan het congres deel. De voorzitster van den Internationalen Vrouwenraad is de drie-en-zeventigjarige markiezin van Aberdeen en Temair. wier echtgenoot tot- twee malen toe vice-koning van Ierland is geweest en ook gedurende langen tijd als gouverneur-generaal het be wind over Canada gevoerd heeft. Zij is een buitengewoon krasse oude dame. die zich vaak maar een paar uren slaap gunt om bij na onafgebroken aan haar schrijftafel te zitten. De ziel van het bureau, dat met de voor bereidende werkzaamheden van het congres belast is geweest, was een Nederlandsche. mej. E. A. van Veen, die als adjunct-secre taresse aan het bureau van het hoofdbe stuur verbonden is en zich daarom bijna voortdurend te Londen ophoudt. Zij is ech ter reeds eenige weken geleden naar Weenen gekomen om den boel hier netjes in mekaar te zetten. Dezer dagen arriveerde ook mej. Louise C. van Eeghen, de secretaresse van den Internationalen Vrouwenraad en ook zij is onmiddellijk aan het werk getogen. Aan het hoofd van de Nederlandsche dele gatie staat mevrouw M.c. Doorman-Kielstra, die sedert 1922 voorzitster van den bond van Nederlandsche vrouwen-organisaties is. Le den van deze delegatie zijn mej. C. M. van der Pijl, mej. E. H. Piepers, mej. E. Baelde, mej. Marie Heinen, mej. Ch. Bader, mej Chr. J. Farret. dr. Gesina H. J. van der Mo len, dr. Frieda Katz en jkvr. C. Repelaer van Drlel. Plaatsvervangende leden mevrouw H. Laman Tripde Beaufort, mej. Louise C. A. van Eeghen. Jkvr. C. M. Laman Trip, mej. J. Zwartendijk, mej. Rosa Manus, mevrouw Ch. Polak—Rosenberg, mevrouw Wiersma— Risselada, mevrouw de BruynStahl en mej, A. C. van der Linden. De penningmeesteres van den Internatio nalen Vrouwenraad, mrs. W. E. Sanford uit Canada, telt op het oogenblik tachtig jaar. Zij heeft de geheele reis over het continent in een automobiel gemaakt. Men hoopt, dat ook de eere-vice-voorr.lt- ster, mevrouw Marianne Hainisch, de op richtster van de Oostenrijkkche vrouwenbe weging. die thans eenennegentig jaar oud is, een paar vergaderingen en recepties zal kunnen meemaken. Zij ls echter in de laat ste weken ongesteld geweest en heeft korte lings ook een lezing, die zij voor de Oosten- rijksche radio zou houden, moeten afzeg gen. ZU is de moeder van den gewezen pre sident der Oostenrijksche republiek dr. Mi chael Hainisch. die op het oogenblik een-en- zeventig jaar is en het ambt van minister voor handel en verkeer bekleedt. Een paar Jaar geleden nog heeft Marianne met haar zoon een tochtje per vliegtuig boven de stad Weenen gemaakt. Er zullen verschillende recepties, o.a. bij den president van de republiek Miklas en den bondskanselier dr. Schober en bij den burgemeester van Weenen Seitz plaats vin den. Ook zal onze Nederlandsche gezant, baron F. E. M. H. Michiels van Verduyncn de dames van het hoofdbestuur en van de Nederlandsche delegatie bij zich op de thee ontvangen, en wel Woensdag 28 Mei. in de prachtige vertrekken van ons schitterende gezantschapspaleis aan de Renngasse. Op het congres worden tien commissies gevormd, welke zich met de volgende onder werpen zullen bezig houden: de rechterlijke positie van de vrouw, het vrouwenkiesrecht, opvoeding en onderwijs, gelijke moraal voor man en vrouw, een actie tegen den meisjes handel, volksgezondheid. landverhuizing, kinderwelvaart, vrede en volkenbond, vrou wenberoepen en de pers. Verder worden er subcomités gevormd voor kunst en littera tuur. openluchtspelen en economische vraag stukken. De algemeene vergadering zal over ver schillende resoluties te beslissen hebben wel ke o.a. het zoo spoedig mogelijke invoeren van vrouwelijke politie, de bescherming van vaderlandsloozen en het op een hooger peil brengen van het bioscoopniveau zullen be handelen. De zittingen van het hoofdbestuur zelf hebben reeds een aanvang genomen. Het congres zetelt in den Hofburg, het voorma lige keizerlijke paleis van de Habsburgers, in welke fraaie zalen de vergaderingen worden gehouden. Toestand in Britsch-Indië critiek. Bloedige botsingen in Rangoon en Bombay. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zij, die verwachtten dat het bij de ontac tische redevoeringen van Mussolini tenmin ste zou blijven, hebben zich vergist. Zelfs de reactie in het buitenland is niet voldoen de geweest om den mond te snoeren van die genen die er klaarblijkelijk op uit zijn om onrust te zaaien. De minister Giuriati heeft namelijk in een rede te Rome alles nog eens dunnetjes overgedaan. Hij zeide zonder blik ken of blozen: „Dezelfde personen, die eraan gewend zijn te simuleeren, en te liegen en die de Duce gisteren nog ontmaskerd heeft als wolven in schaapskleeren, trachten ons nu prijs te ge ven aan den afschuw der wereld door de beschuldiging tegen ons te uiten, dat wij niet vredelievend zijn. Over die woorden moeten wij eens spreken." De minister gaf daarna als zijn meening te kennen dat de huidige vrede gebaseerd is op een valschen bodem waarin het onrecht wortel heeft geschoten. Het is hier belangrijker om zich af te vra gen wat Mussolini c.s. aan het bederven zijn, dan om een oordeel te vellen over de vraag of de vrede gebaseerd is op recht vaardige gronden. Immers indien de Duce werkelijk van goeden wille was en onrecht vaardige toestanden uit den weg had willen ruimen, dan had hij daartoe een poging kunnen wagen afgezien van de vraag of die poging gerechtvaardigd was op de manier die voor iedere natie de aangewezene is. Er is geen regeering die er aan denkt Italië te kleineeren of dwars te zitten. Mus solini heeft zich doen gelden en naar zijn stem zou men zeker geluisterd hebben. Instede daarvan heeft de dictator met groote zorg getracht het buitenland te kwetsen, en welbewust doet hij in twee rede voeringen een krachtige poging om de stem ming in Europa geheel te bederven. Nauwe lijks zijn verbitterde perscommentaren in de overige Europeesche landen verschenen of één van de ministers van den Duce zet de onsmakelijke scheldpartij lustig voort En geeft zich den schijn van een vredes apostel die tegen vermeend onrecht komt strijden Het is jammer dat het zoo geloopen !s. Welk een invloed zou er niet van een man als Mussolini kunnen uitgaan als deze in vloed voor dezelfde zaak nota bene eens ten goede werd aangewend! L. A. Nog meer fraais uit Italië. De Italiaansche Minister Giuriati heeft bij de herdenking van Italië's toetreden tot den oorlog een rede gehouden in het Teatro Augusteo, waarin hij persoonlijke herinne ringen ophaalde van zijn bezoek aan Parijs tijdens de Vredesconferentie als leider van de delegatie der stad Fiume, die toen door d'Annunzio was bezet. Hij had namens deze delegatie een diplomatieke nota aan Cle- menceau, president der conferentie, aange boden, doch deze nota bleef onbeantwoord. Welnu, zeide Giuriati letterlijk, thans is het Mussolini, die met zijn geweldige rede voeringen om antwoord vraagt, maar hij vraagt het met een geheel andere houding, een geheel ander élan en een geheel ander prestige. Dezelfde tegenstanders, die de Duce gisteren als wolven, vermomd als lam meren, aan den kaak stelde, trachten, daar ze gewoon zijn te simuleeren en te liegen, de wereld tegen ons in te nemen door ons er van te beschuldigen geen pacifisten te zijn. Doch men dient het over dit woord eens te zijn. Indien men onder pacifisten verstaat de scheppers van een werkelijken, rechtvaar digen vrede, welke rekening houdt met de behoeften van alle volken, overwinnaars en overwonnenen, dan zijn wij pacifistisch. Doch wanneer men onder pacifisten verde digers van het jongste vredesverdrag met al zijn onrechtvaardigheden en absurditeiten verstaat, indien men er de medewerkers on der verstaat van hen, die te Genève een ko lossalen buit bezig zijn te verteren, dan (hier werden zijn woorden door daverend applaus overstemd). Toestand in Britsch-Indië critiek. LONDEN", 27 Mei (V.D.) Te Bombay is het heden tot