STATEN-GENERAAL. KLENE's KAUWGOM BUITENLAND BINNENLAND TWEEDE KAMER. GASFORNUIZEN EEN „HEILIGE OORLOG" VERKLAARD. De toestand in Britsch-Indië. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 30 MEI 1930 VIERDE BLAD 28 Mei. De Arbeidsbemiddelingswet aan vaard. Tweede Radiodag. Twee moties-Boon en Oad wer den met 5615 stemmen ver worpen. Evenals op den eersten dag waren ook vandaag alle tribunes overvol, evenals Dins dag woonde ook Woensdag oud-minister v. d- Vegte de discussies bij. En evenals Dinsdag werden ook vandaag de radiodiscussies voorafgegaan door een bont allerlei van kleinere ontwerpjes. Het ontwerp-Arbeidsbemiddelingwet werd aangenomen met groote meerderheid, met 6219 stemmen. Tegen bleek de a.r. fractie (behalve de heer Smeenk) de liberale fractie en de c. h. heeren Lovink en Rutgers Van Rozenburg, benevens de heeren Braat (Pi.) en Lingbeek (H. G. S) Toen ving het Radiodebat ten tweeden male aan. Dinsdag was de Ka mer uiteengegaan na de rede in eersten ter mijn van den minister Mr. Reymer moest dien dag te 7 uur aanzitten aan het promo tie-diner van Dr. de Visser Woensdag dus was weer het woord aan Mr. Boon, den in- terpellant. De heer Boon (lib.) repliceert. Spr. is niet bevredigd door 's ministers antwoord. Op de hoofdpunten zeker heeft de minister hem niet beantwoord. Spr. wil wel zeggen, dat, wanneer men van te voren geweten had, hoe minister v, d. Vegte's opvolger het „billijkheidsartikei" uit de Radiowet zou hebben uitgelegd, het amen- dement-van Dijk niet zou zijn aangenomen. Spr. moet ontkennen, dat het advies van den Radioraad in principe is erkend. En voorts helaas constateeren, dat er bij de Ra diouitzendingen van de Vara altijd iets van politiek doorsijpelt. Spr. waardeert, dat de minister niet ge zegd heeft, dat de Avro niet algemeen is. De Radiobode heeft 240.000 abonnés. De heer Duys: Mis. Ik heb hier het num mer van 23 Mei. Er staat duidelijk op 186.000 betalende abonné'sï De heer Boon betoogt, dat er op de R.K. en Prot. radiouitgaven ook velen zonder toe stel geabonneerd zijn. De Avro heeft even veel abonnés als de andere groepen samen. Spr. herinnert aan de protesten, die ge hoord zijn tegen de schade aan de Avro toe gebracht. De heer Schaper: „Met scheldwoorden". De heer Boon wijst op een s. d., die in een protest-vergadering spontaan voor de Avro pleitte. Er is bij minister Reymer zelfs een brief gekomen, aanvangende met „kameraad Reymer". (Gelach). De heer Albarda: „Dat zal wel geen soc. democraat zijn." De heer Boon vindt het wel gemakkelijk, dat de minister nu tot samenwerking op roept en tot verzoening. Nu hij beslist heeft. Spr. keurt het werken met den Mexicaan- schen hond af, maar hij wijst er op, dat de Vara vroeger, kreeg zij haar zin niet, ook heeft gedreigd. Spr. dient, mede namens den heer Oud, de Volgende moties in: „De Kamer van oordeel, dat bij de be schikking van 15 Mei 1930 niet een goed ge regelde algemeene omroep in het leven is ge roepen, dat een regeling noodig is, welke ge durende een geheele week een algemeen pro gram doet hoorbaar zijn onder deugde lijke controle op de samenstelling van het program, gaat over tot de orde van den dag" „De Kamer van oordeel, dat de zendtijd- verdeeling voor Nederland niet goed is, vraagt de regeering alle pogingen in het werk te stellen, hiertoe te geraken en gaat over tot de orde van den dag." De heer Lingbeek (H. G. S.) erkent, dat de minister voor een puzzle stond. De minister maakte de fout, dat hij de partijradiover- eenigingen met stroomingen in het volk ver eenzelvigt. En nu heeft men de Avro gegre pen en geknepen. (Lachend gejoel). De mi nister heeft alleen rekening gehouden met de politieke partijverhoudingen. Wat