FEMINA CAPES VAN DIVERSE „PLUMAGE" MENU. RECEPTEN. HAARLEM'S DAGBLAD Mantels, japonnen, costumes, avondtoilet ten men kan geen kleedingstuk meer zien in de nieuwe voorjaars- en zomercollecties, of op de een of andere manier heeft men er een cape bij gefabriceerd. De variaties zijn werkelijk te veel om op te noemen. Men ziet capes, die bestaan uit drie „volants" boven elkaar, en die sterk doen denken aan een koetsiersjas uit een voorbij tijdperk. Zooals nummer één op het plaatje bijvoorbeeld. Dit model is bijzonder geschikt voor tengere fi guurtjes, en zou dan van wollen tussor moe ten zijn. Nummer twee is een costume van bruine tweed, waarbij het cape-je tot over de elleboog valt. Dit ziet men veel bij reis- costumes. Het gemakkelijkste is, dat de capes dikwijls los van den mantel op net jasje ge maakt kunnen worden, zoodat men op zeer warme dagen het er eenvoudig af laat. Ook heeft dit het voordeel, dat het costume goed blijft, wanneer straks de cape-jes-mode gaat tanen. Men houdt dan het eenvoudige, strak kere tailleurtje over. Want dit is wel een feit, strenge meesters regeeren niet lang, en als een mode, zooals die van de capes zóó fel op alle gebied doordringt., kan dit wel eens een aanwijzing zijn, dat deze niet van langen duur zal zijn. Het „verveelt" dan te gauw. Nummer drie geeft een voorbeeld van com binatie van cape met mouwen, zooals men die nu veel bij bedrukte japonnetjes voor mid-zomer ziet toegepast. Bij het avondtoilet doet vooral het cape-model opgeld, daar het de bewegingen zoo vrij laat. Kant en chiffon enkel of in combinatie met elkaar worden veel toegepast. Deze cape-jes zitten natuur lijk niet aan de japon vast. Nummer vier op het plaatje toont een rond-gesneden zwarte kanten cape, die het bovenstuk vormt van een lange kanten japon die over een zwarte onderjurk gedragen wordt. Tenslotte heeft zelfs de cape de sjaal bij het avondtoilet ver vangen. Men ziet voorts op zomerjaponnetjes van gebloemde stof, capes dragen van taffe tas in allerlei schitterende kleuren, zooals het laatste plaatje toont. Met deze voorbeelden is de voorraad nog lang hiet uitgeput. Maar het geeft ons een klein idee van den om vang. MADELEINE. WAARZEGGEN. Het woord is aan.... gelooft niet aan waarzegsters? U lacht om de domme, onnoozele vrouwtjes, die er him heil zoeken? Maar waarom dan, ondanks uw ontwikkeling, uw intelligentie, uw nuch terheid, hebt ge u toch wel eens laten over halen, zult ge u nog wel eens laten over halen, zoo voor een enkel keertje? We zijn nieuwsgierig. Ja, we" zijn toch wel nieuwsgieriger dan de mannen. Ik ge loof niet, dat mannen veel naar de waarzeg ster loopen. En vrouwenLaten we er maar over zwijgen. Als het beroep niet zoo winstgevend was, zouden er niet hoe langer hoe oneer waarzegsters zitting houden. Ja, we zijn nieuwsgierig. En als onze vrien dinnen dan zooveel voorspeld is geworden wat „uit" is gekomen, dan vinden we dat toch wel frappant, dan gelooven we, dat er werkelijk menschen zijn, die onze toekomst kennen en dan kunnen we niet gauw genoeg naar de schoone waarzegsters-buurten komen om die toekomst te vernemen. Ik beweer niet, dat alle waarzeggerij be drog is. Hamlet vertelde Horatio al, dat hij niet al te veel op zijn schoolsche wijsheid af moest gaan. Ook kan het geen kwaad als een waarzegster u niets dan goed belooft. Ge dachten zijn immers machten en door in een schoone toekomst te gelooven. nalen we die toekomst misschien naar ons toe. Maar juist omdat gedachten machten zijn, moeten we de waarzegsters mijden. Want ze voorspellen meestal niet enkel goeds, ze komen ook