nieuwe ernstige botsingen ge komen. De onlusten begonnen toen een poli tiebeambte in het Mohammedaansche kwar tier door een menigte gemolesteerd werd en zijn toevlucht moest zoeken in een politie- posfchuis, dat daarop met steenen bekogeld werd. Het vuur werd daarna op de menigte geopend. Toen het publiek daarop poogde het gebouw in brand te steken liet de poiltie mili tairen aanrukken. Deze troepen die met auto's arriveerden werden met een hagelbui van steenen ontvangen. De menigte, die uit Mo hammedanen bestond en aangegroeid tot vier a vijfduizend personen, begoot de auto's met petroleum en stak ze in brand. De toestand der politieposthuizen was voor de aankomst INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. der troepen buitengewoon critiek geworden, daar de telefoonverbindingen kort tevoren doorgesneden waren. Over het algemeen is de toestand zeer ernstig te achten. In de geheele stad wordt door de militairen gepatrouil= leerd. Het aantal dooden en gewonden staat nog niet vast. Ook te Rangoon is het vandaag opnieuw tot botsingen gekomen. De politie greep ech ter zeer energiek in en maakte hierbij her haaldelijk van de vuurwapenen gebruik. In de ziekenhuizen zijn in totaal 740 personen opgenomen, die tijdens de onlusten van de laatste dagen gewond werden. Ook in Rangoon kan de orde slechts met moeite worden ge handhaafd. Dag en nacht wordt door politie en militairen patrouille geloopen. Al het werk in de stad is stopgezet. Met uitzondering van enkele trams, staat heit geheele openbare verkeer stil. Nieuwe bloedige onlusten te Rangoon. LONDEN, 27 Mel. (V. D.) Te Rangoon zijn hedenmorgen nieuwe bloedige onlusten uit gebroken. De politie moest tweemaal van haar vuurwapens gebruik maken om een ^groote betooging van Mohammedanen uit een te drijven. Het politieposthuis te Dongri is in brand gestoken en geheel afgebrand. Volgens de nog niet geheel volledige berich ten zijn alleen hedenmorgen twintig perso nen gewond, terwijl het aantal dooden, dat is gevallen bij de onlusten van Zondag en gisteren en dat tot nog toe 26 bedroeg, zou zijn gestegen tot veertig. De politie heeft alle samenscholingen in de straten van meer dan vijf personen verboden. Ook te Bombay is het aantal slachtoffers van de jongste onlusten gestegen. Drie per sonen werden bij nieuwe botsingen gedood, terwijl 69 personen met schotwonden en glaswonden, in de ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Onder de gewonden be vinden zich twee Indische inspecteurs van politie, een Europeesch officier der politie- troepen en elf Indische politiemannen. De laatste zitting van de commissie-Simon. LONDEN, 27 Mei. (V. D.) De commissie- Simon, belast met het onderzoek naar de mogelijkheden van zelfbestuur van Indië, hield gisteravond haar laatste zitting onder voorzitterschap van Sir John Simon en on- derteekende met algemeene stemmen het eerste deel van het rapport der commissie, dat zich bezig houdt met het historisch as pect van het probleem. Dit gedeelte van het rapport zal op 10 Juni a.s. gepubliceerd worden, terwijl het tweede deel, bevattende de aanbevelingen der com missie, op 24 Juni a.s. gepubliceerd zal wor den. Het verhoor van Kuerten. Het verhoor van Peter Kürten, den „Düs- seldorfschen moordenaar" is voortgezet. Talrijke getuigen verschenen: beroepscol lega's, medebewoners, gevangenen, die met Kürten in liet tuchthuis hebben gezeten, een aantal jonge meisjes enz. Volgens de bladen moet o-a. gebleken zijn, dat Kürten de dader is van drie tot dusver onopgehelderd gebleven aanslagen op vrou wen. Verschillende slachtoffers hebben Kürten herkend. De bereidwilligheid, waarmede de man alles bekent, heeft in dbn aanvang bedenking ge wekt bij ae politie-ambtenaren, die met het onderzoek belast zijn. Daarom heeft men Kürten in het bijzonder aan den tand ge voeld inzake de twee moorden, waarvan men indertijd den idioot Strausberg heeft ver dacht. Maar alles wat