staat deze wachter bij de chr. grond slagen des volks niet toe op Kerstdag aan den heer Albarda. Wat doet de minister op de nationale groep feestdagen? De minister treedt op als Impressario van de partijen: de bewindsman geeft alleen de maat en den tijd aan, niet te hard en niet te zacht (ge lach). De heer L. de Visser (comm.): „U hadt conferencier moeten worden". Stemmen: ,3uziau" (hilariteit.) De heer Lingbeek: Des ministers bedoe ling was de lucht voor de coalitie te ver overen (Beweging). De bedoeling was, poli tiek alles onder de macht en den invloed van Rome te brengen (beweging). En dat acht spreker verderfelijk. De heer Slotemaker de Bruine (C H.) betreurt- het besluit van den minister. Hij maakt zich echter los van de wijze waar op de minister bestreden is, al is de onge paste bestrijding nog geen bewijs, dat net besluit goed is. Spr. verwerpt een vergelijking van de Radiokwestie met den Schoolstrijd. Van Rechts is nooit- toegegeven dat er een alge meen onderwijs bestaat naast Christelijk onderwijs. Thans geeft de regeering het be staan van een algemeenen omroep toe. Maar waarom dan den algemeenen omroep maar 20 pet. geschonken en bijv. niet 50 pet. opr. vraagt 50 pet. en niet 100 pet. De heer Krijger (C.H.) zegt niet met groote opgewektheid aan de discussie deel te nemen, als gevolg van de wijze, waarop er tegen des ministers beslissing is geageerd. Spr. acht het voor de hand liggend, dat een politieke groep, die zich verzet tegen groepeering des volks naar godsdienstige overtuiging, zich keert tegen verbijzondering des volks, zoolang behoud van goederen van hooger waarde tot een andere houding niet dringt. Spr. koesterd als ideaal een Christ, natio- nalen omroep. Maar aldus spr. men zou voor de werkelijkheid blind moeten zijn, om aan te nemen, dat op deze breede basis, de mogelijkheid van een algemeen bevredi genden omroep bestaat Daartoe loopen de levens- cn wereldbeschouwingen van ons volk te veel uiteen. Spr. meent, dat des ministers grondslag aanvaardbaar is, maar een betere is er voor loop ig niet. Spr. spreekt, komende tot 's ministers ver deeling. de hoop uit, dat de Vara zal beden ken te leven in een monarchie, en dat de re geering zal toezien dat niet wordt tekort ge daan aan den eerbied voor het gezag, de staatsveiligheid, de maatschappelijke orde en de goede zeden. Spr. betoogt dat de Avro geen recht heeft op een e:gen zender. Van den aanvang af der regeeringsbemoeiïng met de radio was alles volmaakt voorloopig en tijdelijk. Wan neer men de Avro meer geven wil, om de positie die zij inneemt, dan ook komt de Avro in de regeling niet te kort. Wanneer dit moet blijken uit de geldelijke bijdragen, dan is dat voor spr. niet overtuigend. Hier dient ook met de draagkracht der contribuanten gerekend te worden. Men vergete niet, dat de Avro meer kan sen heeft gehad dan de andere. Laat ons afwachten, hoe de dingen zich ontwikkelen, nu er gelijkheid is. Er ligt genoeg aldus spr. in de neu trale zone, om meer eenheid voor een alge meene omroep te verkrijgen. Wie en wat de oorzaak is. dat b.v. niet de helft van den zendtijd voor een algemeenen omroep be stemd is kunnen worden, is niet openbaar geworden. De heer T e ul in gs (R.K.) wil niet te veel zeggen over de campagne tegen den mi nister, maar hij wil uitspreken, dat hij zich geërgerd heeft aan de wijze, waarop die cam pagne is gevoerd. De allerbelangrijkste vraag is: is de zend tijd naar billijkheid verdeeld? Op die vraag antwoordt spr. bevestigend. Er moest geoor deeld worden naar verschillende factoren. Eén der factoren was het getal. Dat is bij de verdeeling mede in oogenschouw genomen. Het was onbillijk drie groote organisaties in