met slechte, akelige dingen aan dragen. En door daarin te gelooven kunnen we ons een hceleboel narigheid op den hals halen. Sombere gedaciten leiden naar een sombere toekomst. Ik vond eens in éën wachtkamer van een waarzegster een boek, dat daar nog al vreemd aandeed. Het was Muiford. Muiford, die ons zegt, dat we zullen bereiken wat we zonder voorbehoud wenschcn en denken. Geloof, dat het u goed zal gaan, begin er al naar te leven, en de omstandigheden zullen zich van zelf wijzigen. Het beste alleen is goed genoeg voor u Gooi uw oude kleeren, waarin oude gedachten hangen, weg, koop nieuwe, steeds nieuwe, de middelen er voor zullen komen. (Wat een gevaarlijke raad voor vrouwen!» Muiford zegt dus: voorspel u zelf de toe komst. Geen reclame voor een waarzegster. Misschien had ze het boek eens gekregen en het zelf nooit gelezen. Of als ze het las, misschien begreep ze het dan niet. Ik zal dat maar aannemen, anders moet ik haar van booze bedoelingen verdenken. Ze voorzag me namelijk niet van erg opbouwende gedachten. Had ik me maar bij Muiford gehouden! We beginnen toch allemaal met 200'n waar zegster te gelooven, we komen onder haar invloed en moeten later zelf maar zien, dat we er weer onder uit komen. Een beetje armoedig, een beetje terneer geslagen voel je je na zoo'n bezoek. En ook een beetje gezakt in eigen waarde! Ja, laten we ons maar bij Muiford houden, dat is veiliger. Al hoeven we niet direct te beginnen met den garderobe-raad op te •vplgen! Voorspel u zelf de toekomst. Niemand zal het mooier doen. En waag u niet :n de sfeer van keukentjes en burgerjuffrouwen. Eon bezoek bij zoo'n waarzegster staat uw toe komst maar in den weg. BEP OTTEN. De Kinderen Wat doe je als je zoon (8 jaar) een jan- tast is en een droomer, die heele verhalen „speelt" en het behang van de kamer vol plakt om er een „kantoor" van te maken? Zij wist het niet en klaagde haar nood bij de onderwijzeres, want zij was een prac- tische vrouw die van de droomerijen van haar jongen niet veel begreep. Drie dagen later houdt de onderwijzeres een praatje met de fantastische 8 jaar en zegt: „En Jan, heb je nu nog wel eens ruzie met je moeder?" Jan antwoordt resoluut: „Ja maar ze begint zelf". Moeder staat klaar om met Pietje te gaan wandelen. Maar Pietje heeft niet veel zin en treuzelt. Moeder wordt ongeduldig en roept naar boven: „Schiet je nu een beetje op? Heb je je schoenen nou al aan?" Het optimistische antwoord luidt: „ja moeder, allemaal behalve één". De laatste mode. Het voorjaar staat in het teeken van de cape. Haast geen gekleede mantel is denk baar zonder de elegante pelerine, welke over 't algemeen de silhouet verfraait. Ook de voorjaars-japonnetjes en hier en daar een enkel uitgesproken zomer-jurk je, doen mee aan de pelerinemode. De manier van aanbrengen der pelerine op mantel of japon is soms zeer origineel. Somtijds houdt de ceintuur de cape gedeeltelijk vast, een anderen keer bestaat de cape uit twee ge deelten, elk over een schouder vallende, zoo als de teekening no. 469 u toont; nog een andere maal valt zij uit de schoudernaden en laat de armen geheel vrij. Dit laatste wordt wel het meest gezien, vooral bij japonnen van wollen stof en bij lichte en luchtige zomer mantels. Vele van deze mantels hebben groote bont kragen; van dat heel lichte donzige zomer- bont. De mantels, waarvan de pelerine uit twee afzonderlijke stukken bestaat zijn langs deze cape-zoom soms met bont afgezet. SCHOENEN. Ik heb juist dezer dagen een man zich er over hooren verwonderen, dat wij vrouwen zoo'n drukte maken over het niet staan van die schoenen