hij vertelde omtrent de toedracht der zaak klopte precies, aldus het Hbld. Bijzonder opmerkelijk, zoo deelt het „Berl. Tag." mede, was de verklaring van een ge vangene, die in het jaar '28 met Kürten in dezelfde gevangenis had vertoefd. Kürten placht telkens tegenover zijn medegevange nen-te pochen op zijn liefdesavonturen en allerlei bijzonderheden te vertellen. Tot zijn celgenoot, had hij o.a. gezegd: „Wanneer ik weer vrij ben, zal Düsseldorf eens wat bij zonders beleven!" Toen daarop in de maanden na Kürten's invrijheidstelling in Düsseldorf kort achter elkaar de vreeselijke moorden plaats hadden, deelde de vroegere kameraad van Kürten aan de politie mede wat deze hem eens had verteld. Waarbij hij als zijn meening te ken nen gaf, dat Kürten wel eens de dader kon zijn. De politie heeft dientengevolge eenigen tijd een waakzaam oog op Kurten gehouden, maar nooit heeft zij bepaald werk van dit spoor gemaakt, zoodat de moordenaar zich nog maanden lang geheel vrij in de stad kon bewegen. Het schijnt, dat de moordenaar zich later niet meer zoo onverschillig en ongevoelig toonde; hij zou zelfs zeer onder den indruk komen. Op een vraag of hij wel wist wat 1 hem te wachten staat, moet hij geantwoord hebben, dat hij erop rekent levenslang in een krankzinnigengesticht te worden ge plaatst, DE TOON IN DE A. V. R. O- VERGADERINGEN. Verschillende rechtsche bladen leveren commentaren op ae A.VR.O.-vergaderingen en critiseeren de toon die daar aangesla gen wordt, en trekken daaruit gevolgtrek kingen. Zoo schrijft De Standaard: „De A.V.R.O. en hare aanhangers pro testeeren tegen de verdeeling van den zend tijd. Dat is hun recht. Zij doen het zeer luide. Ook daartegen opperen we geen be zwaar. „Maar ze doen dat op zeer onsmakelijke wijze, die aan de taal der achterbuurten herinnert. Dat is óók hun recht als zij daarin behagen scheppen. Maar het is ons recht naar die taal niet te luisteren. Indien men roeping voelde om te bewijzen, dat de verzorging van een algemeen cultureelen om roep bij zulke menschen niet volkomen vei lig is, dan is dat voortaan overbodig. „De Amsterdamsehe vergaderingen hebben het meest afdoende bewijs daarvoor reeds geleverd." En De Nederlander na een verdedi ging van het regeeringsbesluit: „De A.V.R.O. is over het Regeeringsbesluit ontevreden, en met haar eenige duizenden harer getrouwe leden en luisteraars. Deze protesteeren deswege tegen de genomen be slissing. Dit is hun recht. En als dit protest geschiedde op behoorlijke wijze, zou er ook zeker eenige kracht van uitgaan. „Maar hetgeen wij lezen, omtrent een samenkomst te Amsterdam, waarbij een pre dikant zijn kracht zocht in glossen en rij men, waarbij deze spreker de geesten op wond en op stoomde tot fanatisch geloei; dan ontzeggen wij aan een protest in dezen vorm elke be teekenis. „Voor onrecht is het Nederlandsche volk zeer gevoelig. Mocht aan eenige persoon of instelling onbedoeld eenig onrecht zijn aan gedaan, zoo kan dit worden onderzocht en hersteld. „Maar met marktgeschreeuw en beleedi- ging van Regeeringspersonen bereikt men in Nederland niets. Daarnaar luistert geen ern stig man. „Deze kunnen slechts worden aangemerkt als een bewijs van zwakheid der positie van de protesteerende groep, en (in dit ge val) ook als een bedreiging, door deze groep, van de werkelijke beschaving des volks maar het zoeken van ernstig gehoor voor klachten, op deze wijze geuit, kan niet de bedoeling zijn. „Wij verwachten van de Nederlandsche Regeerinig niet anders dan recht, zelfs te genover schreeuwers en stampers. Maar wij hebben tot nog toe in Nederland gelukkig nog een Regeering, die zich door kabaal niet laat intimideeren maar die, naar eigen overtuiging aan allen recht wil doen." De Maasbode schrijft onder het op schrift „Onwaardig": 4 „Wij zullen de laatsten zijn om te ont kennen, dat voor de teleurstelling der Avro- vrienden heel menschelijke motieven vallen aan te voeren. Dies willen