een hoek te duwen, ze te verhinderen hun taak te volvoeren. Het is een vraag van „to be or not to be", dat de andere organisaties, dan de Avro worden erkend als volkomen gelijkwaardig. Eerstge boorte is geen rechtsgrond. De vitale belan gen van de organisaties mogen niet worden ondermijnd. Een algemeene omroeporganisatie is een fictie. De R.K. cultuur moet gelegenheid, heb ben zich te kunnen doen hooren in de radio. De R.K., de Chr. en s. d- gecstesstroomingcn zullen toen een algemeenen omroep niet tot haar recht kunnen komen. De Radio is niet alleen amusement. Des ministers beslissing houdt den weg naar samenwerking open. Hopen we zegt spr. dat die weg wordt ingeslagen wanneer het goede inzicht weer levend is geworden Spr. ziet geen enkele reden om de oude positie van de Avro te handhaven. De heer Vliegen (s.d.) zegt, dat de be slissing van den minister beter had gekund. Ze is van spr.'s zijijde aanvaard, omdat ze be ter is dan de oude regeling. Spr. gaat uitvoerig de ontwikkeling na van den groei van de Avro uit de Zondagavond uitzendingen van de Hilversuansche seintoe- stellen-fabriek. Dat de Vara is ontstaan is plausibel- Spr. wil „zeer vertrouwelijk" een vertrouwelijke circulaire voorlezen, van den bond van Ned. Werkgevers, waarvan de dui delijke bedoeling is de soc. dem. politiek uit de radio te houden. Daar hebben de arbeiders op gereageerd. Niet ieder denkt gelijk over wat „politiek" is. De liberalen b.v. steunen het particulier initiatief, behalve, wanneer 't nu de Vara betreft. De liberalen prediken staatsonthou ding. zij bedoelen op het radiogebied anti- politieke gevoele te prikkelen fascisme. Spr. verwacht van de radio gezonde ontwik keling van het politieke leven. Spr. hecht niet veel waarde aan de protes ten. die tegen des ministers beschikking zijn geuit. Zijne groep zou nog wel andere verga deringen kunnen organiseeren en dan weet spr. dat hij zich van den toon niet zou behoe ven los te maken. Spr. betoogt, dat een vereeniging. georga.- niseerd als de Avro nooit een algemeene om roep kan zijn. Hij weet niet of Prof. Slotema ker juist. zag. dat de minister het begrip „al» gemeen" heeft vastgelegd. De ministe r: „Ik heb een basis van sa menwerking willen brengen voor de goedwil lende vereenigingen". De heer Vliegen betoogt., dat de Vara heusch niet alleen politiek zal brengen. De neutraliteit, die de heer Boon brengen wil, beteekent verschrompeling van elk gedachten leven. Spr. zet uiteen, dat wanneer de Avro voor mogelijk verklaart, wat de heer Boon als on mogelijk beschouwt, de Vara tot samenwer king zeer bereid is. Er zijn toch gebieden, waar dat mogelijk moet zijn. De heer Van Dijk (a.r.) kan niet Inzien, dat er onrecht is geschied. De Avro had niet recht op meer zendtijd dan een der andere omroeporganisaties. Dat recht is overigens ook niet aangetoond. Wat tot nu toe geregeld was, had slechts een voorloopig karakter, daarover kan geen misvatting zijn. Spr. hoopt op samenwerking voor het al gemeene programma. De heer L. de Visser (comm.) betoogde, dat de Vara zich volkomen is gaan rang schikken onder de bourgeoisie. Anders zou de s.-d. omroep niet zulk een groot deel van den zendtijd hebben toegewezen gekregen door de regeering. Het communisme is ge vaarlijk, daarom krijgt het in de Indische regeling geen deel. hoewel zijn invloed daar tienmaal zoo groot is als die van de S.D.A.P. De heer Flo ris Vos (Midd. partij voor St. en L.) zet uiteen, dat wij met de radio nog maar aan het begiji der dingen staan. Des ministers regeling moet meer rekening houden met het feit, dan zij nu doet. Spr. zal voor dc beide moties stemmen. De heer Oud (v.