bij deze jurk, en het moeten hebben van zoo'n paar schoen bij die. „Denk je, dat wij ooit zien, wat voor schoenen een vrouw aanheeft? Wij zien het geheel, en niet of een paar schoenen aardig staat bij een jurk. of want zoo zijn jullie zelfs bij een hoed!" Ik twijfel er geen oogenblik aan, of een man ziet werkelijk nooit anders dan het ge heel, maar mijn zegsman vergat, dat een ge heel nu eenmaal aliüd bestaat uit onder deden, en dat juist het feit, dat die onder- deelen zorgvuldig en met smaak bij elkaar gekozen zijn. een vrouw stempelt tot wat hij nonchalant, pleegt, te quaüficeeren met: „Hoe komt het toch, dat jij er nooit zoo aardig uit ziet als die vrouw van X?" En aan ga je erop door, en je vraagt, een beetje in je wiek geschoten, want je verbeeldde je toch heusch, dat je die geweldige kunst van je goed te kleeden vrij aardig verstond, wat of ze dan nu weer aanhad, en hoeveel maal zal dat al niet zijn voorgekomen hij weet het niet. „Iets strookleurigs, of hoe noemen jullie dat ook weer beige. Nee, ik weet niet wat voor hoed.En schoenen.Groote help, mijn lieve kind, denk je dat een man dat ziet?" En tien tegen één stel je je dan mevrouw X voor, in een beige jurkje, met wat bruin erop, een hoed en schoenen en tasch precies in diezelfde kleur bruin, en kousen in abso luut dezelfde kleur als de jurk. En ie zucht, want je denkt aan de zwarte lakschoenen, die je bij je eigen beige jurk en bruine hoed zal moeten dragen, omdat je man lakoniek vond, dat hij toch nooit zag wat voor schoe nen je aanhad. Schoenen.. Daar zijn allereerst de satijnen muiltjes van de eerste teeke- ningen, fijne satij nen dingetjes van rose met zacht glin sterende rondjes en driehoekjes in zilver en goudbrokaat be werkt, of de meer statige van paars met een randje van donzige beige en bruine veertjes. Ma dame sort de son lit, en schiet in haar zachte zijden kimo no en kleppert naar de badkamer En als madame weer tevoorschijn komt, rozig en wel en gereed voor de wandeling,dansteken haar voeten, onder het rokje van haar keurig mantelpak of trois pièces in een paar stevige, niet al te hooggehakte, eenvoudige wandel schoenen, een brui ne molière met kro kodillenleer bewerkt, een iets minder sim pel riemschoentje met een incrustatie van beige of donker der bruin leer op den neus, een wat opvallender laag- of hooggehakte Amcri- kaansche schoen van wit leer of linnen, bewerkt met zwart, of bruin of grijs leer de ideale schoen om te dragen bij een streng donker blauw mantelpak of de altijd tegenwoor dige en altijd geliefde bruine of ezwart pump zonder eenige garneering. Madame hult zich in de zachte wolk van haar wijd lang golvende middagjurk. En madame draagtBij haar effen jurken een bewerkt schoentje, van grijs met donker der grijs en een met goud bewerkt riempje, bij de bedrukte een fijn goudleeren schoen*je met een gesp van strass in de tint, een bij zonder elegant modelletje, met een niet al te hoogen hak en een klep over de wreef als van de oude monnikenschoenen. En dan madame des avonds! Onder het stralende licht van vele lampen beweegt zij zich voort als een statige burchtvrouw in haar langslepend gewaad, als een guitige fee in haar lichte luchtige sprookjes jurk. die om haar enkels zwaait Bij eiken stap, dien zij doet, wipt het sierlijke puntje van haar hooggehakte schoentje uit de plooien tevoorschijn. Zij draagtbij voorkeur een effen satijnen schoentje in de kleur van haar jurk, en bij haar gebloemde chiffon feeën - gewaadjes schoenen van zilver- of goudleer, bij haar simpele, ingenieus gedrapeerde witte georgette jurk. waarvan