wij bij de explo sies van verontwaardiging, welke alsnu in den lande plaats vinden, gaarne wat door de vingers zien, „Maar op zijn gevoel laat men zich licht te ver drijven en bepaalde grenzen dienen toch gerespecteerd. Wat zoo pas te Amster dam in de opwinding van een protest-mee ting geschiedde, kan waarlijk niet door den beugel. „Een oud-raadslid der hoofdstad, dat „graag zijn opgekropte gemoed eens wilde luchten", liet zich verleiden tot de excla matie, dat hij Z. E. Reymer, dien hij zich niet ontzag, een „roofminister" te noemen, niet meer als minister van waterstaat kon erkennen! „In deze mentaliteit, die de rechten van anderen eenvoudig negeert, is elke conditie zoek voor een objectief oordeel over een be windsman, van wien men blijkbaar zelfs niet wil aannemen, dat hij voor zich zelf over tuigd is, met zijn beslissing het recht en het algemeen belang te dienen „Vandaar ongetwijfeld ook de persoonlijke hetze tegen dezen raadsman der Kroon ont ketend een hetze als gelukkig maar zelden in ons bezadigd landje valt waar te nemen en die zich niet ontziet, haar slachtoffer tot in zij privé-woning met dreigbrieven te achter volgen. „Waar de goede trouw dermate in de ver drukking raakte, behoeft het niet te verwon deren. dat toen even later ter vergadering een bedienaar des woords de beeltenis van den minister aan de opgewonden Avro-isten vertoonde van verschillende zijden kreten opgingen: verscheuren! verbranden! „Een en ander volgens het verslag van de Avro-lievende „Telegraaf". „Wij meenen niet te veel te zeggen door dit soort strijdwijze onwaardig te heeten. Zij toont intusschen overduidelijk aan. hoe zeer men in zijn teleurstelling over de Regee- ringsbeslissing alle nuchtere bezinning schijnt te hebben verloren." En „D e T ij d" in ongeveer denzelfden geest schrijvend, zegt o.a.: „Met knuppels en klompen vielen sommi ge lomperds onder de sprekers op minister Reymer aan. Dat. de heer D. Manassen „als luistervink" den heer Reymer niet meer als minister van Waterstaat kan erkennen, en wij verzoeken niet, maar eischen het ontslag van dezen roover en boljewiek", kan men als geblaas van egen overspannen blageur en een kwajongensachtige belachelijkheid be schouwen. Maar dat een spreker nogwel een liberale dominee zich zoo aan zijn woede bedronk, om na de tirade: „een mi nister die doet wat hij deed, is onwaardig dat hooge ambt te vervullen", de meest on behoorlijke wij zeggen maar niet eens onchristelijke Insinuaties naar den per soon van mr. Reymer gooit, verdient een pro test van alle fatsoenlijke lieden." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Meening van den heer Oudegeest. In Het Volk schrijft J. Oudegeest, dat minister Reymer zijn plicht gedaan heeft. Hij betoogt dan, dat het wetsvoorstel op grond waarvan hij recht deed een vrijzin nig-democratisch was. ,De billijkheid is dus van vrijzlnnig-demo- cratlschen oorsprong. Maar nu komt „de Vrijzinnig-democraat" den minister de les lezen, omdat hij den ouden, blijkens de stemming in de Tweede Kamer door de volksvertegenwoordiging onbillijk geachten toestand heeft gewijzigd. En mr. Oud gaat op het oorlogspad tegen zijn partijgenoot Joe- kes vóór de A.V.R.O. Is dat billijk? Wanneer zal een minister in Nederland het den menschen toch naar den zin kunnen ma ken, zoo zal minister Reymer zuchten. „Intusschen blijven al deze A.V.R.O.