-d.) zegt, dat 's ministers taak niet gemakkelijk was. Des ministers voorganger heeft aangedrongen op groote vrijheid bij de verdeeling van den zendtijd het was de Kamer, die althans eenig richtsnoer noodig achtte. Wanneer de hui dige minister een ander richtsnoer, een vol lediger richtsnoer beter had geoordeeld, waarom is hij. die toch de leiding bij de wetgeving heeft, niet met voorstellen tot wetswijziging bij de Kamer gekomen. Spr. doet gevoelen, dat de heer Joekes met zijn vragen om zendtijdverdeeling naar even- J redigheid. geen verdeeling naar pariteit i heeft bedoeld. i Voorts betoogt spr. dat „algemeen" niet hetzelfde is als „neutraal" .Een neutrale omroep wil spr., noch de heer Jockes zij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Fa. GEBRS. BRAKEL SOPHIAPLE1N 6-12 - TELEFOON 10533 gcefk geuren smaak i aan uw glaasje. r CATZ ZOON VAN PEKELA, G RO N ING I achten die niet mogelijk. Zulk een omroep is een fictie. Daarvoor is er teveel strijd over de groote levensbeschouwingen. Maar er is wel een groot algemeen gedeelte, veel gemeen schappelijks omdat Nederland een volk. een natie is. dus een geestelijke gemeenschap. Gaat elke omroep dat gemeenschappelijke verzorgen, dan versnippert men de krachten, dan verspilt men geiden, volledig onnoodig uitgegeven. De heer Du ijs (s.-d.) constateert, dat de radiobode geen 240.000 abonnés heeft, maar slechts 186.000 abonnés. Dit cijfer flatteert de Avro. Het is gevolg van het feit. dat de Avro. in afwachting van een definitieve re geling. een geannexeerden uitzendtijd had. Zij, die een beschrijving van de Avro-num- mers wenschten, moesten zich op de radio bode wel abonr.eeren maar dat zijn zeker niet alle aanhangers van de Avro: men kan niet anders. Spr. zet uiteen, dat de interpellant de sta tuten van de Vara, zeer onvolledig heeft geciteerd. Overigens gunt spr. den liberalen wel eens, dat ze warm loopen voor iets. Er is zoo weinig, waarvoor ze warm loopen kun nen. (Gelach). Spr. ontkent niet, dat er recht is op een algemeene omroep Dat is een beginsel. Maar dat beteekent nog niet, dat de Avro de eenige omroep is, die dit algemeene ka rakter hebben mag. De Avro heeft allerlei pogingen gesaboteerd, om tot eenheid in de algemeene uitzendingen te komen. Geroep: Zeer juist!) De positie van de Avro Is eenvoudig ge üsurpeerd. (Stemmen: Zeer juist). De Avro is niet meer dan een handelszaakje, een kruidenierszaakje. De Avro wil het mono polie hebben van b.v. Mengelberg. De Vara is door de zendtijdverdeeling van het oogen- blik gehandicapt het is haar b.v. onmo gelijk hetUtrechtsche Sted. Orkest te doen optreden. Dat monopolie wil de Avro uit handelsoverwegingen behouden. Het is een voudig een „zaakje". (Instemming). De heer Kersten (St. G.) wil de radio coalitie weren, evenals de politieke coalitie. Redding van ons volk kan alleen komen van een volgen der aloude Gereformeerde be ginselen. De minister van Waterstaat zet nog eens uiteen, dat de Avro geen meerdere rechten heeft, dan de andere omroepen. De Avro is geen algemeene omroep met hoeveel nadruk het ook wordt uitgezegd. De Avro miskent, veel wat velen lief is. Er is geen algemeene levensbeschouwing boven de bij zondere levensbeschouwingen. Het. maakt voor spr. een punt van overwe ging uit of de radiowet, zooals ze daar ligt, op den duur gehandhaafd kan worden. Spr. wil allerminst, wat de wet aan hem op droeg ontgaan. In spr.'s beschikking staat vooraan een algemeen programma. Daar is te weinig nadruk op gelegd in deze discus sie. Spr. heeft willen zeggen, dat er een ge bied is van gemeenschappelijke samenwer king. Maar de Avro heeft niet het mono polie der algemeenheid. Spr. heeft de sug gestie, dat zijne regeling een bron kan zijn van samenwerking. Voor ieder