de rok tot oo haar voeten valt. een vuurrood zijden schoentje, precies in de kleur van haar halsketting! Een aparte combinatie, dit wit met rood, maar alleen geschikt voor donkere types! W. T. Komkommer in zuren room. Kleine biefstukjes met Béarnaise-saus, Spinazie. Aardappelen, Flensjes. Neem voor het eerste gerecht een kom kommer, schil ze. haal de pitjes eruit en schaaf ze met dc lambaLschaaf. Laat ciit op een vergiet een tijdje uitlekken, bestrooid met zout- Verpieng het daarna flink met zuren room en dien het voor in een slakom. Bak den biefstuk op de bekende wijze in boter, leg hem op een verwarmden schotel en maak de jus ai met wat water. Giet over leder biefstukje wat van de jus en maak de Béarnaise-saus op de volgende wijze: een groote eetlepel gehakte peterselie; 2 d.L. water; 1 klein gesnipperd uitje; 1 ons boter; 1 2 eetlepel tarwebloem; 1 eetlepel azijn; 3 eidooiers. Kook het water met de peterselie, ui, zout, peper en azijn, totdat er 1/2 dh. van over gebleven is. Roer een kwart van ae boter met de bloem, maak de saus verder met het in gekookte vocht, laat het doorkoken en voeg een derde van de rest van de boter met een eidooier onder voortdurend kloppen hierbij. Doe ditzelfde nog twee keer en giet de saus daarna warm en gebonden over de verschil lende biefstukjes. Een Verjaaringscadeau. Vaak gebeurt het, dat een jong meisje zucht: „Wat zal ik ..hem" voor zijn verjaar dag geven?" Dat is dikwijls een puzzle, om dat het moeilijk is iets voor den uitverkorene des harten te koopen, wat nu niet neerkomt op een das, een pochette, een portemonnaie en dergelijke dingen, die hoewel zeer nuttig, toch iet geschikt zijn voor den geliefde. Onze teekening Iaat U het nieuwste snufje zien op het gebied van een cigarettenkoker met een daarbij behoorende aansteker, zeker geen alledaagsch geheel. Het is uitgevoerd in zwart emaille, ingelegd met zilver, terwijl de koker van binnen ook ran zilver is. Door zijn eenvoud is dit complet zeer opvallend, zoo dat „hij" steeds er aan zal worden herinnerd, dat „zij" toch een buitengewoon goeden smaak heeft. Hoe men de kleuters bezig houdt. Laatst maakten wij van een leeg doosje een handwerkmandje; nu laat ik een doosje zien, dat uit dun karton wordt gevormd en daarna met een aardig lapje wordt bekleed. Een lapje is in huis natuurlijk wel te vinden en de aanschaffing van dun karton is niet zoo kostbaar. Het wordt weer een zeer een- EEN NAAIMANDJE. voudig modelletje, voor de kleuters Is het echter te moeilijk en daarom is het meer voor de grootere meisjes bedoeld. Het mandje wordt zeshoekig. Wij beginnen met den bodem en snijden uit het karton een zeshoek, waarvan de zijdon 8 r_M. bedragen. Het bodempje wordt bekleed met een aardig lapje. Ook dit bekleeden gaat zeer eenvou dig. Het lapje wordt iets grooter geknipt, dan het kartonnetje; 3 zijden worden da.ima op ae machine even gestikte, het kartonnetje wordt er in geschoven en de overige drie zijden worden dichtgenaaid. Nu volgt de op staande rand, die 5 c.M. hoog wordt. Ee:si- snijden wij 6 kartonnen rechthoeken, elk 5 c.M. hoog en 8 c.M. lang. Van de stof knippen wij een strook van 50 c.M. lengte een 15 c.M. breedte. We slaan de stof in de lengte dubbel en stikken de strook vast op een afstand van 5 c.M.. van d® dubbelgevouwen zijde afgerekend. Langs den langen kant. die nu overblijft komt een schuif. Een korte zijde naait men dicht en één der kartonnen rechthoekjes wordt tot dezen dichtgenaaiden kant in de strook ge duwd. Dit kartonnetje wordt even vast ge stikt. zoodat het niet kan verschuiven en op zijn plaats blijft. Op