-voor vechters, de groote bladen incluis, in gebreke aan te wijzen, hoe de minister het dan had moeten doen." Ik geloof, dat ministers bij uitvoering van besluiten der volksvertegenwoordiging zelden zoo sterk gestaan zullen hebben als onze mi nister van Waterstaat in dit geval. Het ovor- groote deel der Kamer staat aan zijn zijde. De schrijver meent voorts, dat nu de weg tot samenwerking geëffend is, aangezien deze niet mogelijk was tusschen een reus en een dwerg. „Zoodat blijkt., dat èn politiek ên psycho logisch de minister een buitengewoon" goe den maatregel heeft genomen." J. CORVER EN HET GLEICHWELLENSYSTEEM. „HET VOLK" HOUDT VOL. Het Volk, zich refereerend aan de notu len van de bestuursvergadering der A.V.R O. van 1 Mei, weerlegt de tegenspraak van den heer J. Corver, dat hij zijn wantrouwen in het Gleichwellensysteem in die vergadering heeft uitgesproken met het citeeren van de woorden „dat hij het rapport van de drie deskundigen onder de oogen had gehad en dat het bezwaarlijk ging daaruit goede con clusies te trekken". Hij gaf volgens het blad verder eenige technische beschouwingen ten beste .waarop de heer dr. Molhuysen, voor zitter der A.V.R.O., onder instemming van het dagelijksch bestuur der A.V.R.O.. tot de slotsom kwam, „dat P.T.T. op grond van de metingen dus eigenlijk moest zeggen: geef ze maar geen vergunning, want dat wordt toch niets", PHOHI-ORKESTEN NIET ONTSLAGEN. CONTRACTEN MOETEN VERLENGD WORDEN. Het Volk verneemt, dat de berichten als zouden twee Phohi-orkesten ontslagen zijn. allen grond missen. Het Phohi-orkest bestaal uit 14 man, die gedeeltelijk in dienst zijn van Philips, terwijl een gedeelte van hen regelma tig aan het V.A.R.A.-orkest medewerkt. De aanvullende twintig orkestleden worden gere- cruteerd uit het Concertgebouw-orkest en leer lingen van het Conservatorium. In Eindhoven deelde men het blad mede. dat de gewone contracten per 1 Juli afloopen en dat de onderhandelingen over voortzetting gaande zijn. Met den zendtijd op den Indic- zender heef t dat echter niets te maken. DE ACTIE VOOR DE A. V. R. O. Luistervinken te Rijssen hebben aan deri minister van Waterstaat en aan de Zaterdag te Amsterdam in het Concertgebouw gehou den vergadering telegrammen gezonden. Te legrammen zij nvoorts gezonden door de pro- testvergaderingen te Enkhuizen, Holten, het comité te Lochem, van waaruit ook een adres aan den voorzitter van den minister raad zal worden gezonden, en vijftig leer lingen van de vierde H. B. S. te Rotterdam. De protestvergadering tc Gorinchem heeffi een telegram aan de Koningin gezonden waarin zij haar verzoekt die maatregelen te willen treffen, waaruit blijken moge. dat in haar land het recht steeds ten volle haar be scherming geniet. Een aantal huisvrouwen te Den Helder zoekt in deze aangelegenheid samenwerking met andere huismoeders in Nederland. Te Schiedam ls een A.VR.O.-comité ge vormd. Heden zou te Amsterdam een demonstra tieve fietstocht gehouden worden, door da mes en heeren studenten. HB.S.'ers cn leer lingen van openbare en bijzondere scholen. Protestvergaderingen zijn belegd te Kam pen en Leiden. Heden: WOENSDAG 28 MEI Prinsenhof (Statenzaal) Gemeenteraads vergadering. 1.30 uur. Stadsschouwburg. Rotterdamsch-Hofstad Tooneel: „Een vrouw zooals leder zoekt 8 uur. Schouwburg Jansweg. Revue-Operette .Hou je roer recht". 8 uur. Palace. „De Bijwagen". Tooneel: Wltt-Carr and Reed. 2 30 en 8.15 uur. Luxor-Theater. „De helden van het neger bataljon" en „Gifgas". Tooneel; Van and Vona. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater. .Lilac Time". Too neel: 8 Geltners. 2.30 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater. „De Prairie-Toove- naar" en „Het Recht zegeviert". Tooneel: Harry Hart. 2.30 en 8.15 uur. DONDERDAG 29 MEI Bioscoopvoorstellingen. Van 2 uur af. Schouwburg Jansweg. Revue-Operett^ „Hou je roer recht". 8 uur. Benncbroo k. Bond van Amsterdam sehe Christelijke Zang- en Muziekverenigin gen. Landdag. VRIJDAG 30 MEI Frans Halsmuseum. Vereen, tot uitbrei ding der verzameling van Kunst en Oudhe den in het „Frans Halsmuseum". Vergade ring. 2 uur nam. Kenaupark 19. N.V. Alg. Ex- en Import Maatschappij vh. P. C. André de la Porte Co. Vergadering. 2.30 uur nam. Bethcsda-Sarepta Stichting. Christelijke Vereeniging voor verpl. van lijders aan val lende ziekte. Jaarvergadering. 2.30 nam. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve '8 Maan dags, toegang vrij. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5