argument is spr. toegankelijk, maar gaat men op den weg van dreigementen, dan is en blijft spr. niet thuis. Een minister moet vrij kunnen oordeelen, ter uitvoering zijner wettelijke verplichtingen. (Bravo's). Wanneer cr een omroep is, die denkt, dat ze een monopolie heeft, dan zal spr. doen gevoelen wie er in ons land regeert. Dc eerste motie was niet noodig na wat door spr. gisteren is verklaard. Zij is over bodig spr. ontraadt de motie. De tweede motie beteekent. dat de Avro een golf voor zich zelf krijgt. Spr. moet de aanneming ontraden. Zij spreekt wantrou wen in den minister uit. Wanneer de minister weer in zijn stoel zich zet, klinkt applaus. Dc eerste motie valt met 5615 stemmen. Voor de lib., de v.-d. fractie en de heeren Vos en Lingbeek. Dc tweede motie valt met 5615 stommen. Te 7.20 gaat de Kamer tot de tweede helft van Juni uiteen. DE 1071-METERGOLF NIET TE BEHOUDEN. NEDERLAND MOET MET ééN GOLF TOE KUNNEN. De Berlijnsche correspondent van de Tele graaf verneemt, dat. men in Duitsche radio kringen van oordeel is. dat het de Nederland - sche regeering zeker op den duur onmogelijk geweest zou zijn om twee golflengten te be houden. Het zou uiterst moeilijk geweest zijn om de internationale radio-wereld er van -e overtuigen, dat ons land recht op twee golf lengten had. In het buitenland trekt men zich niet veel aan van den strijd, die in Nederland op ra» diogebied heerscht, doch men stelt zich op het standpunt, dat bij een goede organisatie één enkele golflengte, die op zichzelf al een zeer kostbaar bezit is, voor ons land voldoen» de moet zijn, om een goeden radiodienst, te scheppen. Wat speciaal de golflengte 1071 M. betreft, zal het moeilijk zijn, die toezeggingen, die Nederland heeft gedaan, weer in te trekken. Deze golflengte is voor den algemeenen om= roep zeer ongelukkig gelegen. Zij ligt name lijk in het gebied, dat voor staatsgesprekken is gereserveerd en iedere sterkere zender zal daarom storend moeten werken. Overigens heeft reeds Noorwegen op deze golflengte beslag gelegd. Dit land bouwt te Drontheim een zwakken zender en zal daarbij de genoemde golf bezigen. Ook hiertegen be stond oppositie. Slechts de overweging, dat de te bouwen zender zwak zou zijn en in het hooge Noorden is gelegen, kon .het verzet, of schoon niet geheel cn al, uit deh weg ruimen. Door Siberische Mohammedanen aan Rusland. Belangrijk nieuws van het Chineesche strijdtooneel. Fel anti-communistische actie. PEKING, 28 Mei (Reuter). Uit Kharbin wordt gemeld dat de anti-communistische actie zich snel uitbreidt cn dat in geheel Siberië Mahomedanen ten Oosten van dc Wolga en Westelijk Siberië den heiligen oor log aan de Russische autoriteiten verklaarden. Opnieuw onlusten in Rangoon. LONDEN. 29 Mei (V.D.) Te Rangoon :s het. naar gemeld wordt, opnieuw tot onlusten gekomen. Twee personen werden gedood. Het totaal aantal slachtoffers te Rangoon be draagt thans 80 dooden en 800 gewonden. Te Pesjawar hebben de Britsche militaire autoriteiten strenge maatregelen genomen tegen den zoon van het dorpshoofd Turang- zai. Nadat de troepen op duchtige wijze van de vuurwapenen gebruik hebben gemaakt, is de toestand eenigszins verbeterd. Dr. Annie Besant naar Londen. LONDEN. 28 Mei (V.D.) Naar wij ver nemen, is dr. Annie Besant dezer dagen uit Madras naar Engeland vertrokken, teneinde een beroep te doen op de Engelsche regeering en de Engelsche partijen om aan Indië on middellijk den Dominionstotus te verleenen. Zij acht dc beweging van Gandhi een groot gevaar, dat zou kunnen leiden tot een breuk tusschen Engeland en Indië. hetgeen volgens haar ..een gevolg zou zijn van gebrek aan inzicht van de Engelsche bureaucratie met haar verouderde begrippen en haar verblind heid ten opzichte van het ontwakende Azië". Is het Nanking-front door broken? SHANGHAI. 