deze manier worden alle rechthoekje® achteréén volgens Ingeschoven en vastge maakt. Daarna naait men de beide rorte kanten aan elkaar vast: door de schuif wordt nog een bandje gehaald, men trekt het aan en strikt het dicht. Dc bodem wordt o« dc schuif gelegd, het mandje zit nu stevig in elkaar en kan als naaimandje in gebruik genomen worden. Het modelletje, dat natuurlijk ook voer andere doeleinden dienst kan doen, Ls in de Tijdingzaal van ons blad te zien. W. R. maakt men van 5 eieren, rufm 1 1?2 ons suiker, 9 afgestreken eetlepels cacao, 5 afgestreken eetlepels aardappelmeel, 20 gram sucade, een snuifje kaneel en 1 likeurglas cognac. Men roert de eierdooiers een kwartier lang met de suiker, sucade en kaneel, voegt er de cacao, het stijfgeklopte eiwit en den cognac bij en bakt dc massa in een matig warmen oven gedurende een half uur. Met wat poedersuiker bestrooien. RUSSISCHE EIEREN Over vruchten en de vlekken ervan Ons heerlijk Hollandsch fruit, aardbei, bessen, kersen, pruimen enz. enz. doet ons dikwijls het water in den mond loopen, als we er aan denken. Maar niettemin kan het leelijke vlekken maken, die menig jurkje of bloesje bederven zouden.... als we geen doel treffende middelen er tegen kenden. Eén ding ls goed om te bedenken: wacht niet met uitmaken van de vlek, tot dlc oud ls. Doe het zoo snel mogelijk na de „ramp". Kom er echter nooit met zeep aan. Wasch zc onmid dellijk met koud, schoon water uit. dat zal zc meestal wel doen verdwijnen. Helpt dat niet voldoende, verwijder ze dan met spiritus of zuivere alcohol, of eau de cologne. Is de vlek in wit katoen gemaakt; maak de vlek dan nat en doe er wat zuringzout op. Houd de stof boven den wasem van een stoomen den ketel water en leg ze in de zon. Zijn er op een withouten tafelblad, of aanrecht, of witmanneren vloertegels of aanrechtbank vruchtenvlekken gekomen, die niet meer weg willen, neem dan een oud lapje, drenk dat In onverdund bleckwater en bet daar mee de vlekken. Na de behandeling goed na spoelen met schoon water, zoodat geen spo ren van het bleckwater overblijven. Een vischje voor de fijn proevers en smulhanzen. Paling is een van de vischsoorten, die men het heele jaar door kan genieten en die voor de meesten onder ons een ware tractatie is. Met citroen klaargemaaktom van te watertanden. Op 2 pond paling heeft men 3 4 ons boter en een citroen noodig. Men maakt de paling op de gewone manier schoon en wascht de mooten goed af. Vervolgens met peper en zout inwrijven. Dan doet men de mooten in een vuurvast pannetje op schotel tje en legt de boter er hier en daar in kleine klontjes tusschen. Ten slotte strooit men er wat paneermeel over, en legt heele- maal boven op eenige schijfjes citroen, die men uitgetand heeft. Nu gaat de schotel in den oven, in den aanvang dlchtgedekt, doch later met het deksel eraf. om gaargestoofd te worden. De oven moet mat'.g warm zijn, en de kleur van de paling jnoet mooi bruin worden. Een en ander kan ongeveer een klein halfuur duren. Men moet. onder het stoven de paling bedruipen met het vocht. Smakelijke Vruchtenlimonades. Het Centraal Bureau van dc Tuinbouw veilingen in Nederland (Den Haag) geeft een eenvoudige manier (in een klein recepten boekje) voor het sterillsecre van vruchten sappen, die men dan later verdunt met water terwijl men er suiker naar smaak bijdoet. Be halve voor limonades kunnen deze .sappen echter ook gebruikt worden voor puddingen, sauzen enz. Behalve gewone bessensap zijn nog zeer smakelijke combinaties: op elke 1 K.G. roode bessen 1 2 KG. zwarte; 1 KG. bessen en 1 2 K.G. frambozen; 1 K.G. aard beien en 12 K.G. frambozen; 1 K.G. rabar ber en 1 2 K.G. aardbeien; 1 KG. kruisbessen en 12 K.G. aardbeien. De bereiding is voor de verschillende combinaties gelijk. Nemen we dus als voorbeeld: roodc en zwarte bes sen. Men kookt de bessen met wat water tot ze zeer zacht zijn. Wring ze door een doek. Maak flesschcn goed schoon met warme soda en zeepwater, spoel ze na en laat ze uitdruipen. Zwavel de flesschen uit met een brandend zwavellint en zet dadelijk de schoone kurk er op. zoodat de damp niet ontwijken kan. Vul ze daarna met het sap. Als het sap goed warm erin gaat. behoeven de flesschcn niet meer na- gekookt te worden. Filet de soles a la Mont Bry. Benoodlgd: twee tongen, waarvan men filet maakt, 2 artisjokken .wat gehakte cham- kignons. een hardgekookt en daarna fijnge maakt el, zout, peper, peterselie en een citroen. Zout en peper de tongfllets, leg ze in een vuurvasten schotel en braad ze in den oven mooi bruin. Kook eenige artisjokken in water met wat zout en citroensap voor driekwart gaar, doe er daarna de gehakte champignons bij, en laat ze geheel gaar worden. Dit meng sel wordt op een heeten schotel gelegd, waarboven op de filets komen, bestrooi deze met wat fijngemaakt ei en peterselie, doe over het geheel een ietsje citroensap, daarna de boter waarin eerst de vlsch was gebra den en op het laatst wat lichtbruin gebak ken broodkruimels. Deze schotel op het laatste oogenblik klaarmaken, dadelijk op dienen, zoodat alles nog goed warm is. En nu.... Indisch gehakt. Een lekkere manier om gehakt te braden en op te doen, ls, bij wijze van afwisseling, de Indische manier, volgens welke men het ge hakt niet tot ccn bal maakt, maar er een vuurvast schoteltje mee vult, dat men eerst met boter besmeerd heeft. Bovenop het ge hakt stroot men wat paneermeel, waarna men er een paar klontjes boter over verdeelt. Als men ervan houdt, kan men ook nog een paar plakjes ui erop leggen. In een tamelijk heeten oven laat men het gehakt gaar wor den. wat ongeveer drie kwartier kan duren. Men dlnt het gehakt in het vuurvaste scho teltje op. Botercake. Cake voor 7 personen: 125 gram b'.oem, 1 25 gr. suiker. 1 ons boter, 3 eieren en een ge raspte citroenschil. Men klopt de eieren met de suiker en de geraspte citroenschil pl.m. tien minuten laat ondertusschen in een pannetje de boter even koken, zeef de bloem; nadat de eieren geklopt zijn. voegt men er heel voor zichtig de boter bij en voeg daarna heel langzaam meel toe. Als dit meel cr bijna doorheen zit, eindigt men met roeren. Nu neemt men een schuimspaan en spaandeit feet verdere meel cr heel voorzichtig door» heen, dit om het beslag luchtig te houden. Daarna neemt men een groot broodblik. smeert dit goed ln met gesmolten boter en bestuift het daarna met bloem. Na deze bewerking, keert men het bakblik om en tikt er mee op de tafel zoodat het losse er uitvalt De cake wordt pl.m. drie kwartier in een lauwe oven gebakken. Wanneer is het teversch? Het nagaan of de eieren versch zijn, Is voor dc gewone huisvrouw een taak. die niet zoo eenvoudig is. Toch staan ons enkele een voudige hulpmiddelen ten dienste. Wanneer een ei in een bak water met het dikke einde naar boven komt. ls het niet versch. Ook zijn eieren met glimmende schalen meestal niet versch. Ook behoort een ver ch el. als men het tegen het licht houdt, helder en door zichtig te zijn. Een donkere vlek duldt op een minder verschen toestand. Om te voor komen, dat een versch ei zoo lastig pelt, dompelt men het direct na het koken ln een bak koud water,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13