29 Mei (V.D.1 Volgens de laatste ontvangen berichten uit het hoofd kwartier. zou het het leger van generaal Jen gelukt zijn, in den opmarseh naar het Zuiden het front der Nankingtroepen te doorbreken en in totaal 50.000 gevangenen te maken. De verbinding tusschen Nanking en Han- kau is verstoord. Naar verluidt zouden eenige troepenafdcelingen van het leger der Nan- kingregeering aan het muiten zijn geslagen. Het Noordelijke leger zou voor Tsiivanfu staan, de hoofdstad der provincie Schantunp. Uit Londen wordt nader gemeld: Uit het hoofdkwartier van het Chineesche noorde- lijke leger worden geruchten verspreid, vol gens dewelke Tschangtschau overvol zou zijn van gevangen genomen soldaten der Noorde lijke legers. De Nankingtroepen zouden zich langs den spoorweg van Peking naar Hank.ui terugtrekken. De President van Bolivia afgetreden. LONDEN. 29 Mei (V.D 1 Hot. gezantschap van Bolivia tc Washington deelt mede, dat de president van Bolivia. Siles, is afgetreden. Het grensincident met Polen BERLIJN. 28 Mei 'V.D) De Dultsch- PooLche commissie, die een onderzoek zal instellen naar liet grensincident te Neuhofen is hedenmiddag aldaar aangekomen. De ver- elschte getuigenverhooren zullen morgen een aanvang nemen. Over het resultaat van het onderzoek zal een gemeenschappelijk proto col worden opgesteld. Ernstige onlusten in een Braziliaanschen staat. In dc buurt van Sitko in den Braziliaan schen staat Parahyba heeft volgens een N.T.A.-bericht een gevecht van 54 uur plaats gehad tusschen politletroepen en de strijd macht van den opstandeling José Pereira, waarbij 38 rebellen en een politicman gedood en vier gewond werden. De opstandelingen bestrijden de regeerlr.g van den staat Parahyba. waarbij Pereira. dc voormalige aanhanger van den vroegcren president Pessoa. die bij de Jongste verkiezin gen met hem had gebroken, dc plaats Prin- cesa heeft ingenomen. De onlusten zijn van zuiver plaatselijken aard en de Brazillaan- schc bondsregeering staat er bulten. Pereira's aanhangers zijn voor het mcerendeel cow boys. De kardinaal van Reims overleden. REIMS, 28 Mei. Kardinaal Lucon. aarts bisschop van Reims, sedert 1905 rieken van het Fransche episcopaat, is op 88-jarlgen leeftijd overleden. Tijdens den oorlog is hij steeds te Reims blijven wonen In weerwil van het bombardement. Na den oorlog heeft hij zich met grooton iiver gewijd aan dc restauratie van de kathedraal. Kardinaal Lucon werd 28 October 1842 t.c Maulevrier. in het departement Maine-et- Loire. geboren. Hij was doctor in dc theologie en in het kanoniekc recht, aldus dc Tel. Om zijn waardige houding tijdens den oor log werd hem dc orde van het Legioen van Eer verleend. De Schoolwet in het Lagerhuis. LONDEN. 29 Mei. (V.D 1 Dc floor dc re- geering voorgestelde wet. op het onderwijs, welke den leerplichtigen leeftijd stelt van tot vijftien in plaats van tot veertien jaren werd heden in tweede lezing in hot Lagerhuis behandeld. De minister van Onderwijs Sir Charles Trcvelyan zeide, dat wanneer men het aan tal schooljaren met één vermeerdert meer dan vier honderd duizend schoolkinderen tijdelijk van dc arbeidsmarkt, worden uitgesloten. Dan zou werk verschaft worden aan 100,000 personen, welke thans werkloozcnuitkecring ontvangen, hetgeen een besparing zou geven van 3.000.000. De totale kosten zouden vijf cn een half millioen bedragen. MINISTER RUYS WIL NIET INTERVENIEEREN. NU EEN DIRECTE AUDIëNTIE GEVRAAGD. Het bestuur van de vereeniging ..Dc Vrije Luistervink" heeft op zijn telegrafisch ver zoek aan minister Ruys om diens bemidde ling cm een audiëntie te verkrijgen bij mi nister Reymer een afwijzend antwoord ont vangen. omdat, dc minister-president geen redenen voor tusschenkomst aanwezig acht. Het bestuur heeft thans telegrafisch aan minister Ruys gevraagd om op korten ter mijn door hem te mogen gehoord worden ter toelichting van het request aan de Tweede Kamer. DE MOTIE-BOON—OUD VERWORPEN. MET GROOTE MEERDERHEID. De motie van de heeren Boon en Oud lui dende: De Kamer, van oordeel, dat door de be schikking van den Minister van 15 Mei niet een goed geregelde algemeene omroep in het leven is geroepen, noodigt den minister uit, een zoodanige regeling te treffen, dat gedu rende de geheele week een algemeen pro gramma hoorbaar zal zijn onder deugdelijke controle voor de samenstelling van dat pro gram. De Kamer van oordeel, dat zendtijdver ruiming voor Nederland gewenscht is. noo- cigt den minister uit. ten spoedigste alle po gingen in het werk tc stellen om hiertoe tc geraken en gaat over tot de orde van den dag. is Woensdag in de Tweede Kamer verwor pen met alleen vóór de stemmen van de li beralen, vrijzinnig-democraten en de heeren Floris Vos en ds. Lingbeek. (Middenpartij en Herv. Ger. Staatspartij). Men zie verder het Kamerverslag. DE KOMENDE A.V.R.O.-PROTESTVERG A- D ERIN GEN. Naar de A.VJR O. meedeelt, zullen in de komen de week protestvergaderingen worden gehou den te Alkmaar, Apledoorn.Dordrecht.Gelder- malsen. Soest, Vlissingcn. Middelburg. Bilt- hovcn. Leiden. Zwolle, Arnhem. Eindhoven, Maassluis, iJmuiden, Zutphcn. Assen. Te Rotterdam is een protestvergadering van de A.V.R.O.-luistervinken gehouden, waar o.a. het woord voerden ds. J. G. Stam en de heer W. Vogt. Er was o.m. een tele gram ingekomen uit Sunderland (Enge land). Den heer W. Vogt werd aan het be gin van dc vergadering hulde gebracht. Tc Lelden is op initiatief van de Demo cratische Partij een protest-vergadering ge houden. Tc Soest is een optocht met auto's gehou den. Uit Winterswijk wordt aan dc Tel. meege deeld. dat aldaar tot steun van de actie te gen zendtijdverdeeling reeds voor ruim f 600 ge teekend is. INTERNATIONALE BRANDWEERTENTOON- STELLING TE ROTTERDAM. Van 25 Juli tot en met 10 Augustus wordt te Rotterdam een Internationale Brandweerten- toonsteüing gehouden, met als doel een &xi overzichtelijk mogelijk beeld te geven van brandblussching. brandbeveiliging en red dingswezen. De grootte der tentoonstellingshal len bedraagt 14.000 M2. Er is een smakelijk verzorgd prospectus uitgegeven, waarin verschillende leden van het ee re-comité, algemeene bestuursleden cn andere autoriteiten bijdragen geschreven hebben. Zoo zijn er van Jhr. Mr. Ch. J. M Ruys de Beerenbrouck, die de aandacht vestigt op de noodlottige branden der laatste twee jaren, van Mr. S Baron van Heemstra, commissaris der Koningin in Gelderland, van Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Overijssel, van Jhr Mr. Dr. H. A van Karnebcek. minister van Staat, com missaris der Koningin in Zuid-Holland, van Jhr. Mr Dr. A Roc 11. commissaris der Kon'.n- gin in Noord-Holland. verder van de com» mlssarissen der Koningin in Zeeland en Lim burg. van W. de Vlugt en Mr. P. Drooglever Fortuyn, burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, verschillende commandants en hoofdlieden van de brandweer te Amsterdam cn Rotterdam- Prins Hendrik heeft het beschermheerscliap van de tentoonstelling op zich genomen. Er is ook een technische commissie samen gesteld uit deskundigen bij de brandweer corpsen en gemeentediensten in verschillende plaatsen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regel. Nederlandtch Fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cent»

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13